VóóR alles vrede stichten JAMIN Strijd in Vietnam beperkt Johnson geen kandidaat Commentaren WOEDENDE JONGEN SLAAT VADER DOOD Het kwartet Federalen in België winnen verkiezingen Branden gesticht in warenhuizen in Ver. Staten Conservatisme uit VVD weren" Transplantatie van hersenen is mogelijk Vorming van negerstaat in VS bepleit Nieowe Leidse Coeramt Direct* ur: P. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitich ia ghebteven mijn hert in teghenapoetl" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Maandag 1 april 1968 - 48ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur President Johnson hoopt dat xijn „onherroepelijk" be sluit om zich niet herkiesbaar te stellen voor het Ameri kaanse presidentschap samen met zijn pogingen tot de- escalatie van de oorlog in Vietnam de vredesvooruitzich- ten zullen verbeteren. „Ik wil me er de komende negen maanden geheel voor inzetten", zei de president op een persconferentie. WASHINGTON President Johnson van de Verenigde Staten heeft gisteravond een onmiddellijke stopzetting van de bombardementen op Noord-Vietnam gelast, als een eerste stap op weg naar de vrede. Aan het slot van zijn dramatische rede voor radio en televisie deelde hij mee, geen kandidaat te willen zijn voor de presidentsverkiezin gen in november. Deze uiterst belangrijke ver klaringen van president Johnson zijn in zijn eigen land en in de rest van de wereld als een bom ingeslagen. Johnson had zelf zijn redevoering zaterdag al aange kondigd, maar over de inhoud was niets uitgelekt. In de tekst die de president even tevoren aan de pers had uitgereikt werd bovendien niet eens gerept over de intrekking van zijn kandida tuur. Pas aan het slot van zijn rede kwam hij met deze ont hutsende mededeling. Op hetzelfde moment dat Johnson zijn toespraak hield, staakten de Ame rikaanse bommenwerpers en oorlogs schepen hun aanvallen op Noord-Vietnam. Met uitzondering dan van het gebied ten noorden van de gedemilitariseerde zone, „waar de Noordvietnamese strijdkrachten een directe bedreiging vormen voor de voorste posities van de geallieerde strijdkrachten", zoals de president het uitdrukte. „Het beëindigen van de bombarde menten zou zich tot geheel Noord-Vietnam kunnen uitstrekken als Hanoi een soortgelijk gebaar van goede wil zou maken", aldus Ik geef op als nieuwe abonnee: plaats: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktlviteït ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam - plaats: Inzenden aan Bureau van dit blad I hokje zwart maken naar keuze Johnson. Met klem drong hij aan op „directe en serieus op vrede gerichte onderhandelingen". (Meer over dit deel van zijn rede op pagina 5-red). BEWOGEN Er was een glimp van tranen in de ogen van de president toen hij aan het slot van zijn veertig minuten du rende redevoering kwam. „Wij moe ten vervolgde Johnson hetgeen wij tot stand hebben gebracht, niet verloren doen gaan door achterdocht en egoïsme. Met deze overtuiging heb ik beslo ten niet toe te staan dat het presi dentschap op welke wijze dan ook betrokken raakt bij partij-verdeeld heid die zich in dit politieke jaar voordoet. Met de zonen van Amerika op het slagveld, de toekomst van Amerika thuis in het geding en onze hoop en die van de wereld op vrede elke dag op het spel, geloof ik niet dat ik een uur of een dag van mijn tijd zou moeten wijden aan persoonlijke par tijzaken of andere plichten dan die van dit ambt, het presidentschap van uw land. Ik zal niet streven naar en ik zal ook niet aanvaarden de benoeming door mijn partij voor een nieuwe termijn als uw president". VREDE Laten alle mensen beseffen dat een krachtig en waakzaam Amerika vol vertrouwen gereed staat om een eerzame vrede te zoeken en