ZWARE KLAP VOOR RRITSE REGERING OLGA JAMIN SKOL? Politie hielp Dijkzigl met Vervoerders ontstemd over plan van Leber UI II UPERMARKT ♦K& alles ra Vlieland Conferentie rijke landen Let op! De Witte Reus is straks jarig en gaat trakteren..! V arkenskleppen in hart vrouw STADSGEHOORZAAL FORD Barend de Beer vervangt Pipo Legerhospitaal werd bestormd SPREUK HET WEER Kabel gebroken Waarom duurder Parkeerfonds Vrijdag 29 maart 1968 - 48ste jaargang («ur: F. DIEMER «fdredacteur: Dr. E. Diemer ieuwe leidse Courant CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD ..Stintvastich is ghebleven mijn hert in teghcnspoet!" oofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Conservatieven eisen verkiezingen Ontevreden over beleitl van Wilson Labour lijdt vier nederlagen LONDEN Het onbehagen in Engeland over het beleid van de regering-Wilson is gisteren duidelijk gebleken: Labour leed een zware nederlaag in de tussentijdse verkiezingen. Van de vier Lagerhuiszetels, die op het spel stonden, moest Labour er drie afstaan aan de conservatieven terwijl in een vier de district de conservatieve meerderheid werd verdrievoudigd. Het is deze eeuw nog niet eerder voorgekomen dat bij tussen tijdse verkiezingen drie districten op één dag van partij ver wisselden. In het kiesdistrict Warwick en Leamington, dat altijd een conser vatieve streek is geweest, kregen de conservatieven 28.914 stemmen tegen 6.922 voor de Labour-kandidaat. De grootste klap kreeg Labour in Dudley, dat al 22 jaar een socialis tische veste was. In dit industriege bied werd de Labourmeerderheid van 10.002 stemmen omgezet in een conservatieve meerderheid van 11.656. Tenslotte gingen de districten Meriden en Acton, die een reputatie hebben van wisselvallige politieke trouw, voor Labour verloren. )OR bloemzaden (230 soorten), kAD groente/kruidenzaden, gras zaden in 7 soorten, kweek turfpotjes, broeibakken en -kastjes, vaste planten, hees ters, tjolbegonia's, dahlia's, gladiolen en fresia's, teveel om op te noemen EST Koemest, gemalen, gedroogd; strooien, water en klaar Speciale kustmesten, voor rozen. Compost voor grondverbetering. Kalk. EREED- Harken, spaden, kruiwagens, SCHAP hand- en motordraaiers in grote keuze; modern gereed schap voor liefhebbers DVIES door ervaren vakmensen. Prof. Dijk wordt in stilte begraven DRIEBERGEN De begrafenis an prof. dr. K. Dijk zal dinsdag in 11e stilte plaatsvinden te Wolvega Fr.), de geboorteplaats van de over- edene. 'a Morgens gaat daaraan vooraf een luwdienst om half twaalf In de ge- eformeerde kerk aan de Engweg te )riebergen. Nieuwe Rijn 50 Tfn 20824 (01710) STOCKHOLM Vanmorgen om tien uur is «Ie conferentie van de Groep van Tien over de hervorming van het internationale monetaire bestel begonnen. Gedurende twee dagen zullen de ministers van financiën (onder wie >rof. Witteveen) en de presidenten van de centrale banken de bijzonder heden uitwerken van het plan voor de schepping van een nieuwe wereld- reservevaluta zg. papiergoud voor de financiering van de zich uit breidende wereldhandel. Als de besprekingen in Stockholm slagen, zullen zij de weg effenen voor de eerste grote hervorming van het monetiare wereldstelsel sinds de con ferentie van Bretton Woods in 1944, die ertoe leidde dat de dollar en het pond Sterling internationale reserve valuta's ter aanvulling van het goud werden. Tot de Groeü van Tien (rijke lan den) behoren de V.S., Engeland, Zwe den, Canada, Japan, Frankrijk, België, West-Duitsland, Italië en Nederland. De komst van de lente is in dierentuinen ook door tal van geboorten merkbaar. Hier een pasgeboren lammetje, dat wel willend wordt verwelkomd door familieleden. Het diertje was nog maar enkele uren oud, toen het al over de (kunstmatige) rots blokken kon huppelen. Wel wat beverig, maar zijn vaardigheid