JOHNSON WIL GESPREK OVER VREDESPLAN SKOL? Onenigheid bij CH-radicalen Commentaar JAMIN Geboorte zonder saluutschoten ROVERS PLUKTEN GELD VAN WEG Thieu: voor laatste keer laten zien dat we vrede willen Het Kwartet LEVEN IETS DUURDER Vrij Jhr. De Geer trekt zich terug Herdenking slag bij Heiligerlee OOIEVAAR IN SLIEDRECHT Mogelijk sneeuw Tanker aan ketting in Europoort Met 63 mille spoorloos Nieuwe Leidse Coimramiit Dinsdag 7 «pril 1M8 - 49ste |aargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen DiMetcun fc DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer ftgofcj kantoor Leiden CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" toe uwe Steenstraat 3Ï Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur WASHINGTON De Amerikaanse president Johnson heeft gisteren zijn Zuidvietnamese collega Thieu uitgenodigd naar de Verenigde Staten te komen om samen vredesplannen voor Viet nam uit te werken. „Samen kunnen we onze plannen versterken om de dag van de vrede dichterbij te brengen", zei Johnson gisteren. Over de plannen zelf liet hij zich niet uit. Thieu stemt overigens volledig met de bombardementspauze in en gelooft dat zij tot vrede kan leiden. In Sai gon onthulde Thieu dat Johnson hem zondag over het nieuwe vredesinitia tief had geraadpleegd. Deze pauze- voor-onbepaalde-tijd betekent geen zwakheid aan de kant van de Zuid- vietnamezen. „Wij willen laten zien, al is het voor de laatste maal, dat wij naar vrede streven". Goede wil Noord-Vietnam mag volgens Thien het bondgenootschappelijke gebaar van goede wil niet verkeerd opvatten of het in verband brengen met de Amerikaanse verkiezingscampagne. De Amerikaanse regering en haar bondgenoten zouden hun politiek moeten herzien wanneer Hanoi dit gebaar niet als een vredesaanbod aanvaardt. Zuid-Vietnam zal Instemmen met een geleidelijke terugtrekking van de Ik geef op als nieuwe abonnee: naam: straat: plaats: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam straat: „«u» plaats: inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze Amerikaanse troepen uit het land. Wij zullen deze troepen dan aflossen, al zullen wij de Amerikanen zelf nooit vragen weg te gaan, zei de presdent op zijn drukbezochte pers conferentie. Druk overleg Ook op andere plaatsen is gisteren druk politiek overleg gevoerd over de Vietnam. De Britse minister van buitenlandse zaken Stewart sprak veertig minuten met de Russische ambassadeur in Londen, Smirnovsky. Johnson deed zondagavond een dringend beroep op Engeland en de Sowjetunie, alles te doen om tot vrede in Zuidoost-Azië te komen. Na afloop zei de Rus slechts dat hij tot de conclusie was gekomen dat de bombardementen niet volledig en ook niet onvoorwaardelijk zijn ge staakt. Hij voegde eraan toe, waar-, schijnlijk met Stewart nog een weer te zullen spreken. Beide landen be kleden samen het voorzitterschap van de Geneefse conferentie, die in 1954 vrede in Indo-China bracht. Geen basis Noord-Vietnam heeft nog steeds niet officieel gereageerd. Wel werd uit Noordvietnamese bron vernomen dat Hanoi het besluit van Johnson beslist niet ziet als een basis om het conflict op te lossen. President Johnson heeft niet vol daan aan de vier voorwaarden die Hanoi heeft gesteld, zo werd gezegd. In april 1965 eiste Hanoi onder meer terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Zuid-Vietnam, ontman teling van de bases en beëindiging van het militaire bondgenootschap met het zuide.n Het Russische persbureau Tass gaf gisteren als commentaar dat John son met gedeeltelijke stopzetting van de bombardementen Hanoi's eis voor „een volledige beëindiging van alle oorlogsdaden tegen Noord-Vietnam" negeert. Bommen Amerikaanse vliegtuigen hebben gisteren enkele doelen in Noord- Vietnam gebombardeerd waarvan de noordelijkste (in de buurt van Thanh Hoa) 320 kilometer ten noorden van de gemilitariseerde zone ligt. Volgens een Amerikaanse woord voerder ligt dit doel nog „binnen het voorgeschreven gebied". De grens tot