Rooms-katholiek zuiden vraagt voorlichting Strijd om processieverbod niet geruisloos ten einde Petitie vraagt volledige godsdienstvrijheid HOOGELAND INRICHTING KRIJGT ERBIJ KANS VOOR ANDERE POLITIEKE PARTIJEN AKTIE IN TSJECHOSLOWAKIJE Een noord voor vandaag Uw probleem is het onze.... Studiedag CJVF op 2 april Hullenoord voor bejaarden Pinksterconferentie evangelisatie Wanneer kwamen we over de brujp Minister Udink spra r.kmissen tijdens Driestar houdt DAK-IJS-actie V/eest blijde met de blijden, weent met de wenenden" (Ro meinen 1215). Paulus schrijft hoe de verhouding tussen mensen onderling hoort te zijn. En dit is een van zijn verma ningen. Het is een woord dat ons wel aanspreekt. Het betekent dat we ons moeten verheugen in de vreugde van een ander. Zo'n opwekking is echter niet overbodig; het is de jaloersheid, die ons vaak verhindert deze vermaning toe te passen. We kennen de uitdrukking: Hij wél. en we denken erachter: Ik niet. Vertolkt Paulus alleen maar de ideale toestand in de mense lijke verhoudingen? Nee, het is meer. Het geheel wordt ge dragen door de liefde van Christus. Zo lief heeft Hij gehad, dat Hij bereid was voor zondaars te sterven. Zo lief moeten wij elkander hebben, dat eikaars vreugde en eikaars leed ons wat „doet." Er is dat bekende verhaal van die vrouw, die van streek was omdat haar buurvrouw ongeneeslijk ziek was. Men zei haar: Natuurlijk, het is erg, maar denk aan jezelf. Ze antwoordde: Het is alsof ik er zelf aan lijd. Blij zijn met de blijden en wenen met de wenenden: dat bete kent de liefde van Christus, geopenbaard aan het kruis, diep in het hart met zich meedragen. We lezen vandaag Lucas 16 19-31. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) PRAAG Met een weinig op vallende, maar niettemin van de grootste betekenis zjjnde hand- tekeningenaktie, heeft de Rooms- Katholieke Kerk van Tsjecho slowakije gisteren een petitie van het episcopaat ondersteund, die aandringt op het verlenen van grotere godsdienstvrijheid. Ook in vele protestantse ker ken werden van de kansel af toe spelingen gedaan op de val van Novotny, en op de hoop opnieuw de religieuze vrijheid te verkrij gen, die men twintig jaar gele den voor het laatst heeft gekend. De Rooms-Katholieke Kerk ver tegenwoordigt officieel zeventig pro cent van het Tsjechoslowaakse volk. j Tot de protestantse kerken moet on geveer acht procent van de bevol king worden gerekend. De handtekeningenaktie van het episcopaat verliep kalm en gediscipli neerd. Voor het oog althans had zy niets in zich van de stille revolutie, die op vele fronten wordt gevoerd. Niet mannen, maar vrouwen ston den met een lijst in het voorportaal 1 der bedehuizen. In de kerk van het I Heilig Hart, die aan het Koning Georgplein gelegen is, hebben we 1 kunnen constateren, dat bijna nie mand, die naar de mis ging, verstek liet gaan. Een doorslag van de pe titie was beschikbaar, maar ik heb j er geen enkele kerkganger naar zien vragen. Voorlezen In de kathedraal van St. Vitus, die Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Ge heimhouding ls verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Ik heb de eremedaille in goud van de orde van Oranje-Nas- sau ontvangen. Welke rechten en plichten zijn eraan verbonden? Antwoord: Wij vestigen de aan dacht op de morele verplichting om voor de decoratie dank te betuigen via de burgemeester. Dit kan geschieden op een daarvoor bestem de model-dankbetuiging. In de