Terug naar mystiek Leer de kunst verstaan om uit verlangen te durven leven Twaalf inzittenden van Viscount geborgen RUG NAAR RKDIENST EST EENZIJDIG DOE-CHRISTENDOM HOUDT IN: TEGEN WINDMOLENS VECHTEN Ton van der Hammen Vader Adriacin over het wezen van Oosters-Orthodoxe christen Vierling van zwart schaap Hervormde Kerk krijgt bezoek uit Rusland Deelnemer aan quiz mag toch terugkomen A. Ekker naar Mexico EEG niet eens over lagere tarieven Niet erkende vakbond ook bij overleg NS Fabrikanten maken weggooischoenen DINSDAG i6 MAART 1968 Zijn de christelijke kerken in het wes ten iets van fundamentele aard kwijtge raakt, dat de christelijke kerken van het oosten de oosterse orthodoxie gaaf hebben weten te bewaren? Dat bleef de vraag, waarmee onze in december afge sloten serie CELOVEN BUITEN DE KERK eindigde. Het voorlopige ant- woord was: ja, want daar is nog devotie: het volkomen gericht zijn van de gelovi ge op de Ander. Op God. Het gemeen schappelijk, concreet beleefde: Hij in ons! Nu is het merkwaardig dat de laatste tijd aarze lende, vragende stemmen opgaan in die richting. Hier en daar begint ontevredenheid door te klinken over het eenzijdige doe-christendom, zoals dat te genwoordig allerwegen wordt gepropageerd en gestimuleerd. Vanwege die eenzijdigheid haast tot vervelens worden toe. Hoe belangrijk het doe-christendom op zichzelf ook moge zijn. We signaleren enkele recente stemmen. Eerst een commentaar van pater Adolfs, juist daarom zo belangrijk, omdat hij een dergenen is, die het d doe-christendom zo sterk onder de aandacht heeft gebracht en trouwens nog steeds brengt. de Beatles gingen bij een oosterse goeroe in de leer en in de wereld van de hippies interesseert men zich voor de mystiek. Is er dat alles niet, omdat het hedendaagse westerse christendom deze waarden veronacht zaamt? Het is maar een vraag die ik stel...." SLOGANS Tot zover pater Adolfs. De andere stem is die van prof. dr. A. A. van Ruler. In een artikel onder de titel „Dienstbaarheid van de Kerk aan de wereld" (Elsevier) citeert hij slogans die op het ogenblik erg „in" zijn. Bijvoorbeeld: echt kerk-zijn is eigenlijk alleen maar volstrekte dienstbaarheid van allen aan allen. Maar is die gedachtengang niet schromelijk overdreven en eenzijdig. De kerk en de mens moeten niet roekeloos over zichzelf heenlopen in hun drift naar „de wereld" We moeten er ernstig mee rekenen, dat de kerk in haar dienstbaarheid aan de wereld noodzake lijkerwijs in het gewone blijft steken. De ei genlijke dienstbaarheid van de kerk aan de wereld oer-christendom, die het westen via Middeleeuwen, Renaissance, rationalisme, om nu maar enkele hoofdlijnen te noemen, goeddeels moet zijn kwijt geraakt. De oosterse (en daarom ook wel genoemd oude) orthodoxie heeft die essentie, daar is de we tenschap van de oude kerkhistorie het over eens, echter veel gaver weten te bewaren. Het komt daar op tal van manieren tot uiting: in gewone, materiële (wereldse) dingen. Maar vooral ook in haar kerkdiensten, niet voor niets vieringen geheten, die intens beleefd worden en de gelovigen tot in de diepste lagen van hun persoon raken. Van daar ons motto: „terug naar: Kerkdienst een FEEST." Vieringen waarin de gelovigen de heilsfeiten fei telijk meespelen en zo herbeleven, als waren ze er echt bij tegenwoordig. Dat laatste komt heel sterk tot uiting in de bewo gen paasvieringen, zowel thuis als (het hoogtepunt» in de kerk, waarbij alles zo concreet mogelijk wordt voorgesteld, tot het