PRAAG BLUFT VAST AAN OOST-EUROPA Commentaren Veiligheidsraad veroordeelt Israël Iers vliegtuig in zee met 61 inzittenden Dubcek geeft uitleg Rode top in Dresden SPREUK Hit WEER Nu echt lente Lawines razen LENTE EN DRUKTE Meer vrijheid in Roemenië Panama heeft 2 presidenten Prins in Italië Ramp in Rustenburg Johnson favoriet bij democraten Steengaasfabriek overgenomen Beeld Stilstand Maandag 55 maart 1948 - 48ste laargang Dubcek heeft in Dresden de andere communistische landen uitgelegd wat er in Tsjechoslowakije gaande is. Hij hield een pleidooi voor de nieuwe koers en beloofde de banden met Rusland en de buurlanden niet te verbreken. Volgens een officieel communiqué bleef de communistische vrede bewaard. fa} Wantrouw altijd een onder geschikte, die nooit iets op zijn meerdere aan te merken heeft. COLLINS Praagse petitie: volledige vrijheid van godsdienst - pagina 2. Het sportseizoen nadert het einde. Op alle fronten vallen de beslissingen. Bij de voetballers staan ze evenals bij de korfballers en volleyballers voor de deur. U leest er alles over op onze sportpagina's. Jannie's moeder is erg aardig. Volgend jaar mag ik toch weer op het verjaarsfeestje komen." m (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Elke dag werden we pessimistischer gestemd ten aanzien van de lente, maar gis teren werd bewezen dat ze nog leeft. Het kwik steeg in het wes ten tot 20 graden, in Zeeland 16 tot 18 graden. Het was de warm ste dag sinds 29 september. Vandaag passeerde een zwak front met enkele buien, waar door de temperatuur op een ni veau van 14 tot 15 graden is ge komen. Dit is een belangrijke verbetering vergeleken met de vorige week toen vrijdag de temperatuur nog beneden de 10 graden bleef. 26 maart: Zon op 6 29. onder 19.04, maan op 6.07, onder 16.15. jl, LJOEBLJANA Acht bergbe- limmers werden gisteren in de Slo- weense Alpen begraven onder een la wine. Reddingsploegen hebben hen uitgegraven. Vier waren dood en een meisje bleek ernstig gewond. Zij had 90 minuten onder de sneeuw gelegen en haar leven werd gered door kunstmatige ademhaling. BERGAMO (It.) Zeven jonge Italiaanse alpinisten zijn bedolven onder een lawine en nog niet terug gevonden. De eerste zonnige, ja haast warme lentedagheeft, zoals te verwach ten was, honderdduizenden naar huiten gelokt. De Scheveningse boulevard liep vol, vooral op de terrasjes, waar men met dichte ogen alvast heel realistisch aan de komende vakantie kon denken. De foto onder toont een minder rooskleurig beeld. Op de rijkswe gen, zoals hier bij Oudenrijn, waren nogal wat opstoppingen door kettingbotsingen. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) PRAAG Op de dit weekeinde plotseling uitgeschreven topconferentie van de staten van het oostblok in Dresden i6 het warm toegegaan. Dit ondanks het nietszeggende communiqué, dat na afloop werd uitgegeven en waarin melding wordt ge maakt van het bereiken van overeenstemming op Marxistische en Leninistische basis. Hoewel het officiële doel van de conferentie was politieke en economische problemen te be spreken, is men in Praag alge meen van oordeel dat partijleider Dubcek en premier Lenart in feite op het matje geroepen zijn. De afwezigheid van vertegen woordigers van Roemenië sprak opnieuw boekdelen. Ook daar volgt men sinds en kele maanden een nieuwe koers, die op een grotere onafhankelijk heid van de Sow jetunie is afge stemd, en die een zekere demo cratisering beoogt, of althans de vrijheid van meningsuiting. Terwijl premier Kosygin en partij leider Brezjnef gisteren uit Dresden naar Moskou terugkeerden, kwamen Dubcek en Lenart weer in Praag aan. Een verklaring van hun kant werd niet uitgegeven. Wel werd door een woordvoerder