RADIO Guinnesskeizer voor een miljoen VANAVOND OPERA „LA BOHÈME" de glazen muur I en Babbelen over wegenbouw Eerste diploma's contactlens- specialisten Songfestival in kleur GEEN KWAAD WOORD VAN WILHELM II Fraude ontdekt op ministeries in Rome Onder Herbert von Karaj an Schnitger-prijs voor Karei Brons VANAVOND TE ZIEN VANAVOND TE HOREN door Katlditlca lanuoy DINSDAG 76 MAART 1968 Na Mies en Willem voortaan dus otw ook Frits (van der Poel). Gister- y avond de eerste aflevering. De be- doeling lijkt, dat telkens een bepaald ïthema wordt gekozen. Dat van gis- teren was de wegenbouw. Een hele ne babbelpartij met Rijkswaterstaat, v Kamerleden, meelevende burgers en wetenschapsmensen, die zich afvroe- .gn 9en °f de prognose bij de voorberei- Me] ding van plannen wel voldoende accent krijgt. Na al het gedebatteer bleef voor de kijker nee over. Dit programma kan wat worden. Als krenten in het krentenbrood wat leuke vondsten: een meneer, die kri tiek op Van der Poel kwam spuien, wat persiflerende Ster-spots, die er een beetje merkwaardig tussen hin gen, een gesprekje met kundige en \twat ijdele oud-minister Veldkamp aar aanleiding van zijn boek Sociale triptiek in de twee onvermijdelijke „gekke" stoelen, die in dit program ma uit de lucht komen vallen. Het loopt allemaal nog niet zo ge linieerd, maar de routine zal wel komen. ROTTERDAM Zevenentwintig Lstejopticiëns zijn de eerste contact-lens specialisten, die hun opleiding in Ne- )urlderland hebben voltooid aan de üChristiaan Huygensschool, de MTS voor fijn-mechanische vakken. Maandag 8 april reikt wethouder drs. J. G. van der Ploeg aan deze eerste geslaagden het diploma uit. Tot twee jaar geleden bestond al- lg leen een opleiding voor contact-lens wvvi specialist aan scholen in Londen en Berlijn. In samenwerking met de K,u' Stichting Nederlandse vakopleiding voor opticiens werd aan de Christi- aan Huygensschool eind 1965 een vervolgcursus voor opticiens verbon den. De duur van de cursus is inmiddels met een jaar bekort. Met ingang van het cursusjaar 1968-1969 duurt de cursus nu een jaar met een volledige lesdag per week. Toelatingsvoor waarden zijn het diploma opticien (vestigingsdiplolïia) en het diploma logmeetkunde. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Bezitters van kleu- rentoestellen boffen, dat juist verleden jaar Engeland het Songfestival won, omdat dit een van de „kleurenlanden" is, ook al zendt de Britse tv alleen op BBC-2 bont uit. Dit is immers het eni ge Engelse net, dat met 625 lijnen aan gepast is bij het tv-systeem op het vasteland van Europa. De uitzending, op zaterdag 6 april a.s., gaat dus in kleuren op het Euro- visienet, maar is evengoed in zwart-wit te ontvangen, al zullen kijkers met een „nog niet aangepaste" antenne, weer wat last hebben van het gewemel dat vooral heldergeel teweegbrengt. Alle landen op één na zijn present: alleen Denamarken heeft zich opnieuw teruggetrokken uit protest tegen de ju rering: men meent dat de Scandina vische landen met hun wei nig-verstaanbare talen worden ge discrimineerd. Denemarken is blijkbaar vergeten, dat het toch eenmaal won en dat is meer dan de meeste landen kun nen zeggen. Zeventien landen In de Royal Albert Hall in Londen zullen dus 17 landen aantreden en bij de loting heeft Nederland nummer 2 getrokken. De spits wordt afgebeten door Portugal, België is 3, Oostenrijk 4, Luxemburg 5, Zwitserland 6, Monaco 7, Zweden 8, Finland 9, Frankrijk 10, Ita lië 11, Engeland 