VLIEGREIZEN NAAR ISRAËL 29CENT VOOR DEZE HOFNAR BOUQUET DAN STEEKT U IETS FIJNS Ol Uit de Haagse hof geplukt Na drie maanden duidelijke lijn in nog geen economie Gargarin verongelukte tijdens conditie-vlucht in verouderde Mig-15 In Griekenland geen huwelijk bij ziekten Madrileense politie ranselt studenten af N MEEVALLERS EN TEGENVALLERS Evangelie in klank van koor en orgel Contra-spionagc arresteert hoge Franse ambtenaar T1V VRIJDAG 29 MAART 1?6« Labour T)E nederlaag van Labour by de voorverkiezingen van gisteren kwam niet onverwacht. De jongste bezuinigingsmaatregelen van premier Wilson kwamen hard aan en gevolgen konden niet uitblijven. Men dient echter te bedenken, dat de socialisten in het Lagerhuis een flinke meerderheid hebben. Zij heb ben nog enkele jaren tijd om te bewjjzen, dat de offers die de Brit ten moeten brengen niet tevergeefs zijn geweest. De conservatieven zetten hun mars voort. Zij kunnen echter de leiding niet overnemen, omdat ver vroegde verkiezingen uitgesloten ly- ken. De onenigheid bij Labour zal vermoedelijk niet tot afsplitsing leiden. Wèl bestaat de mogelijkheid, dat de positie van premier Wilson in ge vaar komt. Vooral nu de afgetreden minister van buitenlandse zaken, George Brown, zich tegen zijn be leid heeft gekeerd. Reorganisatie van het kabinet onder nieuwe leiding zou het begin kunnen »(jn van een poging, het vertrouwen in Labour, dat twee jaar geleden zo duidèljjk bleek, terug te winnen. Leber TTF.T in nn pjET in ons land berucht geworden plan van de Westduitse minister van verkeer, Leber, dreigt de Neder landse wegvervoerders in grote moei lijkheden te brengen, als het naar de letter wordt uitgevoerd. Lange tijd zag het ernaar uit, dat staatssecretaris Keyzer geslaagd was alsnog gunstige voorwaarden voor het Nederlandse wegvervoer te bedingen. Die bestaan echter alleen op papier. In werkelijkheid kunnen de wegver voerders geen optimaal gebruik ma ken van het vergunningenstelsel waarover staatssecretaris Kejjzer het vorig jaar met minister Leber eens is geworden. Het is deze leamte, die de Nederland- te transportbedrijven voor grote pro blemen kan plaatsen. Aan de staatsse cretaris is nu gevraagd, opnieuw con tact op te nemen met minister Leber. De wetenschap, dat men van Duitse ■Ijde weinig bereidheid zal tonen op de gemaakte afspraak terug te-komen, mag geen reden ztfn af te zien van het openen van nieuwe besprekingen. De staatssecretaris heeft iets goed te maken tegenover de wegvervoerders. Zonodig kan hij de kwestie in EEG- verband ter sprake brengen om het Nederlandse standpunt kracht bfl te setten. ATHENE De Griekse regering wil de gezondheid van toekomstige generaties verbeteren door bij de wet e bepalen dat een medisch onder zoek voor het huwelijk verplicht is. De overheid kan huwelijken verbie den tussen mensen die aan ziekten ilijden. Aanstaande echtparen moeten een ïuringsbewijs overleggen. De hoge raad voor de gezondheid moet oorde len over de gevaren voor het Griekse ras, die kunnen voortkomen uit hu welijken tussen mensen die lijden aan ziekten zoals hartkwalen, alcoho lisme, lepra, epilepsie en tbc. MADRID De universiteit van Madrid is gisteren voor onbepaalde tijd gesloten'na nieuwe vechtpartijen op de universiteitsterreinen. Honderden studenten hadden zich In de faculteit voor economische we tenschappen gebarricadeerd. Na een beleg van twee uur door de politie verlieten ongeveer 500 studenten en hoogleraren het gebouw. Zij werden (Door onze economische medewerker) TJOEWEL wij thans de eerste drie maanden van het nieuwe jaar achter ons hebben, kunnen wij beslist nipt zeggen dat zich een duidelijke lijn in onze economie heeft afgetekend. Er zijn meevallende cijfers (bij de buitenlandse handel en bij de prijzen) maar er zijn