wegen De geplande komen er Kamer steunt het Limburgse beleid 1X66 eenzaam met kritiek Kamer beslist clit jaar over PTT als een N.V. Monteur autopark kan groei niet aan Vergoeding Kamerleden straks op f 40.000 Langere leerplicht HakKCI*: is belangrijk Dode en drie gewonden bij botsing Examens akten lo worden opener Moties van oppositie verworpen Carel J. E. Dinaux kreeg prijs voor literaire kritiek Staatstoezicht onvoldoende Opening fabriek ERO-MES 11 DONDERDAG 4 APRIL 1968 Prof .Pb. J. Idenburg: 1 ARNHEM „In alle Europese lan den vertoont zich de laatste tien jaar een indrukwekkende vermeerdering van het percentage 17-jarigen, dat onderwijs geniet. Het is in Neder land, België en Frankrijk opgelopen tot 30 a 40 procent". „De moderne lijn in het onderwijs is: geen scho lendifferentiatie voor het voltooide 15 of 16e jaar en uitstel van keuze zo lang dat mogelijk is", aldus prof. dr. Ph. J. Idenburg, die o.m. voorzitter is van de Stichting voor Onderzoek van het Onderwijs, vanmorgen in Arn hem op een studiedag over ..postscholair onderwijs hoger textiel- kadcr" van het Nederlands textiel- instituut. Het tijdperk na de tweede wereld oorlog wordt gekenmerkt door een ware „onderwijsexplosie" en door energieke pogingen tot democratise ring van 'het onderwijs. Van belang hiervoor is de verlenging van de leerperiode, aldus prof. Idenburg. Daarin manifesteerde zich voor alles een sociaal-economische omwente ling. „Volgens cijfers uit de Verenig de Staten zijn wij op weg naar de maatschappij van de diensten". De activiteitsgroepen van de werkzame bevolking verschuiven. De verande ring in de structuur der actieve be volking stimuleert de behoefte aan intellectuele scholing, aldus prof. Idenburg. Als tweede belangrijke verschijnsel noemde hij de wijziging binnen de bedrijfstakken van de functie- en positieverdeling, die een belangrijke vermindering te zien geeft van het aandeel der arbeiders ten gunste van dat der employes. AMSTERDAM Minister Bakker is niet bang dat het Rijkswegenplan 1968 niet bin nen de gestelde termijn zal kunnen worden uitgevoerd, om dat bij het maken van de plan nen de realiteit niet uit het oog is verloren. Het plan kan echter geen uitbrei ding van betekenis verdragen, zon der de realisering in de waagschaal te stellen. Dit betekent dat de minis ter alle bezwaarschriften, die erop zijn gericht extra verbindingen in het plan te krijgen, zeer kritisch zal moe ten bekijken. De minister zei dit vanmorgen bij de opening van de elfde serie ver keerstechnische leergangen van de ANWB. Bondsvoorziter ir. F. H. van der Linde van Sprankhuizen stond nogal sceptisch tegenover het plan binnen tien tot vijftien jaar 1.900 kilo meter weg in uitvoering te nemen. Hij dacht dat Rijkswaterstaat te veel hooi op de vork had genomen. In dit- verband sprak hij uitvoerig over de financieringsmoeilijkheden van de provincies en de gemeenten ten aan zien van kapitaalwerken. Over het gebruik van alcohol in het verkeer zei ir. Van der Linde van Sprankhuizen dat zijn organisatie ULTBACEIVTRIFUGE-PBO JECT KAMER ACHTEB DE BLOCK van mening blijft, dat elk in de wet opgenomen alcoholpromillage het ef fect zal hebben van een toelaatbare grens. „Dit is nu eenmaal de tragiek van veel getallen in de wet. Geen enkele duidelijke wettelijke formulering zal dit psychologisch effect te niet doen". Hij merkte op, dat het alcoholgehalte van het bloed als zodanig een betrouw bare maatstaf is voor de mate, waar onder men onder invloed kan worden geacht. „Maar wanneer 0,8 promille bijvoor beeld betekent, dat een volwassene van gemiddelde omvang op een lege maag in één uur tijd vijf glazen je