God roept mensen op tot bewuste gezinsvorming Zendingsdag van Pinkstergroepen „Grandioze reprise negentiende eeuw" Prof. Van Riessen voor Waarheid en Eenheid Metliodistendominees willen gaan roken Literatuur rekent inet te weinig feiten Een woord voor vandaag Open gesprek na Nunspeet Uw probleem is het onze.... IN EXPOHAL 4000 MENSEN Ellcy Ney (85) overleden Drs. Ter Scliegget op reach-out Oorlogsvraag is ook persoonlijke vraag Gereformeerde predikanten vergaderen MAANDAG 1 APRIL 194» Christus vertelde de gelijkenis van de ponden, zoals Lucas zegt, toen Hij „dicht bij Jeruzalem was", dicht hij Zijn veroor deling, dicht hij Gethsemané, hij Golgotha. Dat verhaal sluit met de woorden: „Doch die vijanden van mij, die niet wilden dat ik over hen Koning werd, brengt hen hier en slacht ze voor mijn ogen." We hebben niet veel moeite om in deze „man van hoge ge boorte", zoals Christus hem noemde, de Heer zelf te ontdek ken. Hij, die kwam om liefde te openbarenwerd met vijand schap en haat begroet. Maar denk niet al te haastig aan de Farizeeën, Sadduceeën en Schriftgeleerden als u het woord vijandenziet staan. En denk al evenmin aan Pilatus en de Romeinse soldaten. Chris tus legt duidelijk uit wie Zijn vijanden zijn: degenen „die niet wilden dat ik over hen koning werd." Het kruis is slechts de vrucht, of zo u wilt de consequentie, van de onwil om Hem als Koning te erkennen. Daarom zijn vijanden van de Heer niet slechts degenen die groot onrecht deden, de erkende zondaren, maar allen die Zijn Koning schap niet erkennen. Daarom is het ook goed onszelf af te vragen, waar wij staan. Is Hij werkelijk Koning in ons leven? Heeft Hij het werke lijk over ons te zeggenSlechts dan hebben we deel aan Zijn heil. We lezen vandaag: Lucas 19 11-27. (Van een onzer verslaggevers) uit de vele (schriftelijke) vragen, die het trio ds. Poort, dr. B. Rietveld en dokter P. J. F. Dupuis moest verwer ken. -ii i In zijn openingswoord stelde dr. van gedachten gewisseld over RietveId' hoezeer het eT de pSVG aan vragen aangaande de sexualiteit I gelegen is niet voor een bepèald GOUDA In alle openheid en rust is zaterdagmiddag in het Hervormde centrum Het Anker en vooral ook over: hoe christe nen het sexuele leven in het licht van de bijbel mogen bezien. Het was een PSVG-samenkomst voor diegenen, die in positieve dan we) in negatieve zin hadden gerea geerd op een rede van ds. J. J. Poort voor de PSVG in Nunspeet, waar het speciaal zijn uitspraak „dat geboor- tenregelende middelen als een stuk voorzieningheid Gods mogen worden beschouwd" was, die reacties uitlok te. In totaal meer dan tweeduizend, zowel brieven als telefoontjes. Een volle zaal mensen, uit alle delen van ons land naar Gouda gekomen, be- weest dat velen verder willen denken over dit onderwerp. Dit bleek temeer wuste en verantwoorde gezinsvor ming. Over dat onderwerp dient men niet direct zijn oordeel klaar te heb ben, maar moet men geduld en open heid tegenover elkaar betrachten. Openheid om elkaar serieus te nemen en naar elkaar te luisteren. Openheid ook tegenover onze kinderen die wat dit betreft zo boordevol vragen zit ten. Dr. W. Aalders over apostolaat groepje christenen, maar voor het ge hele protestantse volksdeel bezig te kunnen zijn. Vandaar ook deze mid dag, speciaal voor verontrusten be doeld. Ds. Poort zette nog eens uiteen, wat hij t.a.v. het sexuele met voor zienigheid Gods bedoelde: deze werkt via ons persoonlijk. De