PARTIJ-TOP SPREEKT OVER ACTIEPROGRAM 10009u^en winnaars in de Esso Prijzen-Parade Wij hebben niel verloren Soeharto president Lou de Palingboer zou zijn overleden Geestelijk lied: liefst het vertrouwde geluid Boter Bouw-cao Kritiek in Praag op 0.-Duitsland In bloemkwekerij f 5.50 meer Dewi wil terug naar Soekarno Zoon van boer leider van Indonesiërs L UNCTAD wil Zuid-Afrika uitsluiten Studiereis hts-ers naar Sowjetunie nu al 7 blije flinke kans dat morgen de gelukkige bent! vraag een paradekaartje, maak het ter plaatse open en win een prijs Felle aanval op ontslagen Poolse hoogleraren Engeland achter VN-sancties tegen Rliodesië BARRICADE IN PANAMA STAD Aanpassing van bedrijven in EEG loopt achter Israël trekt troepen samen Eredoctoraat voor Willem Gehrels DONDERDAG 28 MAARU968 BH» PRAAG Democratisering en hervorming van de economische structuur zijn de belangrijkste punten voor het centraal comité van de Tsjechoslowaakse communistische partij, dat vandaag en morgen in Praag vergadert. Het wordt waarschijnlijk de belangrijkste partij- vergadering uit de geschiedenis van het land. Het comité moet zich uitspreken g'jjover een actieprogram waaraan het :w partijpresidium lange tijd heeft ge- H verkt. Vele wijzigingen in de top van lartij, staat en parlement worden aan- iSbevolen. iuv Zeker vier van de veertien presi- ^r< liumleden maken kans te moeten ver- tÜ lwijnen: oud-president Novotny en Pn lijn volgelingen Chudik, Hendrych en Jimunek. PJl Premier Lenart kan waarschijnlijk co| lid van het presidium blijven maar zal fv djn regeringpost moeten verruilen e£ roor die van hoofd van de internatio- iale afdeling van het centrale comité. tóen neemt aan dat het hele kabinet wordt gereorganiseerd. VERBETERINGEN Het actieprogram stelt verbeterin- i ;en op praktisch alle terreinen van f iet openbare leven in het vooruit- 3°" richt. Op sociaal gebied: verhoging ii /an de kinderbijslag en van het mi nimumpensioen en verder arbeidstijd- DJAKARTA Generaal Soe harto is gisteren in Djakarta be ëdigd als president van de repu bliek Indonesië. Eerder op de dag had het Volkscongres hem unaniem tot volledig president benoemd voor een termijn van vijf jaar. Met de benoeming van generaal Soeharto is een einde gekomen aan een politieke ver warring die al ruim twee jaar duurt. Soeharto Nadat Soeharto zijn positie versterkt had, daarbij de nadruk leg gend op zijn tegen China gerichte politiek, onder meer door sluiting van de Indonesische ambassade in Peking en verbreking van de diplo matieke betrekkingen met China, vroeg de generaal het Volkscongres een toestand die „tijdelijk" was te „normaliseren". Dit is dan gisteren gebeurd. Soeharto werd president en kele uren voordat hij naar Japan vertrok voor zijn eerste officiële staatsbezoek. verkortingen. De mogelijkheid zal worden geopend voor het vestigen van particuliere bedrijfjes en aan de andere kant zal ook de staatsindustrie nieuw leven worden ingeblazen. Als opvolger van president Novotny heeft het partijpresidium generaal Ludvik Svoboda kandidaat gesteld. De 73-jarige Svoboda vocht in de Tweede Wereldoorlog aan het hoofd van een Tsjechoslowaakse brigade aan Russi sche kant. Hij werd na de oorlog minister van defensie, wat hij ook na de communis tische machtsovername (begin 1948) bleef. Deze machtsovername is ten dele dank zij zijn medewerking hij liet het leger een „welwillende neu traliteit" in acht nemen gelukt. Daarna liet hij vele malen zijn on genoegen over de verdere ontwikke ling blijken. Daardoor raakte hij steeds meer uit de gratie. OOST-DUITSLAND De betrekkingen tussen Tsjechoslo- wakjje en Oost-Duitsland zijn gisteren aanzienlijk verslechterd. De Tsjecho slowaakse minister van buitenlandse zaken, David, heeft by de Oostduitse ambassadeur een