VREDESGESPREK VAN START Weesp op nippertje voor grote ramp gespaard Ly LGi Topberaad op Hawaii JAMIK Commentaar SKOL? Hanoi akkoord met oproep van Johnson Scholieren met tbc besmet 3 JONGETJES VERBRAND Meer vorst Broödoorlóg in Apeldoorn Brand verwoest kerk fabriek en leeszaal Man vijf dagen dood in woning Oe Thant zondag in Nederland Slapen alléén is nog geeitouitrusten. Ho Tsjt Minh Het Witte Huis wordt overstroomd met brieven, telegrammen en telefoontjes uit heel Amerika, waarin een beroep wordt gedaan op president John son, zich toch herkiesbaar te stellen. Nooit ontving Johnson zoveel post, in al de jaren van zijn presi dentschap, als in de afgelopen dagen. Ook van tegenstanders, die met hem meeleven. WASHINGTON - Nu Noord-Vietnam posi tief heeft gereageerd op het vredesaanbod van president Johnson, zijn inleidende contacten gelegd. VN-secretaris-generaal Oe Thant heeft het Europese hoofdkwartier van de Verenigde Naties te Genève als plaats voor onderhande lingen aangeboden. Intussen is president Johnson naar Hawaii vertrokken voor besprekingen met de belangrijkste Amerikaanse functionarissen in Saigon. Ambassadeur Bunker voert besprekingen met president Thieu van Zuid-Vietnam, die niet op Hawaii wordt verwacht. De bereidheid van Noord-Vietnam 'bleek gisteren tegen de avond uit een uitzending van radio Hanoi. Zij was vervat in een gebruikelijke itirade tegen het Amerikaanse impe rialisme en de vaak herhaalde waar schuwing, dat niets de Amerikaanse agressors van een totale nederlaag kan redden. In de officiële verklaring van Ha noi kwam de volgende zinsnede voor: „De regering is bereid, afgevaardig den aan te wijzen om contact op te nemen met Amerikaanse vertegen woordigers, teneinde met de Ameri kanen de onvoorwaardelijke stop setting te bespreken van alle oor logshandelingen tegen Noord-Viet nam, opdat onderhandelingen kun nen beginnen". Contact Binnen vijf uur liet president Johnson na spoedoverleg met zyn voornaamste medewerkers via radio en tv weten, meteen con tact met Hanoi te zullen opnemen om na te gaan, of een basis kan spkiuk Er zijn ook mensen, die geen ei kunnen leggen, zonder te kakelen. S1RIUS t Tafel des Heren moet centraal staan - pagina Kernmerk „U bent warm, warmer, nee, bent u weer koud." HIT WEIR DE BILT Nabij de ingang van Het Kanaal bevindt zich een randstoring die behoort bij een depressie boven Noorwegen. Sa men met een hogedrukgebied bo ven de Alpen veroorzaakte deze randstoring bij ons vandaag een zuidwestelijke stroming, waar mee vrij koude en enigszins on stabiele lucht werd aangevoerd. Drukdalingen boven Frankrijk doen de wind afnemen tot zwak en veranderlijk, zodat vannacht op meer plaatsen nachtvorst kan voorkomen. Het weertype met opklaringen, afgewisseld door enkele buien met regen, hagel of sneeuw, houdt daarbij aan. DE BILT Opklaringen en slechts enkele verspreid voor komende buien. Tot matig of zwak afnemende veranderlijke wind. Op uitgebreide schaal nachtvorst, morgenmiddag on geveer dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. worden gevonden voor onderhande lingen. Het was niet duidelijk, of Averell Harriman dan wel Thomp son, speciale afgezanten van John son, bij de eerste contacten betrok ken werden. Verwacht werd, dat Johnson on middellijk contact zou opnemen met Engeland en Rusland. Deze landen bekleedden samen het voorzitter schap van de Geneefse conferentie over Indo-China van 1954. Zondagavond vroeg Johnson al, alles in het werk te stellen om be sprekingen te organiseren. Engeland wendde zich tot Moskou, maar dat reageerde niet rechtstreeks. Niettemin In de uitzending van radio Hanoi wei'd gezegd dat -Amerika niet ge heel oprecht is, omdat het nog steeds troepen naar Vietnam zendt en door gaat met bombarderen. Niettemin was Noord-vietnam bereid, bespre kingen te beginnen. „Dan zullen wij zien of zij bereid zijn, de bombardementen definitief te staken. Anders zullen wij tot het eind toe doorvechten onder leiding van president Ho Tsji Minh", aldus deze vooral voor binnenlands ge bruik bestemde uitzending van radio Hanoi. Intussen acht men het te Washing ton mogelijk, dat de operatie „Pega sus" ter ontzetting van de belegerde mariniersbasis Khe Sanh in het noorden van Zuid-Vietnam verband houdt met