beslissing over het aantal kinderen in een gezin is geen zaak van een dominee, of een dokter, of een PSVG. maar een zaak tussen elk echtpaar en God. Ds. Poort: als een vader en moeder meer dan tien kinderen willen, dan zeg ik van harte: de Here zegene ze! Elkaar zoeken Het dodelijke zwijgen moet door broken worden. Wij moeten elkaar blijven zoeken, opdat wij samen bij het licht van Gods Woord en Geest in de waarheid komen. Aldus enkele fragmenten uit de re de van ds. Poort. Nadat zeer vele vragen waren beantwoord bestond er tenslotte ruimschoots gelegenheid om met ds. Poort nader persoonlijk te spreken. Hij wil liet! Rantsoenering op Cuba Brieven die niet zijn voorzien van naam cn adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Ge- helmhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten in afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden ingesloten. Vraag: In welk opzicht staat het natuurlijk kind volgens de wet ach- trr bij het wettige kind? Antwoord: In het huidige Burger lijk Wetboek verkeert het natuur kind in een achtergestelde positie. Het heeft geen wettelijke betrekkin gen tot de vader, tenzij deze het erkent Als een overledene wettige afstammelingen of een echtgenote achterlaat, erven de natuurlijke kin deren een derde van hetgeen zij zouden erven, indien zij wettig wa ren geweest. Zijn er geen wettige afstammelingen en geen echtgenoot, maar wel afstammelingen van broers en zusters, dan wordt hun erfdeel beperkt tot de helft van het geen zij zouden erven als zij wettig waren. Zijn er nabestaanden in ver dere graad, dan erven zij drie vier den Zijn er geen wettige erfgenamen, dan ontvangen de natuurlijke kin deren de gehele nalatenschap. Een natuurlijk kind heeft geen recht op de erfenis van bloedverwanten van zijn ouders behalve wanneer een bloedverwant van de moeder over lijdt, zonder nabestaanden of echt genoot. Als het kind door de vader is erkend, heeft het een dergelijk recht ten aanzien van nabestaanden van de vader. Een natuurlijk kind kan een vol komen wettig huwelijk sluiten. De echtgenote (echtgenoot) van een na tuurlijk kind en diens kinderen of verdere afstammelingen van een na tuurlijk kind, hebben volledig aanspraak op de erfenis, wanneer het natuurlijk kind overlijdt. Zij lij den dus geen nadeel, tenzij er een bloedverwant van het natuurlijk kind sterft. Wettiging kan geschieden bij of na huwelijk. Als de vader het kind reeds heeft erkend vóór huwelijk en met de moeder trouwt, wordt het kind gewettigd. Iemand die met de moeder trouwt, kan reeds tevoren het kind erkend hebben, of het bij of na huwelijk wettigen (als het kind niet reeds door de vader er kend was), daar er in dit geval niet gevraagd wordt naar het werkelijke vaderschap. Wettiging na huwelijk dient te geschieden door aan de Ko ningin brieven van wettiging te ver zoeken. De wettiging geschiedt dan na onderzoek met terugwer kende kracht tot de trouwdag. Zo lang het kind niet erkend of gewettigd is, draagt het de naam van de moeder, maar er zijn moge lijkheden om naamsverandering te vragen. Een minderjarig onwettig kind heeft voor het huwelijk toestem ming nodig van voogd en toeziende voogd. Is dit een natuurlijk kind, dan is in plaats van de toestemming van de toeziende voogd, die van de moeder en van de vader (zo deze het kind erkend heeft) vereist. Is die niet te krijgen, dan kan het natuur lijk kind toestemming van de kan tonrechter vragen. Deze