r Onze druppels zouden emmers moeten worden JONGSTE EN LANGSTE VAN NEDERLAND 4 Ministeriële beslissing wekt bevreemding VOORU - '1NS Prof. dr. Michael geëerd bij gouden jubileum IDEETJE MEVROUW GERSON-LOHMAN Kwestie examens fysiotherapie Enkele kandidaten deden herexamen Soeharto nu president Organist Ferdinand Frerichs morgen jarig l'nict'f Hot Gooi tvissolt l \indortokoninuon uit ZATERDAG 23 MAART 1968 IjSBÉtfi> «BW emam (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Een weinig gelukkige manoeuvre van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid heeft de kwestie van de gewraakte staatsexamens Fysio-thera- peut-A nodeloos ingewikkelder gemaakt. Terwijl honderden ouders in span ning wachten op het eindrapport van een door de min'ster ingestelde com missie van onderzoek onder leiding van de oud-staatssecretaris mr. dr. A. A. van Rhijn, dat binnen afzienbare tijd tegemoet kan worden gezien, hebben de minister en de staatssecre taris aan een klein aantal examen kandidaten, die vorig jaar november zijn gezakt, toestemming tot het af leggen van een herexamen gegeven. Volkscongres meent: Gii fo4en ten lat 1( 1< l Twee tekeningen van Canadese kinderen: links hockeyspel" van Edward raversrecht „In het woud" van Louise Milford. Gistermiddag heb ik wat rondgedwaald en gemediteerd op tentoonstelling van kindertekeningen in Hilversum. Zoals op Ike tentoonstelling: eerst luisteren naar keurige toespraken van ;eurig geklede en weldoorvoede dames en heren. De heer Wni. Frederick Bull, ambassadeur van Canada in lederland opende deze expositie van kindertekeningen uit Ca- lada in de Godelindeschool te Hilversum. Naties. Unicef, de enige organisatie die vereende steun van bijna alle landen ontvangt, besteedt de vrijwil lige bijdragen overal ter wereld, „on geacht ras, geloof, nationaliteit of po litieke kleur", zoals een folder van Unicef het zegt. Kindertientje De heren Nolen en Jansen wijdden gistermiddag goede woorden aan dit onderwerp. En ambassadeur Wm. Frederick Bull kocht na zijn toespraak het eerste zogenaamde „kindertientje". In het kader van de opzet van dit tekeningen - uitwisselingsprogramma (de kinderen van de verschillende landen elkaar te leren ontdekken en de ouderen opwekken het werk van Unicef door bijdragen te steunen) zal landelijk, via allerlei verkoopadres sen tegen een tientje een coupon ver krijgbaar zijn. Met dit „kindertientje" wordt on der andere het onderwijsproject m Columbia gefinancierd. naar idee Het denkbeeld kindertekeningen uit te wisselen is van mevrouw V. Gerson-Lohman uit Blaricum. „Met vakantie in Canada kwam ik in con tact met een Unicef-meneer in To ronto. We hebben het idee toen uit gewerkt. Hier in het Gooi wordt veel gedaan voor Unicef. Jong Laren heeft pas 500 gulden opgehaald. In Hilversum is hard gewerkt met de kaartenver- koop, vooral dank zij een HBS-leraar, de heer Beker". Tot zover het Unicef-verhaal. dat u hopelijk het arme hoofd nog vol gepropt met opwekkingen om Kom over de brug te steunen vermoeid hebt uitgelezen. U zult zeggen: Is het weer om mijn geld te doen? Ik kan moeilijk anders dan deze vraag met een bedroefd ja beantwoorden. Bedroefd, want ik wil het resultaat van mijn mediteren aan u voorleggen. Dit: dat ik me veront rust heb afgevraagd of we wel ge noeg doen met onze tientjes, ja zelfs met onze een-procenten voor Kom over de brug. Ook ik ben wel doorvoed en goed gekleed, ook ik heb deze week trouw mijn een procent gegeven voor Kom over de brug. Ik verwijt u trouwens niets, want u bent