Pastoor Van Duin: Niet teuten, maar iets doen! Mr. v. d. Stee: „Eerst partij horen over de Achttien" Commentaar Geldakkoord rijke landen Onze jengd weer dienstbaarheid Ieren President Nasser laat dreigende taal horen KVP PAST ZICH AAN BIJ AR: Huib Goudriaan Sociale, in plaats van militaire dienst Jhr. De Geer jr. uit CH-radicalen Roulerende leiding van Nieuw Links VVD-radicalen in progressieve concentratie Ook daar alles goed en| wel KVP-democraten blijven in partij MAANDAG 1 APRIL 1968 Kapelaan A. van Duin uit Hilversum sinds vrijdag pastoor A. van Duin uit Haarlem is niet bang de mensen tegen de baren te strijken. Hij zegt met overtuiging: „Er is geen dienstbaarheid, en geen naastenliefde meer, en dit is een vloek voor de bele Westerse wereld. Dag in dag uit zijn we met een enorme snelheid op weg naar de derde wereldoorlog. Dit eist dat we niet teuten, maar zo gauw mogelijk tot daden komen Wat de 44-jarige pastoor wil doen om deze harde feiten om te buigen? H\j heeft reeds een daad gesteld: enige tjjd ge leden zei hjj op een teach-in dat de militaire dienstplicht zou moeten worden vervangen door sociale dienstplicht. Aan de realisering van dit plan wordt nu hard gewerkt door Hilversumse jongeren, maar de wjjze waarop is nog „geheim". Geboeid door zijn gedurfd initiatief overigens niet geheel nieuw: de Sjaloomgroep, de r.k. vredesbeweging Pax Christi, de provo's en dr. Last post hebben soortgelijke plannen ge lanceerd heb ik de pastoor ge vraagd, wat hem zover heeft ge bracht. Tegenstellingen Pastoor Van Duin: „We zitten in de wereld opgescheept met twee te genstellingen. In de eerste plaats de ideologische tussen Oost en West, en in de tweede plaats de materiële te genstelling tussen de rijke en de ar me landen, de tegenstelling Noord-Zuid. De materiële tegenstelling nu vraagt eerder om een oplossing dan de Ideologische, omdat deze anders ook uitgroeit tot een ideologisëhe te genstelling, waardoor een derde we reldoorlog onvermijdelijk wordt Nu is er nog iets andes te consta teren. Ik heb al jaren te maken met de jeugd. Die jeugd is wat betreft vorming, waar het gaat om zelfbe houd, steeds beter ontwikkeld, maar daarnaast is de houding ten opzichte van de medemens minder goed dan in het verleden. De jeugd van vandaag is puur eco nomisch ingesteld, maar aan het puur economische ontbreekt het dienstbare element. Er wordt enorm veel ge praat over de medemens in nood, maar de daden ontbreken. Naar mijn mening toont de jeugd van de rijke landen dezelfde mentali teit ten opzichte van Üe arme landen als de mentaliteit van het Westen in het algemeen is tegenover de arme landen. De ontwikkelingshulp in Nederland bv. is berekenend: het geld moet in eigen kas terugvloeien. dat we mondiaal moeten denken. Trouw zijn aan een klein blok, kan trouweloosheid betekenen aan de we reldbevolking. Nu kennen we ontwikkelingswerk op particuliere basis, uitgevoerd door een klein stelletje idealisten. Dit maakt niet veel indruk, maar indien dit ontwikkelingswerk door een heel volk zou worden aangepakt, is dit wel van invloed op de wereldopinie. Bovendien zou het geld dat nu voor bewapening wordt gebruikt, kunnen worden aangewend voor het ontwikkelingswerk." Vier mogelijkheden De pastoor meent, dat ook wanneer ontwapening niet mogelijk is, het le ger kan worden ingekrompen tot een efficiënt politie-apparaat. De dienst plicht zou dan sociale dienstplicht kunnen worden, met vier mogelijk heden. In de