Tweede Kamer dringt aan op beter bouwvakpensioen Vietnam Vrije huren niet belangrijk hoger Haringworm moet worden uitgevroren Boete voor tweetal speelholdrijvers ROOLVINK KRIJGT FIAT SCHRAPPEN IN CAO MOTIES VERWORPEN NA TOEZEGGING Circus Boltini weer op pad Waren stapels dossiers beslist nodig? Klaasesz: ambtelijk bezetenheid te Acht maanden cel geëist tegen drs. F. W. Zuiveringen in Polen gaan door Eind maart 16.900 minder werklozen Cernik premier T s j echoslo wakij e 9 VRIJDAG 5 APRIL 1968 f (Vervolg van pagina 1) Vooral van de kant van de rooms- katholieke bevolkingsgroep verwacht men verzet tegen elk compromis. „Als wij ln de steek gelaten worden, blij ven we doorvechten tot de dood", zei «en militante priester. De meesten van de meer dan een miljoen katholieken die destijds het Noorden ontvluchtten, achten samen leving met de communisten onmoge lijk. De bevolking van Hanoi heeft de jongste ontwikkelingen kalm opge nomen. Het beeld van de Noordviet- namese hoofdstad is nog niet veran derd. Vrouwen waren gisteren nog bezig, betonnen cilinders te maken voor de eenmansschuilplaatsen, die in de straten zijn gegraven. De kran ten riepen op, de waakzaamheid te bewaren. Bombardementen Intussen heeft de Amerikaanse re gering een onderzoek gelast naar de juistheid van een Noordvietnamees bericht, dat Amerikaanse vliegtui gen gisteren bommen hebben gewor pen op Lai Tsjaoe in het uiterste noordwesten van Noord-Vietnam, ver boven de 20ste breedtegraad. Ook het gebied ten zuiden hiervan werd gebombardeerd. Het door Hanoi bedoelde gebied ligt vlak bij de grens met Laos. Het is bekend dat Amerikaanse vliegtui gen met toestemming van de rege ring van Laos in het grensgebied bombardementen uitvoeren op Noordvietnamese stellingen. Deze aanvallen zijn echter nooit officieel toegegeven. De luchtmacht van Laos voert zelf ook bombardementsvluch- ten uit. BREDA De Rotterdammers H.V. en A.S., die in november, december en januari in Breda in een pand aan de Baronielaan een speelhol hebben geëxploiteerd zijn door de rechtbank ieder tot 2000 boete veroordeeld. De eis tegen V. was duizend gulden boe te en drie maanden voorwaardelijk en tegen S. 2000 boete en drie maanden voorwaardelijk. Het spel materiaal werd verbeurd verklaard. Over de door de politie in beslag genomen gelden deed de rechtbank geen uitspraak. De Bredanaar J. L. en diens echt genote, H.M., in wier huis werd gespeeld, kregen ieder 150 gulden boete. De eis tegen hen was 150 gul den boete en een maand voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd. Voor de Kamerdebatten over de bouw-cao bestond op de publieke tribune veel belangstelling. Van links naar rechts de voorzitter van de Algemene bor\d voor de bouwnijverheid A. Buys, de voorzitter Raad bestuur bouw-, bedrijf L. J. Th. van Pas, de se cretaris van deze Raad D. van Egmond, de vice-voorzitter van de algemene bond voornoemd, A. J. van Hagen en de secretaris van de r.k. bond Sint-Joseph, P. van der Ven. Voor een verslag wordt naar elders in de krant verwezen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Roolvink heeft voor zijn ingreep in de bouw-cao gisteren het fiat van de Tweede Kamer gevraagd. De regeringspartijen plus SGP en GPV waren met hem van mening, dat tegen de algemene economische achtergrond de totale loonkostenstijging van 10 a 11 procent, die uit deze cao zou voort vloeien, ontoelaatbaar is en dat daarom terecht de arbeidstijdver korting met een half uur per dag per 1 november (5,9 procent van genoemde stijging) is geschrapt. In deze vorm zou de bouw-cao een te groot beslag op de ruimte voor 1969 leggen. Er zou bovendien een magneetwerking van uitgaan op andere bedrijfstakken. De