[Rusland wist ruzie in - Dresden te sussen VERGELDINGSACTIE SLAAGDE VOLLEDIG Geen ontslagen na fusie Müller-Thomsen Uit de Haagse hof geplukt POLEN EN O. DUITSLAND IN HET GEWEER GEEN BEHOEFTE AAN NIEUW CONFLICT n /t Johnson blijft streven naar great society' Marcos Robles nog president van Panama Pull Mali Export Grootste stukgoedstuwadoor Acht doden na instorting van flatgebouw Israël-J ordanië Kippenfokkerij VART DINSDAG 26 MAART 1968 In Arnhem toonde de AKU gisteren op originele wijze Terlenka- kostuums voor jonge mannen, speciaal bestemd om in het voorjaar te dragen. De tv-machine „Ja-Nee-Geen Mening" kwam eraan te pas om de verkoopkansen van deze kostuums meteen te kunnen peilen. Voor de enquetemachine poseerden tenslotte drie modeheren, respectievelijk gekleed in een Nimbus-blue lichtgewichtkostuum, een Donegal blauw tweedkostuum en een kostuum met een Prince de Galleruit van links naar rechts). JERUZALEM De Israëlische ictie tegen Jordanië van vorige eek donderdag mag dan niet 'oorgoed een eind hebben ge- aakt aan het terrorisme, maar heeft volgens premier Esj kol ich een zware slag toegebracht ian de plannen van de Arabi- :he guerrillastrijders voor ter rorisme, moord en sabotage. :185 De premier noemde de resolutie an de Veiligheidsraad, waarin de Israëlische aanval wordt veroordeeld, faarmaken TAE crisissfeer in Bonn blykt weer eens duidelijk uit de verklaring van het fractiebestuur van de CDU naar aanleiding van uitlatingen van minister Brandt op het SPD- congres te Neurenberg. We hebben er by die gelegenheid al op gewezen, dat Brandts uit spraken vooral gezien moesten wor den tegen de achtergrond van de moeilijkheden binnen de socialis tische gelederen. Terecht stelt de CDU thans, dat de SPD zich niet meer houdt aan de politieke afspraken, die gemaakt werden bij de vorming van een coalitiekabinet in december 1966. De woorden, die Brandt en anderen in Neurenberg hebben uitgesproken om de kritiek in de SPD tot zwijgen te brengen, moeten in Bonn worden waargemaakt tegenover de coalitie partners. Als dat niet gebeurt, laden zij de verdenking op zich, dat zij met twee monden spreken. Zij zouden daar mee niet alleen hun partij, maar ook hun land een slechte dienst be wijzen. De socialistische leiders wisten, dat hun uitspraken tot een ernstige crisis in Bonn konden leiden. Zij behoren nu de gevolgen daarvan onder ogen te zien. Invloed TVTU de Amerikaanse presidents- verkiezingen al in een vroeg stadium grote aandacht krijgen, be staat de neiging te veel waarde te hechten aan het optreden van kan didaten by de voorverkiezingen. Deze worden nl. slechts in een klein deel van de Ver. Staten gehouden en zijn niet beslissend voor de stemmin gen die in augustus op de party- conventies worden gehouden. President Johnson heeft totdusver geen plannen, mee te doen aan deze voorverkiezingen. Niettemin wijst een opiniepeiling van de New York Times uit, dat nu 65#/« van de ge delegeerden op hem zouden stemmen, Als dit percentage in de komende maanden ongunstig wordt be ïnvloed, zal dit niet het gevolg zyn van de voorverkiezingen, maar van de ontwikkeling in Vietnam of in de Amerikaanse steden. Overigens heeft de grote aanhang van Johnson in de partij minder te maken met zijn populariteit, dan wel met het feit, dat hy als regerend president enorme invloed kan uit oefenen. teleurstellend. De Veiligheidsraad be handelt Israël al jaren „met overdui delijke onrechtvaardigheid". De raad heeft blijk gegeven van zijn onver mogen om de vrede te bewaren, al dus Es j kol. In het parlement zei de premier nog dat hij verwonderd was over de kritiek, die vooral van de zijde van het Liberaal centrum kwam. Volgens de militaire deskundigen had de ope ratie van donderdag alle doelen be reikt Hij erkende dat er beperkte orders aan de Israëlische troepen waren ge geven. Maar deze beoogden het leven van burgers zoveel mogelijk te spa ren en onderscheid te maken tussen Jordaanse troepen en leden van de organisatie El Fatah. Met overweldigende meerderheid ging het parlement vervolgens ak koord met de