I Prof. aan Dijk gaf ruggegraat gereformeerd leven Gelovigen in vervoering tijdens paasliturgie Forensen tot lang bereid reizen Em ivoord voor vandaag HIJ STOND VOOR DE GOEDE BELIJDENIS Uw probleem is het onze.... RUG NAAR ÏRKDIENST N EST Prof. Hendrix: Geestelijk hoogtepunt Ton van der Hammen Vaker steekproef noodzakelijk VRIJDAG 29 MAART „Toen kwam Hij bij de discipelen en zeide tot hen: Slaapt nu maar en rust (Mattheüs 26 45). In die opmerking zit iets van berusting. Het komt er niet meer op aan. Het is gebeurd. De strijd is gestreden. Er kan komen, wat God wil dat komen moet. De houding van de discipelen is onbegrijpelijk. Terwijl Hij hun vraagt: „Mijn ziel is zeer bedroefd tot stervens toe: blijft hier en waakt met Mij", vallen zij in slaap. Het is onvoorstelbaar. Ach, onvoorstelbaarEen uur te waken met Jezus! Kan de mens van vandaag het opbrengen? We hebben overal een uur voor over, al is het voor het wassen van onze auto, maar een uur voor de Here? Er is eens verzucht: Al zouden we maar dagelijks vijf minuten met onze gedachten bij God kunnen zijn een bewijs hoe zwaar ons dat kan vallen. We willen het wel, de geest is gewillig, maar er zijn zovele tastbare dingen om ons heen die ons bezighouden, dat het ons niet lukt. We willen best. maar de verzoeking is zo groot. En daarom houdt de Here ons dat voor: Waakt en bidt, dat gij niet in verzoeking komt. Dat niets ons afbrengt van Hem, Wiens dood ons heeft gered. We lezen vandaag Lucas 18 18-30. IWV COMMENTAAR Kom over de Brug is nauwelijks ontwikkelingshulp UTRECHT De beleidsadviseur van het Sederlands Verbond voor Vakverenigingen (NVV), drs. P. A. Gille vindt de actie „Kom over de Brug" nauwelijks ontwikkelingshulp. Volgens hem is werkelijke ontwikke lingshulp het aanbrengen van struc turele veranderingen in de ontwikke lingslanden. Hij zei wel aan de actie te hebben bijgedragen. Deze NVV-man sprak tot de NVV Vrouwenbond in Utrecht. Volgens hem kan de actie op één lijn geplaatst worden met de kerkbouwactie van 1964 en de actie „Open het Dorp". Voor werkelijke ontwikkelingshulp, zei drs. Gille zijn ook structurele veranderingen nodig in de westerse landen. „Wij zullen bereid moeten zyn onze bietenindustrie en een deel van onze textielindustrie over te he velen naar de ontwikkelingslanden' Maar dat is alleen mogelijk als de Nederlandse oveitieid de omscholing van de werkers in die industrieën in de puntjes regelt, voegde hij eraan toe. Met prof. dr. K. Dijk. wiens plotseling overlijden door velen met ontroering zal zijn vernomen, is een zeer markante figuur heengegaan. Gedurende een lange reeks van jaren is hij een der meest op de voorgrond tredende en belangrijke personen ge weest in het gereformeerde kerkelijk leven en dit moet er terstond bij gezegd worden in het gereformeerde leven in de brede zin van het woord. Reeds als jong predikant deed hij. tot zijn aftreden als hoogleraar in na vier jaar in Rijswijk (Z.H.) 1955 geen synode ooit gemist, of het gestaan te hebben zijn intrede in de 1u" J kerk van 's Gravenhage. Daar heeft hij meer dan 20 jaar met grote ijver, nauwgezetheid en bekwaamheid ge arbeid. Daar is hij geworden tot een van de centrale figuren van het gere formeerde kerkelijk leven. Reeds in 1917, nog voor zijn der tigste jaar. werd hij afgevaardigd naar de generale synode. En hij heeft Blieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet ln behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar ln verband staan moeten ln afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Iemand werkt een middag in de week in een zaak. Indien