Omstreden oorlogsfiguur verdacht in zedenzaak ,Toernee' Hans van Z. beëindigd EUROPESE BANKEN IN VER. STATEN BUNDELEN KRACHT Ga niet in juli op vakantie, zegt VVV Nieuwe wet treft kustkampeerders Alarmnummer politie 0011? Paaswandelingen van ANWB TSJECHOSLOWAKIJE TREKT TOERISTEN Amro-bank in joint venture Duizend hectare heide door brand verwoest Stemmen in een andere gemeente is nu mogelijk Mierenhoop aan Kust Lente in Keukenhof „Groene 10 HIJ HOUDT HET BIJ POEDERS Volledige bekentenis afgelegd 9 WOENSDAG 27 MAART 1968 AMSTERDAM Vier Euro pese banken in de VS, waar onder de AMRO-bank, gaan hun krachten bundelen om op doel treffende wjjze de concurrentie van de grote Amerikaanse bank bedrijven, die hun activiteiten in Europa blqven ontwikkelen, tegen te gaan. Het zyn de Am sterdam-Rotterdam Bank, Deut- D« Deense geheime dienst is erin ge slaagd een Oostduitse spion te arres- Sren: de 35-jarige ir. Holm Hasse. e ingenieur werd, zonder het te weten, voortdurend gevolgd door een fotograaf van de geheime dienst, die met een telelens op grote afstand zijn activiteiten vastlegde. Dit is een van de foto's, die van de spion zijn ge nomen, toen hij zoals hij dikwijls deed in een voorstadje van Ko penhagen een kruis op een brieven bus zette: het teken voor een mede werker, dat er een brief voor hem op de afgesproken plaats in de buurt lag DEN HAAG Twee Kamerleden hebben de regering gevraagd of het waar is dat de PTT voor landelijke alarmering van politie, brandweer en GGD het nummer 0011 heeft ge reserveerd. Mevrouw G. V. van Someren- Downer en H. Wiegel (beiden lib.) willen ook weten of tussen de depar tementen meningsverschillen bestaan over het gebruik van het nummer 0011. Zij verzoeken dat zo snel mogelijk het nummer als landelijk alarmnum mer in gebruik kan worden genomen vooral omdat het huidige telefoon nummer van de alarmcentrale van de rijkspolitie in Driebergen (03438- 4321) als alarmnummer ongeschikt is. HOOGEVEEN Gistermiddag is van het natuurreservaat Kralose hei de, tussen Ruinen en Dwingelo, een oppervlakte van circa 1.000 hectare door brand verwoest. Veel jong wild •n broedsels van talloze vogels zijn verloren gegaan. De oorzaak van de brand is onbekend. Deze brand overtreft nog die van 1965, toen ook een groot deel van deze heide werd verwoest. De brandweren van Ruinen, Dwin gelo en Hoogeveen, geassisteerd door landbouwers, waren tot laat in de middag bezig geweest met het bluswerk. Het verkeer over de wegen rond het gebied ondervond veel hin der van de dichte rookwolken. sche Bank, Midland Bank en de Belgische Société générale de banque. Zij zullen tezamen het bankbedrijf in de VS gaan uit oefenen. De banken zijn daartoe overeenge komen deel te nemen in de leiding en het kapitaal van de Belgian-Ameri can Banking Corporation en de Bel gian-American bank and trust com pany, welke thans nog behoren tot de groep van de Société générale v de banque. Kapitaal en reserves van de geza menlijke instellingen zullen worden gebracht op zeventig miljoen dollar. De AMRO-bank zal hierin voor 14,20 pet. participeren, de overige banken ieder voor 28,56 pet. Dit betekent dat deze bankinstellingen tezamen de grootste buitenlandse bankinstelling in de VS vormen. Unieke service De vier banken hebben tezamen meer dan 5600 kantoren in Europa en ongeveer 75.000 personeelsleden in dienst. De deelnemers in deze nieuwe „joint venture" zijn de overtuiging toegedaan, dat een aanzienlijke uit breiding van zaken zal worden ver kregen. Zij zijn met name van oor deel, dat het hun mogelijk zal zijn op nog efficiëntere wijze bankdiensten te bewijzen aan in de VS werkzame