Kunstwerken in centrum Langevoort Oegstgeest WEEKAGENDA Nieuwbouw Van der Veer aan Leiderdorps Hoofdstraat Dubbel goud voor echtpaar Reedijk Joods studentenhuis annex mensa geopend Minister ging geen verplichtingen aan Teeltrecht uitsluitend voor hen, die werkelijk hyacinten kweken w1sT SKOL? „Ik volg Luns niet op' Paasregeling voor Leids huisvuil Twee clandestiene zenders in Leiden opgespoord Rechter stelt klagers over Zoeterwoudse heffingen in het gelijk SCHOONMAAK!!! Dierenasiel had 344 gasten NIEUWE LEIDSE COURANT 7 LEIDEN Met het doorknippen van een lint opende gistermiddag burgemeester Van der Willigen het Joods studentenhuis annex mensa in het gebouw van de Ned. Israëlietische Gemeente aan het Levendaal. Aan deze symbolische handeling was in de synagoge (sjoel) een bijeen komst voorafgegaan, waarop dr. S. E. Bos, voorzitter van de gemeente Leiden iets vertelde over de geschiedenis van dit huis. Van 1723 af, toen een zekere Aaron van Praag dit kocht, is het gebouw eigendom van de Gemeente geweest. In 1857 heeft het zijn huidi ge vorm en bestemming gekregen, waarna het nu bijna 100 jaar later, belangrijk is verbouwd. Dr. Bos hoopte, dat er nu weer een periode van glorie en actief Jo dendom zou aanbreken. De laatste jaren is het gebruik van de synagoge wait teruggelopen, maar op initiatief van de studenten is men deze zo gaan inrichten. Laat het een ware synagoge zijn, aldus dr. Bos. Een huis van samenkomst en een huis van leren. Laat dit gebouw mogen getuigen van een vitaal Joods cultu reel leven. Als blijk van waardering voor ini tiatiefnemers, drs. G. Sanders en Sander Duparc zullen in Israël twee bomen voor hen worden geplant. Kamernood De heer I. Zadoks, die sprak als voorzitter van de stichting Joodse studentenzorg, als voorzitter van het ressort Den Haag en nemens de commissie van het Ned. Israëlietisch Kerkgenootschap, zei, dat het moei lijk is God te danken voor wat ach ter ons ligt. Toen hebben wij de plicht te getuigen, dat wat God'doet, goed is. Hij iherdach/t met name de joodse slachtoffers van de tweede wereld oorlog uit Leiden en hoopte, dat de wereld er een les van had geleerd. In ieder geval is nu zeker een ideaal vervuld. Tot slot van deze bijeenkomst, waarbij iedere niet-Jood voor het betreden van het synagoge een zwart papieren calotje moest opzet- Do you speak English? Then ring this number (010) 131091 Drs. SchmelzQv: LEIDEN KVP-fractievoorzit- ter drs. W. K. N. Schmelzer heeft gisteravond in Leiden de berichten ontkend, dat hij zou aftreden als fractievoorzitter en medio volgend jaar minister van buitenlandse za ken zou worden als opvolger van minister Luns, die dan secretaris generaal van de NAVO zou worden. Op grond van de overeenstemming en de samenwerking in de KVP- fractie had drs. Schmelzer er voor lopig geen behoefte aan om heen te gaan als fractievoorzitter, zo zei hij. Drs. Schmelzer, die op de kader ledenvergadering van de KVP sprak zei ten aanzien van de Radicalen, dat dezen naar zijn mening moeilijk een breekijzer kunnen zetten in de huidige KVP. Organisatorisch en programmatisch zijn wij op de goe de weg. Hij noemde de buitenland se politiek en de defensiepolitiek van de Radicalen „pacifistisch en amateuristisch en als uit een droom wereld gegrepen". LEIDEN In verband met de komende feestdagen heeft de ge meentelijke reinigingsdienst enkele wijzigingen moeten aanbrengen in het schema van de huisvuilophaal dienst. In de week vóór Pasen wordt de tweede ophaalbeurt een dag naar voren verschoven; dus donderdag 11 april wordt woensdag 10 april, en vrijdag 12 wordt donderdag 11 april. In de week na Pasen wordt de eerste ophaalbeurt een dag naar achteren geschoven; dus maandag 15 wordt