de loonbelasting meer dan 25 per jaar bedraagt, kan teruggave ge vraagd worden bij de belasting dienst. Kan dit ook van de sociale lasten en AOW? Antwoord: Het is in 't algemeen niet juist al gaat het in dit geval waarschijnlijk wel op dat loonbe lasting kan worden teruggevraagd, indien deze meer dan 25 bedraagt. Men kan een aanslag inkomsten belasting vragen, wanneer men meent daarvan voordeel te hebben. In dit geval worden de inkomsten over 52 halve dagen over het hele jaar uitgesmeerd en ze zullen dan vermoedelijk een onbelast inkomen opleveren. Teruggave wordt ver leend, indien zij 5 pet. van hef be- i lastingbedrag, doch minstens 25 te boven gaan. Sociale lasten kan men niet terug- vorde/liT én de AOW-premie ook niet. De eerste niet omdat men in derdaad verzekerd was, de tweede niet omdat deze naar een va3t per centage wordt berekend. Vraag: Welke kerken of instanties geven schriftelijke cursussen in het lezen en verstaan van de Bijbel? Antwoord: Voor informaties kan u zich wenden o.m. tot Ned. Bijbelge nootschap, Herengracht 367, Amster dam, Centraal secretariaat van het Vrijzinnig Protestantisme, Nieuwe Gracht 17, Utrecht, Gereformeerd Traktaatgenootschap Filippus, Veld weg 39. Hattem, Hoger Catechetisch Instituut (R.K.), Arksteenstraat 1. Nijmegen. Vraag: Ik heb twee zoons op de LTS. van 14 en 15 jaar, die willen reclameblaadjes rondbrengen, waar mee ze ongeveer 1000 per jaar kunnen verdienen. Moet ik hiervoor belasting en AOW-premie betalen? De blaadjes breneen ze voor een ander rond, die het wel opgeeft. Antwoord: Sinds de nieuwe wet Inkomstenbelasting in 1965 van kracht werd. worden inkomsten uit arbeid van kinderen niet meer bij u belast. Uw kinderen zelf zijn be- lastingplichtig, maar de bedragen liggen beneden het belastbare mini mum. Wordt er van hen loonbelasting en premie ingehouden, dan kunnen de kinderen deze terugkrijgen (althans wanneer het verschil niet al te klein is). Ze kunnen dan namelijk een aanslag vragen. Vraag: Wat is de Uno. haar bete kenis. ontstaan. Welke landen doen hieraan mee. Wie betaalt een en an der? Antwoord: De Verenigde Naties. (Uno. VN. of United Nations Orga nization) zijn in 1945 opgericht. Het voornaamste doel is vrede, veilig heid en samenwerking der landen te verzekeren. Daarnaast zijn er een menigte van werkzaamheden door verschillende Uno-organisaties (voedsel, opvoeding, enz.). De zetel is te New York. De voornaamste orga nen zijn de Algemene Vergadering en de Veiligheidsraad. Meer dan 100 landen zijn hierbij aangesloten (communistisch China niet. nationalistisch China wel). In donesië is enkele jaren niet lid ge weest. De aangesloten landen beho ren de kosten te dragen. /POTTER'S LINIA en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apothekers en drogisten GENÈVE De pauselyke commis sie „Justitia et Pax"' en de studie groep voor samenleving, ontwikke ling en vrede van de Wereldraad van Kerken zullen van 21 tot 27 april in Beiroet een conferentie heieggen over •conomische ontwikkeling en recht vaardigheid. DORDRECHT Elk jaar is voor mij een geestelijk hoogtepunt. Oud moedertje Moskou, hoe vaak heb ik bij jou de Paasvreugde al niet mogen beleven? Nergens kan ik het Opstandingsfeest zo intens meevieren als daar, bij mijn Russisch-Orthodoxe vrienden. Gezegend volk, dat zo'n benijdenswaardige kerk mag hebben. Dit is prof. P. Hendrix ten voeten uit. Hij kan niet anders dan er in lyrische bewoordingen over spreken. Hij doet dat graag. Net zo graag als hij erover schrijft in boek en blad. Waarom? Omdat zijn hart er vol van is. Hij is een pelgrimerende „westerse orthodox", die voor het hoogtepunt van het kerkelijk jaar naar het oosten reist, omdat hij hier al tiental len jaren geleden de geest van het eerste christendom heeft ontdekt. Niets liever zou hij willen, dan dat ook het „Avondland" weer door deze geest werd geïnspireerd. Want daar ligt naar zijn mening in beginsel het antwoord op de crisissituatie, waar in het westerse christendom zich be vindt. Zullen de langzaam intensiever wor dende contacten tussen de oosterse orthodoxie enerzijds en respectieve lijk Rome en Genève anderzijds (op de Assemblee van de Wereldraad van Kerken in Uppsala is de Oosterse Or thodoxie straks ruimschoots verte genwoordigd: ze omvat een derde deel van alle deelnemers), zullen deze contacten voor het westen tot een zich verdiepen in de geestelijke rijk dommen van deze oude orthodoxie gaan leiden? Hij hoopt het zo van harte! ERVARINGEN Zijn ervaringen, samengevat, "s Za terdags voor het Orthodoxe Paasfeest is hij al in de Russische hoofdstad present. Sinds februari is er dan al de grote vasten, die de gelovigen doorbrengen in een stemming van verlangen naar het komende Paasge- beuren. Op de zondag voor deze vasten, „de dag der vergeving" werd het Evange lie gelezen, waarin alle gelovigen werden aangespoord elkaar alles te vergeven (Matth. 6 vers 14 tot 21). Aan familieleden en vrienden is om vergeving gevraagd voor alles wat men de zijnen in de loop van het jaar mocht hebben aangedaan. In de diensten klinken nu ernstig en gedragen de vastengezangen. Een stemming van ernst en bezonnen voorbereiding op iets heel groots en heiligs heerst onder de gelovigen. Na de voorlaatste zondag (de zon dag der palmen, 's Heren ingang in Jeruzalem) komt de heiligste van alle weken van het jaar. Uit gezangen en liturgische plechtigheden klinkt een aangrijpende droefenis door. Priesters in zwarte rouwgewaden en vromen hebben intens verdriet om hun geliefde Meester, Die aan het kruis is genageld en met een lans wordt doorstoken. Midden in het kerkgebouw is een op zijde geborduurde afbeelding van de graflegging neergelegd op een bed van groen en bloemen. Allen komen, velen tot tranen bewogen, het graf van hun Heer vereren. Zij brengen een takje groen of een bloem mee en nemen er ook een weg van de doden- baar. AANGRIJPEND Een aangrijpende, oeroude plech tigheid van de Goede Vrijdag, waar bij allen ontroerd met het koor mee zingen: ..Uw graf vereren wij, de bron onzer opstanding". Zo klinkt op dat ogenblik van diepste rouw al een eerste klank van vreugde: de komen de triomf van het leven over de dood. Die hoopvolle klanken volgen el- OOOR kaar met steeds kortere tussenpozen op. Hoe dichter het Pascha naderbij komt, des te intenser wordt de span ning van de verwachtende vromen. Telkens en telkens klinkt het haast dwingend van het koor: „Sta op, o Heer, richt de aarde, want heersen zult Gij over alle volkeren". Het is een roepen, een bidden, een schreien van de met haar Heer „mede lijden de" gemeente. Het wordt als een worstelen met de nog in het graf rustende Heiland: „Sta op, o Heer, richt de aarde...". De Heer kan niet langer toeven in het graf. Hij moet ten leven opstaan! In de late namiddag van zaterdag wordt dan de geborduurde afbeelding van de graflegging van het bloemen- bed naar de altaarruimte gedragen endaar neergelegd. Tot Hemelvaart zal het kleed daar blijven liggen. DUISTERNIS Als het donker wordt, blijft de kerk in het duister gehuld. Velen verwijlen er om te waken tot het ogenblik der opstanding is aangebro ken. Dat is tegen het middernachte lijk uur. wanneer de mensen ln het 1 