kan dit ver- lof niet geven als een ouder, die het gezag over het kind uitoefent, de toestemming weigert Een meerderjarig natuurlijk kind heeft tot zijn 30ste jaar toestemming nodig voor het huwelijk van zijn moeder en van zijn vader (zo deze erkend heeft). Dit kan vervangen worden door een verlof van de Kan tonrechter. Het nieuwe Burgerlijk Wetboek zal grote verbeteringen brengen in de positie van het natuurlijke kind (Van een onzer medewerkers) HILVERSUM In de Hilver- sumse Expohal hebben onge veer 4000 pinkstermensen zater dag enthousiast hun zendings dag gehouden. Nadat de eensge zindheid tussen de vele groepen binnen de pinksterbeweging blijkbaar nogal had gewankeld, waren nu representanten van vrijwel al die groepen broeder lijk bijeen om zich te bezinnen op Christus' zendingsopdracht aan Zijn gemeente. De heer Karei Hoekendijk (lei der van „Stromen van Kracht") rea geerde 's morgens op de aktie „Kom over de brug" van de gezamenlijke protestantse kerken (de pinkstergroe pen deden niet mee). Hij wilde geen kritiek leveren op de aktie („ik heb de organisatoren hartelijk gecompli menteerd met het succes"), maar plaatste wel énkele vraagtekens ach ter de opzet Hoekendijk vreesde- dat de nadruk teveel op „sociale en humanitaire doelstellingen" is gevallen. De aan pak van sociale problemen vond hij wel belangrijk, maar, vroeg hij, „is het niet hoogst belangrijk dat het evangelie voor de ziel van de volke ren wordt gepredikt?". Hij zei verder: „Moeten wij niet de zielen genezen, voordat wij de buiken genezen? De bijbel zegt: zoekt eerst het koninkrijk Gods en Zijn gerech tigheid en al het andere dat overi gens important is zal u worden toegeworpen. Eerst moet de bevrij dende boodschap worden gepredikt dat God raad weet met de volken in nood. Waarom door een achterdeur met sociale voorzieningen komen, terwijl wij Christus hadden kunnen brengen?" W oordverkondiging Anderen die het sprekerspodium beklommen waren het roerend met Hoekendijk eens. De Vlissinger pinkstervoorganger en ex-iheilsoffi- cier W. J. Lentink zei 's middags: „Zending is geen ontwikkelingshulp maar Woord-verkondiging, begeleid met wonderen en tekenen." In alle toespraken werd er bij de aanwezigen op aangedrongen meer „zendingsminded" (dat woord kwam van de heer Lentink) te worden. En de bekende evangeliste Corrie ten Boom, juist terug uit Israël, zei: „Ie dereen in deze zaal is zendingsveld of zendeling. Wie Jezus niet ként als zijn Verlosser is zendingsveld. Als hij zich vanmiddag bekeert, wordt hij onmiddellijk zendeling." Nederland is, betoogden enkele sprekers, zendingsland bij uitstek. Zij voegden er veelal aan toe dat God aan sommige pinkstermensen duide lijk heeft gemaakt dat uit dit land velen naar het zendingsveld zullen trekken en daar met vrucht werken in de komende jaren. Volgens jhr. J. W. P. M. van Panhuys, burgemeester van Hummelo, die het openingswoord uitsprak, hebben enkelen visioenen daaromtrent gehad. Betvijs Karei Hoekendijk: „Niet voor niets gaf de Heer zo'n acht miljoen gulden meer dan was verwacht aan de aktie „Kom over de brug". Dat is een aan wijzing dat Hij elke aktie van de zending wil zegenen. Het is een be wijs dat God Zijn profetieën be vestigd." Aan het einde van zijn toespraak vroeg hij voorgangers en predikan ten, die meer dan ooit ernst willen maken met de zendingsopdilacht, naar voren te komen en elkaar de hand te geven, terwijl hij voor hen bad. Dergelijke invitaties waren er ook enkele malen met betrekking tot degenen die hun leven aan Jezus wil den overgeven of die verlangden dat er met hen werd gebeden in verband met geestelijke of lichamelijke nood. Zendelingen uit Thailand. Brazilië, Polen en vele andere landen vertel den over hun werk. Informatie over talrijke zendingsgenootschappen kon men ook krijgen aan de tientallen marktkramen, die de zg. „Oswald Smithstraat" vormden. 