LABOUR WIL VERDER ZONDER WILSON Compromis in Stockholm na harde onderhandelingen Steeds meer protesten tegen het „Plan-Leber' i Waarschuwing voor Parijse studenten Uitweg uit impasse Strijd om opvolging Q Felle rede Brezjnef Vragen over ongeluk op Moerdijkbrug Hanoi bevestigt neerschieten F-lll vliegtuig Bonn gaf Rode Kruis namen van oud-Nazi's Ernstig gewond bij steekpartij OOSTENRIJK Samenwerking Frankrijk gewaarborgd Bestuur universiteit dreigt met aftreden Kielmansegg nam afscheid van AFCENT Toch vrijspraak voor vermeende wegpiraat alles goed eni wel „Pilonderzoek is gratis 5 ZATERDAG 30 MAART 1961 3 PARIJS Elfduizend studenten van de letterkundige faculteit van de WÊ Sorbonne, gevestigd in de Parijse ||1 voorstad Nanterre hebben als 1 ■".j waarschuwing het verbod gekregen zich gedurende het weekeinde op de terreinen van de faculteit op te hou- I den. De deken van de faculteit, Pierre I Grapping, heeft eveneens meegedeeld I dat alle colleges bij wijze van I waarschuwing zijn opgeschort van I vrijdag tot maandagochtend. Het I dreigt met streng optreden tegen de I onruststokers. Vragen in Europees parlement ROTTERDAM Steeds meer protesten komen los naar aanleiding van het maandag in werking tredende ,,plan- Leber" waarbij het aantal ver- voersvergunningen voor Neder land door de Duitsers drastisch kT is verminderd. Ir. S. A. Post- humus (soc.), lid van de Twee de Kamer en van het Euro pese parlement, heeft de Euro pese commissie gevraagd er bij de Westduitse regering op aan te dringen af te zien vaji de maatregelen of op zijn minst te pogen ze op te schorten of in veel geleidelijker tempo door te voeren. Ir. Posthumus, de vroegere staats secretaris van verkeer en waterstaat, Hil- h van mening dat veel ondernemers en werknemers de dupe worden van dit „eenzijdige gerichte protectio nistische beleid". Hij vraagt of de commissie het juist vindt dat net op het moment dat een Europees ver voerbeleid in vergaande staat van voorbereiding is, een der lid-staten „abrupt het vervoer van een andere of eventueel meerdere andere lid-sta ten belangrijk gaat beperken". Hij vraagt of de Duitse maatrege len wel in overeenstemming zijn met de geest van het verdrag van Rome. De Zeeuwse wegvervoerders heb ben staatssecretaris Keizer van .ver keer en waterstaat een telegram gestuurd waarin adhesie wordt be tuigd met de motie die in Bemmel is aangenomen en waarin de uitvoering van het plan-Leber rampzalig wordt genoemd. De staatssecretaris wordt er door de Zeeuwen van beschuldigd grove fouten te hebben gemaakt tij dens zijn onderhandelingen met mi nister Leber. Inmiddels heeft de directie van het Venlose transportbedrijf Paul Wil- lems N.V. besloten de ontslagaanvra ge van veertig man op te schorten. Êr is namelijk een toezegging dat het «an dit bedrijf verstrekte aantal ver gunningen zal worden verhoogd. Staatssecretaris Keizer heeft van het bestuur van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Noord-Limburg een adres gekregen Waarin ernstige bezorgdheid wordt uitgesproken over de weerslag van de Duitse maatregel. Volgens de ka mer is de totale vervoerseconomie ongeveer twee miljard ton. De maatregelen zullen echter slechts enige honderdenduizenden tonnen ten gunste van de Duitse 1 transportondernemingen opleveren. Vele ondernemingen vragen zich af of de Nederlandse regering het aan tal vergunningen voor Duitse ver voerders niet naar verhouding moet beknotten. De kamer beëindigt het adres met de vraag: „Waarom zouden de Neder landse autoriteiten de Duitse transporteurs niet aan dezelfde exer cities onderwerpen als ook de Ne derlandse vervoerders ten gevolge van de Duitse maatregel