TUSSEN ARM EN RIJK IS KLOOF NU NOG BREDER Oorlogsmisdaden met argumenten aantonen Busje op Moerdijkbrug verongelukt Beraad in niet „lam" JAMIN Geen zilvervloten meer Commentaren SKOL? UÊSM Den Vyl terug van UNCTAD): Ander Vietnambeleid voorwaarde (RITA) Zonnig ar-E ij Redding voor jongetje (8) kwam te laat Piet van Egmond op tv over de Mattlieüs Passion Geen blaam Meer contact Dinsdag 26 maart 1968 - 48ste jaargang (•cteur: F. DIEMER icMredacteur: Dr. E. Diemcr CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" pofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 - Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De geest van de mens is als een klok die steeds afloopt en voortdurend opgewonden moet worden. HAZLITT Prof. Bronkhorsf over richtlijnen pagina kernmerk Kerkdienst een FEEST Vandaag beginnen we een korte serie artikelen onder de titel „Terug naar de kerk- dienst, een FEEST", die als een vervolg op de reeks in terviews met gelovigen bui ten de kerk is te beschouwen. De inleiding en het eerste artikel staan op pagina 9. De verdere artikelen zullen de komende dagen op de pagina Kernmerk (2) verschijnen. „Hier, pak aan, jouw vader heeft een goede glasverzekering." i DE BILT Een uitloper van ten hogedrukge'bied nabij de (Lzoren iheeft zich via de Golf fan Biskaje tot over 'het West- •uropese vasteland uitgebreid, waardoor er nu een verbinding tot stand gekomen is met een ïogedrukgebied lboven Zuid- usland. Inmiddels trekt een diepe de pressie over IJsland naar 'het noordoosten. Ons land komt daardoor het komende etmaal faan de rand van een zuidwes telijke luchtstroming. Wij be vinden ons evenwel in droge lucht, waarin ook morgen weinig »f geen bewolking zall voor- tomen. DE BILT Koude nacht met iweinig bewolking en een zwakke elt (tot matige zuidwestelijke wind. Morgen overdag licht tot half bewolkt met een matige tot Ikrachtige ziudwestelijke wind en ongeveer dezelfde middagtem- Iperaturen als vandaag. en 27 maart: Zon op €.27. onder 19.05: ^Jgmaan op 6.18, onder 17.31. is,_ en GEJUICH VOOR JOHNSON President Johnson werd gisteren op een vergadering van bouw vakarbeiders luid toegejuicht, toen hij verklaarde, dat hij on- Iianks Vietnam zal blijven stre ven naar de vorming van de ..great society". p t( Drs. Den Uyl SCHIPHOL De ruim 130 delegaties hebben op de UNCTAD-conferentie in New Delhi, die bijna twee maanden heeft geduurd, geen kans ge zien aan de vergroting van de welvaartskloof en de relatieve achteruitgang van de onderont wikkelde landen een halt toe te roepen. Dit zei gisteren drs. J. M. den Uyl op een pers conferentie op Schiphol bij zijn terugkeer uit New Delhi. Als oorzaken voor het grotendeels mislukken van de conferentie noem de drs. Den Uyl de economische moeilijkheden waarmee tal van Westerse landen kampen en de Viet- nam-oorlog. De stagnatie kan alleen worden opgeheven wanneer de VS een ander Vietnambeleid gaan voe ren, meent de heer Den Uyl. Waardering De PvdA-fractieleider sprak met een zekere waardering over het Ne derlandse standpunt, dat hij wat verschillende vraagstukken betreft „vrij goed" en „aan de redelijk pro gressieve kant" vond. Wel betreurde hij het dat de instructie van de Nederlandse dele gatie op enkele hoofdpunten tekort schoot en dat deze instructie niet eerst met de Kamer is besproken. De heer Den Uyl deelde mee, dat de EEG een zeer slechte naam heeft bij de ontwikkelingslanden, omdat de gemeenschap de invoer van produk- ten uit de ontwikkelingslanden te genhoudt. Naar zijn mening wordt het tijd om zich te gaan bezinnen op een herwaardering van de EEG tegen de achtergrond van het wereldhan- delsvraagstuk. Tegengevallen De resultaten waren hem erg te gengevallen „na alle fraaie verklarin gen van ministers aan het begin van de conferentie" en hij weet dit voor een groot deel aan het feit dat de beraadslagingen na het vertrek van de ministers werden gevoerd door ambtenaren, „die bang