Prof. Schillebeeckx: Andere taak r.k. universiteiten 'if"!'1!'!Anglicanen Weer vrijgemaakte classis gescheurd EENHEID NA BUNA 200 JAAR? Een noord voor vandaag In twee jaar 711 Wiidingskarakter verzoeningsdienst minder sterk priesters in VS VU-dag 28 juni in Amsterdam Uw probleem is het onze.... OM OPEN BRIEF Huur j' De paus ontving aartsbisschop Beran van Praag Oostenrijkse Lou ook tloocl Na artsexamen specialiseren' als huisarts Mia Smelt edelvrouwe IARFA congres in Nottingham VRIJDAG 5 APRIL 1961 Wat kennen wij onszelf slecht. Jezus vertelt de gelijkenis van de onrechtvaardige pachters. De eigenaar stuurt de ene knecht na de andere, maar steeds weer ranselen de pachters hen af en sommige doden ze zelfs. Dan stuurt hij zijn zoon. maar ook hem ontzien de pachters niet. Ze doden hem. De omstanders begrijpen heel goed wat de Heiland met dit verhaal bedoelt. De eigenaar is God, de knechten zijn de pro feten. de erfgenaam is Christus. Weer laat de Here Jezus zien wat er met Hem zal gebeuren. En hoe reageren Zijn vrienden? Slechts met twee woorden: ..Dat nooit." O. ze willen de Heiland bemoedigen. Ze willen Hem laten voelen, dat Hij nog vrienden heeft. Ze zeggen met die woorden dat zij wel goed voor Hem zullen zorgen. Ze willen het onrecht in de wereld en de zonde met hun eigen, blote handen tegenhouden. Zij zullen wel voorkomen dat de zonde zijn grijpgrage klauwen zal uitstrekken naar hun Heer. De Heer moet maar op hen vertrouwen. En wat zij deden, doen ook wij telkens weer. We willen de loop van de geschiedenis tegenhouden. We willen God be schermen en Hem verdedigen. We begrijpen dan niet dat de geschiedenis niet veilig is in mensenhanden, dat wij de zonde niet kunnen tegenhouden, dat we onder de voet gelopen zullen worden. De toekomst is al leen veilig als we haar steeds weer leggen in Gods handen. We lezen vandaag: Lucas 21 1-19. NEW YORK De laatste twee jaar zijn in de Verenigde Staten 711 rooms-katholieke priesters uit hun ambt getreden. Onder hen zijn er 108. die al meer 'dan vijftien jaar priester waren. Minder dan de helft (332) is inmid dels getrouwd. Dit lage cijfer kam ermee samenhangen. dat een ex-priester voor een kanoniek huwe lijk toestemming van Rome moet krijgen. De vereniging voor pastorale ver nieuwing heeft het episcopaat ge vraagd, een onderzoek naar de motie ven van uittreden in te stellen. In totaal tellen de Verenigde Staten zestigduizend rooms-katholieke priesters. (Van onze onderwijsredactie) AMSTERDAM De VU-dag zal dit jaar weer in Amsterdam worden gehouden. Evenals vorig jaar komt men op 28 juni bijeen in het RAI-congrescentrum De reacties van de hoofdstedelijke VU-dag van verleden jaar waren van dien aard. dat directeuren hebben besloten opnieuw in Amsterdam bij een te komen. Van onze kerkredactie LONDEN Een gezamenlijke studiecommissie van de Anglicaanse Kerk en de Britse methodisten heeft gisteren een plan gepubliceerd om tot fusie van beide kerken te komen. In grote lijnen komt het neer op wat vorig jaar reeds werd voorgesteld in een interimrapport. Maar aan het knelpunt, de verzoeningsdienst waarin de kerken elkanders ambten erkennen, is op nieuw diepgaand gedokterd zonder dat de opzet al te zeer is veranderd. Briaven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Tot mijn pensionering ben ik 32 jaar lang in dienst van een groot bedrijf geweest. Daarna heb ik zes jaar lang behalve mijn AOW een uitkering ontvangen. Wij heb ben nooit een premie betaald in de wettelijke zin maar er is altijd een pensioenfonds geweest, waaruit de «5-jarigen een uitkering kregen. Toen de AOW verhoogd werd. werden de uitkeringen verminderd. Onlangs kreeg ik een brief dat de uitkering geheel verviel in verband met de sterk verhoogde uitkeringen van de sociale verzekeringen, welke mede door de voortdurend hogere premielasten van de NV worden be kostigd. Is het nu recht dat men aan de uitkering een einde maakt? Antwoord: Uit de brief krijgen wij de indruk, dat hier inderdaad niet sprake is van een uitkering. 