2 Arie tekende vandaag voor Drie hoogleraren theologie aan de VU benoemd WIE BOUWT 1000 LUCHTREUZEN a 55 MILJOEN? Onlusten in VS: neger gedood vn-co¥flict bijgelegd Rentespaarbrieven 1968 f. 54.000.000.- Boek Brei kei voor Day an Tieners laten onnen volgen Man van vriendin met mes gestoken Autobus botst op trein - een dode Toon Hermans start in Toronto Relletjf jes en plunderingen B en W Utrecht in conflict Rembrandts in VS nu wel echt ~^DE GEMEENTE ZAL VOOR ME BIDDEN - DAT DOET JE TOCH WEL WAT oyina 21 VRIJDAG 29 MAART 196» (Van onze onderwijsredactie) AMSTERDAM Aan de faculteit der godgeleerdheid van de Vrije Uni versiteit zijn tot gewoon hoogleraar ibenoemd: Dr. C. Augustijn in de algemene kerkgeschiedenis tot 1650, de metho dologie en historiografie der kerk geschiedenis alsmede de opleiding tot ihet leraarschap in het godsdienston derwijs. Dr. J, Firet in de ambtelijke vak- jken. Prof. dr. J. Verkuyl in de zen dingswetenschap en de evangelistiek (vanaf 1965 reeds buitengewoon hoogleraar). De benoeming van dr. Augustijn houdt verband met de emeritering van prof. dr. D. Nauta aan het einde van dit studiejaar. Dit heeft tot ge volg dat de opdracht van prof. dr. J. van den Berg in die zin een wijziging ondergaat dat hij in het vervolg het cerkrecht, de vaderlandse kerk geschiedenis en de algemene kerk geschiedenis na 1650 zal doceren. Met de benoeming van dr. Firet wordt thans definitief voorzien in de enkele jaren geleden door het over lijden van prof. dr. J. H. Bavinck mtstane vacature. Kortgeleden werden eveneens voor lit onderdeel van de opleiding twee wetenschappelijke hoofdmedewerkers lenoemd: mejuffrouw dr. J. C., ichruder die een deel van de docto raalopleiding in deze sector zal ver- orgen en ds J. Thomas, die een deel 'an de practica en van de instructie n de kandidaatsstudie voor zijn re- lening neemt. Hij was reeds als pre- 1 likant in algemene dienst werkzaam j >D het gebied van de meer op de j iraktijk gerichte opleiding. De onlangs benoemde drs. M. H. 'an Es, thans nog gereformeerd pre- iikant te Holwerd, zal als we- enschappelijk medewerker zijn in- j ireng hebben in de oudtestamen- ische sector. Dr. C. Augustijn, geboren in 1923 j n Rotterdam studeerde theologie aan i Ie VU. In 1956 deed hij doctoraal xamen en in 1962 promoveerde hij um laude op het proefschrift i grasmus en de Reformatie. Hij is on- ler meer leraar in het godsdienston- erwijs aan de kweekschool met de »ij bel te Rotterdam geweest Dr. J. Firet. geboren in 1923 te Jordrecht. studeerde theologie in tampen. Hij promoveerde cum laude p 26 januari 1968 op het proefschrift j Het agogisch moment in het pasto raal optreden". Hij is predikant ge weest in Zuid-Beveland, in Indonesië (legerpredikant) en in Rotler- dam-Charlois. Tevens is hij directeur geweest van de Nederlandse Gerefor meerde Jeugdraad. Dr. J. Verkuyl, geboren in 1908 in Nieuw-Vennep, studeerde theologie aan de VU. Hij promoveerde in .1948 op het proefschrift „Enkele aspecten van het probleem der godsdienstvrij heid in Azië". Hij is onder meer pre dikant geweest in Laren en studen tenpredikant onder Aziatische stu denten. Sinds 1963 is hij algemeen secreta ris van de Nederlandse Zendingsraad en vanaf 1965 buitengewoon hoogle raar aan de VU voor de theorie van de zending. AMSTERDAM Het conflict tus sen de zeven redacteuren en de j hoofdredacteur van het weekblad Vrij Nederland is uit de wereld, me de dank zij het werk van de bemid- delingscommissie-Enschedé. De zeven redacteuren hebben hun ontslagaan vraag ingetrokken. De betrokken journalisten betreu ren het achteraf, dat he'c artikel over het ontslag van mejuffrouw Hora Adema bij het Parool (van J. van Tijn) gepubliceerd is zonder vooraf gaand contact met de hoodredacteur van He Parool. VN-hoofdredacteur Mathieu Smedts zegt op zijn beurt het te be treuren, da hij in zijn publika'cie „Verontschuldigingen aan Hel Pa rool" de solidariteit van de redactie heeft doorbroken. AMSTERDAM De jeugd heeft oor de actie zoals bekend