het Amerikaanse streven, de strijd in te perken. Terugtrekking van twee Noordvietnamese divisies zou aanleiding tot deze operatie zijn geweest. Voor verdere bijzonderheden zie men elders in dit nummer. WASHINGTON President John son heeft gisteren kort na elkaar besprekingen gevoerd met senator Robert Kennedy en vice-president Humphrey. Wat Johnson met Ken nedy besprak is niet bekend. Zoals gemeld had Kennedy om een onder houd gevraagd met de president in verband met diens dramatische rede op 1 april waarin hij onder meer had aangekondigd zich niet herkiesbaar te zullen stellen voor het president schap. Het onderzoekcentrum voor ruimtevaart ESTEC vormde gis termiddag het doel van een be zoek, dat prinses Beatrix en prins Claus naar Noordwijk voerde. Het paar werd daar hartelijk1 begroet door de bur gervader, mr. J. M. Bannike. Een dramatische luchtfoto van de grote brand in Weesp. APELDOORN De zogenaamde warme bakker Spijkerbosch in Apel doorn heeft besloten de prijzen van zijn brood zo ver te verlagen, dat hij twee cent goedkoper is dan de te genover hem gevestigde supermarkt Weyenberg. Eerder deze week had deze supermarkt de prijzen verlaagd, naar de directie meedeelde, omdat de broodprijzen en de winstmarges te hoog waren. MOSKOU Rusland heeft giste ren weer een onbemande satelliet, de Kosmos 210, gelanceerd. De kunst maan beschrijft een baan om de aar de en seint gegevens uit de ruimte over naar de aarde. (Van een onzer verslaggevers) WEESP Het gistermiddag door zware brand geteister de Weesp zit niet bij de pakken neer. Gisteravond laat, toen nog vier brandweerauto's voor bet nablussen in de stad stonden, werden al zwartgeblakerde binten uit de door het vuur tot een puinhoop afgevreten gereformeerde kerk gesleept. En de kerkeraad besloot, op een ook al gisteravond gehouden vergadering, tot de herbouw over te gaan. Ds. M. Hiensch hield zich zelfs bezig met het aannemen van de tientallen telefoontjes, van mensen, die financiële steun aanboden. Er werd een gironum mer geopend (33 31 41, gereformeerde kerk Weesp, rampenfonds). De omstreeks half vier gistermid dag ontdekte brand heeft in Weesp waarschijnlijk voor enkele miljoenen guldens schade aangericht. Toch zijn functionarissen van politie en brand weer ervan overtuigd, dat Weesp door snel en doeltreffend ingrijpen, en dankzij de Westenwind waar door het vuur de binnenstad niet werd ingejaagd voor een ramp gespaard is gebleven. Op drie plaatsen Tussen vier en acht uur, toen de brandweer de vuurhaarden meester was, dreven dikke zwarte rookwol ken boven de stad, waar op drie plaatsen branden woedden. Na uren vechten door de brand weer van Weesp en de te hulp geroe- oen en gesnelde brandweren van Hil versum, Bussum, Nederhorst den Berg, Diemen, Huizen en Loosdrecht, een mobiele kolonne uit Laren, werd de balans opgemaakt. Uitgebrand was een groot pand aan de Nieuwstad, waar de brand ver moedelijk was ontstaan door kortsluiting in de spuitapparatuur van de kunststofproduktie van de NV EBC, het kan'coor van de NV Geesink, een technische werkplaats en garage van de gemeente, en de openbare leeszaal. De auto's van de gemeente stonden toevallig niet in de garage. Wel wa ren enkele zeventiende-eeuwse schil derijen, die zich in de leeszaal bevon den, verbrand. Dat het beroemde Weesper porselein ook zou zyn verlo ren gegaan, berustte gelukkig op een misverstand. Op een afstand van ongeveer hon derd meter stond de vannacht nog rokende puinhoop van de uit 1928 stammende gereformeerde kerk, en nog weer enkele honderden meters verder aan de andere kant van de Vecht de afgebrande hooiberg van boer Bleijenburg. Waterschade Naast het geheel uitgebrande pand aan de Nieuwstad was ook de christelijke kleuterschool door het vuur aangetast, en had grote wa terschade geleden, evenals de gere formeerde pastorie naast de kerk. In de Middenstraat .tenslotte, mid den in het uit de Middeleeuwen date rende gedeelte van de gemeente, was de brand door het voortdurend spui ten in de kiem gesmoord. Voor vervolg zie pag. 5 paasvoordeel t/m 6 april paastulband van 95 voor 85 niet duur wel heerlijk Een Paasbest idee.... ...met Pasen naar Kamsteeg.... ....voor V.W. Llssc - Gladiolenstraat 39 Katwijk - Tramstraat 67 Leiderdorp d. Valk