MARY QUANT Ziekte elegante van Novotny oplossing Problemen van vragen nog om goudcrisis oplossing tL en haar madelieven Kunstenaars zijn boos over jury voor Holland Festival FINANCIEEL WEEKOVERZICHT choenfabriek gaat dicht 5 ZATERDAG 23 MAART 1968 Ctj t Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) PRAAG Nu Novotny als staashoofd afgetreden is, wordt in Isjechoslowakije een liberalisering op alle fronten verwacht. Te- •lijkertijd houdt men er rekening mee dat het verdwenen van Cokioge partij- en regeringsfunctionarissen, die de orthodoxe koers lebben aangehangen of gevolgd, in de komende weken en maan- n door zal gaan. Het democratiseringsproces ppt parallel met het zuive- jgsproces, dat overigens een lid karakter heeft, omdat de ipesten slechts met een status ambteloos burger zullen ^«irden gestraft. Bet nieuws van het aftreden van °t president drong pas gistermiddag alle lagen van de bevolking door. drie Praagse zenders brachtten elk uur opnieuw in de ether. Het munistische partijorgaan Rudo ^va kwam met neit minder dan ir extra edities op straat. kis havikken stortten commentato- I en woordvoerders al of niet t de ranzige boter van het ortho- ne op het hoofd zich op de van de ex-president. Hij ikdt verantwoordelijk gesteld voor a politieke, economische en morele lis, waarin het land zich bevindt, in wordt een klakkeloos volgen de Stalinistische lijn in de schoe- 1 geschoven, waarbij geen moment Jening is gehouden met de belan- I en de democratische tradities i het volk. Praag, dat een gedisciplineerde uk maakt, en waar de vele Oost die er als vakantieganger iddwalen, met stomheid geslagen over een ontwikkeling, die hen .eigen land niet was aangezegd, '"fekt men al grapjes over de zoge- ide ziekte van Novotny. Rode hond ilen zegt dat hij vrij vertaald I aan rode hond zal lijden. Una- is men het erover eens dat het istaatshoofd geen kwaal heeft, die aftreden noodzakelijk maakte. 1 beschouwt het gebruikte schijn- [ument slechts als een elegante issing, die bovendien nog prak- i is, omdat de binnen- en ook de tenlandse oppositie nooit zal kun- Jj zeggen dat hij werd afgezet. enscenering van feiten en jfetandigheden ligt er duimendik Het „welwillend aanvaar- van de ontslagneming van de De taken van het staatshoofd zou den voorlopig door het presidium van het parlement worden overgenomen. Opperbevelhebber van het leger was nu premier Lenarl (wiens positie ten- i minste wankel is). Aan het presidium was ook de bevoegdheid overgedra gen ministers en ambtenaren te ontslaan. De ware betekenis hiervan is dat het centrale comité onder leiding van partijleider Dubcek aan de touwtjes trekt. Het parlement, ook zijn presi dium niet. neemt in geen enkel com munistisch land een onafhankelijke positie in. De leden ervan zijn slechts jaknikkers, die een of twee keer per jaar bijeenkomen om reeds genomen besluiten goed te keuren. het politieke bureau, zomede de vi- ce-voorzitter van het parle- mentspresidium. De geruchten dat de uit Tsje- choslowakije verjaagde en naar Ro me uitgeweken kardinaal Beran naar Praag zal terugkeren, worden steeds sterker. De prelaat schijnt in het Vaticaan te hebben verklaard, dat de libera lisering waarnaar wordt gestreefd, zijn ballingschap zou kunnen onthef- fen. Geruchten Opvolger Over de benoeming van een nieuw staatshoofd kon nog niets worden medegedeeld. Er moesten nog kandi daten worden gesteld, terwijl de Na tionale Raad (het parlement er voor bijeen diende te komen. De nieuwe president moest een gekwalificeerde meerderheid van drievijfde van de uitgebrachte stemmen op zich vereni gen het Tsjechoslowaakse