defensiepolitiek en in het bijzonder de vergeldingsactie te gen Jordanië. In Tel Aviv is nog meegedeeld dat de berichten van Jordaanse zijde over Israëlische troepenconcentraties langs de bestandsgrens met Jordanië volkomen uit de lucht zijn gegrepen. Waarnemers in dit gebied hadden niets van concentraties gemerkt. WASHINGTON President Johnson heeft gisteren in Washington op het jaarcongres van de Ameri kaanse bond van bouwvakarbeiders, aangesloten bij het machtige AFL/CIO, verklaard, dat hij ondanks de oorlog in Vietnam, onwrikbaar zal blijven streven naar de vorming van de „great society", de welvaartstaat voor allen. Zijn verklaring werd toegejuicht door 4.000 bouwvakarbeiders, die het congres bijwoonden. Ook George Meany, de voorzitter van AFL/CIO, werd luide toegejuicht toen hij in een rede zijn steun betuigde aan de Vietnam-politiek van Johnson. Mea ny deed voorts een felle aanval op Nixon, de republikeinse kandidaat voor het presidentschap en alle ande re critici of tegenstanders van presi dent Johnson. PANAMA President Marcos Robles van Panama blijkt de teugels in het land vast in handen te hebben ondanks de poging van de oppositie om hem af te zetten en een eigen man aan het roer te brengen. Gisteren hebben leden van de nati onale garde de enige strijdmacht van Panama een inval gedaan in het hoofdbureau van de in oppositie zijnde Nationale Eenheidspartij en rond 300 mensen, onder wie twee partijleiders, gearresteerd. In het hoofdbureau zou een tiental lichte wapens zijn gevonden. De twee gearresteerde partijleiders zijn secretaris-generaal Hilebrando Nicosia en Harmodia Arias, een neef van de voorzitter van de Nationale Eenheidspartij die kandidaat is bij de komende verkiezingen. LEEK Op de provinciale weg Leek-Groningen, ter hoogte van het gehucht Lettelbert, is gisteravond een scooter bij het ontwijken van een uit een uitrit komende wielrijdster tegen een boom gebotst. De berijder, de 52-jarige heer J. Bron uit Leek, was op slag dood. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) PRAAG Tydens de dit weekeinde in Dresden gehouden top conferentie van het oostblok schijnen de Russen het opgenomen te hebben voor Tsjechoslowakye. De Sowjetunie heeft althans de ruzie kunnen sussen, die tussen partyleider Dubcek aan de ene en Ulbricht en Gomoelka aan de andere kant dreigde op te laaien. Zowel het Oostduitse als het Poolse communistische regime is bang dat de gebeurtenissen in Tsjechoslowakije de vrijheidsdrang in eigen land niet langer binnen paal en perk zullen kunnen (houden. Als daar de liberalen een greep naar de macht zouden doen zo geruisloos en gedisciplineerd als in Tsjechoslowakije zal dit waarschijnlijk beslist niet gaan dan is het met de oude (kliek gedaan. Bovendien valt een van de leden weg van de zogenaamde Stalinis tische of ijzeren driehoek, die tot voor 'kort uit Polen, Oost-Duitsland en Tsjechoslowakije bestond. De conferentie van Dresden, die zondag met een slotcommuniqué in de bekende fanfarestijl beëindigd werd, vormde vandaag veel gesprek stof in Praag. De kranten zaten er een beetje mee in de maag, want de omstandigheden zijn beslist niet zo dat er van een volledige persvrijheid kan worden gesproken. Het nieuwe regime heeft de ter reinen, waarop de publieke opinie haar gang kan gaan, heel zorgvuldig afgebakend. Geen hoofdredacteur durft het aan een slotcommuniqué van een com munistische topconferentie kritisch door te 'lichten, omdat partijleider Dubcek vast 'besloten is zijn com munistische partners niet onnodig voor heit hoofd te stoten. Bemiddeling In gesprekken "achter de scher men worden de kaarten echter wel gesdhud. Vast is komen te staan dat de Russen, die hun ijzeren greep op •de vroeger zo volgzame satellietsta ten dreigen te verliezen, op dit mo ment het vervullen van een bemid delingsrol als het beste taktisdhe wapen zien. Moskou gaat er van uit dat er in de communistische wereld al moeilijkheden genoeg zijn. Het zou iéts te veel van het kwade zijn als er bij het Chinese, het Joegosla vische en het Roemeense probleem ook nog