moeten on dergaan?" Juist vandaag hebben de West duitse spoorwegen grote plannen be kend gemaakt om het vervoer per spoor te intensiveren. Er wordt daar bij rekening gehouden met de veran dering van de structuur in hét ver voerbedrijf. De Bundesbahn, wil klanten aan zich binden door nieuwe wegen en met nieuwe methoden. Reeds dit jaar moeten deze ingang vinden, zoals het gebroken vervoer per vrachtwagen en container (op trein) en het transport van vrachtwagens op wa gons. Voor de verdere toekomst wil men een „autospoorweg" aanleggen tussen Hamburg en München die in de plaats komt van een normale auto baan en waarover zowel goederen in containers als vrachtwagens met la ding, en personenwagens en mensen worden vervoerd met een snelheid van vierhonderd kilometer per uur. Het project zou tien tot twaalf mil jard mark moeten kosten. MOSKOU Brezjnef de leider van de Sowjet-Russische commu nistische partij heeft vrijdag felle kritiek geuit op een aantal intellectu elen en hen gewaarschuwd 'dat hun „schandelijke optreden" niet on gestraft zou blijven. Hij sprak op een congres van Moskouse communisten. Brezjnef zei dat er ook in zijn land wel eens mensen „gevangen" worden in het imperialisme. „Deze mensen zijn niet bereid voor het welzijn van hun va derland te werken, maar zij leggen zo luid mogelijk verklaringen over zichzelf af, waarbij zij de lof van onze ideologische tegenstanders niet schuwen". Dit was kennelijk een toespeling op pogingen van een aantal intellectue len om aan hun verzet tegen politie ke processen en hun streven naar meer vrijheid ruchtbaarheid in het westen te geven. Deze protesten golden vooral het proces tegen de drie schrijvers die in januari werden veroordeeld op beschuldiging van tegen de Sow jetu nie gerichte agitatie en propaganda. De rede wordt als een van de felste beschouwd die Brezjnef ooit heeft gehouden. DEN HAAG „Deelt de minister, kennis genomen hebbende van het afschuwelijke ongeval op de Moer dijkbrug op 26 maart jl„ de opvatting dat de rijbanen op de brug te smal zijn voor inhaalmanoeuvres, vooral ook daar het autoverkeer dikwijls ernstige hinder ondervindt van ster ke zijwind op deze hoog gelegen brug?" Deze schriftelijke vraag heeft het eerste-kamerlid Meester (soc.) aan de minister van verkeer en wa terstaat gesteld. De heer Meester vraagt de be windsman verder of deze het niet noodzakelijk acht, dat voor de Moer dijkburg een maximum snelheid van lat er over 50 Pcr uu,r ™ordt en lal sou zijn gesproken dan vrijlating van voorts ter plaatse een inhaal verbod "i zeelieden. 1 zal gelden. HANOI/SAIGON Hanoi heeft gis teren bevestigd dat een F-lll toestel van de Amerikanen is neergehaald. De F-lll is het nieuwste en snelste ge vechtsvliegtuig dat de VS in de oorlog in Vietnam hebben ingeschakeld. Amerikaanse woordvoerders hadden tevoren volstaan met de sobere mede- 1 deling dat het toestel was vermist. In Washington vreest men dat de communisten veel voordeel zullen kun- nen hebben indien zij delen van het super-moderne toestel onbeschadigd in handen krijgen. Amerikaanse functionarissen in Was hington hebben verklaard, dat recente contacten tussen Amerikanen en Noord- vietnamezen in Laos zich ebben beperkt tot het uitwerken van een regeling voor de vrijlating van drie Noordvietnamesc zeelieden. Vorige maand had Hanoi drie Amerikaanse piloten vrijgelaten. De functionarissen waarschuwden tegen speculaties, dat er over andere zaken In het Amsterdamse Hilton- hotel is gisteravond - een ont vangst gegeven ter ere van Lord Thompson of Fleet, de invloedrijke Britse krantenmag naat. Op de foto van links naar rechts: burgemeester Samkalden, minister Luns, minister