dinsdag 16 april en dinsdag 16 wordt woensdag 17 april. Radicalen streven naar herverkaveling LEIDEN Het actiecentrum Lei den van de politieke partij Radica len hield gisteravond in restaurant Van der Heijden onder leiding van de heer J. Duindam zijn eerste bij eenkomst, die een twintigtal be langstellenden trok. De heer J. van Esch, landelijk penningmeester van deze jonge par tij, bracht met een korte inleiding een discussie op gang. Hij zei onder meer, dat deze partij net als inder tijd de PSP, de Boerenpartij en D'66 is ontstaan door onbehagen over de werking van de democratie in ons land. Wij willen duidelijkheid en wij streven naar een herkaveling van het politieke terrein met als einddoel politiek homogene groe pen, zo zei hij. „Wij zoeken naar een progressieve concentratie". Er werd een voorlopig bestuur samengesteld, waarin de organisator van deze avond de heer J. Duindam geen zitting wilde nemen omdat hij hoopt op een functie bij het partij bureau. Het voorlopige bestuur ziet er als volgt uit: A. C. Besterlink (Goe- jéstraat 42, tel. 33652); mevr. H. I. M. van Eerd-Coppens; B. C. M. den Hartogh; C. M. J. Straver; C. A. den Haricgh. ten, sprak opperrabbijn S. Beëri een kort dankgebed uit vter inwijding van het tehuis. Het tehuis heeft naast een mensa met keuken nog een beheerderswo ning en zes studentenkamers, waar door op bescheiden wijze het hoofd wordt geboden aan de kamernood in Leiden. LEIDEN Opsporingsambtena ren van de bijzondere radiodienst van de PTT hebben in samenwer king met de gemeente-politie te Leiden de clandestiene zenders „Schorpioen" en „Orion" opge spoord en in beslag genomen. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen de scholieren H. C. K. (15 jaar) en A. H. (17 jaar). Zondagmorgen gesprek voor Haagwegkivartier LEIDEN In de Leonardusschool Ter Haarkade 1 houdt Experimenteel Kerkewerk van de Hervormde Ge meente in overleg met de Pastoor van de Leonardusparochie en met vrien delijke medewerking van het hoofd van de school een zondagmorgenge- sprek over het onderwerp: Waarom de kerk in onze tijd nog betekenis heeft. Om half elf worden de bezoe kers ontvangen. Het gesprek duurt tot kwart voor twaalf. De inleiding op het gesprek door dr. P. L. Schoon- heim zal slechts enkele minuten in beslag nemen. Kwart voor elf begint het gesprek. PROMOTIE TE LEIDEN LEIDEN. 4 april De heer R Gamblro Prawlro Sudlrdjo, geboren te Garung (Wonosobo) en thans wonende te Oegst- geest. Is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der geneeskunde op proefschrift getiteld ,,A Soclo-hygienic survey in a rural area of Central Java (Pemalang re gency) during an epedemlc of shigellosis". Promotor was prof. dr. J H de Haas. Zoals bekend is er indertijd nogal rumoer ontstaan inzake de door het gemeentebestuur onge'egde heffin gen, volgens een exploitatieverorde ning bii nieuwbouw te betalen. Er heeft zich toen een comité uit be langhebbenden gevormd, waarvan de heren L. den Elzen en C. Oost- dam een geding bij de Haagse recht bank tegen de gemeente hebben aangespannen met het doel de on rechtmatigheid van die verorde ning door de rechter te doen vast stellen. Nu heeft de rechtbank uitspraak gedaan en de klagers althans in eerste instantie in het gelijk ge steld. De beweegredenen van het vonnis zullen binnenkort worden be kend gemaakt. Van de strekking dezer beweegre denen zal het afhangen of de ge meente Zoeterwoude tegen dit von-. nis in beroep zal gaan. Naar ons van de zijde van klagers werd meege deeld, zal het gaan om een zeer groot bedrag dat eventueel door de gemeente zal moeten worden terug betaald. LEIDERDORP Vanmiddag sloeg mevrouw J. van der Veer- Dijksman aan de Hoofdstraat de eerste paal