Europese ondernemingen. Voorts verwachten de partners, dat zij door het oprichten van deze nieu we bank een unieke service kunnen bieden aan Amerikaanse bedrijven, in het bijzonder de ondernemingen die zich reeds in Europa hebben ge vestigd of overwegen zulks te doen. Op deze manier kan ook op doeltref fende wijze de concurrentie worden weerstaan van de in Europa geves tigde Amerikaanse banken, die hun activiteiten op het continent blij ven ontwikkelen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG s De Tweede Kamer heeft gistermiddag na een kort debat met algemene stemmen een wijziging van de Kieswet aanvaard, waardoor het kiesgerechtigden mogelijk is in een andere gemeente dan de eigen hun stem uit te brengen bij Kamer- en Statenverkiezingen. Men kan dat doen Op vertoon van een kiezerslegi- timatiekaart, die twee weken voor de verkiezingen moet worden aange vraagd op de secretarie van de ge meente waarvan men ingezetene is. BERLIJN De Oostduitsers zullen op 6 april gaan stemmen over een nieuwe Oostduitse grondwet. Dit is gisteren in Oost-Berlijn meegedeeld nadat de regering in het parlement een omvangrijke lijst me'c verande ring in het onlangs ingediende ont werp- grondwet had overhandigd. De nieuwe grondwet moet de wet van 1949 veranderen. Het parlement heeft het nieuwe ontwerp bekrachtigd. Ga niet in juli op vakantie, luidt het dringend advies van de WV's aan de kust. Erger dan vorige jaren zal de chaos zqn doordat de school vakanties, de vakanties van alle col lectief sluitende bedrijven in Zuid- en Noordholland én de vakanties in Nordrhein-Westfalen samenvallen. Op 28 juni zal de kust worden overspoeld! Wie zijn plannen nog moet maken kan er het best in juni of augustus op uittrekken, aldus de WV's. De Nederlandse kust wordt in juli één grote mierenhoop. Dat is de ver wachting van vrijwel alle WV's uit de grote toeris ten centra. Doordat de Ne derlandse schoolvakanties, de bouwvakanties en de vakanties in Nord-Rhein- land-Westfalen dit jaar wel heel ongelukkig sa menvallen, wordt een enorme stroom verwacht, die Nederlands kust ge heel zal overspoelen. Een uitzondering wordt wellicht Scheveningen. Daar beschikt men nog alleen maar over aanwijzingen, dat april en mei (Pasen en Pinksteren) topmaanden zullen wonden (vooral veel Engels en Duits bezoek, dat naar de bollen komt kijken). Het zijn vooral de typische gezinsbadplaatsen, die het dit jaar in juli druk krijgen. In Noordwijk zijn alle huurhuizen volgeboekt voor juli. De hotels hebben nog wel enkele bedden vrij, maar men twijfelt er niet aan Qf die zullen eveneens zeer snel bezet zijn. In Zandvoort zijn even eens alle huurhuizen volge boekt. Hotels en pensions hebben nog maar zeer weinig plaatsen vrij. Voor juni en augustus heeft men hier min der belangstelling geconsta teerd dan vorig jaar. Ook Domburg, het Duitse bolwerk aan de Nederlandse kust (doorgaans is tweederde van de toeristen Duits) zit vrijwel vol. Men tobt er ech ter met augustus, reden waarom men voor deze maand een reclamecampagne in midden- en zuid-Duitsland is begonnen. Texel geeft hetzelfde beeld: ook hier volgeboekte huurhuizen en nog maar en kele plaatsen vrij in hotels en pensions. Over het algemeen zijn WV's zeer ontevreden over de wijze waarop dit jaar de vakanties zijn geregeld. Weliswaar zijn in Neder land de vakanties meer gespreid dan vorige jaren, maar bij de planning is geen rekening gehouden met de Duitse vakanties. Zoals bekend, wordt er straks op regeringsniveau on derhandeld om volgend jaar tot een betere samenwerking te komen, maar daar heeft De ANWB houdt van 12 tot en met 15 april iedere