KOGEL DOODT DE GEWELDLOZE Garde bedwingt oproer Moskou centrum van Vietnam-over leg SKOL? Commentaar Johnson roept op tot gebed Ds King laaghartig vermoord JOHNSON VERLAAT Maanreis voor 1970 niet haalbaar Het Kwartet We shall overcome vSPRCinfi HET WEER V-raad bezorgd over toestand in Nabije Oosten HET IS GODS WIL' Nieuwe leidse Courant Vrijdag S april 1968 - 49ste jaargang vooraanstaande prot- christelijke dagbladen Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,.45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Terwijl in het Witte Huis Johnson met de Amerikaanse ambassadeur in Moskou sprak over Vietnam, kort voor zijn ver trek naar Honoloeloe, vermoordde een blanke in Memphis dr. Martin Luther King. Een golf van onrust sloeg door het land. MEMPHIS - De 39-jarige Amerikaanse Nobelprijswinnaar en negerleider Martin Luther King is vannacht vermoord. Terwijl hij zich even ontspande op het balkon van zijn hotel in Memphis werd hij in zijn hals getroffen door een kogel. Het was toen 7 uur 's avonds plaatselijke tijd. Het bericht van zijn dood heeft overal in Amerika con sternatie verwekt. In tal van steden begonnen negers uit machteloze woede winkels te plunderen en de politie aan te vallen. Blanken werden in de straten nageschreeuwd met „moordenaars." De Nationale Garde wist in verschil lende steden een oproer te bedwingen. In Nashville (Ten nessee) schoot een politieman een negerjongen dood. SCHIPHOL Staatssecretaris Haex is zeer enthousiast over de MBT-70-tank, die door Duitsers en Amerikanen samen is ontwikkeld. Ze Is zeer eenvoudig te bedienen en ze verschilt een „generatie" met de tanks die we nu hebben, zei de heer Haex gisteren bij zijn terugkeer uit de VS. Sommige mensen worden alleen maar verliefd om ja loers te kunnen zijn. DE BOISSON „Iedereen heeft er al iets van ge zegd. Is één keer niet genoeg?" DE BILT Nederland be vond zich vandaag in het over gangsgebied tussen twee de pressies, één boven Scandinavië en één boven Zuid-Frankrijk. Hierdoor was er maar weinig wind uit uiteenlopende richtin gen. Tijdens opklaringen kon vannacht de temperatuur vooral vlak boven het aardoppervlak onder het vriespunt dalen. Op het vliegveld Volkel werd een minimum van vijf graden onder nul gemeten. Ook vannacht zal weer nacht vorst voorkomen, vooral in het noordwesten van het land. Doordat de depressie bij Frank rijk in noordoostelijke richting trekt en in het zuidoosten van het land wolkenschermen kan brengen, is de kans op nacht vorst daar kleiner. DE BILT Veranderlijke be wolking met plaatselijk enkele buien. Overwegend matige wind uit noordelijke richtingen. Vooral in het noorden en westen van het land op vele plaatsen nachtvorst, morgenmiddag ongever dezelfde temperaturen als vandaag. 0 april zon op 6.04. onder 19.22; maan op 10.26, onder 3.43. WASHINGTON Na het be kend worden van de moord op ds. King, de Geweldloze, sloeg een felle golf van geweld door de neger wij ken van de Verenigde Staten. De negers, buiten zich zelf van verontwaardiging en woede, sloegen aan het plun deren. In Nashville, de hoofdstad van de Amerikaanse staat Tenessee, schoot de politie een 13-jarige ne gerjongen dood. Een politieman werd door een steen gewond. Een sterke macht van de Nationale Garde, vanmorgen nog versterkt met 4.000 man, wist de situatie in de hand te houden. In Washington was er even spra ke van een compleet oproer. En kele uren voor de ongeregeldheden hier uitbraken, ging Stokely Car- michael aan het hoofd van een stoet. Vanmorgen zetten zich het vernielen en brandstichten in Wash ington voort. Een groot politieleger omsingelde 15 blokken huizen op een afstand van ongeveer 3 km van het Witte Huis om het oproer te bedwingen. Vanmorgen om acht uur was de rust weergekeerd. Maar vele auto's wa ren in de vlammen opgegaan en vele etalages vernield. In New York ging burgemeester John Lindsay zelf naar de neger- wijk Harlem, waar de politie inmid dels de omsingeling van een blok huizen had voltooid. Memphis, de stad van de moord Het schot is waarschijnlijk af gevuurd uit een rijdende auto. Onmiddellijk na de aanslag is dr. King, die getroffen was in nek en onderkaak, naar het St. Josef ziekenhuis vervoerd, maar hulp baatte niet meer. Hij overleed spoedig. Dr. King stond op zijn balkon te kijken naar een paar medewerkers die juist in een auto waren aangeko men. Zij riepen iets naar hem en hij wilde antwoorden toen de kogel hem trof. Ds. Martin Luther King had