Duitse tv bij ons niet in trek Woeste tocht met man op motorkap r3voboda kandidaat - presidentschap cao van rmlips LEBER Mogelijk verlies van Johnson in Wisconsin Slechts vijf procent kijkt Franse regering wacht motie van wantrouwen 1 Met handboeien aan gevlucht Universiteit van Warschau gesloten konstant waakzaam EIS TWINTIG MAANDEN CEL gGeheime stemming in Praag Nieuwe industrieën in Amsterdam nodig Van Nievelt ontslaat Moeilijkheden met 80 man VRIJDAG 29 MAART T 968 NIJMEGEN Het is perti nent niet waar, dat vooral in de Nederlandse grensgebieden veel naar de Duitse televisie wordt gekeken. Het is een hardnekkig vooroordeel dat dit wel zo zou zijn. Sommige re gionale bladen gebruikten het om de Nederlandse televisie te kunnen verwijten dat niet genoeg aandacht aan de regio wordt besteed. Dr's. P. M. Hendriksen van de soci ale dienst van de NTS baseerde gisteren op een congres in Nijmegen eze beweringen onder andere op een ntomart-rapport van vorig jaar, vaaruit bleek dat 41 procent van alle lederlandse televisiebezitters luitsland 1 kan ontvangen en 32 pro ent Duitsland 2. Toch kijkt gemid- leld niet meer dan vier tot vijf pro- PARIJS De fractie van de linkse ederatie onder Mitterand heeft isteren besloten tot indiening van en motie van wantrouwen tegen de egering-Pompidou, wanneer de na- onale vergadering volgende week insdag haar zitting begint. De motie zal zijn gericht tegen het ehele economische en sociale beleid an het kabinet. Men acht het zeker at de communisten de motie zullen teunen. Mocht het voorstel worden anvaard, dan rekent men er op dat resident De Gaulle direct het parle- ïent zal ontbinden. De regering koïnt met haar 242 ze- els twee stemmen te kort voor de bsolute meerderheid, maar aan de ndere kant zijn de communisten en e federatie van Mitterand niet sterk enoeg om het kabinet ten val te rengen. GRONINGEN De 22-jarige H. F. leeft gistermorgen kans gezien in de tad Groningen aan zijn bewakers te Tmtsnappen, nabij het gerechtsge- louw in de Oude Boteringestraat. F., die voor de rechter-commissaris iou worden geleid wegens insluiping h een bakkerswinkel, had nog hand- toeien aan toen hij er van door ging. lij verdween met een felle sprint in ^iet stadsgewoel en heeft zich tot op M leden schuil weten te houden. fit is Fleur uit de onvolprezen Ësyte Saga, by de Britse burger- e stand bekend onder de naam an Hampshire, die donderdag 4 bril is uitgenodigd naar Aalsmeer t komen om daar in de bloemetjes worden gezet. De Aalsmeerders -"■■gillen in haar het hele gezelschap jcteurs en actrices huldigen, dat aan area-! de tv-serie heeft meegewerkt. cent naar de Duitse programma's. Er is dan ook geen enkele reden om de nieuwe Duitse televisiezender Wesel, die binnenkort in gebruik komt en een groot bereik ook in Nederland heeft, naar ons land toe af te schermen. Wel vreesde hij dat de Nederlandse ondernemers zich be zorgd gaan maken over de trekkracht van de Duitse televisiereclame. Meer invloed Dr. J. Verhoeve, directeur-generaal voor de volksontwikkeling en recrea tie, verwachtte dat de invloed van de Duitse televisie zal toenemen door het toepassen van centrale anten ne-systemen, waardoor nog meer Ne derlanders de Duitse programma's kunnen ontvangen. Hij bepleitte wetenschappelijk be geleiding voor de televisie. Niemand weet volgens hem de ware werking van televisie, maar wel dacht hij dat dit medium in het grensgebied we derzijdse vooroordelen zou kunnen opheffen. Een van de Duitsers wees er nog op dat de Duitse programma-bladen geen toegang