WEEKAGENDA VLEET Felle brand in bollenloods trok honderden kijkers Rotogravure Mij NV treedt toe tot het YNU-concern Opening Joods Studentenhuis J. van der Waard kreeg zilver Echtpaar Galj aard in het goud Bejaarde overleed na ongeluk Geparkeerde auto's zwaar beschadigd Omstreden stuk in schouwburg 'Rondom Rembrandt] twee maanden in de Lakenhal Zomerpostzegels Kwartaalberich t van D.I.F. Zuurstof en benzine weggehaald tijdig Beatrix en Claus naar Noordwijk Padvinders lieten ouders achter schermen kijken Bibliotheek groeit uit Visserijnieuws bij de NIEUWE LEIDSE COURANT LEIDEN Dr. S. E. Bos, voorzit ter van de Nederlands Israëlitische Gemeente Leiden, opent donderdag middag om 5 uur het Joodse studen tenhuis met mensa, ondergebracht in het gebouw van de Israëlitische Gemeente aan het LevendaaL MAANDAG 1 APRIL 1968 Ruilbeurs in Leiden LEIDEN De ruilbeurs, die de ruilclubs ,,Koningskenk' en „Boshuis" in samenwerking met de Leidse af deling van ..De verzamelaar" zater dag in het Antoniusclubhuis hielden, is een succes geworden. Ruim 400 verzamelaars van post zegels, oude munten, lucifersmerken en prentbriefkaarten maakten van de gelegenheid gebruik ruilcontac- ten te leggen. Er waren zelfs mensen uit Amsterdam, Haarlem, Rotterdam en Budel naar Leiden gekomen. LEIDEN De heeT J. van der Waard, procuratiehouder bij de NV Kon. Ned. Fabriek van wollen de kens v/h J. C. Zaalberg en Zru te Leiden, kreeg vanmorgen wegens 45 jaar trouwe dienst uit handen van burgemeester Van der Willigen de zilveren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. LEIDEN Een bekend Leide- naar, de heer A. Galjaard, oudhoofd van de gemeentelijke Plantsoenen dienst, viert woensdag zijn gouden hewelijksfeest. De nn 72-jarige brui degom trouwde op 3 april 1918 met zijn één jaar jongere bruid mevr. A. Galjaard-v. d. Blom. Het echtpaar woont nu In de Torenflat aan de Kanaalweg en de heer Galjaard kykt daar uit op één van zijn schep pingen, het Roomburgpark. De heer Galjaard trad in 1923 in dienst van de gemeente; in 1945 volgde hij de heer Joh. Jonker op als chef van de plantsoenendienst. Op 1 januari 1961 ging hy met pen sioen. Nu is hij nog actief als tuin architect; zo legde hij de tuinen aan u311 u n*euwe Diaconessenhuis, het bejaardencentrum Haagwijk en De Dillenburg te Leiderdorp. Hij is ook adviseur voor de groenvoorzie ning in Leiderdorp. Een van de drie zonen is direc teur van de plantsoenendienst te Amstelveen. Taxi-passagiere gewond LEIDEN Op de hoek Driftstraat- Formosastraat kreeg een taxi zon dagmiddag tegen half drie geen voorrang van een auto, bestuurd door iemand uit Uithoorn. Een 51- jarige Haagse vrouw, die in de taxi zat, liep een hersenschudding op en moest naar het Academisch Zieken huis worden gebracht. LEIDEN De raad van bestuur van de Verenigde Nederlandse uit geversbedrijven N.V. te Aerdenhout en de directie van de Nederlandsche Rotogravure Maatschappij N.V. te Leiden delen mede dat zij tot over eenstemming zijn gekomen inzake een nauwe onderlinge samenwerking. Sinds enige tijd was de directie van de Nederlandsche Rotogravure Maatschappij tot de overtuiging ge komen dat een verdere voorspoedige groei van de onderneming het beste gediend zou zijn, indien aansluiting zou kunnen worden gevonden bij soortgelijke ondernemingen teneinde de technische ontwikkelingen in de grafische industrie gezamenlijk te gemoet te treden. Bij verschillende groepen in binnen- en buitenland bleek be langstelling te bestaan voor een dergelijke samenwerking met de Nederlandsche Rotogravure Maat schappij. Na zorgvuldige bestude ring van alle mogelijkheden en het afwegen van alle bij een der gelijke samenwerking betrokken belangen van staf, personeel en aandeelhouders, waarbij de hand having van het Nederlandse ka rakter een voorname rol heeft ge speeld, zijn commissarissen en di rectie van de Nederlandsche Roto gravure Maatschappij tot de con clusie gekomen dat toetreding tot de Verenigde Nederlandse uitge versbedrijven N.V. de voorkeur verdiende. Onderhandeli n gen Tijdens de onderhandelingen, die slechts korte tijd in beslag namen, bleek hoezeer de wederzijdse inte ressen van beide ondernemingen bij een samenwerking gediend waren. Het besluit tot toetreding heeft de volgende inhoud gekregen: de Nederlandsche Rotogravure Maatschappij N.V. zal op het terrein van kwaliteitswerk in koperdiepdruk haar eigen vooraanstaande plaats blijven innemen en uitbouwen; ook als uitgever van een eigen pakket tijdschriften zal de Neder landsche Rotogravure