Hl BOOJ DERTIG MILJOEN ZEKER Westmoreland moet Vietnam verlaten JAMIN SKOL? Commentaren VOLKSWAGEN FESTIVAL Crita) Nederland kwam over de brug Om 1 uur vanmorgen 28,5 miljoen Nog stroom van giften verwacht Drie zeilers verongelukt Protestants klooster in België Eigen alfabet voor indianen WAT IS E3|EL (010) 131244 Huis afgebrand: twee kinderen omgekomen Autoverkopen stegen met 20 procent Als stafchef naar Amerika Man poogde prostituee te beroven Nieuwe luehtlijn A'dam-Leningrad Over de brug Novotny Tweede park voor leeuwen bij Tilburg Von Kielmansegg krijgt foto's Nog guur weekeinde leiuwe Leidse Coeramt ir: F. DIEMER •dacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Zaterdag 23 maart 1968 48ste jaargang ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS Tel. 01726-2541 Kerkstraat 2-28 Bezoekt onze toonzalen of vraagt brochure Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 ofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Alle 140 projecten kunnen door de actie „Kom over de Brug" gefinancierd worden. Reeds om kwart over elf was de gevraagde 21 miljoen gulchn er. Maar het tellen ging door. Om één uur stopte men bij 28,5 miljoen. De uitzending van gisteravond heeft ook nog een groot aantal giften opgeleverd. Niet alleen kwam iemand persoonlijk zijn enveloppe met in houd naar de Vitus-studio in Bus- sum brengen, maar op een gegeven ogenblik kon de telefooncentrale alle binnenkomende gesprekken niet meer verwerken. Iedereen wilde het gironummer van de actie weten. (Van onze kerkredactie) BUSSUM Protestants Nederland is werkelijk over de brug gekomen. Toen om twaalf uur gisteravond de televisie-uitzen ding gloot was er reeds 23,6 miljoen gulden binnen. Maar op de Kneuterdijk in Den Haag was men nog lang niet klaar met het tellen. Om één uur was de stand vanmorgen al 28,5 miljoen. En men was nog niet helemaal klaar. In een dankwoord via de televisie zei de inspirator van deze actie, prof. dr. J. Verkuyl: „Wij zijn de Heer van kerk en wereld dankbaar, maar ook de vele gevers. Ouderen hebben veel gegeven, maar het wonderlijke van deze actie is dat vooral de teenagers zo goed over de brug zijn gekomen." Hij citeerde de overleden hoogle raar, prof. dr. H. Kraemer die eens gezegd heeft: „De leken zijn de be vroren credieten van de kerk." Deze actie heeft bewezen", zei prof. Ver kuyl, „dat de leken niet langer be vroren credieten zijn." MONTE CARLO Drie zeilers, twee Zwitsers en één Spanjaard, heb ben vrijdag de dood gevonden toen hun jachten tengevolge van de ruwe weersomstandigheden in de Middel landse Zee kapseisden en zonken. De ongelukken gebeurden tijdens inter nationale zeilwedstrijden in de start klasse in de Middellandse Zee. De wedstrijden werden afgelast. Giften Vanmorgen kwam op giro 7600 nog weer 400.000 gulden binnen. In een aantal plaatsen die niet aan de actie hebben meegewerkt, meest kleinere, zal morgen gecollecteerd worden in de kerkdiensten. Ook na de Ant- woordactie in 1964 voor kerkbouw op de eerste avond ruim 19 miljoen) kwam naderhand nog veel binnen. De organisatoren van de actie „Kom over de Brug" zijn er zeker van dat de dertig miljoen gulden gehaald zal worden. Dit betekent dat de 140 projecten alle door de actie gefinancierd kun nen worden. Zeer binnenkort zullen de organisatoren bijeenkomen om te beslissen welke andere projecten aanvaard zullen worden. De 140 wa ren gekozen uit een veel groter aan tak De Nederlandse kerken hebben minstens voor 50 miljoen gulden aan vragen gekregen uit de kerken over zee. De allernoodzakelijkste waren slechts voor deze actie geselecteerd. (Van een onzer medewerkers) GENT Ds. G. Verlot, de nog jonge (34) methodistenpredikant van Gent, heeft een gemeenschap ge sticht, die genoemd wordt de „Jezus- broederschap". In Duitsland bestaat deze pro testantse kloosterorde al langer. Zij bestaat uit jongere en oudere man nen, die overdag him gewone beroep