bereid is een eerlijke zaak tegen elke prijs, ongeacht de last, ongeacht de opof feringen, die nodig mochten zijn, te verdedigen. Ik dank u voor uw aandacht, zo besloot Johnson. Goedenavond en God zegene u allen." De spanning ontlaadde zich, toen een stralende mevTouw Johnson direct daarna haar man omhelsde. En zijn beide dochters volgden dit voorbeeld. De perschef van de president zei later dat Johnson dit besluit al meer dan een jaar had overwogen. Eerst was hij van plan de mededeling te doen aan het eind van de State of the Union eind januari, de jaarlijkse rede voor het Congres. In de ont- werp-tekst stond het al, maar die gebruikte hij toch niet. Pas de af gelopen twee dagen vond Johnson dat de tijd gekomen was. Nu president Johnson „afgevallen" is zijn er nog twee Democratische politici die ernaar streven kandidaat te worden gesteld voor het presi dentschap: senator McCarthy en de broer van de vermoorde president, Robert Kennedy. McCarthy, bekend tegenstander van Johnson's Vietnam-politiek, was met stomheid geslagen toen hij het nieuws hoorde. Hij noemde de be slissing triest en moeilijk voor een man, die vele jaren zijn land heeft gediend. Perschef Christian zei nog, dat de gezondheid van de president geen rol had gespeeld bij de beslissing. „Zijn gezondheid is goed". BRUSSEL Het eeuwenoude taai geschil, dat de val van het Belgische kabinet heeft veroorzaakt, schijnt het land meer dan ooit te verdelen. De extremistische partijen, die het land willen splitsen in twee of drie gebieden, hebben gisteren bij de ver kiezingen grote stemmenwinsten ge boekt. De partijen, die België verenigd willen houden, moesten alle terrein prijsgeven. Johnson ÜELANGRIJK nieuws is, dat John- son zich niet beschikbaar zal stellen als kandidaat voor het Ame rikaanse presidentschap. Geen en kele politicus had deze mogelijkheid in zijn overwegingen voor dit jaar betrokken. Zelfs blijkt nu, dat Johnson reeds in januari zijn besluit wilde bekend maken. Hieruit kan men opmaken, dat geen direct verband moet wor den gezocht met de jongste politieke ontwikkelingen. Met zijn besluit heeft Johnson het landsbelang boven het persoonlijke belang willen plaatsen. Vooral nu hij weet, dat Kennedy wel eens zijn plaats kan gaan innemen, niet alleen als kandidaat, maar ook als presi dent. Overigens Is niet uitgesloten dat de Democratische partij Johnson alsnog zal vragen de kandidatuur op zich te nemen. De partijconventie wordt pas in augustus gehouden en er kan in die tijd veel veranderen. De last van het presidentschap drukt echter zwaar op Johnson. Het is hem aan te zien, dat hij er onder gebukt gaat. Wellicht is het voor hem een verademing te weten dat hj) in januari 1969 de leiding aan een ander kan overdragen. Gestaakt TNE VOORNAAMSTE (maar be paald niet enige) zorg van p.esi- dent Johnson is thans, te zoeken naar een eervolle oplossing van het Viet namese probleem. Een eerste belang rijke stap heeft hij al gezet. Het staken van de bombardementen in vrijwel geheel Noord-Vietnam is een gebaar, dat Hanoi niet onbeant woord kan laten. Van dit antwoord zal afhangen, of een werkelijk vreed zame regeling mogelijk is. Met zijn besluit inzake de bombar dementen is Johnson bijna geheel tegemoetgekomen aan de eisen die overal ter wereld demonstratief werden gesteld. Gehoopt mag worden, dat meer be grip voor de positie van Amerika het gevolg zal zijn. De tijd is nu aangebroken om druk uit te oefenen op Noord-Vietnam, zodat spoedig besprekingen kannen beginnen. Dan zal blijken, of het Hanoi ooit ernst is geweest met zijn beloften. Zie elders in dit blad. NEW YORK/CHICAGO Jonge negers hebben zaterdag geprobeerd met „molotof-cocktails" brand te stichten in vier grote warenhuizen