onzienlijke (het mysterie) toe. HEMEL OP AARDE DOOR LOOPT DOOD Maar hiermee alleen komen we er niet, zegt hij in zijn rubriek Tussenbeide van het weekblad De Nieuwe Linie. Hij schetst de ontwikkeling als volgt: „Tot voor kort stonden we in de christelijke kerken zodanig naar de hemel te staren, dat we onze verantwoordelijkheid voor de aarde, voor de mensheid, bijna of helemaal vergaten.... In dat op- zicht zijn we nu wakker geschud. Te laat mis schien, maar we hébben onze dwaling ingezien. We zeggen nu: het christendom moet zijn een strijd om gerechtigheid in de wereld. Alles goed en wel. Maar het christendom is meer, dan wat in die strijdkreet wordt aangeduid. Ik weet niet of het nog mag, maar ik zou willen wijzen op iets, dat we vroeger noemden: gebed, contemplatie of zelfs mystiek. Ik heb de indruk dat het hedendaagse activistisch-militante christendom deze waarden negeert. Het kon daarom wel eens zijn dat men, gewapend met de strijdleus „gerech tigheid in de wereld", in feite tegen windmolens gaat vechten. Is het niet merkwaardig, dat er in de nerveus-ac tieve westerse wereld al geruime tijd grote be- I langstelling blijkt te bestaan voor de contemplatieve I inspiratie van een Zen-Boeddhisme? Steeds meer ft mensen beoefenen Yoga. Niet slechts om gezond- idaBheidsredenen, maar als contemplatietechniek. Zelfs Is het terugroepen tot de dienst van God Daar om stelt de kerk elk mens voor de vraag: Wil je met ons mee geloven of niet? Het is struisvogelpoli tiek dat te ontkennen en alleen maar te zalven over onbaatzuchtige dienst. Aldus prof. Van Ruler. Hieraan kan nog worden toegevoegd, wat ons prof. dr. P. Hendrikx, kenner van de oosterse en met name de Russische ortho doxie vertelde over een ontwakende belangstelling voor de mystiek der oosterse orthodoxie in sommi ge studentenkringen. In Leiden lezen studenten met enthousiasme pre ken van oude kerkvaders, een Johannes Chrysos- tomos (4e eeuw na Chr.) een Clemens (2e eeuw) een Origenes (3e eeuw). In Utrecht ziet men onder een bepaalde bovenlaag (merkwaardigerwijze in meer derheid studenten die exacte vakken gekozen heb ben, de z.g. beta's) dezelfde belangstelling. In Delft een gelijksoortige ontwikkeling. Studenten daar willen horen van het leven der kerk in Sow- jet-Rusland; men wil weten wat liturgie in het oosten betekent. AARZELEND Uit deze voorbeelden moge duidelijk zijn dat er aarzelend, hier en daar de behoefte gepeild wordt naar een mystieke belevingsvorm in de kerk. Of, om het op oosters-orthodoxe wijze te zeggen: naar het samen beleven van het mysterie, naar een herstel van de kerkdienst als gemeenschappelijke feestelijke viering. Zowel voor de hoogleraar in de cybernetica, als voor de eenvoudige ziel. Het gaat hier om de essentie van het Kerk en wereld zijn daar op een natuurlijke manier één bij de voortdurende pogingen (eigenlijk geen goed woord) van presters en gelovigen een stukje hemel op aarde te mogen beleven. Dat gebeurt namelijk! Men moet er die gelovigen zelf maar eens over spreken. Het heilige heeft dat begrip in het westen nog veel inhoud? wordt daar even intens ervaren als het profane. Kerk en wereld worden daar niet als aparte grootheden, of zelfs als tegenstelling ervaren, maar liggen in één perspectief. Kerk IS daar wereld en wereld Kerk. Zoals Christus tegelijk God en mens was. Het bijgaande artikel, dat iets wil zeggen over het wezen van de oosters-orthodoxe christen, zal daarom gevolgd worden door nog een aantal ande