Kamermeerderheid keerde zich dan ook tegen een socialistische mo tie-Wieldraaijer (medeondertekend door D'66, PSP en radicalen), waarin werd verzocht de onverbindendver- klaring opnieuw in overweging te ne men, omdat niet is aangetoond dat deze werktijdverkorting strijdig is met het algemeen belang. De motie werd verworpen met 79 tegen 48 stemmen. Vóór waren socia listen, democraten, radicalen, paci fisten en communisten. De „progres sieve concentratie" begint zich al aardig af te tekenen.... Kwartier Minister Roolvink liet weten, dat over een meer gematigde werktijd verkorting in de bouw (een kwartier per dag) te praten valt. Als het con tract eenjarig blijft, stuit dat op be zwaren, maar bij een langere looptijd en na wijziging van de pensioen voorstellen zal het kwartier korter werken positief worden bekeken in de hele loonsituatie van dat ogenblik. De Kamer verwierp met dezelfde stemverhouding ook een tweede mo- tie-Wieldraaijer, die de regering verzocht de geschrapte verhoging van de pensioenpremie met 1 procent op 1 januari 1969 alsnog goed te keu ren. Aanvankelijk was de héle Kamer van mening, dat minister Roolvink dit onderdeel van het „bouwpakket" (0;5 procent van de totale loon kostenstijging) had moeten laten pas seren. Spreiden Minister Roolvink had op zichzelf geen enkel bezwaar tegen deze „al- lersympathiekste" bepaling,- maar vond dat de kosten over een grotere periode dan twee maanden moeten worden gespreid. Bij een premieverhoging van 1 procent op 1 januari 1969 ontstaat het schokeffect van een loonkostenstij ging van 0,5 procent. Van dit percen tage gaat het bedrijfsleven uit bij de onderhandelingen over de nieuwe cao per 1 maart. Op deze wijze wordt een DEN HAAG De stijging van de huurprijzen na de liberalisatie in 345 gemeenten op 1 oktober is kalm verlopen. Het algemene huurniveau steeg in de vrije gebieden slechts met 0,6 procent. Deze cijfers zijn afkomstig van een steekproevenenquête van het Cen traal bureau voor de statistiek. Mi nister Schut heeft ze per brief aan de Tweede Kamer meegedeeld. Gedurende de eerste vier tot zes weken na de liberalisatie zijn de hu ren van vijf procent van het totaal aantal woningen verhoogd. In Noord- Brabant werd de huur van zes pro cent van de woningen na 1 oktober verhoogd, in Zeeland was dit drie procent Minister Schut merkt in zijn brief nog op dat hij de verhogingen in het algemeen genomen niet buitensporig vindt. VALKENSWAARD In Val- kenswaard is gisteravond omstreeks half zes het 6-jarig jongetje Jos Ster ken bij een verkeersongevaal omge komen. De jongen stak plotseling de weg over en werd door een auto geschept. PARIJS Om haar kasteel in de Dordogne mét kinderen uit vele de len van de wereld van de ondergang ■te redden, heeft Josephine Baker gisteravond het spits afgebeten van een tweeweekse Show in het Olym- piatheater te Parijs. te groot beslag gelegd op de loon ruimte voor 1969. Bovendien dreigt dan doorberekening in de bouwprij zen. Daarom suggereerde de minister de premieverhoging al per 1 maart 1968 of enkele maanden later in te voeren. De loonkostenstijging be draagt dan 0,1 procent, maar mag volgens de minister best het dubbele bedragen. Dit percentage kan dan rustig in het contractjaar worden op genomen. Als de werkgevers en werknemers met zo'n regeling komen, die de ver betering van de uitkeringen waar borgt maar de lasten minder naar 1969 verschuift en doorberekening in de prijzen voorkomt, is met de mi nister te praten. Dat zal voor hem op geen enkele wijze een breekpunt vor men. De Kamermeerderheid bleek dank baar voor deze toezegging en had aan de motie- Wieldraaijer verder geen behoefte. De minister noemde nog eens al zijn