Maatschappij zich als zelfstandige vennootschap blijven ontwikkelen. Besluiten Teneinde de toetreding van de NRM tot het VNU-concern in alle bestuurlijke colleges tot uiting te doen komen, is het volgende beslo ten: de heren mr. R. F. C. baron Ben- tinck van Schoonheten en J. C. Staf- leu zullen zitting nemen in de raad van commissarissen van VNU; de heer H. L. van Eegjien neemt zitting in de raad van advies VNU. De heer mr. S. C. H. Coebergh zal worden benoemd tot lid van de raad van bestuur VNU; Maandag 1 april ]andh0°rZaal' 10 UUF: autoshow Rbn- OEGSTGEEST: Gemeentehuis, 4.45 tot 5.30 uur algemene kennismaking met burg. en mevr. Van Eysinga. Dinsdag 2 april Stadhuis, 7 tot 8 u.: spreekuur Bouw fonds Ned. Gemeenten. Breestr. 19, 7 tot 8 u.: spreekuur Chr. Emlgratleccntrale. Pardoeza, Doezastr., 8.30 u.: politiek trefpunt. Kleine zaal Gehoorzaal, 2 u.: aid. Lel den Ver. Hulsvrouwen, modeshow door Zurloh Breestraat. Gehoorzaal, 8 uur: Residentie-Orkest. VOORSCHOTEN: kasteel Duivenvoorde, 8.30 u.: pianoduo Gertl Reiner—Ro van Hessen. Woensdag 3 april Techn. school, Haagweg. 7—9.30 u.: ten toonstelling werkstukken. Pieterskerk, 7.15 u.: avondgebed. Schouwburg. 8 u.: K. en O., toneelgroep Centrum met Saved (Edward Bond). Stadhuis, 4 tot 6 u.: spreekuur sociale raadsvrouw. Donderdag 4 april Techn. school, Haagweg, 9—12 en 2—5 u.: tentoonstelling werkstukken. Gehoorzaal, 8 uur: kunstkring Voor Al len, concert Quadro, Amsterdam. Vrijdag 5 april Techn. school, Haagweg. 9—12 en 2—5 U.: tenoonstelllng werkstukken. Lammcnschansweg 6, 8 uur: Contact commissie Kinderbescherming Lelden en omstr., drs. M. J. a. van Spanje, psycho loog, over ontwikkelingen ln de toepas sing van het pleeggezin. Zaal Koningkerk, 7.30 u.: ruilclub voor verzamelaars. L. H. J.-gebouw, Levendaal 101: «e- nersoclëtelt. LEIDEROORP: Hervormde kerk, 8 uur: K. en O., Jegudkamerorkest o.l.v. Henk Briër. Zaterdag 6 april Techn. school, Haagweg, 9—1 u.: ten toonstelling werkstukken. Schouwburg. 7.30 uur: uitvoering Leidse Balletschool en Balletschool Zoetermeer (Marjolein Briër). L.H.J.-gebouw, Levendaal 101: midden- en ouderensoclëtelt. OEGSTGEEST: Het Witte Huls, 2 tot 5.30 u.: schaaksociëteit Palamedes. Tentoonstellingen Rapenburg 73: schilderijen van Charlot te Frauchlger en foto's uit de collectie fotografie en wetenschap (W. Th. Daems en mej. R. van Crevel, Lelden) Lelds Academisch Kunstcentrum opening 29 maart. Galerie Van der VlLst, Botermarkt 3: wandkleden Jeanne-Marie Bodewes, teke ningen Melndert Volkers en poppen Maja Alexander, van 30 maart tot 26 april, geopend dlnsd. tot en met zt. 9 tot 6 uur. Films CAMERA (2.30, 7 en 9.15 uur): Hat's new Pussycat (18 Jaar): vrijdag- en zaterdag avond 11.30 uur: Le bonheur (18 Jaar). LIDO (2.30 7 en 9.15 uur): La religleuse (18 Jaar). LUXOR (2.30, 7 en 9.15 uur): Bonnie and Clyde (18 Jaar) REX (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Gewetenloze plunderaars van Mexico (18 Jaar); vrijdag en zaterdagavond 11.30 uur: Het huls der begeerte (18 Jaar). STUDIO (2.30, 7 en 9J5 uur): Dagvlinder (18 Jaar) TRIANON (2.30, 7 en 9.13 uur): Tony Ro me (18 jaar). Dienst apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: Haven Apotheek. Haven 18. tel. 20085. De zaterdag-, zondag-, avond- en nacht dienst van apotheek R. van Breest Smal- lenburg te Leiderdorp wordt waargeno men door de Haven Apotheek. De Oegstgeestse Apotheek en Apotheek Voorschoten zijn de gehele week geo pend. Mobiel A.N.W.B.-kantoor Bezoekuren ziekenhuizen Academisch ziekenhuis: vooi patiënten ln klasse la, lb en te: dagelijks 10.30- UJO. 14.30ie en 19-20 uur. Voor patiënten In klasse j; naandag, woensdag, donderdag en vrijdag 1815— t9. dinsdag 13—14 .zaterdag 15—16, zondag algemeen christelijke en nationale feest dagen 14.30-16 uur Vrouwenkliniek: maandag t.m. vrijdag 18.45—19.30 uur, zaterdag 15.30-16 30 uur. zondag 15.30-17 uur. Klassepatlënten op de vrouwenkliniek: dagelijks 10.30-11.30. 