hon- lerdduizend gulden bijeengebracht, naar de initiatiefnemers verwachten, lat nog vele tonnen zullen volgen, laarom is ook de actie Tientje van 'ieners veertien dagen verlengd, j Tal van jeugdclubs en scholen zijn fiog niet klaar met hun actie, hetzij iet hun afrekening. Er zijn veel ac tiviteiten op touw gezet. Tientjes van Tieners was gericht op zeven projecten uit de Kom over 8e Brug-lijst. Deze kunnen allen 'orden gehonoreerd doordat het treefbedrag van de gehele actie is erschreden. Het blijft echter zo. dat de op- irengst van de jeugd alleen voor de ereengekomen projecten zal wor- len gebruikt. TEL AVIV Een exemplaar van het boek Toekomst van Israël, dat driehonderd jaar geleden door Wil helmus a Brakel werd geschreven, zal ds. G. A. Zijderveld uit Middel burg overhandigen aan de Israëlische minister van defensie, Mosje Day an. Ook de minister van godsdienstzaken zal een exemplaar van het pas her drukte boek krijgen. Ds. Zijderveld brengt op hét ogen blik een bezoek aan Israël. Twee jaar geëist AMSTERDAM De officier bij de rechtbank toonde weinig medelijden met de 22-jarige magazijnbediende Jcni A. M. uit Curacao, die vanmorgen te recht stond wegens een poging tot zwa re mishandeling. Hij eiste twee jaar gevangenisstraf omdat het niet de eer ste keer was dat de man terecht stond terzake van mishandeling. Op 26 november zat verdachte bij me vrouw D.. met wie bij reeds enkele weken omging, thuis in Amsterdam op de bank. Het rustige tafereel werd ver stoord toen de wettige echtgenoot thuis kwam en verdachte de deur wees. Er ontstond een woordenwisseling waarna M. de heer D met een zakmes in zijn linkerzijde ter hoogte van de nieren stak. Het liep allemaal nogal gelukkig We zitten in een restaurant aan de Maasboulevard en kijken uit op het water met veel schepen. Aan de overkant van de rivier verheft zich het schoorsteenpark van de Shell. Wanneer een van de pijpen zwarte wolken tegen de blauwe lucht blaast zegt hij: „Ze zijn het fornuis weer eens aan het opstoken". Vier jaar lang heeft Arie Pols daar gewerkt als operator. Per 1 januari heeft hij zijn ontslag genomen. „Ik schreef op een advertentie van de Stichting Nederlandse Vrijwilligers. Je wilt wel eens iets anders; nuttiger zijn voor jezelf en voor de ander. Ik vind het zonder meer noodzakelijk dat de levensstandaard van ontwik kelingslanden op een hoger peil wordt gebracht". Insecten In Kenya gaat hij werken aan een pyrethrumproject. Pyrethrum is een insektenverdelger, die gewonnen wordt uit de bloem van een plant. Deze bloem wordt met de hand ge plukt en in de zon of in ovens ge droogd. In balen geperst gaat deze grondstof naar een fabriek, waar het verdelgingsmiddel wordt vervaar digd. Het insektendodend middel wordt over de gehele wereld verkocht. Het is 't derde exportprodukt van Kenya. Doel van het vrijwilligersproject is door kruisingen het pyrethrumgehal- te van de bloem op te voeren: de landbouwtechnische kant. Het tech nische gedeelte bestaat uit het verbe- e teren van de droogmethode. „In en fabriek in Nakuru, een plaatsje van zo'n 8000 inwoners, word ik zoiets als adviseur: mensen leren met de machines om te gaan. De huisvesting is goed. Het wordt geen golfplatenhutje met hangmatten. Bo vendien krijg je het vervoermiddel dat voor je werk nodig is desnoods een auto". Opleiding Vandaag tekende deze Vlaardingse vrijwilliger het contract voor twee jaar Kenya. Hij is met verlof om afscheid te kunnen nemen en heeft een pittige opleiding van twee maan den achter de rug aan het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amster dam. „Per dag acht lesuren, waarvan vier uur 'Englels in een hokje met bandrecorder en koptelefoon. Het is een soort hersenspoeling, 's Nachts schrik je wakker en prevel je zinne tjes in het Engels of Swahili, een belangrijke taal in Afrika. Zestig procent van de woorden zijn afgeleid van het Arabisch. Verder kregen we veel sport, waar bij je flink werd afgeknepen, tro pische-, geestelijke- en sexuele hy giëne, EHBO, land- cn