regel draagt men de medaille op een rok- kostuum bij officiële aangelegenhe den. Miniatuur-onderscheidingste kenen kan u op een gewoon kos tuum dragen. De firma Wilik, juwelier. Noord einde 9, Den Haag een der le veranciers van medailles heeft het boekje „Nederlandse en buiten landse ridderorden en onderschei dingen", geschreven door C. baron Van Heerd, uitgegeven. Hierin staat alles wat u weten wilt. Bij overlijden moet een der na bestaanden het ordeteken terugzen den aan de Kanselarij der Neder landse orden. Javastraat 50. Den Haag. die deze in bruikleen verstrekte. Dit kan bij aangetekende zending geschieden. Dan heeft men voldoende bewijs. Vraag: Als iemand bij een testa ment alles vermaakt aan een broer behalve een legaat van 1000 aan een kerk, is die broer dan bij haar overlijden aansprakelijk voor het legaat, als alles tijdens haar leven is opgebruikt? Antwoord: Inderdaad bestaan er dan gevaren, als er niet bij het testament bijzondere waarborgen zijn getroffen voor dit geval, tenzij de erfgenaam de erfenis verwerpt of onder voorrecht van boedelbeschrij ving aanvaardt. Het is dus nodig de notaris te raadplegen en zo nodig het testament te wijzigen. Ds. F. H. Landsman in Hervormd Nederland Algemeen heerst het gevoelen dat de communistische partij inziet dat het verlenen van godsdienstvrijheid beter is dan de revisionistische be knotting van het geloofsleven en het afwijzen van traditionele kerke lijke organisatievormen. Ouders, die nun kinderen gods dienstonderwijs op school willen laten geven, waren tot nog toe verplicht deze wens tussen 1 en 15 september van el'k jaar op papier te uiten. Velen voelden zidh door deze procedure in 'hun existentie be dreigd. of vergaten de voorgeschre ven termijn in acht te nemen. Plat- telandsgeesteliiken, die het met de voorschriften niet al te nauw namen, of die in hun parochie een te krach tig geluid lieten horen, werden aan de lopende band overgeplaatst. Een moeilijk punt zal ongetwijfeld AU uc uumuui van 01 vnua u.c blijken te zijn, de teruggave van de tot het complex behoort van de be- kerkelijke goederen. Véle kloosters - - i er zijn slechts enkele orden toe gestaan zijn verbouwd tot zie kenhuis. of bieden onderdak aan ministeriële afdelingen. Anderen zijn weer als cultureel centrum ingericht. Het is duidelijk dat de kerken in Tsjechoslowakije een vaste greep wensen te krijgen op de loop der verdere gebeurtenissen. Ze hebben de banier weer opge nomen. in de hoop dat er ook op het religieuze vlak een nieuwe lente aangebroken is. DEN HAAG „Er is geen sprake van dat de strijd om het processieverbod geruisloos naar het einde gaat", aldus /de secreta ris-generaal van de Hervormde Kerk, ds. F. H. Landsman in het weekblad „Hervormd Neder land". In de bladen van Het Kwartet werd op 2 maart de conclusie ge trokken, dat dit wel het geval was. Ds. Landsman gaat daar nu op in en hjj zegt het volgende. UTRECHT De studiedag van de Christen Jonge Vrouwen Federatie (CJVF) op dinsdag 2 april zal gewijd zijn aan het onderwerp Arbeid en Geluk. Spreker is prof. dr. H. M. M. Fort- mann. godsdienstpsycholoog aan de R.K. Universiteit te Nijmegen. De studiedag wordt gehouden in de Fliednerzaal van Huize Henriëtte Swellengrebel, Burg. Fockema An- dreaelaan 10, Utrecht. Belangstellenden zijn welkom. In lichtingen bij de CJVF. F.C. Don- dersstraat 23, Utrecht. Weer in Europa Kopenhagen Uchtbew. 14 0 Londen regenbui 15 8 Amsterdam zw.bew. 0.4 Brussel geh.bew. 21 0 Luxemburg lichtbew. 