schitterend over de brug gekomen. Geen domper Ik wil .ook geen domper zetten op uw enthousiasme. Ik wil u zelfs aan moedigen na Kom over de brug ook Unicef niet te vergeten. Ik weet alleen dat het voor ons erg gemakkelijk is. te geven, eens in de beurs te tasten. Wij weldoorvoeden, wij goedgekleden. En dat het gevaar zo groot is daarna tevreden te ruste te gaan. En in te slapen, en te dro men dat we er zijn. Want. weet u natuurlijk u hebt dat meer gehoord het blijft toch maar een druppetje op de gloeiende plaat. Als u het mij vraagt, zouden die druppeltjes emmers moeten wor den, emmers die alleen maar via on ze politici, via alle staten, via alle kerken, zouden kunnen worden „ge organiseerd". En dan met het doel af te ko men van de liefdadigheidsge dachte. Maar misschien heb ik ongelijk. En als u het niet met me eens bent, mag u het gerust laten weten. Ik zit namelijk met die benau wende gedachte dat wij, zo met z'n allen, rijke mannen zijn die de arme Lazarussen ook wel eens wat geven, maar ze nooit zover brengen op eigen benen verder te gaan. Maar voor hij aan het woord wam, spraken dr. W. Nolen, oorziter van het Regionaal Jnicef-comité Het Gooi en het oofd van de Godelindeschool e heer C. G. A. Jansen. De tentoonstelling is name- jk een initiatief van het Uni- ef-comité Het Gooi. Doel: is en begin te maken met het itwisselen van kindertekenin gen met een aantal landen, i waardoor het werk van Unicef -°rd' bevorderd. g, De Godelineschool, een lagere en hooi, heeft in het najaar van 1967 J n grote collectie tekeningen naar anada gestuurd. Daar is de collectie verscheidene scholen tentoon- steld. Dit leidde tot corresponden- tussen de kinderen en tot behan- sling van het „land Holland" in Ca- idese klassen. De Canadese scholen hebben nu, op in beurt, tekeningen naar Neder- wÜnd gestuurd. Na Hilversum zal de ntoonstelling onder meer zijn - te en in Drachten, Laren, Rotterdam, adhoevedorp en Amsterdam. Columbui De komende herfst zal een collectie keningen van leerlingen van het aarns Lyceum en het Drachtens Ly- ium naar Columbia worden «ezon- ■n. Althans, het ligt in de bedoeling olumbia, het land waar het Neder- ndse Unicefcomité helpt aan een iderwijs-project, als tweede uitwis- •lingsland te vragen. Unicef is, zoals u misschien weet, et Kinderfonds van de Verenigde DJAKARTA Generaal Soeharto moet tot volledig president worden aangesteld. Hierover bestaat alge meen overeenstemming tussen de le den van het Indonesische volkscon gres, dat in Djakarta in vergadering bijeen is. De sprekers waren niet zo eensge zind over de vraag hoe lang de alge mene verkiezingen moeten worden uitgesteld. De aanstelling van Soe harto tot volledig president en het uitstel van de verkiezingen tot maxi maal vijf jaar zijn twee van de drie belangrijke vraagstukken, waarover het congres een besluit moet nemen. Het derde vraagstuk, dat Soeharto van groot belang acht, is de kwestie van het vijfjarenplan voor de econo mische ontwikkeling van het land. Soeharto stelde voor de verkiezingen te houden voor het laatste jaa- in gaat van het vijfjarenplan. Dit zou het nieuwe volkscongres en de gelegenheid Age regeling na de zijting .van het volkscongres moét worden gewijzigd. De leider van de christelijke partij, prof. Simorangkir, heeft verklaard, dat in de huidige overgangsperiode een vice-president niet nodig is. De bevoorrechte kandidaten zijn dezer dagen opnieuw geëxamineerd met als resultaat, dat van de vier examinandi er nu drie zijn geslaagd. Een en ander heeft zich op nogal geheimzinnige