Praktijk moet idealen mammoetwet bewij zen Schoolzwemmen in de overdekte Ook toeristenbelasting in Katwijk en Noordwijk? 'n Shaggie? Ja,wat graag, de échte zware wan de Weduwe AUTO' L_ Voorzitter Boogaard op Inspectiedag: Krans voor Jo Vincent CHEPWm EILEN EN ZEILEN Je reinste tabak. Lekker zwaar en pittig. Geurig tot de laatste lange draad. Al Jaren aan de top voor mannen die «zwaar» voor hun geld willen hebben. Modelwasserij Thijswijk N.V. EEN NET MEISJE voor de administratie „Leiden en Omstreken" G.A. EEN MEISJE Badstof baby cape ƒ7.95 OVERDUIN NIEUWE HUREN Autoverhuur TIP TOP TE KOOP i mmm K-V-' PULLMAN NIEUWE LEIDSE COURANT DINSDAG 26 MAART 1968 LEIDEN De vraag of de dit jaar in werking tredende „mammoet wet" voldoet, zal de praktijk moeten beantwoorden, zei vanochtend in de Stadsgehoorzaal voorzitter Alb. Boogaard in zijn openingswoord voor de 71ste algemene vergadering der „Vereniging van onderwijzers en onder wijzeressen in de inspectie Leiden". Hy releveerde, dat de grond gedachten van deze wet in andere Europese landen, zoals Engeland, Joegoslavië, Zweden en Frankrijk, veel eerder zijn gerealiseerd. Men is nu in tijdnood gekomen. Dit jaar worden ook op alle scholen, „Ons bekruipt de vrees, dat het toch die niet deelnamen aan experimen- LEIDEN Gisteravond had ten huize van dr. M. A. van Dongen te Leiden een geestdriftige huldiging plaats door de leerlingen van mevr. Bos-Vincent ter gelegenheid van haar 70ste verjaardag. Deze wereld beroemde zangeres, die triomfen vierde, trok zich op 55-jarige leeftijd terug. Behalve onder Mengelberg heeft zij onder alle beroemde diri genten uit die dagen gezongen. Haar naam was een begrip geworden, me de ook door haar onvergetelijke re citals. Maar ondanks haar beroemdheid is Jo Vincent (want zo kent iedereen haar) de eenvoudige en hartelijke vrouw gebleven. Daarvan kunnen haar leerlingen getuigen. En dat hebben zij gisteravond willen doen. Zij hebben haar in de bloemen ge zet, letterlijk en figuurlijk door een krans te vlechten van aria's en lie deren. Mevrouw Van Dongen, die zelf ook tot de leerlingen behoort, was de spontane gastvrouw van ongeveer 80 gasten. Het is ondoenlijk allen die met hun stem hebben getracht die bloe menkrans te vlechten te noemen. Dit lag ook buiten de bedoeling van deze avond. Maar twee namen mo gen wel genoemd worden, namelijk van de pianist de heer Raas die al die zangers en zangeressen moest begeleiden en dit knap heeft gedaan, en Han Kapaan, de hoboïst, die ook nog een prachtig geblazen solo ten beste gaf. ten, de brugklassen van start gaan. niet allemaal zo mooi zal worden als op papier is geschetst". In elk geval is bezinning nodig op het leerplan van het basisonderwijs. Ook doel stelling en werkwijze van de ver eniging vragen om bezinning. Men kan zich afvragen of deze vereniging haar activiteiten moet blijven be perken tot de jaarlijkse inspectiedag, aldus de heer Boogaard. Leermoeil ij kh eden „Onze taak tegenover kinderen met leermoeilijkheden" was de ti tel van het onderwerp, dat de heer N. Y. Vlietstra, hoofdinspecteur van het buitengewoon lager onder wijs. behandelde. Hij stelde, dat een school zonder kinderen met leermoeilijkheden en dus