4 waartoe de vroegere werkgever zich verplicht heeft, doch dat het slechts een extraatje betrof. Is u echter bij indiensttreding meegedeeld dat u te zijner tijd regelmatig een uitkering uit het fonds zou kunnen verwach ten, dan zijn wij geneigd aan te nemen dat de uitkering niet zo maar mag worden gestaakt. Wij raden u aan de maatschappij mede te delen, dat het u niet bekend is, dat dit maar een tijdelijke uitke ring zou zijn. Som- daarin tevens de argumenten op. op grond waarvan u meent dat de uitkering niet zo maar kan worden gestaakt. Men is ver plicht u volledig nader in te lichten en dan kan u nagaan of uw stand punt juist is. Uw oude organisatie zal u zeker daarbij willen helpen. U kan ook een» inlichtingen vragen bij de Ver zekeringskamer, Keizersgracht 569-571. Amsterdam. De betrokken onderneming heeft de laatste tijd verlies geleden. Het is raadzaam uw vakbond te raadplegen. Vraag: Tijdens zijn bewind is Chroesjtsjef eens in de Verenigde Staten geweest en zou toen met zijn •choen op tafel hebben geslagen. Is dit waar en wanneer is dit gebeurd? Antwoord: De Sow jet-premier. Nikita Chroesjtsjef, heeft inderdaad tijdens een debat in de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties met zijn schoen op de lessenaai geslagen. Dat was op 12 oktober 1961. De foto's hebben de volgende dag in nagenoeg alle bladen gestaan. Hulp van lezer: Op 8 februari Ge handelde u de vraag: Hoe een afdak van eternit golfplaat waterdicht te krijgen. Iedere vakman kan u echter garanderen dat werking door wind e.d. niet is te voorkomen door ijze ren balken. Ook een opnieuw aange brachte cementspecie-laag of wat al meer zal zeker altijd weer loskrim- pen, aangezien er twee soorten ma teriaal bij betrokken zijn, die een verschillende „krimp" hebben (eter nit en metselwerk). Het juiste middel is steeds weer een groef in de bestaande muur za gen met steenzaag en daar lood in voegen. Is dit constructief niet ver antwoord, dan kan men ook goede resultaten verwachten door een strook „hodarite" of weefsel tegen de bestaande gevel te „branden" en over het eternit-platen dak te laten afhangen. Dit moet bij voorkeur geschieden door een vakman-lood gieter of dakdekker, maar die zal deze methode toch niet voor 10 jaar garanderen. (Van onze kerkredactie) BEVERWIJK De particu liere synode van de Gerefor meerde Kerken (vrijgemaakt), die morgen in Amstelveen bij eenkomt, wordt niet alleen ge confronteerd met een scheuring in de classis AlkmaarZaandam. Deze week is ook in de classis Haarlem een scheuring een feit geworden. Drie kerken uit deze classis hebben deze week een aparte vergadering gehouden. Tijdens deze vergadering werd besloten, zich als gereformeerde classis bij de particuliere synode van morgen te presenteren. De moeilijkheden in de classis Haarlem begonnen verleden jaar mei. In april had de generale synode van Amersfoort-West ds. B. J. F. Schoep van Amstelveen niet toegelaten la synodelid, omdat hij onderiek?naar is van de Open Brief. In m«h bfaoht de kerk van Beverwijk op de classisver- gadering op dezelfde grond een be zwaarschrift in tegen de afvaardiging van ds. H. J. van der Kwast (Haar lemmermeer-oostzijde). Dit be zwaarschrift werd toen teruggeno men. later weer Ingediend en in ja nuari van dit jaar door de classis onontvankelijk verklaard. Bovendien sprnk de classis in februari uit, geen gron len aanwezig