wijze afgespeeld. Ou- dercomité's er zijn er verscheidene kwamen er toevallig achter. De minister lijkt de mening toege daan, dat hij, door enkele ouders daarom verzocht, zijn fiat aan een herexamen kon geven, omdat uit de examenprotocollen van de betrokken kandidaten zwart op wit zou zijn ge bleken, dat zij in november jongstle den door één examinator zijn onder vraagd, terwijl de handleiding bij het z.g. Fysiotherapeutenbesluit twee examinatoren verplicht stelt. Onhoudbaar? Onderwijsspecialisten die wij om voorlichting over de gevolgde mi nisteriële procedure vroegen, ménen evenwel dat hetgeen de minister (on der druk? er zou namelijk met een kort geding zijn gedreigd) heeft toe gestaan, juridisch onhoudbaar is. Het nog altijd wettelijk van kracht zijnde Fysiotherapeutenbesluit voorziet na melijk niet in herexamens. Boven dien: bij geen enkel staatsexamen is tussentijds herexamen, om welke re den dan ook, mogelijk. Aldus deze deskundigen. Hoe het zij, formeel juist of niet, deze beslissing van de minister en de staatssecretaris moet toch op zijn minst onelegant en weinig tactisch worden genoemd. De commissie van onderzoek naar de examens Fysiothe- rapeut-A is immers nog niet met haar werk gereed zij zou, naar wij menen te weten, dan ook bepaald niet eensgezind zijn in haar oordeel over deze stap. De zaal ligt nog moeilijker, nu is gebleken dat een van de ouders die om herexamen vroeg, bepaalde bin dingen met het ministerie heeft. Daarvan waren minister en staatsse cretaris overigens niet op de hoogte, maar alles bijeen genomen is er vol doende stof voor de ouders, die de kwestie van de examens aanhangig maakten, om aan discriminatie te kunnen gaan denken. Op zijn minst zijn ze zeer teleur gesteld, omdat de zaak door de mi nister en de staatssecretaris, mede naar aanleiding van een aantal Ka mervragen. aanvankelijk zo voortva rend en goed was aangepakt. De commissie van onderzoek werkt niettemin naarstig verder in een tem po, dat verbluffend mag worden ge noemd. Ze heeft het niet gemakkelijk met een officieel Fysiotherapeuten besluit, dat op vele punten rammelt, met examenpraktijken die willekeur mogelijk maken en met dominerende krachten, die hun monopoliepositie niet zo maar prijsgeven. In elk geval blijven de gedupeer den en dat zijn er velen hopen op een spoedig advies van de com missie, dat voorziet in gesubsidieerde opleidingen en schoolexamens onder toezicht van rijksgecommitteerden, waarmee' dit jaar nog zal kunnen worden gestart. Gedeeltelijk Deskundigen achten het voorts niet ondenkbaar, dat gezakte kandidaten van verleden jaar, in verband met de regen van klachten over de wijze van examineren, de gelegenheid krijgen dit jaar alleen herexamen te doen in die vakken, waarvoor ze het vorige jaar onvoldoende kregen. Dat laatste lijkt wel het minimum waarop de gedupeerde kandidaten moeten kunnen rekenen, nu tussen tijdse herexamens om diverse rede nen niet mogelijk blijken. Daarom temeer is het nu juist zo bevreem dend, dat de minister een herexamen aan enkelen wel heeft toegestaan. Deelname AMRO-bank in bank in VS AMSTERDAM De AMRO-bank voert samen met de Deutsche Bank en de Belgische Société Générale be sprekingen over deelname in twee dochterinstellingen van de Société Générale in New York. Van de zijde van de AMRO-bank wordt meegedeeld, dat de besprekin gen in een deregelijk vroeg stadium zijn, dat nog niets concreets kon wor den gezegd. Iniatiefneemster mevrouw V. Gersen-Lohman en schoolhoofd C. G. A. Jansen poseren bij „Toronto in