Poëzie in ontbindim D OPINIE Ook Noord-Vietnam heeft contra - revolutionairen Kanttekening Niet op een koopje Zeven diagen verder NIEUWE HOOP EN VREES De week van de progressieve concentratie ZATERDAG 6 APRIl 1968 E begrippen „kunst" en poëzie", zoals wij die van de schoolbanken af ken nen, zijn typische produkten van onze westerse bescha ving. Ook in andere bescha- TLAET ZIJN voorstel aan de Tweede Kamer om te komen tot een betere schadeloosstelling voor de leden van dat college heeft de minister Beeraink juist gehandeld. Een democratie, kan men terecht stellen, is maar niet een vast en vanzelfsprekend gegeven. ZU moet telkens opnieuw worden verwerkelijkt. Ze kan dus ook worden bedreigd. Ze wordt ook dén bedreigd wanneer ze niet in de gelegenheid wordt gesteld op de goede manier te functioneren. Niet-goed functioneren wordt een democratie nimmer in dank afge nomen. Welnu, een gezond werkend parlement ls van de democratie «en der kenmerken. Daarom is het een levensbelang, dat er ■o'n parlement is een parlement dat tegen zjjn functie in het democratisch bestel is opgewassen. En dan moet worden «rkend dat met het ingewikkelder- en tegelijk omvangr(j- ker-worden van de staatszaken dat opgewassen-zijn van het parlement steeds moeilijker wordt. U/It IN CONTACT komt met jongere mensen, met name met studenten bijvoorbeeld, stuit niet zelden op gevoe lens van argwaan en wantrouwen jegens gevestigde Instel lingen. De pers wordt dan verweten, dat zij tekortschiet In haar haforraerend bezig zijn; zij zou de lezer bepaalde informatie onthouden. Soortgelijke verwijten richten zich niet zelden tegen het parlement. Het zou onvoldoende tegenspel bieden tegen de regering, waarbij het dan vooral gaat om zaken als het bui tenlands beleid. Met als gevolg dat in toenemende mate po litieke gedragingen zich gaan voltrekken buiten het parle ment om. Deze verwijten mag men niet zonder meer naast zich neer leggen, al kost het soms wel geduld om misverstanden want dat is het wel althans voor een deel weg te nemen. Aan het tegengaan van deze misverstanden heeft eigenlijk Iedere democraat deel te nemen. "Y^AT HET PARLEMENT betreft, en dan nu nader de Twee de Kamer, want op haar richt zich uiteraard de meeste aandacht, het is voor een democratie dus een levenskwestie eisen te stellen aan haar niveau en bekwaamheid. Het komt. dunkt me, aan zowel op haar samenstelling als op het instrumentarium waarover zy de beschikking heeft. Er Is natuurlijk samenhang. Wie van te voren weet straks toch niet mee te kunnen beschikken over een doeltreffend instrumentarium, die heeft al dadelyk by zichzelf weerstan den te overwinnen om zich voor het lidmaatschap beschik baar te stellen. Ben vergeiyking tussen kabinet en volksvertegenwoordiging ▼alt dan snel in het nadeel van de laatste uit. Een minister beschikt over een keur van ambtenaren; maar de. volksver tegenwoordiging kan, zeker wanneer het aankomt op de uit voering van eenmaal aangenomen wetten en ook op die uitvoering behoort zy Immers toezicht te houden wei nig anders ondernemen dan hier en daar een steekproef. In formatie door de pers Is haar daarby uiteraard van groot nut. SAMENSTELLING van de Kamer is echter óók een kwestie van financiële honorering. Dat is heel lang een zaak geweest die men niet dan aarzelend heeft aangevat. Tot op zekere hoogte was dat begrypeiyk. Als deelnemend aan de wetgeving beslist de Kamer ook over haar eigen schade loosstelling, en zo bezien kon men zeggen dat de terughou dendheid haar sierde. Ze kan overigens met de bescheiden heid jegens zichzelf ook te ver gaan, dat laatste is eigeniyk ateeds het geval geweest. Het kwam er dan op