19 0 Parijs zw.bew 22 0 Nice lichtbew 15 0 Frankfort lichtbew 20 0 München onbew. 18 0 Zfirlch onbew 18 0 Genève halfbew 16 0 Locarno onbew. 0 Wenen onbew 19 0 Innsbrück onbew. 20 0 Rome mist 16 0 Madrid regen 18 0.1 Mallorca Uchtbew. 22 0 (Van een onzer verslaggeefsters) BEEKBERGEN Dinsdag 26 maart zal de commissaris der Koningin in Gelderland, mr. H. W. Bloemers, de ver pleeginrichting Huilenoord te j Beekbergen (gemeente Apel doorn) openen. De stichting Hullenoord is een dochter van de stichting Het Hoogeland. .Het Hoogeland geeft in christelijke zin verzorging, opvoeding en reclas sering aan mannen, die thuisloos zijn, maatschappelijk onaangepasten geestelijk minder validen. Het eind doel is deze - bijvoorbeeld - alcoho listen, vereenzaamden, veroordeelden ZEIST In de week van Pinkste ren wordt van 4 tot 6 juni op Woudschoten in Zeist de jaarlijkse conferentie van de gereformeerde evangelisatie gehouden. Het thema is: Wie is Hij. Het gaat om het beeld van God en de inbeelding en de ver beelding over God. Inleider is prof. dr. C. A. van Peursen. Verder staan er op het programma filmfragmenten met besprekingen over de godsbeelden in de film en de literatuur. Er zijn diverse groepsdiscussies en een panel over de praktijk met onder andere prof. dr. G. C. van Niftrik. Inlichtingen bij het evangelisatie- centrum, Amsterdamsestraatweg 37, en voorwaardelijk invrijheidgestel- den fn de maatschappij te doen te rugkeren. 75 jaar Hét Hoogland bestond verleden jaar 75 jaar. De dochterstichting Hul lenoord is opgericht op 2 maart 1965. De laatste jaren is de behoefte toege nomen aan een verpleeginrichting voor geestelijk gestoorde bejaarde mannen. Er zijn 180 verpleegplaatsen. De kosten van de bouw bedragen 7.600.000. Tot de stichting Het Hoogeland ho ren nog meer tehuizen, namelijk in Beekbergen: Ons Thuis, Klein Bouw- zicht, Vita Nuova en Het Hietveld, in Voorst: De Beele en in Vries: Fila- delfia. In totaal Hullenoord mee gerekend zijn er 495 verpleeg plaatsen. Behalve de bouw van het geheel nieuwe Hullenoord zijn er nog veel toekomstplannen ten uitvoer te bren gen. Dank zij een ruime bouwsubsi- die van het ministerie van justitie kan een begin worden gemaakt met een totale vernieuwing van het jon genshuis De Beel te Voorst, Uit de Antwoordnota die de pro testantse kerken hebben opgesteld over de „Proeve van een nieuwe Grondwet", is volgens hem niet af te leiden dat de reformatorische kerken anders over de rooms-katholieke pro cessie zouden denken dan tot nu toe het geval was. Daarom blijven de reformatorische kerken de voorkeur geven aan de huidige regeling. Ds. Landsman voegt eraan toe dat de kerken in hun antwoordnota wel hebben uitgesproken, zich niet te zul len verzetten tegen een andere wette lijke regeling die. evenzeer als de huidige, garanties biedt tegen het kwetsen van de gevoelens van an dersdenkenden. Buiten In artikel 184 van de Grondwet werd in 1848 onder meer bepaald dat openbare godsdienstoefeningen bui ten gebouwen en besloten plaatsen alleen geoorloofd zijn in die gevallen, waarin dit volgens de toen bestaande wetten en reglementen was toegela ten. Het kwam er op neer dat in die plaatsen waar in 1848 geen processies weran toegelaten, dit ook daarna niet mocht. In de „Proeve van een nieuwe grondwet" ontbreekt deze bepaling, maar in de Proeve staat wel, dat „tot op het ogenblik waarop de wettelijke regeling van deze