ook teleurstellende cijfers uit de bus gekomen (de werkloosheid valt nog altijd tegen). De goudprijsstijging, die ons enkele weken volop onrust heeft gebracht, is (voorlopig althans) tot staan ge bracht. De overeenstemming die de presidenten van een aantal circula tiebanken (waaronder die van ons land) hebben bereikt om de prijs van het goud op de vrije markt los te laten maar die op de officiële markt op 35 per ounce (31,1 gram) te handhaven, heeft een gunstig resul taat gehad. Op de vrije -goudmarkten is het aanbod van de gokkers en potters losgekomen en de goudprijs is gezakt van het hoogtepunt van 45 per ounce tot 38 a 39. Blijft de goud prijs op dit niveau hangen, dan be wijst dit dat de industrie en de pot ters die elke valuta wantrouwen, be reid zijn een extra bedrag van 3 4 per ounce te betalen voor het bezit van goud. GEEN WOORDEN Met de instelling van een vrije en een niet-vrije goudmarkt is het wer kelijke probleem in de wereld overi gens niet opgelost. En dat probleem was dat de Verenigde Staten een te kort op hun betalingsbalans hadden, dat er meer dollars het land uitstroomden dan er binnenkwamen. Zij zullen hier op enigerlei wijze paal en perk aan -moeten stellen. Inmiddels hebben zij dat wel be loofd, maar het komt niet op woor den aan doch op daden. De rege ringsuitgaven moeten naar beneden en de belastingen moeten omhoog om de bestedingen terug te dringen. In Engeland staat men in principe voor hetzelfde probleem. Ook daar is de betalingsbalans zwak en staat het pond op de tocht. Wij hebben kunnen lezen, dat de Engelse minister van financiën er rigoureus het mes in wil zetten. De voorgestelde bestedingsbe perking zal ongetwijfeld de nodige kritiek oproepen, maar voor de versterking van het Britse pond is zij dringend nodig. Die saneringsmaatregelen in het buitenland kunnen onze economie natuurlijk ongunstig beïnvloeden. Wij denken dan in het bijzonder aan de gevolgen voor onze uitvoer. Dat kan voor onze open economie, die zo sterk op het buitenland is ingesteld, heel belangrijk zijn. KENTERING? De cijfers van januari en februari gaven overigens een tegenovergesteld beeld te zien. In januari steeg de invoer met 21 pet. en de uitvoer met 13 pet. Daarentegen liep de invoer in februari maar met 8 pet. op en de uitvoer met 16 pet. Per saldo steeg 'de invoer in de eerste twee maanden van dit jaar met bijna 15 pet. en de uitvoer met circa 14V» pet. Het tekort op de handelsbalans (het bedrag dat wij per saldo aan het buitenland moeten betalen) steeg hierdoor van 674 miljoen in de eerste twee maanden van 1967 tot 785 miljoen in dezelfde periode van 1968. Laten wij hopen dat er in fe bruari een kentering is ingetreden, die zich in maart en latere maanden zal voortzetten. De kosten van levensonderhoud zijn nog maar tot 15 januari bekend gemaakt. Hieruit is gebleken dat er op dit terrein weinig gebeurt, zodat door de politie opgevangen, die op de studenten begon in te slaan. In het gebouw van de juridische fa culteit rukten politiemannen aan plakbiljetten, waarop stelling was ge nomen tegen de oorlog in Vietnam, van de muren en ranselden studenten af. Voor de universiteit viel bereden politie groepen studenten aan. Ook op universiteiten elders in het land raakten studenten slaags met de politie. De Spaanse overheid, die communistische agitoren de verant woordelijkheid voor de relletjes in de schoenen schuift, heeft een speciale rechter benoemd om gearresteerden te berechten. wij kunnen zeggen dat de kosten van levensonderhoud van 15 april 1967 tot 15 januari 1968 zo goed als onveran derd zijn gebleven. KRITIEK Wij moeten er direct bijzeggen dat het gevaar in de voorjaarsmaanden zit. Op 15 januari 1967 was het in dexcijfer namelijk nog 128 en op 15 april 1967 was het