neer, dat de toch reeds onvoldoende ho norering bovendien spoedig achterop raakte by meer alge mene salarisstygingen. Wat dan weer leidde tot nu en dan •en wat sprongsgewijze verhoging, op een ogenblik veelal bovendien waarvan het gemakkeiyk heette dat het psycho logisch minder juist was gekozen. Hetgeen dan weer aan leiding werd tot kritiek en smalende opmerkingen. J^ORTOM. het is de verdienste van de heer Beernink dat hy. voor wat betreft de schadeloosstelling, de voorstel len op de tafel heeft gelegd die eigeniyk allang hadden moe ten komen. Straks aangenomen, kunnen ze ertoe leiden dat het lidmaat schap aantrckkelykcr wordt. Er is Immers geen reden waar om een volksvertegenwoordiger voor zyn arbeid minder zou ontvangen dan leder ander In een enigszins vcrgelykbare po sitie elders. Er zitten dus ook goede kansen in voor dat beter opgewassen maken van de Kamer tegen haar functie. Wie nog menen mocht dat een democratie een democratie- op-een-koopje kan zyn, die begaat een ernstige vergissing •n ondergraaft haar in plaats van zoals het moet zyn haar telkens opnieuw tot werkeiykheid te maken. Het lykt my toe, dat onze volksvertegenwoordiging en •eker niet maar uit pover eigenbelang met het door mi nister Beernink Ingediende voorstel geen moeite behoeft te vingen komen kunst en poëzie voor, maar zoals wij de be grippen hanteren staan wij helemaal in de traditie van onze renaissance-cultuur (waarvan de 19de-eeuwse ro mantiek de punt op de i is geweest) Nu deze cultuur wordt afge broken een proces dat al ruim een halve eeuw geleden begon nen is hebben ook de overge leverde opvattingen omtrent kunst en poëzie hun greep op vele jonge scheppende kunste naars verloren. Maar zelfs wan neer zij zich van de overlevering willen distantiëren, wordt hun antithetische houding veel meer door traditie bepaald dan zij wel leuk vinden. Een nieuwe cultuur is er na melijk nog niet. Wel is er het gebruikelijke percentage echt ta lent en zijn er de onvermijde lijke meelopers en nabootsers. Wat men te zien krijgt is dus een links en rechts proberen, dat no lens volens ergens nog aan het oude vastzit. Lesje Dahrom begrijp ik niet waarom C. Buddingh' nog dichter wil he ten en zijn moderne versie van Gerrit van de Linde Janszoon's Natuurlijke Historie voor de Jeugd presenteert op een manier die typografisch herinnert aan strofische poëzie vrij naar antie ke voorbeelden. Het zijn mora liserende lesjes, waarin verza melde wetenswaardigheden wor den gespuid, gekruid met al of niet geslaagde geestige opmer kingen. Zo zegt hij over het zee paardje: Door Plinius aanbevolen als medicijn tegen haaruitval, huid uitslag, koortsrillingen en de beet uan dolle honden; vandaag geeft men liever zalf, sulfonal, virus fixe maar een kaal hoofd bleef een bezit voor het leven. Nergens En C. B. Vaandrager, de lezer van de achterkant van zijn bun deltje stoer en suggestief aansta rend, maakt het helemaal van eieren wanneer hij banaliteiten, in enkele woorden samengevat, op een overigens witte bladzijde laat afdrukken, zoals: „Ik was stug. Ik wou opvallen", of: „Pijn, verdwijn". Waarom willen deze mensen in vredesnaam tegelijk anti-dichter lijk werkzaam zijn en dichter he ten? Zouden ze zich geen dichter noemen (en uitgevers vinden en lezers en beschrijvers), dan wa ren ze nergens, maar nu ze wel pretenderen de Nederlandse poëzie voort te zetten, zijn ze evenmin ergens. Het zal wel zo zijn, dat ze met hun echte dichterlijke aandrift in deze geseculariseerde en ont luisterde tijd geen raad weten en met een variatie op de Paljas zeggen: „Dicht dan, Bajazzo, als je lier is gebroken." Groter De moeilijkheid is, dat het echt