toegegeven dat de korte topconferentie nog een dag langer had geduurd dan aanvan kelijk was gepland. Met de delegatie uit Oost-Duits- land en Polen schijnt het nieuwe Tsjechoslowaakse regime de groot ste onenigheid te hebben gehad. Van de kant van Ulbricht en Gomoelka moet het verwijt zijn gemaakt dat de progressieve richting, die Praag is ingeslagen, het beleid van het hele oostblok doorkruist. Partyleider Dubcek moet op zyn beurt de Oosteuropese landen heb ben beloofd de banden niet te ver breken, ondanks de binnenlandse liberalisatie. Hy verzekerde, dat Tsjechoslowakye niet van plan is op het gebied van de buitenlandse poli tiek avonturen te ondernemen. Voor alles probeerde Dubcek het J wantrouwen tegen de ontwikkeling j in zyn land weg te nemen. Voor vervolg zie pag. 2 BOEKAREST Ook in Roemenië lykt de partijleiding aan tt sturen op meer liberalisatie. „De burgers moeten vrij zijn om hun standpunt over problemen van partijpolitiek naar voren te brengen", zei presi dent Ceausescu tijdens een vergade ring van het centrale comité van de Roemeense communistische partij. Hij deed een beroep op de regio nale partijleiders om maandelijks discussies te organiseren over poli tieke partijen. Hij zei dat Roemenië al in 1965 was begonnen met het om buigen van „conservatieve tenden sen die de socialistische opbouw in ernstige mate belemmeren". Op het gebied van de buitenlandse politiek koerst Roemenië reeds lange tijd onafhankelijk van Moskou. NEW YORK De Veiligheids raad heeft gisteravond na vier dagen intensief beraad met alge mene stemmen de vergeldings actie van Israël tegen Jordanië veroordeeld. De Israëlische rege ring heeft kort daarna deze uit spraak van de hand gewezen. Niet alleen veroordeelde de Vei ligheidsraad de Israëlische aanval, ook betreurde zij alle schendingen van het bestand in het Nabije Oos ten, van welke kant ook. Dit kan ook slaan op de sabotagedagen die van Jordanië uit legen Israël zijn ge pleegd, en die aanleiding waren tot de grootscheepse vergeldingsactie van donderdag. De kwestie van de bestandsschen dingen is in de resolutie opgenomen op aandrang van de Westerse lan den. „Dergelijke militaire represaille acties kunnen niet geduld worden. De Veiligheidsraad zal nieuwe en effectvoller maatregelen moeten nemen om herhaling van zulke da den te voorkomen", aldus de reso lutie. Over de sancties tegen Israël rept de raad niet. Nog meer De Israëlische VN-vertegenwoor diger Tekoah zei na het aannemen van de resolutie dat de actie op Jordaans grondgebied een daad van zelfverdediging was en dat bij voortduren van de Arabische sabo tagedaden opnieuw vergeldingsacties zouden worden ondernomen. Mohammed El-Farrah, de Jor daanse afgevaardigde, zag in de resolutie een laatste waarschuwing aan het adres van Israël. De Israëlische waarschuwing voor her nieuwd optreden sterkt volgens hem de Jordaanse overtuiging dat Israël bereid was agressie te plegen. Voor vervolg zie pag. NAPELS Prins Bernhard is za terdag op het vliegveld van Napels aangekomen, waar hij aan boord ge gaan is van een hefschroefvliegtuig dat hem naar het Amerikaanse vlieg- dekschip „Shangri-La" voor de kust van Napels heeft gebracht. In Rustenburg, ten oosten van Alkmaar, zijn gisteren vier boer derijen en twee woonhuizen geheel afgebrand. Het vuur kon voortirreten door de felle wind, die een regen van vonken in de rieten daken van de an dere gebouwen deed belanden. De vlammenzee heeft zich let terlijk met geweld een weg door het dorp gebaand. Hier een detail: een deel van een der boerderijen waarvan slechts verkoold hout en -nuinhopen overbleven. Het blijft goedgaan met de tandarts Blaiberg, de enige patient die een harttransplantatie