Verkrijgbaar: Kamer: meer „trekpaarden" voor Limburg nodig voor f.118,37 in de maand Broodoorlog in Rotterdam Humphrey is nog geen kandidaat Inquisiteur Hendrych ook aan kant gezet AMRO-LENÏNG Uit de Haagse hof geplukt MIJNNOTA IS AL VEROUDERD Stockholmers parkeerden auto gratis' Pro Rege geen lid Orde en Vrijheid Arbeidersleider in Madrid veroordeeld Oud-SS'er gepakt in West-Berlijn Auto op boom: twee doden HOOFDPIJN? WITTE KRUIS (als u in 24 maanden zou aflossen). WISCONSIN STEMT ALS VERWACHT Zaak tegen treinmachinist aangehouden 5 WOENSDAG 3 APRIL 1968 Alweer Fleur (van de Forsyte Saga,) nu in een Parijse straat, waar men de klerk heeft terug gedraaid tot 1927, om een stukje nabije historie op de film te doen herleven. De film gaat over de eerste Rally de Monte Carlo. Susan Hampshire, de be kende Britse actrice, speelt er de hoofdrol in. Ze staat hier naast een van de oude beestjes, van her en der bijeengescharreld, die het motorisch nog best blij ken te doen. In Tsjechosloivakije PRAAG Na party-ideoloog Wladimir Koucky is nu ook een andere hoge partyfunctionaris in Tsjechoslowakye, Jiri Hendrych, door de nieuwe machthebbers aan 3e kant gezet. Hendrych was lid van het presidium en secre taris van het centrale comité. Zijn aftreden wordt als een groot succes voor de liberale vleugel van partij beschouwd. Jarenlang is hij, aan de zijde van Novotny. inquisi teur nummer één van het regime geweest. Hij was een fel tegenstan der van grotere vrijheid voor de intellectuelen. Gisteren is ook officieel bekend gemaakt dat dr. Jozef Brestansky zelfmoord heeft gepleegd door zich zelf op te hangen. In de pers is hij beticht van het in elkaar zetten van een politiek proces in 1955. De leiders van een chemisch bedrijf werden toen op grond van vervalst materiaal tot lange gevangenisstraf fen veroordeeld. Pas in 1962 zijn zij gerehabiliteerd. Het proces werd toen gevoerd in Bratislava. Brestansky zou geschrok ken zijn toen een voormalig rechter in Bratislava hem hierover had aan gevallen. Intussen heeft de Tsjechoslowaakse STOCKHOLM In Stockholm pa trouilleren dag en nacht twaalf poli tieauto's om de automobilisten te vangen die in twee weken 7.000 par- keermeters onbruikbaar hebben ge maakt door middel van openers die bij blikken Amerikaans bier worden geleverd. In een tv-programma heeft men la ten zien hoe dat ging. Als de opener in de gleuf van een parkeermeter werd gestoken, kwam de meter op defect te staan, zodat men gratis kon parkeren. De automobilisten hebben het idee kennelijk met graagte over genomen. De gemeente heeft al meer dan 3.000 gulden aan het repareren van parkeermeters uitgegeven. UTRECHT De Koninklijke Mili taire Bond Pro Rege zal niet toetre den als lid van het nationaal instituut Orde en Vrijheid, dat nadrukkelijk wil opkomen voor steun aan het wet tige gezag. Hoewel vele leden van Pro Rege sympathie voor de organi satie koesteren, wil de bond zich lie ver van politiek afzijdig houden en zich uitsluitend blijven inlaten met de zorg voor militaire tehuizen. Andere organisaties, zoals de ver eniging Ons Leger en de vereniging Onze Vloot zijn wel lid, hoewel met name de eerstgenoemde vereniging van een aantal leden wel enige tegen kanting heeft gekregen. filosoof prof. Ivan Svitak het open baar ministerie gevraagd een onder zoek in te stellen naar de dood van de minister van buitenlandse zaken Jan Masaryk, op 10 maart 1948. Hij zou zelfmoord hebben gepleegd door uit een raam te