hebben tot de Neder landse programma-gegevens. Dr. Verhoeve zei dat deze maatregel destijds genomen is naar aanleiding van de Televizier-affaire. Nu is het eigenlijk niet meer nodig, moest hij bekennen. Aan het congres, dat georganiseerd was door het instituut voor massa communicatie in Nijmegen en het Duitse Gustav Stresemann instituut, namen tal van Nederlandse en Duitse televisiefunotionarissen deel. WARSCHAU De universiteit van Warschau is gistermiddag geslo ten nadat studenten een oproep had den laten uitgaan voor een nieuwe bijeenkomst. Op deze bijeenkomst, die overigens niet is doorgegaan, zouden de studen ten de terugkeer willen eisen van de zes ontslagen hoogleraren, die ervan worden beschuldigd de geest van de studenten te hebben willen vergifti gen met staatsgevaarlijke ideeën. Om de bijeenkomst te verhinderen deelden mannen van de hulppolitie op de universiteitsterreinen pamflet ten uit, waarin de studenten werden aangemaand de oproep tot de verga dering te negeren. Een sterke politie macht was rond de universiteitsge bouwen samengetrokken om de stu denten de toegang te beletten. Da twee paar argusogen van de ID-DS zijn in het donker konstant waakzaam. Bocht links, bocht rechts, wegverlegging, obstakels - de dubbele lampen belichten alles. Op een volstrekt eigen en unieke wijze: De krachtige koplampen aan de buitenzijde werpen niet star hun licht vooruit - de automatische vertlkale hoogteregeling zorgt dat de richting van hun bundels onmiddellijk aan de wagenhoogte wordt aangepast. Bij snel optrekken b.v. kunnen zij dan ook nooit verblinden. De argusogen aan de binnenzijde hebben een kompleterende funktie: het zijn vèr-stralende jodiumlampen, die automatisch iets voor de stuur- beweging uitdraaien, in een Citroên ID-DS ziet u dus altijd eerder wat zich voorbij de bocht bevindt. Dit 'kijken om een hoekje' is overigens veel meer dan technisch nieuws - het is het resultaat van een doelbewust streven om de veiligheid te perfektioneren. Een logische konsekwentie van het Citroên principe: Konstant waakzaam zijn-tot in elk detail. AANBOD MINDER DAN GEDACHT AMSTERDAM Heeft de 39-jarige grossier uit Diemen P. N. M. zich op 18 januari schuldig gemaakt aan een ge val van ernstige wtgpiraterij waarbij de 22-jarige electro- monteur F. de Jong nogal ern stig werd gewond? De officier van justitie, mr. Habermehl, achtte een poging tot doodslag duidelijk bewezen en eiste een jaar en acht maanden gevange nisstraf met aftrek en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van twee jaar. Op de bewuste avond was F. de Jong na een ruzie over een op zich zelf onbetekende aanrijding door de bestuurder van de andere auto op de motorkap geschept waarna deze automobilist enkele 'keren de Gooise weg op en neer heeft gereden bij PRAAG Het centrale co mité van de Tsjecholowaakse Communistische partij heeft jisteren de 73-jarige generaal l/5voboda bij geheime stemming randidaat gesteld voor het Jresidentschap. Novotny, de af getreden president, werd uit na89[i.jn voornaamste partijfunc- öes ontslagen, nu^ generaal die bekend staat als vriend van de Sowjetunie en jortgeleden nog nauwe banden met at land bepleitte, maakt nu grote lans morgen door de Nationale ver- adering (het parlement) als opvolger 7 ert worden benoemd van Novotny. Novotny is ontslagen uit het partij- Jresidium en het partijsecretariaat, fc «Siaar blijft lid van het centrale co- Smrkovsky zal zijn plaats in het ■••presidium innemen. Cisar zal weer zitting nemen in het secretariaat van de partij. Met