materie tot stand is gekomen, de bepalingen va"n het hui dige artikel 184 van kracht blijven". Conclusies dat de strijd om de pro cessievrijheid geruisloos ten einde komt en de Hervormde kerk haar verzet tegen openbare processies heeft opgegeven, zijn daarom volgens ds. Landsman te vergaand, omdat het vraagstuk van het al of niet opheffen van het processieverbod door de be palingen in de „proeve van een nieu we grondwet" naar een later tijdstip zijn verplaatst en daarover binnen het kader van een definitieve wette lijke regeling nog gepraat zal wor den. Begrip De secretaris-generaal van de Her vormde Kerk concludeert in Her vormd Nederland dat er inderdaad over te praten valt. ook over een regeling waarin de situatie van 1848 niet wordt bevroren, omdat er we derzijds „begrip" is gegroeid voor el- kaars standpunt. Dit begrip betekent volgens ds. Landsman niet dat men van reforma torische zijde het in processie langs de openbare weg. tot meerder glorie van de Rooms Katholieie Kerk. rond dragen van het Allerheiligste als een goede, christelijke, handeling zou zijn gaan waarderen. LATIJN UIT MIS IN ITALIË ROME Voor het eerst hebben de Italianen gisteren elk woord kun nen verstaan en begrijpen, dat door de priesters gesproken werd tijdens de mis. Gisteren werd namelijk het nieu we voorschrift van de Italiaanse kende Praagse Burcht, werd het ver zoek van het begin tot het einde voorgelezen. Mannen, vrouwen en kinderen luisterden ernaar in een aangrijpende stilte. Onder de petitie, die aan partij leider Dubcek is gericht en die öhans ondersteund wordt door honderddui zenden Tsjedhoslo waken, heeft mgr. Frantisek Tomase'k, de apostilische administrateur van het erfbisdom Praag, als eerste zijn 'handtekening geplaatst. Aangenomen wordt dat deze hoogste vertegenwoordiger van het Vaticaan in Tsjechoslowakije de organisator van de handtekeningen actie is. Het verzoekschrift gaat zeer ver, zover zelfs dat waarnemers zich af vragen, of de duidelijk omschreven doelstellingen ooit op korte termijn kunnen worden bereikt. In feite vraagt het Tsjechoslowaakse episco paat om de totale godsdienstvrijheid, om de verwijdering dus van de staatsinstellingen en staatsfunctio- narissen, die het religieuze leven in vele opzichten aan banden hebben gelegd. Wensen Men wil van de staatssecretarissen voor kerkelijke aangelegenheden af. Men wenst geen controle meer van communistische bonzen, die priesters geheel eigenmachtig een verbod kunnen opleggen, hun ge- loofstaken uit te voeren. Men tracht onder de numerus clausus van de seminaries uit te komen, waarmee de staat sinds de communistische putsch in 1948 be paalt hoeveel geestelijken er jaar lijks bij mogen komen. Men snakt naar vrijheid van re ligieus onderricht op daarvoor in aanmerking komende scholen. Men streeft naar het teniet doen van confiscatie van kerkelijke 'bezit tingen. Tenslotte wenst men eerherstel van alle bisschoppen en priesters, die, zonder vorm van proces, de ge vangenis ingingen of een spreek verbod kregen opgelegd. (Van een verslaggeversI ROTTERDAM Zondagmorgen heeft de protestantse minister drs. B. Udink (Ontwikkelingshulp) tijdens twee missen in de rooms-katholieke Verrijzeniskerk een toespraak gehouden over onltvikke- lingshulp. Dit „optreden" was geheim ge houden, zodat de kerkgangers een verras sing beleefden. In zijn toespraak haakte de minister in Terugkeer Kardinaal Beran. die zeventien jaar gevangen gehouden