giste ren het grootste gedeelte van de dag doorgebracht in zijn kamer op de tweede verdieping van het hotel „Lorraine" in Memphis (Tennessee). Het nummer van zijn hotelkamer was bekend geworden in een televi sie-uitzending over de predikant. In de vooravond (plaatselijke tijd) stapte de negerleider, gekleed in een zwart costuum met een wit over hemd, op het balkon van zyn kamer. Hy boog zich over de rand om iets te zeggen tegen enkele medewerkers, die op straat stonden. Op dat ogenblik trof de kogel hem. Ds. King viel op de betonnen vloer van het balcon. Een vriend rende toe en probeerde met een handdoek de bloedstroom te stel pen. Hij boog zich over de predikant heen en vroeg: „Kunt u mij ho ren?" De ogen van King waren ge opend. Maar hij gaf geen ant woord meer. Na een kwartier voerde een ambulance-auto hem af naar het ziekenhuis. Onmiddellijk werd de leefde als op een vulkaan. 4.000 man van de Nationale Garde trachtten hier de orde te handhaven. Burge meester Loeb kondigde drie dagen officiële rouw aan. Verder werden vanmorgen ernstige onlusten gemeld uit Hartford (Con necticut), Tallahassee (Florida) en Monticello en Greenburgh (New York). Ook de gouverneur van North Carolina alarmeerde de Nationale Garde. In New York, waar steeds nieuwe gevechten uitbraken, patrouilleren 7.000 man door de straten. Het Hotel Lorraine in Memphis waar dr. King logeerde, is een modern gebouw. De negerleider had een kamer op de tweede verdieping aan de straatkant. Hij stond op het balkon bij de hoek. zwaar gewonde naar de operatie zaal gebracht. Maar hulp mocht niet meer baten. Ds. King, de geweldloze, die was geveld, had geen woord meer gesproken. (Voor vervolg zie pag 17; meer over dr. Martin Luther King op pagina 5). NEW YORK e= De Veiligheidsraad is ernstig bezorgd over. de slechtere toestand in het Nabije Oos'ten. De Raad, die de debatten over dit onder werp afsloot, bood echter geen oplos singen om de spanningen tussen Israël en de Arabische landen te ver minderen. Jordanië drong opnieuw aan op sancties tegen Israël en eiste de alge hele terugtrekking van de Israëlische troepen uit het bezette Arabische ge bied. ATLANTA „Nu weet ik, hoe ziek Amerika is". Dit was de reactie van de vader van dr. King, toen men de moord van zijn zoon vertelde. Vader King is predikant van de Baptistenkerk in Atlanta. Mevrcww King hoorde het vreselijke nieuws op het vliegveld van Atlanta, Zij zou net naar Memphis vertrekken. (Zie foto) „Het is Gods wil", zei ze snkkend, „wij wisten, dat dit kon gebeuren." Zij werd naar huis teruggebracht. Later op de dag vertrok zij naar Memphis, waar zij het slachtoffer moest identificeren. WASHINGTON De eerste contacten tussen Amerika en Noord-Vietnam zullen spoedig in Moskou worden gelegd. Hanoi zou toegezegd hebben, een ver mindering van de militaire ope raties in Zuid-Vietnam te ge lasten, als de oorlogshandelingen tegen Noord-Vietnam volledig worden gestaakt. paasvoordeel tfm 6 april melk hazelnootjes 150 gram van 109 voor 95 Dit hebben Amerikaanse radio stations uit de Russische hoofdstad gemeld. Washington weigert echter elk commentaar; president Johnson zal eerst op Hawaii overleg plegen om het Amerikaanse beleid vast te stellen. Johnson stelde zijn vertrek naar Hawaii gisteren op het laatste ogen blik uit na het nieuws van de moord aanslag op ds. Martin Luther King. De president maakte gisteren van een bezoek aan New York gebruik om met VN-secretaris-generaal Oe Thant te spreken. Thant zei, de inter nationale vooruitzichten sinds John sons initiatief inzake Vietnam be moedigend te vinden. De bijeenkomst zou zeer constructief zijn geweest. Vandaag zou Johnson met ex-presi dent Eisenhower spreken, die zich in Californië bevindt. Toezegging Verwacht wordt dat de inleidende besprekingen (wellicht in Moskou omdat daar ook Noord-Vietnam en het Zuidvietnamese Bevrijdingsfront vertegenwoordigd zijn) vrij kort zul len duren. Hanoi zou Washington al hebben toevertrouwd, na het volledig staken der bombardementen geen belangrijk offensief te zullen openen, totdat het resultaat van de onder handelingen bekend is. Opvallend is, dat China nog geen melding heeft gemaakt van de be reidheid van Noord-Vietnam met Amerika vredesbesprekingen te voe ren. Wel wordt in radio-uitzendingen het volgende citaat van Mao Tse- toeng herhaald: „Door te volharden fn een langdurige oorlog zal het Viet namese volk de Amerikaanse agres sors beslist uit het land verdrijven." De