springen, maar vol gens prof. Svitak zijn er sterke aan wijzingen dat hij een gewelddadige dood gestorven is. MADRID Honderden arbeiders in een volle rechtszaal in Madrid riepen „lang leve de vrijheid" 'coen gisteren Marcelino Camacho, een van de leiders van Spanje's grootste ondergrondse arbeidersbeweging, uit de zaal werd geleid wegens beledi ging van de rechtbank. Camacho en Julian Ariza. ook leider van de klandestiene „Arbei derscomités in Madrid, stonden met elf anderen terecht in verband met betogingen, op 27 januari van he'c vorige jaar, voor loonsverhoging en een onafhankelijke vakbeweging. Tegen Camacho, Ariza en een zekere Antonio Munoz is een jaar gevangenisstraf geëist. Camacho zit al 14 maanden invoorarrest. WEST-BERLIJN Op verdenking van medeplichtigheid aan massa moord is in West-Berlijn de café houder Richard H., voormalig SS- Obersturmführer, gearresteerd. Naar de justitie gisteren meedeelde wordt hij ervan beschuldigd in 1942 medeplichtig te zijn geweest aan de moord op 5868 personen. Als mede werker van het „Juden-referat" (het bureau van Eichmann) in Berlijn heeft hij een aandeel gehad in de overbrenging van Joden naar concen tratiekampen. Hij zou geweten heb ben dat de gedeporteerden een zekere dood te wachten stond. BENSCHOP Tussen Lopik en Montfoort is gistermiddag een auto met zes inzittenden geslipt, door de berm gevlogen, tegen een boom ge botst en in de sloot terecht gekomen. Alle inzittenden waren afkomstig uit Utrecht. Twee van hen, de heer A. F. de Groot (59) en de in Italië geboren bankwerker Raffaele Pastore (50) waren op slag dood. De heer W. Kraal (50) en de Spanjaard Diego Martinez (28) werden ernstig gewond. Zij zijn in het rk-ziekenhuis in Eys- selstein opgenomen. De 39-jarige bankwerker C. J. de W., die de auto bestuurde, en de 30-jarige pijpfitter M Jongerius lie pen lichte verwondingen op. BAARN De heer G. Musterd uit Rotterdam is gisteren bij een ver keersongeluk bij Baarn om het leven gekomen. Hij kwam frontaal in botsing met een tegemoetkomende auto, die bestuurd werd door een in woonster van Bussum. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer vindt, dat in Limburg te weinig vervangende werkge legenheid wordt geschapen als antwoord op de liquidatie van de mijnindustrie. Minister De Block zal meer in dustriële „trekpaarden" moeten laten opdraven om de zwakke economische structuur van Lim burg te versterken. Door de versnelde mijnsluitirug is de werkgelegenheidssituatie in de provincie ernstiger dan in 1965 kon worden vermoed toen minister Den Uyl zijn omschakelingsprogram be kendmaakte. Daarom zijn nu ook verdergaande overheidsmaatregelen nodig. Het program van 1965 (geen mijnsluitinig zonder vervangend werk) is verouderd. De Kamer nam dit standpunt in toen ze gisteren aan de hand van enkele nota's en een we'tsontwerp de tussenbalans opmaakte van de econo mische herstructurering in Limburg. Wel lopen er in Limburg naar ver houding weinig werkloze mijnwer kers rond, maar de werkloosheid be droeg daar begin dit jaar toch 9 pet. van de beroepsbevolking of 16.000 man: een teken aan de wand. De socialist ir. Oele zei zelfs, dat in Lim burg een dramatische ontwikkeling op gang dreigt te komen, tenzij mi nister De Block de zaken anders gaat aanpakken. Hij zal een veel actiever industrialisatiebeleid moeten voeren. „Als de bewindsman daar niet toe bereid of in staat is, moet hij dat zeggen en er de consequenties uit trekken," zei de heer Oele dreigend. Waarom