werd voor dat hem werd toegestaan naar Rome te vertrekken, wordt met name ge noemd. Men wenst' de terugkeer van de nu ^O-jarige primaat, ook al zou deze slechts symbolisch zijn. In deze kerkelijke turbulentie, die na de aankondiging van de demo cratisering is gevolgd, hebben de zo genaamde vredespriesters, die veel al door de staat waren ingeplant om verwarring onder de gelovigen te zaaien, al een nederlaag geleden. De voorzitter van hun organisa tie, de geestelijke Plojhar, werd ge dwongen af te treden. Het verbond heeft een andere naam gekregen, namelijk beweging van de post conciliaire vernieuwing, terwijl 'bis schop Tomasek de leiding ervan heeft overgenomen. In het jongste nummer van het literair tijdschrift de Li ter ar ni Listy kwam de laatste onder meer tot de uitspraak dat Tjechoslowakije niet slechts het vaderland van de com munisten is, maar ook van alle men sen, die trachten het socialisme te verwezenlijken. „Als het socialisme aan de mensen meer vrijheid geeft", aldus de aspostolische administrateur van het bisdom Praag, „kan het hun ook niet langer de vrijheid van godsdienst onthouden". bisschoppen van kracht, dat alle de len van de mis in het Italiaans ge zegd worden. De priesters werd bo vendien aangeraden „duidelijk, hel der. nauwkeurig en zonder haast" te spreken. (Vervolg van pag. 1) Duidelijk is dat Tsjechoslowakije lid zal blijven van het Warschaupact (tegenhanger van de NAVO) en van de COMECON (tegenhanger van de EEG). Nog duidelijker is misschien dat het voorlopig aan de leiband van de staten zal moeten lopen, waarmee het twintig jaar lang nauw verbon den was. pit laatste werd reeds lang ge vreesd in Praag. In de roes van de democratisering, die is beloofd, zijn de wildste speculaties gemaakt, maar de politieke en economische gebon denheid aan bijvoorbeeld Rusland is voor vele Tsjechoslowaken aan leiding geweest de loop der gebeur tenissen met gematigd optimisme le volgen. Verboden Een van de vragen is nu of Tsjecho slowakije voor een land als Oost- Duitsland verboden gebied zal wor den. Sinds kort waren de visa over en weer afgeschaft, maar voor een reis naar Praag hadden de onder danen van de Duitse Democratische Republiek nog wel een speciale uit reisvergunning nodig. In de hoofdstad van Tsjecho slowakije wemelt het overigens n'og van Oostduitsers. Praag ligt ten slotte slechts 150 kilometer van Dresden verwijderd, en geldt voor velen als de enige buitenlandse stad van formaat, waartoe vrije uitstap jes kunnen worden gemaakt. Het orgaan van de communistische jeugd, Mlada Fronta, heeft gisteren over een volle pagina de vraag aan de orde gesteld of het in een socia listische democratie mogelijk is de padvindersbeweging nieuw leven in te blazen. In de communistische lan den wordt de wereldomvattende or ganisatie van Baden Powell als een instrument van het imperialisme be schouwd. De publikatie kan daarom als een merkwaardig fenomeen worden ge zien, te meer omdat een van de schrijvers, dr. Karl Prucha, in 1950 tot een gevangenisstraf van zestien jaar veroordeeld werd vanwege het simpele feit, dat hij een Tsjecho slowaakse delegatie naar de in 1947 gehouden jamboree van Warschau had geleid. „We zijn inderdaad met 500 deel nemers naar de Poolse hoofdstad gegaan", zei een ex-padvinder in dit verband. „Allen hebben we hier in de loop van de tijd min of meer onder geleden. In 1956 sloot men mij voor drie jaar achter de tralies. Er was geen