niet meer mogelijk is op de over geleverde manier te werk te gaan. Een extreem voorbeeld hiervan levert de enorm dikke bundel stichtelijke poëzie van mejuffrouw N. C. Otgaar. Deze hoogstaande vrouw is ja renlang hoofdleidster geweest van Zonnewende. Uit ervaring heeft ze geweten wat langdurig ziekzijn betekent. Met anderen heeft ze in strijd en beproeving meegeleefd. Artistieke pretentie heeft ze met haar christelijke ge dichten niet gehad. Maar als men zo'n lijvige bundel in handen krijgt tegelijk met min of meer extreme uitingen van anti-tradi tionalistische poëzie, dan schrikt men van het volstrekte verschil in geestesklimaat. Sommigen zullen zeggen: „Voer voor de achterban, net zoals de Urker psalmen." Maar die ach terban is kwantitatief groter dan de voorhoede die de hedendaagse dichters en uitgevers willen voe deren. Groepen R. Fokkema onderscheidde on langs in Trouw de hedendaagse Nederlandse dichters in twee groepen: een groep voor welke de verhouding tussen poëzie en leven het belangrijkste is, en een groep die zich voornamelijk inte resseert voor de verhouding van poëzie tot de taal. Nu het begrip „poëzie" in de lucht hangt, be landt de eerste groep (waaronder Buddingh, en Vaandrager) in de kruidige anecdote en het ge mengde nieuws, de tweede in woordspelletjes. Fokkema vraagt zich af „of dit nu allemaal zo nodig moet". Ik geloof van wel. 't Overgeleverde poëzie-begrip heeft zo diep wor tel geschoten, dat een langzaam ontbindingsproces zoals wij zich zien voltrekken, onvermijdelijk is. Dat dit proces vaak samengaat met individuele onlustgevoelens, komt in de bundel van Ellen Warmond het duidelijkst uit. Voor mijn gevoel staat zij tussen de beide genoemde groepen in. Zij is zowel Buddingh' als Vaan drager intellectueel de baas, ze is spitser, bijtender, persoonlijker. Ze kon een dochter zijn van Ena Sharpies uit Coronation NAAR aanleiding van C. B. Vaandrager, Gedichten, uitgave De Bezige Bij, Am sterdam, 75 blz., f 6.50; El len Warmond, Geen bloe« men, geen bezoek, uitgave Em. Querido's Uitgeverij N.V., Amsterdam, 40 blz., f 3,90; C. Buddingh', Wil het bezoek afscheid nemen? Een bestiarium, uitgave De Bezige Bij, Amsterdam, 82 bldz., f 6,50; N. C. Otgaar, Zie omhoog, uitgave Druk kerij Van der Burgh N.V., 's-Gravenhage, 431 bldz., 7.50. Street, maar dan veel zuiniger op haar woorden, omdat die stuk voor stuk dodelijk genoeg zijn: De man die het weten kan zegt: alles is grondig geregeld, wij moeten stil zijn en wachten wij moeten niet grommen of blaffen maar mooizitten op de rutnes stilliggen als stof op puin de man die het weten kan zegt: alles is grondig geregeld wij moeten hardhorend en blind zijn niet bang zijn in het donker van de dood wij moeten heel stil zijn en wachten want alles is grondig gere geld. Hier, aan deze tegenpool van het kerklied „Laat Hem besturen, waken", komt de klacht over van een diepgewonde ziel. En dat de ze klacht overkomt dat is de poëzie ervan. Het poëtische is hier het moeten luisteren, het dwingende van het spreken. DR. C. RIJNSDORP. OVER het algemeen wordt grote eenzijdigheid aan de dag gelegd bij de beoordeling van de Vietnamese kwestie. De Amerikanen zijn de grote boosdoeners en ook de Zuldviet- namezen kunnen geen goed doen. De sympathie gaat uit naar de Vieteong en Noord-Vietnam. Bij betogingen en protestmarsen laat men daar geen twijfel over bestaan. Hét ls opmerkelijk, hoe al in het begin van deze week getracht werd, de op zichzelf dramatische besluiten van president Johnson te bagatelliseren. Hy werd zelfs van onoprechtheid beschuldigd, toen de bombardementen in een deel van Noord-Vietnam werden voortgezet. En toch had hij