Smrkovsky en Cisar zijn twee van de belangrijkste figu ren in het huidige vernieuwingspro ces tot de partij-top opgeklommen. Het centrale comité is na de stem ming tot maandag uiteengegaan. Dan komt het nieuwe actieprogram aan de orde. Kritiek Intussen heeft de voorzitter van de centrale raad van landbouwcoöpera ties. Krutina, gisteren zijn functie neergelegd wegens de kritiek die de laatste tijd op hem is uitgeoefend. De betrekkingen tussen Oost-Duitsland en Tsjechoslowakije zijn nog even gespannen. Afgewacht moet worden of het bewind in de DDR zich van de uitlatingen van partij-ideoloog prof. Hager zal 'distanciëren. Gebeurt dat niet, dan moet op scherpere reacties van Tsje- choslowaakse zijde worden gerekend. elkaar tien kilometer met snel heden van soms boven de honderd kilometer, daarbij pogend de ëlec- tromonteur van de motodkap te slin geren. VERKLEUMD Toen dat niet gebeurde (de heer De Jong wist zich aan twee buiten spiegels vast te houden) stopte de automobilist tenslote en sloeg tde verkleumde monteur van de motor kap waardoor deze nogal werd ge wond. Enkele weken later werd M. ge arresteerd. Zowel de heer De Jong als een vriend, die destijds bij hem in de auto zat, herkenden hem. Op de auto van de arrestant werden sporen gevonden die op het gebeuren zouden kunnen wijzen. Twee getui gen bleken hier echter tegenoverge steld over te denken.. M. voerde zelf aan dat hij die avond niet op de Gooise weg was ge weest maar dat hy met vrienden en kele cafés had bezocht. De officier was van de waarde van het alibi niet overtuigd terwijl uit een aantal za ken, die M. de afgelopen tien jaren ten laste waren gelegd (maar wer den geseponeerd) duidelijk bleek dat hij een agressief karakter heeft. De verdediger, mr. J. de Jong, vocht de bewijzen van de officier fel aan en achtte het alibi volledig bewezen en zeer sterk. „De gebreken aan de bewijsmiddelen zijn zo dui delijk dat vrijspraak moet volgen." De rechtbank zou vandaag beslissen over een verzoek tot onmiddellijke invrijheidsstelling. AMSTERDAM Burgemeester Samkalden heeft gisteren gezegd dat het noodzakelijk is dat Amsterdam nieuwe industrieën aantrekt. Anders blijft de hoofdstad achter in de in dustriële ontwikkeling in heel Neder land. Belangrijk voor de Amsterdamse industrie achtte ,dr. Samkalden de tweede sluis in IJmuiden voor een regelmatig en ongehinderd scheep vaartverkeer en de ontwikkeling van het Amsterdam-Rijnkanaal, dat Vol gens hem te ver achterop is geraakt. Burgemeester Samkalden zei een en ander in een toespraak ter gele genheid van de opening van de Amsterdamse iridustrieweken in het Hilton hotel. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Van Nievelt, Goudriaan en Co's Stoomvaart Mij. gaat de komende drie maanden tach tig werknemers ontslaan. Het is een gevolg van de opheffing van de on- derhouds- en magazijndienst, de'ver koop van twee vrachtschepen en de stopzetting van de diensten van de Black Diamond Line op Amerika. Het ontslag betreft 40 mensen uit de onderhoudsdienst en 40 man kan toorpersoneel. Afhankelijk van hun diensttijd is er een opzeggingstermijn van één week tot drie maanden. Er is een gunstige afvloeiingsregeling op gezet. die het akkoord van de vak bonden heeft. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat de rederij binnenkort nog eens 15 hofmeesters en 10 elektriciëns gaat ontslaan. Onderhandelingen daarover zijn nog aan de gang. Dit ontslag heeft 'ce maken met automatisering aan boord van de schepen. (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT Het cao-over leg b(j Philips loopt minder vlot dan de vakbonden hadden gehoopt. Had men de verwach ting gisteren overeenstemming te bereiken over de materiële verbeteringen voor een nieuw driejarig contract, ingaande op 1 april a.s., het uiterste aanbod van Philips was der mate teleurstellend, dat de vakbonden geen aanvaarding van de voorstellen aandurfden en verklaarden eerst met hun achterban te willen praten. Het Senator McCarthy favoriet WASHINGTON In kringen van het Witte Huis wordt toe gegeven, dat president Johnson het onderspit zal delven tegen senator Eugene McCarthy in de voorverkiezingen van dinsdag a.s. in Wisconsin een belangrijk evenement in de strijd om de democratische kandidaatstelling voor het presidentschap. Een dergelijk resultaat, gepaard gaande met de geestdriftige steun voor senator Robert Kennedy in Ca- lifornië, zou nog meer moeilijkheden voor president Johnson opleveren, die reeds voor ernstige problemen geplaatst is in de verdeelde democra tische partij. De twee senatoren, die beide ge kant zijn tegen de oorlog in Vietnam, menen, dat hun afzonderlijke cam pagnes voor het behalen van de de mocratische kandidatuur thans aan kracht winnen. Niettemin menen kringen van het Witte Huis, dat de steun voor McCar thy en Kennedy ook voor een groot deel „opgeblazen" is. Voor zover het de verkiezingen in Wisconsin aangaat lopen de Wit- te-Huis-schattingen van McCarthy's deel in de „stemmenbuit" op tot wel 53 procent, hoger dan de reeds in drukwekkende 42 pet., die hij bij de voorverkiezingen op 12 maart in New Hampshire verwierf. Maar de hoge schatting van de kansen van McCarthy in Wisconsin wordt verklaard door de omstandig heid, dat in die Amerikaanse staat republikeinen en democraten desge wenst op de kandidaat of kandida- ten-in-spé van andere partijen dan hun eigen partij mogen stemmen. Van de zijde van het Witte Huis gelooft men, dat duizenden republi keinen, die geen andere keus hebben dan de voormalige Amerikaanse vice- president Richard Nixon, in drom men voor McCarthy zullen stemmen, bij wijze van anti-Johnson-gebaar. EINDHOVEN Het Nederlandse mili taire volleybal team heeft donderdagavond In de sporthal van de Technische Ho geschool ln Eindhoven met 3—1 gewonnen van de Belgische militairen. De setstanden waren 19-17. 18—11. 4-15 en 15-5. PARIJS De Franse tennlster Fran- colse Durr wordt professional. ZIJ zal zich eind deze week aansluiten bij de groep van George Mccall, waarvan ook de Ame rikaanse dames Billle-Jean King, Rosema- rle Casals en de Engelse Ann Haydon-Jo- nes deel uit maken. cao-overleg wordt nu volgen de week vrijdag, 5 april, voort gezet. De werktijdverkorting levert bij dit overleg niet de grootste moeilijk heden op, omdat de werknemers een werktijdverkorting gevraagd hebben met ingang van 1 januari 1970, de datum waarop deze regering bereid is een verkorting van de werktijd verder dan 43 3/4 uur per week te aanvaarden. De voorstellen tot loonsverhoging liggen echter ver uit elkaar. De Phi- lips-directie heeft 3 pet. geboden op 1 juli a.s. en de vakbonden vragen 4'/* pet. op 1 april a.s. Deze loonsverho gingen zouden telkens voor een jaar gedurende drie jaar moeten gelden. Bovendien wil Philips de bijstu ringsclausule (verhoging van de io nen bij stijging van de prijzen) bin den aan een jaarmaximum van V/t pet., terwijl de vakbonden het per centage van 2 pet. uit de vorige cao willen handhaven. Hoewel de vakbondbestuurders zich gisteren teleurgesteld toonden, lijkt het toch niet uitgesloten, dat men volgende