re. Interviews met mensen, die de oosterse ortho doxie wat naderbij kunnen brengen. Niet met de bedoeling om deze liturgie in het westen maar zonder meer over te nemen, want dat ware ondenkbaar en irreëel. Maar wel om erop te attenderen hoe mede-christenen in een ons vrijwel onbekend kerkverband nu juist datgene blijken te hebben wat wij in onze christelijke kerken veelal missen: een intense beleving van het heil! Het ziuarte schaap van Texel heeft een vierling ter wereld gebracht. Op zichzelf is dat niet zo merkwaardig, maar wel uniek is, dat alle diertjes even donker als de moeder zijn. Op het eiland, toch wel een schapendomein bij uitstek, heeft men een kleurling-viertal nog nimmer aanschouwd. Geen overlevenden meer ROSSLARE/IERLAND Voor de kust van zuidoost Ier land heeft men gisteren de stof felijke resten van twaalf van de 61 inzittenden van de neergestor te Viscount van de Ierse lucht vaartmaatschappij Aer Lingus geborgen. Het vliegtuig stortte zondag neer nadat het in een vrille was geraakt. Aan boord van het toestel waren 37 passagiers en 4 bemanningsleden. De hoop nu nog overlevenden te vinden heeft men opgegeven. De eerste drie lijken die werden gevon den waren van vrouwen die geen van allen reddingsvesten aan hadden, hetgeen er op wijst dat de passagiers geen tijd meer gehad hebben die aan te trekken. Marinevliegtuigen, treilers en vis sersboten hebben over een afstand van acht kilometer wrakstukken aan- fetrofteiv De piloot van een particulier vlieg tuig zei het lichaam van een vrouw te hebben gezien nog vastgebonden aan haar stoel. De burgemeester van het nabijge- DEN HAAG Het moderamen van de generale synode der Neder landse Hervormde Kerk heeft een delegatie ontvangen van het patriar chaat van Moskou. De delegatie bracht een tweedaags bezoek aan ons land. De Russen be zochten de Russische gemeenten in ons land en legden ook bezoeken af bij het episcopaat van de Rooms-Ka- tholieke en dat van de Oud-Katholie ke Kerk. Metropoliet Juvenali, vice-presi dent van de afdeling buitenlandse za ken van het patriarchaat en leider van de delegatie, wees in de bespre kingen met het moderamen er op, dat de Russische kerk uitdrukkelijk niet de bedoeling heeft, zich op te sluiten in een geintroverteerd geestelijk le ven. Zij tracht haar taak als kerk ook voor het dagelijkse leven van de gemeenteleden in al haar gestalten te verstaan. HILVERSUM De heer N. Looij- aards uit Amsterdam, die zaterdag in de VARA-quiz „Per seconde wij zer" werd uitgeschakeld, krijgt toch nog een kans. Omdat het de VARA is gebleken, dat er een onjuistheid in een der vragen is geslopen mag hij op 8 april terugkomen. De fout zat in de tweede vraag van de tweede ronde, waar de Amster dammer een verklaring moest zoe ken voor negen verschillende me dische begrippen. Een van die be grippen was athopie. Volgens Berend i Boudewijn betekende dit zwakte van het gezichtsvermogen. Bij nader on derzoek is echter gebleken, dat het HAARLEM Een heel gewone, nette middenstandsstraat in Haarlem-noord. De bekende huisjes met tuintjes voor en achter, keurig in de rij. Op een van de huisdeuren een heel gewone Ne derlandse naam: Van Leeuwen. Terzijde een driehoek in emaille, vermeldend dat u binnen vakkundig gekneed kunt worden. Degene die opendoet is niet de ge diplomeerde heilgymnast en masseur, zoals men zou verwachten. Geen wit te jas, maar een zwart katoenen priesterkleed, dat tot de knieën reikt, omhult de hoofdbewoner. Daaronder een gewone bruingrijze