krachtig protest in gediend tegen de kritiek van de Oost duitse party-ideoloog prof. Hager op de nieuwe ontwikkelingen in Tsjecho- slowakye. Hager had de liberalisering wel niet openlijk aangevallen, maar wel ge zegd dat de Westduitse propaganda „gretig de uitspraken aanhaalt van de minister van bosbouw Smrkovsky en oncessies Soeharto heeft het congres evenwel concessies moeten doen. De nagenoeg onbeperkte macht die hij twee jaar geleden na de mislukte staatsgreep had, werd ingekrompen. Mocht hij eerst elke actie nemen om de rust te bewaren, nu is dit beperkt tot het optreden tegen communisten en ieder die de staat, de wet of democratie ondermijnt. Het congres besloot ver der nog de verkiezingen over drie Sar te houden en niet over vijf jaar, *Is Soeharto dat wenste. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT In tegenstelling tot de veehouderij en de akkerbouw is in de sociale commissie van het Landbouwschap voor de werknemers in het bloeinkwekersbedrijf wel over eenstemming bereikt over een nieu we cao. De lonen gaan met terugwerken de kracht tot 1 maart met ongeveer 5,50 per week omhoog tot f 150 per week voor de vaste vakarbeider. In deze 150 is opgenomen de presta tietoeslag, die in het verleden voor eert dfeel vertplicht en woor een an der deel vrijwillig werd uitbetaald. Voor de werknemers is hiermee de reële inkomenspositie ruimschoots gehandhaafd en bovendien is een extra stuk sociale zekerheid ver kregen. Op het punt van de werktijd, die ongeveer 45 uur per week bedraagt voor de bloemkwekerij, wilden de werkgevers van geen wijken weten, waarna de vakbonden het verzet hebben opgegeven. Zoals bekend zijn de onderhandelingen in de akker bouw en de veehouderij juist op dit punt vastgelopen. De pensioenpremie, die door werk gevers en werknemers gezamenlijk wordt betaald, gaat op 6 mei met 1 per week omhoog. Tevreden toonde de heer Vermaas, bestuurder van de Nederlandse christelijke agrarische bedrijfsbond, zich over de bereidheid van de werk gevers de uitkering aan weduwen bij overlijden van een arbeider in vast dienstverband te verhogen van 500 tot f 750. De verwachting is dat dit cao-resultaat bij de regering geen moeilijkheden zal ondervinden. TOKIO De 28-jarige Dewi Soe karno, de Japanse vrouw van de af gezette president, heeft in een in Ita lië opgenomen 'celevisie-interview gisteren in Tokio uitgezonden ver klaard dat zij graag naar haar man in Indonesië terug wil. Zij zou hem zo graag hun dochtertje Kartika Sari, dat op 7 maart in Tokio geboren werd, laten zien. ROTTERDAM Generaal Soe harto werd in februari 1921 als zoon van een boer geboren. Toen hij negentien jaar was werd hij militair en studeerde aan de mili taire academie in Bandoeng. Hij werd sergeant in het Kon. Neder - landsch Indische leger (KNIL), en van 1945 tot de onafhankelijkheid nam hij actief deel aan de strijd tegen de Nederlanders. Nadien maakte Soeharto snel carrière. In 1960 was Soeharto bri gade-generaal en plaatsvervangend stafchef van het leger. Twee jaar later, toen de campagne van Soe karno tegen Nederlands Nieuw-Guinea (het huidige West-I- rian) haar hoogtepunt bereikte, kreeg Soeharto het bevel over de Indonesische invasiestrijdmacht. Anti-communist Soeharto gaat door als een over tuigde anti-communist en sinds de mislukte staatsgreep van 1 oktober 1965, waarbij Soekarno naar de achtergrond verdween, geldt hij als „de sterke man". Toen de commandant van Soe- m karno's paleiswacht, Oentoeng, de val van de Indonesische regering aankondigde en zes generaals liet vermoorden, mobiliseerde Soeharto, die toen de strategische reserves onder zijn bevel had, gezagsgetrou we troepen en verdreef de aanhan gers van Oentoeng en gewapende communisten uit Djakarta. Arrestaties Na een golf van