argumenten. Het ging hier om een groot contract, waarvan een ge duchte „olievlekwerking" op andere bedrijfstakken uitgaat. Bovendien om een bedrijfstak die niet met buitenlandse concurrentie te maken heeft en waarbij dus het ge vaar van doorberekening in de prij zen groter is. Nare zaak „Het nemen van de beslissing was voor het kabinet en voor mij in het bijzonder een heel nare zaak. Het heeft mij ergens zeer gedaan," aldus de minister. „Maar er kunnen mo menten zijn waarop een mens z'n plicht niet uit de weg mag gaan, ook al beleeft hij er weinig plezier aan". Zq was het ook- de plicht van de regering vooruit te zien naar 1969 en te waarschuwen tegen de te zware hypotheek die op dat jaar dreigde te worden gelegd. Tegenover het punt van de ar beidstijdverkorting heeft het kabinet van meet af aan positief gestaan. Maar het moet een gefaseerde ver korting zijn, dat wil zeggen niet meer dan een kwartier per dag in 1968 en '69, uitgaande van een 45-urige werkweek. „Onrechtvaardig, onbegrijpelijk en onaanvaardbaar", zo noemde de soci alist Wieldraaijer 's middags tijdens de eerste ronde van het debat de beslissing van minister Roolvink. Het beleid van de minister geeft de vrije loonpolitiek geen eerlijke kans. De bouw komt in de strafklasse doordat de loonstijging tot 4,3 pro cent beperkt moet blijven. Bij de verwijzing naar de gevaren voor 1969 wordt eenzijdig het gevaar van een loonkostenstijging benadrukt, maar over andere lasten die de regering zelf oplegt (huren, belasting), wordt niet gerept. „Teleurstellend, niet helemaal bil lijk en gevaarlijk" noemde de a.r. afgevaardigde drs. Boersma de kri tiek van de PvdA-woordvoerder. Drs. Boersma herinnerde eraan vorig jaar reeds te hebben betoogd, dat 1968 zowel uit sociale motieven alsook uit een oogpunt van algemeen belang een jaar van matige directe loonstij ging zal moeten zijn. „Dat is nog mijn conclusie". Wat de vrije loonpolitiek betreft: het is nooit de bedoeling geweest een volledig liberalistische loonpolitiek in te voeren. Redelijk Evenals andere sprekers vond de heer Boersma de gevraagde loonsver hoging op zich heel redelijk. In de bouw-cao is voorzien in een zeer ma tige loonstijging van ca. 4 procent. Ook in de secundaire sfeer is de stij ging zeer beperkt. De pijn zit 'm in de arbeidstijdverkorting van een half uur per dag, die volgens drs. Boersma veel te drastisch is. Hij zei het eens te zijn met het standpunt van minister Roolvink, dat de totale loonkostenstijging van 10 a 11 procent te hoog moet worden ge noemd. Oneens was de a.r. afgevaardigde het met de heren Den Uyl (soc.) en Janssen (rad.), die bij interruptie be toogden, dat overeenkomstig de es sentie van de vrije loonpolitiek de minister pas behoort in te grijpen als zich tengevolge van de bouw-cao el ders onaanvaardbare repercussies zouden voordoen. Met andere woor den: niet de bouw-cao, maar de eventuele ontoelaatbare repercussies daarvan in andere cao's zouden moe ten worden aangepakt. „Maar dan is het te laat," impli ceerde drs. Boersma, die in dit ver band op de „olievlekwerking" wees. Wel vroeg hij zich af of het geen stukje onterechte bevoogding is om zo sterk het accent te leggen op 1969. Het was de heer Boersma dus vooral om 1968 te doen. Voor 1969 wilde hij de loonpolitie ke vrijheid van het bedrijfsleven vooralsnog onverlet laten. Evenals alle andere sprekers vroeg hij de mi nister oïn een tegemoetkoming inzake de bouwvakpensioenen. DEN HAAG Het produktschap voor vis en visprodukten gaat de bestrijding van dc haringworm krachtig aanpakken. Dat diertje heeft in vorige jaren een aantal Nederlan ders ziek gemaakt en daardoor dc haringconsumptie zo'n douw gegeven, dat men in visserijkringen