volkenkunde, volgens mij te weinig, en nog een paar onderwerpen. Ik was de enige technicus van de groep Kenya, zodat de nadruk viel op de landbouw en veeteelt. Aan de opleiding ging een ken- nismakingsweek vooraf. Verder heb ik stage gelopen in een inrichting voor geestelijk en lichamelijk gehan dicapten. In de werkplaats leerde ik nog eens loodgieten, electrisch- en autogeen lassen en smeden. De tech nici zijn daar niet dik gezaaid, zodat je veel zelf zal moeten doen". Leeftijden Momenteel volgen ongeveer tachtig jongeren een opleiding aan het insti tuut om uitgezonden te worden naar Opper Volta. Kameroen, Zambia, de Ivoorkust, Philippijnen of Columbia. De meeste jongens zijn 24 tot 25 jaar oud en de- meisjes 27 tot 28 jaar. De leeftijdsgrenzen zijn 21 en 35 jaar. Met ingang van de cursus ontvan gen de vrijwilligers drie gulden zak geld per dag. „Een opleiding met gra tis roken", aldus Arie Pols. Kost en inwoning zijn gratis. Wanneer hij naar Kenya gaat krijgt hij 350 per maand voor het levensonderhoud en voor de bediende. Verder wordt in Nederland elke maand 150 opzij gelegd, zodat je na twee jaar niet helemaal „zonder" zit. Bovendien krijg je nog tijdens de opleiding duizend gulden voor het aanschaffen van een tropenuit- rusting. Honderd gulden van dit be drag is bestemd voor abonnementen op kranten en tijdschriften. Arie Pols: „Na een jaar heb je recht op drie weken vakantie met een extra toelage van dertig gulden per dag. Je kunt die weken gaan en staan waar je wilt". Gouden eeuu Er wordt niet aan je gevraagd waarom je uitgezonden wilt worden. Men gaat er vanuit, dat je dat voor UTRECHT De buschauffeur A. Welpen uit Fijnaart kwam gistermid dag om het leven toen zijn bus op een met automatische knipperlichten beveiligde overweg tussen Roosen daal en Oudenbosch in botsing kwam met een locomotief. Er waren geen passagiers in de bus. Het baanvak raakte totaal versperd. De sneltreinen Roosen- daal-Rotterdam vice versa werden via Breda omgeleid. De stoptreinen van Dordrecht naar Roosendaal re den tot Oudenbosch en vandaar wer den de reizigers per bus naar Roosendaal vervoerd,. (Van onze kunstredactie) NEW YORK Toon Hermans start zijn Noordamerikaanse tournee 19 september in Toronto. Canada. Daarna zal hij tot 3 oktober een aan tal nog niet bekend gemaakte andere engagementen vervullen. Na voorstellingen in de Verenigde Staten buiten New York en een pau ze van enige weken, zou dan de „One man show" op Broadway moeten voir gen, Klaus Kolmar, de Newyorkse impressario van Hermans, is bezig dit te realiseren, maar over de grote sprong naar Broadway is nog niets definitief bekend. De matras DRAKA waarop U wérkelijk uitrustl DRAKA. jezelf hebt uitgemaakt. Tenslotte moet je wel weten wat je doet, voor al wanneer je een goede baan hebt. We leven hier in Nederland in een gouden eeuw. Daarom lijkt me het nodig twee jaar iets voor een ander te doen. Ik ben geen overdreven idealist. M'n dienstbaarheid en egoïsme ver houden zich ongeveer fifty-füty". Zondag neemt hij afscheid van de gereformeerde sociëteit In 't Want, waar hij voorzitter is geweest van de commissie programmering. Vorige week zondag deed hij in de Pniëlkerk belijdenis bij ds. H. .1. Kouwenhoven: „lk heb eerder belij denis gedaan dan de andere belijde niscatechisanten omdat ik anders al vertrokken zou zijn. Trouwens, waarom zou ik het twee jaar uitstellen? Je hebt deze achter grond nodig. Ds. Kouwenhoven zei dat de ge meente voor me zal bidden. Dat doet je toch wel wat". (Van onze luchtvaart- medewerker) SCHIPHOL Drie Ameri kaanse vliegtuigfabrikanten en een Europees consortium zijn druk bezig met de ontwikke ling van een nieuw type straal- verkeersvliegtuig dat speciaal is afgestemd op de behoeften van het wereldluchtverkeer in de jaren zeventig. Het gaat om een machine voor de korte en middellange afstanden, die afhankelijk van de cabine-indeling plaats zal gaan bieden aan 200 tot 350 passagiers, die dan 'met meer gerief tegen een lagere passage- prijs