DUBCEK: VAKER RODE TOP SKOL? Gevaar voor nog drie eontraeten JAMIN Lücke blijft aan als minister Praten over samenwerking Ambtenaren zullen toch hoger voorschot krijgen Met NS en V en D de lucht in BEERNINK OVERSTAG $PREIIK| "(RITA) Vrij zonnig BESLUIT NOG VOORLOPIG Irovvn blijft tweede lan in Labour-partij V*?. Generaal Abrams onverwacht in Washington Woensdag 57 maart 1968 - 48ste jaargang rectour: F. DIEMER jofdredacteur: Dr. E. Diemer oofdkantoor Leiden De Rotterdammer r Cordis Dagblad I CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" r "«we Haajir Courant Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Nergens heb ïk meer rast gevonden dan in bossen en boeken. A. KEMPIS Nuchterheid maakte actie tot succes - pagina Kernmerk 3 „Wilt u daar nrijn zakgeld in doen? Ik ben naar bed gestuurd." HOLLAND FESTIVAL MIKT OP JEUGD Pagina 11 DE BILT Een langgerekt hogedrukgebied strekt zich van de Golf van Biskaje over Cen- traal-Europa naar het posten uit. Bij IJsland bevindt zich een diepe depressie. Tussen beide systemen staat een krachtige zuidwestelijke luchtstroming. Storingen, samenhangend met de depressie, verplaatsen zich over de Britse eilanden naar I Scandinavië. In verband hiermede zal de bewolking in de hogere niveaus bij ons tijdelijk toenemen. Het ziet er naar uit dat ook het ko mende etmaal het weer in ons land onder invloed van het een der genoemde hogedrukgebied blijft. De temperatuur zal mor gen iets hoger worden. DE BILT Droog en zonnig weer met een matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Iets hogere middagtemperaturen. De nieuwe leiders in Tsjechoslowakije gaan tal van maatregelen nemen om de economie te hervormen. Ook zal de grondwet worden gewijzigd. PRAAG De nieuwe Tsjecho- slowaakse partijleider, Dubcek vindt dat veel vaker communis tische topconferenties moeten worden gehouden, zoals zondag in Dresden. Deze methode is zeer nuttig. Informaties en meningen over de belangrijkste vraagstuk ken van algemeen belang kun nen daar worden uitgewisseld. Wel zal men zich dan speciaal moe ten concentreren op de samenwerking tussen de communistische landen, zei Dubcek in een vraaggesprek met het Tsjechoslowaakse persbureau CTK. In Dresden is al besloten in de na bije toekomst een conferentie te hou den over economische vraagstukken op het hoogste niveau. Volgens Dubcek adviseerde premier Kosygin van de Sowjetunie dat „nieuwe en realisti sche wegen naar meer economische samenwerking moeten worden inge- Waarnemers leiden hieruit af dat de Russen bezorgd zyn over het gebrek aan economische hulp tussen de com munistische landen onderling, en over de stappen die sommige landen van het Oostblok, waaronder Tsjechoslo wakije, hebben genomen om de han del met het Westen uit te breiden. Ingelicht Het spreekt vanzelf, zei Dubcek, dat onze vrienden zich ongerust maken over het gevaar, dat anti-socialisti sche elementen munt slaan uit ons democratiseringsproces. We hebben hen echter uitvoerig ingelicht. Zij kunnen nu de politiek van onze partij begrijpen en wij hebben ons verzekerd van hun volledige steun. De bespre kingen in Dresden verliepen in een geest van oprechte kameraadschap. Dubcek voegde eraan toe, dat in Dresden ook was gesproken over ver sterking van het Pact van Warschau. Voor alles is het nodig, snel en uit voerig plannen uit te werken tot ver sterking van het verenigd opperbevel. Voor vervolg zie pag. 5 Geleerden van de Zuidafrikaanse universiteit van Witwatersrand hebben in Swaziland een ijzermijn ontdekt van bijna 30.000 jaar oud. Bij de mijn, waar schijnlijk de oudste ter wereld, vond men vele primitieve hak- en graafwerk- tuigen. BONN Bondskanselier Kie- inger is er gisteren in geslaagd jjn partijgenoot Paul Lücke te verreden aan te blijven als mi- lister van binnenlandse zaken. Iinister Lücke (53) diende dins- lagochtend zijn ontslag in uit erontwaardiging over het door sociaal-democraten op hun ongres in