GEEN TWIJFEL AAN LOU'S; DOOD EN BEGRAFENIS Lou is doodmaar dinsdag spreekt hij in Frascati AGIMONT BLIJFT ONBEWOGEN Nederland ontwikkelt serum afweerreacties bij transplantaties Westduitse minister Liicke tocli afgetreden IÏ^^;^2=2^^I================^=========s=============^==^l==^=«==™=™«^==,=="=*!»=™i=D== Door zijn zonen en dochters Jeugdschaakdag van Schiebroek Vrachtwagen ramt auto met kinderen SPECIALE AANBIEDING HANG- EN LEGKASTEN 96,- NU 79f50 DE^KASJENSPECIALIST" —T VRIJDAG MAART 194» Rijk fourneert alle gelden t (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Nederlandse medische wetenschap is bezig de be reiding van een dierlijk serum ter beheersing van afweerreacties bij weefsel- en orgaantransplantaties op gang te brengen. Tot nu toe ge bruikt men daar overwegend che mische medicamenten voor, die bij werkingen kunnen hebben. De volledige ontwikkeling van het serum, dat veelbelovend is en van wereldbelang kan worden genoemd, vergt nog ongeveer 20 maanden. Daarvoor is een honderd procent overheidsbijdrage ter beschikking gesteld via het ministerie van so ciale zaken en volksgezondheid. Dit deelde vanmorgen de staats secretaris van dit departement, dr. R. J. H. Kruisinga, mede. Ons land staat bij dit belangrijke onderzoek vooraan, mede omdat het over een unieke combinatie van drie re- search-instituten beschikt. Het zijn het Centraal laboratorium van de bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis in Amsterdam, het Radiobio logisch instituut TNO te Rijswijk en het Rijksinstituut voor de volks gezondheid in Bilthoven. Techniek Vooral nu de transplantatietech niek aan het begin van een grote ontwikkeling staat is dit serum zo belangrijk. Immers, na de bloed transfusie (in feite de eerste trans plantatie), de huid-, merg- en nier transplantaties de experimenten met lever- en harttransplantaties en de voorbereidingen voor straks uit te voeren pancreas- en longtrans plantaties komt het nut van het vermijden van nodeloze afweerreac ties na transplantatie zo nadrukke lijk aan de orde. Serum Het serum waar het om gaat heet kortweg ALS anti-lymf ocyten- serum). Lymfocyten zijn de witte bloedlichaampjes die in het geweer kunnen komen, indien vreemde weefsels of organen in het mense lijk lichaam worden getransplan teerd. Het paard speelt by de serumbe reiding een grote rol. Het wordt, heel populair gezegd, eerst met be paalde, aan menselijk bloed ont trokken witte bloedlichaampjes ge in jecteerd, waarna uit het paarde- bloed het serum kan worden bereid. Het menselijk bloed voor injectie benodigd, kan de bloedtransfusie dienst van het Rode Kruis leveren. (Het is echter niet het bloed van donors voor directe transfusie, maar het bloed dat afgestaan wordt om te gebruiken voor het ontwikkelen van diverse bloedprodukten) Hoe ver men met het onderzoek reeds is gevorderd blijkt uit de ze kerheid die men heeft dat de voort gezette ontwikkelingsprocedure nog hooguit twintig maanden zal vergen. Eind volgend jaar kan het nieuwe serum derhalve volledig klinisch ter beschikking staan. De staatssecretaris deelde nog mede, dat de straks verkregen re sultaten onverkort de hele medische wereld ter beschikking zullen staan. ■(Van een onzer redacteuren) MUIDERBERG Lou is flood, maar dinsdagavond «preekt hij in Amsterdams Fras cati. Zijn op het te koop staande hoofdkwartier Muiderberg ach tergebleven zonen Jaap Faas en Joop Halsema zeggen het met overtuiging: Lou leeft, natuur lijk, het staat als een paal boven .water! In hun houding is niets yan droefheid te merken als zq vrolijk koutend op het zonnige platje van de witte villa aan de fN'aarderstraatweg hun visie ge- ken op het plotselinge verschei- den van de sekte-leider. i' ton