WÊÊk HET WANTROUWEN IS STRUCTUREEL Nieuwe belasting geeft gemeente meer armslag Commentaar ,Westy' schuwt gevaar aan het front niet Leven in Jordanië herneemt zijn loop HEFFING OP ONROEREND GOED OPBRENGST 8 PROCENT HOGER Fiscus ving in één maand 225 min meer Belasting op toeristen Vertrouwde figuur voor militairen Voettocht voor arme Sicilianen KNWU moet een tweede Tour-ploeg kunnen financieren Cesareo Gonzales overleden Staatsprijs voor jeugdliteratuur toegekend alles goed en wel ZATERDAG 23 MAART 1968 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De ministers eernink, Witteveen en staats- cretaris Grapperhaus heb- :iu]en bij de Tweede Kamer een etsontwerp tot verruiming m het gemeentelijk belasting- ei bbied ingediend. °r Jrondslag van het ontwerp Is de gelijkheid voor gemeenten om een astingheffing op onroerend goed te voeren. De bestaande heffingen /8i i opcenten op de grondbelasting de personele belasting zullen ech- vervallen. Geschat wordt dat deze uwe heffing in totaal 100 miljoen enlden op zal brengen. 'er compensatie van het verlies de heffing van opcenten op ind- en personele belasting zal het de gemeenten jaarlijks 100 mil- gulden vergoeden via verhoging de schaaluitkering per inwoner. Tenslotte zal het rijk nog eens 100 lerljoen gulden van zijn eigen be- bo tingcapaciteit afstaan aan de ge il-. enten teneinde hen de gelegenheid ^geven ruimte te scheppen voor de fing van de nieuwe belasting op oerend goed. In totaal betekent de uwe regeling voor de gemeenten een voordeel van 300 miljoen Iden per jaar, ongeveer acht pro- it meer dan de huidige belasting- CULTUURGROND fan de voorgestelde heffing op on- ^rend goed is cultuurgrond voor d- en bosbouw uitgezonderd. De ;ering vindt dat deze gronden als drijfsmiddel een andere functie enibben. Bovendien dragen deze gron- i reeds vaak een aanzienlijk deel n de waterschapslasten. Wel kun- woningen en bedrijfsgebouwen, in de vrijgestelde sector liggen, ast worden. 'ij )e bestaande belastingen, zoals ^sonele belasting, grondbelasting, t r >rdame strya- straatbelasting, baatbelasting, bouw terreinbelasting en assurantiebe lasting, zullen in de nieuwe heffing opgaan. Zowel zakelijk gerechtigden als gebruikers van onroerend goed kunnen in de heffing betrokken wor den. De gemeenten krijgen bij een over gangsregeling de bevoegdheid gedu rende tien jaar na inwerkingtreding van de wet te kiezen tussen handha ving van de bestaande regeling en toepassing van de nieuwe heffing: Gedurende die tijd worden rijksop- centen op de grondbelasting en op de personele belasting ingevoerd, tot het aantal dat door de Provinciale Staten in die gemeente werd geheven. Dit vervalt zodra de nieuwe heffing zal worden toegepast. MAXIMUM In het wetsontwerp is voor de tota le nieuwe gemeentelijke belastingbe voegdheid geen limiet opgenomen. Aangezien het de bedoeling is dat de heffing vooral zal drukken op de ge bruikers van onroerend goed, is aan de bevoegdheid om belasting te hef fen van de zakelijk gerechtigden wel een maximum gesteld. Dit maximum bedraagt voor iedere gemeente vijf tien procent van de algemene uitke ring die de gemeente ontvangt uit het Gemeentefonds, exclusief de fac tor sociale zorg. Ook het provinciaal belastingge bied zal worden gereorganiseerd. De opcenten op de grondbelasting en de personele belasting vervallen. Na een overgangstijd, waarbij het rijk aan de provincies een uitkering zal doen. krijgt de provincie de be voegdheid tot heffing van maximaal DEN HAAG De fiscus heeft in februari ongeveer ƒ225 miljoen meer ontvangen dan in dezelfde maand van het vorige jaar. De niet-kohier- belastingen stegen van 1219 tot 1395 miljoen en de kohierbelastingen van 289 tot 338 miljoen. Bij de niet-kohier-belastingen was het vooral de omzetbelasting, die sterk omhoog ging- Bij de kohier-belastingen komt de stijging geheel op rekening van de inkomstenbelasting. 