zonder zittenbldjvers, een wonderlijke zaak zou zijn. Het één is niet los te denken van het ander. Soms schiet het verstand van deze kinderen tekort maar er kunnen ook bijvoorbeeld totaal andere interessen in het geding zijn. Leermoeilijkhe den komen daarom zowel voor bij zwak-intelligente kinderen voor als bij begaafde kinderen. Het onderkennen van het wezen der leermoeilijkheden moet primair staan. In grote lijnen kunnen drie groepen worden onderscheiden: leerbelemmering en leergestoord- heid. Zelden komen deze geisoleerd voor maar het is ter wille van een goede aanpak nodig te weten, waar het accent ligt. Bij de leergebrekkigheid is er een zich instellen op het leervermogen nodig. Bij de leerbelemmering streeft men naar het wegnemen van het geen het kind hindert en bij de leergestoordheid wil men tot herstel van het leervermogen komen Deskundigen Bij het onderscheiden van kinde ren met leergebreken zal de onder wijzer moeten' worden bijgestaan door een psycholoog, een medicus en een maatschappelijk werker. Het kind met leermoeilijkheden vraagt immers benadering van deskundigen uit verschillende vakgebieden. Wel zal de onderwijzer de taal van deze deskundigen moeten verstéan hij zal immers een didactisch ant woord moeten weten te geven op wat zij constateren. Daarnaast le vert een goede observatie van kinderen door onderwijsdeskundi gen niet-onderwijsdeskundigen be langrijk materiaal voor het her kennen van de moeilijkheden. Bij de bestuursverkiezing werd in de vacature-mej. Alting mej. A. W. van Exel te Oegstgeest gekozen, in de vacature-De Geus de heer W. v.d. Plas te KaKtwijk en in de ulo-vaca ture de heer H. A. Schnaar te Lei den; penningmeester R. H. Muntin- ga werd herkozen. Vanmiddag bracht het pantomime theater Carrousel onder leiding van Rob van Reyn het programma „Zwart-witr". Twee weken zitten na kerstdiner DEN HAAG De bemanning van een politieauto zag in decem ber op de Gooweg in N o o r d w ij k een automobilist naderen die opval lend langzaam reed en, ook na ge waarschuwd te zijn, groot licht voerde. Bovendien bleef de man met een uitgestoken richtingaanwij zer rechtdoor rijden. Aangehouden bleek de man, een 52-jarige veehouder, onder invloed van drank te verkeren. Voor de Haagse politierechter gaf hij giste ren toe tijdens een kerstdiner niet op een droogje te hebben gezeten. Na afloop had hij een kennis naar Noordwijk willen brengen. De officier eiste de minimum straf, twee weken gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rij bevoegdheid. De verdediger voerde aan dat zijn cliënt door die straf ernstig gedupeerd zou zijn, maar de rechter bleef onvermurwbaar en vonniste conform. Weer inbraak in Katwijkse school KATWIJK In de gemeentelijke opleidingsschool aan de Voorstraat is ingebroken in de nacht van zon dag op maandag. Er wordt onge veer f 20 aan kleingeld vermist. Men kwam binnen door verbre king van een w.c.