voor de nieuwbouw van handelsonderneming B O. van der Veer, nu nog gevestigd aan de Ho- gewoerd in Leiden. De nieuwbnuw, op een terrein van 1000 m2, omvat 150 m2 kantoorruimte en 200 m2 magazijn. Er komt een woning bo ven en het complex krijgt een eigen parkeerterrein. Doordat ook het er naast gelegen pand kon worden aan gekocht. is er nog gelegenheid voor uitbreiding. OEGSTGEEST „De kunst behoort eigenlijk bij ons allen in huis te zijn en niet in de musea. Daarom is datgene, wat hier tot stand is ge komen, een voor de hand liggende combinatie". Aldus directeur M. L. Wurfbaiu van het Leidse museum „De Lakenhal" gisteravond bjj de officiële openingvan een voor Oegstgeest unieke gelegenheid: de schilde rijen- en plastieken-expositie van Ricn Goené in het nieuwe pand van woninginrichting Caspari aan de Ljjtweg 8-20. De heer en mevrouw H. J. C. Münninghof-Huls kwamen twintig jaar geleden naar Oegstgeest, waar zij een /aak in woninginrichtingsar- Vrijdag A april Chr. L.T.S, Vijf-Mellaan. 1.30 tot 4 en 7 tot 9 uur: openbare les. Techn. school, Haagweg, 9—12 en 2—5 u.: tenoonstelllng werkstukken. Lammenschansweg 6, 8 uur: Contact commissie Kinderbescherming Lelden en omstr.. drs. M. J. A. van Spanje, psycho loog, over ontwikkelingen m de toepas sing van het pleeggezin. Zaal Koningkerk. 7.30 u.: rullclub voor verzamelaars. L. H. J.-gebouw. Levendaal tol: tie- nersociëtelt. LEIDEROORP Hervormde kerk, 8 uur K. en O., Jegudkamerorkest o.l.v. Henk Brlër. Zaterdag 6 april Kantine Clos en Leembruggen. 3e Bin- nenvestgracht, 10—5 uur postzegelrulldag en velling. Techn. school, Haagweg, 9—1 u.: ten toonstelling werkstukken Schouwburg. 7.30 uur: uitvoering Leidse Balletschool en Balletschool Zoetermeer (Marjolein Briër). L.H.J.-gebouw. Levendaal 101; midden- en ouderensoclëtelt. OEGSTGEEST: Het Witte Huis, 2 tot 5.30 u.: schaaksociëteit Palamedes. Maandag 8 april Gehoorzaal, 7.15 u.: generale repetitie Mattheus-Passlon Ex Anlme, toegankelijk voor publiek. Stadhuis, 7 uur: gemeenteraad. Dinsdag 9 april Gehoorzaal, 7.15 u.: uitvoering Mat theus-Passlon door Ex Anlme. Stadhuis. 7 tot 8 uur: zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. Breestraat 19, 7 tot 8 uur: spreekuur Chr. Emlgratlecentrale. Pardeeza, Doezastraat, 8.30 u.: politiek trefpunt. Woensdag 10 april Trouwkamer stadhuis, 4 tot 6 u.: spreekuur sociale raadsvrouwe. Pieterskerk, 7.15 u.: avondgebed. Gehoorzaal, 8 u. nam.: opening hulshoudshow fa. Langezaal. Donderdag 11 april Bovenzaal Bevrijdingskerk, 8 uur: afd. Leiden Zuid-West Christenvrouwenbond, mej. J. Querido Den Haag over „Het opgroeiende meisje, haar beroeps- en partnerkeuze". Gehoorzaal, 10 tot 23 u.: hulshoudshow fa. Langezaal. Vrijdag 12 april L.H.J.-gebouw, Levendaal 101: tienerso- ciëteit. Boshuis, achter Hof laan 74, 7 u.: ruil beurs voor verzamelaars. Gehoorzaal, 10 tot 23 uur: hulshoudshow fa. Langezaal. Zaterdag 13 april L.H.J.-gebouw, Levendaal 101: midden- en ouderensoclëtelt. Gehoorzaal, 10 tot 23 u.: hulshoudshow fa. Langezaal. OEGSTGEEST Het Witte Huis, 2 tot 5.30 u.: schaaksociëteit Palamedes. Films CAMERA (2.30, 7 en 9.15 uur): What's new. Pussycat? (18 jaar); vrijdag- en za terdagavond 11.30 uur: Modesty Blaise (18 jaar). LIDO (2.30, 7 en 9.15 uur): Onderwereld van New York (18 jaar). LUXOR (2.30, 7 en 9.15 uur): Bonnie and Clyde (18 jaar). RE (2.30, 7.15 en 9.15 uur): In het web der ontucht (18 jaar). STUDIO (2.30, 7 en 915 uur): De non (18 jaar). TRIANON (2.30, 7 en 9.15 uur): Vakantie perikelen met funeste gevolgen (alle leef tijden). Dienst apotheken Geopend voor spoedgevallen: Apotheek Herdlngh Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502 en Apotheek Zuid-West. Brahmslaan 20. lel. 21522. De zaterdag-, zondag-, avond- en nacht dienst van Apotheek R. van Breest Smal- lenburg te Leiderdorp wordt waargeno men door Apotheek Herdlngh Blanken. De dienst van Apotheek Voorschoten wordt op zondag 7 april van 's morgens 8 uur tot 's avonds 22 uur waargenomen door Apotheek Zuid-West. De Oegstgecstse Apotheek Is geopend. Doktersdlenst Tot zaterdagmorgen de eigen huisarts raadplegen. Daarna, tot zaterdagavond 24 uur. de dokterstelefoon bellen, 5 maal 2. Mobiel A.N.W.B.