krant van FORMAAT Salaris van directeur niet uitzonderlijk hoog Jintait Moeilijkheden met marine-order Steeds meer betere huizen voor de Bantoes gebouwd Voorzichtig Nederlands optimisme na UNCTAD 2 Parkeren bij Veluwestrand betalen Na alle sombere geluiden Op het ivaar maken komt het nu aan Nieuwe onderzeebootbestrijder Vrouw dood in sloot gevonden Dertig ontslagen in Nijmegen Heerlen garant voor Vascomij Publiek wordt tipgever van NS I. VRIJDAG 3 APRIL 1968 BARNEVELD Langs de stran den van het Veluwemeer zal niet meer kosteloos mogen worden gepar keerd. Voor elke auto moet 2,50 worden betaald, zo heeft de Gelderse recreatiestichting besloten. De stich ting wil op deze wijze de jaarlijkse lasten van ruim vier ton dekken. Dit jaar zal men het nog met pro visorisch aangelegde parkeerterrei nen moeten doen en voorlopig nog verstoken zijn van sanitaire en ande re voorzieningen, omdat de subsidies nog uitblijven. De ligweiden zijn ingezaaid en er Is voor boombeplanting langs het Ve luwemeer gezorgd. Daarom is dit ge bied de komende zomer nog extra kwetsbaar en moet het wilde parke ren afgelopen zijn, redeneert de Re creatiestichting. De parkeerheffing is overigens niet als tijdelijke maatre gel bedoeld. Busj je rolt van talud af: vijf gewonden BEESD Op de rijksweg Utrecht-Eindhoven, ter hoogte van Beesd, is gistermorgen een personen- busje geslipt en via de vangrail aan de rechter wegzijde van het talud gerold. Van de zeven inzittenden moes ten vijf met min of meer ernsti ge doch niet levensgevaarlijke ver wondingen in ziekenhuizen in Hel en Culemborg worden opgenomen. De beide anderen konden na eerstehulp- verlening naar huis. Iii Den Bosch is gisteren een Miss Rund verkozen, een onder scheiding waar de gelukkige Miss niet erg van onder de indruk bleek te zijn. De burgervader van Den Bosch, mr. R. J. J. Aambooy, kwam persoonlijk zijn opwach ting bij deze tweejarige vaars van de gebroeders De Lint uit Zevenberg schen Hoek maken. Tweemaal vakantie gewenst PARELS (Van onze soc.-econ. redactie) AMSTERDAM Van de Ne derlandse directeuren verdient 15 pet. minder dan 35.000 per jaar en 28,5 pet. meer dan 75.000. Ongeveer 28 pet. komt aan 35.000 tot 50.000 per jaar en 29 pet. zit tussen 50.000 en 75.000. Deze salarissen blijven dik wijls beneden de honorering van vooraanstaande functies in het maatschappelijk leven. De burgemeester van Amster dam komt aan 124.000 en zijn wethouders verdienen 47.000 per jaar. De voorzitter van Rijnmond geniet een salaris van ƒ75.000, de president van de Hoge Raad rond ƒ73.000, de president van de Amsterdamse recht bank ƒ53.000, de kantonrechter in de hoofdstad rond ƒ42.000 en leden van belangrijke advocatenkantoren ver dienen tussen 50.000 en 80.000 per jaar. Deze cijfers blijken uit een onder zoek, dat het Nederlands Centrum van Directeuren (NCD) naar aanlei ding van zijn 15-jarig bestaan heeft ingesteld onder de 1600 leden, die het centrum telt. Het centrum heeft de indruk, dat het resultaat van het on derzoek een redelijk representatief beeld geeft van de moderne Neder landse ondernemer. De geënquêteerde directeuren wa ren afkomstig uit industrie, handel, dienstverlening, verzekering en bankwezen. Van de betreffende on dernemingen telde 23 pet. minder dan 50 man personeel en 11 pet. meer dan 1000 man. De bedrijfsomzetten varieerden van een half miljeen per jaar (2 pet) tot meer dan 100 miljoen (9,6 pet). De bedrijven waren voor 73 pet. besloten en voor 19 pet. open N.V.'s. Opvolging Bij het onderzoek is gebleken, dat 22,7 pet. van de directeuren de vader of een ander familielid in het bedrijf is opgevolgd, 30 