Neurenberg genomen esluit om de kieswethervor- ning langer uit te stellen dan bij iet aangaan van de coalitie was ifgesproken. Na een gesprek van ruim anderhalf ar met de kanselier verklaarde ücke echter, dat zijn aanblijven echts voorlopig was en dat zijn de- initieve besluit afhing van het resul- aat van de onderhandelingen tussen Ie coalitie-partners over de verdere lehandeling van de kieswetkwestie. Tegenstellingen De christen-democraten zijn voor erkiezingen volgens het meender- leidsstelsel waardoor kleine partijen LONDEN De Britse oud- mi- lister van buitenlandse zaken, Geor- ;e Brown, heeft gisteren gezegd dat lij niet van plan is zijn func'cie van ilaatsvervangend leider van de La- iour-partij op te geven. Hij zei dit egen de voorzitter van de Labour- ractie in het Lagerhuis. Tien dagen geleden trad Brown op iet hoogtepunt van de goudcrisis uit iet kabinet na een meningsverschil net premier Wilson over de besluit vorming binnen de regering. worden uitgeschakeld. De sociaal-de mocraten hebben bezwaren daarte gen. Bij de vorming van de coalitierege ring '66 echter werd afgesproken dat in '69 een besluit zou worden geno men over het kiesstelsel. Maar op het SPD-congres in Neurenberg werd besloten de kieswethervorming uit te stellen tot na de algemene verkiezin gen van 1969. Intussen hebben de leiders van de CDU/CSU en de SPD zich op een bijeenkomst in Bonn onder voorzit terschap van Kiesinger voor voort zetting van het gemeenschappelijke coalitie-beleid uitgesproken. Ze kon den echter geen overeenstemming bereiken over alle omstreden kwesties die na het Neurenbergse SPD-congres spanningen in de coali tie hebben teweeggebracht. De coali tiebesprekingen zullen zo spoedig mogelijk worden voortgezet om de nog hangende problemen te behande len. (Van een onzer verslag gevers) DEN HAAG Meer en meer wordt de makelaars positie van het reisbureau aangetast, omdat de grote vervoerder of de kapitaal krachtige organisatie-in-het- algemeen zich van deze po sitie meester probeert te ma ken. Jongste ontwikkeling: de Nederlandsche Spoorwe gen gaan op verschillende stations de mogelijkheid ope nen, o.a. vliegreizen te be spreken. In de wereld van de Nederland se reisbureaus, die de laatste tijd meer schokken te verwerken heeft gekregen, betekent dit een nieuwe tegenslag. Juist omdat de Spoor wegen zich tot nu toe in groot ver band van reisbemiddeling onthiel den en deze taak praktisch over lieten aan de reisbureaus, waarvan er verscheidene als NS-agerit op- treden.- De beslissing van de Spoorwegen is definitief. De NS achten die stap logisch, want waarom zou deze gro te vervoerder, die met grote tekor ten werkt, geen compensatie zoe ken in een bloeiende tak van be drijf, die geheel in haar lijn ligt Overigens is nog niet bekend wan néér de NS met reisbemiddeling gaan starten. Een en ander is me de afhankelijk van goedkeuring door het Rijk, aangezien de NS een Staatsbedrijf zijn. Vroom JJreesmann, die onlangs het reisbureau Centouri opkocht, gaat in september eigen luchtrei zen in haar filialen jferkopen onder de naam Vendair-rèizen. Het ligt voor de hand te veronderstellen dat ook deze onder het motto „gro te omzet, kleine winst" tegen con currerende prijzen zullen worden aangeboden. Naar verluidt zouden nog andere kapitaalkrachtige grote onderne mingen soortgelijke activiteiten overwegen, waarmee voor bestaan de met name kleine reisbu reaus de noodzaak van bundeling van krachten steeds actueler wordt. Op het terrein van het recreatieoord Beekse Bergen in Tilburg-Hilvaren- beek zal in juni, evenals in Arnhem, een leeuwenpark worden geopend. Het plan wordt gerealiseerd in sa menwerking met de leeuwendeskun- dige Chipperfield, op deze foto voor het gemeentehuis van Hilvarenbeék aan de wandel met zijn dochter en een vijf maanden oud leeuwtje. De plannen voor de aanleg van deze toeristische „wildparken" zijn bij de Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren niet zo goed geval len. Het hoofdbestour zal zich er morgen in Utrecht over beraden. WAT IS BEL (010) 131244 SA Vanmiddag gesprek over bouiv-cao (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Behalve met de cao voor de 250.000 werknemers in het bouwbedrijf» waarover minister Roolvink vanmiddag met de betrok ken organisaties sprak, blijkt de mi nister intussen ook niet akkoord te gaan met de voorgestelde contracten voor het personeel in de timmerfa brieken, het steen- en granietwer- kersbedrijf en het grondborings- en huizenleggersbedrijf. Ook in deze bedrijfstakken gaat het om een werktijdverkorting van een half uur per week. De minister liet maandag mee delen dat zijn brief met bezwaren tegen deze contracten onderweg was. Morgenochtend ontvangt de minister vertegenwoordigers van de drie be drijfstakken. De minister heeft echter niet dui delijk gemaakt wat precies zijn be zwaren zijn, bovendien krijgen par tijen vrijwel geen tijd om zich onder ling te beraden. Afkeuren Hoewel de kans groot is op afkeu ring van de contracten voor de bouw en de drie aanverwante bedrijfs takken, heeft de minister dit in zijn brieven niet met zoveel woorden gezegd. Het is ook nog onduidelijk of de minister een algemene maatregel overweegt, waarbij het mogeijk wordt alle contracten met meer werktijdverkorting dan bijvoorbeeld een kwartier per week onverbindend te verklaren, of zich zal beperken tot maatregelen ten aanzien van de voorliggende contracten. De 79-jarige Zalman Sjazar, presi dent van Israël, is gisteren voor de tweede maal herkozen voor een perio de van vijf jaar. Sjazar, lid van de ar beiderspartij Mapai, was de enige kan didaat. Gisteren is de Israëlische minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, voor een bezoek van enkele dagen in ons land aangekomen. Op Schip hol werd hij verwelkomd door zijn collega Luns. Half ei de resultaten van New Delhi kan men zeggen: beter een half ei dan een lege dop. Het halve ei riekt echter reeds, want over de preferenties is bekend dat de voor de arme landen zo be langrijke landbouwprodukten wor den uitgesloten. De EEG-landen zijn daar voor een niet gering deel de bet aan. De conferentie heeft dus in beginsel overeenstemming bereikt over za ken die nog inhoud moeten krij gen. Aan deze vorm van overeen stemming is echter nooit getwijfeld. Van een laat succes kan men der halve moeilijk spreken. Dat behoort bij de onderhandelingstaktiek. Wat zal er nu in feite méér gaan ge beuren? Niet veel. De uitbreiding van de hulpverlening is boerenbe drog, zolang niets gedaan wordt aan de moeilijke positie waarin de ar me landen juist door bepaalde vor men van „hulp" zelf zijn geraakt. Door betaling van rente en aflos sing dreigt voor hen een bankroet. Lichtpunten van deze conferentie? De ontwikkelingslanden trokken één lijn. Anderzijds onderstreept deze blokvorming het gevaar van een de finitieve scheiding noord-zuid, niet alleen materieel, maar ook naar de geest. Verder de houding van Nederland. Niet dat minister Udink zulke revo lutionaire dingen heeft verkondigd, maar de achtergrond van waaruit hij sprak heeft een goede indruk ge maakt. Dat laatste is ook voor onze eigen politieke verhoudingen van belang. Keerpunt? T^E oordelen naar de jongste be- richten gaan de Amerikanen pro beren, de omsingeling van de mari niersbasis Khe Sanh in het noorden van Zuid-Vietnam te doorbreken om vervolgens ontruiming ervan mogelijk te maken. Als dat zo is, zal bet interessant zijn te vernemen, wie deze beslissing beeft genomen. Zoals bekend heeft president Johnson zelf opdracht ge geven, de basis tot het uiterste te gen de Noordvietnamese overmacht te verdedigen. Aangenomen mag worden, dat een eventuele ontruiming ook op aan dringen van de president zal ge schieden. Het opgeven van Khe Sanh zal dan eer door politieke dan militairen motieven zijn ingegeven. De verdediging van de basis is van het begin af een hachelijke zaak ge weest. Bovendien heeft zij als gevolg van andere militaire operaties haar betekenis verloren. Zij is eerder een blok aan het been geworden. Overigens is het ook voor Johnson beter, in Khe Sanh ten halve te ke ren, dan zoals de Fransen in Dien Bien Phoe ten hele te dwalen. Die geldt ook voor andere aspecten van het Amerikaanse Vietnambeleid. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De materiële verbeteringen voor het over- heids- en onderwijzend perso neel lijken toch nog beter te wor den dan het zich aanvankelijk liet aanzien. Volgens geruchten in Den Haag is de regering bereid de twee pro cent voorschot op de salarisverbe tering voor 1968 op te trekken tot 3i/2 procent met terugwerkende kracht tot 1 januari. Bovendien zou minister Beernink de vakantietoesla gen van 6 procent willen koppelen aan een minimum van 540 voor dit jaar en aan een minimum van 600 voor het volgend jaar. Een derde niet onbelangrijk punt is de bereidheid te komen tot een per kind uit te keren vast bedrag aan vakantiegeld. Met deze tegemoetkomingen zou de regering veel goedmaken van wat er de afgelopen maanden in de verhouding tussen overheid en amb- tenarenorganisaties aan ontevreden heid is gegroeid. IN MINDERING De verbeteringen in het vakantie geld zullen echter niet extra boven op de salaris verbeteringen komen. Bij de definitieve berekening van de salarisoptrekking (aan het eind van het jaar) zullen de extra gelden, die nodig waren voor de verbetering van de vakantietoeslag, op de na- berekening van de salarissen in min dering worden gebracht. Dit neemt echter niet weg dat de gezinnen met kinderen van deze re geling over het algemeen extra voor deel zullen genieten. Het overleg tussen regering en ambtenarenorganisaties over deze aangelegenheden, dat op het ogen blik achter de schermen al aan de gang is, is officieel vastgesteld op vrijdagmorgen. Staatssecretaris Van Veen van binnenlandse zaken, die het overleg leidt, moet direkt na af loop van het overleg aanwezig zijn in de vergadering van de minister raad. WASHINGTON Generaal Creighton Abrams, die zeer waarschijnlijk generaal Westmore land zal gaan opvolgen als opperbe velhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Vietnam, is onver wacht in Washington aangekomen- Op het Witte Huis heeft hij giste ren langdurige besprekingen gevoerd met president Johnson. Het ministe rie van defensie volstond met de me dedeling dat Abrams verslag had uit gebracht over de plannen om de Zuid Vietnamese strijdkrachten te versterken en te moderniseren. In de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon doen geruchten de ronde dat president Ngoejen Van Thieu een in grijpende kabinetswijziging wil door voeren. Hij zou onder anderen pre mier Ngoejen Van Loc en het hoofd van de politie, generaal Loan, willen vervangen. Vlakbij het marinierskamp Khe Sanh werd gisteren een kort gevecht geleverd met Noordvietnamese mili tairen. Later werden de Noordvietna mese stellingen rondom deze Ameri kaanse basis gebombardeerd door zware B-52 bommenwerpers. morgen voordeel melkhazelnootstukken 150 gram van 113 voor 95 niet duur wel heerlijk BETALING ABONNEMENT Wij verzoeken onze abonnees, die gewend zijn het abonnementsgeld te gireren, gaarne vóór 1 april a s. 4.45 De abonnees, die gewoonlijk per kwitantie betalen, dooh inmiddels in het bezit zijn van een post rekening wordt eveneens verzocht ter besparing van incassokosten bovenstaand bedrag te gireren Uiteraard geldt dit bericht NIET voor abonnees die ons een machti ging tot automatische afschrijving hebben verstrekt Nieuwe Leidse Courant Directie Ik geef op als nieuwe abonnee: plaats: ^betaalt: O per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang Ik een grote luxe Sierknijper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam - plaats: Inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze J

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1