eens een TsjeChoslowaaks probleem zou komen. In Praag wordt beweerd dat par tijleider Dubeck dit van te voren heeft geanticipeerd. Hij zou overi gens graag de richting uit zijn ge gaan van het Titoïsme een aan de omstandigheden aangepast natio nalisme dus binnen hét kader van de communistische ideologie maar de tijd hiervoor zou nog niet rijp zyn. Zo logisch de tegenstand was van Polen en Oost-Duitsland in Dresden, zo verrassend was het standpunt van Hongarije. De communistische machthebbers daar bleken het dichtst te staan bij het streven van Tsjecho slowakije. Ook Boekarest staat sym pathiek tegenover de liberale lijn, die Praag wil gaan volgen. Rehabilitatie Het gisteren door het centrale co mité genomen besluit dat Slansky en de zijnen zullen worden gerehabili teerd, heeft in Tsjechoslowakije veel vreugde gewékt. Met het weer op het podium plaatsen van de vroegere secretaris der communistische party wordt nogmaals het bewijs geleverd dat de orthodoxe lijn van Gottwald, Zapötocky en Novotny verlaten is. Met elf andere hoge partijfunctio narissen werd Slansky in 1952 te rechtgesteld, na het schijnproces en op beschuldiging van „Zionistische spionage voor het Westen". Belangrijk was ook het indirecte pleidooi, dat de Praagse studenten gisteren voor Israël hielden. In een van de studentenbladen verscheen een artikel onder de kop „De strijd van David tegen Goliath". Zoals de meeste andere communistische lan den verbrak Tjechoslowakije de di plomatieke betrekkingen met Israël na het uitbreken van de zesdaagse oorlog. De laatste tijd worden de geruch ten steeds sterker dat het nieuwe regime de banden tussen Praag en Tel-Aviv weer wil herstellen. De stille revolutie, de ombuiging van de beleidslijn, heeft nog andere aspecten. De uitgeverij van de Tsje- choslowaakse schrijversbond heeft besloten enkele boeken te publice ren, die onder het oude regime ver boden waren. Daarbij behoort een manuscript van de naar Israël uitge weken schrijver Mnacko, dat onder de titel „De smaak van de macht" zal verschijnen. Economie Ondertussen wordt in Praag hard gewerkt aan het opstellen van een program van aktie, dat een periode van een nieuwe economische politiek en een eigen buitenlands beleid dient in te luiden. Zeker 120 experts zijn bij deze arbeid betrokken, die haar weerslag zal krijgen in de voor stellen, die einde deze week aan het centrale comité van de communisti sche partij zullen worden gedaan. Een Tsjech zei in dit verband: „Het zal een hele toer zijn na twintig jaar van doffe apathie weer eigen initiatieven te leren ontplooien. Het centralisme en de bureaucratie heb ben elke vorm van werklust in de kiem gesmoord. Meer of betere pres taties werden nooit beloond. Terwijl we vroeger op industrieel terrein in velerlei opzichten voorop marcheerden, liggen we nu op elk gebied hopeloos achter. Een moei lijkheid, die zeker ook niet mag worden onderschat, zal de vervan ging zijn van onbekwame topfunc tionarissen in het bedrijfsleven, die het slechts zover hebben gebracht omdat ze als goede partijleden wer den aangemerkt, of door grote of kleine machthebbers werden gepro tegeerd." Een ander verklaarde: „De politie ke crisis waarin we verkeren, heeft meer een materiële dan een ideële achtergrond. De wondèren van wel vaart in de Westeuropese landen wekken al sinds jaren onze afgunst op. Als centraal liggend Europees land zouden we zowel van het com munistische als van het kapitalisti sche systeem kunnen profiteren, zonder de eigen identiteit te verlie zen." Vraag en aanbod Een derde bracht weer naar vo ren: „Men zegt nu wel dat we tussen de Sowjetunie en Duitsland, onze vroegere aartsvijaand, liggen, maar dat betekent nog niet dat we speciale banden met Moskou hebben. De po litieke systemen komen misschien sinds twintig jaar overeen, maar de tradities en de geschiedenis zijn heel anders. Ik kan zonder meer verkla ren dat Tsjechoslowakije in elk op zicht door Rusland wordt uitgebuit. Ons betaalmiddel is van de roebel afhankelijk gemaakt. Bij de ruilhan del die wordt bedreven staan we al tijd aan de verliezerszijde. Wat de levering van grondstoffen betreft, zitten we totaal in het schip van Moskou. ledereen kan een lange sigaret maken. Maar daar gaat het niet om. En de echte selectieve roker weet dat Die aarzelt niet en vraagt meteen on» King Size Pall Mall Export Want met of zonder filter, King Size Pall Mall Export is het echte Hg? waarmerk van veel meer kwaliteit! 