tenlastelegging, er was ook geen proces. Pas later ben ik er achter gekomen dat men m(j alsnog heeft willen straffen, omdat ik als i vijftienjarige jongen aan een Jam- 1 boree had deelgenomen." Zo spreekt en schrijft men thans in Praag. Wat de vrije meningsuiting sinds twintig jaar van de dam. De geheime politie laat zich nergens meer zien. Ook de verklikkers, de „Spitzl", komen niet meer aan bod. „Ik zat in een concentratiekamp" zei een Tsjech van middelbare leef tijd. „Drie jaar lang omdat ik een andere politieke overtuiging was toegedaan dan de orthodoxe macht hebbers. Als gevangenen spraken we onder elkaar veel over vluchten. De zin ervan ontging ons echter. Tsje choslowakije met zijn betonbarrières en prikkeldraadversperringen aan de grens was ten slotte een groot concentratiekamp." Het communistische partijorgaan Rudo Prava, dat de vorige week een knieval tegenover zijn lezers maakte door op te biechten dat de redactie het voorstel van de politieke om wenteling niet juist had weergege ven, heeft het kennelijk voorgoed bij het publiek verbruid. In de kiosken blijven hele stapels liggen. De krant Pface daarentegen vliegt op alle verkooppunten de deur uit. De organisatie van verzetsstrij ders 'heeft al drie kandidaten voor het presidentschap gesteld, 'hoewel partij en parlement zowel in eerste als in laatste instantie over de op volging van Novotny moeten be slissen. Het zijn Smbkowsky, de hui dige minister van waterwerken en woordvoerder van de progressieven, de Slowaakse dichter Novomeski en en generaal Zvoboda. die door zijn strijd tegen de nazi's de eretitel „held van de Sowjetunie" kreeg. Terughoudend Ten aanzien van de politieke toekomst van Tsjechoslowakije be speurt men. ook bij dc kranten, enige terughoudendheid. Niemand weet wat wel en wat niet wordt toege staan, en wat straks de wezenlijke kenmerken worden van de beloofde socialistische democratie. Een zaak. die vele decmocratisch gezinden sterk bezighoudt, is de toe komstige vorm van het partijwezen. Zal slechts het Nationale Front (lees: de communistische partij) aan de verkiezingen mogen deelnemen, of zullen er ook andere partijen worden toegelaten? Wordt er aan een federale staat gewerkt met Tsjechen aan de ene en Slowaken aan de andere kant? De machtsstrijd in de top is zeker niet voorbij. Hoeveel kans maken de sociaal-democraten, die na de rode putsch van 1948 een fusie aan gingen met de communisten? Kun nen de nationaal-socialisten (niet te verwarren met de nazi's), waarmee Benesj en de beide Mazaryks sympa thiseerden, nog aan bod komen? Een vroegere sociaal-democraat zei: „Over een eventuele verschei denheid van partijen behoeft men overigens niet al te optimistisch te zijn. De nieuwe machthebbers zijn op de bijbelteksten van die zondag. thema teas Gods oproep tot sijn volk i in beweging te zetten op weg naar land dat Hij zou wijzen. Drs. Udink innerde aan Abraham, die vertrok *onn te weten waar hij komen sou. Vandaar ook dat vragen over de l-, stemming en het gebruik van de ga J geen aanleiding moeten sijn tot een n tief antwoord op Gods uitnodiging om weg te gaan. „W'anneer zijn we werkq over de brug gekomen?" Daarbij haakte drs. Udink bi r.k. Vastenactie en de protestantse over de brug". Met voorbeelden uit e ervaringen op zijn tocht door het V jr Oosten in verband met de UNCT conferentie illustreerde hij voor boeid gehoor de nood en soms de zichtloosheid van het leven, dat daar leven. De minister