-ruit. Ook werd de ruit van een tussendeur vernield. De laatste tijd is herhaaldelijk in gebroken in scholen te Katwijk. LEIDEN In de overdekte slaagden voor de zwemproef Jan Willem vd Maas; Johan Mieremet; Sylvia Leemans; Marianne de la Rie; Hen- ny Ravensbergen; Diana Bavelaar; Corry Kershol; Marleen Dickhoff; Carla Later- veer; Mary Blzot; Johnny Meyers; Peter de Krulff; Rob Sloos; Annie Gussehoven: Netty Boers; Ttny Springer; Anneke de Boeff; Yvonne van Steenbergen; Wllly Luyten; Nico de Groot; Peter Prins; Wim de Groot; Jan Griekspoor; Jan Pet, Kees Roest; Stef v Vliet; Arie Jonker; Stepha- nes Osty; H. Ruardy; Marianne Kroon; D. v. Buren; Wanda Ditmer; M. Coorn; Alb. Dunkljacobs; Han v Asten; Huig van Beelen; Kees Donker; Henny Wetse- laar; Ronald Klink; Pleter Hemerlk; Greetje van Es; Wilma van Meygaarden Ronny Robijn; Just Eekhof; Onno Glastra van Loon; Llesbeth Sollie; Bert Bavelaar; Joec Pijl; Henk v.d. Linden; Kees van Tongeren; Herman Kelfkens; Ad Augusti- nus; Eef Groot; Jos Tuythof; Sjor.s Versluys; Freddy de Jong; Peter Hart- wijk; Everhard Waasdorp; Lucas Jansen; Peter v.d. Meij: Frans WLsse: Gerard Beu- gelsdljk; Dickey Meyer; Johan Hemerlk; Koos v.d. Star; Leo Dolle; André v.d. Horst; Arnold Kukler; Rens Kamps; Frans Turk; Ton Kokshoorn: Gerry Me.skers: Ti- mo Mank; Mieke Lodder; Marcel vd Poll; Carliesn Visser; Lewan Marquenie: Bram van Soest; Peter van Gent; Martien SchlagweinFreek Duy verman; Tonny v.d. Born: Henri Das; Koos Verhoeven; Toos Schroef. Peter Bey: Arle Wout Theil, Sophia van Dijk: Hanneke Bentvelzen; Ja- quellne de Rooy; Paul Tap; Marjolein Bresser; Inge v.d. Werf; Libuse Hrouda; Sjaak de Tey; Nelly van Haalem; Sylvia Hermans; Ciska van Dam; Rla Laman; Ellen Capel; Marianne de Mooy; Theo Overdljk; Wllly Bles; Hans Starrenburg; Hans v.d. Werf; Hans de Nobel; Margreet Harteveld; Ilone Onvlee; Marijke Basti- aan; Llesbeth Houweling; Jan Ruwaard: Rla van Leeuwen: Walter Honders; Astrld Honders: Elly Langezaal; Wim de Wit; Wllly de Vos; Marianne de Boer; Greta Hey mans; Hennie Zweistra; Coby Collee; Reny Sverojo: Gonny v.d. Born; Jopie de Koning; Gennie Schepers; Lidy Duy ken: (Van een onzer redacteuren) NOORDWIJK-KATWIJK Het ziet er naar uit, dat binnen afzien bare tijd in de kustplaatsen een toe ristenbelasting wordt ingevoerd. De meeste kustgemeenten staan achter het voorstel hiermee een begin te maken. Deze zaak is in een nieuw stadium van ontwikkeling gekomen nu in het dezer dagen ingediende wetsontwerp tot herziening van het gemeentelijk belastinggebied een nieuwe bepaling over de logeerbelasting voorkomt. Wij meldden dat vorige week. Tot nog toe was de heffing van toeristenbelasting omgeven met be perkende bepalingen. Gasten die in gemeubileerde kamers, bungalows en tenten verbleven, mochten niet on der deze belasting vallen. Onbillijk Omdat het in de kustplaatsen voornamelijk om deze categorie gas ten gaat, was afgezien van invoering van de toeristenbelasting. Steeds duidelijker werd echter, dat het niet langer aanging de inwoners van de ze plaatsen helemaal te laten op draaien voor de dure extra voorzie ningen die in verband met het toe risme moeten worden getroffen. Plaatsen als Katwijk en Noordwijk krijgen uit de rijkspot evenveel geld als gemeenten van gelijke grootte, die geen extra toeristenuitgaven hebben. De badplaatsen staan even wel voor grote investeringen voor de aanleg van parkeerplaatsen, het ver beteren van wegen, hogere uitga ven voor politie en brandweer