Positie ministers wankel in Tsjechoslowakije Alle familiebladen nu bijna in één hand Premier Werner bepleit monetaire integratie EEG Wel samenwerken maar nooit CNV loslaten Publieke opinie voortaan hoogste correctieve macht Start aktie voor Israël Effecten leveren ons ineens extra voordeel op... dank zij het Premie Spaarpian! PREMIE SPAARPLAN Eremetaal voor Van Doorne's Opleiding kader gezondheidszorg India niet van plan alle zendelingen uit te wijzen An Rutgersvan der Loeffkritische lezers Dr. Blake toch naar Athene Meer boeken te koop buiten de boekhandel 7 DINSDAG 2 APRIL 1968 Partijleider Dubcek heeft opgeroe pen tot matiging. Hij bepleitte huma ne behandeling van functionarissen die na de val van Novotny zijn ver wijderd uit hoge posten. Hij acht ver vanging van kaderleden echter nood zakelijk en zei tenslotte dat Tsjecho- slowakije zijn militaire verplichtingen in het Warschau-pact zal nakomen. PRAAG Het Centrale Comité van de communistische partij heeft gisteren tot 's avonds toe vergaderd, maar het beloofde actie program is uitgebleven. De zitting, die in de Spaanse zaal van de Praagse Burcht gehouden wordt, is vandaag voortgezet, en zal waarschijnlijk de hele verdere week in beslag nemen. Op zichzelf is deze langdurige bijeenkomst van het Centrale Comité een novum in de geschiedenis van de communistische partij van Tsjechoslowakije. In de dagen van 'het orthodoxe to- I talitaire regime, dat pas na de val van de Stalinist Novotny voor goed tot het verleden is gaan behoren, j kwam dit hoogste machtsorgaan in i het land slechts zelden voltallig bij een, en dan nog altijd bijzonder kort. Het presidium, de eigenlijke partij leiding, had van tevoren reeds lang beslist wat moest worden goedge keurd of afgekeurd. De ja-knikkers uit het verleden nemen nu voor het eerst deel aan een democratisch of althans gedemocratiseerd debat. De lange lijst van sprekers bewijst dat velen hier een dankbaar gebruik van maken. Zuivering ROTTERDAM Met brood en «out ontving burgemeester VV. Tho massen maandagmiddag de Is raëlische chargé d'affaires Schmuel Yaarl ten stadhuize, daarmee de actie „Help Israël verder bouwen", ingezet ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan van de staat Israël, binnen Rotterdam verwelkomend. De Rotterdamse burgemeester over handigde de schaal met brood en zout aan de heer Joel Th. Sijes, de coördinator van de aktie. Deze actie „Help Israël verder bou wen" houdt de vierde uitgifte in van de „State of Israël Bonds", een lening aan particulieren, die uitsluitend 'bestemd is voor economische doelein den. Er zijn twee soorten obligaties in verschillende coupures van honderd tot honderdduizend dollar: vier pro cents couponobligaties met vijftien jaar looptijd en spaarobligaties met twaalf jaar looptijd, die op de ver valdag met 160 procent worden afge lost. Prospecti zijn besohikbaar bij alle banken en commissionairs. Het kan toor van de State of Israël Bonds in Amsterdam zal voorts een aantal be drijven en particulieren een prospec tus toezenden. Ten slotte zal er ook bij een aantal manifestaties tijdens de Israël-week in begin mei voor de ze stukken propaganda worden ge maakt. Mijn vrouw en ik zijn aandeelhouders geworden I We doen mee aan het Premie Spaarpian en kopen nu jaarlijks voor zo'n 500 gulden aandelen en obligaties. Straks krijgen we daarover elk jaar 100 gulden premie van dit nationale plan. Belastingvrij! We kopen er nog een aandeeltje voor... Misschien Is het Premie Spaarpian ook iets voor Even een briefkaartje aan Premie Spaarpian. Postbus 51, Den Haag en u ontvangt vrijblijvend een brochure over alle mogelijkheden (effecten- en spaarbewijzen, levensverzekeringen, hypo theekaflossingen, spaarkasinschrijvingen, garantiekredietaflossingen). Wilt u persoonlijk advies? Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren, Banken, Borgstellingsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Spaarkassen, Levensverzekeringmaatschappijen, assurantie-tussenpersonen en de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over het Premie Spaarpian vertellen. Basis voor persoonlijk bezit Het moeilijke onderwerp van de verdere zuivering wordt in commis sieverband uitgewerkt. Duidelijk is dat veler stoelen wankel staan, in het bijzonder die van de ministers. Het communistische partijorgaan Rude Pravo schreef gisteren dat zowel bewindslieden als politici tot- nog toe ver onder de maat waren gebleven, en dat het hoog tijd werd de verantwoordelijke posten door vakmensen te doen bezetten. Ook meende men dat de publieke opinie voortaan de hoogste correctieve macht in Tsjechoslowakije zou zijn. In een rede, die bijna drieeneen- half uur duurde, en die ook dat is een novum onmiddellijk daarna voor publikatie werd vrijgegeven, heeft partijleider Dubcek gisteren nog eens herhaald wat de omwente ling in Tsjechoslowakije in feite be tekent. Hij legde er de nadruk op dat het niet om de democratie als zoda nig gaat, maar om de socialistische democratie. Matiging De communistische partij van Tsjechoslowakije, zo zei hij, zal de beslissende progressieve macht van de gemeenschap blijven. Dubcek riep op tot een humane behandeling van de functionarissen, die al verdwenen zijn of alsnog zul len verdwijnen, en tot een volledige rehabilitatie van al degenen, die vooral in de vijftiger jaren ten on rechte zijn vervolgd. Voorts trok hij van leer tegen de personen, die de gebeurtenissen van de afgelopen we ken aangrijpen om alles wat in het verleden is bereikt in de grond te stampen. De marxistisch-lenistische lijn zou de leidraad voor de toekomst moeten worden. Ook zou Tsjechoslowakije zijn militaire verplichtingen in het Warschau-pact (tegenhanger van de NAVO) en zijn economische verplich tingen in de Comecon (tegenhanger van de EEG) nakomen. Een punt, dat bijzondere aandacht verdiende, was volgens Dubcek de noodzakelijke vervanging van kader leden. Wijzigingen in de bovenlaag zouden op zichzelf echter niet in staat zijn de gewenste doeleinden te bereiken. Principiële veranderingen zouden ook niet te snel mogen wor den doorgevoerd. De partijleider maakte een einde aan alle speculaties over het al of niet voortbestaan van de volksmilitie. Hij verklaarde dat de gewapende ar beidersverbonden wezenlijke onder delen waren van de strijdkrachten van de staat. Afschaffing censuur Dubcek, zelf een Slowaak, beloofde Slowakije een nationaal parlement met eigen wetgevende bevoegdheden. Een grondwetswijziging zou hiervoor noodzakelijk zijn. De minister van onderwijs, Hajec, trad gisteravond tegenover de pers op als de woordvoerder van het Cen trale Comité. Een derde novum dus, want ook dat is in Tsjechoslowakije nog nooit gebeurd. De zittingen waren totnogtoe altijd geheim; op z'n hoogst werd er na twee of drie dagen een kort commu niqué verstrekt. Enkele honderden Tsjechoslo- waakse journalisten zijn gisteren in Praag bijeengekomen om zich over de toekomst van de pers te beraden. Ze eisten de officiële afschaffing van de censuur officieus bestaat deze op het ogenblik al niet meer zo mede de verwijdering van elf hoofd redacteuren en directeuren, die