geklommen tot 134 (op 15 januari 1968 was het 133). Wij zitten dus thans weer wat men noemt in de gevaarlijke maanden. Een hoofdstuk apart vormt de werkloosheid. Weliswaar zakte het werkloosheidscijfer van mannen in februari van 114.200 tot 104.600, maar dit was louter aan de invloed van het seizoen te danken. Schakelen wij die seizoensinvloed (het zachter worden van het weer) uit, dan was de werk loosheid eind december 71.500, eind januari 70.300 en eind februari 70.800. In alle beroepsgroepen (op één na) was het aanbod groter dan de vraag naar werknemers. Die ene uitzonde ring vormen de metaalbewerkers. Er waren eind februari 8.724 werklozen in deze groep, maar er werden er 15.346 gevraagd. SPAARZIN Gespaard wordt er nog 'steeds be hoorlijk in ons land, althans bij de bondsspaarbanken werd in januari 57,6 miljoen gespaard en in februa- ri 50,7 miljoen. Bij de boerenleen banken bedroegen de besparingen in januari 100 miljoen en in februari 50,7 miljoen. Bij de rijkspostspaar bank waren die spaarcijfers respec tievelijk 72,2 miljoen en 37 mil joen. In vergelijking met 1967 is de besparing in februari iets teruggelo pen, maar dit is te wijten aan het feit dat. het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds in februari 1967 de pensioenen over het gehele eerste kwartaal 1967 uitbetaalde, terwijl de ze pensioenen thans maandelijks worden uitgekeerd. Een interessante wegwijzer voor de gang van zaken in het bedrijfsleven zijn de beurskoersen. De beurskom- pasnaald pleegt wel nerveus heen en weer te schommelen, maar anderzijds kan men vaak zeggen dat de beurs een goede neus heeft. Als maatstaf worden dan de ANP- index- cijfers genomen. Welnu, het algemene indexcijfer stond eind december op 374, eind ja nuari was het 366, eind februari werd 368 berekend. Op 15 maart was het 380 en op 25 maart 378. Er is per saldo dus maar heel weinig veran derd in de afgelopen drie maanden. Wij kunnen ook zeggen dat de beurs -geen uitgesproken ontwikkeling ziet. SCHATKIST Wie er tot nu toe goed van af komt, is de schatkist. In de eerste twee maanden van dit jaar vloeiden er 3.510 miljoen naar de minister van financiën, hetgeen een half mil jard meer was dan in dezelfde perio de van 1967. Er is geen sprake van dat de tarieven zijn opgevoerd (be halve dan bij de omzetbelasting). Die sterke stijging is te danken aan de groter geworden lonen en andere in komens. De fiscus pikt hier een be hoorlijk graantje van mee. IN DE LANGE GROEF LJANDEL, Mozart en Bach op een plaat van het Aalsmeers Koor met zijn rijke traditie en een kundige lei ding van de jonge dirigent Piet Kiel Jr., dat belooft veel. En Artone stelt ons niet teleur met deze stereoplaat „Hallelujah", PDE-S 175. Een perfecte opname van Mozarts Ave Verum en Laudate Dominum, Bachs beroemde koralen Wachet auf ruft uns die Stim- me en Wohl mir dass ich Jesum habe, en drie delen van Handels Messiah: het Hallelujakoor, Glory to God en het slotkoor. Bach in de originele bezetting, waar bij in Wohl mir de continuo-orgelpartij een mooie ondersteuning van de fagot krijgt. De tenoren zingen de cantus fir- mus van Wachet auf, met de violen in de befaamde melodie. Ook de tegenme- lodie van Laudate Dominum, waarin de sopraan Nelly Groenevelt met haar prachtige stem solieert, wordt door de fagot gespeeld. Uitnemend samenspel van koor en orkest (het Amsterdams Barok Ensemble). ^LBERT DE KLERK, de Haarlemse stadsorganist, speelt de helft van Bachs Orgelbüchlein op het barokorgel van de St. Johanneskirche in Lüneburg, waar eens Bachs leermeester Böhm vast organist was. Koraalvoorspelen, die Bach vooral bedoelde als oefenma teriaal voor beginnende organisten, maar die de eeuwen hebben verduurd. Zowel de kunde van De Klerk als de schoonheid van het Lüneburger