zijn fractie politiek zo zwaar aan deze zaak tilt: „Het beleid in Limburg is een toetssteen voor wat Den Haag kan en wil doen voor de werkgelegenheid buiten de Randstad." Moties De socialist kondigde twee moties aan. Daarin wordt gevraagd om een aanvullend program van 50 min. voor extra-werkgelegenheid, aanvul lende financiële steun aan noodlij dende gemeenten, aotievere spreiding van rijksdiensten en stimulering van de vestiging in Limburg van over- heids- en particuliere bedrijven. De heer Oele was eigenlijk tegen de subjectieve financiële steun, die de regering aan de particuliere mij nen wil geven. Er is geen voldoende controle op de besteding. Toch wilde de socialist zich niet tegen het voorstel verzetten voorzover di'c nog in het belang van de Limburgse werkgelegenheid is. Hij kondigde echter een motie aan waarin zal worden uitgesproken, dat bij snellere inkrimping van de parti culiere mijnen de overblijvende overheidsgelden niet terugvloeien in de schatkist, maar voor andere pro jecten in Limburg zullen worden besteed. Controle Tegen het ontbreken van een deug delijke controle op de steun aan de particuliere mijnen keek ook de heer Van der Peijl (c.h.) nogal zwaar aan. Heeft de minister wel voldoende ver- haalsmogelijkheid als de mijnen zich niet aan de overeenkomst zouden houden? Hij had de indruk, dat minister De Block het uitgangspunt „geen mijnsluiting zonder vervangende werkgelegenheid" wat te ruim inter preteert. De vervangende werkgele genheid moet in het eigen woon- en werkgebied van de om te scholen werkers worden geschapen. De heer Van der Peijl bepleitte voorts een „scala van maatregelen" voor Lim burg: verbetering van de infrastruc tuur, meer technisch onderwijs, rege ringsopdrachten voor Limburgse be drijven. aantrekken van administra tieve diensten enz. Hetzelfde deed de KVP'er Maenen, die meer „industriële motoren" voor Limburg wenste (zoals de DAF-vesti- ging in Born) en o.m. een spoedige vestiging van het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds in Heerlen be pleitte. De communist Bakker diende een motie in om aan de mijnsluitingen tot nader order een einde te maken. Hij vond, dat het hele ministerie van economische zaken maar naar Lim burg moet verhuizen, want in Den Haag zal niemand het missen. De PSP'er Van der Lek bepleitte per motie de stichting van een depar tementale dienst, die het aantrekken, stichten en exploiteren van bedrijven in Limburg ter hand moet nemen. Pijpleiding Drs. Zijlstra (a.r.) kwam met het denkbeeld Limburg via een stelsel van pijpleidingen met het Botlekge- bied te verbinden, waardoor Limburg grondstoffen zou kunnen krijgen voor verdere ontplooiing van de che mische industrie. Dr. Imkamp (D'66) vond het eigen lijk waanzinnig, dat de mijnen met allerlei injecties nog een tijdje kunst matig in leven worden gehouden. Waarom geen gigantische aanne mingsmaatschappij gesticht om het wegenprobleem aan te pakken? Waarom geen miljoenen in de bestaande maatschappijen gestoken? Het ontbreekt in regeringskringen aan de meest elementaire toekomst visie. Verkopen Ir. Van Rossum (s.g.) opperde het denkbeeld de steenbergen in de Zuid-Limburgse mijnen te gaan af graven. Volgens hem heeft het mijnsteen een grote toekomst: Het afgraven verruimt de werkgelegen heid en stimuleert het spoorvervoer en de binnenscheepvaart. De heer Van Rossum wilde weten wat de minister gaat doen als de particuliere mijnen hun bezit willen verkopen. „Men kan