niet progressief genoeg zouden zijn. Eremetaal (opnieuw) voor de gebroeders Van Doorne, die het monsterbedrijf DAF stichtten, dat met de nodige omlijsting zijn veertigjarig bestaan viert. Minister De Block kwam de nieuwe konink lijke onderscheidingen persoonlijk brengen. De heer Wim van Doorne (links) ontving de versierselen van Ridder in de orde van de Neder landse Leeuw en de heer Huub van Doorne die van commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Meneer Wim ontving later ook nog het lof werk, dat behoort bij het comman deurschap in de orde van Leopold II van België. Interview niet netjes over bomaanslagen DEN HAAG Het radio- interview met de man, die naar zijn zeggen heel nauw was betrokken bij de bomaanslagen op ambassades in Den Haag, heeft op zichzelf geen strafbaar feit opgeleverd maar heeft de grenzen van de betamelijkheid overschreden. Dit zeggen de ministers Klompé en Polak in antwoord op vragen van het Eerste-Kamerlid A. Snoek (Boeren), die had geïnformeerd of „zodanige provocerende propaganda" niet als een vorm van strafbare opruiing moest worden beschouwd of althans medeplichtigheid daaraan. De uitzending is niet zodanig on- oirbaar geweest dat zij, „gelet op de wenselijkheid van een zo groot moge lijke vrijheid van communicatie middelen", tot bijzondere maatrege len zou dwingen, aldus de ministers. Fusie VNU (Libelle, Margriet) met Rotogravu re Eva, Televizier) LEIDEN Door de fusie van twee tijdschriftreuzen: de VNU (Verenigde Nederlandse Uitge versbedrijven) en de Rotogra vure komt 85 a 95 procent van de gehele Nederlandse markt van geïllustreerde tijdschriften en damesbladen in één hand. De VNU, welker bladen nu zo'n vier- a vijf miljoen abonnees tellen, heeft door deze samensmelting tege lijk vreemde kapers op de kust ver dreven: vele Duitse en Italiaanse uitgevers toonden de laatste tijd gro- Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De minister president van Luxemburg, Pierre Werner, heeft gisteren in het Kurhaus voor de leden van het comité Benelux, de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel en de Belgisch-Luxemburgse Kamer van Koophandel voor Nederland zijn visie gegeven over de voor uitzichten van de financiële po litiek ten opzichte van de Bene lux. De heer Werner stelde primair, dat een gemeenschappelijke monetaire politiek slechts te verwezenlijken is met vastomlijnde doelstellingen voor ogen. Zo zouden operaties van mone taire aard door de zes Europese ledenstaten slechts mogen worden on dernomen na overleg met de medele den. Voorts zal de bepaling van de Eu ropese berekeningseenheid verder moeten worden uitgewerkt. Een Eu ropees fonds van monetaire samen werking zal gesticht moeten worden. De drie Beneluxlanden kennen reeds duidelijk omlijnde monetaire ver plichtingen ten opzichte van elkaar, in het bijzonder betreffende de stabi liteit van de wisselkoersen. Wenselijk? Op het Nederlandse ministerie van financiën vraagt men zich af, of het plan de campagne van Werner, om te komen tot monetaire integratie in de EEG wel op alle punten wenselijk en realistisch is. Dit bleek uit kritische opmerkin gen, die de thesaurier-generaal, jhr. mr. E. van Lennep, maakte. Het plan houdt o.a. de verplichting voor de EEG-landen in om vastgestelde ver houdingen te handhaven tussen hun nationale valuta. Getuigt het nu wel van realisme, zo merkte jhr. van Len nep op, om dit na te streven, zolang de EEG-landen nog hun huidige vrij heid op het gebied van de economi sche politie hebben? NIJMEGEN Aan de Katholieke Hogere School voor