never kan hebben gedronken, dan meent de ANWB daar tegenover te moeten stellen dat het getal 0,8 te hoog is om in de wet te worden vastgesteld. Ir. Van der Linde van Sprankhuizen zei dat de onderwerpen- die de com missie-alarmering heeft behandeld, heel belangrijk zijn: melding van de ongevallen, ambulancehulp, zieken huishulp, enz. Hij drong erop aan dat meer haast zou worden gemaakt met het plaatsen van praatpalen langs de autosnelwegen, zodat snellere hulp verlening mogelijk is. Minister Bakker gaf toe dat de studie hierover al te lang heeft ge duurd. Hij zei dat de regering daar om nu haast wil maken met een regeling. Hy uitte ernstige bedenkingen te gen benadering van het weggebruik door middel van prijsmechanisme, waarbij aan de weggebruikers de werkelijke kosten van het gebruik van de weg, gedifferentieerd naar tijd en plaats, in rekening wordt gebracht. (Van onze parlements redactie) DEN HAAG In de Tweede Kamer staat D'66 vrijwel al leen in haar kritiek op minis ter De Block op de ontwikke ling van het ultracentrifuge- systeem. De Democraat De Goede verweet In december de minister dat hij de voorbereiding van dit geheime pro ject voor de verrijking van uranium niet tijdig in de Euratomcommissie, het atoomstudiecentrum van de EEG, ter sprake heeft gebracht. De heer De Goede zei gisteren dat hij nooit de minister kwade bedoelin gen heeft willen verwijten. Wel bleef hij erbij dat de minister de Neder landse belangen niet heeft gediend. Geheimhouding De kans bestaat volgens hem dat de in Frankrijk ontwikkelde methode van de gasdiffusie in Europees ver band voorrang zal krijgen. Heeft de regering tijdens de ontwikkeling van het project door prof. Kistemaker voldoende gedaan voor bescherming en geheimhouding? In dit verband noemde hij in de eerste plaats de tijdige aanpassing van geheime afspraken met andere landen. Hij meende dat de geheime afspraken met name door de Vere nigde Staten waren opgeschroefd, niet om te waken voor spreiding van kernwapens maar om de Ameri kaanse onderzoekingen veilig te stel len. De industriële fase van het pro- ject-Kistemaker wordt thans door een internationale organisatie verwe zenlijkt, onder meer bij Shell en Werkspoor. Waarom niet bij de Staatsmijnen? Dan was het gevaar van uitlekkenvan gegevens via in ternationaal vertakte ondernemingen veel minder groot. Verder vroeg hij waarom men niet eerder pogingen tot internationa lisatie van het centrifugeproject in Europees verband had gedaan, bij voorbeeld in de Benelux of met West-Duitsland. James Bond De heer De Goede werd sterk ge kritiseerd door de heer Westerterp (kath.v.) en de liberaal Portheine. Drs. Westerterp verweet hem voor- ai dat hij nog steeds geen bewijs voor zijn stellingen had geleverd. Hij had met name in diverse interviews het vertrouwen in de minister opge zegd. Hij verweet D'66 van deze kwestie een „James Bond-affaire" te hebben gemaakt. Drs. Westerterp vertrouwde dat de regering internationalisatie van dit project zal bestuderen en de Kamer hierover zal inlichten. De heer Portheine vond dat de mi nister volkomen juist had. gehandeld. Hij had zich op de Euratomvergade- ring slechts verbonden tot bestude ring van het Franse systeem. Hij vond het begrijpelijk dat de minister nog niet over het Nederlands project gesproken had. De liberale woordvoerder verweet de heer De Goede dat hij door zijn optreden grote onrust had veroor zaakt en in feite de Nederlandse be langen had geschaad. Argumenten Ook de heer Bos (c.h.) kon de be zwaren van D'66 tegen minister De Block niet delen. Er is nog geen definitieve beslis sing over de keuze van een systeem van verrijking