studentenbeto gingen op straat, waarbij het aftre den van linksgeoriënteerde leden van de Indonesische regering werd geëist, gaf president Soekarno Soe harto in maart 1966 de opdracht de orde te herstellen. Soeharto liet 14 ministers gevan gen nemen, onder wie de later ter dood veroordeelde minister van buitenlandse zaken Soebandrio. In juli 1966 werd Soeharto tot voorzitter van het uit vijf leden bestaande presidium van een nieuw kabinet benoemd en sedertdien be paalde hij de richtlijnen van de Indonesische politiek. Op 12 maart van het vorige jaar werd hij tot waarnemend president gekozen. lange verslagen geeft van de aanval len van journalisten en auteurs op partij en regering". De hoogleraar had zelfs collaboratie van Smrkowsky met „Duitse inperialisten" gesuggereerd. PROTESTEN In Praag stak direct een storm van protest op over deze uitlatihgen. Ze werden „een ontoelaatbare inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van een soevereine socialistische staat" genoemd. Geëist werd dat de Oost duitse ideoloog zijn verontschuldigin gen zou aanbieden. Oost-Duitsland veroorzaakte een jaar geleden een soortgelijke crisis toen het Roemenië verweet dat het diplomatieke betrekkingen had aan geknoopt met West-Duitsland. Roe menië weigerde vervolgens een con ferentie van ministers van buiten landse zaken in Oost-Berlijn bij te wonen. De conferentie werd toen in de Poolse hoofdstad gehouden. NIEUW DESLHI De VN-confe- rentie over handel en ontwikkeling (UNCTAD) heeft er bij de Volkeren organisatie op aangedrongen haar reglementen zodanig te wijzigen dat Zuid-Afrika als deelnemer aan de UNCTAD geschorst kan worden tot dit land zijn apartheidspolitiek op geeft. Een resolutie van deze strekking werd aangenomen met 49 tegen 18 stemmen en 7 onthoudingen. De reso lutie was ingediend door de afge vaardigde van Ivoorkust namens 47 Aziatische, Afrikaanse en Latijns-A merikaanse landen. Ze werd in stem ming gebracht ondanks het verzet van de afgevaardigde van Zuid-Afri ka. Tegen de resolutie stemden e.m. Nederland, België, Frankrijk, Israël, Noorwegen, Zweden, Enge land, de V.S. en Zuid-Afrika zelf. (Van onze onderwijsredactie) AMSTERDAM De 62 eindexa menkandidaten van de hts aan de Amsterdamse Wiltzanglaan maken in de Paasvakantie een studiereis naar -Rustend. Tijdens hun zesdaags vérblijf in de Sowjetunie zullen zij Russische techni sche studenten ontmoeten, een bezoek brengen aan het beroemde Bolsjoi- theater en een trip naar de Oekraïne maken. E. lYlssman, Oude Delft 28, Delft L#H. Kroon, Verhagenstraat 20, Rotterdam 3.C.Overman, Tamboerijnlaan 7, Rijswijk ZH R. Strijbosch, Gestelseweg 30, Den Bosch 0* Bisschop, Oosterbroek 5, Eelde A.C.F* Verschuren, Europalaan 94, Eindhoven 3.van Heukelom, H.Potgieterstr.l, Venlo Witte Huis staat te koop (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Volgens De I Telegraaf van vanmorgen is sekteleider Lou de Palingboer I zaterdagavond in het Belgische j plaatsje Agimont overleden. Het blad meldt, dat hy is gestorven aan longontsteking. Een plaatselijke arts werd pas in een laat stadium ge roepen en kreeg geen toestemming, om Lou naar een ziekenhuis te laten overbrengen. Maandag is hij begra ven. Hij is zeventig jaar geworden. Naar wij van de politie van Mui- 'derberg vernamen, heeft de Lou- groep haar hoofdkwartier, het Witte Huis aan de Naardensestraatweg in deze plaats, enkele maanden geleden verlaten. Het huis staat te koop. Het was de politie niet bekend, waar de groep naar toe gegaan was. Enkele bekende mensen van de Lou-groëp in Amsterdam waren van morgen niet bereikbaar voor nadere inlichtingen. LEEUWARDEN Drie boeren uit de buurt van de Lauwerszee hebben tienduizenden kilo's aardappelen ge rooid, die zy vorig jaar in de grond hadden laten zitten