14-16.30 en 19-20 uur. Op de afdelingen verloskunde en kin dergeneeskunde kunnen kinderen bene den de 16 resp 12 Jaar niet worden toe gelaten. In het öelang van de patiënten kunnen niet meer dan twee bezoekers tegelljh bU een patiënt worden toegelaten. Diaconessenhuis Lelden: derde klas da gelijks 2 tot 3, dinsdag .donderdag eD zondag bovendien van 7 tot half 8: twee de klas- dagelijks van 2 tot 3 en van 7 tot 8; eerste klas: dagelijks van 11 tot 12, 2 tot 3 en 7 tot 8. Ellsabethzlekenhuis Lelden: derde klas dagelijks van 2 tot 3 en 's avonds van kwart voor 7 tot half 8, kraamafdellng dagelijks van 3 tot 4 en 's avonds van kwart voor J tot half 8: tweede klas da gelijks van half 12 tot 12, 2 tot 3 en kwart voor 7 tot half 8; eerste klas: dagelijks van half 12 tot hall 8. Annakllnlek Lelden: dagelijks van half twee tot half drie en bovendien op dins dag-, vrijdag- en zaterdagavond van zes tot zeven. Klassepatiënten: dagelijks van half twee tot half vier en elke avohd van zeven tot acht ALPHEN-RUnoord: alle klassen dage lijks van half 5 tot half 8. op zondag van 4 tot half 8. Kinderafdeling dagelijks van 3 tot 6 met bovendien op dinsdag en donderdag een halfuurtje voor vaders van 6 tot half 7. KATWUK - Zeehospitium; longkliniek dagelijks van half 3 tot half 4. dinsdag en donderdag evenwel van 7 tot 8; tbc- af deling: dagelijks van half 3 tol half 5. Revalidatiecentrum: dinsdag en donderdag van 7 tot 8 en zaterdag en zondag van half 3 tot half 5; Revalidatie centrum kinderen- woensdag van 7 tot 8, zaterdag en zondag van half drie tot half vijf. Longkliniek en tbc-afdellng kinderen: woensdag van 7 tot 8 en zater dag en zondag van half 3 tot half 4. NOORD WIJK - Sole Mlo Klasse-pa tiënten dagelijks van 3 tot nalf 5 en '8 avonds van 7 tot 8; zaalpatiënten zon dags van I tot 3. dinsdags van 1 tot hall 3, donderdags van half 7 tot half 8 en zaterdags van 1 tot half 3 Musea en Hortus Museum Volkenkunde. Steenstraat: op werkdagen van 10 tot 5 u.. ook zaterdag: zondag van 1 tot 5 uur Museum Oudheden Rapenburg: op werkdagen van 10 tot 5 u.. ook zaterdag: zondag van I tot 5 uur. Sted Museum De Lakenhal, Oude Sin gel. op werkdagen van 10 tot 4 u.: zon dags van l tot 4 uur Hortus Botanicus (Rapenburg) op werkdagen van 9 tot t2 en van 2 tot 5 uur, kassen zaterdags en zondags geslo ten Tentoonstellingen Waaggebouw, schilderijen, tekeningen en etsen van Plet de Boer, tot en met 3 april, 's middags en 's avonds. Galerie Walenkamp, Nieuwsteeg 11: Lelds Akademisch Kunstcenrum, grafiek en multiepels van Bonies. Dekkers. Dlb- bets, Koetsier en Struycken, tot en met 12 apriL dlnsd t.e.m. vrljd. 2 tot 8 uur. Badinrichtingen De gemeentelijke oadinricntingen zijn op de volgende tljdeD geopend: Lindestraat 1 b; maandag -sloten, dins dag 9-11 15 u. en 13 so17 15 u., woensdag gesloten, donderdag 13.30—18.15 u., vrijdag 0—11.15 u. en 13.30—18.45 u.. zaterdag 8— 11.15 u en 13.30-16 30 u. Van der Wertstraai 39: maandag en dinsdag gesloten, woensdag 0—11-15 en 13.30—17.15 u., donderdag 8.30— 11J5 en 13-30-18.15 u_ vrijdag 8.30-11.IS u. en 13.30-18.45 u. zaterdag 7J0-11J3 en UJO- 16-30 u. de directie van de Nederlandsche Rotogravure Maatschappij zal wor den gevormd door de heren mr. L. van Vollenhoven en drs. C. N. Jan sen van Rosendaal. Over het overnemen van de aan delen van de Nederlandsche Roto gravure Maatschappij N.V. is tus sen de besturen van beide onderne mingen overeenstemming bereikt. LEIDEN In het Academisch Ziekenhuis overleed de 75-jarige Leidenaar J. Guleij, die op 25 maart schuin het Havenplein overstak, komend van de Herengracht. Hij werd toen aangereden door een be stelauto en ernstig gewond. LEIDEN De politie heeft de 36-jarige Leidse chauffeur gearres teerd, die zondagochtend om vijf uur op de Damlaan met zijn auto drie geparkeerde auto's zwaar heeft beschadigd. Ook van zijn eigen auto bleef niet veel over. De chauffeur verkeerde onder invloed van drank. Reumafonds: ƒ4555 LEIDEN De straatcollecte en huis-aan-huiscollecte van het Natio naal Reumafonds, afd. Leiden, heb ben vorige week f 4555 opgebracht. LEIDEN Onder auspiciën van K. en O. geeft de Toneelgroep Cen trum op woensdag 3 april in de schouwburg een voorstelling van Gered (Saved), toneelspel in der tien scènes van Edward Bond. Om dit stuk eind 1965 voor het eerst gespeeld door de vooruit strevende English Stage Society is in Engeland heel wat te doen ge weest: onbegrip, geschoktheid en 't verbieden van openbare voorstellin gen door de Lord Chamberlain zorg den voor de nodige sensatie. Ander zijds bracht het stuk het in Duits land tot een onderscheiding („Auf- führung des Jahres"). Centrum heeft door de uitgave van een theatercourant extra vóór- publiciteit aan Gered gegeven. In dertien scherp getekende tafe relen geeft Bond een beeld van ver wording en ellende, van stompzin nige onverschilligheid en van brute agressiviteit, plotseling oplaaiend, zonder doel of gerede aanleiding. Door deze reportage-achtige beel den is een intrige heengeweven, een verhaal van mislukkende liefde, van bezetenheid, van misdaad