deze mijnen nog niet aan de straatstenen kwijt." Minister De Block zou de Kamer vandaag antwoorden. •BRUSSEL Een vrachtauto van de firma De Goederen, houthandel te Linschoten, is gistermorgen op de weg Antwerpen-Brussel te Meisse in botsing gekomen met een stilstaande Belgische vrachtwagen. De bijrijder, de heer Vergeer uit Linschoten, werd gedood. De chauffeur, de heer van Kempen, werd ernstig gewond opge nomen in een ziekenhuis te Brussel. Weg pijn fÜn! Want Vy~ helpt (en spaart bovendien de maag) Poeders, tabletten, cachets. Als U op korte termijn 2.500,nodig hebt, ipaar niet weet waar U die zo gauw vandaan moet halen, hebben wij een voor stel: leen ze van de AMRO Bank. U be taalt ons terug in bijvoorbeeld 24 maan delijkse termijnen van ƒ118,37. Rekent U nu even mee: 24 X ƒ118,37 2.840,88. In die twee jaar betaalt U dus 340,88 aan financieringskosten, waarin begrepen rente alsmede vergoeding voor administratiekosten en overlijdensrisico. Dat is gemiddeld iets meer dan 14 gulden in de maand. Waarom komt U niet eens langs bij de Amsterdam-Rotterdam Bank in Uw buurt? (Bellen of schrijven kan natuurlijk ook). Dan vertellen wij U alles over de bedragen die U kunt lenen en het aantal termijnen waarin U kunt terugbetalen. Over de gemakkelijke manier van terug betalen. Over het feit dat bij overlijden het nog niet terugbetaalde gedeelte van de AMRO-Lening wordt kwijtgescholden. Voordat we het vergeten: de AMRO- Lening-folder ligt voor U klaar. EEN SERVICE VAN DE AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK WASHINGTON Vice-president Humphrey heeft gisteren gezegd, nog geen besluit te hebben genomen of hij zich kandidaat zal stellen voor het presidentschap. Tevoren werd aangenomen, dat Humphrey uiter lijk morgen zijn kandidatuur zou be kendmaken. Intussen hebben de voorverkie zingen in Wisconsin het resultaat ge bracht, dat er van verwacht mocht worden. McCarthy kreeg ongeveer 55 van de stemmen, tegen (de niet meer beschikbaar zijnde) president Johnson ca. 40 Bij de Republikei nen kreeg de vroegere vice-president Nixon 80 van de stemmen. Ook hij had geen tegenstand van betekenis. Prestige De overwinning van McCarthy zal zijn prestige wellicht nog vergroten. Dat besefte ook senator Bob Kenne- DOOR Ze hadden allemaal gezegd, dat het zo het beste was. Alleen kon hij niet blijven wonen, dat moest hij toch met hen eens zijn. Hij was het jiiet eens geweest, hij kon nog best mee. Misschien gin: het allemaal wat langzamer, hij was kerngezond. Ja, ja, zeiden ze, maar als u ziek wordt? Hij keek de. kring van jongere ge zichten lang3, maar op geen enkel zag hij de bereidheid, het troostend: „Dan kom ik..." Dus had hij maar geknikt, dat het goed was. Zo had hij zijn plaatsje in het Bejaardencentrum gekregen. „Helemaal verzorgd", hadden ze vriendelijk gezegd, en hij moest toe geven, dat het zo was. Maar elke ochtend in de ontbijt zaal kreeg hij weer dat benauwde gevoel van er uit te moeten. Weg van de vriendelijkheid van de jonge vrouwen, die te beroepsmatig en au tomatisch was; weg van de treuze lende praat rond hem over kwaal tjes, familie en het weer. Zijn kamertje was een veilige schuilplaats, maar hij miste de mo gelijkheid om wat rond te drentelen, zo van kamer naar keuken, even naar de schuur... Er was niets te doen. De eerste tijd nam hij dan een bus, reed wat rond op een overstap, ging eens naar de stad. Maar al gauw ontdekte hij, dat zijn zakgeld niet toereikend was voor zulke da gelijkse