BELASTING IETS LAGER? Aanval op joden JAMIN Commentaar Bouwvakkersgrote mars naar het Binnenhof Geen lotto of roulette ZEVEN UUR STRIJD AAN DE JORDAAN SKOL? Het Kwartet Regering houdt f700 min over Alex M. nu in Limburg -Twente krijgt eigen tandarts Troost in Moskoii Kleuren op t.v. natuurlijker HET tflÉtt Kouder na record Nieuwe Leidls e Courant Zaterdag 30 maart 1968 48ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen racteur: F. DIEMER >ofdredacteur: Dr. E. Diemer loofdkantoor Leiden CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steensfraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur p regering houdt van de overgang naar het nieuwe systeem van omzetbelasting (BTW) 700 iiljoen over. De kans bestaat dat hierdoor de inkomstenbelasting in 1969 iets wordt ver- ■gd. Daar staat tegenover dat de kosten van levensonderhoud 1 januari één procent zullen Ijgen. En een jaar later gaat het BTW-stelsel nog verder doorwerken op de prijzen. Maar tor 1969 dan toch vermoedelijk een meevallertje. WARSCHAU De Poolse pers zet laar aanvallen op de zionisten en an- |ere Joden in het land voort. Zo tordt gesteld dat het grootste deel Ede Poolse Joden passief is geble- tijdens de bezetting van Polen r de Duitsers in de laatste We- eldoorlog en dat sommigen van hen elfs voor de Gestapo hebben ge perkt. Het blad Trybuna Mazowiecka ieeft er bij de Joden die hoge partij- h regeringsfuncties bekleden, op angedrongen zich in het openbaar te istantiëren van de „tegen Polen ge- ichte laster", verspreid door de Zio- isten in alle delen van de wereld. Het blad Kurier Polski schrijft dat eióers van internationale Joodse or- anisaties die nu deel uitmaken van e Israëlische regering in de laatste orlog doof zijn gebleven voor de wanhoopskreten en dringende appels an de Joodse verzetsstrijders in het etto van Warschau tijdens de pstand van 1943. Ook de tnassa van het Joodse volk i Polen zelf, verraden door hun lei- ars die met de Duitsers samenwerk- :n, aldus het blad, waren on- erschillig blijven staan tegenover de pstand in het getto die na drie we en harde gevechten werd neergesla- en. Voor de laatste Wereldoorlog oonden er ca. drieëneenhalf miljoen aden in Polen, nu zijn er naar batting nog maar 25.000. AMSTERDAM De 21-jarige kan- lorbediende Alex M. die veertien igen geleden werd gearresteerd om- at hij een groep jongeren had aan- azet tot het gooien van stenen naar et Belgische consulaat in de oofdstad, is overgebracht naar een uis van bewaring in Limburg. Dit wordt gedaan om te voorkomen at er, zoals verleden week zaterdag- vond, bij het huis van bewaring te en zijn gevangenhouding met kreten Is „Alex moet vrij" wordt gepro- isteerd De actie van Alex vormde een pro- ist tegen het terugsturen van drie ussen met jongeren aan de Bel- ische grens die op 2 maart in Brus- il wilden deelnemen aan de Viet- amdemonstratie in Brussel. STADSGEHOORZAAL FORD Zie pagina 6 Zware stookolie iets goedkoper ROTTERDAM Met ingang van ïaandag zullen de prijzen van zware ookolie met 2.50 per duizend liter 'orden verlaagd. Deze prijsverlaging oudt in dat de nieuwe stookolieprij- en ten hoogste een gulden per dui- snd liter hoger mogen zijn dan die 'elke golden onmiddellijk voor het ntstaan van de crisis in het Mid- en-Oosten. I.E.B.A. - LEIDERDORP L TEl. <01710>-30797*/21561 O Rrrlrjl ANDKASTEN KANTOORMEUBELEN tl, I ENSCHEDE De technische hogeschool Twente zal als eerste Instelling van wetenschappelijk pnderwijs in ons land een eigen jandarts krijgen. Het is de heer W. poesen, die 1 juli begint als hampustandarts. De heer Kroesen, geboren in 1939 (comt met zijn gezin op de campus Wonen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De regering overweegt reeds op 1 januari 1969, als het nieuwe systeem van omzetbelasting (BTW) wordt ingevoerd, de loon- en inkomstenbelasting iets te verlagen. In de eerste plaats zal dan de grens waaronder geen belasting behoeft te worden be taald, omhoog gaan, zodat de mensen met de laagste inkomens er