en het landerig langs-elkaar-heenleven van mensen, die door het toeval bijeen zijn gebracht. Een enkeling slechts de weliswaar passieve, maar steeds toegewijde Len, een treffen de creatie van Joop Admiraal geeft blijk van een oprechte poging tot enig menselijk contact. Ondanks alle grofheid in woord en gebaar het stuk speelt onder jongeren, die men vroeger opge schoten jongens noemde en nu no zems; jongeren opgegroeid in de achterbuurten van Londen heeft Centrum dit moeilijke stuk van Bond op het repertoire durven ne men; het gaat er de schrijver niet om de sociale misstanden en 't ver werpelijke bestaan van de „under dogs" aan te tonen, maar om te laten zien, tot welke consequentie het leven zonder verantwoordelijk heden, mede geleid door een on voorstelbare verveling, kan voeren. LEIDEN Van 11 april tot en met 16 juni wordt in het Stedelijk Museum" de Lakenhal" te Leiden een tentoonstelling gehouden onder de naam: Rondom Rembrandt: de verzameling Daan Cevat, waarin naast enkele vroege werken van Rembrandtook schilderijen geëxpo seerd worden van schilders die tot Rembrandts leermeesters gerekend kunnen worden, als Pieter Lastman en Jacob van Swanenburgh, terwijl Adam Elsheimer, die Rembrandt beïnvloedde, eveneens vertegen woordigd is. Tevens is een aantal schilderijen opgenomen van leerlingen van Rem brandt, als Ferdinand Bol, Willem Drost, Gerbrand van den Eeakhout Carel en Barent Fabritius, Govert Flinck, Aert de Gelder, Samuel van Hoogstraten, Jan Lievens, Constan- tijn van Renesse, Johannes Victors en Jacob de Wet. Ten slotte worden werken uit de school van Elsheimer tentoongesteld, zodat een unieke mo gelijkheid geboden wordt om wat Rembrandt van zijn voorgangers en Marokkaan betrapt LEIDEN Nadat hij op heterdaad door een voorbijganger was betrapt bij het inbreken in een consumptie tent aan de Rijnsburgerweg, arres teerde de snel gewaarschuwde po litie na een omsingeling van de be trokken wijk een 22-jarige Marok kaanse gastarbeider. Ingezonden LEIDEN Van dinsdag 9 april af zullen weer de bekende Zomer postzegels worden verkocht ten ba te van een reeks instellingen en or ganisaties, landelijke, zowel als re gionale, die werkzaam zijn op het terrein van gezondheidszorg, maat schappelijke en culturele zorg. De landelijke opbrengst in 1967 was f 670.000, dat was ruim f 20.000 méér dan in 1966. Financiële steun werd gegeven aan maatschappelijke in stellingen voor steun aan gehandi capten, vormingscentra, jeugdhui zen, culturele steunorganisaties, ver enigingen voor gezondheidszorg, be houd van cultuurmonumenten en nog veel meer soortgelijke doelein den. De Zomerpostzegels van 1968 vor^" men een bruggenserie; de prent briefkaarten een kleine-dieren-serie. Van dinsdag 9 tot en met dins dag 23 april zullen deze postzegels en kaarten verkocht worden in een speciale verkoopstand in de hal van het nieuwe hoofdpostkantoor. Tot en met 25 mei zullen de postzegels verkrijgbaar blijven op het post kantoor en de postagentschappen, en zowel postzegels als kaarten aan het adres van het plaatselijke co mité te Leiden, Kanaalweg 165, en Lammenschansplein 27. De postzegels blijven geldig tot en met 31 december 1969. Laatste schooldag van lyceum Schubertlaan LEIDEN Zaterdag was voor de vijfde klassen van het Chr. Lyceum Schubertlaan de laatste schooldag. Dit was aanleiding voor een feeste lijk gebeuren. Om half tien vertrok ken van de LTS, twee schuiten, met in de eerste de eindexamenkandida ten en in de andere het muziekkorps Concordia. Zingend en musicerend werd naar de school gevaren. Terwijl de school en de omliggen de woonhuizen leegstroomden, werd op het schoolplein een openlucht concert gegeven, dat aanleiding was voor een proot dansfestijn. Nadat het schoolplein nog was vernoemd naar de concierge van de school, werd de aftocht geblazen. Het muziekkorps vertrok per boot, terwijl de eind examenkandidaten met een tractor, waarachter twee aanhangers, ver dwenen in de richting van de stad. leermeesters overnam te kunnen vergelijken met wat hij aan zijn ei gen leerlingen doorgaf. Ter gelegenheid van de tentoon- telling zal een catalogus verschijnen waarin alle 62 schilderijen zijn afge beeld. AMSTERDAM In de periode juni 1967 tot 29 februari 1968, de eer ste negen maanden van het op 31 mei 1968 eindigende boekjaar van het Dutch Internationals Fund (D.I.F.) nam het aantal uitstaande D.LF.