pretjes. Toen ging hij wandelen. Verkende maar de omgeving van het tehuis. Rustte soms even op een bankje en ver langde naar de zomer, omdat het bankje te koud was. Iedere dag sloeg hij een andere richting, een andere straat in. Tot Oichtv tl vin' hij de kerk ontdekte. Een kerk met open deuren. Hij zag er mensen in gaan en bedacht zich dat binnen na tuurlijk banken waren, waar hij kalmpjes kon gaan zitten uitrusten. Sinds die dag wist hij zijn route. Voelde hij zich erg fit, dan maak te hij nog een ommetje, maar altijd zorgde hij bij zijn rustpunt, de kerk, uit te komen. Hij vond het prettig daar edit wat moe aan te komen, zijn vaste bankje achterin op te zoe ken en de grote schemerige ruimte in te kijken, waar soms een enkeling op stille voeten het brede gangpad opkwam. Het was heerlijk zonder cent op zak, zo iedere dag een uitje te Reb ben. Tot een grauwe ochtend met veel wind kwam en de portier hem nog had gewaarschuwd toen hij de deur uitging: „Het zal niet meevallen buiten". Het viel niet mee. „Ik neem de kortste weg", dacht hij, maar hijgde toch toen hij, terwijl de eerste re gendroppels begonnen te vallen, voor de kerk stond. De kerk, waarvan de deuren dicht waren. „Voor de kou", dacht hij. „Voor de kou hebben ze de deur dicht ge daan" en hij klom het bordes op. Mar de zware zwarte deurkruk be woog niet, toen hij er aan wrikte. Het drong pas langzaam tot hem door. Op slot. Geen rustplaats, geen schuilplaats, alleen de weg terug... en de wind en de regen. Die dag snauwde hij voor het eerst -een helpster af. Die dag meng de hij zich voor het eerst in de treuzelende praat rond hem en hoonde mee over familie, die zich over een oud mens niet meer be kommert. „Ik had het niet gedacht, maar het is toch een lastig oud mannetje", zei de afgesnauwde helpster later in de keuken. dy, die niet kon nalaten, de prestatie van zijn partijgenoot-rivaal te relati veren. De uitslag zou slechts aan tonen, hoe groot de tegenstand is te gen het Vietnambeleid van Johnson. McCarthy zou geprofiteerd hebben van Johnsons terugtreden. Nixon voorspelde, dat de republi keinen de presidentsverkiezingen gaan winnen, omdat een „verdeelde Democratische partij geen leiding kan geven". Als hoofdpunten van zijn programma noemde hij: herstel van de militaire kracht tegenover hen die de vrede bedreigen, oplos sing van de crisis in het Nabije Oosten, vorming van een grote al liantie in Europa en samenwerking met de landen, die Amerika in Azië helpen. Johnson Voordat Johnson zich uit de ver kiezingscampagne terugtrok had hij de verzekering gekregen, in augus tus op de partij conventie op tenmin ste 1500 stemmen te kunnen reke nen. Om benoemd te worden zijn slechts 1312 stemmen nodig. Het bureau van de Democratische partij meende zelfs, dat Johnsons stemmentotaal in de buurt van de 1700 zou liggen. Intussen zijn de democratische gouverneurs uitgenodigd, op 15 april in St. Louis de recente politieke ge beurtenissen te bespreken. ARNHEM De rechtbank te Arn hem heeft gisteren de zaak tegen de 38-jarige machinist bij de NS, J. v. H. te Rotterdam, die schuld zou heb ben aan het spoorwegongeluk bij het station Beesd op 25 augustus van het vorig jaar, aangehouden om nadere inlichtingen te verkrijgen over de psychische gesteldheid van de trein machinist. De officier heeft veertien dagen ge leden 350 gulden boete en een maand voorwaardelijk gevangenisstraf geëist. De machinist is intussen in zijn functie hersteld na medisch te zijn