parle ment telt 300 afgevaardigden om geko zen te kunnem worden. Als de grootste kanshebber voor het ambt wordt nog altijd de pro gressieve minister van waterwerken, Smrkowsky, genoemd. Geen officiële woordvoerder wilde zich echter aan namen wagen. Gevraagd of het niet juister was het staatshoofd door het hele volk te laten kiezen antwoordde de zegsman van het ministerie van informatie dat dit in strijd zou zijn met de constitu tie. Zuiveringen Hij voegde er nog aan toe of hij dit zelf geloofde weet ik niet dat het parlement het volk vertegen woordigt, omdat zijn leden langs de weg van vrije verkiezingen zijn be noemd. Het democratiseringsprogram, dat eind volgende week door het voltalli ge centrale comité van de partij besproken zal worden, heeft tot voor naamste doel de welvaart te verho gen. Op meerdere punten zal onge twijfeld gebroken worden met het centralisme en de bureaucratie van het communistische systeem. Inmiddels komen uit het hele land berichten binnen van het aftreden of afzetten van hoge partij- en rege ringsfunctionarissen. Een lid van het centrale comité was hierbij, een van Gisteren was ik even in Teplice, een stad. die bijna op de grens ligt van de Duitse Democratische Repu bliek. De Tsjechoslowaken daar spra ken met zorg over de vermeende Russische troepenbewegingen in Oost-Duitsland en in het Poolse Sile- zië een bericht dat ze op West- duitse en Oostenrijkse znders had den opgevangen. In de garnizoensplaats Terizin in de nazi-tijd het beruchte The- resienstad, leek niets te duiden op een bijzondere vorm van waakzaam heid. In het al warme zonnetje slen terden tientallen soldaten door 'de straat. Een colonne zware pantser voertuigen, die door de plaats trok, ging weliswaar in de richting van de grens, maar men vertelde mij dat dit bijna dagelijks gebeurt. Geen kerktorens maar centrums in supermarkt LONDEN In Engeland zijn voorspellingen gedaan, dat over der tig jaar voor anderhalf miljard gul den aan kerken gebouwd moet zijr, om aan de behoefte tegemoet ie Ko men. De nieuw te bouwen kerken moeten door alle kerkgenootschappen kunnen worden gebruikt. Kerktorens zijn een geldverspilling, in plaats daarvan kunnen bijvoor beeld gemeenschappelijke kerkelijke centrums worden ingericht in kan toorgebouwen of supermarkten. D°ze centrums moeten bevatten: een spreekkamer, expositieruimte, kleu terschool en cafetaria. Deze plannen zijn bekendgemaakt door een predikant van het Instituut voor godsdienstige architectuur aan de universiteit van Birmingham. Mary Quant, die niet haar kinder- iijk aandoende mini's nu al jarenlang het image van Engeland ophoudt in het we reldje van modeontwerpers, heeft een Drie van Mary Quants mudelieven simpel symhool, namelijk het madeliefje. Dit voorjaarsbloempje is op alle „Mary Quants Ltd." artikelen, van haar mini's tot haar „no-nonsense-make-up", terug te vinden. En eigenlijk niet alleen op haar artikelen. Ook de draagsters van Mary's supermini's hebben iets gemeen met de madelief. Ze zijn even smal, even breekbaar en hebben geen lijn. Mary's madelieven tonen een rond ge zicht en een uiterst dunne „stengel". Het zijn romantische wezens met een onschuldige oog opslag, slungelige kousebenen en een minuscuul behaatje. Het prototype van het Engelse meisje? Mary Quant zegt zelf van niet en de enorme verkoop cijfers onder de wat molliger uitgevallen Fran?ai- ses bewijzen het. Frans, Engels, Amerikaans, het doet er ook niet toe voor welk type. Mary Quants Ginger Group is voor alle madelieven met onuitgesproken kalver liefdes. maar intussen knipogen ze ook al naar het pikante. De „typical English" kouseband