zijn om hun instructies te buiten te gaan. Een dergelijke bijeenkomst heeft alleen zin op ministerieel niveau. Dan kan zo'n conferentie ook korter duren en kan de besluitvorming een ander ka rakter dragen", zo meent de socia listische fractieleider. Drs. Den Uyl verbleef veertien dagen in New Delhi. De wereldhandelsconferentie is in tussen verlengd tot vannacht. Aan vankelijk zou zij maandag eindigen. Doordat binnen de groep van ontwik kelingslanden verdeeldheid is ontstaan over het belangrijkste vraagstuk: de invoering van een al gemeen stelsel van voorkeurstarie ven, is het meer dan ooit onzeker geworden of de tweede wereldhan delsconferentie tot een positief resul taat zal kunnen komen. De secretaris van de Engelse filo soof Bertrand Russell, Ralph Schoen man, heeft zijn Amerikaans paspoort teruggekregen. Het was afgenomen nadat hij zonder toestemming een be zoek aan Noord-Vietnam had ge bracht. Vijf doden (Van een onzer verslaggevers) MOERDIJK Bij een ongeluk op de Moerdijkbrug zijn vanmorgen omstreeks kwart over zeven, naar de politie voorlopig aannaam, vijf personen om het leven gekomen. Een personenbusje vloog op de kruisribben van de brugopbouw. Over de identiteit van de slacht offers en de herkomst van het busje was bij het ter perse gaan' van deze editie nog niets bekend. Het autowrak moest worden los gebrand. De gewonden zijn naar een zc ekenhuis in Dordrecht ge bracht. Het verkeer over de brug ondervond vooral uit zuidelijke rich ting vertraging. Juist voor het terperse gaan werd nog bekend, dat de achtste inzitten de wordt vermist. Het is niet uit gesloten, dat hij bij de botsing over de brugrand is geslagen. Voor het leven van de vier zwaar gewonden wordt gevreesd. De politie neemt aan, dat het bus je (een ford Transit) een onjuiste inhaalmanoeuvre heeft uitgevoerd en daarna is geraakt door een vracht auto. Het busje werd om de as ge slingerd en tegen de stalen beplan ting van de brug verbrijzeld. De vernielde auto is uit het Brabantse Wouw afkomstig. WASHINGTON De Ameri kaanse commissie voor kernenergie heeft gisteren een ondergrondse kernproef laten verrichten met een kracht van minder dan 20.000 ton tnt., aldus is in Washington bekend gemaakt. In dit autowrak kwamen van morgen bij de Moerdijkbrug minstens drie personen om het leven. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM ARP-secretaris mr. W. de Kwaadsteniet reageerde maandagavond op perspublikaties naar aanleiding van het communiqué dat het Centraal Comité uitgaf na de vergadering over het gesprek van de „Achttien". Hij bestreed de mening dat het overleg van ARP-CHU en KVP tot stilstand is gekomen. „Het beraad is niet lamgelegd", zei hij. Mr. De Kwaadsteniet trad als spre ker op tijdens de jaarvergadering der centrale AR-kiesvereniging Rotter dam. Hij verving dr. A. Veerman, die ziek is en die zo was aangekon digd zou spreken over „Samen werking tussen ARP, CHU en KVP". De partijsecretaris behandelde uit voerig het zaterdag uitgegeven CC-communiqué. Het belang van een goede politiek stelde de heer De Kwaadsteniet voor op. De „Achttien" willen bouwen aan een nieuw program en dat kost veel tijd. De PvdA, VVD en D'66 stellen daar weinig constructieve zaken te genover. D'66 zegt bijvoorbeeld dat de confessionele partijen moeten ont ploffen, maar misschien ontploft die I partij zelf wel. De stukken, die de „Achttien" heb- j ben opgesteld, vindt mr. De I Kwaadsteniet hoewel zij niet afge- I rond zijn een wezenlijke bijdrage om tot constructieve politiek te ko men. De komende weken zal het be raad over deze documenten in de ge hele partij beginnen. Er is elan no dig, een goed program om ook de velen toe te spreken, die nu de chr. partijformatie niet steunen. Mr. De Kwaadsteniet vindt de besluiten, die het CC heeft genomen, „een normale vorm van beraad in de partij". Hiermee is het beraad binnen de „Achttien" niet tot stilstand geko men", stelde hij. Volgens