BANKSTEL „.LZE Willem de Zwijgerbrug open voor het verkeer Ex-student Har Walenkamp werd gastheer van de "high society" koster 795.- Liefhebberij een beetje uit de hand gelopen Centrum voortreffelijk in omstreden Saved5 rwïsT sKoiy ELKE KEER DE VRAAG OF HET ZAL Twee Indonesiërs zes maanden bij L.O.I. Burgerlijke stand van Leiden Margie Ball in ondertrouw Schaaksimultaan in Kweekschool I.B.B. verhoogt dividend sjJ NIEUWE LEIDSE COURANT 3 DONDERDAG 4 APRIL 1968 Sjors en Sjimmie in Voorschoten (Van een onzer verslaggevers) J VOORSCHOTEN Op de lange, spaarzaam verlichte Hofweg j loopt een eenzame wandelaar ons achterop. Gezwind begeeft hij j zich, evenals wij, naar het aan het eind van de weg gelegen res- taurant Allemansgeest. Als hij de achterstand heeft ingehaald, mompelt hij een vaag „goeienavond" en vertrouwelijk'voegt hij 1 I eraan toe: „Ook solliciteren, zeker?" We moeten hem teleur- J stellen. Straks doet de baas van Allemansgeest het hem niet, hopen we. De eenzame wandelaar dingt naar de betrekking van 5 afwasser, in vaste dienst zelfs. Zijn hang naar „vastigheid" geeft j hem een goede kans, zoals we even later horen van plaatsvervan- j gend eigenaar Har A. F. M. Walenkamp (27), wiens goedgesneden j pak-met-vest en woordgebruik de herinnering levend houden aan 5 de corpsstudent, die hij nog niet zo lang geleden was. 3 Na twee jaar rechten en nog een paar jaar geschiedenis, onderbroken door grote buitenlandse reizen, ver wisselde hij in februari 1966'de we tenschap voor de gastronomie en veranderde hij het vervallen, door woeste feesten van zijn oude luister beroofde Allemansgeest in een flo rerend eethuis, waar overigens niet gegeten maar uitsluitend gedineerd wordt. „Ik was niet zo'n succesvol stu dent", zegt de uit een bekende Leid- se middenstandersfamilie stammen de restaurateur, die naar zijn zeg gen vaak nog wel plannen koestert zijn geschiedenis studie voort té zét ten, maar het daarvoor de eerstko mende jaren nog wel veel te druk zal hebben. Onder die drukte gaat hij bepaald niet gebukt, al is het dan ook alle maal, zoals hij bekent, een beetje uit de hand gelopen. In 1966 begon nen met het idee in een hem aan sprekende historische omgeving een beetje te kunnen liefhebberijen, ziet hij zich nu, twee jaar later, geplaatst aan het hoofd van een vijftien me dewerkers, die zich het vuur uit hun sloffen lopen om te voldoen aan de veelal op het exquise gerichte wen sen van hun gasten. Kikkerbilletjes De vroegere waterherberg, ge noemd naar de grondeigenaar Ys- brant Almanz, wiens naam al voor komt in een 14c-eeuws „leenboek", is vooral een trekpleister voor de „high society", wat gastheer Walen- De grote zaal met het oud- Hollandse interieur. kamp niet bedroeft, maar wel lich telijk verbaast. Weliswaar heeft hij een „vrij ge raffineerde keuken", maar daar staat tegenover dat zijn prijzen niet zo exorbitant hoog zijn als vaak wordt aangenomen. Met een op de woorden „indien voorradig" na in het Frans gestelde spijskaart bewijst hij zijn stelling. Wie het er eens van wil nemen (en wie Allemansgeest aandoet, komt meestal daarvoor), moet natuur lijk wel meer dan één tientje op ta fel leggen. Alleen een „entrée" (een voorgerecht, om verwarring te voor komen) kan je al op f 5,50 komen te staan, maar daarvoor