Boumanweg 2 Oegstgeest - Geversstraat 30 Nieuwe hoop TAE EERSTE stap van president Johnson op weg naar een vrede in Vietnam heeft resultaat. Hanoi wil praten, zelfs nu nog niet alle bom bardementen op Noord-Vietnam zijn gestaakt. Zij die het optreden van de president gisteren nog een blun der noemden, hebben reden, hun mening te herzien. Wat nu gebeurt Is precies datgene, waarom Johnson heeft gevraagd. Hanoi heeft begrepen, dat het niet verstandig zou zjjn hel aanbod te negeren. Afwijzing zou by gebrek aan alternatief tot heviger strijd hebben geleid. De goede wil die Hanoi nu toont, betekent overigens niet, dat alles van een leien dakje zal gaan. De onderhandelingen zullen hard zjjn, omdat veel op het spel staat. Van het grootste belang is echter, dat men het eerst eens tracht te worden over beëindiging van alle vijandelijkheden, niet alleen boven Noord-Vietnam, maar ook in Zuid- Vietnam, waar de meeste slachtoffers vallen. Vervolgens moet een politieke rege ling worden gevonden die het moge lijk maakt, dat de Zuidvietnamezen met inbegrip van het Bevrijdings front dus met elkaar overeenstem ming bereiken over hun gezamenlijke toekomst. Overigens moet het eerste contact nog worden gemaakt. Het zal nog wel even duren, voordat de onder handelaars achter een conferentietafel zitten. Intussen zal de strijd voort duren. Maar er is nieuwe hoop. Er is een begin van wat lijkt op verhoring van gebeden, ook die van president Johnson. Moge het hem gegeven zijn, de taak die hij op zich nam tot een goed einde te brengen. WAT IS BEL (010) 131244 Sfl ALMELO Politieagenten hebben gistermorgen in een woning te Alme lo het stoffelijk overschot van de 68-jarige heer W. Tuin aangetroffen, zittend in een stoel. Het bleek dat de alleenwonende man vrijdag j.l. al was overleden. Hij is vermoedelijk om het leven gekomen door kolendampvergiftiging. De tv stond nog aan. ALKMAAR Een periodiek on derzoek van de schoolarts te Alk maar heeft aan het licht gebracht dat zestien leerlingen van de Prins Bern- hard school voor lager onderwijs besmet zijn met tbc. Zij zijn waarschijnlijk aangestoken door het schoolhoofd, die eind febru ari in het sanatorium Zonnegloren te Soest werd opgenomen. Van de zestien leerlingen worden er vijf thuis verpleegd. Hun aandoening is van lichte aard, zodat zij wellicht over enkele weken de school weer zullen kunnen bezoe ken. De overige elf leerlingen, die nog wel medicijnen moeten gebrui ken, bezoeken de school reeds. Zij vormen geen gevaar voor hun mede leerlingen. De schoolarts heeft voor zorgsmaatregelen getroffen om op al le eventualiteiten voorbereid te zijn. DEN HAAG Secretaris-gene raal Oe Thant van de VN wordt zon dag 7 april in Nederland verwacht. Op zijn programma staan een bezoek aan koningin Juliana op paleis Ten Bosch, gesprekken met premier De Jong, ministers Luns en Udink en de voorzitters van de Eerst en Twee de Kamer. Dinsdag vertrekt hij naar Brussel. Hij logeert gedurende zijn verblijf in ons land in kasteel Oud- Wassenaar. LONDEN/LAGOS De militaire leider van het afgescheiden Biafra, kolonel Oejoekwoe, is bereid onmid dellijk het vuren te staken en onder handelingen zonder voorafgaande voorwaarden te beginnen met de fe derale regering in Lagos. iep-slaap matr, u ook echt uit CLINGE/Zeeuws Vlaanderen Drie jongetjes zijn gistermiddag le vend verbrand in een schuurtje waarin zij een vuurtje hadden gestookt. Een 6-jarige vriendje probeerde vergeefs bij de gillende kinderen te komen, die de deur van het schuurtje met een touw hadden vastgebonden. Daarop waarschuwde hij ziin moe der en spoedig waren alle bewoners van de Mo'enstraat met emmers in de weer, om het vuur te blussen. Toen dit gelukt was konden zij slechts de verkoolde lijken bergen van Alex Verschueren (4), Mark Naessens (4) en Dirk van Osseler (5). Nieuwe Leidlse Coinramnt Donderdag 4 april 1968 - 49ste Jaargang MncMw: r. DIEMER CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „StaaMstidi b ,h.ua».n Hoofdredacteur: Dr. E. Diemcr «"'in h«rt in t*«hon»P®«tI Hoofdkantoor Leiden - Steenstraat 37 -Postbus 76 - Telafoon 31441 - Giro 58936 - Abonnementsprijzen p. w. l.tM. p. m. 4,45, p kw. 13,35 - Klachtendienst beiorging 18.00-19.00 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1