eerste plaats UNO-dienst: so ciaal werk onder auspiciën van de Verenigde Naties. In de tweede plaats ontwikkelingsdienst, bestaande uit het helpen van de arme landen met mensen en materiaal uit eigen land. In de derde plaats het samenstellen van rampenkolonnes, zich manifeste rend in, nationaal zowel als interna tionaal, te hulp snellen bij rampen. Ten vierde sociale dienst in het binnenland: het helpen van eenza men, bejaarden en zieken, en bouwen van woningen in „sociaal verband." „In tegenstelling tót militaire dienstplicht kunnen bij sociale dienstplicht velen worden ingezet, van wie de studie parallel loopt met de te bieden mogelijkheden." P. JONGELING: Vervaging grondslag christelijke partijen ARNHEM Koereen, in christen democratische richting betekent een oecumenische vervaging op politiek ge bied. Koersen in christen-radicale rich ting betekent een nog snellere afbraak van de christelijke politiek en gaan in de richting van een doorbraak naar het socialisme. Dit zei het Tweede-Kamerlid P. Jon geling zaterdag op het appèl van het Gereformeerd politiek verbond. Hij zei dait de KVP, ARP en CHU thans wel bewust in de richting koersen van de ene christen-democratische partij met zeer vage principiële grondslag. De heer Jongeling zei dat de vijf grote politieke partijen nog bestaan, maar het verschil tussen links en rechts in historische zin is vervaagd. Men heeft elkaar gevonden op basis van al lerlei natuurrechtelijke constructies als de rechten van de mens, de medemen selijkheid etc. Men spreekt by de grote chr. partijen nog wel van een chr ge- inspireerde politiek, maar de inhoud van deze politiek wordt steeds minder genormeerd aan de bijbel. Daardoor vervagen de grenzen tussen de drie grote chr. partijen. KVP, ARP en CHU koersen thans welbewust in de rich ting van de ene christen-democratische partij met een zeer vage principiële grondslag. De chr-radicalen vormen de linker vleugels van deze drie partijen. Zij zijn het radicaals in een breuk met de oude principes. De chr-radicalen kiezen feitelijk voor het socialisme. Hun politieke doelstellingen komen sterk overeen met die van D-66 en PvdA. De heer Aarden wil een partij van chris tenen niet een christelijke partij noe men. Daarmee heeft hij in principe gekozen voor de doorbraak, aldus de heer Jongeling. DEN HAAG De AR-fractieleider in de Tweede Kamer, mr. B. W. Bies heuvel, is gevraagd president-commis saris te worden van de N.V. NEMO in oprichting. In deze maatschappij voor ontwikkelinghulp zal de overheid met het bedrijfsleven samenwerken. De heer Biesheuvel is in beginsel bereid deze functie op zich te nemen. Hij zal binnenkort met vertegenwoor digers van werkgevers en werknemers contact opnemen over de voorberei ding van de NEMO. Het is niet de bedoeling van mr. Biesheuvel zijn Kamerlidmaatschap neer te leggen. WITTEVEEl*: WEIGERING PARIJS DIENT POLITIEK DOEL STOCKHOLM In interna tionale geldkringen meent men, dat het dit weekeinde bereikte akkoord van de Groep van „Ne gen" Frankrijk doet voorlopig niet mee de goud- en valuta markten tot rust brengen. Men kan de genomen maatregelen zo zien, dat deze een eind kunnen maken aan het dreigende gevaar voor een tekort aan internationa le betalingsmiddelen. Het gaat hier om de zogenaamde speciale trekkingsrechten op het In ternationale Monetaire Fonds. Men heeft een soort „geld" geschapen, dat de goud- en dollarreserves moet aan vullen. Via de speciale trekkingsrech ten kunnen