-aandelen met 34.775 (12,6 pet) toe tot 310.928, een beurswaarde vertegenwoordigend van ruim f 42,4 miljoen, tegen ruim f 37 mil joen per 30 november 1967, zegt het kwartaalbericht. De vooruitzichten voor de Nederlandse internationale concerns blijven gunstig. De verwachtingen van D.I.F. omtrent de koersontwikkeling deden de directie besluiten de liquide middelen verder te verminderen. Een dividend over '67/ '67 in dezelfde orde van grootte als over 1966/67 ligt in de lijn der verwachtin- ge n.nL f 4,84 per aandeel van f 50 no minaal. NOORDWIJK Twee jonge politiemannen zijn zaterdagmiddag zeer kordaat opgetreden toen zij brand ontdekten in een grote loods van de firma Konijnenburg en Mark bij de Van den Berghstichting. Samen met de in de omgeving werk zame lieden droegen zij zuurstoffles- sen en blikken benzine uit een aan grenzende werkplaats naar buiten. Ook slaagden zij erin een bestelauto en kostbare landbouwmachines in veiligheid te brengen. De politiemannen reden omstreeks kwart voor vijf op het Vinkenlaantje. zagen zwarte rookwolken uit het gebouwen- en kassencomplex op stijgen. Toen zij ter plaatse arriveer den sloegen de vlammen al uit het dak van een der loodsen. Door de harde noord-oosten wind aangewakkerd, greep het vuur snel om zich heen, ruimschoots voedsel vindend in de honderden houten kisten en een partij kunstmest. De brandweer rukte uit met groot materieel. Energiek pakte zij de NOORDWIJK Woensdagmiddag om half drie komen prinses Beatrix en prins Claus naar Noordwijk om het gebouw van de Estec te ope nen. De openingsceremonie wordt ver richt door de Prinses. Daarbij zullen onder anderen aanwezig zijn de mi nisters Luns en Veringa, de com missaris der Koningin in Zuid- Holland mr. J. Klaasesz, en burge meester J. M. Bonnike. De ESTEC-vestiging is onlangs helemaal gereed gekomen. Het ont werp is uitgewerkt in 1962 en 1963 door een COPERS-werkgorep (Co- PERS is de Franstalige afkorting voor Voorbereidende Europese Commissie voor Ruimte Onder zoek), die na vele gedaohtenwisse- lingen een programma van eisen voor het toekomstige Europese Centrum voor Ruimte-Onderzoek en Technologie heeft opgesteld. De keuze van de architect P- Hansèn en de raadgevende inge nieurs Steensen en Varming en Balslev (Denemarken) is, gemaakt in januari 1964, na eén internatio nale inschrijving door 60 kandida ten. De bouwkosten hebben onge veer 36 min gld bedragen. Het bouwterrein heeft een opper vlakte van 40 ha. De eerste paal werd op 1 maart 1965 geslagen, drie dagen na het verkrijgen van de bouwvergunning. Het samenstel van gebouwen beslaat 33000 m2 en is gereed gekomen op 1 december 1967, 33 maanden na de eerste paal. 35 Ondernemingen hebben deelge nomen aan de bouw van het cen trum. VOORSCHOTEN Het gebouw voor Christelijk Belangen aan de Wijngaardenlaan was zaterdag het trefpunt van padvinders en welpen van de Prinses Beatrix Groep en vele belangstellende ouders. Groeps leider E. Moolenaar merkte op dat de oudermiddag een zo getrouw mo gelijk beeld wil geven van de we kelijkse welpen- en padvindersacti viteiten Van de verschillende spelen die de welpen na de officiële opening ongekuntseld tussen het publiek tot een al of niet geslaagd einde brach ten onder leiding van akela H. M. P. Moolenaar, was het rangeerspel on gewild symbolisch: vier groepen welpen stelden een locomotief voor met allerlei soorten wagons erachter, die een voor een gerangeerd moes ten worden; er liepen er nogal wat uit de rails, wat de padvinderij in de werkelijkheid tracht te voorkomen; alle wagons kwamen in onderlinge samenwerking toch ter bestemder plaatse. De padvinders lieten duidelijk uit komen, dat het veel besproken spel van verkennen de laatste jaren een andere inhoud heeft gekregen en dat het in de toekomst nog sterker ge richt zal worden op maatschappij, medemens en wereld. Hopman A. van Velden kan trots zijn op zijn 24 padvinders, bijzonder op de vier ondernemende deelne mers aan de World Jamboree 1967 in Idaho. Een kostbaar bezit voor de hele groep vormt de bijzonder ver zorgde verzameling herinneringen aan dit verblijf. De uitstaltafels toon. den grondmonsters, zelf-gewassen goudstof en andere trofeeën, kaar ten met volledige tocht- en reisbe schrijvingen waarop de vele plaatsen waar zij doorkwamen of enige dagen verbleven. De expositie bewees met de vier geslaagde maquettes van het kam peerterrein voor de komende zomer, Houffalize (Lux.), zeer duidelijk dat de padvinderij meer is dan slechts een spel van carré, haasje-over en platte knoop. Uit het keurig verzorgde maart nummer van het Bea Journaal enige programmapunten voor de komende maanden: 1315 april, leiderskamp