Klompé, lord Thompson en premier De Jong. BONN Het Westduitse ministe rie van buitenlandse zaken heeft gisteren bevestigd, dat het een „niet-officiële lijst" met namen van in het buitenland veroordeelde oor- logsmidadigers aan het Rode Kruis heeft doen toekomen. Een woord voerder van het ministerie wees erop, dat het ministerie de dubbele taak heeft de rechten van Duitse staatsburgers te beschermen en hulp té bieden bij de vervolging van misdadigers. Deze mededeling kwam na de drithulling van dr. Si mon Wiesenthal afgelopen woensdag, dat de afgelopen twee jaren meer dan 900 SS- en SD-mannen in Duitsland en Oostenrijk door het Ro de Kruis zijn gewaarschuwd voor het reizen naar lalden waar zij wegens oorlogsmisdaden gezocht worden. De ze lijst was volgens Wiesenthal sa mengesteld door een ondergrondse organisatie van gewezen SS'ers. GRONINGEN Bij een steekpar tij vrijdagmorgen is de 26-jarige B. Simmeren ernstig gewond geraakt. De man is naar het Academisch Zieken huis gebracht waar operatief moest worden ingegrepen. Het gebeurde toen de heer Simme ren vrijdagmorgen om half vijf thuis kwam en ontdekte dat de ruiten van zijn woning waren vernield. Zijn vrouw wees hem de daders aan. Toen hij in hun richting liep kwamen ze, twee mannen en een vrouw met mes sen gewapend op hem af. Simmeren kwam te vallen waarna het drietal zich op hem stortte en verscheidene steken toebracht voordat de politie ter plaatse was. •Gearresteerd werden de 38-jarige vrouw D. V. en de 23-jarige Duitser W. G., een derde, een man, is voort vluchtig. LONDEN De neiging om premier Harold Wilson van En geland op te offeren teneinde daardoor de Engelse socialisti sche partijpolitiek te redden, is thans aan het licht getreden, al dus het Franse persbureau Agen- ce France Presse (AFP). In socialistische kringen, die ten prooi zijn aan verwarring als gevolg van de verpletterende nederlaag die Labour donderdag bij vier tussen tijdse verkiezingen leed, zoekt men thans een uitweg uit de politieke im passe waarin de Labour-regcring en haar Lagerhuis-meerderheid, die be vangen zijn door het schrikbeeld van een smadelijke nederlaag bij de a.s. algemene verkiezingen, zijn geraakt. In de ogen van talrijke socialisten is Wilson door de eiigenmachtige ma nier waarop hij het beleid tot dusver heeft gevoerd de enig verantwoorde lijke voor de economische crisis in Engeland en de electorale terugslag daarvan voor Labour. Maar al is dan ook in zekere krin gen van de Labour-partij de opvol ging van Wilson reeds aan de orde gesteld, de aanwijzing van zijn even tuele opvolger is een veel moeilijker zaak. Jetikins De „rechtervleugel" van Labour en een groot deel van de middenmoot voelt zich aangetrokken tot Roy Jen kins, minister van financiën. Zijn keuze zou ongetwijfeld ook bij eco nomische kringen in Engeland in goede aarde vallen. Maar Jenkins is niet geliefd bij de „linkervleugel" van Labour en bepaald onpopulair bij de vakbeweging. Ook in het „par tij-apparaat" stuit Jenkins op terug houdendheid. Als puntje bij paaltje zou koïnen, zou de linkervleugel zich eerder aan de zijde van Wilson dan aan die van Jenkins scharen, aldus AFP. Waarnemers menen dat wellicht Richard Crossman, socialistische fractieleider in het Lagerhuis die over een grote aanhang beschikt, en aansluiting bij driekolommer COM- voor gematigd links doorgaat, een be langrijke rol zou kunnen spelen bij de regeling van een eventuele crisis. Morele druk Maar hoe, het ook zij, Wilson is er de man niet naar om zich zo maar opzij te laten zetten. Hij heeft reeds laten weten, dat hij hoegenaamd niet van plan is terug te trekken. Niets of niemand zou trouwens op