bedehuis mannetje aan mannetje staan. Alleen staan. ja. zoals altijd, i Slechts voor ouderen zijn tegen de i muur enkele banken aanwezig. Langzaam worden de deuren van de tussenwand, die kerk en litur gische ruimte scheiden, geopend. In Episi Ortl in een Russisch Orthodoxe kerk. deze ruimte verschijnt de priester, die de Paasdienst zal leiden, omstuwd door in gouden gewaden geklede andere geestelijken. Met gedragen, luide stem, roept hij: „Komt, neemt licht van het Licht zonder ondergang en verheer lijkt Christus, opgestaan uit de do den". (In de Grieks-Orthodoxe Kerk volgt daarop het volgende ritueel: van de brandende Paaskaars, die de priester in de hand houdt wordt aan allen in de donkere kerk het eerste Paaslicht doorgegeven.) Alle priesters gaan nu naar buiten. Ze trekken om het kerkgebouw heen. Teruggekomen bij de ingangsdeur vinden zij deze gesloten. De liturg klopt tegen de gesloten deur en roept uit: „Christus is opgestaan uit de do den, door Zijn dood de dood vertre dende en aan allen in de graven bracht Hij het leven". Tot driemaal toe wordt dit gezang, eerst door de liturg en dan door de vele wachtende binnen, herhaald. Pas daarna gaat de kerkdeur open. Onder het vreugdegezang „Uw opstanding, o Heer. bezingen de engelen in de he mel" treedt de priesterstoet de kerk binnen, waar plotseling alle lichten zijn ontstoken. Alles is één golving van licht. De klokken luiden. Men zegt tot elkaar „Christus is opgestaan" en het koor begint te jubelen van vreugde moest zijn, toen hij door de Duitsers in een gijzelaarskamp werd opgeslo ten. Die leidende plaats kwam hem ook onbetwist toe. want hij was een kerkelijk man in hart en nieren, kundig in kerkelijke zaken als weini gen. een geboren organisator en bo venal: vervuld met een grote liefde en een ondoofbare ijver voor het ge reformeerde leven, zoals dat in de vorige eeuw tot ontplooiing is geko men en in het begin van onze eeuw zijn grootste ontwikkeling en bloei bereikte. VERTOLKER Daarvoor heeft hij gearbeid en gestreden met al de vele gaven die hij bezat; daarin is hij ook gewaar deerd en bewonderd door de duizen den gereformeerden, wier gedachten en intenties hij belichaamde en op zulk een welsprekende wijze wist te vertolken. Abraham Kuyper en H. Bavinck waren zijn grote voorbeelden. Bij Bavinck promoveerde hij aan de Vrije Universiteit op een histo- risch-dogmatische dissertatie en hij is „bavinckiaan" in de theologie ge bleven tot zijn laatste dag. zij het dat hij de breedheid en ook de onzeker heid miste, die bij zijn leermeester zijn waar te nemen. Dijk was niet in oorspronkelijk dogmaticus, die school vormde en nieuwe wegen insloeg. Maar hij heeft door talloze publicaties zowel om vangrijke geschriften als jarenlange voorlichting in de kerkelijke pers de gereformeerde theologie op een moeilijk te overtreffen wijze gepopu lariseerd en een geslacht gekweekt dat kerkelijk en geestelijk stevig in zijn schoenen stond. Wanneer thans, by alle vernieu wingen, het gereformeerde leven nog een zekere geestelijke ruggegraat vertoont is dit mede te danken aan figuren als prof. Dijk, die daaraan hun levenskracht hebben gewijd. ALLE TERREINEN Dijk was behalve een kerkelijk man, ook iemand van alle terreinen des levens". Daarin was hij goed kuyperiaans, bereid ook tot brede sa menwerking. niet enghartig. Hij was niet alleen de gevierde spreker, hij was ook de Werker, de organisator. Op het gebied van het christelijk onderwijs was hij lange tijd, samen met zijn fidus Achates, prof. dr. G. P. van Itterzon, de voorman en pleitbe zorger. Maar ook op sociaal, diako- naal