DORPSKERN BINNEN EEN UUR IN DE AS GELEGD ISRAËL Duits meisje (15) door Nederlander gedood Valse Rembrandts in New York Ook Palmer genoemd als opvolger Uit de Haagse hof geplukt 7 gezinnen bestaande uit 47 personen dakloos Rode haan kraaide in zes plaatsen BRUTALE WALTER M Hiswa sloot met een record aantal bezoekers Spanning neemt toe in de Duitse regeringscoalitie Betoging tegen Grieks bewind Een miljoen voor DAF-personeel Nieuwe organisatie Afrikaanse staten Tevreden Westmoreland in mei uit Zuid-Vietnam Cubanen vluchten naar Ver. Staten Hagelstenen van een kilo zwaar Wrak Nederlands schip gevonden Transavia met helikopters naar Noordzee 1*11 MAANDAG 35 MAART 1968 RUSTENBURG Zeven gezinnen, samen 47 personen tellend, zijn in de nacht van zaterdag op zondag dakloos ge worden toen vier boerderijen en twee woonhuizen afbrandden in de buurtschap Rustenburg tussen Alkmaar en Hoorn. Nie mand liep letsel op, maar de materiële schade beloopt een zeer groot bedrag. beroep doen op het Nationale Ram penfonds. De brand had verbazingwekkend snel om zich heen gegrepen. Het ge hele drama speelde zich binnen een uur af. Enkele slachtoffers hadden niet eens de tijfd om een jas over hun pyjama te gooien. De brand begon in het woonhuis, annex groentewinkel van de uit ze ven personen bestaande familie N. Koppes aan de Drechterlandsedijk. De harde wind nam ogenblikkelijk de gloeiende rietjes van het dak op zijn vlucht mee en een kwartier daarna stond ook de er tegenover ge legen boerderij, bewoond door de fa milies Borst en Holleberg, resp. uit zeven en'adht personen bestaand, in brand. Vandaar sloeg de brand weer over op het woonhuis van de familie Mak, die drie personen telt en op de boerderij van de uit vier personen bestaande familie Diepen. Nog twee boerderijen, nl. die van de familie Stuyt, bewoond door zeven personen, en van de weduwe M. Stuyt en haar tien kinderen werden een prooi van de vlammen. Enkele tussengelegen kleinere woningen bleven gespaard. De boerderijen waren kwetsbaar doordat zij met een rieten dak waren bedekt. Zij brandden geheel af. Spontane hulp De brandweer uit Alkmaar, Hoorn, Heerhugowaard, SChermerhorn en Avenihorn waren urenlang bazig met het blussen. De plaatselijke bevol king die in een nacht een gedeelte van de dorpskern heeft zien verdwij nen, heeft spontaan hulp geboden. Er deden zich gelukkig geen per soonlijke ongelukken voor, maar in de boerderij van de familie Borst kwamen zestien varkens en in de boerderij wan de familte Holleberg twee koeien in de vlammen om. Het overige vee in de verschillende boer derijen wist men te redden. De ge troffen families waren verzekerd te gen brandschade, maar het is te be zien of deze verzekeringen de verlie zen dekken. Burgemeester De Nijs zal zich met zijn wethouders beraden op de hulp verlening. Hij hoopt dat de uitge brande bedrijven snel kunnen wor den herbouwd en niet meer met rie ten overkappingen. Hij zal ook een Walter Is de deugniet van Was senaars Dierenpark. Als je hem zijn gang laat gaan, zet hij de hele boel op stelten. Zoals giste ren, toen hij de kleine Tineke ontmoette, wachtend in haar wandelwagentje op mamma, die even wat lekkers was gaan ko pen. Wat kuurde onze driejarige chimpansee nu weer uit? Met zijn vriendelijkste gezicht liep hij op het boodschappennet, dat aan het wandelwagentje hing, toe, wurmde er met grote behendig heid Tineke's (gevulde) zuigfles uit en begon het vocht met smaak te verorberen. Een pruillip van Tineke, die onmiddellijk ver dween toen de directie van het park acuut was overgegaan tot het geven van enig smartegeld, dat niet alleen voorzag in een nieuwe speen en een fles andere melk, maar ook nog in een glas lekkere limonade. Wat Tineke betreft mag Walter nog eens zo brutaal zijn. (Vervolg van pag. 1) i De Amerikaanse ambassadeur loldberg kon zich met de resolutie erenigen omdat zij rekening houdt iet alle soorten van geweld die in trijd zijn met het bestand, dus zo- rel militaire repressailles als ter- eurdaden. Zijn Russische collega Jacob Malik !ag in de resolutie een „ernstige larschuwing aan de Israëlische tremisten, die hun