met dit geld tijdelijke betalingsbalanstekorten worden weg gewerkt. Minister Debré van Frankrijk, die de deur tot Franse toetreding tot het akkoord toch nog op een kiertje hield, had twee argumenten voor zijn afwijzende houding. Het ontwerpplan van Stockholm gaat veel verder dan de beginselovereenstemming, die tij dens de jaarvergadering van het IMF in Rio de Janeiro werd bereikt. Waarschijnlijk zijn belangrijkste ar gument was, dat Frankrijk in Stock holm de fundamentele problemen van de internationale monetaire structuur had willen bespreken. VETO De EEG-landen, vooral Duitsland, hebben urenlang geprobeerd Frank rijk alsnog over te halen. Een tege moetkoming aan Frankrijk was bij voorbeeld het loslaten door de VS van het monopolie op het vetorecht als het om belangrijke beslissingen in het IMF gaat: er zal nu een meerder heid van 85 procent der stemmen noodzakelijk zijn (tot nu toe 80 pro cent). De EEG heeft zeventien pro cent en Amerika 22 procent der stemmen. Minister Witteveen zei bij terug keer op Schiphol, dat Frankrijks af wijzing slechts politieke gronden kon hebben en zakelijk onnodig is. De minister meende echter, dat het zon der Frankrijk ook wel zou gaan (evenals in de goudpool). Over Frankrijks wens de gouden standaard in ere te herstellen, zei minister Witteveen, dat „De Gaulle terugkijkt in het verleden. Het goud heeft een nuttige functie maar geen overheersende". Het grote verschil in opvatting ten PASTOOR VAN DUIN .Nederland moet voorbeeld geven Teveel ontzien De jongeren van nu zijn niet vol doende gevormd als ge meenschapsmensen. Dit komt omdat de welvaart na de oorlog enorm is toegenomen, met als gevolg dat de meeste ouders die de vooroorlogse crisistijd hebben gekend hun kin deren bewust niet lieten delen in ma teriële zorgen. Ze wilden dat hun kinderen bespa ren, met als gevolg dat de meeste jongeren geen dienstbaarheid hebben geleerd, en zich in hun vrije tijd al leen maar uitleven. Wil ons volk langzaam maar zeker weer even wichtig worden, dan is zeker enkele tientallen jaren sociale dienstplicht nodig." De pastoor wil de Jeugd weer dienstbaarheid leren door „sociale dienstplicht" ten behoeve van de ge meenschap. „Als de jongeren zien wat er ge daan moet worden, leren ze het ook. De jeugd bestaat nu uit 80 procent zoekers, die wel willen dienen, maar niet weten waar en hoe. Ik denk aan sociale dienstplicht voor jongens èn meisjes. De meisjes leren dan ook aanpakken in het huwelijk, en een vrouw die kan werken en dienen is uitermate belangrijk voor een goed gezin." Vat» geen gewicht Pastoor Van Duin stelt zich voor dat Nederland een voorbeeld kan worden voor de wereld door te ont wapenen. De Nederlandse jeugd kan inplaats van dienst te doen in het leger, een jaar of langer werken in de ontwikkelingslanden of bin nenslands sociaal werk verrichten. „In de ideologische strijd zou ont wapening van een klein volk als het onze geen gewicht in de schaal leg gen. Voorop staat bij mij trouwens, Niet optimistisch Pastoor Van Duin heeft geen opti mistische kijk op de toekomst „Als Nederland de moed zou hebben het roer radicaal om te gooien en er komt een wereldkatastrofe, dan kun nen we als volk in ieder geval zeg gen: we hebben iets gedaan om dit te vermijden. Maar als er geen ommezwaai komt in de houding van het rijke Westen, zullen de ideologische tegenstellingen alleen maar groter worden. Te genstellingen die zullen worden uit gevochten over de ruggen van de