wordt elke dag groter. KIEZERSGUNST De gemiddelde verschuiving van de kiezersgunst naar de conservatie ven bedroeg 18,9 procent, wat bij al gemene verkiezingen de Tories een meerderheid van tweehonderd zetels in het Lagerhuis zou hebben opgele verd. De absolute meerderheid van Labour in het Lagerhuis is sinds de algemene verkiezingen van 1966 van 97 tot 74 geslonken. Premier Wilson hoeft niet vóór Kritiek op staatssecretaris Keyzer 1971 algemene verkiezingen uit te schrijven en in regeringskringen ver trouwt men erop dat de harde eco nomische maatregelen van de laatste maanden tegen die tijd zoveel effect gesorteerd hebben, dat de kansen voor Labour ten gunste zullen keren. De conservatieve oppositie deelt deze mening niet. Reginald Maudling, plaatsvervangend leider van de con servatieven, eiste gisteravond voor de tv dat er zo spoedig mogelijk alge mene verkiezingen worden gehouden, omdat de regering het vertrouwen van het land heeft verloren. De liberale woordvoerder Eric Lubbock vergeleek de toestand met die in Tsjechoslowakijé. „Vorige week is Antonin Novotny onder druk van de openbare mening als presi dent afgetreden. Het zou waanzinnig zijn als de heer Wilson in ons demo cratisch stelsel nu aan het bewind blijft". Er zijn nu nog drie districten waar verkiezingen moeten worden gehou den wegens de dood van de parle mentsleden uit die gebieden. Het zijn de door Labour vertegenwoordigde districten Oldham, Sheffield en Nel- LEEDS Britse hartchirurgen zijn er in geslaagd drie hartkleppen van een varken in het hart van de 38-ja- rige mevrouw Jean Bastow over te zetten. De operatie is maandag in een ziekenhuis te Leeds uitgevoerd. De vrouw gaat goed vooruit. Twee van de kleppen zijn overge zet toen het hart buiten werking was. Een hart-longmachine is drie uur lang ingeschakeld geweest. BEMMEL Op de spoedver gadering van de nationale orga nisatie beroepsgoederenvervoer, de organisatie waarbij zijn aan gesloten de werkgevers van internationale transportbedrij ven, in het Betuwse Bemmel is gisteren felle kritiek geleverd op de maatregelen van de West- duitse minister Leber, die het aantal vergunningen voor de Nederlandse transportonderne mers heeft teruggebracht van ruim 4600 tot 1950 en ook op morgen voordeel kersenbonbons ISO gram van 149 voor 125 niet duur v*e! heerlijk alle bekende merken IMENEXC0 L. HOGE RIJNDIJK 25, LEIDEN ZIE PAGINA 8 staatssecretaris van verkeer en waterstaat, M. J. Keyzer, die met de Duitse minister tot dit akkoord is gekon.cn. De heer Van Staalduinen uit Rot terdam was bijzonder verbolgen. Le ber heeft gezegd dat het hem er niet om te doen is het Nederlandse ver voer te beknotten of aan banden te leggen, maar in woorden door een Duitser gezegd moeten wij niet veel vertrouwen stellen, dat is in het ver leden al eens gebleken", aldus de heer Van Staalduinen. Hij stelde voor een actiecomité in het leven te roepen. Dit comité dient het zo te organiseren dat alle Neder landse vervoerders op 1 april naar de Duitse grens trekken om alle vervoer ook het personenvervoer af te zetten. Als de boel goed vast is gezet vesti gen wij wel de aandacht op ons pro bleem, zo zei hij. Hij adviseerde allen voorlopig geen enkele wagen meer te kopen van een Duits merk. Zijn voorstel bleek niet haalbaar, hoewel zijn woorden voor het nodige rumoer in de tot de nok toe gevulde zaal zorgden. Een andere ontstemde deelnemer aan de vergadering wilde de staat der Nederlanden aansprakelijk stellen voor de schade die de vervoersonder nemingen lijden als gevolg van de te late bekendmaking. Intussen zijn daardoor allerlei investeringen ge daan, terwijl net binnenskamers al bekend was, zei de verbolgen ver voerder. Voor vervolg zie pag. 7 HILVERSUM Eind mei zullen Pipo de Clown en de zijnen voor en kele maanden op vakantie gaan. In