hem is het gesprek van de „Achttien" in zekere zin op initiatief van de ARP begon nen. Ieder van de betrokken partijen gaat zich nu afzonderlijk over de resultaten beraden. Studenten beboet voor belediging president FS UTRECHT De rechtbank heeft vanmorgen vier studen ten conform de eis van de offi cier wegens het voor hun ra men hangen van plakkaten met het voor een bevriend staats hoofd beledigende opschrift „Johnson oorlogsmisdadiger", veroordeeld. Zij kregen een geldboete van 25 of vijf dagen hechtenis. De rechtbank verwierp het verweer van de raadsman mr. G. M. J. Cammel- beeck, als zouden de gebruikte woorden niet beledigend zijn en de verdachten uitsluitend zouden hebben gehandeld in het algemeen belang. Het woord „oorlogsmisdadiger" houdt volgens de rechtbank op zichzelf zonder. meer een dusdanige kwalificatie in. dat F™5)?™' i:ïïïn.Eb,J?.".!ï het de eer en de goede naam van de president van de Verenigde Staten ern- anders dan „emotioneel en fel en niet al zijn verontrust, niet in staat zijn zich te gepolijst" te uiten. Het zou ten on rechte zijn indien de mogelijkheden van vrije meningsuiting dienaangaande zou den worden ontnomen. Regels Dat de tegenstanders van het Vietnam beleid van Amerika zich emotioneel en fel uiten, vindt de rechtbank een uit vloeisel van het recht op vrije menings uiting. Juist omdat er het recht van vrije meningsuiting is en juist omdat dit recht het bestaan van diametraal tegen over elkaar staande meningen en argu ment veronderstelt, alsmede te goeder trouw gestelde maar ook te goeder trouw betwiste feiten, is de rechtbank van oordeel dat deze vrije meningsuiting aan zodanige regels dient te zijn gebonden, dat bepaalde uiting mogelijk zijn. zaken als de kwestie-Vietnam niet kan Als eis moet worden gesteld dat in worden volstaan met kwalificaties, maar dat men steeds op grond van met name genoemde handelingen en te goeder trouw zijn mening dient kenbaar te ma ken. Dat moet dan ook gebeuren op grond van argumenten. Opinie De rechtbank meent dat de verdachten stig aanrandt. Neurenberg Gesteld werd dat dit woord met de Neurenberg en Tokio" niet aangeeft dat aanvulling „volgens de normen van de feiten en omstandigheden, die getoetst zijn aan het handvest van Neurenberg en Tokio, oorlogsmisdrijven zouden opleve ren. De rechtbank overwoog in het vonnis ook dat zij de vrije meningsuiting in een democratisch land zeer hoog aan slaat. Zij toonde begrip voor de omstan digheid dat zeer velen, die eenmaal in hun geweten door de kwestie Vietnam morgen voordeel zachte toffees 250 gram van 85 voor 75 niet duur wc/ heerlijk BERN De sterk gestegen zilverprijs heeft de Zwitserse regering het op potten, smelten en uitvoeren van zilveren munten tijdelijk doer* verbieden om de „export" te remmen. De zilverwaarde van de Zwitserse francs, ligt nu 25 tot 35 procent hoger dan de muntwaarde. De munten werden dan ook de laatste weken in grote hoe veelheden uitgevoerd en na omsmelting verkocht, terwijl andere speculanten de munten uit de roulatie haalden door ze op te potten. Per persoon mag nog slechts voor maximaal 10 francs aan zilveren munten worden uitgevoerd. ten ten laste hebben gelegd die aan het vormen van een gegronde publieke opinie kunnen meewerken. Zij hebben Johnson slechts zeer ernstige diskwalificaties toe gevoegd die binnen het raaam van de vrije meningsuiting geen redelijk middel tot dit doel vormen. Zij zijn beledigend in de zin van het wetboek van strafrecht, wat de verdach ten hebben moeten weten. De rechtbank oordeelde voorts, dat hun beroep op het algemeen belang faalt omdat zij dit be lang op andere wijze hadden kunnen dienen. De studenten, Olav J. M. (21), Samuël de L. (20), Peter J. T. (21) en Frans A. (21), zullen in hoger beroep gaan. WOERDEN Tijdens het spelen met vriendjes is maandag de achtja rige Marten Huizinga in een water partij langs de Lindenlaan, betrekke lijk dicht bij zijn woning aan