legale wij- I ze een Britse premier tot aftreden I kunnen dwingen zolang deze de j meerderheid in het parlement heeft. Alleen door het uitoefenen van hiore- le 'druk en voortdurende aanvallen op de premier zou diens weerstand op de lange duur ondermijnd kunnen worden, zo meent men. De leider van de conservatieve op positiepartij, Edward Heath, heeft in tussen het denkbeeld van een coali tie-regering van Labour en conserva tieven met kraent van de hand gewe zen. Dit denkbeeld was in sommige politieke kringen in Londen geop perd. In een vraaggesprek met de BBC-televisie zei Heath o.m. dat het verschil tussen zijn partij en Labour veel te groot is. DEURNE In de Kruisstraat te Deurne is vrijdagmiddag het 13-jarige wielrijdstertje A. M. van dei' Werf uit Deurne aangereden door een achter opkomende truck met oplegger. Het meisje was op slag dood. i.o groen, zo gezellig, zo gemahkelijk te bereikenJ Het land van de ongerepte natuur, van bergen, bossen, meren èn van de uitgestrekte alpenweiden (waar bijvoorbeeld kinderen zo heerlijk vrij kunnen spelen). Het land met zijn gemoedelijke, gastvrije bevolking. Het land waar folklore, muziek en zang levende elementen zijn. Oostenrijk - hart van Europa - zo snel en gemakkelijk te bereiken. Ideaal voor wie ruimte, rust en recreatie zoekt - en nog voordelig ookl Vraag uitvoerige Inlichtingen aan uw reisbureau of aan het OOSTENRIJKS TOERISTENVERKEERS-BUREAU Herengracht 437,A'dam. Tel. 020-62188 Oostenrijk zo fijn om er t i zijn U bent er 'elijk welkom STOCKHOLM Na uren lange onderhandelingen achter hermetisch gesloten deuren heeft zich gisteren op de mo netaire conferentie van de groep van tien" geïndustria liseerde westelijke landen een beslissend compromis afgete kend, dat het geschokte mone taire wereldbestel een nieuwe adempauze zal geven. Negen van de tien deelnemers gin gen praktisch akkoord met een uit- zpnderingsstandpunt van Frankrijk, dat voor zichzélf het recht wil opeisen bij het scheppen van bijzon dere trekkingsrechten noch rechten WEER ARRESTATIES IN SEVILLA jyjADRID De rust is nog lang niet teruggekeerd in de universiteit van de Spaanse hoofdstad. Het bestuur van de universiteit heeft een brief ge stuurd aan de minister van onderwijs met een aantal, niet nader genoemde, suggesties om het leven aan de universi teit te normaliseren. Het bestuur, en ook de president, prof. Isidoro Martin, heeft meege deeld te zullen aftreden als de mi nister de suggestie van de hand wijst. Ook enkele duizenden studenten van scholen voor industriële tech niek, architectuur en telecommunica tie hebben hun steun tot uitdrukking gebracht aan de Madrileense studen ten van de zeven faculteiten die gesloten zijn en besloten de colleges niet te volgen totdat de hele uni versiteit weer werkt. Ook studenten aan de universiteit van Barcelona, waar het nu reeds enkele weken rustig is, hebben de toestand in Madrid besproken. Zij eisen de onmiddellijke vrijlating van alle gearresteerde studenten en de onmiddellijke heropening van de uni versiteit van Madrid. Het kabinet van generaal Franco heeft een spoedvergadering gehouden om de nieuwe crisis te bespreken. De regering geeft toe dat de genomen j maatregelen „ongelukkigerwijs niet altijd doelmatig zijn geweest". I In Sevilla moest oproerpolitie op- 1 treden tegen een grote groep studen- I ten uit Madrid. Er werden zestien arrestaties verricht. Toch weer een Britse piraat (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Naar verluidt willen twee gewezen piraten-disc- jockeys, Peter van Dijk van Ra dio 227 en Jacques Souhan van Radio Dolfijn, op 1 mei met een nieuwe radiopiratenzender in de Theemsmond beginnen. Ze