vervoerd zouden kunnen worden. Vorig jaar werden de luchtvaart maatschappijen in de Verenigde Staten. Europa en elders in kennis gesteld van de ontwerpstudies. Krijgen de fabrikanten de komende maanden voldoende orders, dan kan het ontwikkelingswerk worden voortgezet en zal het toestel over vier jaar in dienst worden gesteld. Amerikaanse maatschappijen verwachten deze vergrote capaci teit reeds dan nodig te hebben; hun Europese partners denken aan 1974'75 De ontwerpen beogen de verwachte groei van het luchtver keer op te "angen, zonder dat men de luchthavens en luchtwegen ex tra belast door meer vliegtuigen in te zetten. Voor de fabrikanten is het na tuurlijk vooral van belang dat zij opnieuw een grote plaats op de we reldmarkt voor verkeersvliegtuigen veroveren. In de komende tien ja ren verwacht men er zo'n duizend te kunnen verkopen, tegen een stukprijs van 55 miljoen. Gezien de ontwikkelingskosten zal het toestel pas na de tweehonderdste gelever de machine winst gaan opleveren, zodat het weinig zin heeft om over te gaan tot de bouw van alle vier de huidige ontwerpen. Twijfel Er is dus ook een ontwerp van een Europees consortium, waarin West-Duitsland, Engeland en Frankrijk. De totale ontwikke lingskosten van hun machine zijn geraamd op 5200 miljoen, waarvan Engeland en Frankrijk ieder 37'/» procent zullen dragen en de West duitsers de overige 25 procent. Mochten er bestellingen uit ons land en Italië binnenkomen, dan zouden de aldaar gevestigde in dustrieën alsnog bij de bouw wor den ingeschakeld. Het wachten is op de beslissing van Air France. BEA en Lufthansa die er binnen drie maanden geza menlijk 75 oesteld moeten hebben, wil men verantwoord verder kun nen gaan Een order die thans nog zeer twijfelachtig is, en dat terwijl men de maatschappijen al een half jaar extra oedenktijd heeft gege ven. De enige labriek met een defini tieve order is Douglas, deze ontving van American Airlines opdracht voor de bouw van 25 toestellen van het type DC-10. Bovendien werden er nog eens 25 gereserveerd. Dit was de grootste civiele order in de ontwikkelingsgeschiedenis van de burgerluchtvaart en maakt de bouw van dit ontwerp al min of meer definitief. Hoewel de KLM nog niets heeft bekendgemaakt, ligt het wel in de verwachting dat zij zo'n vijftien van deze DC-10's zal bestellen. Douglas is immers al jaren haar „hofleverancier" en de KLM is de enige maatschappij ter wereld die geen enkele Douglas Commercial heeft gemist. Ook voor haar geldt de verwachting voor de komende vijf jaren van een verdubbeling van het toerisme en een jaarlijkse groei van het passagiersaanbod met dertig procent. Ondergronds Verschillende ontwerpen van de nieuwe luchtreuzen voorzien in een „ondergrondse" boordkeuken. d.w.z. onder de ca bine vloer. Men spaart dan op het passagiersdek heel wat ruimte uit, cn de grote ruimte on der de vloer biedt ook plaats ge noeg voor het installeren van een keuken, die zelfs groter is dan in menige woning. Alle maaltijden en verversingen worden met twee goederenliften op wagentjes naar boven gebracht en via de gangpaden rondgedeeld. Dit systeem werkt zo vlug en efficiënt, dal men binnen een uur aan drie honderd passagiers een maaltijd kan serveren. Op het passagiersdek zouden daarvoor niet minder dan vijf boordkeukens nodig zijn. Al met al zal deze nieuwe lucht reus de passagiers met comfort vervoeren, (egen een lager tarief, zodat de fabrikanten de aanvanke lijke naam van luchtbus niet langer op zijn plaats achten. MEMPHIS Een jeugdige neger is gisteren in de Ame rikaanse stad Memphis door de politie doodgeschoten tij dens plunderingen en relletjes gedurende een mars die onder leiding stond van de negerlei der ds. Martin Luther King. Deze mars gold als steun voor de vuilnislieden van Memphis die reeds zeven weken staken. Een half uur na het begin van de mars begonnen ne gers winkels te vernielen en te plun deren. Ds. King en zijn medewerkers stapten toen in een auto en reden naar een motel. De gouverneur van Tennessee. El