WASHINGTON BELEGERD Crita) f.1000 Commentaren Luns: Stap achteruit in Luxemburg Misdadigheid 30 pet. hoger SKOL? Hanoi reageert bitter op doorgaan van acties Trein botst op auto-30 doden Het Kwartet Man beschoten in stille tocht Kordon rond Witte Huis en Capitool W eekeindeverlof voor meer gedetineerden Tsjechen blijven communistisch Thieu is niet optimistisch weereen winnaar Win in (0) prijzen parade het weer Zonniger Westerschelde nog in studie Saturnusraket wel geschikt? Nieuwe Leicis e Courant ZATERDAG 6 «pril 1968 - <9ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitich is ghcblevcn mijn hert in teghenspoet!" Steenstra^! 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur JVu alleen maar wapens nodig*' In Washington, waar de rellen de grootste omvang aannamen, hield Stokely Carmichael, een militante negerleider, een toespraak. Hij verklaarde, dat de moord op ds. King de oorlogsverklaring van de blanken aan zwart Amerika bete kende. ,Jiet enige wat wij nodig hebben, zijn wapens en nog eens wapens", riep hij uit. „Wij zullen wachten tot we genoeg vuurwapens hebben, langer niet. Aan intellec tueel gepraat is geen behoefte meer. Toen ds. King werd ver moord, vervloog tevens de laatste hoop voor de blanken." AMSTERDAM Een 29-jarige deelnemer aan een gisteravond in de hoofdstad gehouden optocht in ver band met de moord op ds. King is in de Ferdinand Bolstraat door een on bekende met een luchtdrukpistool beschoten. Het kogeltje verwondde de man aan het neusbeen. Aan de tocht namen 150 jongelui deel, onder wie veel negers. Ik geef op als i nieuwe abonnee: I plaats: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam - Tanks en pantserwagens patrouilleren in centrum van Washington, dat swaar heeft te lijden onder rassenonlusten Grote groepen negers hebben hun woede over de moord op ds. Martin Luther King gekoeld op Washington. Plunderende en brandstichtende negers trokken gisteravond door de stad, waar federale troepen de orde moesten her stellen. WASHINGTON In het centrum van de Amerikaanse hoofdstad patrouil leren tanks en pantserwagens. Militairen met de bajonet op bet geweer legden gisteren een kordon rondom bet Capitol (zetel van het Congres) en het Witte Huis. Er arriveren voortdurend verster kingen, nu de opstandige negerbevolking niet meer in de hand kan worden ge houden. Ook in andere Amerikaanse ste den is de situatie kritiek. Washington, dat praktisch in staat van beleg verkeert, werd geteisterd door de woede, die na de dood van dr. Martin Luther King bij de negerbevolking een uitweg zocht in brandstich tingen, vernielingen en plunderingen, waarbij vijf doden vielen. In ziekenhuizen liggen hon derden gewonden. Er werden bijna 1000 arres taties verricht. De geweldloosheidspolitiek van dr. King vergetend trokken groepen negers door de stra ten, waar zij etalageruiten verbrijzelden en zich toeeigenden, wat van hun gading was. Op 30 plaatsen woedden al spoedig grote branden. De Northeast Washington Street stond over een lengte van anderhalve km. in brand. Proclamatie Tegen de avond kondigde president Johnson de „toestand van binnenlands geweld en onge regeldheden" af voor Washington. Kort daarna verschenen honderden militairen op het toneel van de onlusten. In zyn proclamatie zei de pre sident, dat leven en eigendommen in gevaar waren en dat de tenuitvoerlegging van de wet ten werden belemmerd. Johnson beval allen „die zich schuldig maken aan gewelddaden of plunderingen, daarvan af te laten, zich te verspreiden en onmiddellijk naar huis te gaan". Intussen werd er in verschillende delen van de stad geschoten. Brandweerlieden konden soms niets uitrichten, omdat zij bij het bluswerk werden beschoten. De avondzon werd verduisterd door de rook van de verspreide branden. De negers volgden een speciale taktiek. Zij hielden zich rustig zodra politie of militairen aankwamen. Als deze echter naar een ander deel van de stad werden geroepen, brak het geweld los. Het uitgaansverbod van s avonds half zes af haalde niet veel uit. De negers trokken zich er niets van aan. Centrum Vooral het centrum van de stad haJ*het zwaar te verduren. Terwijl politiewagens met gillende sirenes LUXEMBURG De bespreking van de EEG-ministcrraad in Luxem burg over tussentijdse regelingen van de Europese gemeenschap met Enge land en andere EEG-kandidaten is gisteren op een volledige mislukking uitgelopen. De Franse minister Couve de Mur- ville verzette zich tegen elke rege ling die gezien zou worden als voor bereiding of tussenfase voor een we zenlijke toetreding van Engeland, Ier land, Noorwegen en Denemarken. Minister Luns noemde het een tries te zaak. „We hebben stappen achter uit gedaan in plaats van