heb je dan ook niets minder dan kikkerbilletjes- op-zijn Provencaals ("cuisses de gre- nouilles a la provengale"). Het is een van de specialiteiten van chef-kok Ouwerkerk, ook be roemd om zijn appeltaarten en, in het wat grotere werk, de naar hem genoemde „toumedos fagon du chef". Hij werkt met eigen sausen en draait natuurlijk ook voor een bord je slakken („escargots de Bourgog ne") a raison van vijf gulden zijn meesterhand niet om. Lekker patsen Hoewel het praktisch elke avond vol zit (wie ook „high" wil worden, doet er verstandig aan te reserve ren), betreurt gastheer Walenkamp het dat niet veelvuldiger gebruik wordt gemaakt van zijn „prima me nuutjes voor studenten", waaraan men zich voor 12% a 15 gulden te goed kan doen. Niet dat hij zijn vroe gere „vriendjes" nooit ziet, maar als ze komen willen ze gelijk „lekker patsen" en laten ze die prima me nuutjes voor wat ze zijn. Overigens werpt het veelvuldig toeven in sociëteit Minerva en aan verwante percelen, waarvoor hij vroeger nog alle tijd had, ex-student Walenkamp genoeg buitenweten- schappelijke vruchten af. Hij mag veel promotiediners ver zorgen en veel van zijn gasten on derhouden rechtstreeks of via kin deren, kleinkinderen, nichten en an dere magen betrekkingen met de zo veel dorstigen met wetenschap la vende Leidse universiteit. Toch loopt de heer Walenkamp met het plan rond ooit in Leiden nog eens een „auberge" voor studenten te beginnen, waar ook de student die geen corpslid is kan gaan eten zon der gedwongen te zijn de rest van de week te vasten. Kortsluiting Wanneer hij dat gaat doen? Pro fessioneel gastronoom Walenkamp kan het nog niet zeggen. Eerst moet hij van de schulden af die een bijna sar- H. A. F. M. WALENKAMP ...lol... alles verterende (om in stijl te blij ven) brand hem vorig jaar op de schouders laadde. Acht maanden lang was de zaak gesloten. In die periode betoonde Walenkamp zich ook in de andere betekenis van het woord een be kwaam restaurateur: hij hanteerde zelf, temidden van een legertje vak lieden, hamer, troffel en witkwast. In februari herrees, als eenmaal de vogel Phoenix, Allemansgeest uit de as. De oude herberg bleek, als eenmaal het lelijke eendje van An dersen, mooier dan ooit te zijn ge worden. De grote zaal met de tot neerval len nodende wegzakstoelen om de open haard was uitgebreid met een nog meer zitplaatsen biedend balkon met, zoals een wervend stencil zegt, „een prachtig uitzicht over de Vliet en de omliggende weilanden en boerderijen". De kortsluiting, waaraan de brand was te wijtenveroorzaakte nog meer kortsluiting: tussen de eigenaar van Allemansgeest, de heer J. C. G. Verhoeven uit Leiden, en de heer Walenkamp, die naar zijn zeggen grotendeels voor de kosten moest op draaien. In Allemansgeest mag de heer Verhoeven sindsdien niet meer komen, al blijft hij de eigenaar van het allemanshuis. Persoonlijk Ondanks zijn schulden heeft de nog steeds in Leiden wonende Wa lenkamp er geen moment spijt van dat hij geen „eerbaar geschiedenis leraar" is geworden, zoals oorspron kelijk in de bedoeling lag. Voor hem is er nog maar één beroep: dat van gastheer, die er diepe bevrediging in vindt het zijn gasten naar de zin te maken. „Het spannende element is dat je je elke keer weer afvraagt of 't zal lukken. En inderdaad