goedgekeurd. Bij het ongeluk waren Israël—Jordanië (2) Het is voor mij onbegrijpelijk dat de heer P. Verhage alles wat Israël onderneemt onvoorwaardelijk goed keurt. Is dit land dan onfeilbaar? De acties van terroristen zijn een logisch gevolg van een bezet houden van an dermans land. Men wil dit recht toch ook niet ontzeggen aan de onder grondse, die in 1940-1945 tegen onze bezetter opereerde? In verband hiermee: hoe kan zo'n klein land met zoveel inwoners voor de komende jaren een immigratie aan moedigen van enige miljoenen mensen, en zoals nu de regering van Polen verzoeken de Joden aldaar naar Israël te laten emigreren? Dat kan m.i. alleen maar door uitbreiding van grondgebied. In de toekomst zal het dan ook geregeld voorkomen dat, na eerst de westerse wereld bewerkt te hebben, Israël met een actie weer een stuk land aan het zijne toevoegt. De Arabieren onderkennen dit gevaar en kunnen daarin dan ook niet be rusten. Scheveningen J. de Jager Mahesj Yogi In verband met het voorgenomen huwelijk van de laatste Beatle-vrij ge zel Paul McCartney is de Indische tnaharisji Mahesj Yogi opnieuw in het nieuws gekomen, bij wie de Beatles en anderen cursussen volgen in transcen dentale meditatie. I Het is daarom m.i. wel goed kennis te nemen van een brief van de heer B. J. B. Singh uit New Delhi in het or gaan van de Stichting Yoga Nederland (Yoga Kroniek, maart 1968). De heer Singh schrijft: „Tijdens mijn kort verblijf in Ne derland zag ik in uw tijdschrift een verhaal over de Indische maharisji Mahesj Yogi uit Holland Herald van oktober 1967. Bij mijn bezoek aan En geland en Europa was ik zeer ver baasd en geschokt door de uitgebreide publiciteit over deze man en zijn acti viteiten. Mag ik in de eerste plaats zeggen dat niemand, absoluut niemand in India weet wie de maharisji is? Ik hoorde alleen van hem toen ik in Lon den aankwam. Mag ik voorts zeggen dat de medita tieve band tussen pop-zangers en de in hoge mate vercommercialiseerde wereld der lichte muziek de hoogste vorm van onbeschaamdheid en mislei ding is, waaraan men zich in de heili ge levensbeschouwing der oosterse wereld kan overgeven? Er zijn vele andere manieren om geld te verdienen in deze wereld. Daarvoor behoeft men de image van een land stellig niet te bezoedelen" Gouda C. J. Ruijs twee doden te betreuren, de bestuur der en de conducteur van de perso nentrein waarop de door Van H. bestuurde goederentrein frontaal botste. ROTTERDAM/APELDOORN Een supermarkt/bedrijf heeft aange kondigd, dat met ingang van vrijdag in al zyn filialen in Rotterdam en' Schiedam brood zal worden verkocht tegen twaalf tot vijftien cent lagere prijs dan de gangbare. De Rayonale Bakkerijcommissie Rotterdam, die van morgen van deze „oorlogsdaad" op de hoogte kwam, zal de situatie in een spoedvergadering bespreken. In Apeldoorn is vandaag een broodoorlog uitgebroken doordat een super markt de Prijzen drastisch heeft verlaagd. Per brood zal prijsvermindering gelden van 9 a 12 cent. v.n De .?"Per"lar'kJ heeft 0(>k al in Deventer en Twente de broodprijzen belangrijk verlaagd en na Apeldoorn komt Zutphen aan de beurt. Volgen de Rotterdamse en Apeldoornse supermarktbedrijven is de ver koop van brood voor de supermarkten en de „koude bakkers" een goud mijntje. Zeker dertig procent zou op een brood worden verdiend en veel grote levensmiddelenzaken zouden die marge veel te hoog vinden voor een dergelijk gebruiksartikel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5