heeft overleefd. Ofschoon hij sinds korte tijd weer thuis mag zijn, gaat hij nog elke dag naar het Groote Schuurzieken- huis in Kaapstad voor controle. Zaterdag kon hij de emoties aan van een ontmoeting met de fami lieleden van zijn donor, de over leden kleurling Haupt. NEW YORK —Uit twee opiniepei lingen blijkt dat president Johnson de grootste kanshebber is voor de presidentskandidatuur van de demo cratische partij. De New York Times vroeg aan 2.576 van de 2.622 gedelegeerden naar de democratische partijconventie hun mening. Johnson kreeg 1.725 stem men, de Senatoren Robert Kennedy en Eugene McCarthy samen 790 en de onafhankelijke kandidaat George Wallace 61 stemmen. In de staat Wisconsin, waar op 2 april voorverkiezingen worden ge houden, liet het weekblad Time een derzoek instellen. President Johnson kreeg 36 procent van de democra tische stemmen, McCarthy dertig en Kennedy achttien procent. Richard Nixon verzamelde 73 procent van de republikeinse stemmen op zich. Nobelprijswinnaar dominee Martin Luther King leeft gisteren op een persconferentie gezegd diep te zijn teleurgesteld in president Johnson. Hij vond dat Robert Kennedy en Eu gene McCarthy de bekwaamheid, toe gewijdheid en denkwijze bezitten die nodig zijn om de fundamentele pro blemen van nu te behandelen. DJAKARTA Talrijke leden van het Indonesische parlement hebben gevraagd om een nieuw medisch on derzoek naar de gezondheidstoestand van oud-president Soekarno teneinde te kunnen vaststellen of de voorbe reiding van een proces tegen hem voortgang kan vinden. Vorige week verklaarde generaal Soeharto, de waarnemend president, dat Soekarno ziek was, maar dat hij voor de recht bank zou moeten verschijnen zodra zijn toestand verbeterde. Geen spoor van overlevenden morgen voordeel volle maantjes 300 gram van 85 voor 75 LONDEN Een Viscount van de Ierse vliegtuigmaafschappü Aer Lingus is gisterochtend op een vlucht van Cork naar Lon den in zee (het Zuiderkanaal) gestort. Er waren zevenenvijftig passagiers en vier bemannings leden aan boord. Gevreesd wordt dat allen zijn omgekomen. Direct na het ongeluk werden oorlogsschepen, vliegtuigen, helikop ters en reddingboten naar de, on- heilsplek gedirigeerd. Overlevenden noch resten van het vliegtuig wer den gevonden. In het laatste bericht van het vliegtuig werd gezegd dat het op 300 meter in een vrille was ge raakt Het telegram stond echter niet m s.o.s.-vorm. De vier-motorige Viscount, die in februari van de KLM is overgeno men en 18.800 vlieguren had, had voldoende reddingsvlotten en zwem vesten aan boord, die alle met auto matische s.o.s.-zender waren uitge rust. Uit het gebied waar het vliegtuig vermoedelijk is neergekomen, is viermaal een s.o.s. opgevangen, maar voordat de juiste positie kon worden vastgesteld, was het weer stil. De meesten van de 57 passagiers waren Ieren en Britten. Er waren ook negen Zwitsers en zes Belgen aan boord. De Zwitsers hadden in Ierland hun vakantie doorgebracht. De ramp is de ergste in de 37- jarige geschiedenis van de Aer Lingus. PANAMA De Nationale Verga dering (Parlement) van Panama heeft gisteren president Marco Robles af gezet wegens schending van de grondwet en het uitoefenen van poli tieke druk. De voorzitter van de Na tionale Vergadering heeft vice-presi dent Max Delvalla tot president beëdigd. Robles heeft meegedeeld dat hij het presidentiële paleis niet zal ver laten voordat zijn ambtstermijn is afgelopen, in oktober a.s. De bijeenkomst van het Parlement werd alleen bijgewoond door de op positie. De regeringspartij had verstek laten gaan. President Robles staat op het standpunt dat het besluit van de Na tionale Vergadering door het hoogge rechtshof dient te worden bekrach