12, Noorwegen 13, Ier land 14, Spanje 15, Duitsland 16 en Joegoslavië hekkesluiter. Voor Oostenrijk treedt de Tsje chische zanger Karei Gott op: in eigen land kon men blijkbaar niemand meer bereid vinden. West-Duitsland zit er blijkbaar niet beter voor: dit land en gageerde de Noorse zangeres Wencke Myhre. Èr zal geduchte concurrentie zijn, want Engeland komt met Cliff Richard en Frankrijk met de charmante Isabel- le Aubret. De overige namen plus de titels van de liedjes krijgt u tijdig van ons op, zodat u het festijn, dat helaas altijd op een zekere teleurstelling uitdraait om dat het als tv-show niet zo groots is, niettemin goed kunt volgen. Nieuw procédé waterontz PITTSBURG De Aluminium Company of America (ALCAO) heeft gisteren bekendgemaakt dat zij een nieuw procédé voor het ontzilten van zeewater heeft ontwikkeld, waarbij de kosten ongeveer voor een derde tot de helft lager zouden zijn dan bij de nu gebruikte methode. Bijzonderheden wilde men niet meedelen, omdat er nog geen patent is verkregen. Wel zei men, dat ge bruik wordt gemaakt van het tempe ratuurverschil tussen warm en koud stromend water. (Van een onzer redacteuren) DOORN In Huize Doorn mag geen kwaad woord over Der aiser gehoord worden. Zo wil baron Van Nagel het, de nu 78-jarige beheerder van de in middels tot rijksmuseum gewor den laatste verblijfplaats van keizer Wilhelm II, die hier 21 jaar in ballingschap gewoond heeft. Niet dat er noodzakelijk kwade woorden van de keizer gesproken moeten worden, maar de commissie tot collectieve propaganda van het Nederlandse boek had het toch maar wijselijk geoordeeld te wachten met de aanbieding van het boek van Max Dendermonde Kom eens om een kei zer (het geschenk voor de komende Boekenweek), tot de vitale baron een dagje afwezig was. Dendermonde: „Er is nog een restje feodaal gedoe". Daarom kon er nu hardop gela chen worden om de kapwoede des keizers. Iemand had uitgerekend dat keizer Wilhelm elke dag een twintig bomen geveld moest hebben, wilden ROME Volgens de Romeinse pers is er een onderzoek aan de gang naar het financiële beleid van twee Italiaanse ministeries te weten het ministerie van arbeid en het ministe rie van toerisme. Het onderzoek zou geopend zijn naar aanleiding van een anoniem schrijven, waarin vijf ministers van arbeid, onder wie de huidige, en twee ministers van toerisme beschuldigd worden sinds 1963 openbare gelden te hebben misbruikt. Het zou gaan om een bedrag van ongeveer een miljard lires, ofwel een kleine 6 miljoen gulden. De zeven ministers en oud-mi nisters zouden volgens de pers staatsgelden hebben verkwist door te veel personeel in dienst te nemen. Kruiswoord-puzzel zonder zwart (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De Italiaanse regis- eur Franco Zefflrelli, die in de laatste iren grote naam heeft gehad, maakte 1965 een tv-film in kleur van een pvoering van Puccini's opera „la lohème" onder directie van Herbert Karajan en deze opmerkelijke pro- uktie zal de NCRV vanavond op Ncd. vertonen. Voor de liefhebbers een aar heerlijke uren. „La Bohème" is een van de opera's an het zgn. „ijzeren repertoire", d.w.z. e „onsterflijken", die altijd nieuw, al- ijd gezocht blijven. Puccini voltooide het werk, dat hem lotseling roem bracht, in 1896. Nog atzelfde jaar ging de première in Tu- ijn, onder leiding van de slechtziende irigent Arturo Toscanini, die de mu- iek zo door en door kende, dat hij er een partituur bij nodig had. Hij kon ie