's Avonds werden dia's over het werk van verscheidene zendingsorganisaties vertoond. (Van onze kunstredactie) MUENCHEN Professor Elley Ney, de Duitse pianiste die bekend heid genoot als Beethoven-ver tolkster, is zondag, 85 jaar oud, over leden. Uit het eerste huwelijk, met de Nederlandse dirigent en violist Willem van Hoogstraten, dat werd ontbonden, werd haar enige kind, haar dochter Leonore, geboren. Elley Ney, die tijdens de eerste we reldoorlog in de Verenigde Staten woonde, kreeg in 1928 het erebur gerschap van Bonn. Vooral de inwo ners van deze stad hebben haar na de laatste wereldoorlog verweten, dat zij een uitgesproken nationaalsocia- liste was. Bijbels perspectief is dat wij een enkele uitzondering daargelaten ons in het huwelijk niet behoeven te onthouden. God roept man en vrouw tezamen (het is niet goed dat de mens alleen zij) en Hij wil dat zij tot één vlees zijn, dat is: de totaliteit van het samen mens zijn. In het samen bidden, danken, samen hore naar Zijn Woord, samen denken, samen sexueel zijn. Over de middelen: men vrage zich af of er voor niets in de Heidelbergse Catechismus staat, dat de almachtige God ons alle dingen niet bij geval, maar uit Zijn vaderlijke hand doet toekomen. Alle dingen, geen enkele uitvinding uitgezonderd. Is het niet eigenwaan, aldus ds. Poort, zo maar te stellen, dat deze middelen uit de duivel zijn en niet van Zijn hand? Hoe weet men dat en van wie? God wil de onthouding niet; Hij is de God van de ge meenschap op duizenden manieren, de God van de liefde, de God van het geluk, de God die zo zelden meer gepreekt wordt. HAVANNA De Cubaanse auto riteiten hebben zaterdag suiker, alcohol, eieren en biscuits gerant soeneerd. (Van onze kerkredactie) UTRECHT Het zo centraal stellen van het thema „kerk en wereld", als de hedendaagse apostolaatstheologie doet, is niet enkel een dwaling van de na oorlogse tijd. In wezen is het voor de Hervormde Kerk de onaf gedane erfenis van de negen tiende eeuw. Dat zei dr. W. Aalders, Ned. Herv. predikant in Den Haag. zaterdag op de conferentie van de Vrienden van Kohlbrugge. Hij refereerde er over de Open Brief, waarvan hij de eerste ondertekenaar is. Het had hem getroffen, bij Op- zoomer soms zelfs woordelijke over eenstemming te vinden met de apostolaatstheologie: hetzelfde opti mistische activistische geloof, dezelf de universele toekomstverwachting en ook bij Opzoomer vinden we niets van de diepte van zonde en genade, kruis, wederkomst en oordeel. Er is in de vorige eeuw in de Her vormde Kerk veel strijd geweest, maar het punt is nooit uitgestreden. Het is nooit tot een kerkelijk belij den over deze zaken gekomen en daarom staan we kerkelijk gesproken nu zonder wapenrusting. Hooglied Zelfs aan tafel slaan vaders bij de bijbellezing het Hooglied maar over omdat het zo „ongeschikt" is voor de kinderen. Zij mochten ook eens ont dekken wat werkelijke huwelijkslief de is. De Heer roept ons tot verant woordelijkheid en mede-arbeid: be- Ds. J. J. Poort NEW YORK Nog altijd geldt voor de predikanten van de Methodistenkerk in Amerika een alcohol- en rookverbod. Aan de generale conferentie van deze op een na grootste protestantse kerk vap de Verenigde Staten is nu voorgesteld ,dit verbod af te schaffen. Men acht het niet juist, voor predikanten een andere maatstaf te hanteren, dan voor de andere gemeenteleden. 