[Gert van der Hoest schrijft Nederlandse Forsyte Saga I Christen - democraten verwijten SPD niet nakomen afspraken Willem Donkersloot: Geen Plesman, maar Plasman! Voor spitsuur medicijnen afhalen V oorwa ardeli j ke straf en boete voor verpleger Fraaie tailleurs en ingeverfde duiven Aardgas moet goedkoper KLM, Swissair en SAS gaan Boeing standaardiseren Spanjaard schoot op ex-vriendin: 6 mnd. celstraf 968 7 DINSDAG 26 MAART 1968 Soames uit de tv-serie The Forsyte Saga, Mies Bouwman zal vrijdagavond in Mies en scène de namen bekend maken van Nederlanders, die vinden dat ze op Soames, hoofdfiguur uit de in Nederland zo populair geworden televisieserie Forsyte Saga, lijken. Gert van der Hoest, Verolme's befaamde perschef, heeft al heel wat eerder een Nederlandse Soames ontdekt, maar dan in de historie! De 46-jarige bekende publi- I eist die door zjjn gewaagde stunts, en publikaties in Verol- me Nieuws, de tongen nogal eens in beweging bracht dook vorig jaar in het familie archief van het geslacht Don- I kersloot. Dit had tot gevolg dat hij de I geschiedenis van deze familie begon te schrijven; een epos dat hij vergelijkt met de For syte Saga, de nu overbekende familieroman van de Engels jurist Galsworthy. lEnthousiast In zijn woning in Alblasserdam I vertelde hij me gistermiddag vol en thousiasme over „zijn Soames", Wil- I lem Donkersloot. De aanleiding? „Ik moest naast I mijn werk iets zoeken, wat me I ontspant. Het mocht geen lichame lijke arbeid zijn, want ik ben hartpa tiënt. Ik dacht: het moet ontspannend I rijn, maar ook iets waar ik lang mee I bezig kan zijn. Nu wil het geval, dat ik een vaste I rubriek schrijf voor Libelle: „Man J tan 't woord". Ik ben aan die rubriek Y»komen door de stukjes, die ik aaak voor Verolme Nieuws." Gert van der Hoest heeft, zoals u wellicht weet, vooral de aandacht ge- I trokken door na een gesprek met rij- I ke mensen, die zorgen hadden over I hun geld, de volgende hartekreet in I het personeelsorgaan van Verolme af I te laten drukken. „Mensen, als jullie zo met tiat geld zitten, geeft het dan maar aan mij, dan ben je er vanaf. Ik kan het wel gebruiken." Er werd toen gefluisterd, dat hieruit een fikse ruzie met zijn baas. de heer Verolme, ontstond. Hij zegt: „Och, het was meer een stunt, een grap, en de Nederlanders hebben weinig gevoel voor stunts, en voor humor. Meteen ruzie Ik heb niet gesolliciteerd bij Verol me. en werd in 1956 door hem uitge nodigd. Ik had mijn vrouw meegeno men voor het eerste gesprek, en we hadden al meteen ruzie. Verolme was toen nog lang niet zover als nu, maar ik was onder de indruk van zijn krachtige persoon lijkheid. Ik zei tegen mijn vrouw: Met die man zullen we nog wat gaan beleven!" Enfin. Gert van der Hoest kreeg ruimte in Libelle. Hij begon al gauw een rubriek „Reikt elkaar de hand", met als opzet eenzame oudere mensen tot elkaar te brengen. In het kader van deze rubriek kreeg hij een brief van een weduwe uit Culemborg, die schreef dat haar man, Willem Donkersloot in leven schoolhoofd en reserve luitenant-ko lonel van de infanterie was over leden. Willem Donkersloot was een oud-leraar van de heer Van der Hoest. Hij bracht daarom een bezoek aan diens vrouw in Culemborg. „Ik zocht mevrouw Donkersloot op In Culemborg, ging met haar mee naar het stille kerkhof, en thuis ge komen vertelde ze over zijn leven. En voor ik het besefte zat ik niet alleen in zijn leven. De Nederlandse Vereniging Be scherming Voetgangers zit niet stil. Dezer dagen richtte de vereniging een verzoek tot de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij ter Bevorde ring van de Pharmacie om het tijd stip van medicijnen afhalen te vervroegen. In het bijzonder voor bejaarden en minder validen zou het tijdstip moeten worden vervroegd van 5 uur 's middags tot 4 uur 's middags. De vereniging hoopt dat door alle betrokken apotheken aan dit verzoek tal worden voldaan. Gaarne reacties van lezers die dit verzoek zinvol Vind c GERT VAN DER HOEST in het familie-archief gedoken (vindt u ook dat hij op,Soames lijkt?) Familieblad De familieleden