enz. De vereniging contact Noordzee kustgemeenten, die deze zaak ver scheidene malen bij de regering aan hangig heeft gemaakt, is van oor deel, dat alle kustgemeenten moeten meedoen om een valse concurrentie- element de kop in te drukken. De bedoeling is, dat hotel- en pen sionhouders en kamerverhuurders de belasting in hun prijzen incalcule ren. Per gast per overnachting zou dat op een verhoging van ongeveer vijftien cent neerkomen. Lia Verhoeven; Mirjam Koster: Theo Mank: Lody Tros; Willy de Romijn: Jac ques v.d. Nieuwendijk; Wllly Honsbeek; Rietje Stokkel; Cor Bronk; Joke Verhoog. Voor het diploma geoefend zwemmer slaagden: Sjaak den Os; Terry Uffink; Henk Gijsman; Sam Holswilder; Wilma" de Graaf; Adrie Ouwerkerk; Wllly van Rijn; Kees v/d Hulst; Friedtjof Tuinman; vin cent Montanes; Johan Peer; Rla Heemskerk: Nicolet van Reisen; Martien Wegman; Victor Rouppe v/d Voort; Bea Schlagwein; Gerry Platteel;, Mlep van Zeist: Ankie Koster; Coby van Gent; Wol ter Dietz; Paul de l'Ecluse; Danie Bekooy; Thea SJaardema; Marian v/d Woerd. Bert Koolhaas; Monique Matze; Wllly Korthaas; José Ouwerkerk; Tineke Kikkert: Yvonne Nlevaart; Mary van Iterson; Sjaak v/d Reyden: Use v/d Pom- pe; Peter Hulsbos; Jacques v/d Worp; Kees Springer; Joop de Boer: Atie Era dus; Dick Mieremet; Irene v/d Kooy; Tineke Ouwerkerk; Annemieke Doove; Jacqueline Vernet; Peter van Emmerik; Anja van Emmerik: Els Gijbeis; Wim Verhoeven; Herbert van het Veldt: Fred dy Bekken; Hans de Wit; Alex Stolwijk; Ronnie Wijnen; Henny de Bruyn; Wllleke Kisman; Greetje Carlie; Nelly Kelder; Freek Rienks; Jan Kapaan; Ton de Bruin; Piet van Greuningen: Arie Kraay- enoord; Arle van Veen; Koos Brugman: Martien Herreur; Henk Noest; Wouter Mleloo: Paul Mulder; Judy Mulder; Maud Struyvenberg; Mariska Beentjes; Emilie van Houten; Bella Klassen; Nelleke Hen- neman; Egbert Jan Zweers; John Voor- douw; Attie de Goede; Rob van Mus- VALKENBURG De afdelingj Valkenburg van de CHU en de AT houden morgenavond 8 uur een combineerde ledenvergadering in zaal van de Geref. kerk. Op d« avond zal door de wethouders Vis en P. Langeler gesproken wo den over „Gemeentebeleid". scher; Joost Schoonwater; Kees vensbergen; Henny Rijsbergen; Joke J vensbergen; Fred Dusoswa; Peter kaik; Wolter Brouwer; Egon Smulde Hanny'de Nie; Willem Bavelaar; Jos t Dlemen; Frans Compeer; Hans Pa; Kees van Dam; Anneke Haak; Roni Baak: Adrie Koomen; Plet van Bohemt Rudy Post; Eddy Nozeman; Rob Berge Rob v/d Meyden; Nelly v/d Sleet; landa v/d Maarel; Henny Schouten; J; ny Boogaards; Paul den Heete Christien Knevel: Henny Sloos; Holswilder; Marja Stouten; Joke Lot Ria Waasdorp; Leo Aarts; Joop Oosten; Hans Wljers; Dick Wolters; v/d Heiden; Bep v/d Hulst; Joke Dubb deman; Eli Slnteur; Huub Koppens: Kc v/d Dop; Okke Devllee; Johanna Nonfa Marjo Bavelaar; Carla Smit; Ellen y Berkel; Constance Oosterbaan; Robooi Kuisen; Robby van Oosterom; Cilly ManTom BoomPiet van Teylinge Wim Mol; Jack Verhave; Nico Vos; Pet|Q01 van Wingerden; Monica de Kongin; mon Hamerllng; Bianca de Jong; Wout|,„ Holverda; Wim v/d Hulst; Anuska v - Huizen: Dorien Hoogenboom; Rlene v/d Steen; Ria v/d Kooy; José v Ka Haasteren; Marian de Groot; José Kam wp