9? (Van onze kerkredactie) UTRECHT „Wij dweilen, maar we hebben niet de moed, om de kraan dicht te draaien. Het enige, wat ons rest, is bre ken met dit kerkverband. Wij zijn in wezen een hervormde kerk en geen gereformeerde kerk meer." „De waarheids- vraag is op drift geraakt. Men weet niet meer wat waarheid is." „Duizenden in ons land krij gen op de dag des Heren meer ergernis, dan voedsel." Deze en dergelijke geluiden klon ken zaterdagmiddag onder telkens weer opklaterend applaus op de jaar vergadering van de persvereniging „Waarheid en Eenheid". Hoewel voorzitter dr. J. Schelhaas er telkens de nadruk op legt, dat men „Waarheid en Eenheid" onrecht doet, door haar te kwalificeren als de „verontrusten" in de Gereformeerde Kerken, blijkt de jaarvergadering toch elk jaar een podium te zijn voor die kerkleden, die het met de huidige gang van zaken niet eens zijn. Prof. dr. ir. H. van Riessen refereer de over „Verschuivingen in het gere formeerde leven". Uit dit referaat, dat „Waarheid en Eenheid" in druk zal doen verschijnen, alleen dit: de wetenschap gaat het menselijk leven in al zijn facetten steeds meer be heersen. Dat is op zichzelf nog niet verkeerd, maar alleen: wat zijn de normen voor de wetenschap? Prof. Kuitert In dit verband signaleerde prof. Van Riessen bij prof. dr. H. M. Kui tert. dat de wetenschap zich zelfstan dig opstelt tegenover de Schrift. Dan gaat de wetenschap ons vertellen, hoe we de Bijbel moeten lezen en waar we Gods Woord erin kunnen vinden. Prof. Van Riessen wees op prof. Kuiterts verhaal over Genesis. ,Het (Van een onzer verslaggeefsters) UTRECHT Met het houden van een „reach-out" over „Win de vrede" is de Werkgroep Ge meente Onderweg (van her vormde signatuur), die ver leden jaar is opgericht, zaterdag in Utrecht voor het eerst naar buiten getreden. Voorzitster van de werkgroep en ook zaterdag was mejuffrouw dr. W. Timmer mans. Ongeveer tachtig mensen waren aanwezig. „De christelijke gemeente moet kritisch en gedistantieerd zich opstel len tegenover de structuren van on recht en geweld. De politieke onder nemingen van de staten zijn voorlo pig en moeten worden gemeten aan de toekomst van het Rijk Gods", zei drs. G. H. ter Schegget werkzaam bij Kerk en Wereld te Driebergen. Hij vervolgde: „De Leer van de rechtvaardige oorlog is een typisch uitvloeisel van een kerk, die haar Lot te zeer met dat van de staat heeft verzwagerd. Deze Leer werd de dek- mantel van veel gewelddadig onrecht. Onmessiaans Een principiële aanvaarding van de oorlog is bij voorbaat onmessiaans. I Een verwerping bij voorbaat van alle geweld laat zich christelijk ethisch j ook niet verdedigen. Wel past klaar en duidelijk noen tegen alle massa- verdelgingsmiddelen, j De oorlogsvraag moet op alle ni- j veau's ook als persoonlijke vraag worden gesteld en beantwoord." Prof. dr. J. M. W. Milatz, hoogle raar in de kernenergie, beschreef de oorlog als een sociale ziektetoestand. Bestrijding heeft slechts kans als on ze gemeenschap beschikt over kennis, een werkplan en de wil om een der gelijk werkplan uit te voeren. is volstrekt onbegrijpelijk, dat de sy node, die nadrukkelijk kiest voor de historiciteit van Genesis 1-3, net doet, of hier niets aan de hand is. Waar blijft Kuitert met Genesis 2 4 (Dit is de geschiedenis...)