is zo'n knipoog. Maar bestaan er wel zulke onschuldige made lieven. Veel tieners zullen om Mary eer aan te doen toneelspeelsters met een kleine „t" moe ten worden en de lieve onschuld uithangen. En dan te bedenken dat Mary's schuchtere madelie ven even dikgezaaid zijn als op een weiland :n het voorjaar Haar afzetgebied bestrijkt hele con tingenten en momenteel is zij met echtgenoot en vier show-madelieven op tournee dpor Europa. PANTOMIME Deze week streek ze neer in Amsterdam, om precies te zijn tussen het rode pluche van het theatertje De Brakke Grond, om haar voor jaarscollectie te laten zien. Ambassadeur Sir Pe ter Garran zat er op de voorste rij. De show werd een pantomine tegen het decor van een zonnig luchtkasteel met een gazon (plankier) ervoor. Mary's echtgenoot, Alexander Plunket Greene, had beloofd dat het „sexy and funny" zou zijn en we kwamen niet bedrogen uit. De show-madelie ven sprongen als kalveren over het plankier, trokken gekke bekken, lieten het achterste van hun tong zien, rolden door het namaakgras of deden verlegen meisjes na met stille duimzuig- complexen huppelend in hun beste jurk naar een verjaarspartijtje. Wat de jurken zelf betrof was het een mengel moes van mode uit de jaren twintig en de kin derjurk in de jaren vijftig. Pofmouwen, wijde gerimpelde rokken, een overvloed aan strikjes en lintjes in stoffen als satijn en batist. Verder buitelden de show-madelieven in de ruitjesstof Prince de Galles met broekrokken of broek jurken. Veel herinneringen ook aan de twenties; nauwsluitende kapjes, baretten op een oor, zwierige sjaals en tot op de heupen uitgezak te bovenlijfjes. Actueler waren dan wel de kleu ren rood en blauw. Helemaal neutraal stond evenwel weer de kleur grijs. De spillebenen zaten in witte kniekousen of donker gekleurde panty's. DOORZICHTIG Evenals haar Franse collega's had Mary Quant geen vaste lijn aangehouden. Het was een men gelmoesje, sexy and funny weliswaar, dat zij de heer Greene toegegeven. Een Engelse bobby kwam er dan ook een eind aan maken, toen een show-madelief het al te gortig maakte en in een doorzichtig genopt jurkje ging rondwandelen. Zij droeg zelfs geen driekanten behaatje, dat Mary met lingeriesets ook op de markt brengt. Kleding, kousen, lingerie en wat rest een made lief nog meer. Alleen nog de gczn-nonsens ma- ke-up, die net zoals Mary's mini doorzichtig^ is en weinig verhult. MARY ZELF Mary Quant was zelf een sprekend voorbeeld, want zij leek bijna onopgemaakt. In een eenvou dig geruit jurkje met een zwart truitje eronder en lange witte rijglaarsjes aan had zij het rode pluche verlaten om in een kaal zaaltje geestige antwoorden te geven op alle mogelijke vragen. „Are you backing Britain?". Diplomatiek ant woordde zij, dat zij de hele wereld steunde. Verder bleek ze in alle roklengtes te geloven „voor wie dat wil iedere dag een andere lengte" en noemde zij Amsterdam een „swinging city". In zaandam is gisteravond de tien jarige Freddy Janssen uit Zaandijk verdronken. De jongen probeerde op een zelfgemaakt, vlotje de Zaan over te steken. Midden op de Zaan sloeg het vlot om. REUMATISCHE PIJN VERDWIJNT, W AT EEN GELUK Pijn verdwijnt snel met Togal. U voelt u weer vrij. Trouwens ook hoofdpijn, migraine, kou, griep, spit en ischias moeten wijken voor Togal. Wilt u ge lukkiger leven, neem dan Togal. Bij apoth. en drog. TOGAL 0,95; 2,40; 8,88. iident" heeft net zo'n dubbele bo- als de brief, die Novotny aan presidium van het parlement ;ef. erin verklaarde hij onder meer besluit in het belang van het en de socialistische vooruitgang imen te hebben. Als president hij nooit nagelaten