toen militaire hulp bij het rooien uitbleef. Zij deden dit tot verbazing van hun college's, die hun land vorig jaar al hadden omgeploegd omdat het volgens hen geen zin had de aardappels te laten zitten. De drie boeren hadden geluk: de sneeuw had de aardappels tegen de vorst beschermd. De late aardappels blijken best te eten. WARSCHAU Het officiële or gaan van de Poolse communistische partij, Trybuna Ludu, heeft gisteren een felle aanval gedaan op de 4l-ja- rige prof. Leszek Kolakowski, die on langs met vijf anderen ontslagen werd als hoogleraar aan de filoso fische faculteit van de universiteit van Warschau, omdat hij één Van de „geestelijke aanstichters" van de on rust onder de studenten zou zijn ge weest. Het partijblad beschuldigde hem er van, dat hij in een rede op een bijeenkomst van het Poolse schrijversgenootscjap op 29 februari hysterische aanvallen op de culturele politiek van de communistische partij had gedaan. Zo had hij gezegd, dat het partijbeleid tot een crisis op alle gebieden van de Poolse cultuur had geleid. In 1966 was prof. Kolakowski al als „revisionist" uit de partij gestoten. IN DE LANGE GROEF TJET wonderbaariyke succes met de Urker grammofoonplaten van „niet- ritmische gemeentezang" is te kenend voor de aard van de be langstelling voor het geestelijk lied in brede kring. Ongetwijfeld delen ook de „Johannes de Heerliederen" mèt een (beperkt) aantal alom beken de kerkelijke gezangen in die popula riteit. AI jarenlang verschijnen steeds weer dezelfde liederen op tientallen kleine en grote platen. Een enkele keer zit er eens een nieuw lied tus sen, of een minder bekend klassiek gezang, maar nog altijd blijkt het vertrouwde repertoire het te doen. Als er dan ten minste goed gezon gen wordt. Dat doen de chr. gem. zangvereniging en meisjeskoor Ex celsior uit Lisse onder leiding van Abramsopvolger van Westmoreland: WASHINGTON Generaal Abrams gelooft niet dat de Verenigde Staten het militaire initiatief in Vietnam verloren hebben. Wel is de vijand in staat offensieve operaties te beginnen, zei de ver moedelijke opvolger van generaal Westmoreland gisteren in Washing ton na een gesprek met president Johnson. Op de vraag wat zijn vooruitzich ten zijn antwoordde hij: „Ik houd het op meer gevechten." Generaal Abrams is weer naar Vietnam teruggereisd. De Amerikaanse democratische senator Fulbright heeft voorgesteld een onafhankelijk persoon te belas ten met alle onderhandelingen die' de vrede in Vietnam kunnen verge makkelijken. Zondag zal Richard Nixon, de republikein die dingt naar de presi dentskandidatuur, een belangrijke verklaring over Vietnam afleggen. LONDEN Engeland zal verplich te sancties van de Ver. Naties tegen Rhodesië, waarbij alle handel met dat land wordt verboden, steunen. Dit heeft premier Wilson gisteren in het Lagerhuis meegedeeld. Voorts is Engeland bereid tot bestudering van andere voorstellen die gericht zijn op volledige isolering van het bewind in Rhodesië en van allen daar die het voortbestaan ervan mogelijk helpen maken. Dit betekent echter niet dat de Britse regering niet met „verant woordelijke personen" in Rhodesië wilde onderhandelen als daartoe de mogelijkheid bestond. Wilson sloot geweld nog steeds uit als middel om het grondwettig gezag in Rhodesië te herstellen. Een motie van de regering waarin Rhodesië veroordeeld wordt wegens het ophangen van drie Afrikanen in het begin van de maand ondanks het feit dat zij door de" Britse koningin begenadigd waren, werd zonder stemming goedgekeurd. Hij zou'willen proberen Rusland over te halen „het oorlogskamp te verla ten en de zijde van de vrede te kiezen". In Saigon gaan geruchten dat de Zuidvietnamese regering alle man- men tussen de 18 en 40 jaar wil mobiliseren. Jonge betogers verzamelen kis