wil len zich nestelen op hetzelfde for- lencomplex waarvan een jaar ge leden drie ex-collega's werden verjaagd. Hoe ze erbij komen dat het hun nu zal lukken, meldt de historie niet. Bij het afscheid van generaal Von Kxelmannsegg, gisteren op het Limburgia-sportterrein in Brunssum. Van links naar rechts generaal Palm (chef staf Af- cent), gen. von Kielmannsegg, generaal Lemnitzer (opperbe velhebber Shape) en air-chief Marshall Walker. BRUSSUM Afcent-opperbe- velhebber, generaal J. A. von Kiel mansegg heeft gistermorgen het com mando officieel neergelegd. De afscheidsceremonie ging gepaard met een parade op het Limburgia sport terrein te Brunssum. De scheidende opperbevelhebber werd onderscheiden met de graad van commandant in het erelegioen, welke onderscheiding hem door president Johnson van de V.S. was verleend. De hoge onderscheiding werd hem omgehangen door generaal Lemnit zer. Onder de aanwezigen waren o.a. generaal Zielstra, hoofd van de chefs van staven van de Nederlandse strijdkrachten, de commissaris van de Koningin in Limburg, mr. dr. Ch. van Rooy en de staatssecretaris van defensie, A. E. M. Duijnstee. -noch verplichtingen te hebben. De Fransen willen aldus de hun beschik baar staande bijzondere trek kingsrechten op het Internationale Monetaire Fonds (IMF) noch zelf ge bruiken noch van andere landen in plaats van betalingen aannemen. Frankrijk staat aan de andere kant de andere 106 leden van het IMF toe dergelijke trekkingsrechten in het le ven te roepen. Deelnemers aan de conferentie achten daarmee de ver dere samenwerking van Frankrijk in de „groep van tien" gewaarborgd. Dit resultaat van de eerste dag der waarschijnlijk tot en met vandaag durende besprekingen dat zeker heidsstelling van de in Washington genomen besluiten van de zeven ac tieve leden van de „goudpool" en het betrekken van Frankrijk bij die besluiten betekent wordt door waarnemers vooral toegeschreven aan de Westduitse minister van eco nomische zaken Karl Schiller, die een bemiddelende rol heeft gespeeld en voor de Fransen „gouden bruggen" heeft geslagen. Gistermorgen heeft minister Schil ler duidelijk gemaakt dat het instru ment van de bijzondere trek kingsrechten in elk geval noodzake lijk is. Ook een Frans model van dat instrument hoe het er ook mag komen uit te zien heeft behoefte aan de bijzondere trekkingsrechten, omdat de goudreserves voor vrijwel negentig procent in handen zijn van de „groep van tien" en andere landen daarom niet in de mogelijkheid ver keren hun handel met het buitenland te financieren. Op een persconferentie zei de Franse .minister van financiën, Mi chel Debré, dat er nog geen akkoord is bereikt ten aanzien van het plan voor het scheppen van een nieuwe internationale monetaire reserve, bij zondere trekkingsrechten genaamd, en een ruimere hervorming van het IMF. Deze verklaring, na een vergade ring van vijf uur, dempte het opti misme, waarvan veel afgevaardigden eerder op de dag blijk hadden gege ven door te zeggen dat de conferentie op het punt stond snel tot overeen- ming te komen. Frankrijk ziet de bijzondere trek kingsrechten als een vorm van kre diet, aldus Debré, terwijl de bedoe ling is er een nieuwe valuta van te maken. Hij zei dat het twee weken geleden in Washington gevallen besluit inzake het tweeledige goudstelsel snelle invoering van het project der bijzondere trekkingsrech ten nodig maakt, maar dat is onmo gelijk omdat er in Franse ogen op het ogenblik geen liquiditeitstekort bestaat en er geen verbetering van de Amerikaanse betalingsbalans valt waar te nemen. AMSTERDAM De Amsterdamse rechtbank heeft al gistermiddag uitspraak gedaan in de zaak tegen de