43 opcenten op de hoofdsom van de motorrijtuigenbelasting. Dit zal ge paard gaan met een verlaging van het tarief van deze belasting. Het provinciaal belastinggebied zal hier door worden vergroot met 10 miljoen gulden. In het wetsontwerp Is de aange kondigde afschaffing van de verma kelijkheidsbelasting nog niet opgeno men. Men wil hierover nog het ad vies vragen van de Raad van State en de Raad voor de Gemeentefinan- ciën. De bedoeling Is de vermakelijk heidsbelasting op bioscoopvoorstellin gen met ingang van 1 januari 1969 te doen vervallen en de belasting op andere vermakelijkheden met ingang van 1 januari 1979. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In het vandaag in gediende wetsontwerp tot herziening van het gemeentelijk bèlastinggebied. komt een nieuwe bepaling voor over de zogenaamde logeerbelasting. Tot nu toe konden de gemeenten belasting heffen van hen, die gedu rende een week als logeergasten in een hotel of pension vertoeven. Per sonen die in gemeubileerde kamers, bungalows, tenten e.d. verbleven, vie len buiten deze regeling. Voorts kan de minimumduur van een week in veel gevallen tot moeilijkheden en ontduiking leiden. De regering heeft deze beide bepa lingen laten vervallen. Zij zijn be doeld om de mogelijkheid tot belas tingheffing te verruimen. Gezien het feit dat deze vorm van belastinghef fing ook in het buitenland veel wordt toegepast, heeft de regering er geen bezwaar tegen. Deze belasting die thans als „toe ristenbelasting" wordt aangeduid, moet worden gezien als een tegemoet koming in de kosten van de gemeen ten voor zover die in het belang van het toerisme worden getroffen. In gemeenten die slechts ten dele het karakter van een toeristenoord dragen, kan het redelijk zijn de be lasting te beperken tot bepaalde ge deelten van de gemeente, dan wel de belasting naar verschillend tarief te heffen. Het wetsontwerp houdt de mogelijkheid daartoe open. I Gemeente belasting j^A TWINTIG JAAR studeren heeft de regering nu de definitieve re geling voor de verruiming van het gemeenteiyk belastinggebied op ta fel gelegd. De financiële capaciteit van de ge-I meenten zal er met rond 300 miljoen door worden vergroot. Tweederde i daarvan komt voor rekening van heti Rijk. De resterende 100 miljoen (maar het kan méér worden, want de opbrengst van de nieuwe gemeente-1 Hjke belasting inzake onroerend goedj is niet aan een grens gebonden) moet, door de gemëenteiyke belastingbeta ler worden opgebracht. De technisch Ingewikkelde inhoud van het wetsontwerp roept wel wat vragen op, maar de strekking van het geheel lijkt ons door-en-door gezond. De regering gaat het de gemeenten wat moeilijker maken om al te gauw een beroep op „Den Haag" te doen als de kas leeg en de begroting over schreden is. Eerst moeten de eigen belastingmogeiykhcden worden uit geput, wil een gemeente aanspraak kunnen maken op een aanvullende büdrage uit het gemeentefonds. Dat dwingt de gemeentebestuurders tot een secuurder uitgavebeleid. Het belasten van de eigen Ingezetenen is geenpopulaire zaak. Het legt ver