uitoefenen, om dan 's avonds hun monnikspij aan te trekken voor koor gebed en meditatie. In de geschiedenis van het Bel gische protestantisme is iets derge lijks volkomen nieuw. Er zijn al twee gewijde broeders. PANAMA Zendeling Scott en zijn vrouw, die onder de Choco indi anen in Panama werken kunnen aan de vertaling van het evangelie van Marcus beginnen nadat ze beiden een alfabet voor deze indianen hebben ontworpen. Toen zij in 1961 onder deze mensan gingen werken bleek, dat ze geen geschreven taal kenden. Zeven jaar zijn de zendelingen bezig geweest met het maken van een alfabet. De ongeveer 25.000 Choco's leven ver van de westerse wereld. 5) advocaat J eitjes 250 gram 109 mei duur we/ heerlijk Op straat in Praag werden de kranten met het nieuws over het aftreden van president Novotny verslonden. In vele gevallen werden de krantenjongens de dagbladen uit de handen gegrist. Het aftreden komt tegemoet aan de verlangens van velen. Op de dag van de actie Kom over de brug" gold voor de dubbeldeksveerboot „Prinses Christina" een ander mot to: kom (veilig) dóór de bruggen. Neërlands grootste veerboot, die de dienst over de Westerschelde tussen Kruiningen en Perkpolder zal gaan onderhouden, maakte gisteren de reis van Hardinxveld-Giessendam (werf De Merwede) naar Schiedam en moest enkele bruggen passeren. Grootste obstakel uas de Baanhoekspoorbrug by Sliedrecht. Op de foto: vier slepers loodsen het 2.000 ton metende schip door de Koningsbrug in Rotterdam. WASHINGTON/SAIGON In Amerika en Zuid-Vietnam vraagt men zich af, wat de reden is van de benoeming van generaal Westmore- C.I.E.B.A. - LEIDERDORP De Britse onderminister van bui tenlandse zaken, Fred Mullley, heeft namens de Engelse koningin de ver sierselen, behorende by zijn benoe ming tot ere-commandeur in de Orde van het Britse rijk, uitgereikt aan de heer R. van Eyle, directeur van Philips NV. WILDERVANK Bü een felle brand In een dubel woonhuis aan bet Wes- terdiep in Wildervank zijn vannacht een 12-jarige jongen en een 8-jarig meisje, kinderen uit één gezin, om het leven gekomen. De brand brak tegen twaalf uur uit. De oorzaak ervan is nog niet bekend. Het huis, dat tot de grond toe af brandde, werd bewoond door de fa milie D. Klein en vier kinderen, als mede door de moeder van de heer Klein. Direct nadat de brand was uitgebro ken. rende het gezin in pyama de straat op, in de veronderstelling dat ieder een veilig buiten was. Toen de vader evenwe1 ontdekte, dat er nog twee kinderen in het brandende huis moes ten zijn. rende hij in paniek weer naar binnen. Verder dan de gang kwam hij ech ter niet: voor zijn eigen veiligheid moest hij door brandweerlieden met geweld uit zijn huis worden gehaald. De brandweer van Wildervank was bij het eerste alarm met groot mate riaal uitgerukt Zij stond echter mach teloos tegenover de vlammenzee. Het enige wat zij kon doen was het voor komen van het overslaan van de brand. Van de kinderen konden de oudste zoon van 13 en een baby worden ge red. AMSTERDAM De automobielbe drijven hebben het eerste kwartaal van dit jaar record-verkopen geboekt: in de eerste drie maanden werden onge veer 80.000 auto's verkocht, of wel 20 procent meer dan in dezelfde maan den van 1967 Volgens de RAI is dit waarschijn lijk te danken aan de zachte winter, waardoor mensen, die aanvankelijk in het voorjaar pas wilden kopen, nu al een auto aanschaften. land tot stafchef van het leger. Als opperbevelhebber van de Ameri kaanse troepen in Zuid-Vietnam heeft hij bijna vier jaar achtereen de strijd tegen Vietcong en Noord- vietnamezen geleid. President Johnson, die de „over plaatsing" van de generaal bekend maakte, zei dat deze op strategie en taktiek geen invloed zal hebben. Hij voegde er echter aan toe, nog niets besloten te hebben aangaande door Westmoreland voorgestelde troepenvermeerdering in Vietnam. De generaal vroeg enige tijd gele den om nog 200.000 militairen. Er