orgel staan er borg voor dat deze 23 miniatu ren klinken zoals men ze zelden ge hoord heeft. Het Orgelbüchlein volgt het kerkelijk jaar en ook op de plaat die Artone eraan wijdde (PDE 408) staan voorspelen voor het hele jaar. De hoes heeft een uitvoerige inlei ding en de dispositie van het orgel, waarvoor ons compliment. DIJ ARTONE ook een stereo/mono plaat (PDA S-429) waarop Jaap Zwart Jzn op het orgel van de Martini- De geplande vliegreizen naar Israël, met een volledig verzorgd programma gaan, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, gewoon door U kunt nog boeken op de volgende reizen: IT/NCRV/239 I tot 14 juni 1320,— IT/NCRV/240 15 tot 28 juni 1320,- IT/NCRV/241 29 juni tot 12 juli 1340,- IT/NCRV/242 13 tot 26 juli 1340,- IT/NCRV/243 27 juli tot 9 augustus (jongerenreis) 1254,— Op aanvraag zenden wij u gaarne zonder enige verplichting he, volledige programma toe Nederlandse Christelijke Reis-Vereniging Weteringkade 22a 's-Gravenhage Postbus 1035 Telefoon 070 - 814691 Aangesloten bij ei kerk te Bolsward beroemde muziek van zijn vader uitvoert: de suite Passie en Pasen. Jaap Zwart gebruikte hier voor de suite zoals die in de Neder landse Orgelmuziek voorkomt, aange vuld met het orgelkoraal O Godd'lijk Lam onschuldig en het orgellied U bid ik aan, o macht der liefde. Ook hier mag weieens vermeld wor den dat de dispositie van het orgel op de hoes staat en dat de uitvoerende organist de muziek met een enkel woord inleidt (de foto's van vader en zoon zijn op de hoes verwisseld). Jaap Zwart laat de klankrijkdom van deze bezielde muziek ten volle tot haar recht komen, mede door het gebruik van de prachtige stemmen in het Bolswardse orgel. Uitgaande van het koraal, is deze muziek in allerlei vorm geschreven: canonische voorspelen, trio's, toccatines e.d. PARIJS De Franse contra-spio- nage heeft gisteren een hoge functio naris aangehouden „wegens contac ten met agenten van vreemde mo gendheden die de militaire en diplo matieke positie van Frankrijk of zijn essentiële economische belangen kon den schaden" Het is de 61-jarige Maurice Picard, voormalig hoofd van de burgerbeschermingsdienst. Hij werd gedurende acht dagen door contra-spionage ondervraagd en gisteren in hechtenis gesteld en over gebracht naar de gevangenis van Fesnes. Picard, die hekend staat als zeer Duits-gezind, «an voor het hem ten laste gelegde veroordeeld worden tot twintig jaar gevangenisstraf. Volgens welingelichte kringen zijn bij zijn verhoor niet alleen zijn be trekkingen met Westduitsers maar ook die met Oostduitser# en diploma ten en agenten van andere landen aan de orde gekomen. EINDHOVEN De bekende publi cist pater Robert Adolfs heeft ontslag gevraagd en gekregen als prior van het Augustijnerklooster te Eindho ven. Pater Adolfs, die reeds verschil lende aandacht-trekkende boeken op zijn naam heeft staan en die de laatste tijd onder meer een eigen vaste rubriek in De Nieuwe Linie verzorgt, wil meer tijd beschikbaar hebben voor zijn publicistische ar beid. De dood van Joeri Gagarin 's werelds eerste ruimtevaarder, nationale figuur in de Sowjet- unie, heeft daar diepe verslagen heid gewekt. Op verschillende plaatsen in Moskou zijn ere- wanden opgericht, zoals hier op het Poesjkinplein. Aa nde muur hangen zwart omrande portret ten van Gagarin en ook van de omgekomen piloot, kolonel V. S. Seregin. MOSKOU 's Werelds eerste ruimtevaarder Joeri Gagarin en de luchtmachtkolonel Wladmir Seregin zijn verongelukt tijdens een conditie-vlucht in een ver ouderde Mig-15 straaljager, zo is gisteren in Moskou meegedeeld. Het Kremlin heeft een onderzoek gelast naar de oorzaak van het tra gische vliegongeluk. De stoffelijke resten van beide mannen zijn inmid dels in Moskou verbrand. Hun as is in urnen geplaatst