het meeste profijt van trekken. De belastingverlaging zal alleen volgend jaar meer effect hebben, want op 1 januari 1970 gaat de in directe belasting door het nieuwe systeem omhoog. De regering was aanvankelijk van plan deze tariefsverhoging al op 1 januari 1969 te doen ingaan. De verschuiving van de belastingdruk van de inkomstenbelasting naar de omzetbelasting is nu echter een jaar uitgesteld, zodat ze niet samenvalt met de invoering van het BTW- systeem. Dat zou de prijsbewegin gen anders onevenredig kunnen be- invloeden. Aldus minister Witte- veen en staatssecretaris Grapperhaus in de memorie van antwoord op het wetsontwerp tot invoering van de Belasting over de toegevoegde waarde. Over De regering kan tot deze beperk te en tijdelijke verlichting van de belastingdruk overgaan dank zij de 700 miljoen die zij overhoudt van de overgangsregelingen (van het oude naar het nieuwe systeem van omzetbelasting) Behalve deze eenmalige meerop- Behalve deze eenmalige meerop brengst, in de jaren 1969 tot 1971, komt er jaarlijks 30 miljoen meer in de Schatkist door het nieuwe sys teem. Dat is overigens aanzienlijk mider dan bij de indiening van het wetsontwerp werd verwacht. Conjunctuur Vastomlijnde plannen omtrent de „besteding" van de meeropbrengst heeft de regering nog niet. Behalve voor verlaging van de inkomstenbe lasting zou ze kunnen worden ge bruikt voor verbetering van de con junctuur. Aan de andere kant zou ter stimu lering van de conjuctuur in de over gangstijd een grotere aftrek van de omzetbelasting rustende op bedrijfs middelen mogelijk zijn (versnelling van de overgang naar volledige af trek), aldus de bewindslieden. Door de invoering van de BTW op 1 januari 1969 zullen de kosten van levensonderhoud met ongeveer één procent stagen. Dat werd ook by de indiening van het wetsontwerp al verwacht. Het eerder gedane voorstel tot vol ledige afbraak van de investeringsaf trek wordt ingetrokken. De regering vindt dat zij het middel van de inves teringsaftrek moet kunnen hanteren als de conjunctuur dat noodzakelijk maakt. Zij zal zich nog beraden over andere mogelijke maatregelen die in de plaats zouden kunnen komen van deze investeringsaftrek. verkoopprijs en de inruilwaarde wor den belast. Schilderijen, postzegels en oude munten zijn onder het verlaagd tarief van 4 pet. gebracht. De overdracht van ondernemingen wordt aan belastingheffing onttrok ken (de zogenaamde geruisloze over gang). Voorgesteld wordt de cumula tie van belastingheffing bij verkoop van gebruikte bedrijfsmiddelen over de jaren 19691971 te voorkomen. De termijnen van teruggaaf van be lasting over voorraden, aanwezig op 1 januari 1969, wordt drie maanden verschoven. De laatste termijn zal daarom op 31 maart 1970 vervallen. De minister en de staatssecretaris z(jn van mening dat op dit moment nag geen rekening hoeft te worden ge houden met sociale compensaties voor de minst draagkrachtigen. De regering zal de gevolgen van de invoering van de BTW op de kosten van levenson derhoud echter nauwlettend in het oog houden. De invoering van de BTW-systeem zal leiden tot een noodzakelijke uit breiding van de belastingdienst met 180 personen, van wie 60 in de con trolerende sector. De bewindslieden zullen in verband met de nieuwe belastingheffing via de BTW een uitgebreide voorlichtings actie via pers, radio en televisie gaan voeren, die vooral gericht wordt op de detailhandel en de kleine ondernemer. In Moskou (en elders in Rus land) is men diep onder de indruk van het verongelukken van Joeri Gagarin, de eerste ruimtevaarder ter wereld. Gis teren is in Moskou de omgeko men astronaut herdacht. Zijn jonge weduwe, Valentina Gaga- rina (midden), werd getroost door de astronaute Valentina Nikolaeva-Tereshkova. Wijzigingen De bewindslieden hebben bij de me morie van antwoord tevens een nota van wijziging gevoegd. Zo zal bij in ruil van gebruikte goederen (o.a. auto's) slechts het verschil van de Antivoord ministers DEN HAAG De ministers van