die tijd zal de NTS een nieuwe se rie van „Barend de Beer" verto nen. Er zijn 122 afleveringen aan gekocht en deze zullen elke avond op de gebruikelijke „kleutertijd" vertoond worden in de maanden ju ni, juli, augustus en september. Waarschijnlijk zal op 1 oktober, bij het begin van het nieuwe seizoen Pipo weer terugkeren. MIJNDERS MEUBEL DISCOUNT VERKOOP Hedenavond tot 10 uur en morgen van 9 tot 6 uur. Zie advertentie in dit blad van 23 en 27 maart. TOKIO Rond 2.000 linkse stu denten van de organisatie Zengaku- ren hebben gisteren in het centrum van Tokio een bloedig gevecht gele verd met de Japanse politie. De studenten deden een aanval op het Amerikaanse legerhospitaal waarin binnenkort gewonden uit Vietnam verzorgd zullen worden. Een groepje van 50 studenten slaagde erin de terreinen rond het ziekenhuis binnen te dringen, waar zij echter door de politie werden ge arresteerd. In totaal zijn 169 studen ten aangehouden. Ruim 100 politie mannen, studenten en toeschouwers liepen verwondingen op. De slag heeft tien uur geduurd. De studenten, die al eerder bij het hospitaal betoogd hebben, willen met hun acties protesteren tegen het overheidsbesluit dat de bouw van dit hospitaal mogelijk maakte en waar door volgens hen Japan nauwer be trokken zal worden bij de oorlog in Vietnam. WAT IS BEL (010) 131244 Sf1 Op Schiphol arriveerde gisteren in vol ornaat de Ierse korporaal C. Flynn, lid van hei Ierse pijperskorps, dat deel uitmaakt van het leger. Hij komt een Ierse Dag, die hier gehou den wordt, met zijn kleurige aan wezigheid opluisteren. De gerokte militair werd verwelkomd door me vrouw Teresa van Ommen Kloeke- O'Toole. uit Den Haag, eveneens Ierse van geboorte, die zich in natio nal e dracht had gestoken. Denkbeelden hebben de wereld zelden veranderd, leu zen zeer vaak. KRAILSHEIMER Prof. Dijk gaf ruggegraat aan gereformeerd leven - pagina Kernmerk .Ja. dat is je scooter-helm. Je krijgt hen» terug als ze groot zijn." Volgens de weer-papieren van vanmorgen zal het tijdens het weekeinde een aantal gra den koeler blyven. Vandaag werd nog warme lucht aange voerd, waarin vanmiddag ook in ons gewest het kwik tot 20 a 22 graden zou stijgen. Via Engeland nadert een zwak front dat in de loop van za terdag ons land met enkele ver spreide buien bereikt. Achter dit front draait de wind naar west tot noord en dat betekent aanvoer van koelere zeelucht. De temperatuur zal tijdens het weekeinde weer op een meer normale hoogte van ongeveer 11 tot 13 graden komen te liggen. Wel zijn er voor zondag weer opklaringen te verwachten door een nieuw hogedrukgebied dat in de richting van West-Europa trekt. DE BILT Droog en overwe gend zonnig weer, maar later op de dag meer bewolking. Zwakke tot matige wind tussen zuidoost en zuidwest. Aanvankelijk nog weinig verandering in tempera tuur, later vanuit het westen binnenstromende koudere zee lucht. ROTTERDAM Het Dijkzigt- ziekenhuis, met negenhonderd bedden de grootste in het Rijn mondgebied en een van de grootsten in ons land, heeft donderdagmiddag bijna vier uur zonder telefoonverbindingen ge zeten. Snelle en doelmatige hulp van de Rotterdamse politie heeft voorkomen dat er een noodtoe stand is ontstaan. De storing begon om 15.30 toen bij graaf werk de centrale telefoonkabel werd doorgebroken waardoor alle in- en uitgaande lijnen in een klap onbruikbaar waren. Politiemensen hebben, in de tijd dat de PTT de kabel van een noodre- paratie voorzag, de verbindingen op zich genomen met behulp van mobi lofoons en portofoons. In het zieken huis zelf werden ordonnancedienstcn ingezet. De politie verzorgde zowel de ingaande als de uitgaande gesprekken. Ook de PTT werkte mee door alle mensen die het ziekenhuis belden en geen gehoor kregen via de afdeling inlichtingen het nummer van de meldkamer van de