onverantwoor- rlijke en avontuurlijke politiek jortzetten'. Zaterdagavond was de Veiligheids- ïd gestuit op een resolutie die was jediend door India, Pakistan en rnegal. Hierin werd Israël gewaar- huwd dat herhaling van de actie in donderdag tot gevolg zal heb- ;n dat de Veiligheidsraad „stappen lals in het Handvest van de VN jn voorzien" zal nemen. De Westelijke landen maakten be vaar tegen deze formulering om it hiermee volgens hen alle schuld Israël zou worden geworpen en norbij zou worden gegaan aan de rabische aanvallen, die de aanlei- ng voor de Israëlische strafexpedi- Se waren. Koning Hoessein van Jordanië ziet de Israëlische aanval geen vergel- lingsactie tegen Arabische terroris- tencentra. Israël had de bedoeling Ie Arabische tegenstand te breken, lei de vorst zaterdag in Amman. J)e hele operatie was een misslag in onze mensen hebben hun manne tje gestaan." Dat Israël later sprak over een .beperkt doel", was alleen maar een poging om de nederlaag te verber- Wanhoopsdaad in Bremen BREMEN De 43-jarige bouwvakarbeider W. K. uit Harkema-Opeinde (Friesland) heeft zaterdag in Bremen met een jachtgeweer in het bijzijn van de politie zijn 15-jarige Duitse vriendin Ingrid Ratke doodgeschoten. De politie kon nog net voorkomen dat de man daarna de hand aan zichzelf sloeg. Volgens mededeling van de politie had het paar, dat elkaar al meer dan driekwart jaar kende, besloten samen het leven de rug toe te keren. Vrij dagavond namen zij een grote hoe veelheid slaaptabletten in, die echter slechts verlammingsverschijnselen ten gevolge hadden. De ouders van het meisje gaven hun dochter zaterdagmorgen als ver mist op, omdat Ingrid 's nachts niet thuis was gekomen. Zij suggereerden de politie dat hun dochter wel eens bij de bouwvakker zou kunnen zijn. K. woonde als gastarbeider in Bre men. Toen de politie op zijn adres aanklopte werd er niet opengedaan, waarop een van de mannen op het balkon van de kamer klom. Door een openslaande deur zag hij het paar AMSTERDAM Met een bezoe kersaantal van 197.490, wat ruim 18.000 meer is dan vorig jaar, sloot gisteren de 13e Hiswa in de nieuwe RAI te Amsterdam. Over de behaal de resultaten waren de deelnemers unaniem van oordeel, dat deze stellig beter waren dan vorig jaar. Over de gehele linie zijn namelijk tevre denstellende zaken gedaan. In de kampeersector was ook nu weer een tendens naar beter en duurder mate riaal merkbaar, alsmede naar steeds geraffineerdere accessoires om het gezinskamperen nog meer comforta bel te maken. gen. Israël wilde volgens hem op nieuw een groot stuk Jordaans grondgebied bezetten. Gisteravond hebben Israëliërs «n Jordaniërs een kort artillerieduel ge leverd in een Jordaans dorp ten zui den van het Meer van Galilea. Van doden Is geen melding gemaakt. De man stond op en mompelde dat hij open zou doen, waarop de agent terugklauterde. Op dat moment hoorde de agent een schot en zag hij de fries het geweer op zich zelf richten. De poli tieman deed een gewaagde sprong door het glas en wist de man het geweer te ontrukken. K. liet zich daarna gewillig arresteren. De ouders van het meisje hadden de Nederlander zes maanden geleden door de rechter laten verbieden met Ingrid om te gaan. Desondanks had hij zijn vriendin telkens weer meege nomen naar zijn kamer. Voor een dergelijk feit was hij kortgeleden tot een boete van 200 mark veroordeeld. K. is al vaker veroordeeld ge weest en heeft geruim tijd in inrich tingen doorgebracht. De zeven gezinnen zijn intussen bij familieleden, kennissen en buren on dergebracht. De oorzaak van de brand is nog niet bekend, maar men vermoedt dat de schoorsteen onder het rieten dak van het woonhuis van de heer Koppes aanvankelijk van bin nen vlam is gaan vatten. Nog meer branden Niet alleen in Rustenburg maar ook op andere plaatsen in ons land heeft brand gewoed. In Baarn verwoestte in de nacht van zaterdag op zondag een brand twee woningen en een schuur. Ook hier vielen geen slachtoffers maar de schade wordt voorlopig geschat op 50.000 gulden. De brand is ontstaan in een autowerkplaats door een om gevallen blik benzine. In Krommenie vernielde zaterdag middag een felle