?" Aan de andere kant zag prof. Van Riessen bij prof. Kuitert ook de „ge lukkige inconsequentie", dat hij zijn methode niet toepast op kruis en opstanding. Op de vraag, die steeds weer in de discussie naar voren kwam: „Wat moeten we doen?", antwoordde prof. Van Riessen ronduit: „Ik weet hei niet. In de dagen van Kuyper was de toestand duidelijk. Er was een plan. Men wist. wat men moest doen. Dai ls nu niet duidelijk. Gebed Maar bovendien: ik zie in die nci- Raad van Studerenden uit studentenraad (Van onze onderwijsredactie) UTRECHT Op het eerstvolgende congres, 26 en 27 april, zal de Raad van Studerenden zich losmaken van de Nederlandse Studentenraad. In de vorig jaar opgerichte RSV zijn vertegenwoordigd behalve de 70.000 leden van de NSR de ruim 60.000 studenten van niet-universi- taire hogere opleidingen, zoals sociale academies, Nijenrode en School voor de journalistiek. Deze laatste groep is ontevreden over de samenwerking met de Nederlandse Studentenraad. Verwacht wordt dat de RSV zelfstan dig zal gaan optreden. Aan het opstellen van een dergelijk werkplan behoort vooraf te gaan het kennisnemen van het huidige beveili gingsapparaat, dat op de nucleaire pat-stelling berust, zoals het machtsevenwicht van de Verenigde Staten en de USSR wordt genoemd, dat op symmetrische afschrikking be rust. De hoogleraar vervolgde: „Blijkens de ervaring is hier in de afgelopen periode inderdaad een stabiliserende werking vanuit gegaan. Daarnaast mogen wij echter niet vergeten te vermelden, dat oorlogen van een an der beperkter type wel mogelijk zijn, en dat er daarbij zijn, die een kans inhouden te kunnen uitgroeien tot een grote kernoorlog." „Kunt u verduidelijken hoe een huisvrouw door middel van inkopen de vrede kan dienen?" was een van de 'Sympathiekste vragen, die aan het forum werd gesteld. Drs. J. G. Waar denburg, econoom uit Rotterdam, meende echter wel in zijn beant woording, dat het effect gering zou zijn. Als suggestie gaf hij geen oor logsspeelgoed kopen, stuivers of een andere munteenheid sparen voor de Novib, ook kan een procent van het inkomen worden apart gelegd en in de winkels vragen naar rietsuiker in plaats van bietsuiker. Kinderblad In de beantwoording van de vele vragen, die werden gesteld, hield de onderwijsdeskundige drs. S. C. Dcrksen uit Meppel een pleidooi voor een goed kinderblad. De kinderbla den staan op zeer laag peil. Waarom werken kerken. sdholen en maatschappij niet samen om een goed kinderblad te krijgen, dat niet tracht een soort heldendom aan te praten. Over het onderwijs zei hij: opvoe den en democratie zijn in wezen het zelfde. Met het stellen van een aantal futiele didactische probleempjes komt men er niet. Ouders zouden een soort pressuregroep moeten vormen. De Werkgroep Gemeente Onder weg is een samenwerkingsverband van de Hervormde Vrouwendienst, het Open Deur-werk, het binnen landse werk van de Raad voor de Zending, de Hervormde Vrouwen Groep CJVF, de Vrijzinnig Hervorm de Vrouwen Federatie en de man- nenvereniging „In Dienst der Kerk". Want we beleven nu een grandioze reprise van de negentiende eeuw. En dan te bedenken, aldus dr. Aalders. dat we van die eeuw gescheiden zijn door twee wereldoorlogen, Ausch witz, monsterlijke