waar aanvallen mogen worden onder nomen ligt op 335 kilometer ten noor den van de zone, is later officieel be kendgemaakt. Andere vliegtuigen deden aanval len op radarinstallaties bij Vinh, dat ongeveer 250 kilometer ten noorden van de zone ligt. Ook werden troe penconcentraties en artilleriestellin gen in en boven de zone bestookt De aanvallen hebben bjj waarne mers in Saigon verwondering ge wekt. Men had namelijk verwacht dat het nog te bombarderen gebied van Noord-Vietnam zich wellicht zou uitstrekken tot slechts twintig kilo meter boven de bewuste grens tus sen Noord- en Zuid-Vietnam. In ieder geval worden geen bom bardementen meer uitgevoerd op de bovenste helft van het land, waar negentig procent van de bevolking woont en waarin de steden Hanoi en Haiphong liggen. DEN HAAG De kosten van le vensonderhoud zijn in februari iets gestegen (van 130 tot 131 op basis van 1960 100). Groenten, fruit en brood werden duurder en var kensvlees en eieren goedkoper. WASHINGTON President Johnson heeft gisteren zijn vroegere gezant in Zuid-Vietnam Henry Cabot Lodge tot ambassadeur in West-Duitsland benoemd. WAT IS BEL (010) 131244 SA DEN HAAG Bij geboorten van leden van bet Koninklijk Huis zullen voortaan geen saluutschoten meer worden gelost. Dit heeft de regering besloten in verband met |j de eind deze maand te verwachten bevalling van prinses Margriet. De Prinses zal worden opgeno men in bet Academisch ziekenhuis in Utrecht, waar prof. dr. V. P. Plate verloskundige zal zijn, met assistentie van de kinderarts dr. J. Drukker, de anesthesist G. M. H. Nijhuis en de hoofdverpleegster mejuffrouw C. L. van Beu- zekom, ongeveer hetzelfde medische team dus als hij de ge boorte van prins Willem-Alexander. Na -de officiële bekendmaking, door de Rijksvoorlichtingsdienst met medewerking van pers, radio en fv, vanuit 'het perscentrum Nieuwspoort, zal van alle rijksge bouwen de driekleur met oranje wimpel worden uitgestoken. (Van zelfsprekend zullen ook particulie ren vlaggen) Is de officiële 'bekendmaking na 's middags vier uur, dan zullen ook de volgende dag de vlaggen worden gehesen. Dit is ook 'het geval als de 'baby wordt geboren op een zon dag, op Goede vrijdag, Tweede Paas dag of 4 mei. Op scholen kan vrijaf worden ge geven als de 'bekendmaking vóór drie uur 's middags gebeurt. Anders wordt de resterende tijd vrijgegeven plus de volgende dag. De inventaris van het scheikundelokaal van het Charloise Lyceum in Rotterdam-Zuid is volledig vernield hij een ontploffing. Twee leerlin gen en een leraar zijn ernstig gewond. Men was bezig. jaaWttemaafete rookbommetjes met chemicaliën te vullen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Binnen de deradicalen in de CHU is de afgelopen weken onenigheid ont staan, die tenslotte geleid heeft tot het terugtrekken van jhr. D. J. de Geer jr. Het verschil van opvatting liep vooral over de vraag wie van de radicalen een plaats zou krijgen in enkele studiecommissies van de CHU. Hierbij ging het met name om de commissie-Politieke Duidelijkheid en de beginselprogramcommissie. Het bestuur van de Unie vroeg aan de radicalen enkele namen te noe men van mensen uit hun kring voor deze commissies. Als kandidaten worden onder meer gesteld drs. J. Tegelaar, drs. H. J. Vierssen, jhr. mr. D. J. de Geer en de heer P. Jonge- neel. Het c.h. bestuur vroeg de heer Te gelaar voor de programcommissie en de heer De Geer voor de commissie- Politieke Duidelijkheid. Hierop bleek echter dat de radicalen sterk ston den op een benoeming van drs. Vierssen in de commissie-Duidelijk heid. Verwijt Men verweet de heer De Geer dat hij de benoeming niet had moeten aanvaarden. Het c.h. bestuur wilde de radicalen in zoverre tegemoetko men door voor te stellen dat drs. Vierssen in de commissie-Duidelijk heid gehoord zou worden over de kwestie van het stembusakkoord. Hierover zou het bestuur vorige week met drie radicalen, onder wie de heer De Geer, een gesprek voe ren. Op de dag, dat dit gesprek zou worden