Verplegenden, die op 5 april officieel door staatssecre taris mr. J. H. Grosheide geopend zal worden, komen twee studierichtingen voor de opleiding van topfunctiona rissen voor het hogere kader van het ziekenhuiswezen. Het gaat hier om directieleden, di rigerende hoofdverplegenden en hoofd docenten. Om toegelaten te worden is vereist een einddiploma middelbare school, een diploma verplegende en een gunstige uitslag van een test. NEW DELHI Hoewel India streeft naar een volledige „indiase- ring" van kerk en zending in het land, is de regering niet van plan, alle buitenlandse zendelingen uit te wijzen. Dit heeft, de minister van binnen landse zaken Sjoekla in het parle ment meegedeeld op vragen van een communist. „Wij streven naar indiasering op progressieve basis. De zaak van elke zendeling wordt afzonderlijk beke ken, Zendelingen met bijzondere hoe danigheden of gespecialiseerde erva ring zullen worden toegelaten, als er geen Indiërs beschikbaar zijn voor hun posten. Maar zendelingen, wier aanwezigheid met het landsbelang in strijd is, zullen het land worden uit gezet," aldus minister Sjoekla. Lanser over clir. vakbeweging (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De heer J. Lan ser, aftredend voorzitter van de Christelijke Metaalbedrijfsbond, die op 1 juli als bestuurder in dienst treedt bij het CNV met de bedoeling in 1969 de heer Van Eibergen als CNV-voorzitter op te volgen, heeft in een brochure over „Sociale actie en christelijk geloof" het goed recht van de christelijke vakbeweging verde digd. De heer Lanser is voor de toekomst bereid tot samenwerking met de bei de andere vakcentralen, ook erkent hij, dat daarbij compromissen onver mijdelijk zijn, maar hij voegt er on middellijk aan toe, dat aan de duide lijkheid omtrent eigen principiële uitgangspunt en doelstelling de nodi ge zorg en aandacht moet worden gegeven. De heer Lanser schrijft, dat ook de vakbeweging geestelijk moet kiezen, indien zij althans maatschap pij-hervormend wil optreden. Dit is altijd de belangrijkste doelstelling van de christelijk-sociale beweging geweest en zij behoort nog steeds tot de meest wezenlijke opgaven van de vakbeweging. Christenen zullen door het geloof zich moeten inzetten voor een radica le vernieuwing van de structuren van I de menselijke samenleving. De aan- I duiding „christelijk" is geen pretentie I van voortreffelijkheid, maar een er- 1 kenning van afhankelijkheid, het zich laten leiden door het Evangelie. Bezwaren Vier motieven, die wel worden aangevoerd tegen de christelijke or ganisatie, vindt de heer Lanser niet doorslaggevend, te weten: de ver deeldheid onder de christenen, het zogenaamd verbreken van de solida riteit met andere werknemrs, het af breuk doen aan het doelmatig hande len als gevolg van meer organisaties en de bijzonder zwakke positie van de christelijke organisatie in interna tionale verhoudingen. De heer Lanser citeert nog eens met instemming de woorden van prof. W F de Gaay Fortman, dat het Evangelie niet alleen een belofte heeft voor de individuele mens, maar dat het ook reinigend en vernieu wend de structuren van deze wereld aangrijpt. Ook onderschrijft de CMB-voorzit- ter de uitspraak van prof. Van Zu- them, dat de christelijke vakbewe ging een van de belangrijkste oorza ken is van het feit, dat onze maatschappij een overlegmaatschap- pij is geworden. Lanser wil daarom in de toekomst op de ingeslagen weg voortgaan. Vanuit het Evangelie moeten de grondregels van gerechtigheid, soli dariteit en verantwoordelijkheid tel kens weer doordacht en vorm gege