ten, vaten en ander afval om in een van de straten van Panama Stad een barricade op te werpen tegen een verwachte aanval van de nationale garde. De garde blijft de steun van president Robles, tegen wie velen, onder wie deze jongelui, protesteren ten gunste van de door de Na tionale Vergadering gekozen pre sident Delvalle. BRUSSEL De ondernemingen hebben een gebrek getoond bij de aanpassing van de nieuwe concurren tieverhoudingen. Dit staat in het tweede rapport van de Europese commissie voor de economische po litiek op middellange termijn. In het rapport wordt de nadruk gelegd op de noodzaak van een struc tuurpolitiek en een beleid dat struc turele aanpassing van de onderne mingen in de Gemeenschap zal ver gemakkelijken. Ontoereikende renta biliteit en flexibiliteit van veel on dernemingen wijzen erop dat de structurele aanpassing van het be drijfsleven onvoldoende is. Pieter de Jong inderdaad (orgelbege leiding, soms nogal fors, van Teke Bijlsma). De plaat heet „Daar zijn geen grenzen aan Jezus' macht" (Ar- tone, stereo/mono PDA S-247). Veer tien geliefde liederen, die meestal goed in het gehoor liggen, nogal eens wat effect meekrijgen zoals neuriën, maar waarbij je de tekst soms moet vergeten: het is nogql hachelijk, een meisjeskoor te laten zingen van „Als hier op aarde mijn werk is gedaan.„" TN hetzelfde genre „Blijft met mij, Heer", veertien liederen op Artone stereo/mono PDA S-430, ge zongen door Rijssens mannenkoor onder leiding van Ber Joosen met Jan Bonefaas aan het orgel. Een groot koor, met een geweldig stoer- mannelijk volume, evenwichtig sa mengesteld en gedisciplineerd. Bone faas' begeleiding is gelukkig beschei den. Een heel goede plaat. 'TEN SLOTTE „Heer, wees mijn gids", Artone stereo/mono PDA S-421, met wat meer afwisseling: be halve drie mannenkoren, uit het Gro ningse onder leiding van Bruno Rie- meyer, ook het meisjeskoor Com nu met Sangh van Albert Jan Mulder, een gemengde zangvereniging van Albert Niemeyer en gemeentezang, begeleid door Wim van der Panne. Ook deze Groningers weten best wat zingen is, en wat de keus der liede ren betreft (uit de Hervormde gezan genbundel en Joh. de Heer) zullen ook zij zich hebben laten leiden door de vraag. EGYPTISCH BLAD: KAIRO Het Egyptische dagblad Al Akhbar meldt dat Israëliscche strijdkrachten en enorme massa's materieel volgens reizigers in de op Egypte veroverde Sin al woestijn wor den geconcentreerd. Volgens het blad verwachten de Jordaanse autoriteiten nog voor maandag een grootscheepse Israëlische aanval. (Vervolg van pag. 1) Het gevolg is dat de boterprijs een eerste sprong gaat maken van 1,60 naar f 1,67 per pakje. Zij blijft daar nog onder de prijs die de Europese commissie voor de definitieve periode na 1 juni heeft voorgesteld, en die, als ze wordt goedgekeurd door de ministers, nog een verhoging van tweeëneenhalve cent per pakje tot gevolg zal hebben. Het nieuwe Euro pese beleid zal waarschijnlijk geen consequenties hebben voor de kaasprijzen ip ons land. Nekslag botersmokkel Het Europese prijsbeleid zal de nekslag betekenen voor de bo tersmokkel naar België, aangezien daar, als gevolg van de Europese re geringen, de boterprijs met twaalf frank per kilogram (dat is circa 85 cent) zal dalen. Ook de 'botertochten' naar Duitsland zullen geen zin meer hebben aangezien de Duitse prijzen eveneens naar het Europese niveau zullen gaan. Voor de rundvleessector zou even eens het nationale beleid worden voortgezet. In Nederland behoeft men geen verhoging van de huidige prijzen als gevolg daarvan te ver wachten, zo verklaarde minister Lar- dinois. De oriëntatieprijs voor vlees moet weliswaar van 2,26 per kilo gram (levend gewicht) worden ver hoogd tot 2,36, doch die prijs ligt onder de huidige marktprijzen in ons land. (Van