pet. heeft zich van onder af opgewerkt, 21 pet. is op hoog niveau van buiten af aangetrok ken en 19 pet. stichtte zelf het be drijf. Slechts een derde van het tota le aantal bleek universitair gevormd en 56 pet. had middelbaar onderwijs genoten. De directeuren zijn voor 46 pet. eigenaar of mede-eigenaar van het bedrijf en voor eveneens 46 pet. geen eigenaar. Directeuren zijn voor 45 pet. op een leeftijd van 40 tot 50 jaar. Het aantal in de leeftijdsgroep van 50 tot 60 jaar bedraagt ongeveer 28 pet. De hoogste salarissen worden ver diend door de ouderen; de helft van het aantal dat ouder is dan 60 jaar verdient meer dan 75.000. Ook de grootte van de onderneming speelt een rol bij het salaris. De helft van het aantal ondernemingen met min der dan een half miljoen omzet kent zijn directie minder dan ƒ35.000 sala ris toe. Over hun gezondheidstoestand zijn de meeste directeuren niet gerust. Bijna de helft van het totale aantal laat zich regelmatig, d.w.z. ten min ste eenmaal per jaar medisch onder zoeken. Van alle directeuren voelt 57 pet. zich soms nerveus en gespannen, 28 pet. zelden en 10 pet. regelmatig. Avondwerk (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Neder landse delegatie, terug van Unc tad 2, heeft alle indrukken eens vijf weken rustig laten bezinken. Haar oordeel luidt, in tegenstel ling met de meeste andere ge luiden die tot nu toe zijn ge hoord: we zijn gematigd optimis tisch. Wat genuanceerder gezegd: als dat gene, wat overeengekomen is, inder daad kan worden uitgevoerd dat moet uiteraard worden afgewacht, maar er zijn tekenen die in deze richting duiden dan is de confe rentie een succes geweest. In zekere zin is er dus sprake van een wissel op de toekomst. Die wissel is dan de Raad voor Handel en Orga nisatie, welke het overeengekorrwne inzake de financiëiï, de grondstoffen en de z.g. preferenties (de speciale voorkeur, die ontwikkelingslanden van ontwikkelde landen zullen kun nen genieten) nader uit zal moeten werken en waar zal moeten maken. Waar om? Het pessimisme over Unctad 2 is in de wereld gekomen, omdat de eerste drie weken voorbijgingen met het al maar afleggen van verklaringen door de diverse (vooral ontwikkelings-) landen. De onvermijdelijke structuur van de organisatie ter conferentie droeg daar verder toe bij. Deze struc tuur maakte namelijk dialoog onmo gelijk, omdat alles te massaal was. Later gevormde werkgroepen ble ken ook nog onhandelbaar en zelfs bij de weer later gevormde (opnieuw gereduceerde) contactgroepen en nog kleinere groepen bleek de dialoog niet of zeer moeilijk te realiseren. Tenslotte kon de dialoog er toch nog komen dank zij informele con tacten onderling, waartoe het presi dium stimuleerde. Het resultaat kwam in de laatste (zeer moeilijke) weken. Wat de finan ciële kant betreft: men zal ernaar streven de financiële voorwaarden zoveel mogelijk te verzachten. Als streefcijfers werden gesteld 90 pro cent als schenking, de rest tegen 2,5 procent rente, een looptijd van 30 jaar en gedurende acht jaar gratie mogelijkheid. Over het volume werd uitgesproken: de al befaamde één pro cent van het bruto nationale produkt in de ontwikkelde landen. Ten aanzien van een groot aantal grondstoffen kwam men tot een werkprogramma. Een suikerconferen tie start deze maand nog; over cacao wordt het overleg in juni voortgezet, over zaden, oliën en vetten gaat dit jaar een intergouvernementele com missie praten. Soortgelijke perspectieven bij na tuurrubber, vezels, jute, bananen, ka toen, thee, peper, tabak. Deze en nog tal van onderwerpen, ook bijv. inza ke een minimum agrarisch loon en de betrekking hiervan