ven worden. De structuren en ver houdingen in de maatschappij dienen zodanig gericht te worden, dat dc werknemer zich daarin als mens vol ledig kan laten gelden. DEN HAAG „Kinderen wil len boeken die echt zijn en span nend. Ze hebben gelijk. Wat je over landen en achtergronden vertelt, moet waar zijn, of het nu over een zie kenhuis in Kasj mir gaat of over de piste van een circus. Kinderen hebben daar recht op. Boven dien zijn ze vaak kritischer dan volwassenen. Je kunt hun geen onzin vertellen." De mening van An Rutgers van der Loe'f, die vandaag de staatsprijs voor kinder- en jeugd literatuur ontving. Haar boeken zijn in vele talen ver taald. De belang rijkste reden, dat zij zo veel gelezen wordt, is wel haar vermogen zich in te leven in situaties en personen en dat weer te geven. Zelf zegt zij: „Een soort gave die ik heb meegekregen, maar wel een noodzakelijk iets, want in het gewone leven heb je er óók mee te maken." Die laatste opmerking is wel typerend, want dat verklaart hoe de bewogenheid waarmee zij schrijft, is ontstaan. Haar schrijven is een mengeling van genoeglijke losheid én gedrevenheid. Wanneer zij eenmaal gegrepen is door een idee, waarmee ze eentijd heeft rondgelopen, en wanneer de hoofd personen voor haar tot leven ge komen zijn, ontstaan boeken waar in talloze kinderen (en ouderen) zich kunnen verliezen. Niet zonder te lachen, want haar snelle, soms nuchtere verhaaltrant wordt on verwacht doorbroken door iets waarom men in de lach moet schieten. An Rutgers van der Loeff heeft veel gereisd. Haar wens is nog Rusland te zien en te beleven. Zij wil de mensen leren kennen. Dat is haar ernst: documentatie, voorbe reiding. Dat vraagt tijd en geld. Majr „je moet ook stof kiezen die de moeite waard is en bovendien moet het een verhaal zijn dat wat te zeggen heeft". VERTAALD Het zou te ver voeren al haar boeken op te noemen. Vertaald is haar werk in Zweden, Noorwegen, Duitsland, Zwitserland, Israël, Fin land, Denemarken, Engeland, de VS. Zuid-Afrika, Frankrijk en Portugal, Brazilië, Tsjechoslowa' kije, Japan, Joegoslavië en Polen. Bijvoorbeeld De kinderkaravaan, bekroond in Engeland en Neder land, in Duitsland uitgezonden als radiohoorspel en Lawines razen, bekroond in Nederland (prijs van het Beste Jeugdboek van het jaar), Amerika en Duitsland en uitge zonden als hoorspel in Engeland, Duitsland en Nederland. Haar nieuwste boek Vals spoor in Waterland is ook al in het Duits vertaald. Nog enkele titels: Als je zou durven. Een vlinder achterna, Amerikaans avontuur, Vlucht Wassilis, vlucht!, Gideons Reizen en Ze verdrinken ons dorp. te belangstelling voor de Leidse Rotogravure. Versterkt de VNU haar marktpositie (een sterk blok tegen buitenlanders), voor Rotogra vure ligt het voordeel meer op het technische vlak. De 850 personeels leden van het Leidse bedrijf (de VNU telt er 5500) kunnen allen in dienst blijven, hetgeen een voor waarde van Rotogravure was. De VNU, ontstaan uit een bunde ling van onder meer De Spaarne- stad, Geïllustreerde pers en Teu- lingsgroep (Cebema) heeft als be langrijkste weekbladen: Margriet (oplage 815.000) Libelle (565.000), Panorama (400.000), Revu (210.000), Illustratie (115.000) Avenue (115.000) Pep, Okki, Donald Duck en ander (jeugd) bladen alsmede de kran ten De Tijd, Eindhovens Dagblad, Brabants Dagblad, Nieuwsblad van het Zuiden en Helmonds Dagblad met een gezamelijke oplaag van 300.000 abonnees. De VNU omvat verder o.a.. clichéfabrieken en uit geverijen! als Het Spectrum en Malm'berg. De Rotogravure, vooral bekend door haar kwaliteitswerk