zijn naam eigenlijk niet meer wil horen. Wat zijn nu de maatregelen? Het instituut voor visserijproduk- ten TNO in IJmuiden is er door on derzoek achter gekomen dat men de hariftgworm onschadelijk kan maken door of de haring heel zwaar te zou ten: een kilo zout op tien kilo haring, of ze een etmaal in de diepvries te doen bij een temperatuur die niet hoger mag komen dan twintig graden Celsius onder nul. Het schap zal nu een van die maatregelen van het be drijfsleven eisen. Het zal te zijner tijd worden vastgesteld in de 48 ar tikelen van het ontwerp-verordening waarover het bestuur van het schap op 18 april gaat beslissen. Minister Roolvink in debat met de Kamer over de bouw-cao. In de Kamer bleek dat de grote meerderheid zich achter het loonbéleid van de bewinds man kan scharen. Faire kans De heer Kikkert (c.h.) zei nog altijd van mening te zijn, dat de vrije loon politiek een faire kans behoort te krijgen. De ministeriële ingreep in dc bouw-cao doet daaraan niets af. Die ingreep vond de c.h. afgevaardigde nodig en daarom begrijpelijk en aan vaardbaar. Wat de arbeidstijdverkorting be treft: de vgrdelenjde rechtvaardigheid mag niet in de verdrukking komen in die zin, dat de een er alles uithaalt en er voor de ander niets overblijft. De heer Kikkert vroeg zich af hoe de minister de bouw-cao zou hebben be ziën als het bedrijfsleven wél een wijze matiging had betracht en met een kwartier werktijdverkorting per dag genoegen had genomen. De KVP'er mr. Nelissen achtte de zorg van de regering voor de algeme ne economische ontwikkeling ge rechtvaardigd. Gerechtvaardigd is ook het regeringsstandpunt, dat de arbeidstijd in de jaren 1968 en 1969 sahien met niet meer dan een kwar tier per dag mag worden verkort. DEN HAAG Het circus van Toni Bol'cini geeft volgende week dinsdag avond zijn traditionele jaarlijkse pre mière op het Haagse Malieveld. Drie uur lang wordt een gevarieerd pro gramma uitgevoerd, met als onderde len onder andere rijwielacrobatiek, clowns, een springplanknummer, wil de dieren, en een groep Spanjaarden die allerlei capriolen maken op vrijstaande ladders. Het circus blijft tot en met 21 april in Den Haag en begin'c daarna een grote toernee door Nederland, België en Duitsland. Er worden dit seizoen vierhonderd voorstellingen gegeven, zo deelde Toni Boltini gistermiddag mee op een persconferentie in Den Haag. De Nederlandse plaatsen, waar het circus onder meer komt, zijn Delft, Woerden, Schoonhoven, Dordrecht, Vlaardingen, Hoogvlie't, Rotterdam, Sliedrecht, Breda, Goes, Middelburg, Vlissingen, Oostburg en Terneuzen. Daarna, op 21 mei, gaat het circus naar België. Sneeuwbal Voorkomen moet worden, dat een forse werktijdverkorting als een sneeuwbal over ons heenkomt. Het vragen van een SER-advies over alle aspecten van het vraagstuk van de arbeidstijdverkorting achtte mr. Ne lissen gewenst. De onverbindendver- klaring vond hij, gezien de te forse loonkostenstijging, juist. Voor de pensioenregeling moet alsnog een op lossing worden gevonden. Eenzelfde standpunt nam de VVD-er Rietkerk in. drs. Nypels (D'66) daarentegen vond de ministe riële beslissing onjuist. Niet de bouw-cao, maar de cao's die de pro- duktiviteitsnorm overtreffen, zouden moeten worden aangepakt. Ook drs. Aarden (rad.) keerde zich tegen de ingreep. De minister heeft zijns inziens niet aangetoond, dat de arbeidstijdverkorting met een half uur per dag in strijd is met het alge meen belang, Drs. Aarden constateer de, dat door de ministeriële ingreep van het systeem van vrije loonpoli tiek eigenlijk niets meer is overge bleven. De regering zal nu conse quent moeten uitspreken, dat ze niet kan voldoen aan het verlangen van het bedrijfsleven