uitslaande brand een woonhuis. Van de inboedel kon niets worden gered. De 70-jarige be woonster had in de keuken een pe troleumstel aangestoken. Vermoede lijk doordat' 't toestel ging loeven is brand ontstaan. In Amsterdam woedde zaterdag morgen een felle brand in twee wijn-, meel- en tabaksopslagplaatsen in het oude entrpo aan de Hoogtekadijk. De oude entrepo aan de Hoogtekadijk. De schade is aanzienlijk. Zondagmiddag verwoestte een BONN De christen-democra tische minister van binnenlandse za ken In West-Duitsland, Paul Lücke, heeft gezegd dat hij overweegt zijn ontslag in te dienen. Naar van welin gelichte zijde wordt vernomen is hij ontstemd over het besluit van het SPD-congres om het debat over wij ziging van het kiesstelsel uit te stel len tot na de algemene verkiezingen van 1969. De christen-democratenzijn voor verkiezingen volgens het meerder heidsstelsel, waardoor kleine partijen worden uitgeschakeld. Zij zeggen dat met de socialisten bij het aangaan van de coalitie in december 1966 is afgesproten dat in 1969 een besluit zou worden genomen over het kies stelsel. Van socialistische zijde zegt men, dat de socialistische ministers toen alleen voor zichzelf hebben gespro ken en niet namens de partij. De Vrije Democraten (FDP) van Noordrijn-Westfalen en Hessen heb ben op hun congressen in Dortmund en Kassei het aftreden van minister Lücke geëist. Hij heeft zo vaak in het openbaar onwaarheden verteld, zeg gen zij, dat hij niet meer te vertrou wen is. Bovendien vinden zij hem te autoritair. 400 mensen dakloos TOKIO Op Kioesjoe, het zuide lijkste eiland van Japan, zijn van nacht door aardschokken vierhouderd mensen dakloos geworden. brand zestig hectare dennen en heide in het natuurreservaat Meiweg te Herkenbosch op de Neder lands-Duitse grens. Vijftig brand weerlieden uit Roermond en Duitsland hebben de hele zondagmid dag tegen het vuur gevochten. De politie meent dat de brand is ontstaan doordat een jongen een brandende sigarettenaansteker had laten vallen. Bij Rheden ging gistermiddag 2'/* hectare heidegrond door brand verlo ren. Het vuur greep, aangewakkerd door een felle wind, in de kurkdroge heide snel om zidh heen. De brand is ontstaan door onvoorzichtigheid met open vuur. UTRECHT Ter gelegenheid van de Griekse nationale feestdag vandaag, waarop het begin van de vrijheidsoorlog in 1821 tegen de Turken wordt herdacht, is zater dagmiddag in Utrecht een demon stratie gëhouden voor het herstel van de vrijheid en democratie in Grie kenland. Er namen ongeveer 130 mensen aan de bijzonder rustig verlopen be toging deel, onder wie veel studen ten en Grieken die in Nederland werken. Bijna alle spandoeken droe gen Griekse leuzen op een enkele uitzondering na als „Nog meer di plomatiek gek'Luns'?". In een brief aan de Eerste en Tweede Kamer verwijten de demon stranten de Kamerleden non-acti viteit en zwak tegenspel ten aan zien van het optreden van de Ne derlandse regering tegen de Griekse kolonels. EINDHOVEN Het personeel van DAF krijgt op 1 april, als het bedrijf veertig jaar bestaat, een mil joen gulden van de directie cadeau. Het bedrag moet onder 8500 mensen worden verdeeld. Tevens worden vijf auto's verloot Op de jubileumdag wordt niet gewerkt. Aartshertog Otto von Habsburg, oudste zoon van de laatste Oosten rijkse keizer, heeft afstand gedaan van zijn rechten als hoofd van het huis Habsburg ten gunste van zijn jongere broer Robert zo beweert het Oostenrijkse blad Wiener Montag. Otto zou hierdoor zijn terugkeer naar Oostenrijk, waar hij zich wil vesti gen, willen vergemakkelijken. (Van onze kunstredactie) NEW YORK „Wij hebben ge merkt, dat een aantal van onze „Rembrandts" helemaal niet van Rembrandt zijn". Met deze verkla ring in het weekblad Newsweek heeft Thomas Hoving, directeur van het Metropolitan Museum of Art in New York, zondag opschudding ver oorzaakt In het museum wordt volgend jaar een tentoonstelling ingericht van de 37 schilderijen die volgens Hoving „zeker echte Rembrandts" zijn en de overige stukken die nu deze statu3 hebben verloren. „We zullen ze opnieuw catalogise ren en aan de hand van schilderijen in andere