secularisatie (heeft ons dat allemaal niets gezegd over wereld, duivel, mens?) en... Karl Barth? Waar is de profetische inzet van Barth gebleven, vroeg dr. Aalders. Bij Barth zelf? Bij zijn volgelingen? Dr. Aalders constateerde bij de latere Barth zo'n spreken over de genade, dat ze geen wonder, maar meer tot principe geworden is. ACTIVISME In het zo centraal stellen van het thema Kerk en wereld zag dr. Aal ders een vals activisme (alsof wij het Koninkrijk Gods moeten oprichten) en een verschuiven van het krui», zodat dat zijn centrale plaats verliest De soteriologie komt in de »chaduw. Laten wij die wereld niet to be langrijk zien, alsof die onze zaak i». We moeten die in Gods hand laten liggen. Het enige stukje medearbei derschap in Gods zaak met de wereld is voor ons geloven en getuigen. Het is zo verleidelijk, om het Ko ninkrijk Gods, dat al zo nabij is, nog even zelf te helpen. Dat trachtten de discipelen, toen ze Jezus koning wil den maken. Maar hoe meer drukte, geweld en vleselijke overmoed, des te meer trekt Jezus zich terug. DRAMA Dr. Aalders herinnerde ook aan Handelingen 19. Het verhaal van de zonen van Sceva noemde hij het dra ma van het huidige apostolaat. Zij waren zo maar de wereld ingetrok ken. De boze geest zeide tot hen: Jezus ken ik en van Paulus weet ik, maar wie zijt gij? En hij overweldig de hen. Barth zei in 1934: het begint met christendom in de praktijk en het eindigt met heidendom. En: de grondzonde is, dat de christenen zichzelf ernstig gaan nemen. De Open Brief was voor ons een cri de coeur. Wij pleiten voor een confessioneel réveil, een andere pre diking, een gemeente, die leeft bij het Woord alleen. Tussen kerk en wereld staan kruis, verzoening, oor deel en bekering. De kerk moet zich tot de wereld richten, maar met het kruis, aldus dr, Aalders. Curatoren: Nu geen hoger inschrijfgeld (Van onze onderwijsredactie) AMSTERDAM Curatoren van d« universiteit van Amsterdam betwijfe len de wenselijkheid van incidentele verhoging van de inschrijfgelden, aan gezien de commissie-studiefinanciering wetenschappelijk onderwijs pas on langs haar werk is begonnen. In een brief aan minister Veringa zeggen de curatoren dat iedere ver zw'aring van de op studenten rustende financiële lasten in het algemeen ern stig moet worden ontraden. UTRECHT De Vereniging van predikanten van de Gereformeerde Kerken in Nederland houdt op 17 en 18 april in het jaarbeursgebouw in Utrecht haar algemene ledenvergade ring. Op het programma staan onder meer referaten van prof. dr. G. P. Hartvelt uit Kampen, dr. M. Boertien uit Amsterdam en prof. dr. G. den Otter uit Haarlem. Er is ook een cabaret, dat wordt verzorgd door ds. H. Leene uit Scha- gen en ds. N. Schuman uit Westzaan. Bestuur vakbeweging voor studentenraad gelijkenderwljs kent het calvinisme in het buitenland een veel sterker gebedsleven." Ten aanzien van de VU en Kampr-n („kranen dichtdraaien" werd er op nieuw geroepen) maande prof. Van Riessen tot vertrouwen, dat de Heere werkt door Zijn Woord. Over de Wereldraad zei prof. Van Riessen: „Ik begrijp niet, dat hier zoveel over gepraat wordt, terwijl de moeite zo voor de hand ligt. Deze raad voert de pretentie, dat van haar het woord van de kerken uitgaat xot de wereld. Maar wij mogen met het getuigenis, dat God in Zijn Woord geeft, niet uitgaan samen met hen, die de Christus der Schriften looche- nen en die zijn erin, ondanks de I grondslag." j Tijdens