trouwens niet lezen door sterke bij- iendheid. Voor de componist zowel als voor de zeer jonge dirigent werd deze eerste uitvoering een uitbundig succes. Het libretto was ontleend aan een toneelstuk, dat weer was geschreven naar schetsen en schilderijen over het armoedige leven van jonge Parijse kunstenaars op Montmartre. U zult vanavond heel het bonte ver toon uit het midden van de 19e eeuw op uw scherm krijgen, maar u mag niet te nauw kijken als de aan tbc lijdende Mimi er niet ten dode opgeschreven uitziet en er een formidabele stem uit haar „zwakke" longen komt. De Mimi's uit „La Bohème" zijn dik wijls fikse sopranen geweest. Het is echter een gulden regel, dat hij opera de entourage er niets toe doet: wat daaraan mooi is, is meegenomen, want het gaat uitsluitend om de muziek en de vertolking daarvan. Van een uitstekende vertolking kunt u verzekerd zijn, want de groten van de Italiaanse opera laten zich horen. De belangrijke Mimi-rol, die van de ster vende bloemenborduurster in haar gro te liefde voor de dichter Rudolf, wordt gezongen door de beroemde Mirella Freni. 2 3 4 S 6 7 8 9 Horizontaal: 1. inwendig lichaamsdeel - bad plaats in België; 2. rivier in Duitsland - witte populier. a, krijgsmacht - eenmaal; 4. vermoeid - stad in Italië. 5. voorzetsel - muziek noot - voorvoegsel - streling. 6. op geen plaats - muzieknoot. 7. lidwoord - aardsoort - rund- vreemde munt (afk.). 8. plaats in Gelderl. - orient expresse (afk.). 9. spil van een wiel - oude lengtemaat - stad in Duitsland. Verticaal: 1. plaats in N.-Brab. - water in N.-Brab. 2. vaarwel - plotseling. 3. voorschift - ontgonnen land. 4. deel- teken op een klinker - kleur. 5. wed denschap - plaats in N. Brab. 6. bijb. figuur - onbekende - plaats in N.-Brab. 7. ontkenning - water in N.-Brab. - stoomschip (afk.) - tasto solo (afk.). 8. deel van een ontkenning (Fr.) - akelig - rund. 9. priem - in wendige lichaamsdelen. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. einde, 2. erker 3. Niers, 4. fabel, 5. linnea, 6. arena. 7. toren. De zegswijze luidt: „Een flater slaan". Ook in Meeuwen is een acte ge houden voor „Kom over de brug"; de opbrengst was 2012 gulden. Hilversum I. KRO: 18.30 Nieuws. 18.46 Actualiteiten. 19.05 Licht ensemble en so listen. 19.40 Concillepostbus, lezing. 19.45 Zoekend geloven. 20.00 Stereo: Moderne werken van Nederlandse componisten. 21.00 Gesprekken op dinsdag: literair interview. 21.20 Piano recital. 22.00 Cultureel pro gramma. 22.30 Nieuws. 22.40 O- verweging. 22.45 De zingende kerk. 23.00 Contekst: Magazine waarin op de dingen wordt doorgepraat. 23.30 Liedjespro gramma. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II. 298 m. AVRO: 18.00 Nieuws. 18.16 Radiojour naal. 18.25 Promenade orkest, radiokoor en soliste. 19.00 Trefpunt: discussierubriek voor actuele zaken. 19.30 Nieuws. 19.35 Stereo: Dansorkest met zangsolisten. 20.00 Hou je aan je woord. 20.40 Muziek van vroeger (gr). 21.20 Jazz Spec trum. 22.00 Gonki: satirisch programma. 22.30 Nieuws. 22.40 Radiojournaal. NRU: 22.55 Mu ziek van eigen tijd (opn.) 23.55-24.00 Nieuws. Nederland I. NTS: 18.50 Plpo de clown. STER: 18.56 Recla me. NTS: 19.00 Journaal, STER: 19.03 Reclame. NCRV: 19.00 Twlen: voor tieners en twens. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Journaal. STER: Reclame. NCRV: 20.20 Aktuali- teitenrubrlek. 20.45 In kleur: La Bohème, opera van Puccini (verfilmde uitvoering). 