er in zijn rede duidelijk melding van gemaakt. Niettemin luidde de beschuldi ging, dat Johnson het Ameri kaanse volk opzettelijk had misleid. Later bleek echter, dat secretaris-generaal Oe Thant nauwkeurig van de Amerikaanse plannen op de hoogte was gesteld, voordat de president zijn rede uitsprak. De heer Thant had slechts lovende woorden voor de stap van Johnson. Blunder Van het begin af werd ook aangenomen, dat Johnson (een handig politicus maar een slecht staatsman genoemd) een blunder had gemaakt. Het gevolg hiervan zou zijn, dat de positie van Ame rika in de wereld danig zou wor den verzwakt, omdat men geen rekening meer houdt met een af tredende president. Bovendien zou Hanoi zich wel tweemaal be denken. voordat het op Johnsons vredesaanbod zou ingaan. Woensdag al bleek, dat men buiten de rode waard had gere kend. Want Hanoi ging wèl in op het gebaar van de president, on danks het feit. dat een deel van Noord-Vietnam nog steeds mik punt was van zware Ameri kaanse bombardementen. Toen men van de schrik was bekomen lag de conclusie voor de l LLE NIEUWS van deze zuivering voort ook de reeks -£~*- week wordt overscha duwd door twee gebeurtenis zelfmoorden van vroegere autori teiten. De Belgische extremisten komen winnend uit de verkie- de minister tot concessies bereid blijkt De aanval van D'66 op minister De Blocks beleid met het project- Kistemaker loopt eveneens aen in Amerika: Johnsons zingsstrijd. In Stockholm wordt stap op de moeizame weg nieuw „geld" geschapen om de niets uit Deze minister vindt ook naar de vrede in Vietnam, goud- en dollarreserves aan te en de moord op dominee Mar- H T tt„ii nei misiuKKen van een «poiio- zien. ue re j ~y3_jPn^S" ruimteproef betekent uitstel van voordeeltje bij de overgang naar ^de bemande maanreis. Tientallen het nieuwe systeem voor de om- miljoenen guldens schade richt zetbelasting te gebruiken om in een brand in de Antwerpse St. Pauluskerk aan. het werkgelegenheidsbeleid vullen; de goudmarkt kalmeert t.a.v. Limburg de Kamer achter Het mislukken van een Apollo- zich. De regering overweegt een winnaar voor de vrede voor miljoenen symbool van de strijd tegen de rassenon- gelijkheid. Zal nu de deur voor het geweld zijn openge- De volgende dag nog een kerk brand: met een fabriek, een 1969 loon- en inkomstenbelasting, vooral aan de voet. te verlagen Roulette of lotto krijgen in ons land geen kans. De KVP wil stoten? Een nieuwe beproe- leeszaal en andere gebouwen evenals de ARP met het gesprek ving bedreigt God's Own gaat de gereformeerde kerk van *n de Achttien wachten. Weesp in vlammen op. Ontplof- Ten slotte de nationale bedrij fingen in een school en op een vigheid: de Afsluitdijk krijgt nog Country. Johnsons rede geeft de wereld werf in Rotterdam brengen letsel weer hoop: beperking van de en schade teweeg. oorlog, gunstige reactie van Ha noi, besprekingen straks dit jaar een tweede rijbaan. Amsterdam lanceert zijn metro plannen. De VNU gaat samen met Rotogravure, waardoor bijna Het afwijzen van werktijdver korting met een half uur per dag Moskou. Johnson wil deze zaak en pensioenverbetering in de alle geïllustreerde bladen in één regelen en dan geen president nieuwe bouw-cao komt minister hand komen. De spanning op de - Roolvink op een demonstratie in arbeidsmarkt neemt weer toe, de hand dat Ho Tsji Minh een meesterlijke zet had gedaan en dat Johnson nu moest waarma ken wat hij beloofd had. Moeilijk Nu moet gezegd worden, dat de Amerikaanse president inderdaad een bijzonder moeilijke taak op zich nam, toen hij besloot, niet naar een nieuwe amntstermijn te dingen om zich volledig te kun nen inzetten voor het bereiken van een