besloot met de oproep te werken aan de bouw van de „Ar waarvan God de ontwerper en bouwm ter is". In enkele andere missen van kerk sprak hei Tweede-Kamerlid Kleisterlee kathv.) uil Rotterdam hetzelfde onderwerp. Bedoeling van parochieleiding teas hiermee kerk en reld elkaar te doen ontmoeten. De Verrijzeniskerk staal in Schiebn in welke Rotterdamse wijk de heer Ut woont. Foto: minister Udink op het podi e< Zittend achter hem pastoor Betjt j aê I -w-v -■ n (Van een medewerker) betreft, is het hek voor het eerst l en blijven communisten." GOUDA Het doet er niet I hoeveel je werkt voor het Konink God&; het doet er niet toe in w< mate Christus door jou werkt; he pas belangrijk als uit je dagel leven blijkt dat Christus in je we J* Aldus ds. M. A. Kyriakakis uit Gfec kenland tijdens een gesprek op Christelijke kweekschool „De Dl star" te Gouda. te Dit naar aanleiding van het feit er onder de leerlingen een actie touw zal worden gezet voor Hulpv)n lening Aan Kerken In Nood (ter e korting zal de naam HAK IN wor gebruikt). Giften kunnen wor ri gestort op postgiro 1565200 t.n.v. P r ningmeester HAK IN, Gouda. f'. Ds. Kyriakakis vertelde het een ander over de situatie van de GrieL Evangelische Kerk in zijn land. 1 ds deze kerk is hij moderator van re synode. De grootste gemeente is vinden in Katerini (3000 leden). E n gemeente heeft veel leden dan 'u het, feit dat veel vluchtelingen Klein Azië daar zijn komen woi ai In Athene is een kerk van 200 le#p Verder zijn er over heel Grieken! nog tal van gemeenten met ledeiig van 30 a 40. oc Slechts een klein gedeelte van 1 Griekse bevolking is evangelisch, pet. van de totaalbevolking van miljoen behoort tot de Griekse ëi thodoxe Kerk. een kerk die slee)- weinig verschilt van de Rooms i tholieke Kerk. De Griekse Evan ia j lische Kerk heeft een ledental )u 15000 Zij is ontstaan in 1858 door;" j arbeid van een Amerikaanse zenl ling. Doordat de 'eden van de evan lische kerk meestal „kleine luyd cl I zijn is er groot gebrek aan financ oe middelen om het werk van de k goed te doen functioneren. Speci werd aanbevolen om twee kampenS't' helpen, waar jaarlijks 800 weeskjn ren en kinderen uit arme gezin hun vakantie kunnen doorbrenj Z De leerlingen van „De Driestar" 'e gen tenslotte de uitnodiging om j volgende jaar zelf te komen naar het werk van deze kerk. T ekort Het Hietveld moet worden ont ruimd. Hier worden meerderjarige zwakzinnigen verpleegd. In het kader van uitbreidingsplannen van de ge meente Apeldoorn zal een geheel nieuwe inrichting moeten worden ge bouwd. waarschijnlijk met grotere capaciteit. Het tekort aan verpleeg plaatsen voor deze categorie is groot. En tot slot is men tot de conclusie gekomen, dat het „oude" Hoogeland wat de accommodatie betreft wel verouderd is. Er moet nodig gemo- (Van een medewerker) EINDHOVEN De gerefor meerde predikanten in Brabant en Limburg ontvangen zoveel uitnodigingen van rooms-katho lieke parochies, instellingen en scholen, om voorlichting te ge ven over de geloofsschat van de Reformatie, dat de particuliere synode van dit ressort een voor stel in overweging heeft geno men, om een predikant voor de helft van zijn tijd vrij te maken, om aan al die verzoeken te vol doen. Hij zal zich dan ook verder met de verhouding tot het roomakatholicisme berig-dienen te houden. Of dit voorstel afkomstig van de kerkeraad van Eindhoven door de particuliere synode wordt aanvaard, hangt mede af van het onderzoek