vooruit." Het compromis van de Europese Commissie voorzag in regelingen voor verlaging van de douanetarieven voor industrieprodukten en afspraken op het gebied van de landbouw voor een beperkte periode, waarna de Commis sie een nieuw verslag zou moeten uit brengen over de mogelijkheden om de echte toetredingsonderhandelingen te beginnen. Maar de Fransen wilden er niet aan, ondanks alle pogingen van Benelux en Italië. HEERLEN Het criminaliteitscijer per 100.000 Nederlanders bedroeg in 1955 nog 929 en in 1966 reeds 1467, een groei van 50 procent. In 1954 werden 98.000 misdrijven gepleegd, ln 1967 ruim 190.000. Mr. F. R. Mijnlieff, directeur-generaal van openbare orde en veiligheid, deelde deze cijfers gisteren mee bij de ingebruikneming in Heerlen van de eer ste regionale identificatiecentrale. Het aantal opgeloste misdrijven daalde van 59 tot 48 procent, o.a. doordat veel misdrijven gepleegd worden door daders die elders wonen. Papier door de straten joegen, klonk steeds weer het geluid van brekend glas en zag men mensen zich met tv-toestel- len, radio's, camera's, kleding en wat winkels maar kunnen bevatten, uit de voeten maken. Velen werden aan gehouden en gefouilleerd en opge bracht. Voor vervolg zie pag. 5 Met haar dochtertje Bernisse Al- bertina aan de hand daalt de we duwe van Martin Luther King de trap af van het vliegtuig, waar mee het stoffelijk overschot van haar man naar Atlanta werd ver voerd. Achter haar de broer van ds. King. DENHAAG De minister van justitie heeft beslist dat gedetineer den met een werkelijke straftijd van acht maanden of meer, die verblijven in de afdeling Bankenbosch 1 van de gevangenis „Norgerhaven" te Veen- huizen, gedurende de laatste vier maanden van hun verblijf drie maal de gelegenheid krijgen een weekend twee dagen) het gesticht te verlaten voor een bezoek aan het eigen gezin, de ouders of naaste familie. Eenzelfde mogelijkheid is geopend voor vrouwelijke gedetineerden in de gevangenis te Rotterdam met een werkelijke straftijd van acht maan den of meer. Aan deze beslissing ligt ten gron<L.L*i de gedachte dat het week- eindeveriof een eigen functie kan vervuilen bij de voorbereiding van de terugkeer der gedetineerden in de maatschappij. Zoals bekend geldt een regeling van het weekeindeverlof reeds jaren voor gedetineerden die verblijven in een open gevangenis. PRAAG Tsjechoslowakije zal communistisch blijven, doch het stalinisme zal geen kans meer hebben, zo wordt in een resolutie benadrukt, die het centrale partijcomité gisteren aannam. Men wil „het socialisme opbouwen op een wijze die overeenstemt met onze eigen eisen en tradities". Grotere automomie is beloofd voor Slowakije. De landelijke verkiezingen voor de „nationale comité's" zijn uitgesteld tot de herfst. Ieder mens heeft drie ka rakters: dat wat hij laat zien, dat wat hij heeft, en dat wat hij denkt dat hij heeft. KARR TAE commissaris van de Koningin In Zuid-Holland zorgt soms voor enige opschudding. Nu heeft hy dan de wereld van vandaag, de wereld van de papieren rompslomp, aan de kaak gesteld. Niet vryblyvend. Hy wil er wat aan gaan doen en hy is ook bereid, de hand in eigen boezem te steken. Zo als bekend zijn op provinciaal niveau de voorbeelden van ambtelijk regelen vele. Geen wonder, want de provin cie heeft met allerlei instanties te maken en moet nogal ondoorzichtig werken. Ieder heeft wel eens met de papier winkel van doen gehad. Het begint al als men aan een eenvoudige ver bouwing van een woonhuis denkt. Een haast bovenmenselijke taak zal het zijn om die muur van papier, in stanties, bureaus en bureaucratie te doorbreken. Maar daarom behoeven we het hoofd niet te laten hangen. Er moet ook iets aan te doen zijn. Daarom is het goed, dat een hoge ambtelyke functionaris de kat de bel heeft aangebonden. Dat moet aanspreken. Deze „kreet** kan méér effect sorteren dan men ge woonlijk van kreten verwacht. Debat MOSKOU/WASHINGTON Hanoi heeft de Verenigde Staten ervan beschuldigd de bombarde menten op Noord-Vietnam, ook ver ten noorden van de twintig ste breedtegraad, voort te zetten, en stopzetting van alle actie tegen Noord-Vietnam geëist. Peking reageerde voor het eerst op Johnsons maatregel, de bombar dementen te beperken. Deze ver klaring wordt „politiek bedrog en oorlogschantage" genoemd. Over Hanoi's bereidheid om over vrede te praten, geen woord. De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren alleen doelen in het zuiden van Noord-Vietnam gebombardeerd, aldus Amerikaanse communiqués. Al les wijst erop dat de beperking van de bombardementen verder doorge voerd wordt. President Thieu van Zuid-Vietnam zei gisteren te twijfelen aan de op rechtheid van Hanoi voor het houden van een