hadden als klitten aan elkaar gehangen. De pater fami- lias, Hendrik Donkersloot de vader van de in 1965 gestorven dichter, schrijver en hoogleraar N. A. Don kersloot (pseudoniem Anthony Don ker) was in 1928 aan zijn le venswerk begonnen: de stamboom van het geslacht Donkersloot. Het viel mij op, dat deze in 1947 gestorven Hendrik in hetzelfde jaar was geboren als John Galsworthy, de schrijver van de voor de tv verfilmde roman The Forsyte Saga. Onder leiding van Hendrik kwam de hele familie ook een of twee keer per jaar bijeen. Er was zelfs een fa milieblad: het „familieblad Don kersloot". dat in mei 1938 voor het eerst verscheen. Hierin bracht ieder familielid verslag uit van zijn leven. Op een van de familiebijeenkomsten heeft mijn oud-leermeester Willem zijn le ven moeten vertellen. Ik noem het groots, als je dat doet zonder een bewuste leugen." Gert van der Hoest begon te snuf felen in familie-archieven, stambo men en krantenleggers, en zag het voor zich: een Nederlandse Forsyte Saga. Niet afraffelen Hij zegt: „Het gaat niet alleen om het verhaal van de familie Don kersloot, maar ook om tachtig jaar Nederland. Met gebeurtenissen en toestanden, die begraven zijn door de tijd. Maar met filmbeelden kunnen ze tot leven worden gebracht." Wil Gert van der Hoest zijn fami lieroman eventueel voor de tv laten verfilmen? „Ja, maar ik moet een vinger in de pap hebben, want ik zou het jammer vinden als een regisseur het verhaal zou afraffelen." De door de Donkersloots gefasci neerde Van der Hoest heeft Willem als „Soames" centraal gesteld. „Mijn leermeester was een begaafd en origineel onderwijzer maar ook soldaat in hart en nieren. Ik zou urenlang kunnen vertellen, maar een voorbeeld zegt meer. Gopie beur! Willem werd in mei 1916 comman dant van het fort bij de Nieuwe Steeg. Terwijl hij het fort voor meer daagse oefeningen in oktober 1916 in staat van verdediging bracht, was een zekere Albert Plesman van plan het fort te nemen. Luitenant Plesman, die we nu ken nen als luchtvaartpionier, dacht: Als ze op Nieuwe Steeg slapen, maken wij een goeie beurt! De ondernemende Plesman wilde als eerste de fortgracht overzwem men, en... raakte verzeild in Willems prikkeldraad. Stel je voor: Plesman. druipend van het modderige gracht water, ontmoet Donkersloot piet zijn krijgshaftige knevel. Donkersloot keek hem vernietigend aan en zei: „U heet Plesman, maar Plasman zou een betere naam voor u zijn geweest." Dennengeur Ook als onderwijzer was Willem uniek. Hij was voorstander van aanschouwelijk onderwijs. In een leesles stond de zin: Het raam stond open en een heerlijke dennengeur i kwam naar binnen. Maar geen van de kinderen kende de geur van een den, want in Tiel waar hij onderwijzer was stonden geen dennen. En in die dagen waren schoolreisjes onbekend. Willem deed daarom wat hars in een deksel van een schoensmeer- doosje, waarin hij punaises bewaar de, legde er een brandende lucifer bovenop, en liet het zaakje smeulen. Een van de jongens zat te snuiven, en zei: Is dat nou dennengeur? Dan keur ik het óf! Gert van der Hoest heeft zich, zo blijkt, wel in de details verdiept. Hij weet zelfs de prijzen van de sigaren in 1920 en 1910. En het dagelijks leven van die jaren interesseert hem bovenmate. Maar in de eerste plaats wordt hij geboeid doo MAASTRICHT De Maastrichtse rechtbank heeft gisteren de 37-jarige verpleger P. V. uit Sittard veroor deeld tot twee weken voorwaarde lijke gevangenisstraf met een proef tijd van een jaar en een geldboete van 250. De verpleger was grove schuld ten laste gelegd aan de dood van een patiënt doordat hij tijdens de bloed transfusie na een operatie niet ge noeg gelet had op de fles met bloed waardoor deze was leeggelopen en lucht in de aderen van de patiënt was gekomen. De patiënt, een 62-jarige inwoner van Roermond, was daarna overleden aan een luchtembolie. De officier had een onvoorwaardelijke gevangenis straf van twee weken tegen hem geëist Nieuwe fabriek van DE maakt koude koffie (Van een onzer verslaggevers) JOURE De Commissaris der Ko ningin in