het socia- (lees: communisme) en zijn orvenheden aan Tsjechoslowa- ten goede te doen komen. Ook in IN<| toekomst zou hij blijven ijveren de belangen van het volk. issen de regels door erkende par- noot Novotny fouten te hebben lakt. Regeringswoordvoerders ren smalend te kennen dat het niet fouten ging, maar om blunders, het land aan de rand van de •ond hadden gebracht. AMSTERDAM De goud koorts, welke vorige week de gemoederen zo heftig in beroe ring bracht, is voor het ogenblik sterk verminderd. Toch kan men niet zeggen, dat de monetaire wereld tot een sanering gekomen is, na de instelling van een vrije goudmarkt. De toekomst is nog vol onzekerheden. De effecten beurs was, in navolging van New York, deze week minder geani meerd en men wacht af, in hoe verre de vooruitzichten duidelij ker worden. Pensioen •n van hen stelde gisteravond dat verdere levensgang van Novotny rezen niemand interesseerde. Hij bijna 64 jaar en hij kwam in erking voor ouderdomspensioen, f Cpat hij na zoveel jaren van macht L rijkdom maar eens in de dage- se zorgen van de bevolking delen weten wat het betekent zelf brood 'at, vlees te moeten kopen", teei ^ver constitutionele consequen- eeg, van het aftreden van de presi- re), t gaf het ministerie van vocrlich- gisteravond enkele bijzonderhe- B aan de buitenlandse pers KAATSHEUVEL De directie g i J. de Gouw en Zoons heeft het euvi soneel meegedeeld, dat deze l. oenfabriek gaat sluiten. )orzaak de moordende concurren- vooral door de invoer uit Italië, iet begin van dit jaar stagneerde p' order toe vloed. lu reeds is het bedrijf in liquidi se «moeilijkheden geraakt. Het on- nb reer 50 man tellende personeel zal arschijnlijk werk kunnen vinden ondernemingen in Kaatsheuvel. De leiders van de goudpool hebben het vorig weekeinde een veilig heidsklep gemonteerd, waardoor men stoom kan afblazen. De druk in de ketel van het goud was hoog gestegen en er is door middel van de instelling van een vrije (niet monetaire) goud- markt de gelegenheid geschapen om de spanning te verminderen. Prof. Zijlstra verklaarde na zijn terugkeer uit Amerika, dat „er niet zo veel veranderd is. De wisselkoersen blij ven dezelfde. De valuta-wereld is he lemaal niet veranderd. Er is alleen een vrije goudmarkt gekomen". Toch is de situatie er niet minder gecompliceerd door geworden. Aan de ene kant wordt door de landen van de z.g. goudpool de oude prijs van het goud gehandhaafd, aan de andere kant ziet men op de vrije markt van vraag en aanbod een be langrijk hogere notering. Dat geeft aanleiding tot een wonderlijke situa tie. Immers niet-gebonden landen als Frankrijk, Zuid-Afrika, Rusland e.d., die grote belangen bij het gele me taal hebben, kunnen het goud op de vrije markt tegen hogere prijzen ver kopen en daardoor meer dollars ont vangen dan 'tot dusver. Men kan niet zeggen, dat de dollar en het pond en de andere valuta's, die aan de dollar gekoppeld zijn, een la gere wisselkoers hebben gekregen. Want men heeft afgesproken de oude pariteiten te hartdhaven. Maar Zuid- Afrika, het grote goudproduceremte land en ook Frankrijk, dat buiten de afspraken is gebleven, kan dezelfde hoeveelheid goud ln meer vreemde valuta omzetten, bv. in dollars. Verwrongen Eigenlijk is dit een verwrongen toestand, die niet altijd zal voortdu ren. In ieder geval heeft men tijd gewonnen via de uitlaatklep der vrije goudmarkt. De feitelijke problemen, welke aan het wantrouwen ten grondslag liggen, roepen om een op lossing. Groot-Brittannië heeft deze week door de indiening van een straffe staatsbegroting een stap in de goede richting gedaan. De binnen landse consumptie