papier", opgebouwd door de kinderen van de Govelindeschool. Ooievaars Mijnheer, ir aanleiding van uw artikel de ooievaars zou ik willen aan- contact op te nemen met de Natuurwacht Reeuwijk, Informaties kan geven de mogelijkheid in Reeuwijk ooievaarsfarm te stichten. In Reeuwijk is een aantal jaren een ooievaarsnest geplaatst, tot nu toe zonder resultaat, is gebeurd door de gemeente en Vereniging Natuurwacht Reeu- voordeel van Reeuwijk is het van een rioolzuiveringsinstalla- die mijns inziens resultaten be- af te werpen voor de vogelstand. Ik leid dit bij voorbeeld af uit de blauwe reigers, die hier hun vinden in sloten, waarin ge- water wordt afgevoerd. Ik hoop met dit schrijven een sug- te hebben gedaan, die hopelijk kan meewerken de ooievaar in voor uitsterven te behoe- De jongste en tevens langste (1.91 meter) organist van Neder land wordt morgen achttien jaar. Ferdinand Frerichs, door inge- Iting Hoogachtend, A. A. C. Rijnhout, Reeuwijk Fijn dat u hebt gereageerd. Uw is doorgestuurd naar de Vereni- tot Bescherming van Vogels te HG RECTIFICATIE In LS van eergisteren het inter view met Hi ib Verwey zijn enkele vervelende zetfouten geslopen. Zoals de meeste lezers uit het zinsverband wel zullen hebben begrepen, was de heer Verwey niet in 1956, maar in 1946 (tot 1948) redacteur van De Waarheid. In het artikel werd bovendien een keer gesproken over „psychische beelden". Dit moet zoals verderop was te lezen zijn: „fysische beel den". wijden als een van de veel belovende jonge talenten be schouwd, begon op zijn twaalfde jaar met pogingen een klein elek tronisch orgel te bespelen. Zijn moeder moet even lachen: „Hij kon nauwelijks bij de pedalen, maar toen hij dertien was, schoot hij ineens omhoog, en ging het heel wat beter." Ferdinand luisterde naar platen, en probeerde die na te spelen. Het ging steeds beter en toen hij de Mu- loschool verliet, werd hij demonstra tes van electronische orgels. In dit vak was, en is, hij ook al weer de jongste van ons land. De afgelopen vijf jaar heeft hij zich vooral beziggehouden met amusementsmuziek: in de geest van Cor Steyn. Hij heeft in Rotterdam waar hij bij zijn ouders woont en omgeving heel wat ouderavonden en ..bruiloften en partijen" met zijn spel .opgeluisterd". Maar soms zit hij ook achter een verkorgel. Toen hij vijftien was, bespeelde hij het orgel van de Keulse Dom, een instrument met vier klavie ren en 90 registers. Ideaal Hij heeft de laatste tijd trouwens meer belangstelling gekregen voor het klassieke genre. „Mijn ideaal is zowel klassiek als populair te leren beheersen. Daarom zijn mijn groce voorbeelden Cor Steyn èn Piet van Egmond, maar ook de Amerikaan Jackie Davis." Ferdinand, die een bescheiden, bij na verlegen en sympathieke indruk maakt, geeft op aandringen van zijn moeder een vlekkeloos nummertje muziek weg op zijn prachtige electro nische orgel. Een instrument, dat nogal eens wordt vervoerd met het aanhangwa- gentje van vader als hij ergens moet spelen. Het gevaarte wordt dan naar zijn kamer, aan de straatkant, gesjouwd en via een door vader ge monteerde takel van driehoog naar beneden gemanoeuvreerd. /Vaar buitenland Ferdinand zit dagelijks iwee uur achter het orgel. Verdere plannen? „Ik hoop een poos naar de Verenigde Staten of Duitsland te gaan om erva ring op te doen." Op het ogenblik zijn er ongeveer tien beroepsorganisten (electroniscn) in Nederland. Ferdinand is de- monstrateur en geeft les. Maar hij behoeft niet afhankelijk te zijn van de muziek: op de avond-UTS heeft hij electro-techniek