tot de markt prijs worden in de kleinere kring van de Raad voor Handel en Ontwikke ling verder doorgepraat. Tegenstelling Inzake de preferenties. Het westen had hiervoor een plan. Daartegenover zijn de wensen van de diverse ont wikkelingslanden komen te staan, die niet in eerste instantie aan preferen ties voor industriële produkten en halffabrikaten wilden denken, maar veeleer aan preferenties voor hun verwerkte agrarische produkten, want „daar hebben wij primair wat aan". En dan honderd procent-prefe renties. Dit lijkt allemaal niet zo best, maar men heeft elkaar tenslotte we ten te vinden in een nadrukkelijke „timing", waarbinnen resultaten moeten zijn geboekt op basis van we derzijdse wensen en mogelijkheden. Er is een streven naar ratificatie eind volgend jaar en een in werking tre den in 1970. Voedseltekort De aanpak van de wereldvoedsel- problematiek werd verder „in kaart gebracht" door enerzijds al vrij gede tailleerd te stellen wat van de di verse ontwikkelingslanden verwacht mag worden en wat van de ontwik kelde landen. Een soortgelijke ont wikkeling was er op het gebied van de handelsbevordering. In Unctad-verband zijn dus wel degelijk „zaken gedaan", al moet men dit begrip ruim nemen. Het con gres vraagt om een daadwerkelijk vervolg, waarvoor de sfeer in elk ge val aanwezig is. De vakantie per jaar bedraagt ge middeld vier weken; 83 pet. van de directies is voorstander van twee maal een korte vakantie per jaar, de overigen houden hét op één lange va kantieperiode per jaar. Het aantal ar beidsuren per jaar bedraagt 45 tot 60 of meer uur per week; 90 pet. werkt ook regelmatig in de avonduren en 75 pet. ook 's zaterdags; op zondag slechts 11 pet. De arbeidsvreugde ligt vrij hoog, want 80 pet. van de direc teuren zou geen ander beroep prefe reren. Overigens vind men ook nog wel tijd voor hobby's; de uren per week hiervoor variëren van 2 tot 10. Naar de T.V. wordt per week ten minste 2 uur, maar ook wel meer dan 6 uur gekeken. De weekbladen, die de meeste aan dacht van de directeuren genieten zijn: Elseviers Weekblad (51 pet.) en van de buitenlandse tijdschriften Ti me (23* pet.). Verder genieten vpel aandacht?. Doelmatig1 Bedrijfsbeheer, E.S.B., en De Onderneming en De Werkgever. Overigens, vinden de di recteuren, dat zij onvoldoende tijd hebben om hun vakliteratuur te kun nen bijhouden. Van de directeuren vindt 67 pet. zich een democratisch leider tegeno ver het personeel; 32 pet. houdt het nog op het autocratische type. Over het algemeen vindt men zich in de industrie meer democratisch dan in de handel; dit geldt ook voor het grote bedrijf ten opzichte van het kleinere. Naarmate een directeur een hogere opleiding heeft gehad beschouwt hij zich ook meer als een democratisch leiderstype. De enquête van het NCD droeg een volstrekt anoniem karakter. De voorzitter van het NCD, drs. J. A. van de Kamp, zei vanmorgen in zijn openingswoord op de jubileum vergadering van het centrum in Amsterdam, dat de commercie in Ne derland over het algemeen nog maar weinig waardering geniet bij het pu bliek. De opmerking: „U bent een echte verkoper" is dikwijls meer de nigrerend dan complimenteus. Het centrum stelt zich als doel hierin verbetering te brengen. Bijzondere aandacht besteedt het centrum aan opleiding en overdracht van ervaring en kennis. Honderden directeuren nemen jaarlijks deel aan de bijscholing. Een andere belang rijke taak noemde de heer Van de Kamp „het elkaar tot steun zijn in de eenzame top van het bedrijf". Hij vond het noodzakelijk, dat er nog meer gedaan wordt dan een basis opleiding in de bedrijfskunde. Ook de communicatiestoornissen