justitie, van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk en de staatsse cretaris van financiën hebben meege deeld dat de regering wenst vast te houden aan het ook door de meerder heid van de Staten-Gencraal bij her haling in het verleden onderschreven standpunt dat „spelen tegen de bank", waartegen bij verschillende groeperingen in onze samenleving ernstige bezwaren bestaan, in Neder land verboden moet blijven. Het wettelijk mogelijk maken van roulette wordt dan ook niet door het huidige kabinet overwogen. De be windslieden verwerpen de suggestie van enkele leden van de bijzondere kamercommissie om een centrale keuringsinstantie in het leven te roe pen die zou moeten beoordelen of een spel al dan niet als behendigheidsspel moet worden aangemerkt. De beoordeling daarvan hoort niet in een laboratorium thuis maar aan politie en justitie eventueel tot in hoogste instantie, aldus de memorie van antwoord. Minister Polak van justitie deelt nog mee dat hij met zijn ambtgenoot van binnenlandse zaken in overleg zal treden over de onbevredigende situatie rond de speelautomaten in ons land. Ook zal er voorlopig geen Neder landse lotto komen. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De drie vakbonden in het bouwbedrijf willen volgende week hun grote ontstemming over het schrappen van de regering in de bouw-cao duidelijk maken door een mars van duizenden leden naar het Haagse Binnenhof te organi seren om daar de Kamer een protestnota aan te bieden. St. Joseph en de algemene bond gaan met mars en nota ak koord, alleen de christelijke bond vond de demonstratieve mars naar het Binnenhof een sterk gekleurde zaak, waarvan voorzitter J. H. Hazes bovendien het nut twijfelachtig vond. Wel stemde de heer Hazes in met inhoud en aanbieding van een nota aan de Kamer. Kinderen in een vluchtelingen kamp bij Saigon tonen de foto van een meisje dat de harten van vele Amerikanen heeft gestolen. Bill Snead van het persbureau UPI fotografeerde haar in het kamp, nadat de vader en twee zusters van het kind tijdens de Vietcongactie bij Gia Dinh om het leven waren gekomen. Toen de foto in Amerikaanse kranten was gepubliceerd, wilden vele mensen het meisje adopteren. De peuter is nu evenwel spoorloos verdwenen... Begin volgende week valt boven dien van de zijde van de oppositie in de Kamer een interpellatie te ver wachten, waarmee een debat over de beslissing van de regering zal worden uitgelokt. Ontstemming is er over het schrap pen van de werktijdverkorting van een half uur per dag uit de cao, maar groter nog is de teleurstelling over de afwijzing van de verhoging van de pensioenpremie met 1 pet. per 1 ja nuari 1969 (te betalen door de werk gevers). Laatstgenoemde geringe verbete ring achtte men een zinloze ingreep, die het kabinetsbeleid allesbehalve sociaal kleurt. De 1 pet. pensioenpre mie heeft voor het bouwbedrijf en nog minder voor onze nationale eco nomie ernstige gevolgen. Voorzitter A. Buijs van de NV V-bouwbond verklaarde, dat de Dubbel beroep op Veiligheidsraad bonden het niet bij kritiek met woor den zullen laten. Men hoopt, dat 10.000 tot 20.000 bouwvakkers dinsdag naar Den Haag zullen trek ken. De mensen is door de bonden al 10 zakgeld en 10 reisgeld in het vooruitzicht gesteld, wat overigens betekent, dat een opkomst van 15.000 man al 300.000 gaat kosten voor de algemene en r.-k. bonden. De christelijke bond zou vandaag in zijn bondsraad beslissen over het deelnemen aan de demonstratieve mars. De heer Hazes leek de kans hierop gering. Hij vroeg zich af, of de 100.000, die hiervoor per bond moet worden uitgetrokken, wel nut tig besteed is. De vakbonden zullen geen natio nale actie gaan voeren om zoveel mo gelijk bouwvakkers naar Den Haag TEL AVIV/AMMAN Israë lische en Jordaanse troepen heb ben elkaar gisteren ruim zeven uur lang over de Jordaan heen met artillerie beschoten, terwijl Israëlische vliegtuigen in golven de stellingen van de te genstanders bestookten. De strijd speelde zich af over een front van 120 km, in het hele