plichtingen op. Erg simpel gezegd: met „eigen" geld, opgebracht doori de ingezetenen die terecht willen we ten waar het blijft, zullen de ge meenten uit de aard der zaak zuini ger (moeten) omspringen dan met de goede gaven uit het Gemeentefonds. GENERAAL William Childs West- moreland, die wordt vervan gen als Amerikaanse opperbe velhebber in Vietnam, is steeds van de stelling uitgegaan dat een be velhebber in de buurt van zijn troe pen moet blyven en hun gevechten moet meemaken. De robuuste generaal vroeg zijn mannen niets wat hij zelf niet zou doen. In 1958 nam hij als comman dant van een luchtlandingsdivisie deel aan een massale landing waar hij vijf soldaten om het leven kwa men toen onverwachte windstoten hun parachutes grepen. Westmore- land zelf werd een meter of zestig meegesleurd. Na dit. incident nam „Westy" zo als hij door zijn vrienden genoemd wordt, altijd het initiatief bij springoefeningen. Hy sprong als eerste en gelastte een oefening soms af als hij meende dat ze te gevaarlijk voor zijn mannen was. Vertrouwd In Vietnam werd hij een ver trouwde figuur voor de gewone Amerikaanse soldaat. Hy legde steeds „bliksembezoeken" af aan alle onderdelen waar deze zich ook bevinden. Zijn toestel werd enkele keren getroffen door kogels van de tegenstander. Zyn vrienden vinden hem veel eer een methodisch dan een intel ligent man die beschikt over een grote energie. Hij rookt niet en drinkt bijna nooit. Hoewel hij al in het begin van 1964 naar Vietnam kwam, kent hij nog steeds geen WOord van de taal. In de Tweede Wereldoorlog was hij artillerie- en infanteriecomman- dant in Tunesië, op Sicilië en in Normandië en bij de troepen die zich een weg baanden tot de Elbe. In 1952, toen hij met een regiment parachutisten in Korea vocht, werd hij van kolonel tot brigade-generaal gepromoveerd. In 1956 werd hij de jongste generaal-majoor van het leger. Hij was toen 42 jaar. „Succes" In november vorig jaar toen ge neraal Westmoreland voor overleg in Washington was, uitte hij voor de televisie de mening dat een deel van de Amerikaanse troepen bin nen twee jaar uit Vietnam terug getrokken kon worden. Eerder zei hij dat de acties in Vietnam steeds meer succes opleverden. Daarna kwam begin van dit jaar het „Tet"-offensief van de Vietcong en kreeg de generaal felle kritiek vooral van Arthur Schlesinger, me dewerker van de vermoorde pre sident Kennedy. Westmoreland werd op 26 maart 1914 geboren. Hij is gehuwd en heeft twee dochters en een zoon. UTRECHT De Internationale Vrijwillige Hulpdienst uit Amster dam houdt zaterdag 30 maart in Utrecht en omgeving een „walk." Dit is een demonstratieve voettocht, be doeld om geld in te zamelen voor de Sicilianen, die in armoede leven. De „walk"- start op het Utrechtse Vreeburg en gaat via Vleuten en Maarssen naar Utrecht terug met een totale lengte van 38 kilometer. De deelnemers krijgen geld voor elke kilometer, die zij afleggen.. Met leuzen die zij meevoeren, wil len zij zich solidair tonen met Sicilië, dat begin van dit jaar werd getroffen door zware aardbevingen. Hierbij kwamen ruim 500 mensen om het .le ven, dorpen werdén" verivoeest en 250.000 mensen werden dakloos. Het schiereiland telt nog tienduizenden vluchtelingen, di ein barre omstan digheden leven en in vele .kampen, zijn ondergebracht Ke \E inval van Israëlische jj krachten in Jordanië v d ergeldingsmaatregel, niet alleen een joging, nieuwe terroristische activi- i :iten te voorkomen, maar een waar- chuwing aan