-kantoor Musea en Hortus Museum volkenkunde, steenstraat: op werkdagen van 10 tol 5 u. ook zaterdag zondag van l tol 5 uur Museum Oudheden. Rapenburg: op werkdagen van 10 tol 5 u., ook zaterdag zondag van I tot 6 uur. Sted. Museum De Lakenhal, Oude Sin gel op Werkdagen van 10 lol 4 u.. zori dags van I tot 4 uur Hortus Botanicus (Rapenburg) op werkdagen van 9 tol 12 en van lol 5 uur. kassen zaterdags en zonrlaes gesln- Planten boot Beestenmarkt: 9 tol én met '12 april. kwekerij Meerheim. Badinrichtingen 1.15 i igeiiile lijden geopend aoiirieidag n< i'h if> u viijnuj; en 18 <0 18 45 u. zaterdag 8- Van dei WiMstmai <9 iiaandag er, dinsdag gestolen, woensdag t- 11.15 en 13 30 17 15 u.. donderdag .us 11.15 er 13.30- 18 15 u. vrijdag 8.30--H15 u en 13.30 18 45 u- zaterdag 7 3011.15 en 13.30- 16.30 U Bezoekuren ziekenhuizen Academisch ziekelinuls voui puiienlt-i id klasse- ia, Ib en ie dagelijks 10.30- 11.30. 14.30- 16 en 19- 20 üui Voor oalienlen in klasse 3; uaaiidag woensdag, donderdag en vrijdag 18 i5- 19, dinsdag 13—14 .zaterdag 15 16. zondag algemeen christelijke en nationale feest dagen 14.30- 16 uur Vrouwenkliniek: maandag l.m vr'jdug 18.4519.30 uur, zaterdag 15.30—18 30 uui zondag 15.30—17 uur. Klassepatienteri up de vrouwenkliniek dagelijks 10.30- 11.30 1416.30 en 19—20 uur. Op de afdelingen verloskunde en kin dergeneeskunde kunnen kinderen oene den de 16 resp 12 laar nlel worden toe gelaten In net belang van de patiënten kunnen niet meer dan twee bezoekers tegelijk bij een patient worden toegelaten. Dlaconessenhuis Leiden derde klas da gelijks 2 tot 3, dinsdag .donderdag er zondag bovendien van 7 tot hall 8; twee de klas dagelijks van 2 tot 3 en van 7 tot 8; eerste klas dageluk9 van IJ tot 12, 2 tot. 3 en tot 8 Ellsabethzlekennuis Leiden derde klas dagelijks van tol 3 en 's avonds van kwart voor 7 tot hall 8, kraamaldetlng dagelijks van 3 tol 4 en s avonds var kwart voor i tot hall 8. tweede klas da gelijks van hall 12 toi 12, 2 tot 3 en kwari voor 7 tot hall 8. eerste klas dagelijks van nall 12 tot nali 8. Annakllniek Leiden dagelijks van nab twee tot half drie en bovendien op dlns dag- vrijdag- en zaterdagavond van zes tot zeven Klassepatlënten dagelijks van half twee toi half vier en elke avdhd var zeven tot acht ALPHEN-Kijnoord: alle klassen dage lljks van half 5 tot half 8 op zondag van 4 tot half 8. Kinderafdeling dagelijks van 3 tot 6 met bovendien op dinsdag en donderdag een halfuurtje voor vader» van 6 tot half KAl'WIJK - Zeehospitium: longklipiek dagelijks van nalf 3 tot half 4, dinsdag en donderdag evenwel van 7 tot 8; tbc- afdeling dagelijks van half 3 toi half 5 Revalidatiecentrum dinsdag er- donderdag van 7 tol 8 en zaterdag en zondag van hall 3 tol nalf 5; Revalidatie centrum kinderen wnerisdag van t tot 8 zaterdag en zondag van half drie tol half vijf Longkllnlek en tbc-afdellng kinderen woensdag van tol 8 en zater dag en zondag van nalf 3 tot half 4. NOOHDWIJK - Sole Mio klasse-pa tlënten dagelijks .van 3 tot nalf 5 er '9 avonds van 7 tot 8' zaalpailënien zon dags van I to< 3 dinsdags var i int rail 3. donderdag.1- van nalf 7 lol half 8 en zaterdags var i tot halt 3 Tentoonstellingen Galerie Walenkamp Nieuwsteeg 11 Lelds