lag twee Paaswandelingen in het nationaal park De Hoge Veluwe. Door het openstellen van bepaalde ge bieden, die tot dusver voor het publiek waren ge sloten, konden twee toeristisch aantrekkelijke routes worden samengesteld. De startplaats is het mobiele ANWB-kantoor voor café-restaurant „Rust een Wei nig" in Hoenderloo. Er is een traject van 12 km uitgezet, dat vla het Hertenbos, de Deelense Was, de Kromme Hoek en de Pampelse Bossen naar „De Koperen Kop" voert Van daar gaat de route langs de Eikelkmap naar Hoen derloo terug. De andere route is 19 km lang. Deze wandeling doorkruist het gebied van de Gietense Fles sen, de Wolfskuilen, het Pampelse Zand, de Stenen Tafel, Franse Berg, de President Stevn- bak en de Pampel. De wandeling gaat vervolgens langs het fazantenpark en de Westerflier naar Hoenderloo terug. De vertrekpost is geopend van 9 tot 14.30 uur. Meulenhoff-Bruna NV heeft een voortreffelijke au- tokaart van Finland geïmpor teerd: een kaart van de Zwitserse uitgeverij Hallwag (schaal 1 op 1000.000). De prijs is 4,10. Ook een handige kaart om in het autokastje te 't Heeft er nog niet zo héél erg naar uitgezien. Maar toch: 't is weer lente! Op de bollenvelden is het groen al aan het verkleuren in zachte voorjaarstinten. En in de Keu kenhof stan zelfs de tulpen al in volle voorjaarsbloei. Even noteren: op 3 april gaan de kasdeuren weer open. men voor dit seizoen niets meer aan. Door dit samenvallen is het effect van de spreiding in Ne derland dit jaar te niet ge daan. De piek is gewoon te ruggeschoven van augustus naar juli. Overigens staat wel vast, dat het voor Nederland zo be langrijke Nordrhein- land-Westfalen volgend jaar niet in juli op vakantie gaat Ook in Duitsland kent men het begrip vakantiespreiding. Daar regelt men de zaken echter per deelstaat. Het zal nu weer zeven jaar duren voordat men in Nordrhein- land-Westfalen in dezelfde weken vrijaf krijgt als dit jaar. Tsjechoslowakye is in Nederland een campagne be gonnen om meer toeristen te trek ken. In verschil lende media wor den advertenties geplaatst, die de toerist vertellen welke mogelijkhe den Tsjechoslowa kye biedt. Overigens groeit de stroom van Ne derlanders nü al elk jaar aanzien lijk. Bedroeg het aantal in 1965 nog 8824, in 1966 was dat al gegroeid tot 19.492, terwijl vo rig jaar 28.395 Ne derlandse toeristen werden geregis treerd. In totaal mtving Tsjecho- slowakije vorig jaar 4,6 miljoen toeristen. Om de komst aantrekkelijk te maken wordt 125 procent toeslag be taald op de offi ciële wisselkoers. Kampeerterrein- Ij houders aan de kust hebben zich ongerust getoond over de in de maak zijnde wet 1 „Hygiëne kampeer- plaatsen". Meer dan H op de terreinen in het binnenland acht men I hier het kampeertoe- risme bedreigd door 1 de bepaling, dat er E maar 200 mensen per hectare mogen wor- den toegelaten. Er is een groot verschil, zeggen de exploitanten aan de kust, tussen terreinen in het binnenland en die aan de kust. In het binnenland zijn de campings dikwijls veel groter vaak 30 ha en meer ingesteld op kampeer ders die er hun hele vakantie op doorbrengen. Aan de kust zijn de campings gemiddeld maar 3 ha groot en dienen meestal slechts als eet- en slaapplaats. Vertier zoekt Ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan heeft de Stichting Recreatie een vro lijk geïllustreerde brochure uitgegeven, die vooral de Jeugd wil wijzen op de een voudige leefregels, betrekking hebbend op het gedrag van het publiek in de natuur. De brochure, die als titel heeft „De Groene 10" is de Nederlandse versie van de Britse „Country-Code". Zij wordt in een oplage van 100.000 verspreid onder de Nederlandse schooljeugd. hebben is de Geographia Su per Motorists Map nr. 2 van Hamshire en Dorset, die eveneens door Meulen hoff-Bruna werd geïmpor teerd (prijs: ƒ4,50). 