Jordaan- dal tussen het Meer van Galilea en de Dode Zee. Bij het vallen van de avond kwam aan de ge vechten een einde. Israël heeft een klacht ingediend bij de Veiligheidsraad, waarin het Jordanië ervan beschuldigde te zijn begonnen. Het vroeg echter niet om een bijeenkomst van de raad. Jorda nië heeft ook een klacht ingediend. - gesort. chocolade SïS eitjes ISO dram 109 niut duur wal heerlijk Vanmiddag reeds zou de Veilig heidsraad bijeenkomen. Het was de hevigste botsing sinds de Israëlische actie van 21 maart op Jordaans gebied tegen bases van de Palestijnse verzetsorganisatie El Fa tah. De Jordaniërs zeggen zeven Israëli sche vliegtuigen te hebben neer geschoten en de Israëliërs zware ver liezen aan tanks en andere rupsvoer tuigen te hebben toegebracht. Van Israëlische zijde werd echter meege deeld dat er maar een vliegtuig was neergehaald. Een Israëliër werd ge dood en acht gewond, aldus werd in Tel Aviv bekendgemaakt. Jordanië maakte bekend dat aan zijn kant drie militairen en drie bur gers zijn omgekomen. Achttien mili tairen en drie burgers waren gewond geraakt De spanning aan de bestandslijn was gistermorgen aanzienlijk geste gen doordat enkele kilometers ten zuiden van het Meer van Galilei, in het Beit Sjean-dal, vier Israëlische boeren om het leven kwamen en een Amerikaanse vrijwilliger zwaar ge wond werd toen hun wagen op een mijn reed. Korte tijd later was de strijd ontbrand. Het was gisteren een zo ongekende zomerse maartse dag dat een Am sterdamse eigenaar van drie apen zijn dieren niet langer binnen de vier muren van zijn huis wilde houden, maar ze ook even wilde laten proeven van de zonneschijn. De apen wisten van dolle vreugde niet wat ze overkwam: al gauw zaten ze in een boom aan de Prinsengracht en sprongen van tak tot tak. De baas had moeite zijn vrienden weer naar binnen te krijgen te krijgen, maar men rekent wel op een spontane opkomst van duizenden vakgenoten. De heer Buijs wilde zijn leden op deze wijze de kans geven hun „opgekropte emoties" te luchten. Tevens verwachtte hij, dat hier door onrust iri de bedrijven wordt tegengegaan en wilde acties zoveel mogelijk voorkomen. Hier en daar zullen ongetwijfeld communistische groepen proberen politieke munt uit deze gang van za ken te halen en in het bedrijfsleven zoveel mogelijk wanorde te veroorza ken. Van een dergelijk beleid zijn de bonafide vakbonden echter geen voorstander. Dc actie gaat niet tegen de werkgevers en hei zou daarom onjuist zijn aan de ondernemers gro te schade te berokkenen door onrust in de bedrijven te stimuleren. De heer Buijs verwachtte, dat de protestmars dinsdag mogelijk zal worden door een goed samenspel, ook met de werkgevers. Vele werknemers zullen waarschijnlijk een snipperdag vragen om naar Den Haag te trek ken, zodat dinsdag niet als een natio nale stakingsdag voor het bouwbe drijf aangemerkt kan worden. NIEUW BERAAD? Het lijkt tenslotte niet uitgesloten, dat partijen in het bouwbedrijf toch nog opnieuw om de tafel zullen gaan zitten om alsnog een kwartier werk tijdverkorting per dag te redden en wellicht een anders geformuleerd voorstel tot ve-hoging van de pensi oenpremie te doen. Minister Rooi vink had gehoopt, dat partijen n.a.v. de hearing ten depar- temente nog bereid zouden blijken opnieuw om de tafel te gaan zitten alvorens hij in de bouw-cao ingreep. Een dergelijke houding zou de be windsman heel wat liever zijn ge weest. Thans is de deining binnen het bedrijfsleven veel groter en zal men elkaar 'enslotte toch moeten vinden in een iets gewijzigd resul taat. Partijen bij de bouw-cao wensten zich gisteren hierover echter nog niet uit te laten. Eerst wacht men de af loop van de komende interpellatie in de Kamer af en de behandeling van de brief van de minister aan de Ka mer. Vinding van Philips (Van onze correspondent) EINDHOVEN Het natuurkundig laboratorium van Philips heeft een nieu we opneembuis voor televisiecamera's ontwikkeld, die de natuurgetrouwheid van kleuren aanmerkelijk zal kunnen verbeteren, omdat