en zal morgen wor den bijgezet op het Rode Plein. Gagarin en Seregin waren in hun Mig-15 opgestegen van af het militai re vliegveld Tsakavosjkaja, 30 km ten noord-oosten van Moskou. Sere gin trad op als instructeur. Twintig minuten na de start ver loor de verkeerstoren het contact met de beide mannen. Twee uur later werden de wrakstukken van de Mig-15 bij Novosselkovo gevonden. Verouderde Mig Het schijnt dat er plotseling iets mis is gegaan tijdens de vlucht Men vraagt zich af waarom belde mannen niet per valscherm uit het toestel zijn gesprongen. Volgens welingelich te zegslieden zouden Gagarin en Se regin nog hebben getracht aan de hand van de standaardregels het eu vel te verhelpen. Dit lukte echter niet. Zij schoten omlaag naar de grond zonder tijd te hebben van de schietstoel gebruik te maken. Rouivtelegram men In Moskou stromen intussen de condoleantie-telegrammen binnen. President Johnson stuurde de ouders van Gagarin een boodschap waarin hij zijn medeleven en dat van het Amerikaanse volk betuigde met de tragische dood van beide mannen. Ja mes Webb, directeur van het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruimte vaart, stuurde een rouwtelegram naar zijn Russische collega, Blagon- ravov. Ook president Tito van Zuid-Slavië en zijn Italiaanse collega Saragat verzonden condoleantie-boodschap- pen aan president Podgorny van Rusland. Amerikaanse ruimtevaarders zon den een telegram naar hun Russische collega's waarin zij zeggen dat zij met de Russische kosmonauten treu ren om het verlies van Gagarin. Radio Vatikaan eerde de omgeko men ruimtevaarder met de medede ling dat hij „het licht en de voor post" van de beschaving vertegen woordigde. Bij wijze van huldeblijk aan Ga garin hebben de Russen gisteren de radiofrekwentie gebruikt, die ook ge bruikt werd voor het onderhouden van het contact met Gagarin tijden» diens ruimtevlucht. Ditmaal zonden zij muziek uit. Nasser bedankt De Gaulle PARIJS President Nasser van Egypte heeft president De Gaulle van Frankrijk bedankt voor de houding van de Franse afgevaardigde in de Veiligheidsraad tijdens de besprekin gen van de jongste Israëliche aanval op Jordanië. Zoals bekend veroor deelde de Veiligheidsraad de Israëlische geweldpleging. In Washington is gisteren een nieu we wapenovereenkomst met Jordanië gesloten. De VS zullen weer vliegtui gen en tanks aan Jordanië leveren. De wapenleveranties werden stopge zet na de juni-oorlog tussen Israël en de Arabische landen. LEEUWARDEN —De politierech ter in Leeuwarden heeft gisteren een zaak inzake de belediging van een bevriend staatshoofd, naar de meer voudige kamer verwezen. Het betrof de 24-jarige Abe M., zonder beroep, uit Heerenveen, die achter op een auto de leuze „Johnson oorlogsmisdadiger" had aangebracht. Er was nogal enige belangstelling voor deze zaak op de publieke tribu ne. Toen M. /oor het hekje stond kreeg hij te horen dat zijn zaak werd aangehouden en verwezen naar de meervoudige kamer DOOR De Amsterdamse jongeman, die na een ongeluk in een ziekenhuis te recht kwam en daardoor voor zijn huisgenoten onvindbaar werd, is niet de eerste die zoiets overkomen is. Enige jaren geleden is het in Den Haag net zo gebeurd. Een zoon komt niet thuis, niet voor het eten, niet des avonds. Een rustige jongen die er beslist niet zomaar vandoor zou gaan in een dolle bui. Vader naar de politie. Die troost hem: „Zoiets komt in een stad als Den Haag dagelijks voor. De knaap zal wel weer opdagen." Maar hij komt niet. De buurt leeft mee. En daar is aan te danken, dat er een eind aan de ongerustheid komt. Een buur meisje holt zwaaiend met onze krant in de late middag van de vol gende dag binnen. Een onnozel be richtje, dat de 19-jarige bromfietser '(initialen) daar en daar tegen een auto