confectiepan- talon. Verraadt Vader Adriaan, diakoon van de Russisch-Oorthodoxe Kerk, daarmee al ongezegd het verbluffend gemak waarmee oude orthodoxen als hij de aarde met de hemel weten te verbinden? Tussen haakjes: het is zijn vrouw, die er de massageprak tijk op nahoudt. Als de deur dichtvalt, zegt Vader Adriaan, die mij verwacht, dat hij me zal voorgaan, naar boven. Hij gaat twee trappen op naar de zolder kamer, achter. Daar domineert zijn huisaltaar met knielbank en kruis, omgeven door ikonen, die hij meren deels zelf heeft gemaakt. Er is ook een bureau met paperas sen en telefoon. Daarachter gaat hij zitten, na de gast in een gemakke lijke leunstoel ernaast te hebben geïnstalleerd. BLIJMOEDIG Last van de zon? De luxaflex ritselt al neer. Zit u goed? Een zorg- legen Cork heeft voor vandaag een I 0Qk gepredeslk,eer(Jhei(i v'oor aller. r ar> van rnuw atppknnmprl Tn HOSK- dag van rouw afgekondigd. In Ross- lare is een noodcentrum ingericht van waaruit de berging van de wrak- stukken en de identificatie van de li chamen geregeld wordt. Koningin Elizabeth heeft de Ierse j president EaTnon de Valera een i rouwtelegram Gezonden. Aan boord van het neergestorte toestel bevonden zich twee Belgische I sportpersoonlijkheden: Jacques Crey- elman. voorzitter van de Brusselse basketballploeg Anderlecht en Clau- I de Schwartz, de vroegere Belgische kampioen op de 400 meter hardloper en recordhouder. Behalve vijf Zwit sers en nog twee Belgen bestond de rest van de inzittenden uit Britten i en Ieren. gie" kan betekenen. DEN HAAG Binnenkort is de benoeming te verwachten van de heer A. Ekker tot ambassaderaad voor pers- en culturele zaken in Mexico. De heer Ekker was tot voor kort hoofdredacteur van de Regio nale Dagblad Pers. een redactionele combinatie die onlangs werd beëin digd. BRUSSEL De Europese Com missie onderzoekt de komende weken de mogelijkheden voor de Euro- markt om door eenzijdig versnelde tariefsverlagingen volgens de Ken- nedyronde, de Verenigde Staten in hun economische moeilijkheden te helpen. Gisteren is de Europese minister raad in Brussel er nog niet in ge slaagd tot een akkoord te komen. Minister De Block weet dat aan het Franse verzet. Hij was bang dat de EEG door de Franse houding niet snel genoeg tot beslissingen zal kunnen komen en dat de protectio nistische stromingen in het Ameri kaanse Congres hierdoor gestijfd zullen worden in hun voornemen om de betalingsbalans te beschermen door beperkingen van de invoer uit Europa. Vooral Nederland, maar ook Duits land, is bang dat zo'n Amerikaanse saneringspolitiek zou leiden tot een kettingreactie door andere landen. De Duitse minister Schiller had het beginsel van een eenzijdige EEG- versnelling van de Kennedyronde al voorgesteld. Dit werd ondersteund door Engeland en enkele andere EVA-landen. zame inspectie. En wat zal het zijn: wodka of sherry? Dat zijn de welkomstwoorden van de schrale, lange man, wiens schrandere ogen en vriendelijke optreden een blijmoedig heid uitstralen, die vertrouwen wek ken en je hier onmiddellijk thuis doen voelen. Een patriarchale figuur met zijn grijze haar en keurig geknipte, dito baard. Zijn overrompelende hoffe lijkheid lokt een lovende reactie uit, die als volgt wordt beantwoord: Mijn waarde, de eerste beginselen van naastenliefde zijn vriendelijk heid en gastvrijheid! Het doel van de komst: iets meer te mogen weten over de gedachten- wereld van de oosters orthodoxe ge lovige, die in zijn kerk zoveel dingen