vleesgrossier uit Diemen, P. N. M., die ervan verdacht werd een 22-jari- ge jongeman op zijn motorkap mee gevoerd te hebben en tegen wie de officier van justitie donderdag een jaar en acht maanden gevangenis straf had geëist. De rechtbank overwoog, dat ener zijds het in hoge mate aannemelijk is dat M. het hem ten laste gelegde heeft gedaan maar dat aan de andere kant de mogelijkheid niet uitgesloten is dat een ander de wegpiraat is ge weest. Op grond van de aldus gerezen twij- I fels acht de rechtbank het ten laste gelegde niet wettelijk en overtuigend bewezen en sprak zij M. van het hem ten laste gelegde vrij. Dit betekent i dat het gisteren door diens verdediger j ingediende verzoek tot invrijheidstel- I Hng ook wordt gehonoreerd en M. het ^"ic van bewarine kan w-'- KVP-ARP-CHU (11) Met betrekking tot de radicale christelijke politiek heeft de heer I. v. d. Reijden enige opmerkingen gemaakt, die ik van hart* onderschrijf. Inderdaad behoort een evangelisch geïnspireerde politiek gekenmerkt te zijn door een sociale bewogenheid, die zich tot buiten de landsgrenzen uitstrekt. Dit lijkt mij zo vanzelfsprekend dat het geen verder betoog behoeft. Wat mij betreft geve men de ARP de naam, die dr. Rijnsdorp onlangs voorstelde, nl. „Evangelisch Revolutionaire Partij". Maar het streven naar sociale gerechtigheid is niet het enige aspect van een christelijke politiek (en het zijn, dacht ik, niet alleen de radicalen die dit aspect willen onderstrepen). Ook verdraagzaamheid is een legitiem evangelisch begrip en voorts het ondubbelzinnig streven naar eenheid. En ook deze zaken zijn relevant want het gaat in de christelijke politiek niet alleen om „prestaties" als zodanig (dat doet D '66) wel), doch om „prestaties-" vanuit een bepaalde gezindheid. In dezelfde Bergrede, die men onlangs sociaal-revolutionair heeft genoemd (zie boven) worden de vredestichters zalig gesproken en niet de scheurmakers. Daarom heb ik moeite met „de scheiding der geesten" van drs. Boersma in het kader der huidige a.r. politiek. Daarom acht ik het (in tegenstelling tot de heer v. d. Reijden) wél een verdrietige zaak, wanneer in de christelijke partijen „bressen worden geschoten". Daar schaam ik mij voor, omdat dit (onnodig) gedoe het etiket christelijk draagt. En ik betreur het zeer dat de jongste scheuring in de KVP zo ontstellend weinig verontrusting en zo veel bijval heeft uitgelokt. Was dat nu nodig? Is men de radicalen soms niét op alle punten tegemoet gekomen? Maar nee, voor het front van ons volk moest uitgerekend weer een christelijke groep tot versplintering overgaan. Wij kunnen bepaald iet» leren van de PvdA met haar „Nieuw Links". Tenslotte: tegen de alom gehoor vindende verdachtmaking dat (althans) de KVP een soort „liberale lading onder christelijke vlag" zou zijn, moge ik de opmerking plaatsen van drs. Schmeizer, nl. dat de bereikte sociale vooruitgang tot stand is gekomen onder regeringen, waarvan de KVP ononderbroken een integrerend bestanddeel heeft uitgemaakt. Maassluis Dr. L. Heslina Ziekenfondsraad AMSTERDAM De zieken fondsraad is van mening dat het ge ven van adviezen op het terrein van de verantwoorde gezinsvorming, alsmede het daaraan voorafgaande onderzoek en de controle tijdens het gebruik van anticonceptiemiddelen, met name de pil, behoren tot de ge neeskundige hulp waarop zieken fondsverzekerden zonder enige beta ling recht hebben. De raad deelt dit mee omdat een beroep op de Kon. Ned. Mij. tot Be vordering der Geneeskunst om d« huisartsen en specialisten te verzoe ken overeenkomstig deze opvatting t« handelen, niet het resultaat heeft ge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5