ontwikkelingslanden." Een aantal jongeren werkt nu hard in werkgroepen aan de voorbereiding van een appel aan de Nederlandse jeugd, die moet worden warm gemaakt voor het plan van de pastoor. „En als dit niet lukt", zegt de initiatiefnemer vastbera den, „krijgen alle Kamerleden nog een brief." Trouwens, er staat nog meer op stapel, maar dat is „geheim"! DEN HAAG Jhr. D. J. de Geer, een van de vooraanstaande radicalen in de CHU, heeft zich van de CH- radicalen losgemaakt. Hij blijft lid van de werkgroep van christen-radicalen. De heer De Geer jr. (zoon van het Eerste Kamerlid) heeft zijn besluit om persoonlijke redenen genomen. Unie- voorzitter drs. Tilanus heeft hij ge schreven te menen buiten de werk groep zijn politieke doeleinden beter te kunnen bereiken. De heer De Geer wilde ons over de redenen liever niets meedelen. DEN HAAG De groep Nieuw Links In de PvdA zal een roulerend systeem invoeren voor de bezetting van bet voorzitterschap. Het is de bedoeling dat vier personen beurtelings deze functie enige tijd waarnemen. Hiertoe is besloten na de moeilijk heden tussen Nieuw Links-voorzitter Han Lammers en het PvdA-Kamerlid drs. J. van den Doel. De heer Van den Doel. die tot de oprichters van Nieuw Links behoort, had Lammers verwe ten dat hij Nieuw Links wil identifi ceren met de denkbeelden die hij in het weekblad De Groene weergeeft. CAIRO President Nasser van Egypte heeft zaterdag weer dreigende taal laten ho ren. In een radiorede verklaar de hij een actieprogram voor de toekomst te hebben opge steld, waarin staat dat de hoogste prioriteit zal worden gegeven aan de strijd om de bevrijding van de bezette Ara bische gebieden. Het program zou hij aan het volk voorleggen. Nasser hield zijn rede op de dag dat de Russische minister van defensie, Gresjko, in Cairo aankwam voor een onverwacht bezoek. In New York deelde Oe Thants af gezant in het Nabije Oosten, Gunnar Jarring, voor de Veiligheidsraad ln een verslag mee, dat zijn pogingen om Israël en de Arabische landen tot vredesbesprekingen te bewegen, zijn mislukt. Hij geeft de moed echter niet op en zei verder te zullen stre ven naar vredesoverleg tussen de strijdende partijen. De Veiligheidsraad kwam zaterdag bijeen om het recente gewapende conflict tussen Israël en Jordanië te bespreken. Vandaag zal weer hier over worden vergaderd. Secretaris generaal Oe Thant had eerder voor gesteld onmiddellijk VN-waarnemers te stationeren langs de bestandsgrens om eventuele conflicten te voorko men. Dit voorstel werd gesteund door de Amerikaanse afgevaardigde bij de VN, Arthur Goldberg. Bezwaren In Israëlische kringen had men echter bezwaren tegen dit plan. Men is er namelijk van overtuigd dat de nachtelijke sabotagetochten van in filtranten uit Jordaans gebied uiterst moeilijk zijn vast te stellen, zulks in tegenstelling tot eventuele represail les van Israëlische zijde. Toch is men in Tel Aviv van oordeel, dat de Is raëliërs niet de eerste zullen zijn om het voorstel af te wijzen. Men zou eerst willen afwachten hoe de reactie van Jordanië is. In New York heeft het Ameri kaanse Joodse Congres een beroep gedaan op president Johnson om ko ning Hoessein van Jordanië en pre mier Esjkol van Israël uit te nodigen voor een vredesgesprek. De ontmoe ting zou plaats kunnen vinden op het vlaggeschip van de Amerikaanse Zesde Vloot in de Middellandse Zee. Het Witte Huls heeft hierop nog geen reactie gegeven, (Van onze parlementsredactie) UTRECHT Na de ARP