in koper diepdruk, geeft uit: Eva (360.000), Sportspiegel (75.000), het jeugdblad Tv - 2000 (75.000), Barend de Beer (50.000) alsmede vele stripboeken, pockets en boeken die aan de deur verkocht worden. Het Leidse bedrijf verzorgt ook de redactie, advertentie-explotatie, het drukken en de verspreiding van het blad Televizier (580.000). Formeel is de AVRO - RTN de uitgeefster. De AVRO-bode (355.000) wordt gedrukt bjj De Boer in Hilversum. Rotogra vure verzorgt de exploitatie ervan. Jarenlang woedde er een felle con currentie tussen het Rotogravure- 'blad Eva en de VNU-bladen Mar griet en Libelle. AVRO-voorzitter mr. L. H. Slote- maker zei blij te zijn met deze ontwikkeling; hij gelooft niet dat de neutraliteit van de AVRO in gevaar komt nu Televizier bij de VNU gedrukt zal worden. Of redacteuren nu in dienst zijn van de AVRO dan wel van Televizier VNU wist hij niet precies meer: die contracten zijn al een jaar oud. Maar enkele bladen Wereld kroniek (Stok - Den Haag) en De Spiegel, Marion en Prinses (Zomer en Keuning) vallen buiten de VNU- groep, hoewel De Spaarnestad en Zomer en Keuning samenwerken door middel van een gecombineerd advertentietarief voor enkele van hun belangrijkste bladen. Door de overneming zullen de he ren mr. R. F. C. baron Bentinck van Schoonheten en J. C. Stafleu zitting nemen in de raad van commissaris sen van de VNU. De heer H. L. van Eeghen neemt zitting in de raad van advies van de VNU. Mr. S. C. H. Coebergh zal worden benoemd tot lid van de raad van bestuur van de VNU. De directie van Rotogravure wordt gevormd door mr. L. van Vollen hoven en drs. C. N. Jansen van Rosendaal. (Van onze kerkredactie) GENEVE i=i Dr. E. C. Blake, secre taris-generaal van de Wereldraad van Kerken, zal waarschijnlijk nog vóór de assemblee van Uppsala (juli) een bezoek brengen aan Griekenland. Hij heeft bekend gemaakt, dat de primaat van de Griekse Kerk, aartsbisschop Hieronymos, hem offi cieel geschreven heeft, dat hij „in de hoedanigheid van een goed vriend" welkom is. Overeenkomstig een besluit van het uitvoerend comité in februari zou dr. Blake naar Griekenland gaan, om daar met vertegenwoordigers van kerk en staat onder andere de toestand van de politieke gevangenen te bespreken. Als zodanig is dr. Bla ke in Griekenland niet welkom, zei aartsbisschop Hieronymos enkele we ken geleden op de persconferentie, waarop hij tevens aankondigde, dat de Griekse Kerk geen afgevaardigden zal zenden naar Uppsala. Dr Blake noemde de brief van de aartsbisschop warm en persoonlijk. In zijn antwoord heeft de secreta ris-generaal onder meer geschreven, dat het handelen van het uitvoerend comité van de Wereldraad inzake Griekenland dikwijls verkeerd is be grepen. AMSTERDAM Uitgevers en boekverkopers zijn overeengekomen aan de ledenvergaderingen, die op 23 april worden gehouden, voor te stel len, het populaire en goedkope boek op een ruimere schaal dan tot nu toe te verspreiden, ook buiten de gespecia liseerde boekhandel om. Anderzijds zien uitgevers de nood zaak de gespecialiseerde boekhandel te steunen, zijnde het aangwezen in termediair tussen uitgever en pu bliek. De vaste prijs is op basis van de leveringscondities veilig gesteld. Dat was een eerste eis van de boekverko pers. Om het populaire en goedkope boek te mogen verkopen, moet de wederverkoper ingeschreven zijn in het Handelsregister, ook voor de ver koop van boeken, en zich verplichten Bij goedkeuring gaan de nieuwe de vastgestelde prijs te handhaven, maatregelen 2 mei in.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7