en politiek terrein heeft hij de canon: laten wij stralen van j vreugde. Laat ons drinken de nieuwe drank, de bron der onsterfelijkheid, nu Christus, in wie wij zijn gegrond- vest. uit het graf is opgestegen..." HEIMWEE Alles is licht en heerlijkheid. Men omhelst elkander, wenst elkaar ge luk: één grenzeloze vreugde. Men moet dat meegemaakt hebben om bij de nadering van elk Paasfeest weer met heimwee aan die uitbundige vreugde te kunnen denken. Het licht van dit Paasfeest zal doorstralen in elke liturgie, die in de loop van het jaar nog gevierd zal worden. Hier wordt niet herdacht, neen: de opstandig IS hier werkelijkheid, zij wordt beleefd. Tijd en ruimte zijn opgeheven. Er was niet eens, heel lang geleden, opstanding, neen: die Is er. Hier, nu. Alles is anders gewor den, de zonde is vernietigd, de dood is overwonnen, het Paradijs hersteld, de hemel aangebroken, het nieuwe Jeruzalem verschenen! Een verrukkelijke, haast uitzin- nig-blijde, in het begin onbegrijpe lijke Paasvreugcte, die verder stroomt in een langdurige triomfantelijke li turgie, welke beëindigd wordt met het Heilig Avondmaal, waartoe de priester de gelovigen met de grote kelk in de hand uitnodigt onder de uitroep: „Met angst en vreze, treedt nader". Belangrijk is, dat de oude ortho doxie hierbij refereert aan Johannes 21 vers 12, waar sprake is van de verschijning van Christus na zijn opstanding aan het meer van Tiberi as en waar Hij tot zijn discipelen zegt: „Kinderkens, komt herwaarts en houdt de maaltijd", En niemand van de discipelen (aldus de tekst ver der) durfde Hem vragen: Wie zijt Gij? Want ze wisten dat het de Here was. NAAR HUIS Tenslotte gaan allen heen uit de lichtende kerk, de zachte voor jaarsnacht in. naar hun huizen, het Paaslicht en de Paasvreugde in hun harten. Thuis staat de Paasdis klaar. Da gen tevoren zijn uitgezochte spijzen ervoor gereedgemaakt. Feestelijk pralen de rood- en blauwgekleurde, met figuurtjes versierde, eieren tus sen het geel van het torenvormig Paasgebak met een in rozijnen aan gebrachte X en B (Christus Op gestaan). Een hele week zal de tafel blijven staan en worden aangevuld. De kinderen juichen bij het zien van al dit lekkers na de lange en strenge vastenweken. De vreugde van de Kerk zet zich in de huisgezin nen voort. Hoe heeft de oude orthodoxie op wonderlijke wijze de oer-christelijke vreugde weten te bewaren. Die moe ten ook wij herontdekken! Want vreugde is het diepste wezen van het christendom. waar hij kon gestimuleerd, adviezen gegeven, en geestdrift gewekt. Hij was groot in de vertolking van het gereformeerde „beginsel" en de mensen, niet het minst ook de jongeren, begrepen hem. Daarom was hij altijd weer de ge vierde en begeerde woordvoerder die dan pas helemaal tot zijn recht kwam, wanneer hij met zijn heldere voorstellingen, licht Haags iaccent in zijn tot onderdelen verzorgde ne- o-klassieke stijl met grote welspre kendheid de scharen toesprak. Er is een tijd geweest, dat zonder dr. Dijk onder ons een vergadering nauwelijks kon slagen. Hij wist als zijn grote voorgangers het klavier te bespelen en heeft duizenden onder de bekoring ebracht van het grote ide aal: Het zoeken van de ere Gods op alle terreinen van het leven. HOOGLERAAR Van 1937 tot 1955 is Dijk hoogle raar geweest aan de Theologische Hogeschool te Kampen in de ambte lijke of practische vakken. Voor alles heeft hij de studenten preken ge leerd. Maar hij was ook als catecheet en als liturg een begaafd leermeester. IN MEMORIAM door prof. dr. Herman Ridderbos latst •nlijf J ndei Hij heeft bij al zijn vele andere ar beid