het kleine woestyn- oninkryk, zyn vyandige houding igi 1 te eeven- R e kracht waarmee Israël heeft toe- 1021 eslagen staat in geen verhouding it de terreurdaden in de door dit nd bezette gebieden. Het is waar- chijnlijk mede de bedoeling geweest, e reactie van landen als Egypte. yrië en Irak te peilen. Opnieuw leek, dat Jordanië alleen staat, resident Nasser, die in Egypte met rifrote binnenlandse moeilijkheden te ampen heeft, reageerde rykelyk laat Eiet de mededeling, dat troepen van enoemde landen gereed staan, Jor- anië te helpen. Het verleden lecr- e echter, dat zulke toezeggingen reinig betekenen. ïiettemin kan het voor Nasser aan- rekkelijk zyn, Jordanië tot operatie- lerrein te maken. Er bevinden zich 1 Iraakse divisies in het noorden an dat land. Als Syrië en Egypte ok troepen sturen, kan het bewind jan koning Hoessein ten val worden ebracht. De koning weet dit en zal alles doen lm te vermyden dat het zo ver komt. tolang hy echter niet kan aantonen. Pat Jordanië in de steek wordt ge- aten, kan hy niet met Israël tot een lergeiyk komen. Dit probleem is ove al zo oud als de staat Israël. Jockefeller I^OUVERNEUR Rockefeller heeft K deze week zelfs de zo betrouw- Lvare New York Times ongelijk ge-j ^^even door te weigeren, zich open-j ijk tegenover Richard Nixon op te tellen. lij heeft hiermee getoond, zin voor Ie werkelijkheid te hebben. Het is :eer twijfelachtig, of hij bij de voor-) xkiezingen wezenlijk succes zou| ebben geboekt. Een herhaling van rat in 1960 en 1964 gebeurde was liet uitgesloten. Vat hem restte was, de Republikein- Ie partijleiders duidelijk te maken, flat ze het zelf moeten weten als ze net Nixon in november een nieuwe lederlaag tegemoet willen gaan. Het is evenwel de vraag, of de kan didatuur nog aan Nixon kan worden onthouden. Deze volgt nu een vol komen andere taktiek en zet alles »p alles om de buit binnen te heb ben, voordat in augustus de partij conventie bijeenkomt, intussen moet men niet alleen reke- fting houden met Rockefeller. Ook k Lindsay, de burgemeester van New York, is een potentiële kandidaat, 3die zich tegenover president John son opstelt Bij de campagne van dit jaar is in beide kampen nog van alles mogelijk. VU-foruin over solidariteit en gerechtigheid in de onderneming Stellingen langs Jordaan weer bezet (Van een onzer verslaggevers) HENGELO „Het nieuwe sociale vraagstuk zou wel eens kunnen zijn: het dragen van ver antwoordelijk. Ik kan niet ge loven dat je dit kunt afdoen met de werknemer simpel in het overleg te betrekken. Er is meer aan de hand. Je komt niet onder de noodzaak uit om je te bezin nen op nieuwe vormen." Dit betoogde prof. dr. H. J. van Zuthem in zijn inleidende toespraak van de gisteren in het Hengelose stadhuis gehouden forumavond van de Vrije Universiteit. Het onderwerp was „Structuur en rechtsvorm van de onderneming". Behalve prof. Van Zuthem maakten prof. mr. P. J. Verdam en prof. dr. A. Troost deel uit van dit forum dat onder leiding stond van ir. C. A. Doetz. Er was een bijzonder grote belangstelling. Prof. Van Zuthem somde drie punten op waarop de inspraak van de werknemer kritisch zou moeten worden bezien: De inspraak in het dagelijks werk, een punt dat steeds meer de aandacht krijgt en dat erop doelt de werknemer te betrék)ken in de dagelijkse bezigheden. Verder, moeten wij de onderne mingsraad veranderen? Dit punt, een geliefd onderwerp in Christe lijke kring, heeft op bet ogenblik de aandacht van de Sociaal-econo mische