het huishoudelijk gedeelte I van de vergadering kwam de verhou ding tot de Landelijke Vereniging van Verontrusten uitvoerig ter spra ke. Deze vereniging gaat verder, met in het hele land plaatselijke afdelin gen te stichten. „Waarheid en Een heid" houdt zich daar buiten, (dr. Schelhaas: „Wij zijn niet allemaal verontrust"), maar staat er wel sym pathiek tegenover. (Van onze onderwijsredactie) UTRECHT Na een wekenlange impasse heeft de Nederlandse Studen tenraad zaterdag in Utrecht een nieuw bestuur gekozen, dat uitsluitend uit leden van de Studenten Vakbeweging bestaat. De SVB diende een motie in die het ontslag van het bestuur en de benoeming van zeven SVB-bestuurs- kandidaten beoogde. De motie werd gesteund door de SVB en de Eindhovense Studenten maatschappij ESM met een stemmen- tal van 23. Tegen de motie stemden de Algemeen Nonpolitieke Studentenpar tij, het Delfts Studentencorps en zeven leden van het Nederlandse Studenten akkoord. samen tien stemmen. De Studentenraad Drienerloo. Stud' 75 en enkele leden van het NSA ont hielden zich van stemming. Direct na de stemming zei de nieu we president van de NSR, de heer E. Bomhoff. dat het bestuur zal worden uitgebreid. LEMSTERLAND De 13-jarige A. Koopmans is zondagmiddag om het leven gekomen, toen zij met haar fiets links afsloeg en door een auto werd aangereden. Prof. Tinbergen over arbeidsverdeling AMSTERDAM In de lite ratuur over een optimale in ternationale arbeidsverdeling wordt te weinig rekening ge houden met drie elementen die daarbij van grote betekenis zijn. Dit zei prof. dr. J. Tin bergen, expert op het gebied van de ontwikkelingshulp, tij dens een rede voor een ver enigde vergadering van de bei de afdelingen van de Konink lijke Academie Van Weten schappen. Hij sprak over de volgende vraag: „Welke bedrijfstakken kunnen het beste ontwikkeld worden in landen met een verschillende graad van ontwikkeling en met verschillende natuurrijkdom- men? In het bijzonder ging hij in op het theoretische gedeelte van onderzoek naar arbeidsverdeling. Volgens zijn mening moet dit gebaseerd zijn op de theorie van de internationale handel. T ransport Daarbij moet rekening gehouden wor den met drie belangrijke elementen, die verwaarloosd worden. In de eerste plaats wordt te weinig gedacht aan het bestaan van de transportkosten. Daar om moeten producten onderscheiden worden in mobiele en immobiele goe deren. In de tweede plaats is het aantal landen dat men gewoonlijk in de theo rie onderscheidt te klein. In de derde plaats wordt gedacht aan een veel te klein aantal goederen. Uit de ervaring van de EEG is gebleken dat de arbeids verdeling. die zich bij vrijere concur rentie stelt, een zeer fijne is. Dat wil zeggen, dat zij betrekking heeft op een groot aantal goederen binnen elke be drijfstak. Nergens is een gehele indu strie verdwenen. Vervolgens moet men de productie kosten van een zeer groot aantal pro ducten kennen. Dis is het omvangrijke empirische onderzoek dat op het theo retische moet volgen. Weer in Enropa weer max. temp. gisteren neer slag Kopenhagen zw. be\v. 1 4 Londen h. bew. 6 0 Amsterdam zw. bew. 7 0 Brusse] geh.bew. 4 0 Luxemburg 1. bew. 1 1 Parijs 1. bew. 1 0 Nice h. bew 9 0 Frankfort mist 0 0 München geh. bew. 7 0 Ziirich onbew. 0 Genève onbew. 11 0 Lcrarno onbew. 3 Innsbrück ROIT. onbew. geh.bew. 2 8 0 8 Madrid h. bew 7 1 Mallorca geh.bew. 14

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2