te achten, om de ondertekening van de Open Brief tot een criterium van confessionele I trouw te maken. Sanctioneren De kerkeraden van Beverwijk, 1 Hoofddorp en IJmuiden constateer den, dat door dit toedoen van een ondertekenaar van de Open Brief en door hel sanctioneren van de inhoud der Open Brief deze vergadering haar gereformeerd karakter had ver loren. De „oudeclassis Haarlem bestaat nu nog uit oe kerken van Haarlem, Haarlemmermeer-Oorizijde en Heemstede. In de classis Amsterdam hebben zich in enkele plaatsen cheuringen j voorgeoaan. Tot de vorming van een tweede classis is het in dit ressort nog niet gekomen. De mogelijkheid is reëel, dat er nu ook twee particuliere synodes van Noord-Holland zullen komen. Nu wordt voorgesteld de ene natio nale dienst te splitsen in een natio nale dienst en vele regionale diensten, ieder met een eigen taak. De grote nationale verzoe ningsdienst wordt een soort huwe lijksceremonie waarbij de kerken el kanders leden aanvaarden en 1- kanders ambten overnemen. De voorzitter van de Conferentie van Methodistenkerken aanvaardt de aartsbisschoppen en bisschoppen van de Engelse Kerk als staande in het methodistenambt. De aartsbisschop van Canterbury en vier priesters ont vangen de praeses en de metho distenvoorgangers als priesters in de Anglicaanse kerk. In beide gevallen worden de handen opgelegd. De me thodisten leggen de anglicanen de handen op en omgekeerd. Daarna zullen overal in Engeland gezamenlijke diensten worden belegd waarin beide kerken elkanders amb ten wederzijds aanvaarden. T wee fasen De bedoeling is nog steeds, zoals ook reeds werd uitgesproken in vroe gere rapporten, dat de stap naar een heid niet in één keer genomen zal worden. De eerste fase brengt de kerken tot intercommunie en kansel gemeenschap. Pas daarna wil men de stap doen naar een volkomen inte gratie van de beide kerken tot één organisatie. In de eerste fase gaat het dus om de geestelijke, in de tweede fase om de organisatorische eenheid. De voorgestelde verzoeningsdienst die in het interimrapport van vorig jaar werd beschreven, riep veel ver zet op. Aan de ene kant van de hoog-anglicanen. die erop staan dat de methodistenpredikanten door een anglicaanse bisschop in het ambt worden bevestigd, omdat ze anders geen deel hebben aan de apostolische successie: aan de andere kant van de laag-anglicanen en vele methodisten die wilden uitgaan van een volkomen erkenning van elkanders ambten bui ten die apostolische successie om. zullen niet alleen de anglicaanse bis schoppen erkennen, maar aange zien de kerken in volle kanselge meenschap voorlopig nog n,aast el kaar blijven bestaan bisschoppen kiezen, die gewijd zullen worden door de anglicaanse aartsbisschop. Voorlopig zullen de anglicaanse bisschoppen nog door de kroon wor den benoemd, terwijl de metho disten-bisschoppen gekozen zullen worden door de Conferentie van Me thodistenkerken, een soort algemene synode. De hoogkerkelijken in de Angli caanse Kerk zullen zich aan deze nieuwe vorm wel stoten, omdat min der duidelijk is geworden dat de me thodistenpredikanten tot priesters worden gewijd. Het is de vraag ech ter of de laagkerkelijken in beide kerken tevreden zijn gesteld. Onlangs heeft de emeritus-aartsbisschop Fisher een felle aanval gedaan op het vorige (interim-)rapport en in het bijzonder op de bevestigingsdienst. Hij achtte die helemaal niet nodig. De commissie wil echter deze dienst niet loslaten. Schitterende boeken om te geven en om zelf te bezitten Vragen De commissie lost niet alle vragen op die verder overblijven. De kerkor des bijvoorbeeld van deze kerken staan lijnrecht tegenover elkaar op het gebied van de avondmaalsviering. De anglicaanse