raad. Ten derde toezicht op de top van de onderneming en het bekijken van de raad van commissarissen die •meer invloed zou moeten hebben, bijvoorbeeld by fusies, nieuwe pro- dukties enz. Vrijheid Prof. Van Zuthem gelooft niet dat de werknemer moet plaatsnemen op de stoel van de directie. Hij meende dat deze onderwerpen niet los kun nen worden gezien van de geloof waardigheid van ons (ondernemings- gewij'ze) produktiestelsel dat een grote mate van vrijheid voor de on dernemer betekent. Daartegenover staat het christe lijk ideaal van verantwoording en emplooi van de mens. Er bestaat zei hij nog steeds wantrouwen in ons produktiestelsel, wij zien bij recente ontslagen rechteloosheid. Het wan trouwen is structureel. Dit heeft ge woon te maken met de bestaande machtsverhoudingen. Een van de oorzaken van dit wan trouwen is het stelselmatig verwaar lozen van de medeverantwoordelijk heid van de werknemers. In op dracht van de protestants-christe lijke werkgevers wordt op het ogen blik een onderzoek ingesteld in zes ondernemingen ,waar een grotere verantwoordelijkheid wordt gegeven in bepaalde arbeidssituaties. In mei zullen de resultaten daarvan gepu bliceerd worden. Vrijwel elk land is met het onder werp van de grotere inspraak be zig. Wij hebben, aldus prof. Van Zu them, toestemming gekregen een on derzoek in te stéllen in Zuislavië doch er is nog niet voldoende geld beschikbaar. Kun je, zei hy, sprekend over sa menwerking zonder bet samen voor bet zegen gte hebben en kun je vol houden dat de werknemers niet me de verantwoordelijk zijn voor het resultaat. Wat bedoelen wij, vroe hy zich af, in onze kring als we spréken over de bevordering van de gerechtigheid en solidariteit, ook tussen werkgevers en werknemers. Open deur Na de pauze kwam het forum aan het woord naar aanleiding van vele vragen uit de vergadering. Prof. Verdam vond het niet belangrijk in welke mate de werknemers in een raad van commissarissen zouden zijn vertegenwoordigd. Het gaat er om of de deur voor hen openstaat. Op een vraag waarom bet CNV zich anders opstelt dan het NVV en NKV zei prof. Verdam, dat bet CNV speelt op de samenwerking in de onderneming. Het NVV verkon digt weliswaar niet meer de klasse- stryd, maar de samenwerking in de onderneming is daar toch min'der populair. rotterdammer 8. 13c mach cornet pvea Prof. Troost stipuleerde dat mede zeggenschap geen zeggenschap bete kent. Hij vond het gevaarlijk om te streven naar democratisering van de onderneming. Democratisering is een staatkundige term. Een overheid die het niet goed doet in de ogen van het volk moet heengaan. De onderneming is niet zo geconstrueerd als de over heid. Het is onmogelijk om topheslis- singen te nemen als vele instanties gelijkwaardig zijn vertegenwoordigd. Dan komt men er niet uit. Tenslotte vond prof. Van Zuthem dat het streven naar een sociale doel stelling voor de onderneming het eco nomische doel yan het bedryf niet behoeft te verwaarlozen. AMMAN Nauwelijks 24 uur nadat de Israëlische troepen hun vergeldingsactie uitvoerden heeft het leven in Jordanië zijn gewone loop hernomen. De luchthaven van Amman is weer normaal in bedrijf, universitei ten en scholen gingen weer open. Onmiddellijk na afloop van de ver geldingsactie betrokken de Jorda- niërs opnieuw hun stellingen in het door de Israëliërs binnengevallen ge bied langs de Jordaan. Koning Hoes sein was vandaag aanwezig bij de begrafenis van de gesneuvelde Jor daanse militairen: zes officieren en veertien soldaten. Jordaanse soldaten en Arabische .