't Is wèl een pak (902 blz.), maar wie volledig wil zijn geïnformeerd over de kam peerplaatsen in Zuid-Europa heeft aan de ADAC Internati- onaler Camping Führer (Band I) een uitstekende reisleider. Men vindt er behalve de na men van de campings ook al les over de accommodatie. De gids (geïmporteerd door Meu- lenhoff) kost 9,60. men hier niet op het terrein maar op het strand. Volgens exploitanten zou de aanvaarding van de nieuwe wet (over de inhoud Waarvan officieel nog niets is bekend gemaakt) betekenen, dat op de kustcampings de prijzen bijna moeten worden verdub beld om dezelfde inkomsten te krijgen (in het hoogseizoen bevinden zich op deze cam pings gemiddeld 400 perso nen). Zij achten deze maatregel een klap voor het sociaal toe risme, omdat juist de groep met de laagste inkomens er door zou worden getroffen. Kinder stoel annex rug zak Met kinderen op vakantie? Dan is dit een aardig attribuut (van Carl Denlg): een autostoeltjc, dat tevens als rugzak kan worden ge bruikt. De rug leu ning is afneembaar en in de zak is een verstelbare binnen zit aangebracht, die met het kind mee groeit. ROTTERDAM Als drs. F. W. uit Den Haag, 57 jaar, donderdag 4 april achter ge sloten deuren voor de recht bank in Rotterdam moet ver schijnen als verdachte in een omvangrijke en gerucht makende zedenzaak, die zich in Vlaardingen heeft afge speeld, zal officier van justitie mr. J. M. van Leeuwen een figuur opnieuw voor de rech ters brengen, die naast de leiders van de Joodse Raad wel als de meest omstreden joodse figuur uit de oorlog heeft gegolden. W. heeft thans volledig be- kend, stellend dat zijn behulp zame aard hem tot de hem ten laste gelegde praktijken heeft gebracht en dat hij zeker geen oneerbare bedoelingen had. Aan de orde zijn schennis der eer baarheid en ook regelrechte mishan deling. Er is sprake van intriges met zelfs een ernstig chantagekarakter. Gezinnen zouden zijn gebroken, echt genoten van elkander vervreemd, goed bekend staande artsen zouden zijn gecompromitteerd door de ma nier waarop W. geheel onbevoegd de geneeskunst zou hebben beoe fend, een feit waarvoor hij in 1956 door de kantonrechter reeds werd veroordeeld tot honderd gulden boe te. Omdat W. volledig heeft bekend zijn er geen getuigen opgeroepen. Als verdediger treedt op mr. Joh. K. Mat- huisen. In Haarlem zou W. hebben geprak tiseerd ten huize van een arts, in Vlaardingen heeft hij zich een kring opgebouwd van vurige aanhangers en bewonderaar, en de hem nu ten laste gelegde feiten hebben zich in Vlaardingen afgespeeld. JODENLUSTEN Hoewel het, zoals mr. Van Leeu wen nadrukkelijk vaststelt, slechts om deze affaire gaat en al wat er in het verleden om drs. W. te doen is geweest nu niet "terzake doet, is het heel epg moeilijk om dat alles los te zien van de zo geruchtmakende historie ln en na de oorlog, waarin W, een hoofdrol had gespeeld. Het Bijzonder Gerechtshof in Den Haag veroordeelde hem na een eis van tien jaar tot een gevangenisstraf van drie en een half jaar met ontzeg ging van actief en passief kiesrecht in het leven. De Bijzondere Raad van Cassatie maakte daarvan zes jaar. Bij de troonsbestijging van Koningin Ju liana werd W. echter begenadigd. Het ging toen om W.'s rol in het drama van de deportaties van joden, de betekenis van de „W.-lijsten" en degene, die W. opdracht zou hebben verstrekt W. werd in 1910 in Lemberg gebo ren en hij kwam in 1916 naar Neder land. Hij studeerde te Rotterdam, wilde promoveren, maar moch'c in 1941 geen dissertatie meer laten verschijnen. De „W.