Akademlsch Kunstcenrum, erariek en multlepels van Bonies Dekkers, Dib- bets, Koetsiei e., Struycken. tot en met 12 april dlnsd t e m vrljd 2 tot 6 uur. Rapenburg 73 schilderijen van Charlot te Frauchlger en foto's uit de collectie fotografie en wetenschap (W, Th. Daems en mej. R. van Crevel. Lelden) Leids Academisch Kunstcentrum opening 29 maart. Galerie Van der VILst, Botermarkt 3 wandkleden Jeanne-Marie Bodewes, teke ningen Melndert Volkers en poppen Maja Alexander, van 30 maart tot 26 april, geopend dlnsd. tot en met zt 9 tot 6 uur. De Lakenhal: tentoonstelling Rondom Rembrandt, dc verzameling Daan Cevat. 11 april tot 16 juni. dag. 10 tot 17 u., zond. 13 tot 17 u.. Goede Vrijdag. Pasen, Konin ginnedag. Hemelvaartsdag en Pinksteren als zondags. WASSENAAR kunstzaal Heuff, Hof- laan 7: schilderijen en aquarellen van Julia Giesberts, maandag 8 tot en met 24 april. dag. 10 tot 17 u.. ook dinsdagavond 8 tot 10 u.. zond. en tweede paasdag gesloten. tikelen aart de Geversstraat overna men van mevrouw Caspari. Zij hiel den deze naam aan als „Han delsmerk" en verhuisden omstreeks 1952 haar de De Kempenaerstraat. Sinds gisteren hebben zij royale toon- en verkoopruimten in het nieuwe winkelcentrum, onder de twaalflagenflat aan de Lijtweg. Mo derne interieurs zijn daar in over zichtelijke ruimten op de begane grond en in het souterrain te bezich tigen. De architecten E. H. J. van Wijhe (Leiden), Pierre Menne (Utrecht) en kunstenaar Rien Goené hebben hier geadviseerd; de firma's Van Woudenberg, Van Gent en van Griensven verzorgden verlichting, schilderwerk en sanitair. De opening van de nieuwe zaak, die 's middags en 's avonds met re cepties werd omlijst, ging vergezeld van een muzikale rondgang door het dorp. Rien Goené. leraar afdeling muur- technieken aan de rijksacademie „Artibus" te Utrecht, is als kunste naar man van deze tijd. In zijn geëxposeerde werk (14 plastieken en 8 schilderijen) is, zoals de heer Wurfbain het uitdrukte, „de kunst binnenste buiten gekeerd." Vooral zijn plastieken scheppen visuele ruimte door hun „doorzichtigheid." Het is de bedoeling van het echt paar Münninghoff het publiek op deze wijze regelmatig kennis te la ten maken met het werk van jonge kunstenaars. De handelsonderneming, die zich onder meer bezighoudt met de ex ploitatie van vakbladen, de handel in relatiegeschenken en de verkoop van zonnewijzers en tuinartikelen, werd op 1 oktober 1948 opgericht. Precies acht jaar geleden betrok men de huidige panden aan de Ho gewoerd, die toen „te groot" waren maar waar men nu is uitgegroeid. De nieuwbouw betekent zeker een verdubbeling van de ruimte. Op vergadering Euratom DEN HAAG Minister De Block heeft alle verwijten, die woensdag door de democraat De Goede tegen zijn beleid inzake het ultra-centri fuge projekt zijn gemaakt met kracht van de hand gewezen. Hij herin nerde eraan dat de hele kwestie van dit probleem volledig open ligt. Er is nog geen enkele beslissing geno men. Daarom kon hij niet inzien dat hij door het niet ter sprake brengen van dit projekt op de ver gadering van Euratom op 8 de cember Nederlandse belangen zou hebben geschaad. Het projekt is er eenvoudig nog niet rijp voor, al dus de minister. Bovendien is op deze ministerraad geen enkele verplichting aangegaan met betrekking tot de bouw van een Europese verrijkingsf abriek van ura nium op basis van de in Frankrijk ontwikkelde gas-diffusiemethode. Daar naast noemde de bewindsman voor zijn optreden nog enkele bijkomstige maar lang niet te verwaarlozen argu menten. Het inbrengen van het UC- projekt zou hebben betekend dat dit een aanbod was om het tot een Eura- tomprojekt te maken. Dit achtte de minister niet gewenst gezien de on zekere