gestudeerd. Overigens is het geen wonder dat de familie Freriéhs een Cor Steyn-in de-dop heeft voortgebracht. Vader is in zijn vrije tijd kerkorganist, moe der speelt piano en een broer van Ferdinand speelt gitaar. In afwachting van de dag van mor gen: vast gefeliciteerd, Ferdinand! (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Op 22 maart 1918 slaagde in Utrecht de stu dent P. R. Michael voor het aft- senexamen. Op 22 maart 1968 werd hij, nu prof. dr. Michael met zijn vrouw allerhartelijkst gefêteerd tijdens een receptie in het ziekenhuis van de V.U. Tussen die twee data ligt niet al leen een schitterende carrière, maar ook een keten van vriendschappen en van dankbaarheid om wat de mens en de medicus Michael voor velen is geweest en gelukkig nog is. De dekaan van de VU, prof. dr. J. F. Folkerts. herinnerde er aan. dat prof. Michael de grondslag heeft ge legd voor wat de medische faculteit van de V.U. nu is. Ook bij de bouw van het ziekenhuis heeft de jubilaris een grote rol gespeeld door zijn waardevolle adviezen. Hij heeft tot daden en gedachten geïnspireerd. De mens Michael schetste prof. Folkerts door twee uitspraken. De eerste: „Mijn grootste vriend is de schoenmaker van Geldrop, onder de ambachtslieden vindt men de grootste filosofen: de moderne intel lectueel wordt veel te veel door de feiten overstelpt." De tweede: „Ik ben soldaat ge weest" en dat terwijl hij, in 1914 gemobiliseerd, onmiddellijk de rang van korporaal kreeg. Maar een rang achtte hij niet het belangrijkste. Loopbaan De opvolger van prof. Michael aan de V.U., prof. G. den Otter, riep de carrière van de jubilaris in de herin nering terug. In 1912 als student in Utrecht aangekomen. In 1914 se- ml-arts; gemobiliseerd maar toch in 1918 arts. In 1923 gepromoveerd. Tot 1927 bij Lameris gewerkt en als pro-sector. Dan enige jaren in Eudo- kia te Rotterdam om in 1929 als Mevrouw Michael, met bloemen, neemt een van de vele cadeaus in ontvangst die op de receptie werden aangeboden. Naast haar haar echtgenoot, om wie het al lemaal gingprof. dr. P. R. Mi chael, de in meerdere opzichten gouden medicus. hoogleraar in de chirurgie naar Gro ningen te gaan. Daarna de Haagse jaren als direc teur van het ziekenhuis Zuidwal, dat een der grootste klinieken in ons land heeft. Zijn ontembare werklust was bij zijn pensionering nog volop aanwezig en zo werd hij hoogleraar aan de V.U. tot 1962. Thans is hij nog actief in de geneeskunde bij de be oordeling van letsels en de gevolgen van letsels. Een antieke vijzel werd als herinnering aangeboden voor de nieuwe flat in Leiden. De heer Niepkens dankte de jubila ris namens de Kath. Ned. Bond van E.H.B.O. voor zijn toewijding jaren lang aan de opleiding der E.H.B.O.'ers besteed. Niet alleen de sprekers werden door prof. Michael bedankt. Velen uit het verleden, zijn leermeesters voor al, bracht hij onverbloemde hulde. In het bijzonder prof. Lameris, hoewel hij deze, zoals zijn leer meester toen zeide: „De genadeslag' had gegeven". Assistent Michael ontdekte name lijk dat de eminente secretaresse van zijn leermeester, ook een voortreffe lijke echtgenote zou zijn. Mevrouw Michael, die met bloemen gehuldigd werd, heeft haar man bij zijn werk dan ook steeds terzijde gestaan. Een lange rij van receptiegangers drukte de jubilerende de hand. On der hen waren: prof. mr. J. Donner, prof. mr. J. de Gaay Fortman, prof. Winkler, dr. van Dijk van de K.N.W.U. en de heer A. van Emden.. algemeen directeur van het Rode Kruis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7