op dit stuk. De heer Jongeling (GPV) vond de ingreep juist, maar meende ook dat de pensioenverbetering buiten schot had moeten blijven. Ir. Van Dis (s.g.) schaarde zich na aanvankelijke aar zeling achter de minister. Mr. Kronenburg (BP) was tegen elk ingrijpen in de vrijheid van het bedrijfsleven. De heren Van de Lek (pac. soc.) en Van 't Schip (comm.) hadden voor de ingreep geen goed woord over. „Wel thuis Voor een ridicuul nummertje par lementaire acrobatiek zorgde weer eens de fractie van de Boerenpartij. Ze wilde voor noch tegen de mo- ties-Wieldraaijer stemmen. Daarom vroeg haar woordvoerder mr. Kro nenburg aan voorzitter Van Thiel de Boerenpartij in staat te stellen de vergadering te verlaten. „De partijen die deze nonsens hebben gebaard, moeten het nu zelf maar uitzoeken". Mr. Van Thiel: „Ieder lid kan op elk gewenst moment de vergadering verlaten. Ik groet u, wel thuis". Daarop verdween de Boerenfractie onder boe-geroep achter de gordij nen. Nadat mr. Van Thiel de hamer had laten vallen, riep een bouw vakker van de publieke tribune: „Op naar de barricade KATWIJK aan ZEE Als men de stapel dossiers ziet die voor de bouw van dit ziekenhuis zijn aangelegd, komt men tot de conclusie dat we in een krankzinnige Wereld leven. Deze ambtelijke bezetenheid heeft mij zo geprikkeld dat ik beslist van plan van hier iets tegen te ondernemen, aidus gistermiddag mr. J. Klaasesz, commissaris van de Koningin in Zuid-Holland bij de opening van het psychiatrisch ziekenhuis Overduin. De commissaris had het over een stapel van tenminste een meter hoog waardoor de bouwkosten misschien wel met een miljoen gulden zijn toe genomen. Alle bij de bouw betrokken instanties waren het er roerend over eens dat de totstandkoming van dit ziekenhuis hard nodig was, maar niettemin moest blijkbaar tot in het (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM De officier van justitie, mr. J. M. van Leeuwen heelt donderdagmiddag voor de recht bank in Rotterdam tegen drs. F. W. uit Den Haag een gevangenisstraf van acht maanden geëist, waarvan vier voorwaardelijk. De officier achtte het primair ten laste gelegde, mishande ling met voorbedachte rade en schen nis van de eerbaarheid, bewezen. Subsidiar was drs. F. W. het onbe voegd uitoefenen van de geneeskunde ten laste gelegd. In deze zaak, die met gesloten deuren werd behandeld en door mr. J. R. Brunner gepresideerd werd, trad mr. Joh. K. Mathuizen als verdediger op. W. had als pseudo-arts praktijken uitgeoefend in Haarlem en Vlaardin gen. In Vlaardingen hebben zich de oneerbare manipulaties afgespeeld, waarvoor W. donderdagmiddag in eerste instantie terechtstond. W. was in 1956 reeds door de kantonrechter tot honderd gulden boete veroordeeld omdat hij onbevoegd de geneeskunst, had uitgeoefend. In de donderdag behandelde zaak zijn geen getuigen opgeroepen, daar W. een volledige bekentenis had af gelegd. Zij het dan.met die verkla ring dat hij zeker geen oneerbare be doelingen heeft gehad. Drs. F. W. was in vroeger jaren in de publiciteit gekomen door de du bieuze rol die hij tijdens de tweede wereldoorlog bij de deportaties van joden heeft gespeeld. Tornado in Pakistan: 22 mensen omgekomen DACCA In Oost-Pakistan zijn gisteren 22 mensen om 'het leven ge komen, toen een gedeelte van het land werd getroffen door een torna do, zo is gisteren officieel in de hoofdstad Dacca bekendgemaakt. oneindige geschreven, vergaderd, en bedisseld worden, aldus de commis saris. Het ziekenhuis Overduin is een vestiging van de Vereniging Neder landse Hervormde Stichtingen voor zenuw- en geesteszieken. Het heeft beddencapaciteit van 226. Met bouw en inrichting was een bedrag van ruiim elf miljoen gulden