bevinden zich reeds 525.000 Ameri kanen in Vietnam. Johnson zou over wegen, „slechts" 35.000 man aan ver sterkingen te sturen. Opvolger Er is nog geen opvolger voor Westmoreland aangewezen, die in juli in Washington generaal Harold Johnson gaat opvolgen. Gespeculeerd wordt, dat generaal Creighton Abrams, die al 10 maanden zijn as sistent is, op de post wordt benoemd. Westmoreland kreeg de laatste tijd steeds meer kritiek te verduren, zelfs van doorgewinterde „havikken" als senator Russell, die hem er vorige maand van beschuldigde, „ouderwet se taktieken uit de Tweede Wereld oorlog te gebruiken by de stryd in Vietnam" Anderen verweten de ge neraal, te optimistisch te zijn en niet voldoende te steunen op de Zuidvietnamese troepen. Nog ruim een maand geleden sprak president Johnson geruchten tegen, volgens welke Westmoreland naar Washington zou worden vervangen. In Amerikaanse kringen in Saigon was men echter niet verrast over het terugroepen van de generaal, die zelf geen commentaar wenst te ge ven. Verwacht wordt, dat hij nog enkele maanden in Vietnam zal blyven. BERN Volgens niet bevestigde berichten hebben een Amerikaanse diplomaat en Mai Van Bo, vertegen woordiger van het Nationale bevrij- dinsfront van Zuid-Vietnam te Parijs, ïisteravond in de Zwitserse hoofd- tad besprekingen gevoerd. Het gesprek zou tot stand geko- nen zyn door bemiddeling van de Zwitserse president. Het zou gevoerd zijn op het ministerie van buiten landse zaken te Bern. Dit zou het begin zijn van de Zwitserse bemid deling in het Vietnamese conflict. I AMSTERDAM Even na midder nacht is in de omgeving van het Oude Kerkplein in Amsterdam een poging gedaan een prostituee te beroven, waarbij gedreigd zou zijn met een pis tool. De opzet mislukte en dank zij de oplettendheid van enkele andere vrou wen werd de politie snel gewaar schuwd. De man had even na middernacht een praatje met de vrouw aangeknoopt, was haar kamertje binnijgegaan en had plotseling een greep naar haar handtas gedaan, waarin zich een flink bedrag aan geld bevond. De vrouw begon te gillen en ver weerde zich, zodat dc man, die inmid dels een revolver tevoorschijn had ge haald, bang werd en de benen nam. De speurtocht van de politie heeft tot nu toe geen succes gehad. Zij zoekt naar een ongeveer 21-jarige Engels sprekende man met sproeten. Hij was in gezelschap van een Marok kaans type. Na de recente moord op Barbara van der Eng, eveneens in de omgeving van het Oude Kerkplein, is de buurt zeer oplettend. Dit had tot gevolg, dat bij het eerste gegil van de vróuw de politie on middellijk werd gewaarschuwd. SCHIPHOL Vanaf woensdag 3 april zal de Russische luchtvaart maatschappij Aeroflot wekelijks een dienst onderhouden tussen Leningrad en Schiphol. De dienst zal worden uitgevoerd met een tweemotorige Russische straalmachine van het type Tupolev 104, die plaats biedt aan honderd passagiers. Het vlieg tuig vertrekt 's morgens uit Lenin grad, komt op het middaguur op Schiphol aan en is 's avonds om half negen terug in Leningrad. TN NEDERLAND zyn «P dit ogen blik heel vele gelukkige mensen. Zaliger nog immers dan te ontvangen Is te geven. Dat geldt in het algemeen reeds. Het geldt bijzonder waar het betreft de verbreiding van het Evan gelie over heel de wereld en In tel kens weer nieuwe harten. Wie gisteren gegeven hebben voor deze mooie actie voelen zich niet armer, alleen maar rijker. Zonder veel aarzelen zijn zij „over de brug" gekomen. Daarmee zyn ze tegelijk zélf bruggenbouwers wordende voor de blijde boodschap waarop gewacht wordt en die, méér dan zoveel andera waarmee we worden overstroomd, waard is te worden gehoord. Daarom, we zijn gisteren met elkaar zo'n vijfentwintig miljoen rijker ge worden het bedrag zal stellig nög groter worden en het is een heer lijke wetenschap dat met dit geld nu zal worden gewoekerd en gewerkt. Geld is belangrijk in onze samenle ving. Belangrijker