van uranium geno men. Daarom kan men niet zeggen dat minister De Block de kansen voor Nederland verloren heeft doen I gaan. De anti-revolutionair Goudswaard I bestreed de opvatting van de heer De I Goede dat reeds nu vaststond dat het Nederlandse ultra-centrifugesysteem beslist het goedkoopste zou zijn. Hij betwijfelde daarom of het Neder lands systeem, wanneer de minister dat op de Euratomvergadering naar voren had gebracht, onmiddellijk zou zijn aanvaard. De socialist Oele sprak geen defini tief oordeel uit. De socialistische woordvoerder vond het begrijpelijk dat men aarzel de met het onderbrengen van het project-Kistemaker in de Euratom aangezien de werkzaamheden daar ernstig ge$tagneerql zijn. Militaire sfeer Evenals de heren Westerterp, Bos en Goudswaard bepleitte hij een goed systeem van geheimhouding in dien Nederland het centrifuge-pro ject met Duitsland zou gaan uitvoe ren. In ieder geval moet het project dan in Nederland uitgevoerd worden, aldus de heer Oele. Hij vroeg een duidelijke verzekering van de mi nister dat bij de verdere ontwikke ling geen afglijden mogelijk is naar de militaire sfeer. De communist Wolff en de pacifist Van der Spek hadden ernstige be zwaren tegen samenwerking met West-Duitsland. Minister De Block heeft de Kamer vandaag geantwoord. Ongeluk in Klaaswaal KLAASWAAL Een frontale bot sing op de Oud Comstryensedyk by Klaaswaal heeft woensdagmiddag een dode geëist en drie zwaar gewonde slachtoffers. Op slag gedood werd mevrouw H. M. F. Talma-Six Dyk- stra (54). Haar man de 53-jarige her vormde predikant J. A. Talma uit Stryen ,wcrd zWaar gewond, even als hun twaalfjarig dochtertje Jeanet- te. De bestuurder van de tegenligger de twintigjarige bakkersknecht J. A. V., eveneens uit Strijen werd ook ernstig gewond. De drie slachtoffers zijn over gebracht naar het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam. De toedracht van het ongeval zal wel niet achterhaald kunnen worden. .Vast staat dat de bakkersknecht op de ver keerde weghelft terecht is gekomen. Met grote snelheid zijn de twee voer tuigen op elkaar in gereden. Beide wa gens schoven daarbij in elkaar. Ds. Talma was van 12 september 1954 tot vorig jaar 10 september pre dikant te Hoogvliet In september 1967 deed hij intrede in Strijen. Daarvoor was hij predikant in Cadzand, Zaam- slag en 's-Heer-Arendskerke. Dagelijks 900 nieuwe giroklanten Druktoetsen bij telefoneren (Van een onzer verslaggevers) DEN IIAAG De wijziging van de status der PTT (in de richting van een NV, dus geen nadrukkelijk staatsbedrijf meer) zal, zoals het er nu uitziet, nog dit jaar in parlementaire behan deling genomen worden. Het interdepartementale rapport, dat uitgangspunt bjj de behande ling zal zijn is zo goed als ge reed. Verandering van de status is on der meer noodzakelijk in verband met PTT-pIanningen op lange ter mijn. Het is eenvoudig onmogelijk met een „planning per jaar" via de staatsbegroting door te blijven wer ken. Bovendien zal een beroep op de kapitaalmarkt moeten kunnen wor den gedaan voor verdere investe ringen. Zelfs van de eigen Rijks postspaarbank kan „de post" geen investeringsgeld betrekken. Dit zei gisteren met zoveel woorden de nieuwe directeur-generaal, de heer H. Reinoud, op een kennismakings ontvangst, waar hem allerlei vragen konden worden gesteld. Met het oog op de toekomst wordt het bedrijf thans doorgelicht op doelmatigheid. Het efficiency bureau dat op verzoek van de Tweede Ka mer aan deze zaak werkt heeft zijn zeer lijvige rapport bijna gereed. Eind mei zal het de minister van Verkeer en Waterstaat hebben be reikt. Over het achterstandsprobleem voor telefoonaansluitingen