lukt het elke keer weer. Ik heb nog nooit een on tevreden klant gehad". Dat ligt niet alleen aan Walen kamp zelf, zoals hij duidelijk genoeg laat uitkomen, maar ook aan zijn medewerkers, die allen jonger zijn dan hijzelf. Die lage gemiddelde leeftijd be paalt volgens hem de sfeer van zijn restaurant. „De kelners hier lopen altijd te lachen. Ze doen hun werk met plezier. Dat is erg belangrijk. De mensen die hier komen, merken dat". Van 's morgens tot 's nachts is Walenkamp in touw. Hij doet zelf alle inkopen, maar zorgt dat hij, als de gasten aan tafel gaan, in hun onmiddellijke nabijheid is. Tot zijn vaste „klanten" mag hij, om maar twee van de vele be kende namen te noemen, de oud- burgemeester van Leiden, jhr. Van Kinschot, en de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. Klaasesz, rekenen. Van al zijn gasten neemt hij persoonlijk de bestelling op. Hoewel ook zaken man („dat móet je gewoon wel ALLEMANSGEEST niet voor alleman zijn"), blijft hij in de eerste plaats gastheer. „Ik let", vat hij zelf de situatie samen, „meer op de lol van de gasten dan op het profijt". LEIDEN Wanneer we al niet wisten hoeveel narigheid en ellen de er bestaat, veraf en soms heel dichtbij, dan is er de krant om het ons dagelijks in herinnering te brengen. Dat geschiedt met zo'n frequentie en intensiteit, dat we er aan gewend raken en ons gevoel afstompt. aankomt op de plastische uitbeel ding, misschien nog meer dan op het zeggen van de tekst. Men wist de mensen te boeien en deze beloonden de uitvoerenden met een voor hun spel meer dan ver diend applaus. Jammer dat men voor zulk spel zo'n stuk nodig had. A. C. Bouwman. Is dat gelukt? In absolute zin kunnen we daar geen ontkennend antwoord op geven, maar de schrijver, die het geheel met op zet in het zeer volkse gedeelte van de maatschappij situeerde, geeft daardoor velen ook veel ontspanningsmogelijkheden. Bovendien is er zoveel tam tam gemaakt over dit stuk in de pers, voor de radio en t.v., dat ieder kan weten wat er gebeuren gaat. Het overrompelende Is er dus uit en juist het niet-verwachte is een eis om het publiek te schokken. Onder de uitstekende regie van Peter Oosthoek heeft Centrum een voortreffelijke opvoering van dit wat gerekte stuk gegeven. Er waren geen zwakke plekken en dat zegt wat in een stuk waar ook zoveel Belgische ambassadeur bezoclil onze stad LEIDEN Vandaag bracht de ambassadeur van België in Neder land, dr. W. van Cauwenberg, met zijn vrouw een bezoek aan Leiden. Na de ontvangst in het stadhuis volgde een bezoek aan de universi teit. Vanmiddag werd een bezoek ge bracht aan het Annahofje aan de Hooigracht en aan het stedelijk mu seum De Lakenhal. LEIDEN De Willem de Zwijger- brug over de Haarlemmertrekvaart is in gebruik! Het verkeer uit de Veenstreek en Leiden-Noord kan nu dus buiten de singelroute om op de Rijnsburgerweg komen, wat een grote tijdwinst inhoudt. Dit temeer omdat op het hele tracé geen stop lichten voorkomen, terwijl verreweg het grootste deel als voorrangsweg is aangewezen. De Willem de Zwjjgerbrug en dc nieuwe route buiten het centrum om zullen pas hun volle rendement krij gen als ook de Oegstgeesterweg door de Kikkerpolder, die aansluit op de Hofdjjck te Oegstgeest, gereed is. Waarschijnlijk is dit tegen het eind van deze maand