onze onderwijsredactie) AMSTERDAM De Gemeentelij ke Universiteit van Amsterdam ia van plan het eredoctoraat in de let teren te verlenen aan de 82-jarlge Willem Gehrels. De muziekpedagoog, die momen teel in het ziekenhuis verblijft met beenklachten, zal de onderscheiding midden juni ontvangen. Gehrels, die onder meer een eigen methode voor muziekonderwijs heeft ontwikkeld, heeft grote betekenis gehad voor de vernieuwing van het zang- en mu- ziekonderricht (Vervolg van pag. 1) In de havens is men weliswaar verder gegaan, maar hier is naar het oordeel van de minister de situatie een geheel andere, omdat deze be drijfstak in continudienst werict. Als ander argument voerde de be windsman nog aan, dat de invloed van een contract, dat 250.000 werkne mers omvat zoals in de bouw, een grote invloed heeft op onze nationale economie. De heer Roolvink had er volledig begrip voor, dat partijen geen be hoefte hadden op haar standpunt te rug te komen, maar hij vroeg ook begrip vcor de regerlngsverant-, woordelijkheid. Morgen beslissing? Nu partijen onveranderd op haar standpunt bleven staan, verklaarde de minister openlijk, dat het dan ook weinig zin meer had, lang met een regeringsbeslissing te wachten. Waarschijnlijk nog deze week, ver moedelijk morgen, zal de beslissing vallen. De regering zal dan een aan tal onderdelen van de cao onverbin dend verklaren. Het meest waarschijnlijke is, dat de arbeidstijd verkorting beperkt zal moeten wor den tot een kwartier per dag. Over andere onverbindendverklaringen tastte men gisteren nog in het duister. De heer Versloot, voorzitter van de Nederlandse christelijke aannemers- en bouwvakpatroonsbond, vond het een nare zaak. Hij betoogde, dat het metaalbedrijf al vier jaar een verder gaande werktijdverkorting kent dan het bouwbedrijf. Het bouwbedrijf is steeds met de onderhandelingen op een ongelukkig tijdstip gekomen. Ook hij vond nieuwe onderhandelingen op dit moment zinloos. Anderzijds moest hij de regering toegeven, dat als er economische ge varen dreigen er ook ingegrepen moet worden. Met verhalen over ach terstanden kan men dan geen reke ning houden, omdat anders geen en kele ingreep mogelijk wordt. Iedere partij kan een bepaald onderhande lingsresultaat als volkomen redelijk verdedigen, maar onze economie loopt dan zonder ingreep stuk. De heer Roolvink legde in het gesprek met partijen sterk de nadruk op de vergrijzing van onze bevolking, welke steeds hogere eisen stelt aan de AO W-uitkeringen en -premies, aan de lastenverzwaringen tengevol ge van andere hogere premies, de huurverhoging volgend jaar, de in voering van de nieuwe omzetbe lasting (Belasting Toegevoegde Waar de) enz. Hiermee moet nu al rekening gehouden worden, willen we in 1969 onze concurrentiepositie in de wereld niet verzwakken. Reactie In werknemerskring heerste te leurstelling en verslagenheid over de houding van de minister. Hier en daar wordt gevreesd voor onrust op de bouwplaatsen. In Zaandam kwa men gisteren al incidentele stakingen voor en werd een telegram aan de regering verzonden. Officiële stakingen, die de steun van de vakbonden krijgen, zijn ech ter uitgesloten, omdat het hier geen conflict betreft tussen werkgevers en werknemers. Een staking zou in dit geval tegen de regering gericht zijn en dus een politiek karakter dragen. Hieraan heeft de bonafide vakbewe ging in Nederland na de oorlog nog nooit meegedaan. Onrust in de be drijven zal echter toch in het nadeel van de ondernemers uitpakken. DEN HAAG In ambtelijk over leg worden voorbesprekingen gehou den over een herziening van het beleid ter bevordering van indus- triële werkgelegenheid in de stimule- rings gebieden, heeft minister Rool vink de Eerste Kamer meegedeeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9