met het universitair onderwijs en de onder nemers in het middelgrote bedrijf moeten tegengegaan worden. Als individuele taak voor de mo derne directeur zag de heer Van de Kamp o.m. het zorgen voor conti nuïteit in het bedrijf en werkgele genheid. De onderneming kan en mag zijn poorten niet sluiten voor de maatschappelijke vernieuwingen en de wijzigingen van het cultuurpa troon. Teveel wordt winst nog vereenzel vigd met persoonlijk profijt en te weinig gezien als onmisbare voor waarde voor de continuïteit van de onderneming en bron van werkgele genheid, ontwikkeling en welvaart. Vooroordelen, mythevorming en misverstanden zijn hiervan het ge volg. Voor de taak van directeur zal daarom meer begrip gekweekt moe ten worden. De enquête, die het cen trum heeft ingesteld naar het levens- en werkpatroon van de Nederlandse directeur was mede gericht op verbe tering van het begrip voor de positie van de leider van de onderneming. Het onderzoek werd uitgevoerd door dr. Th. L. Stok, raadgevend in dustrieel psycholoog te Amsterdam, in samenwerking van de gedelegeer de van het NCD-bestuur, drs. F. Th. Witkamp. 95 ct. H. TEN HERKEL N.V. HILVERSUM IJSSELSTEIN Een 46-jarige in woonster van IJsselstein is gister middag door verdrinking om het le ven gekomen. Het slachtoffer, me vrouw G. Versteeg, is omstreeks drie uur nog gezien, toen zij op haar fiets over een van de binnenwegen van het dorp reed. Om vijf uur werd zij dood in een sloot gevonden door een passerende schooljongen. De politie vermoedt dat de vrouw door een fel le windstoot van haar fiets is geduwd en in het water is terecht gekomen. Het slachtoffer was moeder van vier kinderen. TJERKGAAST In de gemeente Tjerkgaast-Doniawerstal is gisteren het 8-jarige meisje K. de Jong veron gelukt. Zij werd van achteren aange reden door een personenauto, toen zij met haar fietsje linksaf sloeg op de weg Slóten-Spannenburg. (Van onze luchtvaartmedewerker) PARIJS De Franse regering heeft laten weten dat zij dit jaar geen geld heeft voor de aankoop van twintig patrouillevliegtuigen van het type Atlantic. Een be slissing die vooral van nadelige invloed is voor onze Marine Luchtvaartdienst, die vijftien van deze toestellen wilde bestel len. De Nederlandse order is na melijk niet groot genoeg om een economisch verantwoorde pro- duktie van de Atlantic weer op gang te brengen. Al geruime tijd is men op de Mari nestaf doende een maritiem patrouil levliegtuig te evalueren dat te zijner tijd mede de taak van Hr. Ms. Karei Doorman zal overnemen. Het vlieg kampschip moet in het begin van de jaren zeventig van de sterkte worden afgevoerd en daarmee tevens de van Het onderzeeboot-bestrij- dingsvliegtuig de Atlantic, dat speci aal voor de NAVO-strijdkrachten werd ontworpen en waarvan de ma rine luchtvaartdienst er vijftien zou willen aanschaffen. Dr. Joh. Schi eurer te Voorburg schrijft ons. ONLANGS deed de freelance journalist Piet kort het voorkomen, alsof in Zuid-Afrika Bantoes uit hun woningen werden ver dreven en de kale vlakte ingejaagd zonder onderkomen en water voorziening. Dit namen diverse kranten met grote koppen op. In bescheidener vorm kwam er later een correctiebericht na infor matie door de Zuidafrikaanse Ambassade. Eén en ander herinnerde me aan wat ik verleden jaar bij een trip naar Zuid-West Afrika in Windhoek, de hoofdstad, zag. Nama's ieder in een eigen stadsdeel. Dat moest men doen, omdat zij el kaar niet in eenzelfde straat verdra gen. Ze gaan alleen met de blanken om, maar in de regel niet met elkaar, omdat ze elkaar haten of verachten; daar zitten eeuwenoude veten achter. Ten tweede bleek me