22.30 Dagsluiting. HIRO: 22.35 Geestelijk réveil, reportage van een congres. NTS: 22.55-23.00 Journaal. Nederland II. NTS: 18.50 Pi- po de clown. STER: 18.56 Re clame. NTS: 19.00 Journaal. 19.03 De verrekijker, internati onaal Jeugdjournaal. 19.15 Van gewest tot gewest. 19.35 In kleur: De 21ste eeuw: Nieuwe wapens tegen de misdaad. 20.00 Journaal. STER: 20.15 Re clame. NTS: 20.20 In kleur: Dubbelspion: De verovering van Maude Murdock. TV-feullleton. 21.10 Denk-Bceld: Nederlands Scha- kelprogramma: gesprekken over een restauratieplan ln de stad Amsterdam. 22.00 De Mammoetwet: Het Algemeen Voortgezet Onderwijs, gesprekken. 22.30-22.35 Jour naal. BELGIë Nederlands progr. kanalen 2 en 10: 18.55 Zandmannetje. 19.00 Tienerklanken. 19.35 Kwart-Eefje. progr. v. d. vrouw. 19.52 Meded. en Hier speekt men Nederl.: Taai- wenken. 20.00 Journaal. 20.2S Muiterij op de Caine, spel v, Herman Wouk. 22.15 Medium. 22.40 Journaal. Hilversum I. 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Planorecital (gr.) 7.30 Nieuws. 7.32 Actualiteiten. 7.45 Stereo: Klassieke dansen (gr). TROS: 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammofoonmuziek en praatje. 9.10 Muziek ui Chili. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de kleuters. 9.55 Klassieke grammofoonmuziek. 10.30 Voor Amusementsprogramma. 11.50 Actualiteiten. KRO: 12.00 Ge varieerd programma. (Pl.m. 12.22 Wij van het land; 12.28 Mededelingen voor land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.41 Actualiteiten: 13.15 Onderne mend). NCRV: 14.00 Moderne orkestwerken. 14.55 De laatste thuisreis, hoorspel. 16.00 Nieuws. 16.02 Voor de jeugd. 17.00 Stereo: Volksmuziek uit Schotland (gr.). 17.15 Recht op en neer, cabaretprogramma. 11.30 Stereo: Lichte grammo foonmuziek. 17.50 Overheids voorlichting. 18.00 NCRV-Vo- caal ensemble en orgel. Hilversum II. 298 m. VARA 7.00 Nieuws en ochtendgym nastiek. 7,23 Lichte 'grammo foonmuziek (7.30-7.35 Van de voorpagina; persoverzicht) VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws. 8.11 Actualiteiten. 8.20 Lichte grammofoonmuziek (8.30-8.35 Voor de hulsvrouw) 8.35 Lichte grammofoonmu ziek. 9.00 Stereo: Klassieke or kestmuziek (gr.) 9.40 Schoolra dio. 10.00 Lichte grammofoon muziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Stereo: Moderne orkestmuziek (gr.) 12.22 Voor het platteland. 12.26 Medede lingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.29 Promenade orkest. 13.00 Nieuws. 13.11 Actualitei ten en kalender. 13.25 Stereo: Weens Filharmonisch orkest. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Voor de kinderen. 15.00 Stereo: Omroeporkest. 15-40 Pianoreci tal. 16.00 Nieuws. 16.02 Operet temuziek. 16.50 Stereo: VARA's Popshow. 17.20 Voor de Jeugd. Hilversum III. 240 m en FM-kanalen. NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Lichte vokale mu ziek. 10.00 Nieuws. 10.03 Nieu we langspeelplaten. 10.30 Ram blers Radio Reprises. NRU: 11.00 Nieuws. 11.03 Operette- klanken. 11.30 Muziek uit alle windstreken (12.00 Nieuws). 12.30 Musical fragmenten. AVRO: 13.00 Nieuws. 13.03 Ac tualiteiten. 13.06 Platenpro- gramma. 14.00 Nieuws. 14.03 Muziek-Boetiek. 15.00 Nieuws. 15.03 Arbeidsvitaminen. 16.00 Nieuws. 16.03 Verzoekplaten- programma. 17.00 Nieuws. 17.02 Actualiteiten. 