met oudercommissie in Houffalize; 20—21 april gezamenlijke Sint-Jo- risweekend; 23 april Sint-Jorisdag; 1819 mei week-endkamp verken ners; 31 mei3 juni; pinksterkamp verkenners; 29 juni—11 juli ver kennerszomerkamp in Houffalizze. VOORSCHOTEIN Begin van dit jaar had de fusie plaats tussen de twee grote Voorschotense uit leenbibliotheken. Gevormd werd „De Openbare Bibliotheek Voorschoten". Na drie maanden blijkt, dat deze fusie een goede zaak is geweest. Het boekenbezit is door de samenvoe ging van de openbare en de r.k. Bibliotheek sterk vergroot en de uitleentijden zijn uitgebreid. Dat al les heeft als positief resultaat op geleverd een vermeerdering van uit leningen van ongeveer 20% of 1400 en een ledentalvergroting van 200 volwassenen en 150 jeugdleden. Doordat de volwassenen en de jeugd werden gesplitst, bestond in het be gin de vrees, dat het aantal jeugd- leningen zou teruglopen. De uitle ningen voor de volwassenen hebben plaats in de Schoolstraat 48 voor de jeugd aan de Veurseweg 18. Indredaad is het aantal jeugduit- leningen in januari teruggelopen, maar dit heeft zich in februari her steld en thans is ook het aantal jeugduitleningen verbeterd. Regelmatig worden nieuwe boe ken aangeschaft. Kasteel Duivenvoorde weer te bezichtigen VOORSCHOTEN Tot half okto- ber bestaat weer gelegenheid het Kasteel Duivenvoorde te bezichtigen, op dinsdag, donderdag en zaterdag Er worden ook regelmatig avond concerten gegeven, waarvan de eer ste morgen. In het park kan men fijn wandelen. Het kasteel bezit veel familiepor tretten, zilver, Delfts aardewerk, Chinees- en Europees porselein, waaronder twee zeldzame Loos- drechtse eetserviezen. VOORSCHOTEN Donderdag avond om 8 uur spreekt ds. De Zeeuws in De Werf voor de man- nenvereniging „Dr. A. Kuyper" over „De persoon van Jezus Christus". vuurhaard aan, waarbij zowel de nevelspuit als een tiental slangen werden gebruikt. Om nog meer water te kunnen geven, werden over een afstand van tweehonderd meter slangen uitgelegd naar het terrein van de Dr. Mr. Willem van den Bergh-stichting. Ter versterking van de beman ning van de Noordwijkse vrijwil lige brandweer werden brand weerlieden die op het gemeente lijk sportpark de wedstrijd Noord- wijkHeerjansdam bijwoonden, via een geluidswagen van de po litie opgeroepen naar de brand te gaan. Het publiek, opgeschrikt door de loeiende sirenes, begaf zich met drommen naar het Vinkenveld, waar een politie-afzetting hen op een veilige afstand hield. Overal stond het vol met geparkeerde auto's van kijklustigen. De brandweer had het vuur vrij spoedig onder de knie. Dank zij haar ingrijpen bleef het belangrijkste deel van het complex van kassen, loodsen en opslagplaatsen met kost bare koelinstallaties behouden. Slechts de loods waarin de brand was ontstaan, ging gedeeltelijk ver loren. Tot laat in de avond was de brandweer met het nablussingswerk bezig. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Er werd in de loodsen niet gewerkt en ook brandden er geen kachels of dergelijke installa ties. De schade is aanzienlijk. IJMUIDEN In tegenstelling tot de voorgaande week was het op de afge lopen vijf marktdagen in de IJmuider vishallen bijzonder druk. De treilers in de Noord konden behoorlijke hoe veelheden van alles wat bergen en Hepen met de regelmaat van een klok binnen. Vooral in het begin van de week konden de havenarbeiders het bijna niet aan. Een stuk of vijftien schepen meldden zich voor de maan- dagmarkt. Uiteraard kwamen zij niet allemaal aan de beurt de laatst bin nengekomen vaartuigen konden pas woensdag worden afgewerkt. Hierdoor gingen kostbare visdagen verloren. Hoewel de vangst aan haring en ma kreel per schip niet groot was, bereik te men over de hele vloot gerekend in dit jaar nog niet gekende totalen. De haring bleef de makreel met 3000 grote en eenzelfde hoeveelheid aan kleine kisten net voor. Aan makreel voerde men 3000 grote en 2800 kleine kisten aan. Haring De noteringen liepen gaandeweg terug. Voor de haring betaalde men vrijdag niet meer dan f27,-. Dinsdag lag de top op f 53.20,-. Ook de kwaliteit was in het geding. De mindere soorten schommelden de hele week rond f 14,-. De makreel beleefde woensdag een hoogste bod van f 44,- maar moest daarna in belangrijke mate afhaken. Vrijdag was de beste kwaliteit voor f 23.60 te koop. Een groot aantal bestond bovendien uit kleinere exemplaren en hiervoor wenste de handel zich beslist niet het vuur uit de schenen te lo pen. Maar in ieder geval schijnt aan de lange tijd