dat een deel niet naar de nieuwe wijken verhuist, maar in de oude rommel blijft hok ken. Dit geschiedde op instigatie van een oude Hererovoortnan, Hosea Ka- tako, en misschien nog meer van zijn secretaris en rechterhand, Clemens Kapuuo (spreekt uit Kapoewo). Ik heb deze zelf even kunnen spreken. Hij heeft dit blijven in die rom- melwijk nodig voor politieke propa ganda. Zo ging er een brief naar de Verenigde Naties, dat de blanken de negers in Windhoek dwingen naar de buitenrand van de stad te gaan, om- dat^ze in de stad niet worden geduld. Dat was de lezing van wat ik hierbo ven beschreef van de krotsanering. Er is daar een negerwijk, die ontstellend is van rommel en krotten. Daarom bouwde het stadsbestuur een nieuwe wijk, Katutura van stenen woningen, met hekwek omrand per huis, van sanitair voorzien, plus een recreatiegebouw, openbare biblio theek, kerken enz. Daar komt ook het nieuwe en gemoderniseerde zieken huis, waarvan de bouw is begonnen. Het stadsbestuur dringt er bij de bewoners van de oude lokasie op aan, naar de nieuwe wijken te verhuizen en betaalt de verhuiskosten. Elk ver laten oud krot wordt meteen met de grond gelijkgemaakt om te voorko men dat er weer een ander inkruipt. Maar nu waren twee dingen opmer kelijk. Apart Ten eerste zag ik, dat in de nieuwe wijk de stammen apart in straatcom plexen wonen; Herero's, Damara's en In Windhoek, de hoofdstad van Zuid-West-Afrika, is een nieuwe negerwijk gebouwd, die de krottey waar de Bantoes woonden, moet vervangen. De wijk, Katutura, omvat o.a. ook een recreatiegebouw en een openbare lees zaal, zoals de bovenste foto's tonen. De derde foto laat de middelbare school met internaat voor kleurlingjongens in de omgeving van Mariëntal zien, eveneens in Zuid-West-Afrika, recht ontzegd, aanspraken te doen gelden over het bestuur van Zuid west Afrika. Heel kort voor die uitspraak had de Amerikaanse am bassadeur aan de Zuidafrikaanse re gering laten weten, hopende dat deze zich bij de komende uitspraak van het Wereldhof zou neerleggen; den kende, dat die uitspraak voor Zuid-Afrika ongunstig zou zijn. Toen die uitspraak anders uitviel, was Amerika het met de Afro-Aziatisdhe staten eens, dat men zich daaraan niet kon conformeren en niettemin Zuidwest-Afrika moest annexeren. Niet behandeld Vroeger was er al een U.N.O.-com- missie voor bestudering van leef- en woningvraagstukken in Zuidwest- Afrika geweest onder presidium van de Philippijn Carpio. Deze figuur heeft een spoor van fraaie anecdotes achtergelaten. Maar tenslotte moest die commissie beslissen, of ze het rapport van de Zuidafrikaanse rege ring over de exploratie en verzorging van Zuidwest-Afri'ka als juist of on juist moest verklaren. Omdat men het als juist moest zien, werd besloten, het voor akkoord te tekenen. Dat gebeurde door de vi- ce-voorzitter, Martinez da Alva, een Mexicaan, omdat Carpio die morgen na een onrustige nacht zich er te ziek voor voelde. In New York zei hij, dat rapport niet te hebben getekend om dat hij het er niet mee eens was. Toen de Zuidafrikaanse regering fotokopieën van het getekende rap port aan de UNO-commissie zond en die dus met het geval zat, besloot deze de gezonden commissie maar te ontbinden en het rapport niet te be handelen. Toen ik dit hoorde, be greep ik beter, waarom men in Zuid-Afrika weinig prijs stelt op nieuwe U.N.O.