17.05-18.00 Pla- tenprogramma voor automobi listen. Nederland I. KRO: 17.00-17.35 Voor de kinderen. België: 17.00-18.00 Jeugd tv. de opgegeven getallen kloppen. Maar wat bleek? Ook toen was er al een geavanceerde zaag en een aantal „dienaren" droegen voorgekapte boe- men aan die de keizer met ferme hand in schijven zaagde. De schij ven werden meegeteld. Misschien wel een desillusie voor de dagjesmensen van toen, want die gingen voor een attractie. Maar goed, de verzamelde pers rook wat aan de sfeer van toen; hoorde dat de keizer 500.000 neer geteld had voor het lege huis en dat hij 52 wagonladingen vol kostbaarhe den uit Duitsland mocht laten komen om Huize Doorn vol te stouwen. En vol werd het. Keizer Wilhelm moet zich in dat volgepropte, kleine huis echt wel als een gevangene gevoeld hebben, ondanks zijn snuifdozen en zijn vrolijke vriendenkring aan de wand in verf vereeuwigd. Prins Hendrik kwam er wel eens en koningin Emma. Koningin Wilhel- mina bleef tot het eind toe weigeren. Kamerdienaar Petersen, dïc 'Je kei zer nog meegemaakt heeft: „Göring is ook geweest. Die heeft zich slecht benommen. Hij wou markgraaf wor den". Eric Auer En nu is dan de keizer onderwerp van het boek van Dendermonde (eventjes over uit Amerika). Of ei genlijk de keizer zelf niet, maar Eric Auer, een Nederlandse zanger, die geweldig veel op de keizer lijkt en die door de Nederlandse regering ge bruikt wordt om de internationale moeilijkheden het hoofd te bieden. Er is namelijk sprake van dat Enge land de keizer wil ontvoeren om hem in Londen te berechten. Auer wordt op een presenteerblaadje aangeboden en de Engelsen kopen een valse kei zer. Dendermonde zegt het manuscrips van de onbekende Auer gevonden te hebben en het te hebben bewerkt. Hij kreeg geen inzage in officiële do cumenten, maar slaagde er toch in een sfeer van autenticiteit te verkrij gen. Bepaalde feiten kloppen won derlijk goed met de historie. Dat is te controleren, onder meer in het pas verschenen boek van de laatste vleu geladjudant van de keizer, Sigurd von Ilsemann, waarover in ons Zon dagsblad meer. Kom eens om een keizer is geen boek waar de spanning afdruipt. Het is zelfs vrij langdradig. Eric Auer heeft vele pagina's nodig om zijn zegje te doen. Rob Houwer Maar als script is het goed te ge bruiken, meent Rob Houwer, de film producent. Maar dan moet er wel veel in geschrapt worden. Dat moet Dendermonde zelf maar doen. Maar Max heeft andere plannen: hij zit in Amerika, wil daar nog een tijdje blijven („M'n laatste kans voordat de kinderen groot zijn"). Misschien brengt Houwers grootse aanpak verandering in die plannen. Niemand minder dan Alexander MacKendrick zou de film van Hou wer gaan regisseren. Alec Guinness wil de hoofdrol wel als Houwer met honderdduizend pond op tafel komt. Dan staan er nog op de lijst: Lili Palmer, en Cintha Berger als Eric Auers vriendinnetje. Enverder Gert Fröbe. Deze Nederlandse coproduktie zou maar liefst een miljoen dollar moeten gaan kosten. ZWOLLE De Schnitger-prijs 1968 is toegekend aan de heer Karei Brons te Hilversum, chef van de af deling muziek van de VARA. Hij kreeg de prijs, waaraan een geldbe drag van ƒ2000 is verbonden, voor zijn orgelcompositie Prismen. De jury, bestaande uit de heren Kees van Baren, directeur van het Kon. Conservatorium te Den Haag, sir Thomas Armstrong, directeur van de Royal Academy of Music te Lon den, en de Franse componist Jean Jacques Grunewald uit Parijs, over woog dat in Prismen de eigentijdse stijl op zeer gelukkige wijze is aan gepast aan de koning der instrumen ten en dat „voortdurend hetzelfde hoge niveau van muzikaliteit in het werk wordt gehandhaafd". Er waren 40 inzendingen uit dertien landen. Prismen wordt op 18 juni voor het eerst opgevoerd op het Schnitger-or- gel in de Grote Kerk te Zwolle. Schrijver Max Dendermonde met zijn geesteskind voor het huis, dat toch nog altijd met eerbied en, misschien, een klein beetje heimwee bekeken wordt: Huize Doorn, waar balling Wilhelm zoveel bomen „kapte". Nederland 1 NCRV 7.06 uur Twien voor tieners en twens. 