in het centrum van New York, aldus de politie. De negers zijn gevlucht en niemand werd gewond. In één waren huis ontplofte de „cocktail" niet. In de drie andere gebouwen ontstonden branden, die direkt konden worden geblust. Een warenhuisdirecteur in Chicago, ervan overtuigd dat de vijf branden in de warenhuizen van vrijdag in zijn stad eveneens het gevolg zijn van boze opzet, heeft de burge meester en de brandweercomman dant verweten de oorzaak van de branden te verdoezelen. De brandweercommandant had vrijdag na de branden, die een scha de van ruim zeventig miljoen gulden veroorzaakten, gezegd dat de moge lijkheid van brandstichting zeer groot was, maar dit later herroepen. Bij de vijf branden werden dertien brandhaarden geconstateerd. Waarnemers brengen de branden in verband met de democratische partij conventie die in augustus in Chicago zal worden gehouden om de democratische kandidaat voor het presidentschap te kiezen. Zij achten het mogelijk dat extremisten de sfeer in de stad willen vertroebelen en denken daarbij onder andere aan rechts-radicale blanken. DEN HAAG Het Liberaal demo cratisch centrum heeft het hoofdbe stuur van de WD met klem verzocht duidelijk stelling te nemen tegen ge signaleerd conservatisme in eigen ge lederen. Aangedrongen wordt zo spoedig mo gelijk de standpunten van de WD ten aanzien van actuele onderwerpen en belangrijke maatschappelijke ontwikke lingen te concretiseren, zodat de kiezer de mogelijkheid wordt geboden zich een oordeel te vormen over wat de WD nastreeft. In een zaterdag in Den Haag tweede aangenomen motie wordt de wens ge uit dat de WD haar standpunt ten aanzien van Vietnam herziet. In een van de urgentiepunten van het verkiezings program van de WD in 1967 stond dat zij het Amerikaanse streven om in Vietnam door onderhandelingen te ko men tot een vreedzame regeling, met ondersteunt. 11 morgen voordeel engelse snijcaramels 250 gram van 79 voor 69 niet duur wel heerlijk Triest einde familiedrama Prinses in het nieu we land" Prinses Beatrix was zaterdag in het nieuwe land". In Dronten woonde zij de manifestatie M 68 bij, waar ze een lange speelgoed hond met flaporen kreeg. Het knuffeldier voor prins Willem- Alexander werd dankbaar en lachend aanvaard. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een familie drama in de Rotterdamse stads wijk Overschie is zaterdagavond geëindigd in de dood van de 56-jarige Joh. H. in zijn woning aan de Woutrinastraat. De man was omstreeks zeven uur thuis gekomen. Hij begon toen met zijn vrouw ruzie te maken. Dat was geen bijzonderheid omdat de politie meer dan eens in het huis was ge weest om een ruzie te beslechten vooral als de man een borreltje op had. Dat was zaterdag ook het geval. De 23-jarige zoon Maris, een meu belmaker, was boven bezig toen hy de ruzie tussen zijn vader en moe der hoorde. Hij is daarop naar beneden ge gaan en heeft zich in de onenigheid gemengd. Deze woordenwisseling is zo hoog gelopen dat de meubelma ker op een gegeven ogenblik, het was toen ongeveer half acht, een rookstandaard heeft gegrepen. Daar mee heeft hij toen zijn vader ken nelijk in een vlaag van hevige woe de op het hoofd geslagen. De man zakte in elkaar. De vrouw heeft daarop de buren gewaarschuwd die de politie belden. Maris heeft niet geprobeerd te vluch ten. Hij was zeer verslagen door deze ernstige afloop. In het zieken huis constateerde een arts dat de dood onmiddellijk moet zijn ingetre den. De officier van justitie mr. C. J. v. d. Hoeven stelde zich ter plaatse op de hoogte. De jongen is overgebracht naar het politiebureau Oostervantstraat. Op het ogenblik van de ruzie was behalve Maris ook een vierjarige jongen, de jongste van het gezin, in huis. Twee