-commissie3. Goedkoop Intussen gaat men, naar ik overal kon opmerken, met enorme kracht door met de voorziening van de be volking van woningen en andere le vensbehoeften. En de prijzen voor het gebruik zijn zo laag, dat deze niemand beletten er gebruik van te maken. Met dit summiere verhaal is na tuurlijk bij lange na niet voldoende over allerlei gezegd, maar ik geef dit als een bescheiden tegenpoging tegen de systematische hetze tegen alles wat Zuid-Afrika doet. Daarin maakt het natuurlijk zijn fouten; maar een Nomaden Veel moeilijker echter is het vraagstuk in de gebieden, waar de bevolking als veehouders of jagers nog in kraalverbanden of benden rondtrekt. Daar is de bewoning uiter mate primitief en ingesteld op her haaldelijke verplaatsingen. Als je daar de huttenoouw van de Ovahim- ba's of de Boesmans (Bosjesmannen) ziet, merk je meteen dat dit alles is geconstrueerd op snelle afbraak en even snelle bouw elders. Hier richt zich de activiteit van het landsbestuur daarom op zo goed mo gelijke gezondheidszorg via de instanties voor openbare hygiënische dienst en de dienst voor epidemie- bestri jding. Bovendien is er daar in vele streken het' uitgebreide zen dingswerk, dat tegelijk medische dienst is, onderwijs en andere ont wikkeling omvat. Bij mijn vorige reis naar de repu bliek Zuid-Afrika zelf heb ik ook de steeds toenemende bouw van betere woningen voor de Bantoes gezien. Soms is voor hen een aanpas- t singsproces nodig geweest om te le- j discussie met hen erover is belem' ren, hoe men deze woningen moet bewonen, maar dat is een kwestie van een veelal korte overgangstijd. In 'het veel gesmade Zuidwest- Afrika zag ik, dat de republiek enor me kapitalen heeft geïnvesteerd voor communicatie, gezondheid, water voorziening, onderwijs, enz. en daar nog overal volop mee bezig is. Toen ik in de persberichten las, dat de U.N.O. dat wil overnemen en beter doen, moest ik echt wel even glimla chen, als ik dan las dat in de com missie daarvoor o.a. zijn benoemd Egypte, Nigeria, Pakistan en andere voorbeelden van gezonde economie en bestuur. Avonturen Zuid-Afrika is blijkbaar niet van zins, dat gebied zomaar aan U.N.O.-avonturen prijs te geven. Ik weet niet of de bevolking erop voor uit zou gaan als dat gebeurde, gezien de ervaringen in zóvele andere Afri kaanse staten. Men moet de diep in gevreten oude rivaliteiten tussen die volken aldaar niet onderschatten. Het Wereldgerechtshof heeft in juli 1966 aan Ethiopië en Liberia het merd, als men hen bij voorbaat ver dacht maakt. NIJMEGEN Twee Nijmeegse be drijven, de ASW-apparatenfabriek en de fabriek voor vorkheftrucks N.V. Hyster, hebben ontslagaanvraag inge diend voor respectievelijk twintig en tien werknemers. Hyster N.V. ontsloeg een jaar gele den al veertig personeelsleden omdat het aantal orders uit binnen- en bui tenland sterk was teruggelopen. In deze ontwikkeling blijkt nog geen verandering te zijn gekomen, waar door met verlies wordt gewerkt. Bij de ASW, die onder meer de Fasto geisers vervaardigt, zijn de ontslagen mede verleend omdat de periode afloopt waarin huishoudelijke apparaten moesten worden omge bouwd voor het verbruiken van aardgas. dit schip af opererende Tracker on- derzeeboot-bestrijdingsvliegtuigen. Voor het opsporen en bestrijden van onderzeeboten kwamen drie ty pes in aanmerking: de Canadese Ar gus, de Amerikaanse Orion en de Franse Atlantic. Het laatstgenoemde tweemotorige toestel is het resultaat van een tien jaar geleden door de NAVO uitgeschreven competitie, die ten doel had een uniform type uit te brengen voor deze taak. Frankrijk bestelde er veertig en West-Duitsland twintig; deze zullen in juli zijn afge leverd. Bij de vervaardiging zijn verschil lende industrieën ingeschakeld, zoals in België, West-Duitsland en Neder land; de eindassemiblage is bij Bre- guet in Frankrijk. De Nederlandse bijdrage bestond uit de fabricage van het