toekomst van Euratom. Het is nog de vraag of Euratom wel de juiste partner zal zijn. En bovendien bestaat nog geen duidelijk inzicht omtrent de toetreding van Engeland tot de EEG. Minister De Block ontkende dat er, zoals de heer De Goede woensdag had gezegd, sprake is van een 'vette kluif. De verre toekomst zal dat al leen kunnen uitmaken. Bovendien moet een besluit over het projekt voor verrijking van ranium in Eura- tomverband unaniem worden geno men De minister ontkende eveneens dat het beleid van de regering na de commissievergadering van de Kamer op 20 december zou zijn veranderd. De heer De Block noemde het een misverstand dat de UC-methode tot aanzienlijk lagere prijzen zal leiden dan het gasdiffusiesysteem. Dit hangt onder meer af van het feit of men al leen commerciële of ook militaire pro- DOE HET MODERN ^eem een Splendy NIEUWE RIJN 29 32 LEIDEN VOORSCHOTEN Vandaag wordt het gouden bruidspaar Ree dijk-Zonneveld, Burgemeester De Kempenaerstraat 2, in het zonnetje gezet. In familiekring wordt het jubileum gevierd van vijftig jaar echtelijke trouw en het jubileum als kleermaker. „Er is veel veranderd m die vijftig jaar in Voorschoten. Toen wij in 1918 in het huwelijk traden, telde Voorschoten circa 3500 inwo ners. Onze eerste woning stond in de Treubstraat. naast het café Olst- Lindebomen toch niet dood door aardgas VOORSCHOTEN Een Ain- hemse firma heeft deze week met elektronische apparatuur vele grondboringen verricht in de Voor straat aangezien verscheidene bo men zijn gestorven door (naar men dacht) aardgaslekkages. Op honderden boringen is slechts een gering gaslekje gevonden. Er zijn al enige nieuwe bomen geplant. Vasi staat nu, dat de eeuwen oude bomen niet zijn gestorven door aardgas maar door andere gassen, ontstaan door verrotting, rioolbuizen en olielekkages van auto's. hoorn, dat evenals onze woning is verdwenen. Nu is daar het grote winkelpand „Forescate" gevestigd. In het centrum, hoewel men daar nauwelijks van kon spreken, was een remise van de stoomtram Lei denDen Haag. Aan de Wijngaar denlaan stond maar één huis n.l. van de toen bekende J. Lamboo" vertelde ons de 73-jarige bruide gom, die afkomstig uit 's-Graven- deel vijftig jaar geleden in het hu welijk trad met de Voorschotense mejuffrouw M. Zonneveld. De heer R: 'lijk zat vanaf zijn elfde jaar in het kleermakersvak en begon na zijn- huwelijk als zelfstan dig kleermaker in Voorschoten te werken. Hei echtpaar Reedijk heefl drie kinderen en negen kleinkinde ren. Buitenlands bankpapier AMSTERDAM, 4 april De advies- koersen voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam op de volgen- Je werkdag jiden: Londen 8.657 75 New York 3 603.64 Montreal 3.31% —3.36 li, Parijs 73 35—73 85, Brussel 7 19 -7.24 Frankfort 90 70-91.10 Stock- tiolm 69.45—70.45. Zürich 83 40—83.90 Milaan 57.21 59.25, Kopenhagen 48.10 -49.10. Oslo 50.20—51.20. Wenen 13.95 —14.05, Lissabon 12.62%—12.77%, Ma drid (gr cp) 5.105.25. duktie zal gaan opzetten. Men kan hoogstens verwachten dat de UC- methode tot concurrerende prijzen zal leiden. Het Nederlandse UC-projekt bevindt zich nog steeds in het sta dium van ontwikkeling. Het bewijs van de doeltreffendheid van deze methode, laat staan haar commer ciële merites, moet nog .worden gele verd, aldus de minister. Het is niet waar, aldus de minister, dat Frankrijk druk op Duitsland heeft uitgeoefend om te kiezen voor het Franse gasdiffusiesysteem. Een even tueel te bouwen proeffabriek zou slechts een investering van enkele tientallen miljoenen betekenen en niet van vele honderden miljoenen, zoals de heer De Goede had gesteld Bovendien zullen in zo'n proeffabriek slechts enkele tientallen employé's werk vinden. De mimster deelde