ONDAGS stad in door Bram Oosterwijk WONINGEN KUNSTMATIG EILAND MET VOOR 30.000 MENSEN ZATERDAG 6 APRIL 1968 Gezicht vanaf het boventerras over Sea City. Gedurfd Sea City is een gedurfd project, dat in de verre toe komst best wel eens werke lijkheid zou kunnen worden. Naast voordelen zoals het be nutten van de zee zelf en van het vele dat eruit voortkomt, heeft de stad uiteraard ook vele nadelen. Zouden er lief hebbers, zijn om zich te ves tigen in een stad die eenzaam en alleen in zee ligt, op palen is gebouwd en toch heel veel mist van wat een normale woonplaats op de wal heeft? Dat valt ten sterkste te be twijfelen. Daarom lijkt Sea City ze ker voor de komende eeuw geen kans op slagen te ma ken. Wat er daarna zal ge beuren, is te ver weg om een gefundeerde toekomstvoor spelling te doen. bedden gepland; buiten de stadsmuur ligt een crematorium. Er zijn kérken, ge- meenschapshüizëri, .schouwbur gen, bibliotheken, bioscopen en musea. Plantsoenen met vele bloemen en struiken moeten het „groene gezicht" aan de stad ge ven. Het middendeel van de lagune is gereserveerd voor watersport. In de stad kan worden getennist, gevoetbald enz. Een permanent centrum In see zoals Sea City zou van belang zijn voor de ontwikkeling van gespecialiseerde, op de zee af gestemde industrieën. Onderwa ter-laboratoria, waarne mingsposten ln de zeedierentuin en researchvaartuigen zouden een eerste stap kunnen zijn tot een zee-universiteit en naar een internationaal centrum voor ocea nografie en voor studies onder water. omringd. In de zuidoosthoek is er een onderbreking in de buiten bouw, waardoor een nauwe ha venmond ontstaat. De stad meet 1432 meter van noord naar zuid en is hoogstens 1005 meter breed. De bovenbouw komt te rusten op in de zeebodem geheide palen. Op het fundament, waarvan het hoogste deel 9 meter boven de zeespiegel ligt, wordt met beton nen cellen Ide opbouw geplaatst. De aanvoer daarvan geschiedt met zolderschuiten. Pontons De eilanden in de binnenlagune worden opgebouwd uit pontons van 18V« meter breedte, die met ankerkettingen worden vastge houden. Er kunnen eilanden van verschillende vorm en grootte ontstaan, tot 830 m2 toe. Op de eilanden komen lichtgewicht ge- Ziekenhuis van Sea City. bouwen met één tot drie woonla gen. Een brede „vestinggracht" van rustig water omringt de stad. De golfbreker bestaat uit zakken die voor 90 procent met zoetwater zijn gevuld en naast elkaar lig gen. De zakken (de idale maat is 30 bij 2 meter) worden aan flexi bele ankers vastgelegd. Bij slecht weer stijgt een gordijn van luchtbellen op uit een onderzeese pijpleiding dwars over de ingang van de lagune, waardoor de gol ven nog verder breken en de la gune vlak blijft. De 55 meter hoge S-vormige muur beschermt de Sea City-be woners tegen wind. Door de muur de vorm van de letter S te geven, wordt de wind tot op vol- Op de terrassen van de stadsmuur staan flats met 16 woonlagen, voorzien van centrale verwarming en airconditioning, voor 21.000 mensen. Anderen hebben hun huizen op eilanden in het zuideinde van de lagune. De huizen krijgen een terrastuin. De flats en de andere voor het publiek toegankelijke plaatsen binnen de stadsmuur, zoals tui nen, winkels, restaurants en clubs zijn bereikbaar met rol trappen, rollende trottoirs en overdekte wandelwegen. Goede ren worden via «en netwerk van transportbanden en pneuma tische buizen vervoerd. Om lawaai en vervuiling van de lagune tegen te gaan, wordt alle intern vervoer door elek trisch voortgestuwde boten en waterbussen verzorgd. De bus vaart een 5-minutendienst en is in 25 minuten rond de stad. Voorraden worden aangevoerd met containerschepen, pasagiers reizen met luchtkussenvaartuigen of helikopters. De reis van 25 mijl van Sea City naar Yarmouth zou per luchtkussenvaartuig on geveer een rijksdaalder