de Ber kenlaan, verdronken. Zodra het ongeluk gebeurde rende zijn vriendjes naar huis om hun moeder te waarschuwen. Ongeveer tien minuten later sprong de hoofda gent C. Th. Kuijper te water, die het kind op het droge bracht. Pogingen om zijn levensgeesten weer op te wekken bleven echter zonder resul taat. HILVERSUM Piet van Egmond zal dinsdag 9 april voor de AVRO- televisie op Nederland I in een veer tig minuten durend programma zijn visie geven op de Mattlieüs Passion. De AVRO wil hiermee voldoen aan verzoeken die haar hebben bereikt naar aanleiding van een program ma „Voor de Vuist weg", waarin Piet van Egmond aan Willem Duys een boeiende beschouwing gaf over de uitvoering van de Mattheüs Pas sion. LEEK Op de provinciale weg Leek-Groningen, ter hoogte van het gehucht Lettelbert is gisteravond een scooter bij het ontwijken van een uit een uitrit komende wielrijdster tegen een boom gebotst. De berijder, de 52-jarige heer J. Bron uit Leek, was op slag dood. W/ANNEER er in Nederland een relatief hoog aantal werklozen geregistreerd staat, maar er ander zijds ook nog een niet onaanzienlijke vraag naar werknemers bestaat, is het van het hoogste belang dat de vraag naar werkkrachten zo snel mogelijk bevredigd wordt, om zo het aantal werklozen te doen dalen. Een belangrijke schakel in dit proces is het Gewestelijke Arbeidsbureau. De GAB's hebben een belangrijke bemiddelende functie tussen werk gevers die mensen vragen en werk nemers die weer aan de slag willen. By een onderzoek toonde het CNV onlangs aan, dat een bepaalde ondernemer in Overijssel onvoldoen de gebruik had gemaakt van de diensten van het betrokken GAB. zodat ondanks de behoefte aan werkkrachten en niettegenstaande de heersende werkloosheid het be trokken bedrijf n'et de noodzakelijke mankracht kon vinden. Deze en dergelijke gevallen doen denken, dat sommige werklozen het niet zo slecht hebben en geen haast maken, nieuw werk te vinden. Het CNV meent, dat hier ten on rechte een blaam geworpen wordt op de werklozen; de werkgevers die personeel zoeken zouden meer activi teit moeten ontwikkelen in het zoeken van de juiste contacten met de GAB's. JN hun orgaan „De Werkgever" geven de protestants-christelijke en katholieke werkgeversverbonden toe, dat er in de opmerkingen van het CNV een kern van waarheid schuilt. Zij zijn het niet eens met de tendens van het CNV-artikel, maar geven toe dat er nog veel onbegrip be staat tussen GAB en werkgever. De communicatiestoornissen ontstaan door een verschil in mentaliteit, ver schil in uitgangspunt, dynamiek en doelstelling. Wil de bemiddeling van het GAB slagen, dan dient cr een zo groot mogelijke medewerking te zjjn, zo wel van de werkgever als van de werknemer die in aanmerking komt voor aanstelling. Vaak blijken werkgever en GAB nog onvoldoende op elkaar ingespeeld. Het aantal gevraagde personeelsleden en hun gewenste capaciteiten zijn dikwijls onnauwkeurig omschreven, ook het loon is vaak onduidelijk aangegeven. Er bestaan dikwijls allerlei fricties die het bemiddelings proces stroef doen verlopen. Intensiever persoonlijk contact tus sen ondernemers en directies van GAB's lijkt hier geboden. In elk op zicht zou dit de belangen van de werkgelegenheid kunnen dienen. De federatie van confessionele werk geversverbonden is ook zelf deze gedachte toegedaan, waarvan wij hier graag het belang onderstrepen. WAT IS BEL (010) 131244 SR LOS ANGELES In een verkie zingsrede voor studenten van het San Fernando Valley State College in Los-Angeles, heeft de Amerikaanse senator Robert Kennedy verklaard dat hy zich houdt aan de conclusie van het rapport-Warren, dat Lee Oswald alleen de moord op zyn broer John heeft gepleegd. Ik geef op als nieuwe abonnee: plaats: |^etaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een grote luxe Sierknijper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam Inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1