heeft nu ook de KVP besloten eerst de hele partij te raadplegen al vorens het overleg in de groep van Achttien voort te zetten. Dat bleek uit de rede, die de nieuwe KVP-voorzitter mr. A. P. J. J. M. van der Stee za terdag in Utrecht bij zijn in stallatie hield. De door de Achttien uit gebrachte interimrapporten le ken hem te belangrijk om ze alleen in het nieuwe KVP- bestuur te behandelen. Ze zul len aan alle afdelingen, krin gen en werkgroepen worden voorgelegd met de vraag of deze rapporten liggen in de lijn van de resoluties, die de KVP-partijraad eind vorig jaar in Arnhem heeft aanvaard. „En na deze voorbereidende besprekingen zou ik niet later dan begin juni het antwoord van de par tijraad willen horen. Het gaat dus niet om een uiteindelijk oordeel over de vraag of wij het streven naar sa menwerking of een federatie met de ARP en CHU moeten voortzetten. Daarover zal de partijraad zich pas in het najaar uitspreken aan de hand van de dan bereikte resultaten", al dus mr. Van der Stee. Meningspeiling „Het gaat", zo vervolgde hij, „nu om een tussentijdse meningspeiling of wij op de goede weg zijn in het kader van onze Arnhemse resoluties en om onze delegatie in de groep van Achttien te laten weten hoe zij, ge hoord de discussies in de partij over deze interimrapporten, verder moet opereren. Het zal daarbij niet moeten gaan om bepaalde woorden en zin nen, maar om de grote lijn, om de geest die uit rapporten spreekt. Bo vendien zal de partijraad dan de ge legenheid hebben programma-onder delen aan te geven, die het eerst in het overleg moeten worden betrok ken. Met des temeer vrucht zal dan de groep van Achttien kunnen voort gaan". Tot tweemaal toe benadrukte mr. Van der Stee, dat bij de beoordeling van de stukken van de Achttien niet mag worden vooruitgelopen op de beslissing die de partijraad in het najaar van 1968 over de samenwer king met ARP en CHU zal nemen. Hij trachtte inet deze verzekering kennelijk de grond te ontnemen aan het verwijt van de KVP-radicalen, dat fractieleider Schmelzer in de be kende tv-uitzending van vorige maand wèl op die beslissing zou zijn vooruitgelopen. Intussen, zo zei mr. Van der Stee, zal het KVP-program worden uitgediept en nader gecon cretiseerd. Daarbij zal de inbreng van de KVP-radicalen als een be langrijke bijdrage worden aanvaard. „Dat een aantal radicalen onze partij heeft verlaten, brengt hierin geen verandering". Binnenkort wordt ook de studiegroep ingesteld die alle mo gelijkheden zal nagaan om de kiezers meer duidelijkheid te verschaffen voor de verkiezingen. Herstel van het onderlinge vertrou wen in de KVP achtte mr. Van der Stee eerste en belangrijkste voor waarde voor de verdere gang van zaken. Alle groeperingen en regio's moeten tot hun recht komen, maar dit mag niet 'eiden tot vorming van partijen in de partij. Bezinning op de vraag of over heidssubsidie voor het politieke werk of voor onderdelen daarvan gewenst is, achtte mr. Van der Stee gewenst Hij had er grote waardering voor, dat een aantal KVP-ers buiten de direkte partijorganisatie om zich persoonlijk inzet om de partijfinan- ciën te verbeteren. Afscheid Aalher se Mr. Van der Stee werd 's morgens door de KVP-bestuursraad bij accla matie gekozen tot partijvoorzitter in de vacature-mr. p. j. M. Aalberse. Conform de voordracht werden te vens in het nieuwe dagelijks partij bestuur gekozen: Th. Laan, onder voorzitter (radicaal), mej. G. S. H. M. Kok, ondervoorzitter, drs. H. A. E. Eisen, ondervoorzitter, mr. J. G. H. Janssen, lid (radicaal), F. van der Gun, lid (radicaal), A. J. Hermes, lid, ir. J. L. Th. Siepmann, lid, drs. H. H. Veringa, lid, en ir. J. Stienen, voor zitter KVP-jongeren. De aftredende KVP-voorzitter mr. Aalberse werd bij zijn afscheid over laden met geschenken en geschenk jes: een filmcamera van de partij, een zonnebril van drs. Schmelzer e.d. De eveneens aftredende ondervoor zitter drs. G. Horbach kreeg flessen wijn. In zijn afscheidsrede zei mr. Aal berse te vertrouwen, dat na de CHU ook de ARP en KVP zich positief zullen opstellen t.a.v. de rapporten van de Achttien. Hij betreurde het zeer, dat ARP-voorzitter dr. Berghuis om gezondheidsredenen niet meer aan dit werk kan deelnemen. „Ik wil hem hier openlijk dankzeggen voor zijn belangrijke arbeid ten bate van de christelijke politiek en voor de steun en vriendschap, die ik van hem heb mogen ondervinden" (applaus). De vergadering werd bijgewoond door de KVP-ministers De Jong, De Block en mej. Klompé en de onder voorzitter van de ARP dr. Veerman. CHU-voorzitter drs. Tilanus en ande re CH-vertegmwoordigers hadden zich laten excuseren in verband met een vergadering van het CHU-hoofd bestuur. Mr. Van Mierlo: (Van onze parlementsredactie) UTRECHT Niet alleen de PvdA, D'66 en de (christen-) radicalen, maar ook de „radicale vleugel van de VVD" zal bij de progressieve concen tratie moeten worden betrokken, zo meent D'66-leider mr. H. A. F. ML O. Van Mierlo. Hij zei dit zaterdag in Utrecht tijdens een bijeenkomst van zijn partij, waar kiezers vragen kon den stellen aan Kamerfractie bestuursleden. Mr. Van Mierlo noem de de PSP niet als adspirant-partner in de linkse concentratie. Het Tweede-Kamerlid drs. E. Vis ser deelde mee, dat D'66 binnenkort een apart congres over de NAVO be legt Zijn collega drs. Nypels had op zichzelf geen bezwaar tegen het in grijpen van minister Rooi vink in de bouw-cao, maar wel tegen het feit, dat alleen het punt van de ar- beidstijdverkoring is aangepakt. De minister had dan beter de hele cao nietig kunnen verklaren. Kamerlid dr. Imkamp betwijfelde op grond van zijn ervaringen in New Delhi (wereldhandelsconferentie) of het steeds door D'66 verdedigde uit gangspunt nL dat de bestedingsmo gelijkheden van de ontwikkelingslan den voor onze hulp maatgevend moe ten zijn, in de praktijk nog wel te verwezenlijken is. NIEUW DELHI In de omgeving van Allahabad in Noordoost-India is zaterdagavond een goederentrein van achteren ingereden op een stilstaande passagierstrein. Achttien mensen, on der wie de machinist van de goede rentrein, kwamen om het leven en ne genentwintig personen werden gewond. aanzien van de trekkingsrechten zit hierin, dat Witteveen en anderen me nen, dat een volkomen evenwichtig® betalingsbalans praktisch onbereik baar is, zodat men bij inwilliging van de Franse eis, de voorwaarden voor trekkingsrechten te verscherpen, nooit aan het wegwerken van beta lingsbalanstekorten zou toekomen. „AMERIKA" Voorwaarde voor het trek kingsrecht is dan ook, dat er sprake moet zijn van een duidelijk opgaande lijn van de betalingsbalans. Minister Debré: „Laat niemand zich illusies maken. Ook Amerika zal bij het IMF aankloppen hoewel de betalingsba lans van de VS ten eeuwigen daga niet meer evenwichtig zal worden". Een concessie aan Frankrijk is, dat niemand hoeft deel te nemen aan de ze trekkingsrechten die heeft tegen gestemd. De uiteindelijke Franse beslissing zal