lijkt te bezitten, welke de westerse christen mist: uitbundige blijdschap in de kerk om de verrezen Heer, zijn gevoel van verbondenheid en liefde met de andere gelovigen, zijn diepe weemoed tegenover de Schepper, zijn blijde verwachting en intense bele ving van het heil. Vader Adriaan: Maak het niet te mooi, m'n vriend. Maar mag ik eens met een oud Arabisch sprookje be ginnen? Dat gaat zo. Een man zwerft in de woestijn op zoek naar zijn ge liefde. Hij heeft er ontberingen voor over, zoekt, speurt en denkt steeds aan haar. Eindelijk vindt hij de vrouw van wie hij houdt. Vol ver wachting klopt hij aan en op de vraag van binnen: Wie is daar? (ja, het is haar stem), antwoordt hij: IK ben het... NOG INTENSER Maar de verwachte reactie blijft uit. Hij mag niet binnen, en moet opnieuw de woestijn in, waar hij ronddwaalt, nog intenser denkende aan zijn geliefde. Tenslotte bereikt hij als vanzelf opnieuw het huis maar nu zozeer betrokken op de an der, dat hij als het ware mechanisch van zijn komst verwittigt en op de vraag wie er dan wel is, spontaan reageert: JIJ bent het. Nu pas gaat de deur open. Met dit sprookje kan iets van de kern duidelijk worden, zegt vader Adriaan. Het gaat erom: kan ik me zo in de ander verplaatsen, in U, o God, dat ik, letterlijk genomen, bui ten mezelf geraak? Dan komt er con tact. Christus heeft nog nooit een deur ingetrapt. Hij staat altijd aan de deur te wachten. Op ons. Tot wij „wij" kwijtraken. Niet: wij doen aan onze zaligheid, maar wij buiten ons zelf: in Hem. Dat is een mysterie. Maar in tens te beleven! Een oude orthodox aanvaardt en legt de nadruk op het mysterie, het geheimenis, dat in feite zijn ge loofsinhoud uitmaakt. Christus is voor hem eerder versluierd aanwezig, dan geopenbaard. Dat laatste is een typisch westers-rationalistlsche kwa lificatie. Het westerse verstand wil al maar wéten, ook bij het mysterie: hoe zit dat in elkaar? IK WEET HET NIET Maar de oude orthodox zegt: daar blijf ik van af. Ik kom er pas als ik zeg dat ik het niet weet. Ik kan God niet zien en ik wil God niet zien. Want als ik God zou zien, sterf ik. Ik kan alleen naar God hunkeren. Hoe meer ik dat doe, hoe meer ik Zijn nabijheid ervaar. Als ik westerse en oosterse christe nen probeer te vergelijken, dan wil de westerse mens steeds maar klaarheid, waarbij hij er in feite van uitgaat, dat 'hij zelf ook klaarheid zou zijn. Maar dat is niet zo: de mens is voor zichzélf ook een mysterie. De oosterse christen daarentegen weet dat laatste. Hij is steeds onder weg om zichzelf te zoeken. Niet om zichzelf te vinden (dat krijg je nooit gedaan), maar om zichzelf te kunnen verliezen! Dan wordt je de ander ge lijk. Dat wordt in de bijbel bedoeld als daar staat dat de mens een wezen is, dat bevel gekregen heeft God te worden. Denk nog eens even aan dat Ara bische sprookje van daarnet: hoe in tenser je verlangen naar de ander is, hoe dichter je bij de Ander komt. Des te meer vreugde beleef je er ook Toen je klein was, bleek de avond voor je verjaardag toch veel fijner dan de werkelijkheid van de volgen de dag? De pop of de trein die je kreeg was veel vreugdevoller toen je deze nog niet had, dan toen het alle maal voor je stond. De avond tevoren zeer het doel, Gods zege af te bidden, kon je er nog alle kanten mee uit. En God wil ook, dat we met Hem alle kanten uit kunnen... Als we uit het verlangen kunnen leven, bereiken we de hoogste graad van blijdschap. Maar hier in het westen leven we eigenlijk alleen maar in