Friesland, mr. H. P. Lint horst Homan heeft in Joure de nieuwe koffie-vriesdroogfabriek van Douwe Egberts officieel in gebruik gesteld. De nieuwe fabriek kosten vijftien miljoen is uniek in zijn soort in Nederland. Volgens een nieuw procé dé wordt de koffie-extract ingevro ren bij een temperatuur van -40 gra den. x Het bevroren extract wordt gebracht naar vacuum-droogkamers. Hier wordt het ijs onder zeer lage druk ge sublimeerd. De koffie-bestanddelen blijven met volledig aromabehoud in de vorm van talloze oplosbare korrels over. Het re sultaat is zorgvuldig gefiltreerde kof fie waar de natuurlijke smaak nog he lemaal „inzit". Het produktieproces is volkomen ge automatiseerd. Dit is noodzakelijk om dat het personeel bij de in de koude ruimte heersende extreem-lage tem peratuur slechts controlerende en in cidenteel bedienende functies kan ver richten. Men volgt vanuit een contro lekamer met gesloten televisie-circuit de werknemers die in de koelcellen zijn. Met een intercominstallatie houdt men onderling contact. De capaciteit van de fabriek is zo'n miljoen eenheden van 50 gram kof- fiepoeder per week. FERRY OFFERMAN (Van onze moderedactrice) Amsterdam Ferry offer- man heeft altijd een com binatie van twee collecties: con fectie en couture. Het is wel eens moeilijk daar de scheids lijn precies tussen te trekken. Alhans voor de toeschouwer; wie de prijs hoort weet het direkt. Die confectie heeft daarmee een compliment gekregen. Het zijn goede modellen. Voorbeeld waren de twee wollen jersey jurkjes, die de presentatie in eigen huis openden. Eén olifantgrijs, één zwart. Beide met long torso en een geïncrusteerde ceintuur van een beige-achtige en witte streep, lange mouwen. Even honderd gulden. De couture begint pas bij ƒ325 te tellen. Heel veel tailleur^ met geplooide rokken, portefeuille rok (heel mooi) of gerende rok. Lange jasjes, dikwijls I met veel zakjes en knopen Bijzonder mooi vondetF we de ensembles in tailleurstijl, waarbij de japon van het smalle schouderstukje af in verticale baantjes gestikt was, onder de taille pas sprngen de plooi en uit. Kleuren De kleuren van het seizoen werden aangegeven door een stel nogal doodse duiven in witte kooien. Hun verenpak was rood, geel en terra. De Efteling had ze „ingekleurd", het schijnt de vogels geen kwaad te doen, maar voor ons hoeft het niet. Temeer daar duifgrijs ook nog een modetint is en wat wil men dan nog meer? Zo hadden we de collectie ook lie ver in de tailleur- en ensemble-stijl gehouden en hoefden voor ons de nogal onevenwichtige cocktailtoilet ten niet. Prachtige materialen van voile en zijde, prachtige dessins in grote en zeer grote figuren, maar de modellen waren te gekunsteld en de den deze schoonheid geen recht we dervaren. Er werd heel de collectie door erg gewerkt met reusachtige plastrons in gebroken wit. soms met colkraag, soms met aangesneden kraag. Bij een zeer groot gedessineer de, vrij korte japon werd zon plastron bovendien nog in de taille door een maximale gesp geregen. Het deed ons wat denken aan een gipsverband, waar iedereen zijn handtekening op mag zetten. De avondtoiletten. lang en soms zelfs slepend, waren exotisch, zoals een dat een dessin van (vermoede lijk) lotusbladeren had, heel hoog tot de hals reikte en met wijde pagode mouwen. Te zuinig beleid wordt dure hobby (Van onze soc.-eceonomische redactie) UTRECHT Ruim zicht, het orgaan "an het Nederlands katholiek vakver bond, is ongerust over de aardgaspoli- tiek. Verschillende kernenergie-projec ten zijn in opmars en naderen de com merciële fase Als onze enorme aard gasvoorraad ale te lang wordt vastge houden, dreigen er stroppen voor onz« nationale economie. Zuinig zijn met aardgas is een dure hobby. Ruim Zicht meent dat men zich moet afvragen zoals oud-staatssecretaris dr. De Meijer begin november reeds deed of het aardgas niet goedkoper en sneller moet worden uitgegeven. Ons land verkeert nu in een aantrekke lijke positie op energiegebied. Maar dit is slechts tijdelijk. De opkomst van de atoomenergie zal onze exclusiviteit geleidelijk onge