mee dat een aanvraag van het Reactorcentrum Ne derland in behandeling is voor hel verlenen van fondsen ten behoeve van het eerste ontwerp van een proef fabriek. Minister Luns wees vervol gens hei verwijt van de heer De Goe de van de hand dait hij bij zijn col lega van Economische Zaken had aangedrongen op de uitvoering van de industriële fase van het Kisten- maker-projekt bij een internationaal georiënteerd bedrijf. Evenals minis ter De Block betoogde de heer Luns dat men beslist de boot niet heeft gemist. MOTIE OELE Bij de replieken heeft de heer Oele (soc.) gesteund door D'66 en de groep- Aarden een motie ingediend waarin werd gevraagd de staatsmijnen te be trekken in de industriële ontwikke ling van het UC-projekt. De heer Oele meende dat gezien het politiek belang van deze onderneming een behoorlijke invloed van de o\e- noodzakelijk is. Aangezien de over heid aandeelhouder is van de Staats mijnen achtte hij deze onderneming hiertoe het meest geschikt. Boven dien zou clirt een belangrijke strimulans kunnen zijn bij de herstructurering van Zuid-Limburg. Minister De Block antwoordde hier op dat nog geen enkele beslissing over de definitieve uitvoering van het pro jekt is genomen. De staatsmijnen zul len gezien hun karakter als che misch bedrijf ongetwijfeld hierbij een belangrijke partner zijn. De heer Oele trok hierop zijn motie in. Vreedzaam Het debat eindigde tenslotte in een tamelijk vreedzame stemming. De heer Westerterp (KVP zei het te betreuren, dat de heer De Goede de afgelopen maanden vaak scherpe aanvallen op de regering had gedaan, die hij niet had kunnen waarmaken. Hij hoopte op een verdere goede samenwerking met de heer De Goede in de commis sie voor kernenergiezaken. De heer De Goede legde er de na druk op dat zijns inziens de regering OEGSTGEEST Het aantal leden van de Nederlandse Vereniging tot bescherming van dieren, afdeling Oegstgeest-Sasscnheim, steeg vorig jaar met 115 tot 647. In het asyl brachten 211 honden 1832 dagen en 133 poezen 1097 dagen (totaal 344 dieren) door. Alle 32 zwerfhonden en 23 -poezen vonden een goed tehuis. Dit bleek tijdens de ledenvergade ring van gisteravond in „Het Witte Huis". De afdeling heeft f 2890,32 in kas; het asyl heeft een tekort van f 759,25. De septembercollectie bracht f 2752,65 op; er werden onge veer 7000 briefkaarten verkocht. Voorzitter S. Elzevier Stokmans en penningmeester A. Gaykema werden herkozen; het echtpaar Gayke- ma-Halewijn kondigde aan volgend jaar plaats te willen maken voor jongeren. De heren J. J. van der Maat en M. H. Reiling vormen de nieuwe kascommissie. Sinds de stichting van het dieren- asyl in 1959 heeft het echtpaar M. Dijkema er het beheer gehad. Het bestuur zal uitkijken naar opvolgers, daar het paar per 1 januari 1969 met pensioen gaat. Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN Geboren: Walter Leen- dert, z v L Planjer en R H Ouds hoorn. Johannes, z v F Marquenie en J van der Velden. Robertus Wil helmus Antonius, z v J A M van der Werff en I J van Heiningen. Cor nelia Jacoba, d v C T van Nimwegen en J B M Cozijn. Rob, z v F Bink en A Duffels. Duco Pieter, zvHJ Bos man en W F Moonen. Eelkje Maria, d v H G van den Hoven en A de Mooij. Angela Suzanna Maria, d v J M Atteveld en J H van der Born. Petronella Agatha, d v J P M de Ridder en P M van der Meer. Cor- nelis Johannes Gerardus, z v M J W Zandwijk en J A W de Ridder. Jacqueline Patricia, d v H Janssen en W A Olivier. Sofia Maria, d v S N Disseldorp en C H van Santen. Ondertro'.ivd: M P F M van Beu kering en J M A Heemskerk. C Heemskerk en C J M Lindenhoff. J van Rijn en J de Roode. H J Ver- bree en N H Rotmensen. P P Speel en H G Rijsbergen. E Romkema en C M Pieterse. L