zei de heer Reinoud, dat er nog een wacht lijst van 13.000 gegadigden is. Als men bedenkt dat één aansluiting met alles wat erbij te pas komt op drie mille komt, dan betekent dit alleen al een benodigde investerings kapitaal van 390 miljoen. Ondanks de verdere integratie van de computer in het bedrijf, waardoor steeds meer persoonlijke gegevens van Nederlanders worden geregistreerd, zijn er waarborgen voldoende voor de nodige geheim houding. Aan nog betere waarbor gen wordt gedacht via het eventueel invoeren van een persoonsnummer voor elke Nederlander. Andere interessante punten die de directeur-generaal aanroerde waren: de postchèque en girodienst groeit fabelachtig verder. Sinds het begin van dit jaar komen er per dag ge middeld 900 nieuwe rekeninghou ders bij, bij de RPS (paarbank) sparen sinds het begin van dit jaar 80.000 girorekeninghouders. Ze hebben al 112 miljoen ingelegd. grote belangstelling voor de prijsvraag voor het ontwerp van een apparaat, dat cijfers op girokaarten kan lezen. Er hebben zich 5000 deel nemers aangemeld. het druktoetsensvsteem bij tele foneren zal over tien tot vijftien jaar zijn ingevoerd. Onderzoek is nog gaande naar het beste systeem. Over de vraag naar het beschik baar komen van gelden die verleen de diensten beneden de kostprijs moet dekken is op het ogenblik on derzoek gaande, zo besloot de nieuwe directeur-generaal. In totaal is met dit tekort jaarlijks een bedrag van ƒ35 miljoen gemoeid. Het betreft hier diensten uit sociale en culturele overwegingen, zoals het verzenden van nieuwsbladen. Steenfabriek dicht: HEERLEN De directie van de steenfabriek Sim NV in Simpelveld heeft voor al haar twaalf perso neelsleden ontslag aangevraagd. Nog vóór 1 juni wil de directie de fabriek sluiten, daar in verband met de«na- laise in de steenfabricage de verkoop de laatste jaren bijzonder was terug gelopen. Meer aandacht voor invaliden in het verkeer AMSTERDAM „Er is vaak met eenvoudige middelen en door eenvoudige verkeersmaat regelen zoveel voor de invalide weggebruiker te doen. Alleen: we denken er meestal niet aan." De voorzitter van de ANWB, ir. F. H. van der Linde van Sprankhuizen, gaf vanmorgen enkele voorbeelden: een ver laagde trottoirband bij een over steekplaats, één of twee gereser veerde parkeerplaatsen vooraan op een groot parkeerterrein en zo zijn er vele mogelijkheden, vaak afhankelijk van de lijke situatie. In het Muiderslot ontving de heer C. J. E. Dinaux (links) gisteren de Prijs voor Literaire Kritiek uit handen van dr. P. J. Meertensvoorzitter van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde. De heer Dinaux is president van de Nederlandse PENclub en recensent van het Haarlems Dagblad. (Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG Deelneming aan de examens voor de lagere onderwijs akten was in het verleden slechts mogelijk voor onderwijzers. Vanaf 1 januari 1968 kunnen echter ook an deren hieraan deelnemen. Dat heeft de staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen, mr. J. H. Grosheide, beschikt. Behoudens uitzonderingen kunnen thans ook aan de examens deelne men de bezitters van een bevoegd heid voor het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs, van een nijverheidsonderwijsakte, die tevens in het bezit zijn van het pedagogisch getuigschrift voor het nijverheids onderwijs, van een lagere land- of tuinbouwakte 11 tot en met 1IV, van een diploma voortgezette studie handenarbeid en van een akte van bekwaamheid als hoofdleidster bij het kleuteronderwijs tot de examens voor de lagere akten worden toege laten. Verder is een beschikking verschenen, die het de bezitters