huis; Ineke Koppers; Carla van Rosse berg; Tineke van Bohemen; Agt> 9e Zwetsloot; Margreet Zandbergen; Wille dir Hartevelt; Jetty Smolders: Mark Uni Niek Peters; Mleke de Wekker; Marljl van Rijn; Hans Romijn; Anthony vi 0" Klarenbosch; Jos v/d Drift: Jaap Hol Piet van Veen; Ria van Seggelen; Mar lein Giezeman: Kees Onderwater; Will Rietkerken; Cok Laterveer Acmaea 25 ZW Bermuda Archimedes 25 Cristobal nr Curacao Asterope 25 W Landsend Algol 25 Antwerpen nr Amsterdam Algorab 26 Santos Alkes 25 O Martinique Alnitak 25 W St Helena Ampenan 26 Genua verw Amsteldiep 25 Yokohama nr Shanghai Ameland 31 Wilmington verw Atys 25 ZO Little Quoin Alcor 26 Las Paimas verw Barentsz 23 Manchester Bovenkerk 25 ZO Las Paimas Bengkalis 26 Singapore verw Bllliton 25 Gibraltar Cinulla 25 NO St Maarten Cartago 25 Z Guatemala Coral Acropora 25 N Antigua Caltex Madrid 25 ZO St He lena Caltex Nederland 25 ONO Belra Ceres 25 Buenaventura nr Guayaquil Dallia 25 E sldex verw Diloma 2f N Kp Villano Dlone 25 Z Ceylon Dulvendrecht 25 ZO Krup Daphne 25 O Mogadiscio Eemland 25 ONO Kp St. Vin- cetn Esso Amsterdam 25 ZO Mia mi Geestland 25 NO Gua d« Gulf Swede 25 W Lissabon Grotedijk 25 ZW Valentia Giessenkerk 25 ONO St Hele- Gabonkust 25 ZW Ouessant Gulf Hansa 25 Z Monrovia Gulf Hollander 25 NNO St Helena Hoop 25 vn Venetië Hollandsdiep 25 ZW Reunion Katelysia 25 Colombo Koningswaard 25 ONO Car tagena Korenia 25 ZO Madagascar rvieosia 25 W Canarische eil Kaap Hoorn 25 Piraeus verw Kloosterkerk 25 OZO Sydney Kieldrecht 25 OZO Lourenco Marques Langkoeas 25 TJlrebon nr Djakarta Limburg 25 OZO Sabang Laarderkerk 25 NO Moga discio Lion of Judaj 25 WNW Wal visbaai Lolrrelloyd 25 Sapier nr Bal- bao Macoma 25 NNO Kp Fi- nisterre Mentor 25 NO Ouessant Moerdijk 25 OZO Bermuda Merwehaven 25 NNO Kp Vil lano Meerdrecht 25 NW Freetown Magas 25 ONO Palermo Munttoren 25 Z Bombay Musllloyd 25 WZW Karachi Maarsbergen 25 W Kp Caxl- ne Mare Iratrum 25 Kopenhagen nr Rotterdam Mijdrecht 25 ZZW Athene Nassauborg 25 ZW Ouessant Nederlinge 25 Cristobal nr Duinkerken Nedërweser 25 O Kp Alguhas Nederrijn 25 N St Helena Nushaba 25 ZO Kreta k o Ondi-na 25 ZZW Colombo 1 Ouwerkerk 25 ZO Kp Gado Oostkerk 35 NNO Las 1 mas Poeldijk 25 Vera Cruz Philippia 26 Arzes verw Prins Alexander 26 Montr Prinses Margriet Mona eiland Prinses Anna 25 O Gibrail Randfontein 25 ZO Kp 1 Schielloyd 25 Z Madagas Slllndoeng 29 Bahrain Solon 25 ZW Azoren Straat Cook 25 ZZW Perth Stad Vlaardingen 25 Tara nr Philadelphia Straat Colembo 26 Brlsb Schouwen 4 Singapore vi Sloterkerk 25 ZZW Las I mas Steenkerk 25 n Kp Finite °P Stentor 25 W Bordeaux spi Servaaskerk 25 ONO During Sliedrecht 25 Bilbao ry Straat Singapore 25 Pt Eliu beth nr Durban I'" Togokust 25 Antwerpen Hamburg Vlvipara 25 Z Sokotra Velox 25 Dungeon Vlieland 25 Gothenburg Stockholm Westertoren 25 Hongko. verw let M; Jackso-nvisp' Bé Melbour n. Westerkerk Wlssekerk 25 W Perth Zaria 25 ZO Zanzibar at Zonnekerk 25 ZW Freeto vraagt Zij, die reeds kantoorervaring hebben en in het bezit zijn van het diploma M.U.L.O. en typen, genieten de voorkeur. Soil, dagelijks aan het kantoor. Pickéstraat 35. des avonds Pickéstraat 45, Noordwijk-Binnen. De Coöp. Groenten-, Fruit- en