naar mogelij khedan en consequentie*, dat een synodecommissie voor de meizitting zal instellen. De Eindhovense kerkeraad had overigens al in een richting gewezen, j door mee te delen, dat hij ds. A. T. Besselaar half-time studenten- en j half-time wijkpredikant wel van j zijn wijkwerk wil ontheffen. Stimulerend Uit de toelichting bleek, dat vooral de laatste jaren de predikanten in het zuiden bloot staan aan een vlped- golf van verzoeken om inspraak en voorlichting. De nadrukkelijke ver wijzingen naar de Hervorming in de Nieuwe Katechismus en het betrek ken van de andere kerken in het beraad (en soms het beleid) op bis schoppelijk niveau hebben op deke naten en parochies, kringen en on derwijsinstituten stimulerend ge werkt, ook in Limburg. De predikanten in het zuiden, die aan hun vaak zeer verspreide ge meenten de handen vol hebben, kun nen al die uitnodigingen haast niet aan, als ze er nog iets zinnigs wilten zeggen. Vandaar het Eindhovense voorstel. Intussen heeft ds. P. Joziasse de benoeming tot vormingsleider aan het rooms-katholieke vormingscen trum Bouvigne bij Breda aanvaard. De helft van zijn tijd zal hij werken voor de door gereformeerden en her vormden ingestelde stichting voor vormingswerk onder protestantse ambtsdragers en gemeenteleden in Brabant en Limburg. Aanstaande zondag wordt hij bevestigd als predi kant van Breda. Onvoldaan De synode besloot in haar voortge zette zitting (mei) haar afgevaardig den naar de generale synode „nadere wordt, en de weigering van de gene rale synode, cm een bepaling omtrent gemeenschappelijke kerkdiensten („bij bijzondere gelegenheden") te wijzigen. Het lijkt waarschijnlijk, dat dam nadrukkelijk geïnformeerd zal worden naar de houding van de Bra bants-Limburgse afgevaardigden. Het besluit over de kerkelijke ver tegenwoordiging bij missen is in Lunteren gevallen buiten aanwezig heid van de waarnemend praeses ds. P. Visser (Tilburg), die later nog ver geefs getracht heeft, het verzacht te krijgen. Kerkblad De positie van het kerkblad, dat. namens de particuliere synode wordt uitgegeven, baart zorgen. Nog steeds NED. HERV. KERK Beroepen te Rotterdam-Kralinfr, (Alexanderstad*: J. Plasman, pred. flge buitengew. werkzmh. (industriepred Dieren); te 't Harde (Gld.): G. Brei te Dinteloord. j°| Bedankt voor Amsterdam (wiikge.j Weerenkapel): W. M. v. Aspèren o Amsterdam (Parkkerkgem.). bij nacpe beslissing. GEREF. KERKEN I. H. C. Voorneveld): T. B. v. Houte i Aalsmeer: te Hardegarijp fvac. G Veere): H. Makkinga te Koudekerk f Rijn: te Emmen-Angelslo: G. Assief» IJmulden; te Emmen-Angelslo: P.U i Dijk. te Creil-Espel (NOP). T Aangenomen naar Breda (vorm I centrum Bouvigne en vormingswa zaamheden in herv. en geref kerken Inlichtingen" !c vr.gcii over enkele blijlt het aantal abonnementen in het !L"®™SSnt ,en Ll"\bur*1:, p Jod Itiniere» h»ciiiit~n as. I» i-,.;jI ij voormalig legerpred. en laatstel. Lunterse besluiten, die In het zuiden j land van Heusden en Altena niet goed zijn gevallen. Westbrabantse plaatsen als Klundert Het betreft onder meer het afwij- j ver achter bij het aantal gezinnen, zen van officiële kerkelijke afvaardi- Een commissie ad hoe zal trachten gingen naar rooms-katholieke plech- in mei met voorstellen omtrent sturc- tigheden, waarin da mis gevierd tuurwijzigingen te komen. geref kerk van Giest GEREF. GEM. in NED. Bedankt voor Rhenen: J. Panne te Terneuzen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2