van schaarste een einde gekomen te zijn en dat is een verheu gend teken. Schelvis De Noordschepen hadden eveneens redelijke hoeveelheden schelvis in de ruimen. Men bereikte een totale aan voer van 2200 grote en 500 kleine kis ten. Ook dat was een record voor dit jaar. Dat kan van de prijzen niet worden gezegd want die daalden fiks. Betaalde men dinsdag nog zestig gul den voor de grootste soort, vrijdag wenste men niet verder te gaan dan dertig gulden. Ook voor de andere soorten ver flauwde de interesse bij de dag. De braadschelvis kelderde vrijdag zelfs naar een dieptepunt van f 17. Dinsdag betaalde men in de meeste gevallen f31. Wijting De wijting was met 6000 grote en 1800 kleine kisten best vertegenwoordigd. Een groot deel werd in gestripte toe stand aangevoerd maar deze inspan ningen van de vissers werden niet be loond. De noteringen zakten op de meeste dagen weg tot f 17,-. De dichte wijting was nog minder in trek. Don derdag kan men steeds voor f 12.50 te recht. Men moest het echt van de hoeveel heid hebben, de lage noteringen ston den goede uitkomsten in de weg. Voor deze wijtingproduktie waren overigens niet alleen de treilers verantwoorde lijk. Ook de kustschepen namen een behoorlijke portie voor hun rekening. In dit gebied trof men minder kleine gul aan. Met de kabeljauw samen haal de men een totaal van 2000 kisten. De gul bleef hierdoor aan het begin van de week goed in trek. Later trad een inzinking in. Kattenccntrale Vrijdag moest de kattencentrale er zelfs aan te pas komen. Toen beland den verscheidene partijtjes op het minimum. De twee andere soorten wis ten zich beter te handhaven, hoewel een prijsdaling niet viel te vermijden. De grote gul die dinsdag dikwijls voor zestig gulden van de hand ging was vrijdag vaak voor f26 te koop. De kabeljauw deed het beter. Dins dag en woensdag moest men op de eer ste ronde door elkaar genomen f 150,- voor de grootste soort betalen. Later liep het niet zo vlot, maar het week- gemiddelde gaf toch geen reden tot klagen. Men kreeg ook nog 3500 stuks stijve kabeljauw geserveerd. De grote exemplaren mochten zich in een goede belangstelling verheugen. Woensdag had men op de eerste afslag voor een regeltje van tien stuks bijna f 150,- over. De kleine soort was min der in trek. Vrijdag kon men zich op de laatste ronde een regel voor nog geen dertig gulden aanschaffen. Koolvis De koolvis was met rond 4000 kisten behoorlijk van de partij. De zwarte soort had sterk de overhand. Dat kwam in de prijzen duidelijk tot uiting, vooral de kleine exemplaren moesten het ontgelden. Die werden steevast op het minimum gedrukt. De grote vissen bleven voor deze schande be waard maar het scheelde soms maar twee kwartjes. Voor de witte soorten was de belang stelling aanzienlijk groter. De grote haalde meestal een top van ruim f 140,- en stak hiermee de kabeljauw dikwijls naar de kroon. De kleine liet een ge middelde van ongeveer f 40,- voor zich aantekenen. Platvis De loggers en kotters die het op de platvis hadden voorzien, waren beter op dreef dan de vorige week. Zij had den nu geen enkele last van slecht weer en konden rustig hun gang gaan. Dat leidde tot een totale produktie van 110.000 kilo tong. In het begin van de week was er nog niet zoveel en dat beïnvloedde de vraag in gunstige mate Dinsdag zaten de eentjes met een top van f8.11,- bijzonder hoog te paard. Vrijdag ging men niet verder dan tot f 6.16,-, altijd nog een beste prijs maar toch ongeveer twee gulden minder. Tarbot De grotere soorten moesten er hele maal aan geloven. Vrijdag zakten zij zelfs op de eerste afslag onder de vier gulden zonder een kans te krijgen zich boven die grens te verheffen. De tar bot kende een tegengestelde ontwikke ling door een hoogste bod van f9.50- op dinsdag vrijdag te verhogen tot f 11.50,-. Daar kon de heilbot niet aan tippen. Deze fijnvis zat vrijdag vier gulden lager op de prij zenladder. Schol Met bijna 4000 kisten was de schol eveneens goed vertegenwoordigd De noteringen vertoonden een dalende lijn. Dinsdag haalden alle soorten op de eerste ronde een gemiddelde van dik vijftig gulden. Woensdag was dat al een tintje gezakt Vrijdag moest men nog eens vijf gulden prijsgeven. Verder waren er ongeveer 75o kisten diversen zoals schar, poon, kleine haai, ham, leng en bot. Vandaag aan de markt Vandaag meldden zich aan de IJmuider markt onder meer de IJM 37 Delft met 1645 kisten en 400 kleine kisten diversen, de KW 130 Marjan met 135, de KW 106 Karla Ellen met 85, de KW 150 Gijsbert-Maria met 