gevoerd ontving het Unie- bestuur een brief van de heer De Geer dat hij niet langer lid bleef van de c.h. radicalen. Wel behoort hij nog steeds tot de werkgroep van christen-radicalen. Deze bestaat uit radicalen uit KVP, AR en CHU. Aaangezien de heer De Geer wel tot de radicalen in breder verband blijft behoren, wordt niet verwacht dat het c.h. bestuur hem zal vragen zijn plaats in de commissie ter be schikking te stellen. Door de huidige ontwikkeling is echter een van de „kopstukken" van de c.h. radicalen verdwenen. Jhr. De Geer jr. was na melijk de laatste tijd een van de be langrijkste woordvoerders van de radicalen in de CHU. Naar verluidt zou het Uniebestuur de radicalen gezegd hebben ontstemd te zijn over het feit dat voor de tv voortdurend gezegd wordt dat men „voorlopig nog vertrouwen heeft in de Unie maar dat er nog wel een breekpunt kan komen". Voorts heeft men de groep van 16 de zogenaamde verontrusten gewaarschuwd voor blokvorming. Deze groep, die uiterst gereserveerd staat tegenover een aantal vernieu wingen in de Unie, heeft onlangs een eigen bestuur gevormd. Het Unie- bestuur heeft hen er op gewezen dat men niet als groep binnen de CH kan optreden maar dit via de kiesvereni gingen moet doen. SCHEVENINGEN Ter 'herden king van de slag bij Heiligerlee be legt „Protestants Nederland" zater dagmiddag 18 mei om 3 uur een openbare landelijke bijeenkomst in de Oude Kerk aan de Keizerss'craat. Sprekers zijn ds. Jac. de Vries, mr. W. Beemink, ds. L. Lagerwey en ds. A. J. de Jong. Medewerking verleent het Schevenings Vissersvrouwenkoor onder leiding van Ary Noord'hoek en de organiste mejuffrouw H. M. van der Vlies. SLIEDRECHT Op het ooievaars nest op de oude schoolwoning van de Beatrixschool in de Kerkbuurt is zondag een ooievaar neergestreken. Blijkbaar bevalt de langbeen dit nest uitstekend. Vorig jaar werden in het nest jongen grootgebracht. Het nest is in 1966 op de schoorsteen van de wo ning aangebracht door de gemeente. Minister XJdink van Ontwikke lingshulp opende gisteren in de Utrechtse Jaarbeurs de vak tentoonstelling voor de levens middelenbranche, de ROKA 68. Tijdens de rondgang van de be windsman bood een Grieks kereltje in nationaal kostuum hem een drank aan. De meeste mensen zijn als eieren, te vol van zichzelf om iets anders te bevatten. BILLINGS I 0 Een handjevol ge- grepenen werkt aan J vernieuwing pagina Kernmerk I „Ik heb het eten al klaargemaakt." DE BILT Een actieve de pressie is de afgelopen 24 uur I van de oceaan over Schotland naar de Noordzee getrokken. Om deze depressie is met noor delijke winden koude arctische II lucht naar Engeland en Ierland gestroomd. Een koufront, dat de scheiding vormt met zachtere lucht boven West-Europa verplaatst zich de komende 24 uur over ons land naar het oosten. Dit zal met enige regen gepaard gaan terwijl na het voorbijtrekken van het I front de temperatuur zal dalen. Een andere depressie, die gis teren nog voor de kust van Noorwegen lag, is vanmorgen bij Schotland aangekomen en trekt geleidelijk verder in zuidelijke richtingrichting. DE BILT Zwaar bewolkt I met tijdelijk regen of buien. Me rendeels matige wind uit zuide lijke richtingen en iets lagere temperaturen. 3 april zon op 6.10, onder 19.17; maan op 7.56, onder 0.51. Wordt de geboorte zaterdag na 12 uur of zondag meegedeeld, dan mag 's middag vrijgegeven worden. Maar de eindexamens gaan in elk geval door. De ambtenaren krijgen géén vrijaf. Hanoi TJET heeft weinig zin, in de nog al tijd weigerachtige houding van Hanoi een bewijs te zien, dat presi dent Johnson in zijn veelbesproken rede niet ver genoeg is gegaan en dat zijn twee besluiten de positie van Amerika hebben verzwakt. Johnson is Hanoi meer dan halver wege tegemoet gekomen. Volledig staken van de bombardementen is mogelijk, zodra het Amerikaanse ge baar wordt beantwoord door een be perking van Noordvietnamese zijde. Als Hanoi werkelijk vredesbespre kingen wenst, zal het geen negatieve houding aannemen. Het zal