radio van de Vietcong heeft zonder commentaar de tekst omge roepen van de boodschap van Hanoi inzake vredesbesprekingen. Er werd geen commentaar gegeven. Mogelijk spruit deze terughoudendheid voort uit de vrees, dat het Bevrijdingsfront buiten de dialoog tussen Hanoi en Washington wordt gehouden. Ook in Zuidvietnamese regerings kringen bestaat duidelijk de vrees, gepasseerd te worden. President Thieu WAT IS V BEL (010) 131244 sa en vice-president Ky vroegen ophel dering over de Amerikaanse topbij eenkomst op Hawaii. Het feit dat de president van Zuid-Korea daar wel aanwezig zal zijn, heeft in Sai gon kwaad bloed gezet. Voor vervolg zie pag P TAE WERELD rouwt vandaag om de grote mens Martin Luther King. Hjj werd even lafhartig ver moord als straks weer vyf jaar geleden John F. Kennedy. Beide daden kunnen alleen het resultaat zyn geweest van onvoorstelbaar ver warde breinen. Beide moorden heb ben de mensheid-als-geheel een stuk achterop gebracht. Dezelfde Johnson die destyds op het onverwachtst alle verantwoordeiyk- heden van zyn voorganger moest overnemen wordt juist nü met een nieuwe ontzettende crisis geconfron teerd. King was de man van de vrede. Hy was wars van geweld. Van hoe grote waarde was het, dat juist zulk een man al de zynen vóórging op de weg naar de erkenning. Ontroerd en verward vraagt men zich af, hoe het nu verder gaan zal. Zyn stryd om de gelykberechtiging van de neger is altyd vergezeld gegaan van een roep tot de zynen, deze stryd te voeren in een geest van zelfbeheersing. Naar het woord van zyn Heer wist hy zalig de zachtmoe- digen en de vredemakers. Hy had deze vreedzame stryd op twee fronten te stryden. Aan de ene kant stuitte hy op de tergende onwil van zovele blanken. Aan de andere kant was er voor zovclen van de zynen de neiging om niet langer die weg te gaan van geweldloosheid en vreedzaamheid. Vandaag is de wereld geschokt. Want niet alleen in zyn land, waarvan hy zoveel hield, is er de diepe ontroe ring. Zy is er overal. Ook in het verre en kleine Nederland, waar hy tal van vrienden had en waar enkele jaren geleden onze Vrye Universi teit èn hem èn zichzelf eerde met de verlening van een eredoctoraat. Het warme hart staat stil en klopt niet meer. De mond van deze een der grootste sprekers van onze eeuw is tot zwygen gebracht. De mensheid telt een waanzinnige méér, een waariyk groot man min der. Droefheid en schaamte zyn van daag ons deel. Totdat wy ons de boodschap her inneren die ook de zyne was, om nameiyk juist dèn wanneer de pro blemen hoog om ons heen oprijzen af te zien van onszelf. Hy is ons ook hierin voorgegaan. En wy? „Wc shall overcome!" BULTHUIS Klassieke interieurs exclusieve stijlmeubelen Gaarne geven wij U kosteloos advies voor kleur - kwaliteit en juiste samenstelling. Botermarkt 23 Showroom fauteuils en banken: Rhijngeestcrstraatwcg 56 OEGSTGEEST Raketmotoren Apollo faalden KAAP KENNEDY Een van de grote technische voorberei dingen voor de eerste reis van Amerikaanse astronauten naar de maan is doop moeilijkheden met de drie raketmotoren die de Apollo uit een haan om de aarde naar de maan moeten stoten, ge deeltelijk mislukt. Het ruimtevaartuig Apollo-6, dat gisteren voor een proefvlucht was gelanceerd, is gisteravond in het midden van de Stille Oceaan tot lan den gebracht, nadat het eerder op de avond een afstand van 22.240 km van de aarde had bereikt. Het is nu de vraag of men vóór 1970 (Apollo-schema) een mens op de maan kan krijgen, omdat men twijfelt aan de geschiktheid van de raketmotoren. Ondanks het teleurstellende ver loop van de start met de Satur- nus-5-raket, de zwaarste die de VS tot dusver hebben gelanceerd, had den de deskundigen van de NASA besloten de proef tot het einde toe te laten verlopen, hoewel voorzien werd dat de Apollo-6 door de ondervonden moeilijkheden met de motor, 370 km van de oorspronkelijk vastgestelde landingsplaats bij Hawaii terecht zou komen. Het ruimtevaartuig maakte een zachte landing op zee. Een vlieg- dekschip van de Amerikaanse marine heeft de capsule later aan boord op genomen. Het mislukken van de proeflance- ring kwam doordat de motoren voor de vastgestelde werkingstijd waren af geslagen. De derde trap van de Sa- turnus-Apollo-combinatie moest teen langer branden om de combinatie in een baan om de aarde te krijgen. De proeflancering van de Apollo was een fase in de voorbereiding voor bemande ruimtereizen naar de maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1