•guerrillastrijders zijn begonnen puin te ruimen en de schade te herstellen. De stemming van soldaten en burgers is wraakzuchtig. Een guerrillastrijder zei: „Wij hebben gezworen ons te wreken. Het kan misschien honderd jaar duren, maar wij zullen Palestina bevrijden". Waarschuwing De Sowjet-Unie heeft Israël ge waarschuwd. dat zijn pogingen om een politieke regeling in het Nabije Oosten te verijdelen, niet ongestraft kunnen blijven. In de regeringsver klaring wordt Israël ervan beschul digd deze regeling tegen te werken en worden vroegere eisen herhaald tot terugtrekking van de Israëlische troepen van Arabisch grondgebied. De Sowjet-regering zei verder, dat de Sowjet-Unie en de andere pro- Arabische landen de slachtoffers van de agressie zullen helpen. Niet mee gedeeld werd in welke vorm deze Morgenavond zal de befaam de acteuren zanger-met-de- donkere-stem Lex Goudsmit negrospirituals zingen. Hij is te zien en te horen in het TROS- programma op Nederland 2 om vijf over half .negen. hulp zal worden gegoten. In de Veiligheidsraad herhaalde de vertegenwoordiger van Jordanië het standpunt van zijn regering, dat het niet de bedoeling is de vredesmissie van de speciale VN-vertegenwoordi- ger in 62 wielen te rijden. Aangemoedigd Hij betoogde, dat de raad de positie van deze vertegenwoordiger zou moeten versterken door „de agressor te veroordelen en sancties te nemen. Als dit niet gebeurt zal Israël zich slechts aangemoedigd voelen om op dezelfde weg verder te gaan. „Ons werd verzocht in naam van de vrede geduld te hebben, maar blijkbaar kon niemand het arrogante Israël in be dwang houden." De Palestijnse guerrilla-organisatie „El Fatah" heeft betoogd schuldig te zijn aan de verwondingen, die Mosje Dayan heeft opgelopen en de berich ten ontkend, dat hij die opliep tij dens opgravingen, Volgens de verkla ring van „El Fatah" zou de auto van Dayan met granaten en machinege weervuur bestookt zijn. Paus Paulus heeft een beroep ge daan op de betrokken partijen om af te zien van geweld. De leden van de Veiligheids raad zijn er vannacht niet in ge slaagd tot een resoluitie te ko men ovr de Israëlische vergel dingsactie op Jordaans gebied, die algemeen aanvaardbaar zou kunnen zijn. De vergadering werd verdaagd tot vanavond. AMSTERDAM Het deelnemen van een tweede Nederlandse ploeg aan de komende Tour de France is een financiële kwestie. Dat is geble ken tijdens een gesprek, dat namens de sportcommissie van de KNWU de zer dagen in Parijs is gevoerd door de heren Foerster, Van Baarlen en Geldermans met tourorganisator Fe lix Levithan. De tourorganisatie heeft geen enkel bezwaar tegen een tweede Neder landse ploeg, maar dan moet de KNWU wel alle kosten voor haar re kening nemen. Daarover nu zal op korte termijn door de sporicommissie met de Nederlandse sponsors worden gesproken. MADRID =1 Filmproducent Cesa reo Gonzales, die bijna 150 films heeft gemaakt, is donderdag, 63 jaar oud, overleden. Gonzales was kran tenjongen, schoenpoetser en kelner in Cuba. zwerver door Latijns Amerika en automobielverkoper voor hij in het filmvak terecht kwam. Al met zijn eerste film, „Polizon a bordo" (Verstekeling aan boord) maakte hij naam. Later werkten be faamde Spaanse regisseurs onder zijn leiding. Greta Garbo weigerde voor Gonza les te filmen. Hij maakte toen een misslag door de destijds nog onbe kende Sophia Loren af te wijzen; hij dacht dat zij geen talent had. De Indonesische speelster Mlnarnl en de Zweedse Eva Twedberg hebben, donder dag de finale bereikt van de All England Badmintonkampioenschappen. In de halve finales van dit officieuze wereldkampi oenschap won Mlnarnl met 11—0 8—11, 11—7 van de Japanse Norlko Takagl. Eva Twedberg zegevierde met 12—9. 