dan de stap van Johnson aangrijpen om ook zijn goede wil te tonen. Na jaren van teleurstelling is er geen reden om aan te nemen, dat die goe de wil nu ineens zou bestaan. Eer zal Hanoi geneigd zijn, het besluit van Johnson te zien als een teken van zwakte, dat aanspoort om nog langer het been stijf te houden. Johnson rekende met deze mogelijk heid. Niettemin zei hij te hopen, dat Hanoi na jaren van strijd, waarin het conflict niet werd opgelost, zijn pogingen zal staken om een militaire overwinning te behalen. Johnson bevestigde in feite dat Ame rika niet langer de nadruk zou leg gen op de oorlogvoering, maar op het zoeken naar een politieke op lossing, die vrede in Vietnam kan brengen. De uitnodiging aan president Thieu van Zuid-Vietnam, naar Washington te komen, is een sterke aanwijzing, dat de regering te Saigon zowel in militair als in politiek opzicht groter en directer verantwoordelijkheid zal krijgen. De verzekering van Thieu, dat Zuid- Vietnam zonodig de strijd alléén zal voortzetten, wijst er al op, dat men in Saigon heeft begrepen, hoe de zaken er voorstaan. Blijft de vraag, of men ook de politieke consequen ties zal aanvaarden. Zusterschip van Torrey Canyon ROTTERDAM Aan de steiger van de BP-raffinaderij in Europoort ligt ifle Liberiaanse tanker Lake Pa- lourde aan de ketting. De Franse re gering eist namelijk van de rederij de Barracuda Tanker Corp. te Mon rovia schadevergoeding voor de vervuiling die het zusterschip Torrey Canyon ongeveer een jaar geleden op de stranden veroorzaakte nadat het schip was gestrand bij de Seven Sto nes. De rederij heeft direkt opheffing van de vasthouding van het schip gevraagd bij de Rotterdamse recht bank. Vandaag hoopte de rederij het schip vrij te krijgen. Dan moet wel een bankgarantie worden gestort die de eis dekt. Later zal dan worden uitgemaakt of de eiser er recht op heeft. De Lake Palourde arriveerde maandag met een lading ruwe olie uit de Perzische Golf bij BP. Van daag had de tanker moeten vertrek ken. Vorig jaar ontsnapte de Lake Pa lourde maar net aan een vastlegging in de haven van Singapore. morgen voordeel pinda rotsjes 200 gram van 92 niet duur wc/ heerlijk (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM Het abattoir in de radiostad is ineens 63 mille armer. Op listige manier hebben twee mannen in een oude Mercedes dit geld aan twee banklopers-op-de-bromfiets ont futseld. De overval gebeurde gistermiddag om half vijf. Van de daders is geen spoor te be kennen. Het door slagers aan het abattoir betaalde geld wordt altijd door twee bedienden van de Nederlandse Midden- standsbank aan de 's-Gravelandseweg afgehaald. Het geld wordt in een zwart koffertje gedaan met drie knipsluitin gen. Zo gebeurde ook gistermiddag. De twee jongelui namen plaats op hun bromfiets, waarbij de duo-zitter het koffertje op zijn knieën hield. VJak bij het abattoir, in de Pasteurstraat, passeerden de twee een oude Mercedes waarvan de kap openstond. Kennelijk was een man aan het reparareren. Plotseling kwam deze man tevoor schijn, griste het koffertje tussen de twee bedienden weg, de motorkap van de Mercedes viel dicht en de wagen was met veel vaart verdwenen. Een van de bedienden slaagde er nog net in het nummer te noteren. De politie gaf onmiddellijk groot alarm. Politiewagens gingen de grote weg op en zelfs een helikopter speurde naar de auto. Vergeefs, want ander half uur later werd de Mercedes een paar straten verder dan de Pasteur straat gevonden. De rovers waren on middellijk overgestapt in een andere donkere wagen 'een VWl. waarmee ze Hilversum hadden verlaten. De opsporing zal een moeilijke zaak zijn, want het was een goed voorbe reide overval. Het signalement van een der twee berovers is echter bekend. Commentaar van een slager in het abat toir: „De bank vroeg hierom. Het geld soms meer dan een ton wordt altijd open en bloot in de kantine af gerekend cn dan met dat bromHetsjó opgehaald."

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1