andere kinderen wa ren buiten. Prof. Barnard: HAMBURG De vermaarde Zuid- afrikaanse hartchirurg prof. Chris tian Barnard gelooft dat hij eens een hersentransplantatie zal-kunnen verrichten. Hij zei dit in een vraag gesprek met het Duitse blad Bild am Sonntag. Op de vraag of hij ooit gedacht had iver de mogelijkheid praktisch een jeheel nieuwe mens in elkaar te :etben uit de organen van verschei dene dbnors antwoordde Barnard: „Zeker. En dat zou ook de hersenen omvatten. Ik ben er stellig van over tuigd dat een dergelijke operatie zou slagen. Er zullen mensen zijn die zullen leven met verscheidene or ganen van verscheidene donors." Johnson, gefotografeerd terwijl hij werkte aan zijn radio- en tele visietoespraak een rede die tot de belangrijkste zal behoren uit zijn veelbewogen loopbaan. Uitslag Hij was als de haan die dacht dat de zon opgegaan was om hem te horen kraaien. ELIDT God roept mensen op tot bewuste gezinsvorming - pagina Kernmerk „Ik dacht, dat ze nooit in alaap zouden vallen, Bonzo." DE BELT Tussen een gebied van hoge luchtdruk (van de Azoren tot de Balkan) en een lagedrukgebied bij Ierland en een lagedrukgebied bij Noorwe gen wordt in onze streken een zuidwestelijke stroming in stand gehouden. Een koufront, dat de scheiding vormt tussen deze twee systemen, ligt boven Enge land en strekt zich verder uit over de Noordzee tot in Dene marken en Polen. Het komende etmaal ver plaatst het lagedrukgebied bij Ierland zich geleidelijk in ooste lijke richting naar de Noordzee. Hierdoor komt het frontale systeem dichtbij ons land te lig gen zodat op wat regen gerekend kan worden. DE BILT Half tot zwaar be wolkt met tijdelijk regen. Matige tot krachtige aan de kust tot hard toenemende zuidwestelijke wind Dezelfde of iets lagere tempera turen. "E'EN ding staat vast na de verkie zingen in België: het is nu nog moeilijker geworden een oplossing voor het probleem van dit land te vinden. Slechts de extremistische groeperin gen aan beide zijden van de taal grens zijn er wel bij gevaren. Vooral de Vlaamse afdeling van de CVP, die het op een kabinetscrisis, ontbinding van het parlement en vervroegde verkiezingen liet aan komen, heeft reden de houding te betreuren, die zij naar aanleiding van de Leuvense kwestie heeft aan genomen. Het grote probleem is nu, hoe een nieuw coalitiekabinet kan worden gevormd. De belangrijkste gegadig den zijn nog steeds de CVP, de BSP en de PVV. De CVP, en in mindere mate ook de BSP, is echter in zich zelf verdeeld. Een kabinet kan pas worden ge vormd als tenminste twee groepen het met elkaar eens zijn geworden over een definitieve regeling van het taalprobleem en het sociale vraag stuk, dat er zo nauw mee verbonden is. De tijd dat de een de ander iets meende te kunnen afdwingen lijkt voorbij. De uitslag van de verkiezin gen van gisteren moet een aanspo ring zijn, een streep onder het ver leden te zetten en met wederzijds vertrouwen aan de toekomst te bou- DETROIT Op een onder aus piciën van het extremistische Mal colm X-genootschap in de Amerikaan se stad Detroit gehouden negencon gres is de stichting van een onaf hankelijke negerstaat in Amerkia bepleit, die „de republiek Songhay" zou moeten gaan heten en vyf zui delijke staten van de VS moeten omvatten: Missisippi, Alabama, Zuid-Carolina en Louisiana. De afgevaardigden hebben een „onafhankelij kheidsverklaring" op gesteld, vergezeld van een ontwerp- grondwet voor de nieuwe staat, en tevens een beroep gedaan op de Amerikaanse negers, „de straat op te gaan en te strijden voor de vrij heid." De „onafhankelijkheidsverkla ring" spreekt overigens nog slechts van de vorming van een „regering in ballingschap".

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1