-lijsten" dateren van 1942. Degenen die daarop voorkwamen, kregen uitstel van hun deportatie. Zij kregen zelfs de gelegenheid onder te duiken en zelfs een aantal Joden dat reeds in Westerbork zat en toch op een „W.-lijst" voorkwam, werden niet doorgezonden. VERZONNEN? De SD arresteerde la'cer W. en on derwierp hem aan een verhoor. Wa ren de „W.-lijsten" zomaar een eigen initiatief van W.? Waren de Duitse opdrachtgevers, die W. tijdens het verhoor noemde, verzonnen? In ieder geval: W. en zijn gezin werden vrijgelaten om die opdracht gevers te helpen opsporen. En later, na de oorlog, kwam naar voren dat degenen die op zo'n „W.-lijst" voor kwamen, daarvoor een bedrag aan geld hadden moeten betalen. Eind 1944 volgde een nieuwe Duitse inval bij W. maar W. was ondergedoken om onmiddellijk na de bevrijding opnieuw te worden gear resteerd, nu door de Nederlandse au toriteiten. Ondanks de vonnissen van het Bij zonder Gerechtshof en de Bijzondere Raad van Cassatie bleef de affaire W. een omstreden zaak. W. zei zelf: „Als het de Duitsers om joden te doen was, weet ik niet hoe ik mij zou hebben gehouden on der de zware mishandeling. Maai- zij wilden mijn opdrachtgevers weten. Die had ik verzonnen." REHABILITATIEPOGING De bekende historicus prof. J. Presser rehabiliteerde W. ten volle in zijn boek „De ondergang", zeggende dat men een zondebok nodig had en als zodanig W. had misbruikt. Het Eerste-ikamerlid prof. F. L. Polak stel de schriftelijke vragen betreffende een eventuele herziening van het vonnis. Minister Samkalden zag géén termen. W. zei toen: „Ik verlang geen reha bilitatie". De regering had hem naar Indonesië gezonden met een leerop dracht in de economie. Na zijn terug keer in Nederland begonnen zijn ac tiviteiten op medisch terrein. W. heeft zich voor zijn medische praktijken nimmer laten betalen. Hij is zelfs een zeer gefortuneerd man. die een riant huis in Den Haag be woont. UTRECHT De „toernee" van de drievoudige Utrechtse moordepaar Hans van Z. langs steden waar de moorden nog niet zijn opgelost, is vandaag beëindigd. Hij is vanuit Arnhem, waar hij uitvoerig werd verhoord over de moord op de 87-ja- rige G. van Piggelen in Eist in 1967, weer overgebracht naar het Utrechtse huis van bewaring. Dit verhoor heeft geen resultaten opgele verd. Van Z. heeft tijdens zijn toernee de steden Rotterdam en Amsterdam aangedaan. In Amsterdam werd hij verhoord in verband met de moord op de Britse filmregisseur Claude Berkeley in 1965 en in Rotterdam werd hij danig aan de tand gevoeld over de nog onopgeloste moord op de 26-jarige lerares Elly Hagers. Beide verhoren leverden eveneens geen resultaten op. Van Z. zal overigens niet meer naar Olst gaan om daar te worden gehoord inzake de moord op de mole naar A. Boks in de nacht van 26 op 27 november 1966. Rechercheurs van de rijkspolitie te Olst waren een dag ln Arnhem geweest om Van Z. over de zaak te ondervragen. Ze keerden huiswaarts met de zekerheid dat de Utrechter onmogelijk de moord kan hebben gepleegd. Van Z. is in totaal zes weken op toernee geweest. Wat er verder met hem gaat gebeuren staat nog niet vast. Thans heeft de officier van justitie van Utrecht, mr. W. H. O ver- beek, de leiding van het onderzoek in handen genomen. Een brokje verleden keerde gistermiddag even terug in de Tweede Kamer. De elektrische bel, waarmee de Kamerleden worden gewaarschuwd dat de zitting zal beginnen, was stuk. Een antieke handbei bleek ech ter nog even goed dienst te kunnen doen

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9