de studie niet verwaarloosd en wist waarover hij het had als hij achter de katheder stond. Velen van zijn leerlingen zullen hem, in hun ambtelijke praktijk mis schien nog meer als student, dank- j' baar geweest zijn voor de practische j en solide wijze, waarop hij hun ge leerd had „hoe men in het Huis Gods moest verkeren." Dijks karakter en aanleg brachten met zich mee. dat hij bij het klim- men van zijn jaren, moeilijk de greep kon loslaten op het gereformeerde kerkelijke leven, ook toen de. tijd daarvoor gekomen was. Daarin was iets persoonlijks, daarin was bovenal j iets zeer zakelijks. Want hij had zich met heel zijn persoon aan deze zaak I de goede belijdenis. gegeven en was er mee samengi groeid. SCHADUW Daarom heeft Dijk tot de laat jaren van zijn leven het persoonli zeer moeilijk gehad, toen het andi ging worden in de kerk, die hij lang gediend en geleid had, en wegen, die hij steeds als de eni| juiste had aangewezen, soms werdi verlaten. Dit alles heeft voor zijn e gen besef een diepe schaduw ovi het einde van zijn leven geworpe een gevoel van niet meer verstaan niet meer gewaardeerd te worden. Wel wist hij dat zeer velen he trouw bleven en in die zin gevoelt hij zich niet eenzaam of verlate Maar in de ontwikkeling van het g reformeerde leven in de laatste jan heeft hij een afglijden gezien van hi_ rechte spoor en dat heeft hem bi Mie persoonlijke bindingen wa hij was een zeer hartelijk en gevoel man, die bij ieder bezoek van zi vrienden opleefde toch veel moei en verdriet bezorgd. Het is niet de plaats, het is we licht onk te vroegg, om tot een goei beoordeling te komen van wat mi misschien iets geforceerd wi de Dijkiaanse periode van het ger formeerde leven mag noemen, periode is in vele opzichten voorb KRACHT Maar men moet zich in de krac ervan niet vergissen. Mensen als d Dijk hebben aan dit leven een omli ning en een concentratie rondom i hoofdzaak gegeven, waarin een b houdende kracht en een grote zegt school. En wij mogen hopen, dat d kracht en die zegen hun uitwerkii niet zullen missen op het tegei woordige en komende geslacht. Daarom gedenken wjj prof. d Klaas Dijk met eerbied en met gro sympathie; niet slechts vanwege zi betekenis voor een vroegere perioi van ons kerkelijk en christelijk ven, maar bovenal vanwege het bli vende en onvergankelijke woorden en werken: Het nederig wil len buigen voor het Woord van Goi en het nimmer willen prijsgeven val (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Ruim dertig procent van het snel stijgend aantal forensen reist in nog geen half uur per dag naar werkplaats, kantoor of fa briek. Stadsmensen, van wie de helft per fiets naar het werk gaat, hebben daarvoor dezelfde tijd nodig. Niet minder dan 65 procent der forensen heeft drie kwartier nodig om de afstand tussen woon- en werk plaats te overbruggen, terwijl onge veer 30.000 Nederlanders, dat is vier procent van alle forensen met een reisduur van drie uur het lange-af- stand-forensime vormen. Dat heeft prof. dr. A. C. de Vooys, rector magnificus van de Utrechtse rijksuniversiteit, vandaag in de Dom kerk gezegd ter gelegenheid van de 332ste stichtingsdag van de univer siteit. In zijn rede „Enkele aspecten van het forensisme in Nederland" zei de rector dat het beel ongetwijfeld som ber is wanneer men bij de lange af standforensen de reistijd als een deel van de werktijd beziet. Terwijl de arbeiders tientallen jaren vochten voor een achturendag, zien we ze nu zonder tegenstribbelen twaalf uur van hun tijd opgeven. Typische lange afstandgebieden van enige omvang worden in Neder land gevormd door