landen proberen vast te stellen van wie ze dan wel zijn". LABE De staatshoofden van de Westafrikaanse republieken Guinea, Mali, Mauretanië en Senegal hebben gisteren in Guinea besloten hun lan den te verenigen in de „Organisatie van staten aan de rivier de Senegal". Uit uitlatingen van de presidenten blijkt dat ze hun organisatie willen gaan uitbouwen met nog meer Westafrikaanse landen, op zowel eco nomisch als politiek gebied. TV/TENINGEN over de betekenis van de kleine rode top van Dresden (Oost-Duitsland) zijn verdeeld. Het gaat zowel om het initiatief tot als om het resultaat van de conferentie. Wat het initiatief betreft is echter duidelijk dat de gesprekspartners van de Tsjechische leiders er het meest behoefte aan hadden, Oost-Duitsland wellicht in de eerste plaats. In zekere zin kan men zeggen dat partijleider Dubcek op het matje werd geroepen om verantwoording af te leggen over de gebeurtenissen, die tot de val van Novotny leidden. Wél zal van hem een duidelijke ver klaring zijn gevraagd over de koers die hij denkt te volgen, nu Tsjecho- slowakjje in navolging van Roemenië zijn eigen weg gaat. De conferentie was zo kort van duur, dat men slechts tijd heeft gehad, een verklaring op te stellen. En om dat communiqué zaten de initiatiefnemers verlegen. Met deze verklaring op zak konden alle conferentiegangers min of meer tevreden naar huis gaan. Zy kunnen er leder naar behoefte uit halen wat zy willen. De Tsjechen hebben duideiyk hun eigen Interpretatie. Waarschyniyk te recht, want zy mogen met het resul taat van de conferentie tevreden zün. Blijft echter de vraag, of het party leider Dubcek veel moeite heeft ge kost de bondgenoten van zyn land tevreden te stellen. Hy heeft steeds getoond, terdege te beseffen waar de mogeiykheden op houden, zich onafhankeiyk van Mos kou te gedragen. Als het aan hem ligt, zal die grens niet worden overschre den. Niettemin is wat In Dresden gebeurd is van grote betekenis, omdat eruit biykt dat Rusland zich voorlopig by voldongen feiten heeft neergelegd. Of Oost-Duitsland en Polen helemaal tevreden .zyn, moet worden afge wacht. De leiders van die landen kun nen de weerslag ondervinden van wat in Praag is gebeurd. SAIGON Behalve generaal Creighton Abrams wordt thans ook generaal Bruce Palmer ge noemd als mogelijke opvolger van generaal Westmoreland, de opperbevelhebber van de Ameri- DOOS Er zijn weken, dat ik elk ogenblik in het Kurhaus zit, er zijn ook maanden dat ik er niet kom. Maar altijd weet ik, dat er één gezicht is. dat me vriendelijk verwelkomt. Zo als dat is, wanneer je een goede vriendin terugziet. Eerlijk gezegd weet ik niet eens de naam van haar, die me steeds weer die kleine maar toch echt wel belangrijke hartelijkheid aandoet. Ze heeft een lief oud gezicht met zilverwit haar; soms een zorgelijke trek als de drukte haar overweldigt. Ze staat in de garderobe en weet in een ongelooflijk tempo jassen, man tels, parapluies, hoeden, sjaals en handschoenen veilig en keurig op te bergen en precies weer terug te ge ven wat van wie is. Is ze er eens een keertje niet, dan voel Ik me een tikkeltje verlaten. En geniet ik ook niet het voorrecht, dat zij me altijd geeft. Dat is jaren en jaren geleden begonnen. Eigenlijk zodra ze bemerkte, dat ik werkelijk niet altijd voor mijn plezier, maar gewoon voor mijn werk verscheen. De solidariteit, die werkende vrouwen onder elkaar toch altijd nog wel voelen, omdat ze op de grote massa genomen min of meer uitzondering zijn. Het voorrecht is het haakje in het hoekje. Een hoekje apart, waar ze mantel enz. afgrist zodra ik me ver toon in een snel vertrekken. Ook al is er een muur van dringende rug gen voor me en een zee van handen, die met garderobenummertjes zwaaien. Sta ik er alleen, dan kan een praatje even lijden. Of het leuk was, als ik van pen feest kwam; of het lekker was als ik een diner veror berd heb. Garderobedames weten wel waar de mensen voor komen, maar nooit of te nimmer vangen ze een glimp op van het gebeuren zelf. Ze delen nergens in mee. Niet in de corsages, die uitgedeeld worden bij het feest; niet in de proefflesjes parfum bij de modeshow, niet