20 Pall Mall Export f.1.50 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het samengaan van Wm H. Müllcr en Co. NV en Thomsen's Verenigde Bedrijven NV heeft nog geen consequenties voor het personeel. Wat er in de toekomst gebeurt is uiteraard afhankelijk van de gehele situatie in het havenbe drijf. De nieuwe combinatie Müller-Thomsen is nu de grootste stukgoedstuwadoor van de Rotter- Onze olie, ons aardgas, onze ert sen, alles komt uit Rusland dat ons bovendien nog verplicht heeft op zijn dikwijls inefficiënt geleide vind plaatsen grote investeringen te doen. Wy willen weer terug naar de periode van vraag en aanbod, en we hopen dat het Westen ons goedko pere goederen en grondstoffen kan verschaffen." DOOR Y/ANDAAG kan ik het geheim De leden werken geheel belange- het comité niet hun steentje in kwijt. Het heeft moeite genoeg loos en zij betalen geen contributie, munt, maar een steekje in garen gekost het zolang te bewaren. maar wel hun eigen onkosten. hebben bijgedragen. Maar vanmiddag is het aangebo- Toch heeft de penningmeesteresse Op een groot linnen tafelkleed den, het wclbewaard geheim. een omvangrijke taak. Een zeer om- hebben alle tachtig leden hun hand- Het was op de jaarvergadering vangrijke zelfs, want zij is het die tekening geborduurd, van het unieke instituut, waar Den moet zorgen dat inkomsten en uit- Haag trots op is. Het comité Den gaven bij excursies kloppen. Haag Ontvangt, op initiatief van Zestien jaar lang heeft mevrouw mevrouw Schokking-Metelerkamp, H. van Gilse-de Jong die taak ver- opgericht in 1952. vuld en vanmiddag heeft zij er Kort gezegd is de taak van het afscheid van genomen. Een afscheid, Comité buitenlandse vrouwelijke gasten, dikwijls de echtgenoten van congresserende mannen, tijdens haar verblijf in Den Haag als gids te dienen. Soms is dat mee uit win kelen gaan; soms een individueel Handwerksters en zij, die „geen naald kunnen vasthouden"; lange namen en korte namen. Vergezeld van: naalden, een carbonpapiertje, een vingerhoed, een puntenslijper, een potloodje en een strengetje bor- duurkatoen werd het kleed van Be noordenhout naar Mariahoeve, van Klaod Vogelwijk naar Centrum enz. ge transporteerd. Mijn aandeel heb ik samen met een vriendin geleverd. Ieder aan een bezoek aan een museum, school of Wfrvan zij op de vingers kon na- aan het TOOegen. Hoe zijn wat ook, waar de bezoekster be- tel en, dat men haar terdege zou steelsteekjes ook al weer? Afschu- langstelling voor heeft Maar heel willen laten merken hoezeer men welijk moeilijk zijn die ronde a's dikwijls betékent het, dat excursies haar werk en haar persoon steeds Vereeliiken en stillpti*»; hpniirten voor groepen georganiseerd moeten hoog geschat heeft. St jHlti£ dS dat Kï worden. ^ar° wist Z1J (althans het veel mooier doet. Dan weer op- De leden van het comité zijn tij- dat dacht ze) te regelen. Geen duur gem0nterd zijn als de een de ander dens die excursies gids. cadeau", luidde haar gebod en wie prijst. Hoeveel organisatie, improvisatie zal een penningmeesteresse daarbij ook, want er gebeuren zoveel din- weerstreven. En er veel plezier in hebben, gen, die men nooit verwacht had, Toch zinde het niemand en zo Het een kostelijk idee vinden, voor dit alles nodig is, kan moeilijk werd het geheim geboren. Goed, En het geheim maar moeten be- worden verteld. Men gebruike zijn geen duur cadeau, maar dan iets waren, fantasie maar. anders. Iets waaraan alle leden van Tot vandaag. damse haven (totaal 41/* miljoen ton overslag omzet 80 miljoen gulden). Het samengaan van Müller en Thomsen betekent de grootste fusie uit de geschiedenis van de Rotter damse haven. Er ontstaat een con cern van 7000 werknemers. Beide