8.45 uur De opera La Bohème op muziek van Giacomo Puccini, uitgevoerd door solisten, koor en orkest van het Teatro alla Scala te Milaan. 10.35 uur (HIRO) Een reportage van het 13e congres voor het geestelijk reveil. Nederland 2 NTS i De 8.20 uur De verovering van Maude Murdock. Als het er om gaat een vrouw te veroveren zijn de dubbel spionnen Kelly en Scott beslist geen doetjes. 9.10 uur Denk-beeld. Bewoners van de Bethaniën-buurt in Amsterdam voelen zich geschaad in hun be langen door het restauratieplan. Discussie tussen gemeenteraad en bewoners. 10.00 uur Informatie over de Mammoetwet. Deel 2: Het algemeen voortgezet onderwijs. Hilversum 1 KRO j 8.00 uur Werken van Nederlandse componisten. Magnificat van Marius Monnikendam en Symfonie nr. 1 van Oscar van Hemel en Concerto Rotterdam voor jazz-combo en symfonie-orkest van J. Andriessen. 9.00 uur Jan Starink in gesprek met Noord- en Zuid nederlandse schrijvers. 11.00 uur Doorpraten op de dingen in Contekst. \Hilversum 2 AVRO I 8.00 uur Het literaire spel Hou je aan je woord met o.a. Godfried Bomans. i 8.40 uur Oud plaatwerk, opnieuw opgepoetst door Herman Emmink. I 9.20 uur Van New Orleans tot Free jazz j 10.55 uur Muziek van eigen tijd in Signaal Elf jaar op lijndienst zonder vereiste brevet WASHINGTON De Amerikaanse organisatie voor de burgerluchtvaart onderzoekt grondig de brevetten van alle piloten op lijndiensten nadat men tot de ont dekking was gekomen dat Jimmy H. Lane sinds 1957 op de passagierslijn WashingtonNew York heeft ge vlogen, zonder daarvoor het vereiste brevet te hebben gehad. Deze lijn is een van de drukste ter wereld. Lane was in dienst van de Eastern Airlines die on langs geheel is overgegaan op straaltoestellen. Bij een onderzoek van de brevetten bleek toen dat Lane slechts over een brevet voor particuliere vliegtuigen beschikte. Lane kreeg direct zijn ontslag. 51 Zijn arm voor zijn borst om de marmotjes in hun eng verblijf te steunen, pakte hij met de andere hand zijn boekentas weer op en kwam onhoorbaar sluipend, ongezien op straat. Eenmaal uit het gezicht gaf hij wat meer lucht aan zijn beschermelingetjes, liep dan, met een hoofd als vuur omdat de mensen zo keken, in één ruk door naar school. Het bleek dat het een gemakkelijke opgaaf was de marmot jes een tehuis te bezorgen. Allemaal wilden ze er wel één hebben en verdrongen zich om hun vrijgevige medescholier. Hijgend van opwinding en innerlijk in opkomende drift over de spot die ze met hem staken, gaf Freek ze ten laatste aan één van de jongens, v;an wie hij wist, dat hij veel van die ren hield, een hond had en twee poszen. 'Juffrouw, wil je mijn beestje eens zien, 't Is zo'n lief marmotje...' Freek voelde zijn wangen gloeien bij het hoonlied, dat door één aangeheven, onmiddellijk door de anderen overge nomen werd. Maar het zinde hem niet zich kwaad te maken, het besef een goed werk te hebben volbracht, stemde hem mild. Toen hij voor het koffiedrinken thuiskwam, was er blijk baar nog niets gemerkt van de verdwenen marmotjes. Freeks hart had toch wel voelbaar geklopt op weg naar huis. Opgelucht at hij zijn boterhammen, praatte opgewekt met moeder. Ja, fijn weer was het buiten. Op sommige grachten reden ze al. Hij zou ook de ijzers maar eens uit het vet halen. Ik ga \7anav0nd naar de première van dat nieuwe toneelstuk, kom, je weet wel welk ik bedoel. Als het zo koud is zal ik maar geen erg gedécolleteerde japon aandoen, zou je niet raden? Freek knikte. Ga je alleen, moeder? Nee, met mevrouw Van Orst, je weet wel, dat jonge doktersvrouwtje. Alleraardigst typetje, vind je niet? 