aal «preken. Weliswaar zal (demand hem in Frascati te zien krij ten, maar hij zal spreken door zijn tonen en dochters, in wier lichamen pij nu werkzaam is. Joop Halsema (vroeger rooms-katholiek, sinds 1962 een van de honderd zonen)„Dat is toch vanzelfsprekend? Lou is God en Ïïod ie onsterfelijk. Hij zet zijn werk Voort via dè zonen en dochteren. Lou heeft zichzelf waargemaakt in zijn Innen en dochteren." Pasklaar ia het commentaar van de achtergeblevenen op de vraag hoe Lou kon sterven, terwijl hijzelf altijd heoft verkondigd onsterfelijk te zijn: rDat verkondigde niet de mens Lou, maar God. En God is onsterfelijk". „Natuurlijk", geven zij toe, „was er taterdagavond (toen Lou na twee da gen bewusteloos te zijn geweest aan pe gevolgen van een longontsteking Sn het Belgische Agimont over leed—red.) wel enige consternatie. Dat is menselijk, niet? Maar al gauw (Wisten wij, dat Lou niet dood kon zijn. Dat voelden we hier, hier in ons 'tart. Daarom kunnen we ook niet inger 'bedroefd zijn. God heeft ^schikt, dat het lichaam van Lou ttijn werk heeft gedaan. Dat is een goddelijke beschikking, waar de mens nu eenmaal niets van kan be grijpen. Toen de joden Jezus kruisig den, begrepen zijn volgelingen dat look niet. Ze zeggen niet voor niets, jidat de wegen van God ondoorgronde lijk zijn". •fe Toevallig Joop Halsema zegt zelf bij het overlijden van Lou aanwezig te zijn ({geweest. „Vlak voor hij overleed, had hij gevraagd om bezoek van enkelen itvan zijn volgelingen. Nou, toen zijn bwe er met z'n allen heengegaan. We [hebben hem echter niet meer gespro kken; hij was al bewusteloos en is niet ■meer bijgekomen". Wat er nu met de organisatie gaat [gebeuren, is niet bekend. Jaap Faas ;(evenals Joop Halsema in 1962 zoon (geworden; vroeger Nederlands Her vormd) zegt: „Het werk gaat door, Een klein luik links naast de bidkapel op het kerkhof van Agimont verschaft toegang tot de kluis, waarin Lou tijdelijk w begraven. dat staat vast, D« zonen en dochters zullen het werk voortzetten, zij zul len blijven preken, overal waar dat kan. Maar verder weten we nog van niets". De organisatie blijkt vrij onover zichtelijk in elkaar te zitten. De on geveer 200 volgelingen (hun juiste aantal is niet bekend) wonen verspreid: een deel in Nederland, een deel in België, waar een kem zich in Agimont, tegen de Franse grens, be vindt. Jaap Faas: „We zitten overal, in heel Europa en wie weet, zitten we morgen in Zuid-Amerika". Lou placht al die kernen regelma tig af te reizen. Zo was hij ook in Agimont gekomen. „Hij was er eigen lijk toevallig. Gewoon, voor een kort bezoek. Toen hij plotseling ziek werd kon hij echter niet meer terug. Daar om Is hij daar gestorven". Te koop Al maandenlang was Lou, die tot voor enkele weken nog helemaal ge zond zou zijn geweest niet meer in Muiderberg gesignaleerd. De woon wagen naast de villa, waarin hij sa men met zijn vrouw Mien leefde, was verkocht. En ook de villa zélf staa'c sinds begin dit jaar te koop. In afwachting van een koper wordt hij op het ogenblik bewoond door enkele volgelingen, die er zo nu en dan ko men aanwaaien. Zij wonen en slapen er en als er geld moet komen, werken zij een paar dagen. Joop Halsema: „We wer ken omdat het zo nu en dan moet. Er moet tenslotte brood op de plank ko men. Maar als het even kan geven wij onze tijd aan de organisatie". Overigens staat nog niet vas'c of de Dit buitenhuisje ligt eenzaam in de bossen, enkele kilometers van de Franse grens. Het was tot voor enkele dagen gehuurd door een Antwerpse aanhangster (77 jaar) van Lou, maar werd woensdag om mysterieuze rede nen geheel ontruimd. Hierheen werd twee weken geleden de doodzieke Lou gebracht. villa inderdaad zal worden