be drijven zullen onder eigen naam en onder eigen direktie blijven bestaan. President-commissaris mr. N. J. Bink van Thomsen was het niet eens met de fusie en is afgetreden. De onderhandelingen tussen Müller en Thomsen dateren van najaar 1967. Dit weekeinde werden ze afgesloten. Men besloot tot samengaan omdat de huidige veranderingen in vooral het havenbedrijf vragen om een bunde ling van krachten. Beide bedrijven vullen elkaar met hun bedrijfsmidde len en know-how uitstekend aan. Müller zal een bod uitbrengen op de aandelen en certificaten van Thomsen. Het bestuur van Thomsen heeft de aandeelhouders geadviseerd dit bod te accepteren en het zegt daarbij dat de aktiviteiten de laatste jaren weliswaar de positie van het bedrijf hebben versterkt, maar dat tempo en schaalvergroting van de ontwikkelingen in de vervoerssektor onzekerheden scheppen die het sa mengaan in grotere eenheden nood zakelijk maken. Müller verwacht over vorig jaar een winstcijfer dat niet veel zal af wijken van dat van 1966. Thomsen verwacht een positief resultaat. Müller houdt zich bezig met stuwa doors- en cargadoorsaktiviteiten, scheepvaart, Rijnvaart, mijnbouw en ertshandel. Thomsen beschikt over cargadoors- en stuwadoorsonderne mingen in Rotterdam, Antwerpen en Hamburg. Eind 1966 nam dit bedrijf Wambersie en Zoon over. De fusie tussen Müller en Thomsen is de tweede grote van dit jaar in de Rotterdamse haven. In januari name lijk nam de Koninklijke Rotter- damsche Lloyd het stuwadoorsbedrijf Quick Dispatch over. GENUA Een 12-jarig jongetje en zijn 6-jarig zusje werden gisteren in eikaars armen liggend dood aange troffen onder het puin van een vori ge week donderdag door een land verschuiving verwoest flatgebouw. Nog een lijk werd gevonden, waar door het totaal aantal opgegraven slachtoffers op acht werd gebracht De politie gelooft dat zich nog onge veer 12 lijken onder het puin bevin den. Het is voor mij onbegrijpelijk dat verschillende landen Israël van agres sie durven te beschuldigen. Israël heeft het volste recht een actie te on dernemen tegen machten, die zijn burgers voortdurend terroriseren. Of moeten zij zich alles maar laten wel gevallen? Van Moskou is de beschuldiging wel te verwachten, maar van Amerika niet. Het is weer net als bij de ju- ni-oorlog van vorig jaar: Israël werd van alle kanten bedreigd, maar het werd toch als de schuldige aangewe zen, omdat het ....zich verdedigde. Dit land wordt onrecht aangedaan. Daarom zeg ik: sta nèèst Israël! Middelharnis P. Verhage Onlangs was er voor de tv een uit gebreide reportage over een kippen fokkerij. De betrokkenen bewoonden eerst een boerderij en hebben nu een mooie bungalow, maar van enig ge voel voor de kippen, waaraan zij die welvaart te danken hebben, was geen sprake. Men heeft kunnen zien hoeveel kip pen er in één hok zaten, terwijl er toch een wet is op grond waarvan op elke vierkante meter slechts een beperkt aantal kippen gehouden mogen wor den. Deze dieren wroeten graag in de grond, maar hier lopen ze op roosters in een zo kleine ruimte dat ze zich amper konden bewegen. En dan het oppakken aan een poot (de koppen naar beneden), het instam pen van de dieren in kisten, en het levend plukken (sommigen spartelden nog, terwijl ze geplukt waren opge hangen). De journalist maakte de bazin op dit alles attent, maar deze had het alleen maar over produktie en nog eens pro- duktie. Wat kan geld iemand toch hard en ongevoelig maken. Ik denk, dat veel kleine boeren gelukkiger zijn met aanzienlijk minder kippen. Met geld is veel te koop, maar geen geluk of tevredenheid. Wie geen ge voel voor de medeschepselen (ook de dieren) bezit kent geen echt geluk. Ar me rijke mensen. Rotterdam, J. M v.d. Oever-Verhoeff LOS ANGELES In een verkie zingsrede voor studenten van het San Fernando Valley State College in Los-Angeles, heeft de Amerikaanse senator Robert Kennedy verklaard dat hij zich houdt aan de conclusie van het rapport-Warren, dat Lee Oswald alleen de moord op zyn broer John heeft gepleegd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9