135, de KW 120 Fla mingo met 100, de KW 178 Dirkje met 121. de KW 40 Alle met 100, de KW 94 Willem met 24, de IJM 46 De Hoop 4 met 150 kisten en 150 stuks stijve kabeljauw, de KW 190 Margaretha Christina met 190 kisten en 20 stuks stijve kabeljauw, de KW 214 Klaas Dubbelaar met 130 kisten en 120 stuks stijve kabeljauw, de KW 191 Deo Volente 1 met 25, de KW 42 Nlcolaas Senior met 135 kisten en 100 kleine kisten diversen, de KW 21 Jacoba Arendje met 85, de KW 134 Dirk Taat met 40, de KW 98 Arendje met 32. de IJM 45 De Hoop 1 met 126, de KW 166 Vertrouwen met 137, de IJM 56 met 150 kisten en 50 stuks stijve kabeljauw, de ijm 206 Wiron 7 met 190, de KW 226 Jacob Senior met 212 kisten en 100 stuks stijve kabeljauw, de KW 33 Limanda met 53 kisten en 36 stuks stijve kabeljauw, de KW 196 Aagje Adria- na met 135, de KW 125 Maarten Senior met 55, de KW 12 André met 95, de KW 205 Dirkje met 100, de IJM 205 Wlron 6 met 60 kisten en 15 stuks stijve kabel- Wlm met 45, de IJM 73 De Hoop 3 met 45 kisten en 70 stuks stijve kabeljauw, de KW 14 Zephyr met 116 kisten en 10 stuks stijve kabeljauw, de KW 187 Elly met 103, de IJM 54 Swift met 25, de KW 113 Wllma met 37, de KW 183 Alelda met 40, de WR Sagltta met 62, de KW 111 Marljtje met 51, de KW 114 Avontuur met 80, de KW 167 Michlel /net 70 kisten en 25 stuks stijve kabeljauw, de KW 193 Vrouw Pru ne met 60, de KW 186 Anna Jacob met 53, de KW 26 Concordia met 61, de KW 137 Maartje Jacoba met 81. de KW 194 Eben Haëzer met 50, de KW 88 Vrouw Immetje met 49, de KW 155 Flducla met 62, de KW 200 Antje met 77, de KW 36 Stern met 40, de KW 164 Helena met 62, de KW 92 Adrlana Catharlna met 64, de KW 63 Margriet Jozien met 63, de KW 34 Rose Marie met 82, de IJM 3 Noordzee met 27, de KW 220 Jar.ny Jacoba met 48, de KW 11 Deo Volente 2 met 41 kisten en 80 stuks stijve kabeljauw, de KW 169 Dirk Jan met 40, de KW 91 Jan met 58 kisten en 70 stuks stijve kabeljauw, de KW 108 AUda met 55, de KW 211 Geertrulda met 56, de WR 7 Maryanne met 45, de KW 146 Cornells van Beelen met 153, de IJM 207 Wlron 8 met 50, de KW 119 IJsbrand met 63, de KW 79 Zeearend met 47 kisten en 35 stuks stijve kabeljauw, de KW 160 De Vrouw AUda met 68, de KW 24 Cornells met 65, de KW Nico met 75, de KW 29 Ada met 67, de KW 22 Jacoba Carla met 71 kisten en 80 stuks stijve kabeljauw, de KW 17 Cornells Judith met 36. de KW 102 met 20, de KW 126 Agatha Arle met 25, de KW 105 met 15, de IJM 6 Adrlana met 20, de IJM 8 Maartje met 25, de KW 195 Pieter Jacob met 159, de KW 59 met 34, de KW 127 Klaziena Marijke met 50. de VD 1 met 15 de KW 72 Leendert Jacoba met 36 kisten en 40 stuks stijve kabel jauw, de KW 124 Sursum Corda met 55 kisten en 40 stuks stijve kabeljauw, de KW 136 Urania met 60 kisten en 23 stuks stijve kabeljauw, de KW 172 Cornells Schaap met 65, de KW 213 Jana met 48. de KW 87 Albatros met 100 kisten en 25 stuks stijve kabeljauw, de KW 170 Annie Hllllna met 1400. de KW 148 Dirk van Beelen met 37. de IJM 221 met 52 kisten en 20 stuks stijve kabeljauw, de KW 51 Ora et Labora met 80, de KW 180 Solea met 40, de KW 152 Soli Deo Gloria met 50. de KW 221 Arie Jacob met 76, de KW 215 Anna Henderlka met 102, de WR 56 Spes Nostra met 43, de KW 212 Marlena met 75, de WR 32 Marco met 65, de KW 217 Cornelia met 60, de IJM 154 Protenlus met 48, de KW 85 Rijnmond 4 met 110 kisten en 1200 stuks stijve kabeljauw, de IJM 209 Meyert Menno met 72. de KW 204 Peter Leonard met 79 kisten en 75 stuks stijve kabeljauw, de WR 57 Johanna Cor nelia met 87, de KW 161 Gijsbert Bastlaan met 62. de KW 38 Neptunus met 40. de KW 30 Ermine met 42, de KW 3 Koraal bank met 99. de KW 32 Saklna Martina met 115. de KW 206 Yvonne Yolanda met 62. de KW 222 Maarten Cornells met 67, de IJM 18 Gelrla met 74, de SCH 261 Onderneming 1 met 71 kisten en 20 stuks stijve kabeljauw, de WR 61 Bastlaan met 98. de SCH 135 Cornelia Maria met 1170 en de SCH 246 met 850 kisten en 550 kleine kisten diversen. Begrafenis van D. J. Kleen KATWIJK AAN ZEE De be- grafenis van de heer D. J. Kleen is vastgesteldop woensdagmiddag om drie uur op de nieuwe begraaf plaats Duinrust. Vooraf wordt een rouwdienst ge houden in de Nieuwe Kerk, die om twee uur begint. Na afloop van de begrafenis is er gelegenheid tot condoleren in de zaal van de Ich- thuskerk. KATWIJK AAN ZEE De a.r. kiesvereniging houdt donderdag avond om acht uur een ledenverga dering in de grote zaal van Irene. Drs. T. Spaan hoopt te spreken over; Politieke ontwikkelingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 4