orde schrijft wijn voor, de methodistenkerk eist een niet-alcoholische drank. Dit laatste voorschrift werd aanvaard in een tijd dat de methodisten zich fel verzetten tegen drankmisbruik. Voorlopig zul len de methodisten wijn gebruiken waaraan de alcohol is onttrokken. Maar een verdere oplossing moet ge vonden worden in de periode van het Ook de huwelijkswetgevingen ko- men met elkaar in botsing. De angli- v caanse kerk staat niet toe dat Het Nieuwe Testament voor 1 gescheiden leden kerkelijk hertrou wen zolang de vorige partner nog in leven is. In de Methodistenkerk kan een predikant overleggen met de voorzitter van district of classis en eventueel met andere predikanten en toestemming verlenen. Als oplossing is gevonden dat een methodistenpredikant geen geschei den anglicaan in het huwelijk zal bevestigen, maar wel het recht blijft behouden om een gescheiden metho dist te hertrouwen. Wil een metho dist trouwen met een anglicaanse (of omgekeerd) van wie er een geschei den is, dan mag de predikant het huwelijk wel inzegenen, want dan zaJ alleen de methodistische orde gelden. Besprekingen Het rapport komt de volgende maand ter sprake op de bijeen komsten van de beide aartsbisdom men Canterbury en York, zal verder worden behandeld tijdens de zitting van oktober en voor definitieve aan vaarding voorgelegd worden aan de zitting van mei 1969. De methodisten zullen het rapport in juli 1969 behan delen. mensen van deze tijd De vier evangeliën in een nieuwe oecumenische vertaling, met een groot aantal foto's uit het moderne leven! Onder supervisie van Prof. Dr. A. Bertrangs en Prof. Dr. R. Schippers 376 blz., waarvan 83 blz. foto's, paperback 9,50 Dr. OKKE JAGER - Daglicht Dagboek over 365 bijbelwoorden waar wij gemakkelijk overheen lezen. 1 De auteur zegt zelf over dit boek: ..Daglicht is ontstaan uit schrik over de leesmoeheid waarvan de bijbel al- meer de dupe wordt". 744 blz., geb. 19,75 Vinden beide kerkelijke vergade ringen de voorstellen aanvaardbaar. dan zullen de definitieve besluiten LcMuSCndP genomen worden door beide kerken in mei en in juli 1970. In 1971 zal dan de grote verzoeningsdienst worden gehouden als begin van kansel- en avondmaalsgemeenschap. Prof. Dr. G. Th. ROTHUIZEN Wijziging Aartsbisschop v an New York bevestigd NEW YORK In tegenwoordig heid van president Johnson, kardina len en vertegenwoordigers van ande re kerken is bisschop Terence J. Cooke (47) gisteren geïnstalleerd als aartsbisschop van New York. Hij volgt kardinaal Spellman op. die ver leden jaar is overleden. In zijn preek drong hij er bij de kerk op aan resoluut in een tijdperk van hervormingen te streven naar ..een gelukkig huwelijk 'tussen nieuw en oud. Hij waarschuwde tegen overdreven haast bij de vernieuwin gen. „Wij moeten niet aarzelen soepel te zijn. nieuwe ideeën te bedenken en ze te beproeven. De noodzakelijke veranderingen te bevorderen, demo cratisch overleg te plegen en alle krachten binnen de keric te benut ten". Hij prees „het heldhaftig streven" van Johnson om tot vrede te komen in Vietnam. ..Meneer de president, onze harten, onze hoop en ons gebed zullen u blijven vergezellen De president was er met zijn rooms-katholieke dochter Luci Nu gent en zijn negen maanden oude kleinzoon Patrick Lyndon. Studie vergevorderd over bezuinigingen Luchtmacht DEN HAAG Binnenkort zal de studie van de Koninklijke Lucht macht over mogelijkheden voor ver dere bezuinigingen kunnen worden afgerond. Er is op het ogenblik nog niets bekend hoe de bezuinigingen zullen kunnen worden bereikt. Bij een eventuele beslissing om een of meer vliegvelden te sluiten, zal inter nationaal overleg nodig zijn. 1 koop v.o. mmMJm o.mnd. mat recht von It zonder eerste storting Demonstraties van ille modellen te Rotterdam dagelijks van 10-4 uur door onze Wurlltzer-organist J JOOP WALVIS. Reeds duizenden muziekliefhebbers leer* J den met het normale notenschrift door raid- del van het unieke aanwiissvstceni op de tturlitxer-school vlot orgelspelen. Enorme sortering Piano'sw jzen v.o. 675.