het geval. Tot die tyd zal het verkeer uit de richting Leiden-Noord via een aantal zijstraten op de Rijnsburgerweg kun nen komen. Geadviseerd wordt, dit niet via de Boerhaavelaan te doen aangezien de verkeerssituatie hier toch al bijzonder ingewikkeld is door de aan de overkant gelegen inrit van het Academisch Ziekenhuis, waar voor het verkeer uit de stad mag voorsorteren. Foto N. van der Horst LEIDEN Vandaag zijn bij de Leidsche Onderwijsinstellingen twee functionarissen van de Indonesische regering aangekomen. Hfet zijn de heren Bambang Soetrisno en Har- sono Martowardojo, die als gast van de Nederlandse regering bij de Leidsche Onderwijsinstellingen de organisatie en uitvoering van het schriftelijk onderwijs in ons land bestuderen. Dit als voorbereiding van hun toekomstige taak in hun vaderland. Tijdens de stageperiode zullen zij alle afdelingen bij de Leidsche Onderwijsinstellingen doorlopen. LEIDEN GEBOREN. Theodo- rus Jozef, z v T J Langeveld en M J van Velzen, Erwin Wilhelmus z v G A Koree en A W van der Maat, Dennis Rudolf z v H R Devid en Y A Oliveira, Sybrand Jan z v C de Vries en G Vis, Sara Adriana d v F T Tebrugge en J Schouls, Birgitta Marjorie d v T Dirksen en M J M Schreuder, Jeroen Jozef z v J G P A du Pau en J J J van Bavel, Jaco Wilfred z v J B M te Boekhorst en J Jongedijk, Jolande d v P Bodoux en I Osewoudt, Jolanda Elisabeth d v G J de Jong en R Hartevelt, Esther Elisabeth d v D van Biezen en H H C van Asselt. OVERLEDEN: P A Hendriksen 76 jaar, E Wijnbeek 82 jaar. ADVERTENTIE AUTEU1LS. geheel ln nylon gestoffeerd in diverse kleuren. ALLEENVERKOOP STAAT IN ONZE ETALAGE GEËTALEERD. VOORSCHOTEN De zangeres Margie Ball is in ondertrouw. Haar naam hangt in het bekende kastje van het Voorschotense gemeente huis. Op 26 maart gaf zij op de afde ling burgerlijke stand te kennen, dat zij voornemens is in het huwelijk te treden met de heer Peter Huijsman (28), rijksambtenaar wonende in de Berenstraat te 's-Gravenhage. Margie Ball is een tienerzangeres, die ook in het buitenland veel succes oogst. Het huwelijk zal worden gesloten op 29 april 's middags om 2 uur voor de ambtenaar van de Voorschotense burgerlijke stand. Burgerlijke stand van Voorschoten Costorico Vermouth 4,95 per liter. Onbegrijpelijk lage prijs? Inderdaad, maar daarvoor is 't dan ook het slokje van de week! wijnen en gedistilleerd Steenstraat 8 Telefoon 21361 Herenstraat 6 Telefoon 30069 Haarlemmerstraat 204 Telef! 216111 VOORSCHOTEN Geboren: Cor nelia E. M., d.v.: J van Dorsselaar en J C Karremans; Erik N., z.v.: N W A van Roon en W A ZBrummelman; Barend B.V., z.v.: F C M van Trui- jen en B W C M Kerckhoff; Hendri- kus G P., z.v.: P W P Hoogeveen en C M van der Meer; Frederick C, z.v.: J B de Graaff en N S Brinkman; Monica E., d.v.: E M Stierum en J A Doeswijk; Eva L., d.v.: J B de Win ter en CPA Biessels; Jetske T., d.v.: W Hingst en M E van Verre; Alexandra M„ d.v.: B Stikvoort en A T R Vogelaar; Michel, z.v., :N C Oudshoorn en P Querreveld; Hanne- ke E., d.v.: F H Beukema en A M L Goor. Ondertrouwd: Peter Huijsman te 's-Gravenhage en bohanna M. Ball. Gehuwd: Arie van Teijlingen te Leiderdorp en Elisabeth J Wittebol; Reinier Regeer te Leiden en Catha- rina J J Konings. Overleden: Adriana M Mens 44 jaar (Pauwenstraat 12); Dina