kosten. Een juist type helikopter is voor Sea City nog niet ontwikkeld, maar men denkt aan een toestel dat, eenmaal in de lucht geko men, de hefschroef kan wegvou- Aardgas Een opengewerkt groot eiland. De gehele economische opzet berust op het verkrijgen van energie uit het ter plaatse uit de zeebodem gewonnen aardgas. Ex tra inkomsten worden verkregen door via pijpleidingen het overschot aan zoetwater van de ontziltingsfabrieken naar het vasteland te voeren. Visvijvers ■ouden per jaar per 4000 m2 vijf ton vi» kunnen opbrengen. Het hoofdgebouw van 8ea City is dus een amfitheater, dat aan de zeekant geheel door een beschermende golfbreker wordt Sea City vanuit de lucht gezien. Se» City een eiland fn zee van glas en be ton is de eerste stap In die richting. De kans Is groot dat er de eerste vijftig jaar geen be hoefte aan een stad in de zee bestaat, maar de techniek Is er nu. Ongeveer tien procent van de zeebodem ligt In ondiep water en biedt over de gehele wereld vele geschikte plaatsen voor dit soort plannen. Dat zijn bijv. de Noordzee, Oostzee, Ierse Zee, Zwarte Zee, Adrlatlsche Zee, Golf van Mexico en Gele Zee. De voor Sea City gekozen plaats ligt op 5 de Halsborough Tail, een ondiepte op 15 mijl j uit de Engelse oostkust. Daar Is het water maar 9 meter diep en het verval gering. Amfitheater De stad zou moeten bestaan uit «en amfitheater van 16 woonla gen op palen, met middenin een lagune die wordt verwarmd met de verloren warmte van fabrie ken uit de stad zelf. Huizen, scholen en openbare gebouwen ■taan op groepje» drijvende ei landen. Om Sea City ligt een gordel van met water gevulde plastic zakken als eerste verdedi gingslinie tegen de golven. Over hangende buitenmuren leiden de wind naar boven. Een gordijn van luchtbellen moet de haven mond beschermen. Deel van de muur van Sea City met krachtcentrale. doende hoogte naar boven geleid, waardoor rustige gebieden ontstaan. Proeven hebben dat aangetoond. Sea City krijgt zijn energie uit aardgas. Een krachtcentrale bin nen de stadsmuur bewerkt het gas en voert het naar turbines, die gekoppeld zijn aan generato ren die elektriciteit opwekken. EEN STAD in de zee: een kunstmatig eiland met woningen voor 30.000 mensen. Dat idee staat op papier en is verwerkt in maquettes door het Engelse Pilikington Glass Age Development Commit tee. Levensruimte op het water als het straks op het land te druk wordt. Wanneer dat nodig zal zijn, is op geen tien jaar na te zeggen, maar dat de mensheid rekening moet gaan houden met het benutten van de zee voor het produceren van voedsel, het bouwen van in dustrieën en woonplaatsen, staat toch wel als een paal boven dat zelfde water. wen en verder con ventioneel kan door vliegen. De reisduur per^ helikopter naar Yarmouth zal 15 mi nuten zijn. Het stadsbestuur zetelt in het zuidelij ke gedeelte, waar ook het sociale leven zich afspeelt. Vele open bare gebouwen be vinden zich op de drij vende eilandjes, zo als scholen. voor niemand Is het verder dan lVs kilometer naar welke plaats in de stad ook. Er i6 een ziekenhuis met 200 Voetbalveld op het dak van de krachtcentrale, met op de voorgrond de wigvormige ge bouwen waarin de zeedieren tuin is ondergebracht. Sea City zou ef ficiënt aan vis kwe ken kunnen gaan doen, als belangrijk aandeel in de bestrij ding van het voedsel tekort in de wereld. Van grote waarde zouden ook kunnen zijn de visconserven- industrie en het ma ken van kunstmest uit zeewier en riool water. Ook kan men zand en ballast opbaggeren en naar de wal verkopen. Voor deze en andere In dustrieën, evenals voor de vele dienstverlenende bedrijven van Sea City is personeel nodig. Ze verschaffen niet alleen werk aan de mensen van Sea City, maar ook aan vele pendelaars van het vasteland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 13