vallen, wanneer de de finitieve tekst van het ontwerp aan de regeringen *s toegezonden. Er is dus nog een kans dat Frankrijk niet in het isolement blijft, aldus minister Witteveen. Trouwens, deelneming van Frank rijk is niet noodzakelijk, omdat dat land geen betalingsbalansoverschot heeft. De landen die dat nu wel heb ben en die dus de basis zijn voor invoering van het trekkingsstelsel zijn Italië en Duitsland. QOK binnen de KVP zal men zich gaan buigen over de eerste rap porten van de „Achttien", zoals het bestuur van de ARP reeds ten aan zien van déze partjj had besloten. Zoals bekend had een besluit van het ARP-bestuur al tot een opschor ting van de beraadslagingen binnen de Achttien geleld. Over dat besluit hadden wjj onze verwondering al ge uit. De plicht tot opschorting lag niet opgesloten in de instelling van de Achttien. Bovendien vorderden de besprekingen dermate goed en wa ren ook de aanvankelijke resultaten van een aard, dat déérin voor de opschorting der beraadslagingen geen reden kon liggen. Die reden moest dan ook wellicht elders worden gezocht, en wel bin nen de eigen partijgelederen. Bij de KVP is men nu tot een gelijk luidend besluit gekomen; waarom zon men, de beraadslagingen binnen de Achttien opgeschort zijnde, ook daar niet tot enig nader partijberaad besluiten? Alleen de CHU oordeelt anders. Zij ziet met ons de noodzaak van dat nadere beraad in althans dit stadium nog altijd niet in. KVP—ARP—CHU (12) U wilt chfistelijk-nationaal zijn, laar waarom dan uw onverholen sympathie voor conservatieve stromin gen in de partijen die christelijke po litiek willen bedrijven? Nationaal bent u daarin zeker. Lieden die hun predikaat progressief, radicaal of christelijk tot op de bodem, tot in de wortel waar willen maken, zijn de na tionale goegemeente veel te drastisch. Van „heilig moeten" behoef je bij de meerderheid niet te spreken. Dat te volgen kost te vel denkwerk en't zal ook wel veel geld vragen. Hoe kunt u een christelijk dagblad zijn en toch pleiten voor de „stabili teit" die in de afgelopen 20 jaar de op een aantal belangrijke punten on-christelijke maatschappelijke structuur onaangetast liet? Waarom betwist u de radicale ex-KVP-ers hun weinige Kamerzetels, terwijl duidelijk is dat hun politiek denken een belang rijk deel van de KVP-stemmers van 1967 vertegenwoordigt? Ik stem ook niet a.r, omdat deze homogeen is samengesteld uit Rool- vink'en, die werknemersproblemen altijd „gematigd optimistisch" beoor delen, maar /oor ondernemersmoei lijkheden ten spoedigste aan de nood rem trekken. Het lijkt mij zeer rea listisch en democratisch dat de a.r.-leiding tenminste enig beraad wenst over de vraag of de KVP na de uittocht van enkele belangrijke radi calen nog wel .nhoud kan geven aan het begrip vooruitstrevend, dan wel heel „evenwichtig" de zaak bij het oude zal laten. U zoudt er goed aan doen naast het gezapige echt-.iationale conservatisme ook wat plaats te geven aan bewogen, echt-christelijke verontrusting over een aantal maatschappelijke wan toestanden en aan de stemmen van hen, die deze problemen zien en be reid zijn er iets aan te doen. Den Haag A. Re its ma Fzn. DEN HAAG De KVI -leden van het Democratisch centrum Neder land hebben unaniem besloten lid van de KVP te bljjven. Na contact met het nieuwe dagelijks bestuur zien ze weer voldoende mogelijkhe den aanwezig om de DCN-ldeeën binnen de KVP uit te dragen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9