't Zal wel, Freek lachte, dat zal jij beter kunnen weten dan ik, maar ze speelt verduveld fijn piano. Toen hij thuiskwam die middag, het was al half zes, was zijn stiefvader thuis. Meteen dat Freek binnenkwam, wist hij dat het mis was, Wegen beende met grote stappen heen en weer, de wenk brauwen neergetrokken boven zijn ogen. Enfin, we zullen het wel uitvinden, hoorde Freek hem zeggen, zelf kunnen ze er niet vandoor zijn gegaan. Ik verwed er wat onder.... Toen hij Freeks groet hoorde, keerde hij zich, zijn zin. afbrekend, naar de jongen om. Zeg, we zitten hier met een raadsel, zei hij terwijl Freek zijn moeder een kus gaf, het hok van de marmotjes is leeg en ik weet zeker, dat ik het gisteravond goed heb gesloten toen ik er één uithaalde. De toon was koud en hard, van een kalmte, die Freek kende en vreesde. Wegen werd eigenlijk nooit driftig, maar juist die koude harde bedaardheid maakte hem zo meedo genloos. Om zich een houding te geven, boog Freek zich naar da haard en wreef zijn handen, wachtte op de rechtstreekse vraag; hij voelde hoe hij scherp werd waargenomen. Ook deze manier van ondervraging was tekenend voor Wegen, hij speelde graag met zijn slachtoffer. In de stilte tikte de pendule. Eleonoor zuchtte, de ring aan haar vinger ving een blauwe vonk van licht. Freek?... Hij keek op, vlak in de strenge ogen van zijn stiefvader diens blik omgreep de zijne en liet niet los. Waarom stal jij die marmotjes? Freek likte langs zijn lippen, maar richtte zich fier op, Hij was geen boeteling, hij hoefde zich nergens voor te schamen, Omdat u geen dieren waard bent, heb ik ze meegeno men, maar gestolen heb ik ze niet. Zijn stem klonk star van emotie, hij wist, dat het erop of eronder ging. Er onder natuurlijk, hij kon immers niet tegen dokter Wegen op, noch lichamelijk, noch geestelijk. Scherp zag hij de forsheid en de kracht van de ander, vreesde een slag, maar die kwam niet. Heb je ze verkwanseld? Weer die ijzige toon. Nee vader, ik héb ze gegeven aan een jongen, die van dieren houdt. Idioot, zei Wegen verachtelijk, diefachtige Idioot! Morgen heb ik immers weer andere proefdieren. Ga naar je kamer, we spreken elkaar nog wel. Freek ging, hoorde de zware voetstap hem volgen. Meine, wat ga je doen? riep Eleonoor benauwd. Alleen hem opsluiten, antwoordde Wegen laconiek, t voorlopig... Maar 's avonds toen zijn moeder naar de schouwburg was, kwamen de straffen los. Drie dagen moest hij buiten de schooltijden op zijn kamer blijven, zijn moeder mocht hij in die tijd niet zien en dokter Wegen zou de rector ook inlichten, dan wisten ze daar wat voor een dief hij wel was. Onmachtig, de handen fel dichtgeknepen, hoorde Freek zijn vonnis aan. Vernederd voelde hij zich tot in het diepst van zijn wezen. Verslagen, opgesloten.,, en wat het ergste was: voor niets. Want al waren deze marmotjes gered, mor gen kwamen er weer andere, hij wist dat dit geen loze bedreiging was geweest. Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11