van een akte van bekwaamheid in een of meer van de vakken tekenen, vrou welijke handwerken en huishoud kunde mogelijk maakt deel te nemen aan de examens voor de akte han denarbeid l.o. Gedeserteerde neger krijgt dwangarbeid FÜRTH De Amerikaanse sol daat Roy Ray Jones, die verleden jaar naar Zweden is gedeserteerd en vorige maand vrijwillig bij zijn on deel in West-Duitsland is terugge keerd, is gisteren door de Ameri kaanse krijgsraad veroordeeld tot vier maanden dwangarbeid wegens afwezigheid zonder verlof. Jones (21) was de eerste Ameri kaanse soldaat in West-Duitsland die deserteerde en naar Zweden uitweek (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De meerder heid van de Tweede Kamer heeft zich gisteren geschaard achter het „Limburgse" beleid van minister De Block. Aan het slot van een debat waarin de PvdA voortdurend aan de politie ke bel 'trok, verwierp de Kamer een motie-Oele van socialisten, pacifisten en radicalen om van de regering een aanvullend program van 50 min. voor de gerichte werkloosheidsbestrij ding in Limburg los te peuteren. De motie vroeg ook om financiële bijstand voor noodlijdende Lim burgse gemeenten en een groter re-. geringsaandeel in het aantrekken en stich'cen van nieuwe 'bedrijven. De regeringspartijen plus SGP, GPV en Boerenpartij deelden het standpunt van minister De Block, dat de werkgelegenheidssituatie in Lim burg niet los mag worden gezien van de werkloosheid in andere streken en dat een eenzijdige injectie in één pro vincie dus nie'c juist zou zijn. De meerderheid nam genoegen met de ministeriële verzekering, dat de bestaande stimuleringsregelingen voor Limburg zo soepel en ruim mo gelijk zullen worden toegepast en waar nodig uitgebouwd. Er is nog geen aanleiding voor nieuwe overheidsmaatregelen. Eerst moet de toepassing van het bestaande instrumentarium worden afgewacht. ROTTERDAM NEH - kand. ex. econo mie: H. J. Snip, P. H. de Koning, B. Wiersma, allen te Rotterdam; H. Zwart, Den Haag; R. v. d. Broek, Amsterdam: L. Kooljman, Bennekom; G. H. J. Kayser, J. Dekker. C. J. Jacobse. allen te Rotterdam; A. G. R. Cornells, Hoofdplaat: H. Nagel- kerke, mej. V. M. C. v. d. Honert, Rotter- MUIDEN Woensdagmorgen is in de Ridderzaal van het Muiderslot de tweejaarlijkse prijs voor' de literaire kritiek uitgereikt aan de 69-jarige heer Carel J. E. Dinaux uit Heerde, criticus en voorzitter van het Neder landse Pen centrum. De prijs die voor de vijfde keer is uitgereikt, wordt beschikbaar gesteld door de Maatschappij der Nederlandse Let terkunde en de Commissie voor de collectieve propaganda van het Ne derlandse boek (CPNB). De met harpspel opgeluisterde prijsuitreiking geschiedde in het ka der van de 33ste boekenweek en werd bijgewoond door een aantal cri tici. De jury bestond uit. Pierre H. Dubois, prof. dr. Karei Meeuwesse en Ad den Besten. De prijs is onder couvert uitgereikt door de voorzitter van de Maatschappij voornoemd dr. P. J. Meertens, Op geestelijke volksgezondheid DEN HAAG Het staatstoezicht op de geestelijke volksgezondheid is niet toereikend om aan het doel het bieden van waarborgen voor een behoorlijke behandeling van geeste lijk gestoorden te beantwoorden, aldus de Eerste-Kamercommissie voor de verzoekschriften. Zij vraagt minister Roolvink spoed te betrachten met de vernieuwing van de Krankzinnigenwet en daarbij in het bijzonder aandacht te schen ken aan het staatstoezicht op de geestelijke volksgezondheid. De commissie zegt dit naar aan leiding van een adres van de zenuw arts J. A. S. Grevelink uit Noord- wijkerhout, die is ontslagen als ge neesheer-directeur van het psychia trisch ziekenhuis Sancta Maria