succesrijke vredesconferen tie en waarschuwde dat hij volledige mobilisatie zal afkondigen als Noord- Vietnam weigert vredesbesprekingen aan te gaan. Khe Sanli In Washington wilde men zich niet uitlaten over de vraag of de kansen op besprekingen kleiner zijn gewor den na de jongste Noordvietnamese beschuldigingen. Er wordt nog ge werkt aan mogelijkheden voor di recte contacten met Hanoi. Die contacten zyn zeker niet via Algiers gelegd, want de Noordviet namese onderminister Loi zei daar gisteravond dat zijn regering nog geduldig wacht op het antwoord van de Verenigde Staten op haar voor stel voor een bijeenkomst met de Amerikanen. „Wij zijn nog steeds be reid met praten te beginnen, maar Johnson heeft zich de laatste drie dagen doof gehouden." Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken reageerde hierop met de mededeling dat de VS stappen hebben ondernomen met het doel „con tact te leggen" met Noordvietnamese onderhandelaars. Gezegd werd dat on derminister Loi kennelijk niet volledig was ingelicht ten aanzien van de Ame rikaanse stappen. Voor vervolg zie pag 2 lUi ^.C.Overman, Tamboerijnlaan 7, Rijswijk flinke kans dat morgen de gelukkige bent! „Ritaü!" Mr. Klaasesz: Een bezeten wereld pagina 7 (Van onze weerkundige mede werker) DE BILT Er liggen enkele winterse aprildagen achter ons, maar tijdens het weekeinde is een verbetering te bespeuren. De lucht wordt wat stabieler, waardoor de buien die ook giste ren nog van hagel vergezeld gingen, afnemen. De zonnige perioden krygen de overhand, maar de temperatuur zal door de noordwesten wind nog niet veel hoger dan tien graden kunnen komen. Het blijft daarom nog iets te koud met na zondag een lang zame verbetering in het tempe- ratuurniveau. Ook de nachten zijn koud, waarbij vanmorgen in Brabant nog vier graden vorst werd gemeten. 7 april zon op 6.01, onder 19.24; maan op 11.41, onder 4.17. 8 april zon op 5.59, onder 19.26: maan op 13.04, onder 4-41. BRUG OF TUNNEL? DEN HAAG Het is nog niet mogelijk vast te stellen of een vaste oeververbinding over de Westerschel de rendabel zou kunnen worden ge maakt. Dit heeft minister Bakker (verkeer en waterstaat) meegedeeld in antwoord op vragen van zes Tweede- Kamerleden van de vijf grote par tijen. De bewindsman zegt overtuigd te zijn van de wenselijkheid van een snelle beslissing op het vraagstuk van een vaste oeververbinding over of onder de Westerschelde, maar de opvattingen en berekeningen van de Zeeuwse ETI vragen veel studie en intensief interdepartementaal overleg. De kosten die een oeververbinding met zich zal brengen zijn thans nog niet te overzien, evenmin of een ren dabele exploitatie te verwachten is. "DIJ het Kamerdebat over het ura- nium-centrifugeproject heeft D'66-afgevaardigde De Goede waar schijnlijk niet het succes gehad waar op hij had gehoopt. Nadat hy geruime tijd op diverse manieren zijn ongerustheid over de handelwijze van de regering had kenbaar gemaakt, heeft hij in de Ka mer zelf zijn standpunt niet zódanig kunnen onderstrepen dat men alge meen overtuigd raakte van de juist heid van zijn beweringen. Sterker nog: de regering heeft kun nen aantonen, dat haar beleid in de voorbereiding van het UC-project volkomen correct en verstandig is geweest. Toch kan men om twee redenen waardering hebben voor de heer De Goede. Enerzijds verdient het be wondering, dat hij terwijl vrij wel de gehele Kamer het met hem oneens was op waardige wijze zijn standpunt naar voren heeft ge bracht. Bovendien is het door hem tot een openbaar debat over het UC-project gekomen. Hierdoor is het mogelijk geworden, geheimzinnigheid rond om dit voor Nederland uiterst be langrijke onderzoek weg te nemen. Tenslotte is het goed, dat de Kamer overeenkomstig de ernst van de ze zaak en de grote belangen die er mee gemoeid zijn over het UC- project gesproken heeft. Kamer en regering hebben zakelijk gediscussieerd en geen fractie heeft partijpolitiek gewin nagestreefd. FREETOWN In de Westafrikaanse staat Sierra Leone zyn vannacht meer dan dertig mensen om het leven ge komen, toen een sneltrein in botsing kwam met een vrachtwagen. De trein liep uit de rails. Twintig mensen wer den ernstig gewond. KAAP KENNEDY Onder de Amerikaanse ruimtevaartdeskundi gen groeit de twijfel aan de bruik baarheid van de Saturnusraket bij lanceringen van bemande ruimte voertuigen. De derde trap van de ra ket ontplofte deze week bij een proef- lancering. „Ze spatte uit elkaar en we weten niet waardoor", aldus een woordvoerder van het Amerikaanse ruimtevaartbureau. C.I.E.B.A. - LEIDERDORP A V TEL. (01710>-30797V21M1 |q| BRANDKASTEN KANTOORMEUBELEN r WAT IS BEL (010)131^44. Ls« A

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1