- Huur met recht von koop vonof 15.- p.mnd. zonder eerste storting Let wel ■hoge inruilwaarde.. voor Uw oude PIANO, HARMO- J I NIUM of ELECTRONISCH ORGEL J Vroog folders en inlichtingen bij de Wurlifzer-importeur: De .commissie«heeft in het afgelo pen jaar met vSe critici gesproken. Zij wilde échter niet afzien van het voorstel om de dienst zo te organise ren dat de hoog-anglicanen kunnen zeggen dat de methodistenpredi kanten tot priesters worden gewijd, terwijl de anderen die gedachte kun nen afwijzen en kunnen zeggen dat elkanders ambten wederzijds zonder meer werden aanvaard. Kool en geit worden gespaard en een werkelijke oplossing voor het probleem van de apostolische succes sie is dan ook niet gevonden. De ver enigde kerk zal leden omvatten die die successie hartstochtelijk verdedi gen en anderen die er geen klap van geloven. Om de critici gerust te stellen, zijn de woorden die de anglicaanse aartsbisschop van Canterbury moet spreken gewijzigd. Volgens het inte rim-rapport moest hij zeggen: „Wij ontvangen u in de gemeenschap van de dienst van de Kerk van Engeland. Aanvaardt het gezag van het ambt en het werk van een priester om het Woord van God te prediken en de heilige sacramenten te bedienen naar dat nodig zal zijn en ontvangt het recht om dat te doen. Wij verwelko men u als mede-presbyters met ons in de Kerk van Christus." Vooral de laag-anglicanen en vele methodisten verzetten zich tegen de ze woorden. Zij zagen hier te zeer een verkapte apostolische successie in. Kennelijk wilde de commissie aan hun verzet tegemoet komen. Nu moet Gedachten over de Psalmen Deel 1: Psalm 1-50. geb. 13.75 Deel 2: Psalm 51-100. geb. 15.75 (Deel 3: In voorbereiding „Als je een vriend, vriendin of je oud°rs iets goeds gunt, geef hun dan dit boek. Gun je ook jezelf iets fijns, koop het dan en léés hetbij stukjes en beetjes". Ds G N. Lammens in Jong Gereformeerd Welkom 'Westersingel 42-44 eR dom iel. (0101 13 50 25 „Wij verwelkomen u in de ge meenschap van de dienst van de Kerk van Engeland om onder ons het woord te prediken en de sacramenten te bedienen naar dat nodig zal zijn en wij verzoeken u die taak op u te nemen. Wij herhalen onze belofte dat wij met u als medewerkers van Christus- willen dienen en dat we nimmer zullen rusten eer we die vol lere eenheid in Hem gevonden heb ben, die we geloven te zijn naar Gods Wil." Tijdens deze verzoeningsdienst zul len de methodisten meedelen dat zij het bisschopsambt aanvaarden. Zij NIJMEGEN Een interimrapport is gisteren in de openbaarheid ge bracht over de discussie in de com- misgie-SchilIebeeckx (genoemd naar de voorzitter) over de vraag of een katholieke universiteit nog wel zin heeft. Sommige commissieleden me nen. dat er voor een dergelijke uni versiteit geen plaats meer is. Zij be roepen zich op het nieuwe denken over „de kerk in de wereld". Anderen menen, om dezelfde reden, dat juist nu, nieuwe perspectieven ontstaan voor een katholieke universiteit. Men is het in de commissie niet eens geworden, al zijn beide partijen elkaar wel genaderd. De ene partij, wil deconfessionalisering van Nijme gen en de andere een nieuwe taak voor Nijmegen. Voorstander van dit laatste is prof. dr. E. Schillebeeckx. Hij meent, dat behalve de theologische en filosofis- sche faculteit de faculteiten kunnen worden gedeconfessionaliseerd, maar dat beide genoemde