verkocht Mogelijk is, dat Lou's zonen besluiten er opnieuw het hoofdkwartier te vestigen. Maar ook daarover is nog niets bekend. Evenmin als over de toekomst van het maandblad Lou, dat de leider altijd zelf placht te vullen. •fc Ontgoocheld Een andere mogelijkheid Is, dat de sekte geheel zal ophouden te bestaan. Want tonen zonen en dochteren zich niet in het minst uit het veld gesla gen, vele anderen hebben al gezegd zich ontgoocheld te voelen. Commentaar van een volgeling uit lagere regionen: „'t is net als in een huwelijk; je denkt met het liefste meisje te trouwen als je op het stadhuis staat, maar als je dan in de praktijk blijkt, dat het meisje helemaal zo lief niet is, dan krijg je een teleur stelling. En dat is op zijn zachtst i gezegd wat wij voelen nu de on sterfelijke tóch is gestorven..." ROTTERDAM Voor de tiende achtereenvolgende maal organiseert de schaakvereniging „Schiebroek" in samenwerking met de „Schiebroekse Gemeenschap" een jeugdschaakdag en wel op donderdag 11 april in ge bouw Castagnet, hoek La- rikslaan-Kastanjesingel. Deze dag is uitgegroeid tot het grootste ééndaagse jeugdschaakevenement van Neder land en geniet grote belangstelling, ook van ver buiten Rotterdam. De jeugdschaakdag zal dit jaar ter gelegenheid van de viering van het tweede lustrum een extra feestelijk tintje krijgen. Speeltijden zijn van 's morgens half negen tot twaalf uur en van 's middag» half twee tot vijf uur. Jeugdige schaakliefhebbers (tot 21 jaar) kunnen zich opgeven door een briefkaart te sturen aan H. J. de Kleijnen, Poseidonstraat 3, Rotter dam (13). Vermelding van naam, adres en leeftijd, speelsterkte van jongen/meisje is noodzakelijk. De speelsterkte kan met een letter wor den aangegeven: A (zeer goed tot goed), B (gevorderd), C (matig tot on geoefend) of D (beginner). (Van onze kerkredactte) AGIMONT Lou is dood, daar is geen twijfel aan. Madame Lemaire Iaat ons de kamer zien, waar „le dieu" gestorven is. Agimont. Enkele kilometers van de Maas, tegen de Franse grens. Een dorp van enkele hon derden mensen. Een sobere boe renbevolking. Een alles door dringende mestgeur. Daar, aan het eind van een doodlopend weggetje, in een klein buiten huisje is Lou „de onsterfelijke" de weg van alle vlees gegaan. In 1962 ging eveneens het gerucht, dat hij gestorven was. Lou, onderge doken in Antwerpen, bleek achteraf bijzonder blij te zijn met deze pu bliciteit. „De wereld is tegen mij opgestaan'', zei hij en het gaf hem de gelegenheid, de gelederen weer hechter te sluiten. Ditmaal is het geen stunt. De plaatselijke politieman Gillet Guy laat ons de officiële overlijdensakte zien, .ondertekend door de burge meester. Zondag in alle vroegte is hij gestorven. Maandag reeds was de voorlopige begrafenis op het kleine kerkhof van Agimont. Woensdag is de Lou-Jgroep uit Agimont verdwe nen. Voorgoed. De bevolking haalt er de schouders wat over op. De naam Lou zegt hen niets. Ja, er is maandag wat spul geweest met een begrafenis. Enkele tientallen Vlamingen. Waren er oofk Hollanders bij? Dat was voor hen nieuw. Lou heeft maar twee weken In Agi mont vertoefd. Waarschijnlijk was hU al zwaar ziek, toen zfjn aanhangers hem er brachten. Aanfluiting Madame Lemaire, klein vief grij zend vrouwtje, dat per se niet op de foto wil, is juist bezig de luiken te sluiten. Zij distancieert zich na drukkelijk van dat gedoe om „le dieu", dat ze een aanfluiting van alle godsdiensten noemt. Wist zij, toen zij haar buitenhuisje verhuurde aan een zekere mevrouw Van Dessel Straus uit Berghem (Antwerpen), dat zij een „god" over de vloer zou krijgen? Mevrouw Van Dessel is een 77- jarige weduwe, die regelmatig in het huisje kwam, Samen met twee kleinkinderen en een 