daan maken. Nederland moet het maximale profijt trekken van dit tijde lijke voordeel. Lentelijn van golven en krullen SCHIPHOL De KLM, Swissair en SAS zijn overeengekomen de door hen bestelde Boeing-747-straalvlieg- tuigen te standaardiseren voor wat betreft indeling van stuurhut en cabi- van stuurhut en cabine alsmede bela- ne alsmede beladingsmogelijkheden. Het voordeel hiervan is, dat de be trokken maatschappijen zo nodig el- kaars vliegtuigen kunnen bedienen. Het is de eerste maal, dat drie luchtvaartmaatschappijen uit verschillende Europese landen tot een dergelijke vorm van standaar disatie hebben besloten. De KLM heeft drie Boeing-747-straalvliegtui- gen, die plaats bieden aan 400 passa giers, in bestelling, de SAS en Swiss air ieder twee. Dal de romantiek flink in opkomst is komt nu ook tot uiting in de Parijse haarmode. Een zekere coif feur Molinario, toonaangevend heer tje in het vak, ontwierp deze kapsels. Zijn lentelijn is: kort. veel golven en krullen, met daartussen voorjaars- - boeketjes dan wel losse bloempjes. Allemaal heel lief en kinderlijk. Het gezijn Donkersloot Pasen 1910 ,,een hecht familieleven, dat eerbied afdwingt". Nu maar wachten op het in druk of op het scherm ver schijnen van deze Nederlandse Forsyte Saga! MAASTRICHT Conform de eis van de officier van justitie heeft de rechtbank van Maastricht gisteren de 30-jarige Spaanse gastarbeider ver oordeeld tot zes maanden gevange nisstraf. Hij had op 23 december met een geweer geschoten in de richting van zijn ex-verlcofde. een leer ling-verpleegster uit Gulpen. De kogel had niet haar getroffen, maar een vriendin, die naast haar liep. Zij werd slechts licht gewond. De Spanjaard had tijdens de rechtszitting vertelaard zijn ex-ver loofde te hebben willen terugwinnen door haar bang te maken. LONDEN Het Engelse Lager huis heeft gisteren met 332 tegen 248 stemmen de „harde" begroting van minister van financiën Roy Jenkins aanvaard. Uit de meerderheid van 84 stem men blijkt dat bijna alle Labour- leden aan de stemming hebben deel genomen en dat, uitgaande van de veronderstelling dat de Conservatie ven en bloc hebben tegengestemd, de Liberalen de regering hebben ge steund. De maximale meerderheid van Labour (op de Conservatieven en Liberalen samen) bedraagt 78 stem- BONN De YVestduitse chris ten-democraten hebben gisteren van hun sociaal-democratische coalitie-partners geëist dat zij zich houden aan de politieke af spraken, gemaakt bij de vorming van de coalitie-regering, nu vijf tien maanden geleden. Op het vorige week in Neurenberg gehouden congres van de SPD zijn politieke verklaringen afgelegd die afwijken „van de politieke richtlij nen van de coalitie en de beloften van de socialistische leiders", aldus de conclusie van het fractiebestuur van de CDU. De directe aanleiding tot deze stel- lingname is de verklaring die de CDU-minister van binnenlandse za ken, Paul Lücke, zondag heeft afge legd. Lücke zei indiening van zijn ontslag te overwegen omdat Je soci aal-democraten de herziening van het kiesstelsel willen uitstellen tot na de algemene verkiezingen van 1969. De christen-democraten zijn name lijk voor verkiezingen volgens het meerderheidsstelsel waardoor kleine partijen worden uitgeschakeld. Zij zeggen dat met de socialisten bij het aangaan van de coalitie is afgespro ken dat in 1969 een besluit zou wor den genomen over het kiesstelsel. Geen crisis uitlokken Er zijn echter nog andere me ningsverschillen tussen de twee coa litie-partners. Zo heeft minister Brandt (Buit. zaken), die ook voorzit ter is van de SPD. gepleit voor „eer- biedigin van de Oder-Neismse grens" en is op het SPD-congres besloten te streven naar meer medezeggenschap van de arbeide-s in alle ondernemin gen behalve die in de mijnbouw. Dit laatste is volgens de CDU „moeilijk of zelfs niet te rijmen met de ge maakte afspraken." Een woord v ierder van de CDU verklaarde dat de SPD geen coali tie-crisis moet uitlokken Als mi nister Lücke heengaat is een crista welhaast onvermijdelijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7