faculteiten de taak kunnen krijgen van bezinning op de wetenschap. In zo'n theologische faculteit zou den ook niet-gelovigen benoembaar moeten zijn, zodat katholieke theolo gen met hen kunnen discussiëren. Daarin is sprake van een katholiek uitgangspunt en niet van een ka- VATICAANSTAD Paus Paulus VI heeft de aartsbisschop van Praag in ballingschap. Josef kardinaal Be-, ran. in particuliere audiëntie ontvan gen. Zij hebben gesproken over de recente ontwikkelingen in Tsje- cho-Slowakije en een mogelijke Te rugkeer naar dit land van de kardi naal. Officieel is echter niets over de in houd van het gesprek bekend ge maakt. (Van onze kerkredactie) LINZ Leopold Brandstatter. die zich de „Heiland van Linz" noemde, ii overleden Hij gaf zich uit als een hoger wezen van een andere ster. de opvoiger van Jezus en had enkele duizenden volgelingen. Op zijn sterf bed benoemde hij een 46-jarige vrachtautochauffeur uit Hannover tot aljn opvolger Samen met Brandstatters weduwe zal deze het wark voortzetten. LONDEN Precies 173 jaar nadat in 1775 de methodisten de Kerk van Engeland verlieten, kwam het definitieve rapport klaar waarin ge- Ook anderhalf procent oproken wordt over hereniging. Gaat alles goed, dan kan er in 1971 sprake zij'n van volledige voor spoorwegpersoneel j kansel- en avondmaalsgemeenschap en kunnen I misschien 200 jaar na de scheiding in 1975 de kerken volkomen geïntegreerd worden. UTRECHT In navolging van de recente loonmaatregel voor het over heidspersoneel. krijgt ook het spoor wegpersoneel in mei met terugwer kende kracht tot 1 januari een voor lopige loonsverhoging van anderhalf procent. Deze verhoging komt boven de reeds toegekende twee procent. J. De Methodistenkerk op Cuba Hot usver een onderdeel van de kerk in de Verenigde Staten is nu door de ver kiezing van bisschop Armando Rodri guez zelfstandig geworden. De kerk telt negenduizend leden. De Methodistenkerk is ontstaan uit een opwekking in Engeland in de achttiende eeuw. John Wesley en zijn broer Charles, beide priesters van de anglicaanse kerk trokken zich het lot aan van de nieuwe industriële klasse, die niet beréikt werd door de anglicaanse kerk. noch door de non-conformisten. Hij vormde groepen van gedisciplineerde christenen die erop uittrokken om te evangeliseren. Zelf heeft hij de scheuring nimmer meegemaakt, die kwam pas vier jaar na zijn dood, maar wel heeft hij hel voorspel nog beleefd. De methodisten hebben zich eerst vooral naar Amerika en later over de gehele wereld verspreid. In hun eigen kring kwamen nieuwe scheuringen voor. Pas in deze eeuw zijn de methodisten-groepen in Engeland weer tot elkaar gekomen. In zekere zin was het aartsbisschop Fisher die in 1946 de stoot gaf tot een mogelijke hereniging. Tijdens een preek in Cambridge zei hij dat een fusie met de vrije kerken mogelijk was als zij het bisschopsambt wilden aanvaarden. Er volgden besprekingen met verschillende kerken en in 1956 bleek dat de methodisten het meest bereid waren om een officieel gesprek te beginnen, eerst over intercom munie en al spoedig over hereniging. RAPPORT In 1963 werd het eerste officiële rapport aan de beide kerken aangeboden dat reeds sprak van een fusie in twee fasen, eerst geestelijke eenheid en daarna organisatorische. Er werd kritiek op uitgebracht en een nieuwe commissie werd al spoedig aan het werk gezet. Deze commissie kwam vorig jaar met een interim- rapport om de meningen te peilen. In het afgelopen jaar heeft zij uitvoerige gesprekken gehad met critici, en gis teren publiceerde ze een verder uitgewerkt en hier en daar gewijzigd plan. Ze slaagde er echter niet in om alle leden mee te krijgen. Evenals het interim-rapport is ook dit rapport