eervolle vrede in Viet nam. Er zijn staatslieden, die hun nek hebben gebroken, toen zij over minder grote obstakels pro beerden te komen. Het zou echter verkeerd zijn aan te nemen, dat Johnson een teleurgesteld man is, die gebukt gaat onder het falen van zijn be leid in Zuidoost-Azië en in het bijzonder dat in Vietnam. Eer is het tegendeel het geval. Juist Johnson is er de man niet naar om de geschiedenis in te gaan als een mislukkeling, die anderen liet zitten met de brokken, welke hij had gemaakt. Men hoeft geen medelijden met hem te hebben. Factoren Johnson heeft uiteraard on der de druk van de omstandighe den besloten, het Amerikaanse Vietnambeleid drastisch te wijzi gen. De voornaamste factor, die tot zijn beslissing leidde, is onge twijfeld de verdeeldheid geweest, die in Amerika heerste rondom dat beleid. Het is vooral zijn be doeling geweest, het gevoel van saamhorigheid onder zijn landge noten te herstellen. Om dit te bereiken stelde hij zich niet her kiesbaar. Zijn besluit, de bombardemen ten op het grootste deel van Noord-Vietnam te doen staken, moet echter gebaseerd zijn ge weest op de overtuiging, dat de tijd er rijp voor was. En de snel le reactie van Hanoi, die \Tiend en vijand heeft verbaasd, kan een aanwijzing zijn, dat hij het bij het goede eind heeft gehad. Dat hij een gemakkelijke weg was ingeslagen, zal niet bij hem zijn opgekomen. Hij koos niet de weg van de minste weerstand. Ontreddering Wellicht is het besef, dat de Noordvietnamezen en de Viet eong zich zwaar vertild hebben aan het hevige Tet-offensief (dat op 30 januari begon) aanleiding geweest tot Johnsons vredesof fensief. De ontreddering, die daarvan het gevolg is geweest, heeft tegelijkertijd de zinloosheid van de oorlog en het verlangen naar een vreedzame regeling aan het licht gebracht. Zowel Amerika als Noord-Viet nam stonden voor de keus, de uitputtingsoorlog met nog groter felheid voort te zetten of de omvang van de strijd te beper ken en de mogelijkheid van een politieke oplossing te onderzoe ken. Het is president Johnson ge weest, die tot het laatste besloot zonder uiteraard enige zeker heid te hebben betreffende de uitkomst. Hanoi Overigens heeft Hanoi meer dan één reden om de teugels te laten vieren. Er is in Noord-Viet nam al enige tijd een politieke DEZE WEEK GEZEGD: meer zijn. De kansen voor vice- president Humphrey stijgen. Biaar hij stelt zich nog niet fceechikbaar Den Haag en een protestvergade- Rotterdamse kamer van koop- ring in Amsterdam te staan, handel vindt de welvaart in ons maar de Kamermeerderheid land laag in vergelijking met an- In Tsjechoslowakue duurt de steunt zijn loonbeleid. vooral nu dere Westeuropese landen. „Man. zing vanavond in elk geval „Blessed Lord" en zorg dat je het mooi zingt." (Martin T uther Kine) Borden met de foto van Ho Tsji Minh doen het goed bij de Italiaanse jongeren, die de ver kiezingscampagne in hun Zand gebruiken om tegen het Ame rikaanse Vietnambeleid te de monstreren. campagne aan de gang tegen „contra-revolutionaire elemen ten", die de oorlogsinspanningen proberen te saboteren. Er zijn al doodvonnissen uitgesproken. Het partijblad Nhan Dan (Het Volk) heeft deze saboteurs geïdentifi ceerd als halsstarrige elementen van de vroegere heersende klas se, landheren en kapitalisten. Ook worden genoemd reactio naire elementen, die van de godsdienst profiteren, de vroege re „marionettenregering", mili taire groepen, die zich niet willen omvormen en anderen, die door het Amerikaanse imperialisme worden opgezet tegen het com munistische bewind. Verder wordt gesproken over openlijke rebellie in afgelegen streken en kustgebieden. Vuile was Het is zeer