A de Ruiter e.v. G Bogers 69 jaar (Leidse- weg 522); Martinus S Reyst 86 jaar (Oranjekade 51); Jan Hermsen 67 jaar (Langenhorststraat 23). VOORSCHOTEN Vrijdagavond komt op uitnodiging van 't Voorschotense Nut de toneelgroep Amsteltoneel het toneelspel „De Cactusbloem" van Barillet en Gredy vertolken, onder regie van Jos Man che en directie van Riny Blaaser. Opmerkelijk is, dat de Haagsche Co- medie dit stuk ook op het program ma heeft staan, maar het beroepsge zelschap Amsteltoneel het mede-op- voeringsrecht heeft gegeven. Aan vang 8 uur. LEIDEN De heer Van Geet speelde gisteravond een schaaksi multaan tegen 25 leerlingen en een leraar van de Chr. Kweekschool. De heer Wiersema heette namens alle schakers de heer Van Geet har telijk welkom; hij bood hem een boekenbon aan; voor mevrouw Van Geet was er een bos bloemen. Het zag er aanvankelijk naar uit, dat de wedstrijd gauw zou zijn afge lopen maar om half elf waren er toch nog vijf schakers in de strijd. Een half uur later was echter de laatste zet gedaan. De heer Van Geet bleek met een bijzonder goed resultaat te zijn ge ëindigd: van de 26 partijen won hij er 24; hij verloor van de heer Ket ting en speelde remise tegqn de heer Wiersema. LEIDEN Commissarissen en di rectie van de N.V. Ingenieurs-bureau voor bouwnijverheid (I.B.B.) te Lei- den-Rotterdam zullen aan de op 7 mei 1968 te houden algemene vergadering van aandeelhouders voorstellen het di vidend over 1967 te bepalen op 14 pro cent (1966: 12 procent). Een volgende stap om de schok heviger te maken is bij het wöord het beeld te voegen. Dit visueel ma ken van de ellende doet Edward Bond in het stuk „Saved", dat gis teravond voor K en O en het L.A.K. opgevoerd werd door de toneelgroep Centrum. In een paar levensgemeenschap pen, die van het gezin en de groep, die onderling verband met elkaar hebben, ziet men het gedrag, het le venspatroon van sommige mensen. Er wordt veel gescholden en on geremd klinken beschuldigingen en verwijten in een jargon, dat voor ons wel eens de perken te buiten ging. Wat zich afspeelt op het toneel volgt lang niet altijd de wetten der psychologie of die der logica. Er is hoegenaamd geen ontwikkeling, men krijgt een soort momentopna men. Haarscherp en niet bijgewerkt. De opzet is de herkenning van toestanden en iets van onszelf in de verschillende personen. VOORSCHOTEN Zaterdagmid dag worden twee kindervoorstellin gen in het Cultureel Centrum gege ven. Met de Nederlandse jeugdfilm: „Sjors en Sjimmie bij de piraten". De goochelaar en manipulator Mr. Benco verleent medewerking. De laatste tijd zijn in het Cultu reel Centrum jeugdvoorstellingen gegeven, die de toets der kritiek nauwelijks konden doorstaan. Thans wil men trachten door middel van goede voorstellingen met een verant woord programma en zeer lage toe gangsprijs de jeugd bezig te houden op de vrije zaterdagmiddag. lekker koud drinken Costorico Vermouth is ijskoud 't lekkerst! „On the rocks" dus: ijsblokjes in 'tglas, daarop de Costorico schenken. Heerlijk licht, maar toch pittig. Mmmm U kunt er natuurlijk ook een tic gin of jonge jenever in doen. Maakt 't slokje iets mannelijker COSTER'S slokje van de week» Do you speak English? Then ring this number .(010) 131091

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 3