in Noordwij kerhout. Op het moment dat dr. Grevelink zijn functie aanvaardde, voldeed Sancta Maria niet aan de eisen. Hoofdzusters, behorende tot de con gregatie, stonden als zodanig onder de geneesheer-directeur maar als lid van het bestuur boven hem. In andere r.k. psychiatrische inrichtin gen zijn maatregelen genomen om moeilijkheden als bij Sancta Maria te voorkomen. De rechtmatigheid van het ontslag van dr. Grevelink is in middels aan de uitspraak van een rechter onderworpen. (Van i verkeersrcdacteur) AMSTERDAM Er zijn in Nederland 5600 automobiel- en garagebedrijven (waarvan 2960 dealers). Gemiddeld hebben deze bedrijven per jaar 330 personen auto's in service, wat vergeleken met 1960 een toename van 300 procent betekent (het aantal garagebedrijven nam sinds 1960 met 30 pet. toe). Aldus de heer C. J. J. van Hooy- donk, voorzitter van het organisatie comité van Autovak, gisteren op een persconferentie in Amsterdam. Auto vak de derde tentoonstelling van de moderne garage-uitrusting wordt van 13 tot en met 18 mei ge houden in de Amsterdamse RAI. Die zeer snelle toename van het aantal personenwagens (in 1970 tot 2,5 miljoen) en bedrijfsauto's en bus sen (in 1970 tot 320.000) verplicht de garagehouder, aldus de heer Van Hooydonk, tot een toenemend ge bruik van nieuwe apparatuur, want de praktijk heeft nu al bewezen, dat men de groei niet zal aankunnen met de uitbreiding van geschoold perso neel alleen. Blikvanger Het probleem van de garagebedrij ven is vooral een snel en accuraat uitvoeren van reparaties. Het defect aan het automobiel moet dadelijk goed onderkend worden en dat ver eist in onze tijd moderne testappara tuur, waaronder steeds meer elektro nische apparaten. Autovak geeft op dit gebied in 140 WYCHEN Gisteren hebben mr. P. M. H. van Boven, voorzitter en de heer H. H. Wemmers, vice-voorzitter van de Federatie van Christelijke Werkgevers Verbonden de ope>- ningsplechtigheid verricht en van de nieuwe schoolmeubelfabriek van Ero-Mes NV te Wychen. Ero-Mes Schoolmeubelfabrieken NV te Wychen is ontstaan uit een fusie tussen de Ero-Fabrieken NV te Ede en Kooymans-Mes NV te Wy chen, Ero NV werd in 1923 opgericht door de heer J. Rothuizen Sr. te Heelsum en vestigde zich in 1949 te Ede. stands het laatste nieuws te zien met als blikvanger de moderne test- en diagnosestraat, waarmee spectaculai re demonstraties worden gegeven. De tentoonstelling richt zich met name op de automobielbedrijven en op de fleetowners, die zelf een wa genpark in onderhoud hebben. Weer in Europa weer max, temp. neer gisteren slag Kopenhagen zw. bew. 5 1 Londen zw. bew. 9 0.1 Amsterdam regenbul 7 1 Brussel licht bew. 9 0.6 Luxemburg onbew. 3 0.7 Parijs licht bew. 8 0.5 Nice licht bew. 20 0 frankfort onbew. 9 0 München onbew. XI 3 Zürlch mist 10 2 Genève licht bew. 10 3 Locarno onbew. 12 1 Wenen zw. bew. X4 6 Innsbrück zw. bew. "9 2 Rome zw. bew. '7 0 Madrid zw. bew. 7 0 Maliorca geh.bew. 22 0 Als de situatie verdergaande maatre gelen nodig maakt, zal de regering niet aarzelen die te nemen, bena drukte de minister andermaal, Mijnnota De motie-Oele sprak uit, dat de relatief grote werkloosheid buiten de mijnbouw in de mijns'creek mede zijn oorzaak vindt in de versnelde in krimping van de mijnbouw en dat onverkort dient te worden vastge houden aan het uitgangspunt van de mijnnota-Den Uyl uit 1965: geen mijnsluiting zonder voldoende ver vangende werkgelegenheid. De regering doet dit uitgangspunt echter geweld aan, betoogde een geëmotioneerde socialistische fractie leider drs. Den Uyl. Tegenover het extra-verlies van 9.000 ar beidsplaatsen in de mijnindustrie en aanverwante bedrijfstakken