wordt aanmerke lijk beperkt, de „buikriem aangetrok ken" en nu is het afwachten, of het Britse volk dit slikt en of het defla- tiebeleid resoluut wordt doorgetrok ken. De Ver. Staten moeten ook de pro blemen der betalingsbalans tot een goede oplossing brengen. De be lastingverhoging, welke een beste- dingsbeperking betekent, zal aan vaard moeten worden, de investerin gen teruggedrongen, ook die van de overheid. Daarbij denkt men automa tisch eveneeens aan de oorlog in Vietnam, die Amerika kapitalen kost. De Ver. Staten staan er overigens heel wat beter voor dan Engeland, het is een rijk land met enorme hulpbronnen en een goede han delsbalans. Maar het verkeert in de positie van een rijk en welvarend gezin, dat aan allerlei nuttige en in de toekomst als monetair object zou worden uitgeschakeld, dan zou alleen de gebruikswaarde de prijs bepalen. Nu zijn wij van oordcel, dat er heel wat moet gebeuren voor het goud in zijn monetaire functie zal worden afgeschaft. Volgende week zal minister Witte- veen de Tweede Kamer mededelin gen doen over de besluiten der goud pool In Amerika en wat daarmede samenhangt. Van de internationale waarden bracht Unilever het er deze week nog het beste af, daar di'c fonds gisteren tol 117,20 opliep. Kon.Olie daalde tot 152.50 door Amerikaans aanbod, terwijl Philips van 128,40 vorige week vrijdag tot gisteren 125 te rugliep. Onze nationale luchtvaart maatschappij moest een koersdaling ondergaan en kwam gisteren op 164 terecht Jaarverslagen De jaarverslagen, welke tot dusver van de Ned. industrie verschenen DEN HAAG Het nationaal comité Nederland van beelden de kunstenaars (NCN) heeft ernstige bezwaren tegen de voor waarden voor deelneming aan een prijsvraag ter gelegenheid van het Holland Festival en te gen de samenstelling van de ju ry- Voor de beoordélingen van de Ne derlandse inzendingen zijn vijf bui tenlandse critici uitgenodigd. De NCN wijst erop dat de kunste naarsorganisaties niet zijn geraad pleegd en dat ook niet is voldaan aan de internationaal geldende verplich ting, dat tenminste de helft van de jury uit kunstenaars moet bestaan. Uit de voorwaarden voor deelne ming aan de prijsvraag blijkt ook niet, dat eventueel bekroonde werken eigendom van de kunstenaar blijven. De kunstenaarsorganisaties hebben vrijwel unaniem hun leden aangera den niet aan de prijsvraag mee te doen. Directeur J. den Daas van het Hol land Festival was helemaal niet zo gelukkig met deze affaire. Het bestuur heeft zich uitvoerig laten voorlichten door dr. L. Gans en voor de expositie door mr. L. J. F. Wijsen beek, directeur van de Dienst voor Schone Kunsten in Den Haag. Er zou ook verschil van mening zijn over de hoogte van de prijzen. Dit zou nog wel uit de wereld gehol pen kunnen worden, evenals het geschil over het eigendom reeds op gelost is, maar over de deelname van kunstenaars aan de jury is er een verschil van interpretatie van inter nationaal vastgestelde normen. Hij merkte op. dat het protest rij kelijk laat is gekomen. Hij betreurde het protest des temeer waar dit jaar voor het eerst de activiteiten van beeldende kunstenaars in het Hol land Festival worden betrokken. Goede communicatie voordeel voor elke onderneming AMSTERDAM Goede communi catie binnen een bedrijf en naar bui ten is van het allergrootste belang en wannneer daaraan veel aandacht wordt geschonken, is dat ten voorde le van elke onderneming. Aldus de heer K. Soesbeek, voorzitter van de raad van bestuur van AKU in een voordracht voor de Amsterdamse af deling van de Nederlandse maatschap pij voor nijverheid en handel. In deze tijd van grote behoefte aan informatie