11—7 over de Duitse Irmgard Latz. Laatstgenoemde had In de kwartfinales gewonnen van de Nederlandse Agnes Ceene. DEN HAAG De in 1964 ingestel de staatsprijs voor kinder- en jeugd literatuur is voor 1967 toegekend aan de schrijfster An Rutgers van der Loeff-Basenau te Amsterdam. Deze prijs zal door de minister van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé op 2 april om 16.00 uur worden uitgereikt in het gebouw van het ministerie te Rijswijk. De jury die de minister adviseerde bestond uit Chr. S. H. Jansen, voor zitter, mej. Wim Hora Adema, me vrouw Annie M. G. Schmidt, L. Kiestra, Michel v. d. Plas, H. A. G. Suer, J. Wedzinga. Leden, H. J. Mi chael, secretaris. De prijs die voor het eerst, is ver leend aan Annie M. G. Schmidt, mag gelden als de hoogste Nederlandse bekroning van het oeuvre van een auteur van kinder- en/of jeugdboe ken. KVP - ABP - CHV (9) Drs. Heslinga sprak de wens uit dat de christen-radicalen ook eens radi caal de ander uitnemender mochten achten dan zichzelf. Ja, dat is nogal wat. Vlugger gezegd dan gedaan Dat. is iets wat bepaald niet druk in de roulatie is. Toegegeven: beschamend! Maar dat ligt toch in 't persoonlijke vlak. Schmelzer bijvoorbeeld vond zichzelf buitengewoon uitnemend. Als Fred Anton Maier in een zeer knappe en technisch volmaakte rit op grootse wijze Kees Verkerk achter zich laat dan kan men toch niet van de Noren verwachten dat ze Kees uitnemender vinden. Alleen prestaties worden gemeten. „Toon mij uw geloof uit uw werken". Hetgeen de radicalen voorstaan is m.i. beslist uitnemender: fundamentele koerswijziging, mede en vooral i.v.m. de wereldnoodtoestand. Een partij is geen gezelligheidsvereniging of een club van oude en jonge (oude) heer tjes. Daarom heb ik geen verdriet wanneer er bressen in onze ouwe trouwe partijen geschoten worden. Overigens: wat let de christelijke partijen om toch samen te gaan? Men laat zich toch niet door een minder heid in de hoek drukken! Zolang ech ter de radicalen in de boot'zitten heb ben zij het recht en de plicht te pro testeren tegen een liberale lading on der de christelijke vlag. Leiden I. v.d. Reijden KVP - ARP - CHU (10) Gedurende verkiezingscampagnes las ik wel eens op een straat in Amsterdam, naast een wit gekalkt kruis de eveneens wit gekalkte woor- den: in dit kruis zullen wij overwin nen. IJdele leus van de christelijke partijen? Ik meen van niet. Want alles wat wij crisis noemen in het leven der volken of in de verhoudingen van de partijen onderling heeft zijn diepste oorzaak in de verwijdering van het kruis en onthoudt ons daardoor de heerlijke werkelijkheden, die buiten het eigen ik en buiten de wereld van het zichtbare en grijpbare liggen. Het kruis redeneert niet, be raadslaagt niet, twist niet. Het blust de grieven van gebrokenen en ge- krenkten. Ik heb het gevoel dat onze. „eeuwige" zelfhandhaving ons onop houdelijk aan de grens en over de grens van de dwaasheid voert en tot onze isolering leidt, wanneer het kruis van Jezus Christus niet de symbo lische en reddende kracht is. die alle woedende stormen stilt, noch het te ken, waarin wij overwinnen. z*»«* D. Wïtiand

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9