de Kop van Noordholland, Noordwest Brabant en Tholen. Niet negatief De lange afstandforensen uit Tho len reizen in drieëneenhalf uur heen en weer naar de Rotterdamse haven. Blijkens een onderzoek oordelen de pendelaars zelf lang niet zo negatief als de buitenstaanders automatisch doen. De lange afstandforensen voelen zich niet meer zo geïsoleerd, al zjjn zij, mede door het familieleven, nog sterk gebonden aan de eigen woon plaats. Uit een onderzoek van prof. De Vooys, is gebleken, dat niet min der dan 84 procent van de lange af standforensen niet bereid is naar de werkstad te verhuizen als hun daar een woning zou worden aangeboden. Het liefst zou deze categorie in de eigen woonplaats blyven, maar meestal zijn daar niet voldoende bronnen die met het hoge inkomen elders kunnen wedijveren. Onvoldoende De forensenstatistiek van ons land, die 1947 en 1960 als teldata had, is uniek in de wereld. Volgens prof. De Vooys vindt men nergens een dergelijke gedetailleerde statistiek. Een telling om de tien jaar is ech ter onvoldoende. Het forensisme ont wikkelt zich zo snel dat de statistiek reeds na enkele jaren verouderd is. Gezien de grote betekenis van het forensisme lijkt het mij onaanvaard baar dat men jarenlang met voor het beleid zo belangrijke gegeveiVl moet werken. Een telling om de vide jaar in de vorm van steekproevi n is absoluut noodzakelijk. Uit de laa j{* ste telling blijkt dat er in 1960 bijnr, 750.000 forensen waren, hetgeen ve In geleken met 1947 een toeneming vage 80 procent betekent, aldus de hoo leraar. Statusmotief Van de vrouwelijke forensen b hoort ruim de helft tot het adminfn stratief- of winkelpersoneel of is f )E brieksarbeidster. Van de mannen 9 tweederde als arbeider en eei, derde administratief werkzaam. is opvallend dat niet meer dan tw ie procent van de werknemers in i' vrije beroepen en zelfstandigen frg Bij de allochtone forensen (sted renst. lingen die de frisse lucht zoeke lr< speelt het statusmotief een belan !ij rijke rol, een niet nieuwe bewee a< reden, gezien de buitenhuizen uit v n rige eeuwen. BEROEPINCSWERK NED. HERV. KERK Beroepen te Elim «Dr.i-toez C. Verbaas te Monnikendam: te Bentiuj zen; G. v. Estrik te Genemuiden; Hilversum (vac. G. Wassenaar): Bouter te Leiden. Bedankt voor Rijssen (vac. J. Voi C. Vos te Gouda; voor Arnemuiden: de Jong te Houten (U.>; voor Liend (toez.A. Boertje te Moerkapelle; vo Dordrecht (vac. A. L. v. d. Smit): C. Graafland te Veenendaal; te Eng», rum (Fr.i; Kand. J. G. Barnhoorn Sassenheim: voor Staveren: C. Zwa te Ulrum, c.a >n< GEREF. KERKEN Beroepen te Roermond: drs. J. Spoi rs< stra te Boskoop. Aangenomen naar Nijmegen (vac. W. Korvines): J. M. v. d. Brink IJmuiden, die bedankte voor Nijverd i' Bernepbaarstelling: drs. R. Bran Schoutenburgstraat 3 te Oegstgee voorheen predikant v. d. geref. kei vrygem. aldaar. GEREF. KERKEN (vrUgem.) Beroepen te Hoek (Z.>: kand. Kruidhof te Hattem. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Den Haag-zuid: u h kenberg te Dordrecht; te Arnhem: C. Weststrate te Meliskerke. GEREF. GEM. IN NED. Aangenomen naar Gouda te Veenendaal. Ha Mall DOOPSGEZ. BROEDERSCH Aangenomen naar Koog a. d. Zaan Zaan-Zaandijk: B. K. Homan te werd-Blij a Weer iii Europa Londen Amsterdam Brusse) Luxemburg Parlls Uranklort MUnchen Ztirich Locarno Wenen Innsbrtlck Madrid Rome Mallorca weer max. temp. gisteren geh. bew. 21 licht bew 20 licht bew. onbew 20 21 onbew. 20 onbew 20 mist 18 22 onbew! 19 onbew. 23 onbew. 19 regen 20 iw. bew. 21 ;a; ai' DE OP r. >,l HtcA on Lil ji LU

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2