vleugelmiddenstuk en de motor- gondels. Dit werk werd docr Fokker Amsterdam en Dordrecht verricht en de daarvoor benodigde bouwmallen zijn inmiddels opgeslagen. Ergo wordt het economisch niet verant woord gevonden de produktie van vijftien stuks voor Nederland weer cp gang te brengen. Van Nederlandse zijde is nu de hoop op Italië en Por tugal gevestigd, aangezien ook zij de ze laagdekker willen bestellen zodat men dan op hun order zou kunnen aansluiten. Een andere mogelijke klant is Zuid-Afrika, dat er eveneens vijftien wil kopen. Maar de levering wordt geboycot door de Verenigde Staten. Het toestel heeft Ameri kaanse apparatuur en de Fransen proberen nu een vervangende instal latie te vinden waarop geen beper kingen rusten, opdat deze opdracht alsnog kan worden uitgevoerd. Zuid-Afrika heeft belangrijke orders In Frankrijk geplaatst voor straalja gers, transportvliegtuigen en helikop ters. Standaardisatie Mocht er geen oplossing worden gevonden, dan is men genoodzaakt de viermotorige Orion te kopen en dat zou de standaardisatie van de mari tieme strijdkrachten in Europa niet ten goede komen. Behalve bij de Amerikanen is dit Lockheed-produkt nl. alleen in gebruik in Australië en Nieuw-Zeeland. Vloot-standaardisatie is de laatste tijd bij de NAVO-strijdkrachten toch al een moeilijk punt. Als luchtverde digingsjagers werden enige jaren ge leden honderden Starfighters ge bouwd, hetgeen tot ieders tevreden heid verliep. Bij de keus van een nieuwe aanvals jager verloopt het minder gunstig. Kozen ons land en Noorwegen de Northrop F-5, België gaf de voorkeur aan de Mirage, en over een paar weken wordt een Deense bestelling op de Draken ver wacht. Zo zou het ook met de tanki kunnen gaan, wanneer ons land niet, zoals België en West-Duitsland, de Leopard zou kiezen. HEERLEN De gemeente Heerlen wil zich voor 10 miljoen gulden ga rant stellen voor de refinanciering van de bouwmaatschappij Vascomij. B. en W. menen deze stap te kunnen doen naar aanleiding van een ac countantsrapport. Maandag zal de ge meenteraad zich over deze zaak moe ten uitspreken. Wanneer de garantstelling door gang vindt, bedraagt de vordering van de gemeente op Vascomij in to taal ƒ45,5 miljoen. Aan andere schuld eisers is Vascomij nog ongeveer ƒ30 miljoen schuldig. UTRECHT Het publiek kan deze zomer de Nederlandse Spoorwegen een handje gaan helpen bij het opsporen van storingen in het me chanisme van automatische halve overwegbomen en automatische knipperlichtinstallaties. De dienst elektriciteit en seinwezen gaat dan op alle AHOB's en AKI's een transfer van 10 x 10 centimeter plakken, waarop het telefoonnummer staat vermeld waar storingen kunnen worden gemeld. De NS rekenen op de medewerking van de overweggebruikers die een storing van de installatie constateren. Daarmee wordt de veiligheid en het algemeen belang gediend. De tipge vers ontvangen de telefoonkosten te rug. Verhoging legeskosten niet grondwettelijk DEN HAAG Het voorstel, een verhoging van de kosten van afschriften en uittreksels van akten van de burgerlijke stand mogelijk te maken door dit bedrag niet bij de wet maar bij Algemene Maatregel van Bestuur te bepalen is, naar het oordeel van veel leden van de Twee de-Kamercommissie voor binnen landse zaken, wellicht grondwettelijk niet toelaatbaar. Dit bleek uit het gisteravond gepubliceerde verslag van de besprekingen van de commis sie over dit wetsontwerp. Minister Beernink heeft de wijziging voor gesteld omdat de prijs van twee gul den voor een afschrift en een gulden voor een uittreksel de werkelijke kosten niet dekt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 15