den Os en S J van der Waals. J Broekhuizen en M C T Wessels. J D Matze en A H Ware- man. F Libeton en Q T M Dissel dorp. J Bronsgeest en M C Koenen. H Klein en R van Noort. C A van Lierop en G J J Roestenburg. M L Herruer en G C Veldhoven. J M van Wijk en E A van Espen. J J Bakker en A F Veerman. P F A Koree en C Rijsbergen. J Overduin en C "T van Iperen. W A Sirach en D van Duyn. R Veeger en C T M Sassen. H J Ver meulen en J van den Broek. Baron W L A van Tuyll van Serooskerken en A M van Nierop. Gehuwd: A Amazzal en C A P Markus. N L C D Neuwahl en L van der Plas. J van Amerongen en W H Kooimans. K R Wenneker en W M Boetekees. J de Bok en J W I Vrie- link. D K W Blansjaar en I van De venter. H W Schuohhard enAHE van der Steen. Overleden: APT van Boheemen, 32 jr, man. J van der Linden, 67 jr, echtgenote van J H van de Wijn gaard. S Samson, 62 jr, wed van A T Knccfel. J A Braat, 68 jr, man. C Mtalha, 43 jr, man. R Plug, 5 dg, zoon. J Goené, 25 jr, man. Klaverjasavond in Zoeterwoude ZOETERWOUDE Maandag avond om 8 uur wordt in café Eigen- zorg onder auspiciën van de C.O.V.S. (centraal orgaan voetbal scheidsrechters) een klaver- jaswedstrijd gehouden; er kunnen vele eieren worden gewonnen. Ook wordt het bingo-spel g Contante wisselkoersen AMSTERDAM 4 april Contante prijzen: Londen 8.708.70%, New York 3.61%—3.61%, Montreal 3.34ya— 3-34%, Parijs 73.46—73.51. Brussel 7.26%—7.27%, Frankfort 90.76%— 90.81%, Stockholm 69.95—70.00, Zü rich 83.43—83.48, Milaan 57.87%— 57.92%, Kopenhagen 48.51—48.56 Os lo 50.61%—50.66%, Wenen 13.99^-13.99, Lissabon 12.64%—12.66y4. wakker was geschud en dat er na 20 december toen hij de zaak aanhan gig had gemaakt duidelijk voor uitgang was geboekt. „Ik zie geen aanleiding om excuses te maken en zal de regering hinder lijk blijven volgen tot de 'vette kluif tussen haar tanden zit" aldus de heer De Goede. Hij zei voldoende reden te hebben gehad voor zijn ongerustheid tot 20 dec. over het UC-projekt Dit is nu echter voor een belangrijk deel anders geworden. DEN HAAG Het bestuur van het Landbouwschap is akkoord met het plan van het Produktschap voor siergewassen, de teeltregeling voor hyaeintebollen voorlopig nog vijl io.ar te handhaven maar het teeltrecht voortaan uitsluitend te geven aan hen die werkelijk hyacinten telen. Huur en verhuur van teeltrecht zou daardoor niet langer mogelijk zijn. Het ging om het geven van een advies, want de beslissing moet in het bestuur van het Produktschap vallen, maar er werd in de vergade ring van hel Landbouwschap lang over gepraat en er was een krachtige oppositie Van de zeventien stemmen de bestuursleden waren er vier te gen: prof Kriellaars en de heer Mer- tens van de KNBTB de heer Elfe rink (Kath Landarb.) en de voor zitter. mr Knotitnerus 'KNLC) Argumenten pro: bh hyacinten wordt een vermeerderingswyze toe gepast. die een snelle uitbreiding van de bollenteelt toelaat, waarvan het effect op de markt echter paf na een paar jaren zichtbaar wordt. Het vrij geven van de teelt zou dan ook leiden tot grote onzekerheid voor de toe komst Het hanteren van een door het bedrijfsleven zelf gefinancierd mi- nimumprijzensysteem met opkoop van surplussen. zoals dat nu via bet Pro duktschap gebeurt is alleen moge lijk als men een grote overproduktie vermijdt Aan de huid'igc regeling kleeft als bezwaar de handel in teelt- bewijzen. Argumenten contra: door huur cn verhuur van teeltrecht onmogelijk te maken schept men een monopolie voor hen die al teler zijn, terwijl nieuwelingen niet aan bod k-urnen komen De voor deze teelt nodige in vesteringskosten van f 35.000 per hec tare vormen al een rem op de pro ef-? kt' ^-uitbreiding.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7