lington, heeft op verzoek van de bur gemeester van Memphis, Loeb. 4.000 man van de Nationale Garde in alarmtoestand doen brengen. I De politie van Memphis zegt de toestand te beheersen nadat Beale street de bakermat van vele jazz clubs was afgegrendeld en vele jongelieden mét traangas en knup- pels waren weggejaagd, i Volgens de politie hadden 6000 a 6500 mensen aan de mars deelgeno- men. Zes politiemannen zouden ge wond zijn en ongeveer 50 personen j gearresteerd. De overheid van Memphis heeft I busdiensten gestaakt daar chauffeur I hadden gemeld, dat zij door inzitten- den met messen waren bedreigd, j Reeds voor de aankomst van ds. j King in Memphis waren er ongere- I geldheden. Leerlingen van de middel- bare Hamilton school wierpen met stenen en flessen. Op de terreinen van de school hadden 250 scho lieren zich verzameld, die anderen trachtten te beletten het gebouw bin nen te gaan na een oproep van ds. King aan de stad Memphis de mensen vrij-af te geven, opdat de negers aan de betoging zouden kun nen deelnemen. m UTRECHT B. ,en W. van Utrecht hebben scherpe kritiek geleverd op drie leden van de KVP-fractie, die heb ben geweigerd deel te nemen aan een commissie-bespreking over de investeringen in 1968. De IvVP'ers hadden wethouder dr. De Nooij, die voorzitter is van de financiële commissie, laten weten dat zij onvoldoende inzicht hebben in de investeringsproblematiek, omdat een rapport waarin het investeringspro gramma tot 1980 staat, nog steeds die geen uitstel gedogen. Op 13 maart moest de commissie spreken over investeringen tot een bedrag van ongeveer 27,5 miljoen, die geen uitstel gedoten. B. en W. vinden dat de KVP'ers zich onttrekken aan de taak die zij bij hun verkiezing op zicli namen. Daardoor hebben zij een normale ge- dachtenwisseling onmogelijk gemaakt en hebben zij efnstige scha de Ktè&l bracht aan de wezenlijke waarde s&n ons democratisch bestel, zeggen B. en W. in antwoord op schriftelijke vra gen van enkele andere commissie-le den. Op hun beurt menen de drie KVP'ers (drs. Huysmans, prof. Soons en Roovers) dat het college en de raad hun geheimhoudingsplicht heb ben geschonden, zoals vermeld in ar tikel 33 van de verordening vaste raadscommissies. Zij willen dit arti kel wèl respecteren en onthouden zich daarom van verder commentaar, aldus een telegram dat zij aan raad en college hebben gestuurd. (Van onze kunstredactie) NEW YORK Onder de „Rem brandts" in het Metropolitan Museum of Art zouden zich volgens een woordvoerder van dit museum geen vervalsingen bevinden. Dit is in tegenspraak met hetgeen dezer dagen het weekblad ..Newsweek" publiceer de naar aanleiding van een interview met de directeur Boudewijn heeft regie van „En ik dan?" (Van onze kunstredactie) DEN HAAG Berend Boudewijn. die onlangs ontslag heeft gevraagd als directeur van het toneelge zelschap De Nieuwe Komedie/ Arena in Den Haag, zal het blijspel „En ik dan?" van Annie M. G. Schmidt re gisseren. Het ipel komt 1 november in het Amsterdamse De la Mar-thea- ter in première met Mary Dressel- huys, Joan Remmelts, Els Bouwman. Jaap Wieringa en Etha Coster in de hoofdrollen. N.V. BANK VOOR NEOERLANDSCHE GEMEENTEN 's-GRAVENHAGE De N V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten deelt mede dat van de Serie I en II reeds voor meer dan is geplaatst. De verkoop wordt voortgezet bij alle banken en commissio nairs in effecten alsmede te onzen kantore te 's-Gravenhaae Lange Vijverberg 10. a Een brochure met volledige inlichtingen wordt U oo aanvraao gaarne toegezonden. 's-Gravenhage. 29 maart 1968 (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN „Waarom? Ja, waarom. Het is een complex van faktoren. Je zet ze onder elkaar, streep er bij en de uitkomst is ontwikke lingshulp. Bij mij is het geloof ik niet zo, dat ik kijk door de rose bril van het idealisme". Arie Pols, 23 jaar, vertrekt vrijdag 5 april voor twee jaar als vrijwil liger naar Kenya in midden oost-Afrika.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 21