ongewoon, dat de Noardvietnamese propaganda zijn eigen vuile was buitenhangt Dan moet er toch echt wel iets aan de hand zijn! De berichten kunnen in verband worden ge bracht met de naar men zegt groeiende „vredesgroep" in lei dende Noordvietnamese kringen. Misschien is dat nog wat voorba rig. De mogelijkheid is echter niet uitgesloten, vooral nu een begin wordt gemaakt met be sprekingen over onderhandelin gen. Het klinkt ingewikkeld, maar de situatie is er ook naar. Als er vredesbesprekingen komen, be ginnen de moeilijkheden pas. Voor president Johnson is het echter belangrijk te weten, dat het Amerikaanse volk nu achter hem staat. Men moet hem niet voor de voeten gaan lopen uit overwegin gen van zuiver persoonlijke aard. In het bijzonder niet, nu de moord op dr. Martin Luther King Amerika zelf tot het toneel van een burgeroorlog kan maken. (■esprek met negerleiders President Johnson moest door de moord op ds. King voor de twee de maal zijn reis naar Honoioeloe uitstellen. Hier ziet men hem samen met de leiders van de be wegingen voor gelijke burger rechten op het Witte Huis. Te genover Johnson vice-president Humphrey. HET gaat goed met de samenwerking tussen PvdA, D'66, PSP en Radi calen. Geïnstitutionali seerd is er nog niets; bij mijn weten moet zelfs het eerste informele contact tussen de vier ter voorbe reiding van de „progres sieve concentratie" nog worden gelegd. Of het ooit zover zal komen, weet ik niet. Maar in de parlemen taire praktijk begint die concentratie zich al aardig af te tekenen. Vooral deze week bij de Kamerdebatten over Limburg en de bouw-cao. Socialisten, democraten, pacifisten en ra dicalen ondertekenden en steunden eikaars moties en vormden een gesloten front tegen kabinet en regerings meerderheid. Alleen in de zaakDe Goede contra -De Block lieten de socialisten D '66 eventjes in de steek, wat niet onbegrijpelijk was, want als oud-minister van econo mische zaken weet Den Uyl precies hoe het zit met het project-Kistemaker. Door de eensgezindheid die het progressieve kwartet deze week demonstreerde, krijgt de uitspraak van ex-PvdA-frac- tieleider Nederhorst in Ter- neuzen een bijzonder accent. Hij zei: „De Partij van de Ar beid is bereid op elk ogenblik een beslissend gesprek te be ginnen om te komen tot een samenwerkingsverband met Radicalen, D '66 en de PSP". Dat is het geluid van de socialistische Kamerfractie, die erop uit is door haar op stelling in de Kamer langza merhand een klimaat te scheppen, waarin de progres sieve concentratie gestaite kan krijgen. We hebben dal deze week gezien. Rechtervleugel Maar lang niet overal in de PvdA is Nederhorsts uitlating goed gevallen. De rechter vleugel (Patijn, Goedhart, Thomassen) is boos, omdat de PSP als serieuze onderhande lingspartner is genoemd. Dat klopt weliswaar met uitspra ken op het PvdA-congres van november 1967, maar datzelf de congres keerde zich ook tegen Nederlands uittreding uit de NAVO. Een stukje on gerijmdheid, dat de socialis ten het recht ontneemt ande ren van politieke onduidelijk heid te betichten. Want je kan niet én aan de NAVO vast houden én met de PSP een stembusakkoord willen aan gaan. Bozer lijkt nog de linker vleugel. De met Nieuw Links gelieerde Friese journalist Laurens ten Cate voelt-zich door Nederhorsts interventie bijna zo genomen als de ra dicalen indertijd door Schmel- zers tv-praatje met Biesheuvel en Mellema. Er moet, schrijft hij in de Haagse Post, nodig herrie in de partij komen, want wat Nederhorst zei was ten eerste onwaar, omdat hij niet na mens „dé" PvdA kon spreken, en ten tweede onverstandig, omdat de gesprekspartners van de PvdA (en trouwens ook de PvdA zelf) eerst