in de schalen heerlijkheden voor de re ceptie. Maar ze zijn dikwijls wel redsters uit de nood met een veiligheidsspeld of een dubbeltje voor de telefoon. Ze hebben' altijd te maken met mensen, die gehaast zijn. Vlug jas kwijt willen om naar binnen te gaan; snel jas terug om weg te we zen. Ze moeten in een oogwenk weten welke zwarte herenhoed bij welke beige regenjas, dertien in een do zijn, behoort. Worden verondersteld te onthouden, dat de mevrouw haar boodschappennet apart afgaf en mo gen vooral geen enkele parapluie vergeten over te reiken. Ze krijgen weinig „dank-u-wels" en veel snauwerige „nou-iks". Daarom vandaag deze kleine hom mage aan alle garderobe-dames en vooral aan de aardigste, die ik ken, die van het Kurhaus met het grijze haar. Vandaag is in de Utrechtse Irenehal de Elfde Internationale Schoenenbeurs begonnen. De da meslaars eist daar nog alle aan dacht op. Hier een model, dat als een kous om het been van de draagster past. Het materiaal van deze hippigheid is uiterst soepel. De prijs zal om en naby de 35 gulden bedragen. ST. PETERSBURG/VS Vijf Cu banen die zich met geweld van het Cubaanse vissersvaartuig Prio Palan- ka hadden meester gemaakt, hebben zaterdag in de VS politiek asiel gekre gen. Het schip was in de nacht door de Amerikaanse kustwacht op sleep touw genomen, omdat het met benzi- nepech te kampen had. Zeven be manningsleden gaven de wil te ken nen naar Cuba terug te keren. Nadat ze van brandstof voorzien waren werd het schip tot de grens van de territoriale wateren geëscorteerd. HONGHYR/INDIA Zeker twin tig mensen zijn om het Wen geko men en 150 gewond geraakt door de ergste hagelstorm, die ooit langs de Ganges in India was getrokken. Ha gelstenen van wel een kilo zwaar sloegen als kogels door de daken van veel huizen en dorpen aan de Gan ges. Veel vee kwam om. kaanse troepen in Zuid-Vietnom, die begin mei stafchef van de Amerikaanse landstrijdkrachten wordt. Abrams, thans plaatsvervanger van Westmoreland, een vier-sterren- generaal, is thans bevelhebber van de Amerikaanse landstrijdkrachten in Vietnam. Het Noordvietnamese partijorgaan Nhan Dan ziet in de vervanging van Westmoreland „een bewijs voor het failliet van de Amerikaanse agressie- oorlog" in Vietnam. „De vervanging van een generaal op het slagveld is slechts een verdedigingsmiddel van een man in verslagen positie." Deze nederlaag heeft volgens het blad niets te maken met de capaciteiten van een generaal. De Britse veldmaarschalk sir Ge rald Templer, die gezien wordt als een grote deskundige op het gebied van strijd tegen de communisten, is van oordeel dat als de Amerikanen zich uit Vietnam terugtrekken, de communisten geheel Zuidoost-Azië in hun greep zullen krijgen. Terug trekking van de Amerikaanse troe pen zou rampzalige gevolgen heb ben. (Templer was opperbevelheb ber van de Britse troepen die tus sen 1945 en 1952 de communistische guerrilla's in Malakka versloegen). PERTH Op 320 kilometer van de Australische stad Perth hebben duikers het wrak gevonden van een achttiende-eeuws Nederlands schip, vermoedelijk het koopvaardijschip Zeewyck. Geschut, olifantstanden en andere delen van de lading lagen rond het wrak verspreid. De 34-jarige Hugh Edwards heeft vijf jaar naar het schip gezocht Hij denkt dat op het rif nog een Nederlands schip ligt. (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM Naast KLM en Schreiner Aero Contractors wil ook de Nederlandse chartermaatschappy Transavia (Schiphol) met helikopters deelnemen aan de booropcraties op de Noordzee. Deze deelneming bestaat voornameiyk uit het bevoorraden van de platformen. Binnenkort zal de di rectie met een plan op tafel komen. Dezelfde maatschappij heeft per eind mei tevens een Boeing 707- straalverkeersvliegtuig gehuurd van een Amerikaanse maatschappij. Dit toestel zal worden ingezet voor het vakantievervoer. In de stad Manking en de provin cie Kiangsoe zijn revolutionaire co- mité's opgericht, aldus meldt het persbureau Nieuw China. Het oprich ten van zulke comité's betekent door gaans een overwinning van Mao op de revisionisten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9