vrijdag uit de moei lijkheden komt. Behalve om materiële verbeterin gen hebben de vakbonden ook ge vraagd om meer ideële verbeteringen in het contract zoals meer bescher ming van ondernemingsraadsleden binnen het bedrijf, speciale facilitei ten voor leden van vakorganisaties, wijziging van de loon- en salaris structuur van handarbeiders en be ambten enz. Bij deze cao gaat het om 80.000 Philips-werknemers in Neder land. Betogers in Panama op de vuist met de politie PANAMA Een „treurmars" van ruim drieduizend vrouwen, die pro testeerden tegen het optreden van de Panamese president Marco Robles, is gisteren uitgelopen op een handge meen tussen de betogers en de na tionale garde. De betogers gooiden stenen naar de gardisten en autobussen en staken een politieauto in brand voordat de politie erin slaagde de menigte te verspreiden. President Robles heeft zoals be kend een besluit van de Nationale vergadering naast zich neergelegd waarin hij uit zijn ambt wordt ontzet en een opvolger werd benoemd. (Vervolg van pag. 1) De vergadering begon 's middags om half drie en werd pas tegen kwart voor negen beëindigd. Er werden enkele resoluties inge diend, die tenslotte na langdurige discussies resulteerden in de volgende besluiten: 1. Er zal een dringend beroep op de regering worden gedaan om te trach ten de datum van 1 april enkele maanden uitgesteld te krijgen. Indien dit niet mogelijk is zal het verzoek van de KVP-fractie het instellen van een overgangsperiode worden ondersteund; 2. De cijfers die bij het vaststellen van het aantal vergunningen zijn ge hanteerd zijn intussen verouderd- Men dient uit te gaan van vermoede lijke cijfers die de toekomst zal ge ven. Tegelijkertijd zal de regering aandacht worden gevraagd voor de gedachte van een vrij handelsverkeer in het kader van de EEG; 3. De regering verzoeken meer grensposten dag en nacht geopend te houden; 4. Aandringen op de grootst moge lijke soepelheid voorlopig ten aanzien van het nieuwe vergunningsbeleid. Ook uit een verklaring gisteren na afloop van een vergadering van de Nederlandse bond von prote stants-christelijke beroepsgoederen- vervoerders in Bunnik blijkt grote ongerustheid. Op voorstel van de voorzitter, het Tweede-Kamerlid M. W. Schakel, werd minister Bak ker om spoedige stappen verzocht bij de Duitse minister Leber om ver hoging van het contingent te ver krijgen en te bewerkstelligen een inbouw van groei naar behoefte overeenkomstig de EEG-voorstellen, zodat het grensoverschrijdend weg vervoer onbelemmerd voortgang kan vinden. Het principe van een vrij transitverkeer bij de EEG-partnera moet algemeen aanvaard worden, aldus de bond. Drie doden bij actie politie in Brazilië RIO De politie van de Brazili aanse stad Rio de Janeiro heeft giste ren met geweld een einde gemaakt aan een vergadering van ruim zeven honderd studenten. Twee studenten en een arbeider, die niets te maken had met de bijeenkomst, kwamen om het leven. Er werden twintig mensen gewond. Gouverneur De Lima van Guana- bara heeft strenge maatregelen aan gekondigd tegen de politieautoritei ten die verantwoordelijk waren voor het optreden tegen de studenten. olympische kwallflcaUetornool dat ln Co- ken welke twee landen worden toegelaten tot de eindronde van het olympisch voet baltoernooi. De uitslagen van de wedstrij den, die woensdag werden gespeeld, zijn: groep A: Brazilië Chili 0n (Chili en Venezuela uitgeschakeld): groep B: Urugu ay Columbia 1—1 (Ecuador en Peru uitgeschakeld).

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7