niet ondertekend door dr. J. I. Packer uit Oxford. tholiekg, grondslag dat naar de we reld is gericht. „Zonder een derge lijke wisselwerking is een katholieke instelling zjnloos", aldus prof. Schil lebeeckx. UTRECHT De Landelijke Huis artsen Vereniging meent dat de geneeskundige studie moet worden bekort met een jaar, af te sluiten met het artsexamen dat de bevoegd heid geeft tot het verrichten van medische handelingen, waarna dan nog een één- of tweejarige speciale opleiding tot het hulsartsenberoep xou moeten vo'gen, evenals die nu al bestaat voor andere specialismen. Het is thans zo dat iemand die een arts-diploma heeft en als specialist „mislukt", zich zonder meer als huis arts kan vestigen. Jonge huisartsen die een praktijk beginnen, zijn on voorbereid. In de specialistische opleiding, zoals de LHV zich die denkt (in tegen stelling tot de opvatting van minis ter Veringa) zouden de aankomende huisartsen zich vooral bezig moeten houden mei sociale wetenschappen, verzekerings-geneeskundige proble men e.d., terwijl ze praktijkervaring zouden kunnen opdoen als assistent of co-assistent bij een huisarts. HILVERSUM Mia Smelt van de KRO-radio heeft een hoge rooms-ka tholieke onderscheiding gekregen. Zij ia in Rome benoemd tot edelvrouwe van de orde van het Heilig Graf in Jeruzalem, die stamt uit de tijd van de kruistochten. Hieraan is een plechtige inhuldi ging verbonden, die op 26 mei wordt gehouden in de Utrechtse kathedraal. De 84-jarige kardinaal Tisserant, hoofd van de Internationale Orde, zal hiervoor uit Rome overkomen. Nederland telt een aantal ridders van deze orde en enkele edelvrou- i wen. De benoeming geldt als de hoogste welke een vrouw kan toeval len. De orde is niet alleen decoratief, maar ook werkzaam en heeft als bij zondere opdracht het bevorderen van onderwijs aan jonge inwoners en vluchtelingen in het Nabije Oosten. Verder nemen ridders en edelvrou- wen in speciale gewaden welke he rinneren aan de kleding tijdens de kruistochten, deel aan internationale kerkelijke plechtigheden. Mia Smelt heeft deze onderschei ding te danken aan haar belangrijke werk voor d» sociale communicatie. Cahiers voor de gemeente Goede voorlichting over hét moderne bijbelonderzoek 1. Prof. Dr. J. L. Koole Verhaal en feit in het Oude Testament 3e dr., paperback 3,90 2. Drs. Tj. Baarda De betrouwbaarheid van de evangeliën 2e dr.. paperback 4,90 3. Prof. Dr. G. P. Hartvelt Over Schrift en Inspiratie paperback 4,90 Verdere deeltjes in voorbereiding \terkrijgbaar bij de boekhandel UITGAVEN VAN KOK KAMPEN GRAND RAPIDS De Interna tional Association for Reformed Faith and Action houdt haar zesde internationale gereformeerde con gres van 24 tot 31 juli in Notting ham (Engeland). Het thema is het christelijk onderwijs. Als sprekers zijn uitgenodigd dr. dr. P. Vogelsanger (Ziirich). prof. J. Mackintosh (Edinburgh), dr. P. G. Schrotenboer (Grand Rapids), rev. J. Fraser (Edinburgh) en dr. P. Marcel (Parijs). NED. HERV. KERK Beroepen te Hoofddorp (toez.): A. J. de Bue te Makkum (Fr.); te Oud-Alblas (toez.): L. Blok te Rid derkerk. GEREF. KERKEN Beroepen te Middelburg (vac. J. Wessel): J. A. de Boer te Ommen. GEREF. KERKEN (VR1JGEM.) Beroepen te Enumatil: R. Hoog- steen te Den Ham (O.). Hoer in Europa weer max temp gisteren neer slag Kopenhagen licht bew 7 0.1 Londen licht bew 9 o.a Amsterdam mist 6 Brussej geh.bew. 12 0 Luxembuti regen 9 0.8 Parijs geh bew 11 0 Nice zw. bew. 17 0 Kranktori regen geh.bew 11 0.1 München 9 0 Zürich half bew. 10 0 Genève mist 9 3 Locarno tegen lfi a Wenen /.w. bew. 13 0 Innsbruck 11 0 Rome licht bew 17 8 Madrid regen 15 r Mallorc» half bew. 20

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2