31-jaiige Hol- landaise, die optrad als gouvernante en de Mercedes bestuurde. Madame Lemaire weet haar naam niet, maar herkent haar van foto's als Lou- aanhangster Ans Sytsma. Plotseling is het huisje weer te huur. Woensdag hebben de Lou- mensen al de inboedel meegenomen. Wartaal Lou's leer wemelde van duistere wartaal. Maar toch was er een be paalde lijn in te ontdekken. Hij moet in zijn jeugd veel hebben horen pre ken over de onsterfelijke ziel. Welnu, Lou predikte een onsterfelijk lichaam. Ziel en geest zijn uitvindingen van de satan. Het vlees is onsterfelijk. Aanvaard Lou, maar dan niet om goed en kwaad, dat zijn broertje en zusje. Leef gewoon verder, verstoor de orde niet, maar drink gerust je borreltje en ga naar de kermis, al leen: wees in Lou. Dan kun je „niet zondigen, niet krank worden, niet sterven." In 1955 kwam Lou voor het eerst ln het nieuws. Hij moest voor de Onderonsje op het plat van de villa: links en rechts de twee zonen Jaap Faas en Joop Halsema; in het mid den een ander lid van de organisatie, in het alledaagse leven vishandelaar in Muiden. Onder de villa, die op het ogenblik te koop staat. rechter verschijnen als getuige, omdat ouders een baby aan long ontsteking hadden laten sterven en op zijn aandrang doktershulp had den geweigerd. Hoe had het kind toch kunnen sterven? „De ouders «loofden niet genoeg in mij", zei gelo Lou. Nu is hij aan dezelfde ziekte ge storven. Opschudding Politieman Gillet Guy begeleidde ons gisteren naar het kleine kerkhof. Hij vertelt, dat er gistermorgen nog even opschudding is geweest bij de autoriteiten, toen het gerucht uit Amsterdam kwam, dat het lichaam van de onsterfelijke zich niet meer in de kist bevond, toen deze werd bijgezet. Maar de begrafenisoondernemer heeft officieel verklaard, dat hij de zinken binnenkist zelf heeft dicht- gesoldeerd. Wel willen de Lou- mensen het stoffelijk overschot te zijner tijd overbrengen naar Neder land. Daarom is het tijdelijk bijge zet in een soort grafkelder. Zal de dood van de „god", die zo nadrukkelijk zei, dat zijn lichaam (niet zijn ziel of zijn geest, want dat zijn satansuitdrukkingen) onsterfe lijk was, evenals dat van al zijn ware volgelingen, de sekte doen ver dwijnen? Wij geloven het niet. Wij voorspellen, dat de groep niet alleen zal blijven bestaan, maar nu juist des te ijveriger zal gaan evan geliseren. De ervaring leert, dat sek ten als deze juist als hun grote voor spellingen niet uitkomen, hun apos- tolair karakter krijgen. Mensen, die vele jaren iets gelo ven, zijn niet van plan, dat geloof zomaar op te geven. Ze worden dich ter op elkaar gedreven, om elkaar van hun gelijk te doordringen. Ze gaan zending bedrijven, om via het maken van bekeerlingen zichzelf van dat gelijk te sterker te over tuigen. Het zendingsplan zal intenser wor den, naarmate het jaar 1972 nadert. Jarenlang heeft Lou verkondigd, dat de wereld geteisterd zal worden door afgrijselijke katastrofen, die in het jaar 1972 hun hoogtepunt zullen vinden. Alleen zij, die in Lou zijn, zullen deze I ongekende rampen overleven. Dan in 1972 breekt het duizend- Jarig rijk aan. Satan is geboeid. Alle mensen, die nog leven, zullen onsterfelijk zijn en eeuwig jong. Niemand behoeft dan meer te wer ken. Er groeit geen onkruid meer en het graan komt zomaar op. Ligt het nu niet voor de hand te zeggen, dat het Lou behaagd heeft, dit ondermaanse te verlaten in afwachting van 1972? Gisteren liepen we op het kleine kerkhof vanAgimon t. Lou, gebo-i ren in Anna Paulowna „aan het eind van de wereld" In de kop van Noord- Holland, gestorven ln een uithoek van België. Geboren ln een trouw kerkelijk meelevend christellj-gere-1 formeerd gezin, gestorven als on-1 sterfelijke „god." Vreemde ironie: boven de graf kei-1 der, waar de pseudo-Christus be-I graven ligt, strekt in de bidkapel j een Christusbeeld zegenend do handen uit. Eén dode en drie gewonden BERGSCHENHOEK De achtja rige Alice M. Vonk uit Bergschen- hoek is om het leven gekomen bij een auto-ongeluk op de Oostelnder- i weg in haar woonplaats. Haar moe der, een broertje van vijf en een an-| der jongetje van tweeënhalf jaar uit Pijnacker liggen gewond in het Dijk- zlgtzlekenhuls in Rotterdam. Het ongeluk gebeurde gistermiddag tegen vijf uur toen de 40-jarige me- vrouw M. B. T. Vofik-van Dijk op een vrachtauto reed die achteruit een uitrit uitkwam. De personenauto van, mevrouw Van Dijk schoot twintig) meter door en kwam tegen een lan taarnpaal tot stilstand. De bestuurster, die onder meer een shock opliep, werd met de drie kin deren die in haar auto zaten naar het ziekenhuis gebracht, waar het oudstej meisje aan de verwondingen is be-j zweken. Haar broertje F. C. Vonk( werd licht en de kleuter A. J. vani Winden uit Pijnacker ernstig g«J wond. j \MSTERDAM Het balanstotaal van de Nederlandsche Credietbanw is in het afgelopen jaar met 25 pro-d cent gestegen in vergelijking mefl 1966. De bruto baten gingen mefi| 17 procent omhoog, maar toch bleei de winst beperkt tot zes procentJ aldus het jaarverslag. Het balansto-4 taal kwam van ƒ603 op /714milJ joen. I Vooral de kosten gaven een sterkajj staging te zien: van 13,1 tot 16,30 miljoen. Ook voor dit jaar verwach» de directie dat de kosten weer ho-d ger zullen worden, maar daar staatt tegenover dat ook hogere opbreng sten kunnen worden behaald. Da| kostenstyging werd in 1967 vooral1 veroorzaakt door de uitbreiding van! het aantal personeelsleden van 771 tot 845. Geen steun van eigen partij BONN De Westduitse minister van binnenlandse za ken, Paul Lücke, is gisteren toch afgetreden omdat hg zich niet kan verenigen met het uit stel van de kieswethervorming tot na de algemene verkiezin gen van 1969. Bondskanselier Kiesinger heeft het ontslag aanvaard, dat nu nog door president Lübke bekrachtigd moet worden. Al maandag bood Lücke zijn ontslag aan, maar Kiesinger wist hem aanvankelijk te overreden aan te blijven. Het ministerie van binnenlandse zaken gaf als officiële reden voor het aftreden van Lücke dat de minister geen hoop meer heeft op verwezen lijking van de hervorming, waartoe de regeringscoalitie van christen-de mocraten en sociaal-democraten zich verplicht heeft, voor de verkiezingeni Van goedingelichte zijde is echter meegedeeld dat teleurstelling wegens gebrek aan steun binnen zijn eigen partij Lücke is christen-democraat de doorslag heeft gegeven bij zijn besluit. De conservatieve Lücke (53) is van 1957 tot 1965 minister van volkshuisvesting geweest en werd daarna tot minister van binnenlandse zaken benoemd. Sinds de stichting van de Bondsrepubliek in 1949 heeft Lücke zitting gehad in de Bondsdag. Hij heeft de 'aatste oorlog als mili tair meegemaakt en verloor in 1944 bij een aanslag op een Franse wapenfa briek in Toulouse een been. Lücke staat bekend als een voorstander van de „grote coalitie" in West-Duitsland. In dubbelwandig berken, prima afgewerkt, spiegelglad. Zo klaar om blank te lakken of in kleur te zetten. (Demontabel). andere aanbiedingen: NU H-leg 145 90 53 cm van f89,— 169.50 hang 175 60 53 f78,— f59,90 leg 175 60 53 f82,— f62,90 C. J. v. d. Geest Hooglandse Kerkgracht 49 (Hoek Nieuwstraat) Leiden Telefoon 01710—33078 Maandags gesloten. Verder keuze uit 340 andere modellen kasten Zelfbouwmeubelen (haal gratis kleurenfolder). Zie showroom Alle BRUYNZEEL kasten, deuren en div. keu kens. Ook levering aan AANNEMERS. -frièv

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11