hun interne meningsverschillen moeten uitvechten en hun po litieke gezicht duidelijker die nen te bepalen voordat über haupt over een concentratie kan worden gepraat. Achtergrond van dit ver haal is de scepsis van de Nieuw-Linkskern tegenover D '66 en radicalen. Volgens mensen als Han Lammers zijn dat pseudo-linkse groeperin gen die als partners in een concentratie de identiteit van het socialisme in gevaar zou den kunnen brengen. Zolang Van Mierlo Fidel Castro's Cuba niet uitroept tot de twintigste-eeuwse Hof van Eden, is hij in Lammers' ogen suspect. Wat Lammers dan wil? Liefst een volksfront van socialisten, pacifisten en com munisten. Gideonsbende De scheiding der geesten volstrekt zich echter ook bin nen Nieuw Links zélf. Hans van den Doel werd wegens kritiek op Lammers' adoratie van de Cubaanse politiestaat uit de NL-kerngroep getrapt en volgens insiders zullen nog meer „revisionisten" wor den geroyeerd, voorzover ze althans niet de eer aan zich zelf houden. Belangrijkste bijoorzaak van Van den Doels royement was echter, dat hij als lid van de socialistische Kamerfractie duidelijk voor de progressieve concentratie met D '66, radi calen en eventueel PSP kiest En dat is niet de keuze van Lammers c.s. Zij geven aan een zuiver-socialistische gi- deonsbende verre de voorkeur boven de grote vooruitstre vende eenheid, die het rode élan in compromissen smoort. Als in zichzelf verdeeld huis kan Nieuw Links geen behoorlijk tegenspel meer le veren tegen Kamerfractie en partijtop. Den Uyl en Tans zullen er een zacht eitje aan hebben als ze straks met D '66, PSP en radicalen over een samenwerkingsverband gaan praten. Te extreem Er zijn echter andere moei lijkheden. Aarden liet vorige maand in Nijmegen weten geen behoefte te hebben aan samenwerking met de PSP, die hij als „te extreem van het midden" beschouwt. De PvdA loopt dus het risico de radicalen af te schrikken als ze met de pacifisten om één tafel gaat zitten. De PSP moet dus te zijner tyd „kaltgestellt" worden terwille van de radi calen, die onder alle omstan digheden vóórgaan, maar ook terwille van de eigen Patijn- aanhang. Een andere moeilijkheid is, dat D '66 zich nooit duideiyk voor een stembusakkoord heeft uitgesproken; en dat, gezien haar politiek zeer ge differentieerde aanhang, waarschijnlijk ook niet zal doen. Een extra complicatie is nog, dat Van Mierlo ook de „radicalen in de VVD" bij de progressieve concentratie wil betrekken. Dat betekent: nóg meer compromissen, nog meer water in de progressieve rosé, nog minder duidelijk heid. Overmoed Goed beschouwd getuigt de uitspraak van Nederhorst van grenzeloze overmoed. De PvdA zal een gesprek, en ze ker een beslissend ge sprek, over een stembusak koord met democraten, radi calen en pacifisten zolang mogelyk moeten uitstellen, wil ze de progressieve con centratie nog een levenskans gunnen. Gaat ze nü praten, dan ligt de hele concentratie gelijk op haar gat. Zeker twee van de vier partners-in- spé zouden gillend uit elkaar rennen. Daarom zal Den Uyl het handiger spelen dan Neder horst deed vermoeden. Den Uyl zal de progressieve con centratie langzaam in de Ka mer laten groeien zonder ze overhaast te formaliseren. Wie weet is tegen 1970 de sfeer zo hartelijk, dat een stembusak koord dan voor het grijpen ligt. Dat moet worden afge wacht. Als het radicalisme kwantitatief beperkt blijft tot het schamele handjevol zetels dat volgens Veldkamp/Marks- onderzoek de groep-Bogaers- Aarden op dit ogenblik zou veroveren, heeft een stembus akkoord op zo smalle basis voor de PvdA weinig aantrek kelijks meer. J. PRILLEVITZ

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 14