Bloemenveiling Vereniging Zoeterwoudsewcg 2 Leiden vraagt op korte termijn voor kantoorwerkzaamheden, welke tevens opgeleid zal worden voor het ponsen van gegevens. De opleiding geschiedt tijdens de kantooruren. Leeftijd 1719 jaar. Sollicitaties te richten aan bovengenoemd adres. tel. no. 01710-22541. K VOUW MIJN HANDJES 3.251 "r*c 5.per dag. St Aagtenstraat 14 Telefoon 25709 RECTIFICATIE LEIDERDORP ANNA VAN BURENSTRAAT WOONHUIS voorzien van C.V. folie) en met voor- en achtertuin. BEVAT: woon-zitkamer, 3 grote slaapkamers, 1 kleine slaapkamer, douche met vaste wastafel. LEEG TE AANVAARDEN. VRIJE VESTIGING Koopprijs 49.000,k.k. I AL ONZE AANBIEDINGEN GESCHIEDEN VRIJBLIJVEND I INLICHTINGEN TIJDENS KANTOORUREN o o ••'O IMog een j nachtje [slecht] slapen en dan...'n <8 Probeer niet langer uw maat aan te passen aan uw matras. Pas uw matras aan; neem een PULLMAN De lengte van de mensen is zeer verschillend, daarom maken wij Pullman matrassen van zeer verschillende afmetingen. Dat moet wel, want hëbt u wel eens op 'n te korte matras gelegen? Dan weet u hoe het aanvoelt als voeten in IJsland logeren... De mensen van nu zijn veel langer dan die van een halve eeuw geleden. Bij deze "groei" zijn de Pullman matrassen aangepast en daarvan profiteert u ook als u niet zo groot van stuk bent. U slaapt fmmers veel beter in een royaal bed", waarin u zich heerlijk kunt uitstrekken I Ruim slapen is gezond slapen. Naar maat Pullman matrassen zijn verkrijgbaar in standaardmaten die variëren van 78x188 cm tot 138x198 cm. Maar als u toch liever een Pullman-naar-maat hebt, maken we die gewoon voor u. Ook dan kunt u de bekleding op staal kiezen uit vele exclusieve kleuren en dessins. Is deze service overdreven Beslist niet! Het is van groot belang dat uw lichaam volkomen ontspannen ligt, want eerst dan krijgen uw spieren rust. In elke Pullman matras is een maximum aan research, vakmanschap en kostelijk materiaal verwerkt. Wij kun- Voor inlichtingen en folders: N.V. Pullman Matrassenfabrieken - Zwijndrecht nen ons niet veroorloven dat het effect van dit alles vermindert doordat de matras niet "past". Als u zeer zwaar bent of als uw dokter u een harde ligging heeft voorgeschreven, wordt uw Pullman zonder prijsverho ging van een extra stevige binnenvering voorzien. Voor degenen die een matras met een polyether binnen werk prefereren is er de Pullman Dumoflex. Dit mate riaal heeft op den duur 20% meer weerstand en veer kracht. Dat kunt u zo direct niet vaststellen, maar na enkele jaren wel. Dan is een Pullman Dumoflex nóg stevig en elastisch en zo bliift hii heel, heel lang. Opletten f Het binnenwerk van een Pullman matras is erop bere kend, uw lichaam volmaakte rust en steun te geven, maar daarbij is de juiste maatverhouding van het grootste belang. Overleg daarom met uw winkelier wat u precies nodig hebt. Dat geldt voor een Pullman matras maar ook voor een Pullman Boxspring Combina tie. Het raadplegen van 'uw winkelier kost u enkele minuten, maar u zult er 8 uur per etmaal plezier van hebben. Een goede nachtrust en een gezonde ligging zijn dat kleine beetje "moeite" meer dan waard I

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 10