tigd. De oppositie meent dat het par lement de hoogste gerechtelijke instantie is. WOERDEN Naar wij vernemen, hebben de Rijnsche Steengaasfabriek en de N.V. Steengaasfabriek Twello te Twello, het steengaasproduk- tie-apparaat en daarmee de steen- gaasproduktie van de N.V. Aro-fa- bricken te Montfoort overgenomen. Reeds lang was het duidelijk, dat het economischer en efficiënter zou zijn de fabricage in twee fabrieken te concentreren. Nu Aro zich uit de pro- duktie terugtrekt (het Montfoortse bedrijf wordt per 1 april gesloten), is de positie van de beide overblijvende Nederlandse steengaasfabrieken aan zienlijk versterkt. Dit komt aan alle betrokkenen, afnemers, werknemers en leveranciers, ten goede. Omdat de „Rijnsche" en „Twello" de volledige produktie van de Aro overnemen, zal het aanbod van steengaas niet verminderen of stag neren. Integendeel, door de concen tratie van de produktie in twee be drijven is verdere uitbouw van de produktie beter en sneller te verwe zenlijken. (~)OK in onze kleine Nederlandse politiek is zaterdagavond op nieuw bewezen wat het persoon lijke beeld van de politicus op de toeschouwer kan uitwerken. Het ging. ook voor de televisie, over de vraag of de uitgetreden KVP-ers hun zetels ter beschikking hadden behoren te stellen. Dit is een vraag die in ons staat kundig bestel naar onze mening met een duidelijk „ja" dient te wor den beantwoord. Zo oordeelde zater dag eveneens de meerderheid van het oordelende gezelschap. Toen kwamen vertegenwoordigers van belde standpunten aan de beurt. Toen ook bleek wat het persoon lijke optreden van politici vermag. De argumenten voor het „ja" wer den er niet zwakker op, die voor het „nee" niet sterker. Toch liep „ja" terug en „nee" vooruit. Naar onze mening was dit alleen te verklaren uit gevoelens van sympa thie die met de politiek zelf niet zoveel meer hadden te maken. Een klein voorbeeldje hoe per soonlijk optreden de politiek kan be ïnvloeden. Niet het eerste voor beeld: het zal ook wel niet het laat ste zyn. "LIET beraad binnen „de Achttien" is door de ARP tot in elk ge- van voorlopige stilstand gebracht. De CHU denkt anders over de wen selijkheid van de voortzetting en zoals bekend eveneens de KVP. Voor de objectieve toeschouwer achten wjj het standpunt van de CHU sterker dan dat van de ARP. Wy zien geen omstandigheden aan wezig, waarom het gesprek, dat be hoorlijk liep en bovendien reeds tot waardevolle resultaten heeft mogen lelden, niet gewoon voortgang kan hebben. Er is by ons weten tot dusver niets geforceerd, zodat juist het besluit om te stoppen de Indruk moet maken van geforceerd te sijn. Geforceerd door wie? Ons dankt dat hieromtrent de belangstellende toeschouwer informatie toekomt die hem in het verstrekte communiqué wordt onthouden. De ARP zal verstandig doen zich, ook wat haar beeld naar buiten be treft. niet al te zeer met een be paalde groepering binnen haar ge lederen te vereenzelvigen. De meest makkelijke verf heet BETALING ABONNEMENT Wij verzoeken onze abonnees, die gewend z(jn het abonnementsgeld te gireren, gaarne vóór 1 april a.s. r 13.35 4.45 voor het 2e kwartaal of voor de maand april in het bezit zijn van een post rekening, wordt eveneens verzocht, ter besparing van incassokosten, bovenstaand bedrag te gireren. Uiteraard geldt dit bericht NIET voor abonnees die ons een machti ging tot automatische afschrijving hebben verstrekt. Ik geef op als nieuwe abonnee straat: plaats: ^etaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktlvileit ontvang ik een grote luxe Sierknijper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam Inzenden aan Bureau van dit blad O bokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1