moet de communicatie in handen zijn van de directie. Grondre gel van elke communicatie moet zijn: eerlijk en oprecht. Daarom moet de directie zich niet opsluiten in een ivo ren toren en het personeel moet zich in zijn kritiek volkomen veilig voe len. De heer Soesbeek achtte de onder nemingsraad als middel tot communi catie van grote betekenis. Maar dit instituut zal nooit mee kunnen beslis sen over het beleid. Op 68-jarige leeftijd is in Bruns- sum overleden ir. F. C. M. Wijffels, oud-minister van sociale zaken en waterstaat in het tweede kabinet Gerbrandy, daarna hoofdingenieur van de Staatsmijnen. Hij had zitting in het kabinet van februari 1945 lot te bevrijding. minder nuttige dingen meer uitgeeft zijn. vallen bepaald niet tegen. dan de kas toelaat. Hoe? Nu is voor West-Europa belangrijk op welke wijae Amerika zijn proble men tot een oplossing probeert 'te brengen. Gebeurt dat vooral door in kwam Ned. Kabel met een onveran derd dividend van 16 procent voor de dag. Hero met 10 pet. div. plus een agiostock. Overzeese Gas met een ho ger dividend, Gelderland-Tielens Pa pierfabriek met 27 pet. div. (onv.) plus 12Vi pet. bonusaandelen. Albert Heijn heeft een hoger dividend en een UICHÖCll. UCUCU1 l Udl »uuidl UIKJI lil- J - terne maatregelen, of gaat het ten emissie van nieuwe aandelen aange- koste van andere landen bv door kondigd in de verhouding van 1 op 2; invoerbeperking. beschermende maatregelen, vermindering van in vesteringen in het buitenland, minder hulp e.d.? De drukte op de goudmarkt in ons land was gering, maar in Parijs was er veel meer te doen, hoewel de prij zen 'tot dusver niet zoveel zijn geste gen, als president de Gaulle mis schien wel zou willen Van Franse zijde wil men met een nieuw voorstel komen, dat de monetaire verhoudin gen zou moeten saneren en dat op het goud zou rusten. Op het ogenblik is het aureool rond het gele metaal enigszins verbleekt, nu de landen van de goudpool „een potje" hebben gemaakt voor het mo netair goud, dat alleen door hen wordt gebruikt voor afdekking van betalingsbalansverschillen. Het goud op de vrije markt kan gekocht worden door de industrie, die er gouden voorwerpen van maakt, door de tandartsen, de verzamelaars en de speculatie. Als echter het goud eens de emissiekoers zal wel hoog zijn, maar een vette claim ligt voor de aandeelhouders toch wel in het verschiet. De koers der aandelen liep echter deze week terug van 1370 tot 1301, slot 1305 pet. Simon de Wit daalde van 440 tot 428 pet. Nationale-Nederlanden stijgt de laatste tijd voordurend en wist deze week van 649 tot 663 pet. te stijgen. De geruchten over een fusie, welke de R.V.S. over de tong laten gaan, zijn tot dusver niet bewaarheid. Laatstgenoemd fonds daalde van 545 tot 533 pet De Alg. Bank Nederland is met een 61/* pet. converteerbare obligatiele ning van 43miljoen gekomen met voorkeursrecht voor de aandeel houders. De claimprijs daalde giste ren tot 1.65 per 100 nom., zodat de prijs van een converteerbare obl. uitkomt op 106 3/4 pet. De obligatiemarkt was deze week enigszins in herstel. De Deense bisschop Enk Jensen heeft gisteren z^'n dochter Inge zelf in het ambt bevestigd. Dat gebeurde in de Lutherse kerk m Alsborg. Noord-Jutland. Het was voor de eerste maal in de Skandinavische geschiedenis dat een vader zijn dochter bevestigde, of. zoals de kerkelijke taal van Denemarken het zegtinwijdde Bisschop Jensen was ook de man. die de kerkelijke huwelijksplechtigheid van de prinsessen Matgrethe en Benedikte leidde. Op de foto betreden de bisschop en zijn dochter de kerk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5