stelt de regering geen extra-program voor nieuwe werkgelegenheid. Averechts Minister De Block wees een meer getemporiseerde mijnsluiting, waarop de PvdA aandrong, resoluut van de hand. Dat zou averechts werken, om dat de mijnen dan geen stimulan* meer hebben om zich op de vestiging van nieuwe industrieën te riohten. Hij berekende, dat in Limburg nu nog 15.000 k 16.000 arbeidsplaatsen nodig zijn om de herindustrialisatie daar te doen slagen. Voor de motie-Oele stemden al leen PvdA, D'66, de radicaal Aarden, PSP en CPN (77 tegen 48 stemmen). Met eenzelfde stemverhouding ver wierp de Kamer een tweede mo tie-Oele, die uitsprak dat de finan ciële steun aan de particuliere mij nen bestemd moet blijven voor de industrialisatie van Limburg en niet terug mag vloeien in de schatkist als de betrokken bedragen niet meer no dig zijn om de mijnen nog wat kuns'cmatig in leven te houden. Nog meer Verworpen (met alleen CPN en PSP voor) werd voorts een motie van de communist Bakker om de mijnsluiting onmiddellijk stop te zet ten. Hetzelfde lot onderging een PSP-motié, een apparaat in het leven 'te roepen om waar het particulier initiatief faalt, staatsbedrijven in Limburg te stichten. Tenslotte werd een motie-Imkamp (D'66) verworpen (PvdA, D'66 en PSP voor) om een fonds te stichten voor he'c behouden en scheppen van werk gelegenheid in Limburg en een be heersraad plus regeringscommissaris aan te stellen voor de controle op het financieel en technisch beheer van de particuliere mijnen. De minister had geen enkele be hoefte aan nog meer coördinerende instanties. Hij was het eens met Ir. Van Rossum (s.g.), dat „we in Neder land te gronde gaan aan het ge- coördineer". Het wetsontwerp om de particulie re mijnen voor een bedrag van 300 min. te steunen werd ten slotte door de Kamer aanvaard. Neveninkomsten worden afgetrokken (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Beer- nink stelt de Tweede Kamer voor de schadeloosstelling van de Kamerleden per 1 januari jl. te verhogen van 20.000 tot 25.000 per jaar. Op 1 januari 1969 zal de maximum schade loosstelling dan op 40.000 wor den gebracht. Dit bedrag krijgen echter uitslui tend (Tweede-)Kamerleden die geen andere inkomsten hebben. Nevenin komsten zullen voor de helft van de schadeloosstelling worden afgetrok ken tot een maximum van 15.000, Hierdoor blijft het minimumbedrag ook in 1969 op 25.000 gehandhaafd. Neveninkomsten tot 5.000 blijven buiten beschouwing. De minister vindt een schadeloos stelling van maximaal 40.000 ver geleken met andere landen niet uit de toon vallen. Zij wijst er in een toelichting op dat het bedrag van de schadeloosstelling, dat in 1965 op 20.000 werd gesteld, indien het een ambtenarensalaris zou zijn geweest op 1 januari jl. 24.700 zou hebben bedragen. Gezien een te verwachten matige verhoging van de trend over 1968 ligt een afronding van dit be drag naar 25.000 voor de hand, al dus de bewindsman. Aanpassen De Kroon zal, als de nieuwe rege ling van kracht wordt, de schadeloos stelling van Kamerleden aan de trend van de ambtenarensalarissen kunnen aanpassen. Dit geldt ook voor de vergoeding van reis- en ver blijfkosten. De extra vergoeding voor fractie leiders blijft gehandhaafd. Evenals de extra vergoeding voor de eerste en tweede voorzitter van de Kamer. De normale toelage voor dc eerste voorzitter worrit echter verdubbeld, waardoor zijn schadeloosstelling op (maximaal) 70.000 komt. De regering heeft in dit wetsont werp de voorstellen van de commis- sie-Götzen, die over de schadeloos stelling advies heeft uitgebracht, gro tendeels overgenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11