deze buis een sterk verhoogde gevoeligheid voor t ieprode kleuren heeft. Een ander voordeel van de nieuwe camera-opneembuis is, dat dc lengte slechts 13 centimeter en de diameter slechts 1.6 centimeter is, waardoor het gewicht van draagbare camera's kan worden teruggebracht tot ca. drie kilo gram. Wanneer de nieuwe vinding in produktie zal komen, is nog niet be kend. ALMEN De 54-jarige E. W. Biel- derman uit Almen (gem. Gorssel) is vrijdagavond dodelijk gewond, toen hij op de Almenseweg in zijn woonplaats tegen een boom botste. Hij overleed tijdens zijn vervoer naar het zieken huis. i Beter overleg TAE regering is bereid gebleken de ambtenaren in hun materiële positie voor 1968 aanmerkelijk ver der tegemoet te komen dan aanvan kelijk het geval was. De grote ontstemming in ambtena- renkring over de 2 pet. voorschot per 1 januari 1968 en de vele kort sluitingen in het overleg tussen re gering en ambtenarenorganisaties hadden hier en daar aanleiding ge geven tot protestvergaderingen, waar ernstige verwijten naar het hoofd van minister Beernink werden ge slingerd. De grootste moeilijkheid blijkt ge legen te hebben in misverstanden en onvoldoende overleg. De regering heeft nu niet méér gedaan dan zij steeds van plan is geweest, maar zij heeft haar maatregelen thans aange past aan de wensen van de organi saties. De verbetering in de opzet van de vakantie-uitkeringen is een zaak, die ook al veel eerder tot stand had kunnen komen in een goed overleg tussen regering en ambtenarenorga nisaties. Voor de schatkist betekenen deze maatregelen geen extra offer en de ambtenarenwereld is er ge lukkig mee. Het tweede belangrijke punt was het voorschot op de salarisverbetering voor 1968 van 2 pet. Op 1 januari kon de regering niet verder gaan dan dit percentage, ook al met het oog op de nog vast te stellen ver hoging van het minimuminkomen. De regering voegde hier echter aan toe, dat bij de nacalculatie over 1968 de ambtenaren ook dit jaar de sa larisverbetering zouden krijgen waarop zij, op grond van de ont wikkeling in het bedrijfsleven, recht hebben. Nu we aan het eind van het eerste kwartaal staan en de loonstijging in Nederland zo gemiddeld de 4 pcL nadert, kan de regering, vooruitlo pend op de nacalculatie aan het eind van het jaar, het voorschot thans reeds herberekenen en op VA in plaats van op 2 pet. brengen. De ambtenaren krijgen wat reeds eer der was toegezegd. Alle moeilijkheden lijken terugge bracht te kunnen worden tot een wat gebrekkig overleg tussen over heid en ambtenaren, waardoor on nodige misverstanden en kortsluitin gen konden ontstaan. Overigens een goede les voor de volgende keer. m Poëzie is de kunst zich op fraaie wijze te beklagen over een verdriet dat men niet heeft. KARADJA Straks in 1970 komen de toeristen in stromen naar ons land, dank zij de reus achtige vliegtuigen. Maar %-in- den zy daar ook de gewenste hotelaccommodatie? Deze vraag heeft een onzer redac teuren onderzocht. Zijn (som bere) bevindingen leest u in ons Zondagsblad. „Voortaan hebben ze daar een hal- •e liter minder nodig," Zowel landelijk als ook in Zuid-Holland is maart er giste ren in geslaagd het temperatuur- record van de laatste 120 jaar te breken. In Zuid-Holland werd 24 graden Celsius gemeten, ter wijl tot dusver 23 graden het re cord was. in 1945 gemeten. Ook vandaag begon de dag nog zonnig en vrij warm, maar in de loop van de middag zou er ons uit het wesben een koufrontje bereiken waarna de wind naar west tot noord zou draaien. Dit geeft een sterke af koeling door aanvoer van zee lucht. Het zeewater is nog koud (zes graden) zodat de middagtem- peratuur ook zondag niet veel hoger zal komen dan 12 graden. Een nieuw hogedrukgebied brengt daarna wel weer zonnige perioden, maar de komende da gen blijven belangrijk frisser. 31 maart: Zon op 6.17. onder 19.12: maan op 6.58. onder 22.21. 1 april /on op 6-is, onder 19.14: maan op 7.12, onder 23.38. WAT IS BEL (010)131244

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1