gemoeid. WARSCHAU De zuiveringen in Polen gaati onverminderd door. Gisteren zijn opnieuw twee hoge ambtenaren ontslagen. Het zijn de regeringsgevolmachtigde voor het ge bruik van atoomenergie, Wilhem Bil- lig, Daniel Katz, president van het bureau voor staatsreserves, een instelling die de industriële en han delsvoorraden beheerst, en mevrouw Pankiewicz, die een leidende functie vervulde bij het Poolse vakverbond. Mevrouw Pankiewicz werd ontslagen omdat haar zoon tot de organisatoren behoorde van de studentenbetogin gen. Vakbondsfunctionaris Jozef Kof man, wiens zoon ook aan de studen tendemonstratie had meegedaan, is voor ontslag voorgedragen. Het diepvriezen kan aan de wal gebeuren en dan moet de koper er voor zorgen. Het kan ook al aan boord van de schepen gebeuren. Verse haring kan in bepaalde perio den van het jaar vrijstelling van de diepvriesplicht krijgen als ze bestemd is voor conservenfabrieken of rokerijen. Licht gezouten en op zee diepgevroren haring die niet op de voorgeschreven wijze behandeld is wordt veroordeeld tot de vismeelfa- brieken. DEN HAAG Eind maart waren er 16.900 werklozen minder dan aan het begin. De geregistreerde arbeids reserve daalde van 113.100 tot 96.200. Vorig jaar maart waren er 4.800 mensen méér werkloos dan nu. De voor seizoen gecorrigeerde cij fers geven echter een ander beeld. Deze laten een stijging van de ar beidsreserve zien van 79.000 naar 85.600. Uit deze ontwikkeling kan al dus het ministerie van sociale zaken niet worden afgeleid of de werk loosheid onder invloed van andere factoren dan het normale seizoen, is toegenomen of afgenomen. De vraag naar werkkrachten nam aanzienlijk toe: van 59.600 tot 64.300. Ook de voor seizoen gecorri geerde cijfers laten een stijging zien (met 1.800). In vrijwel alle provincies daalde het aantal werklozen in de afgelo pen maand. Alleen in Noord-Bra bant en Limburg was de 'daling be trekkelijk gering voor de tijd van 'het jaar. PRAAG Het centrale comité van de Tsjechoslowaakse communistische partij heeft Oldrich Cernik aangewe zen als premier Cernik, die bekend staat als een van de Intelligentste le den van het partijpresidium, wordt al jarenlang als een rijzende ster in de communistische partij in zijn land beschouwd. Het comité ontsloeg bij geheime stemming acht leden van het vorige presidium. Onder hen zijn oud-presU dent Novotny en de voormalige par tij-ideoloog Endrych. AMSTERDAM Couturier Dick Holthaus heeft met zijn confec- tie-collectie Twenty Seven voot de zomer 1968 zo'n succes gehad, dat voor de winter een nieuwe en uitge breider se vie modellen op stapel is gezet. Voor de klant misschien wat vroeg, maar de confectie is altijd een seizoen voor. In september wacht ons van Holthaus veel moois. Tweed tailleurs met lange jasjes of de kraagloze korte jasjes met een ietwat getailleerd# japon of een vlot te plooirok; jasjes met brede revers, die pas iin de taillé sluiten en waarbij met succes een coltrui gedragen kan worden. Mantels ook alweer meestal met bijpassende rok of japon, waar bij de mantel dan een negentiende lengte heeft. De ceintuurs zijn ge'in- crusteerd of er wordt een forse leren ceintuur gedragen. Apart zijn de modellen uitgevoerd in Shetland tricot, altijd een combi natie van lange kraagloze mantel of kort jasje met een japon, die een hoge col heeft, die dus boven de halsuitsnijding van de mantel uit komt. Veel overhemdjaponnen met ceintuur, want de taille mag weer aangegeven en op de natuurlijke plaats zitten. De prijzen komen niet boven die van normale confectie van enige kwaliteit uit. Op de foto twee tweed ensembles uit de collectie Twenty Seven. j.-k

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9