politie in het hoofdkantoor te geven. Ook de mensen die de GG en GD belden, werden naar dit nummer verwezen. Per mobilofoon werden zo de be richten naar de mobilofoons van de politiewagens bij het ziekenhuis doorgegeven. Met behulp van porto foons kwamen de gesprekken dan het ziekenhuis binnen. Het ging zo vlot dat zelfs een ur gent bloedtransport goed is verlopen. tteT waarom van de verhoging van de boterprjjs is een van de vele kwesties die voor de gemiddelde Ne derlander het raadsel van de EEG zo groot maakt. Niet dat het duurder worden van de boter voor Nederland een ramp betekent en direct grote in vloed zal hebben op de duurte van de gemiddelde huishoudens. Margarine is by ons nu eenmaal goed ingevoerd. Maar toch, zegt men dan, we hebben boter te veel; is het nu niet logisch dat ze goedkoper wordt? In dat ge val zou de schatkist aanzienlijke som men meer ter beschikking van de boe ren moeten stellen om hun een leef baar inkomen te garanderen. Men heeft uitgerekend, dat dit voor de schatkist en dus ook voor de be lastingbetaler nadeliger is dan de boter duurder te maken en de rest tegen lage prtfzen elders af te zetten. De landbouw kan zich in EEG-ver- band alleen bedruipen wanneer er sprake is van grote, efficiënt werken de bedrijven, die de concurrentie in de toekomstige vrije markt kunnen aangaan. Elke keer wordt daar weer op gewezen. By een vrije markt niet die ingewik kelde procedure meer van subsidie^ maar dan óók en we hebben het gevoel dat dit enigszins op de achter grond is geraakt een gelijkschake ling van de Ionen. Nederland heeft op dat gebied nog altyd een achter stand, maar doet wel dapper mee met prijsaanpassingen. Een vraag nog. Zou het nu niet moge lijk zijn een concrete prognose te ge ven voor welke produkten ons dit soort aanpassingen nog te wachten staat en hoeveel dat zal zyn? Een on vermijdelijke prognose voor een loon- en prijsbeleid op lange termijn en de consument weet tenminste waar hy aan toe is. de diep-slaap matras waarop u ook echt uitrust yELE gemeenten in ons land zijn noodlijdend. Dat op alle mogelijke wijzen ge zocht wordt naar mogelijkheden om de gemeentelijke financiën te ver ruimen ligt voor de hand. Niet juist is echter, mogelijkheden te zoeken waar deze niet zijn. Dit laatste is het geval in plaatsen als Rheden en Zeist, waar colleges van B. en W. gemeentelijke parkeer- fondsen instellen, die gespekt moe ten worden met gelden van onder nemers die zakenpanden willen bouwen of verbouwen, maar niet over ruimte beschikken om bij de ze panden parkeerruimte te creëren. Dat de vier centrale middenstands- verbonden hiertegen verzet hebben aangetekend bij de ministers van binnenlandse zaken en volkshuisves ting en ruimtelijke ordening is be grijpelijk. Hier worden ondernemers die bou wen of verbouwen duidelijk gedis crimineerd ten opzichte van onder nemers die niet tot dergelijke ini tiatieven komen. Wonderlijk is bovendien, dat een schorsing van het besluit van de gemeente Rheden door de Kroon voor de periode van een jaar in middels is verstreken zonder dat de Kroon nog een definitieve uitspraak heeft gedaan. Het besluit van de ge meente Rheden dreigt nu in wer king te treden, terwijl de Kroon nog niet geantwoord heeft op de vraag, of schorsing al of niet door vernie tiging van het besluit dient te wor den gevolgd. Wij verbazen ons over de lange pe riode die de Kroon nodig heeft om tot een standpuntbepaling te ko men, waardoor rechtsonzekerheid ontstaat. Ik geef op als nieuwe abonnee: Als beloning voor mijn aktiviteft ontvang Ik een grote luxe Sierknijper. I De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam plaats: plaats: j^betaalt: per kwartaal per maand inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze j

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1