de bevrediging. Op zoek naar God moet men in het westen altijd de gedachte hebben Hem con creet te vinden. Maar nogmaals, laten we elkaar niets wijsmaken. Volledig vinden doen we nooit. De westerse mens moet weer leren hongeren. Dat heeft hij verleerd om dat zijn behoeften zo goed als alle worden bevredigd. Maar wie alles wil verklaren, loopt het grote gevaar God te verliezen. Er is nu eenmaal een grens die niemand overschrijden kan: het mysterie. Om hierin door te dringen zijn ge baren nodig en handelingen, eenvou dige tekenen, die de diepste lagen van onze persoon kunnen bereiken. Daarvoor moeten we eenvoudig ons verstand opzij zetten. Daar vraagt de oude orthodox in zijn kerk dan ook om Ook voor zijn eenvoudige huisal taar, als hij bidt: Komt laten wij, laat ik alle aardse beslommeringen (ook het verstand) afleggen... De kerkdienst, of zoals wij zeggen, de liturgie of feestelijke viering wordt dan: het geheimenisvolle bele ven van een realiteit die voor het verstand ongrijpbaar is. UTRECHT Een wijziging in het reglement voor de vorming van over legorganen bij de Nederlandse Spoor wegen maakt het thans meer moge lijk dan in het verleden, dat leden van de niet erkende Federatie van Spoor wegvakverenigingen in de verschillen de overlegorganen van het spoorweg bedrijf gekozen kunnen worden. Behalve de drie erkende vakbonden mogen ook de ongeorganiseerden kan didaten aanwijzen en kiezen voor de overlegorganen. De FSV kan nu toch tot de overlegorganen doordringen. De voorzitter van de Protestants- christelijke bond van vervoersperso- neel, de heer Dassel, zei vanmorgen: „Als ongeorganiseerde kun je niet bui ten het overleg blijven als er in rede lijke vorm mensen zijn die eraan deel willen nemen". Voorzitter J. Gljsbertse van de FSV is echter nog niet tevreden met het nieuwe reglement. De FSV had aan de SER gevraagd de NS te dwingen tot instelling van een ondernemingsraad en tot intrekking van de dispensatie die het bedrijf tot nog toe had ontvan gen voor de instelling van een dergelij ke raad. De SER heeft dit geweigerd. De drie erkende vakorganisaties achten de tijd voor een ondernemingsraad bij de NS nog niet rijp, omdat het bedrijf een over het gehele land sterk gespreid karakter draagt met tal van bedrijfs onderdelen. Het reglement is echter wel een nieuwe stap in de richting van een ondernemingsraad. 99 UTRECHT De voor zitter van het schoenma- kersgilde, de heer A. Stockschen heeft ver klaard dat enkele Neder landse schoenfabrikanten tegen afbraakprijzen „weg gooischoenen" op de markf brengen, die de moeite het repareren niet waard zijn. Op een gisteren gehou den vergadering van het gilde zei de heer Stock schen. dat de fabrikanten „deze rommel"' verkopen onder de druk van buiten landse concurrentie. Voor de meeste klanten is het evenwel moeilijk te zien of de schoenen die zij kopen aan alle kwaliteitseisen /old oen. Zo krijgen de schoennei ••tellers bijvoorbeeld vaak mensen in de winkel, die denken dat zij voor een ..aantrekkelijke" prijs lak schoenen hebben gekocht terwijl het gebruikte ma teriaal plastic blfjkt te zijn. Volgens de heer °tock- schen is het nodig dat het schoenmakersgilde in sa- menwerking met de con sumentenorganisaties ijve ren voor een verplichte kwaliteitsaanduiding op de choenendozen. betrekking hebbende op het boven- 'eer. het binnenwerk en de 'olen. In Duitsland en Frankrijk bestaan reeds dergelijke kwaliteitsaan duidingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5