gebotst is en naar het zieken huis gebracht. Route, leeftijd en ini tialen kloppen en zoon is spoedig weergevonden. „Waarom komen jullie nu pas". waren zijn eerste woorden bij het weerzien. Dat werd uitgelegd. Ergens was een fout gemaakt. Het kan ook anders gaan. Ik weet een geval, waarbij onmiddellijk, maar dan ook onmiddellijk, midden in de nacht, politieagenten adressen afsjouwden om huisgenoten op de hoogte te brengen van een ongeluk, dat in een andere gemeente was ge beurd. Zo tjtiat ht'i Ik ken ook het trieste geval, dat bij een dodelijk ongeluk, een der overlevenden de politie vroeg, wie het droeve nieuws moest gaan ver tellen. En niemand dat zijn taak vond. Een superieur toonde daaro ver, zidra hij er van hoorde, meele vende spijt en stond de ontredder den allerhartelijkst bij. Een ander verhaal, dat letterlijk en absoluut waar is: na een ongeluk waarbij een drenkeling gered werd en naar het ziekenhuis vervoerd was gebeurde het zo. Wonden ver zorgen, kalmerend middeltje inge ven. bad. Kleren op een modderige hoop. Een keperen onderbroek met bandjes en een keperen hemd werd als kleding gegeven: „U kunt naar huis...." Maar geld. sleutels, alles was ver dwenen. En niemand was thuis. „Ik kan toch niet zo...?" vroeg het slachtoffer. „Schouderophalen, de taak daar was afgelopen. Ook dat is goedgekomen. Het hall verdoofde hoofd kon zich het adres van een kennis herinneren, die ge beld werd en met auto en enige toonbare kledij aankwam. Conclusie? Er kunnen dingen gebeuren, waarover je diep verontwaardigd bent en die onnodig leed berokke nen of verzwaren. En dingen, die je ontroeren omdat wildvreemden zo zorgzaam en hulpvaardig kunnen zijn. Het gaat er maar om wie je te genkomt. Ja-woord in Lelystad In uw blad zag ik een foto van een gelukkig bruidspaar, dat in een win derig Lelystad als eersten elkaar het ja-woord gaven. Zij waren echter niet de eersten die in Lelystad in de echt werden verbonden. Dat waren mejuf frouw Eefje Peereboom (verpleegster) en de lieer Aetse de Jong (student aan de VU), die op 12 februari 1959 trouw den in het „Stuurhuis", waar zowel hun burgerlijk als hun kerkelijk hu welijk werd gesloten. (In dit „Stuur huis" was toen ook nog de zeer kleine geref. kerk ondergebracht.) Behalve de kerkelijke huisbijbel ontving het echtpaar van de generale synode het boek Eenzaam, maar niet alleen van wijlen prinses Wilheimina. En namens de landdrost van het open baar lichaam De Zuidelijke IJssel- meerpolders ontvingen zij het boek Land uit zee. De heer en mevrouw De Jong waren niet alleen het eerste bruidspaar van Oost-Flevoland, maar ook het eerste paar dat de polder verliet. Zij vestig den zich nog dezelfde dag in hun woonboot De Uitkoms* aan de Schin kelkade te Amsterdam. Nu wonen zij al enkele jaren in Diemen. Rijnsburg M. de Jong Rhodrsië (9) De heer W. J. v.d. Horst moet het ter dood brengen van negers geen „historische grap" noemen: volgens hem zou mijn redenering de conse quentie inhouden dat de moord op Willem /an Oranje geen moord ge noemd kan woeden, omdat Philips II ons wettig staatshoofd zou zijn. Verre van dat. Willem de Zwijger voerde een vrijheidsstrijd en wist dat het op een gegeven ogenblik zijn le ven zou kunnen kosten. Dat wisten de verzetsmensen in de Tweede Wereld oorlog ook en elke terechtstelling door de Duitsers was dan ook moord. Want Hitler was ons wettige staatshoofd niet, evenmin als Philips II dat was. Daarentegen is koningin Elizabeth wél het wettige staatshoofd van Rho- desië. De rechters in Rhodesië dienen evenwel een blanke minderheidsrege ring, die onrechtmatig aan het bewind kwam. Inderdaad, hebt uw vijanden lief. Maar ook en nog meer: hebt uw naaste lief. Zwjjnd recht A. P. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 19