is de gezindheid erachter. Deze, stellig reeds aanwezig is aangewakkerd mogen worden door een voortreffelijke voorbereiding, ook in de pers. Duizenden hebben gisteren mogen „oogsten". Nu zyn er in ons land dus tal van ge lukkige mensen. Straks zullen ze er zijn overal waar al dit geld in daad, in liefdedaad, wordt omgezet. TJET aftreden van Novotny als pre sident van Tsjechoslowakije Is nauwelijks een verrassende ontwik keling. Slechts zijn aanblijven zou opzien hebben gebaard. Er was een lange periode tussen Novotny'* af treden als partijchef en het opgeven van de louter representatieve post van president. Dit kan er op wijzen, dat achter de schermen veel is gebeurd, voordat Novotny bereid was, zijn ontslag aanvraag om gezondheidsredenen in te dienen. Het verdwijnen van No votny behoeft dan ook geenszins het einde in te luiden van de invloed, die de groep welke hij vertegen woordigde, uitoefent. De nieuwe partijchef Dubcek vaart een bijzonder voorzichtige koers. Nu de tegenstanders van Novotny hun zin hebben gekregen lijkt het hek van de dam. Tegelijk is echter de aanleiding tot verzet weggeno men. Middelpuntvliegende krachten, die in Tsjechoslowakije nog steeds aanwezig zijn, kunnen in de nieuwe situatie weer vrij spel krijgen. TILBURG Ook bij Tilburg zal men binnenkort leeuwen „in het wild" kunnen zien lopen. Van Juni af zullen dan, in het 100 ha grote bos bij De Becksc Bergen, veertig leeu wen in de natuur voorkomen, die vanuit auto of speciale bus van dichtbij kunnen worden bewonderd. Het geldt een initiatief van Tilburg en Hilvarenbeek en betekent het tweede z.g. safaripark in Nederland (het eerste wordt voorbereid bij Arn hem). De Tilburgse „leeuwenkuil" komt tot stand in samenwerking met de Britse deskundige Chipperfield, die soortgelijke parken inrichtte in Enge land en de VS. De investeringen zul len, naar verluidt, een bedrag van rond een miljoen gulden vergen. HEERLEN In de schouwburg is gisteravond een begin gemaakt met een reeks plechtigheden bij gelegen heid van het afscheid van generaal Von Kielmansegg als opperbevel hebber van AFCENT. Onder de vele burgerlijke en mili taire autoriteiten was ook de gou verneur van Limburg, dr. Ch. van Rooy. Er waren vee] cadeaus, maar het meest ingenomen toonde de generaal zich met twee fotokopieën van offi ciële nazi-stukken. Deze leverden het schriftelijke bewys, dat graaf von Kielmansegg samen met andere Duitse officieren in de zomer van 1944 door de SS werd gearresteerd. De stukken werden onlangs door Dick Verkijk van de VPRO gevon den in het instituut voor hedendaag se geschiedenis in München. KAMSTEEG's Zaterdag 10-18 u r. d. VALK BOUMANWEG 2 Zondag 14-18 uur LEIDERDORP t eerstvolgende hartpatiënt je, bij in Amerika transplantatie worden toegepast zal waar- pijnlijk deze 3-jarige Tim Wages in Lawrenceville, Georgia, kind werd met een ernstige htafwijking geboren, waaraan al enkele zware operaties left ondergaan. De ouders van t kind hebben reeds in trans- mtatie toegestemd. Dif is de officiële ANWB- wegwijzer in Arnhem, die naar let Dorp-in-warding wijst. In His Zondagsblad een verhaal »ver de stand van zaken en Interviews met de eerste be woners. goed idee, he iken." g--b rii SPREUK; houd van kritiek, maar ik eet het er mee eens zijn. TWAIN l .."f s?s.-h-X ;;vv-■ .'kv.H tl stirtil. (Van onze weerkundiger medewerke) DE BILT Het weekeinde rengt nog geen lente, al kan andaag tijdelijk iets zachtere van 10 tot 12 graden worden ngevoerd. In de komende nacht seert weer een koufront, zo- wij morgen opklaringen en uien kunnen verwachten. Daar- wordt met een krachtige tot de wind iets koudere luoht gevoerd. Limburg is gisteren nog wat eeuw gevallen. De lente blijft vele honderden kilometers ons verwijderd. maart: Zon op 6.34. onder 19.00; aan op 5.34, onder 13.34. maart: Zon op 6.31. onder 19.02: op 5.53. onder 14.56.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1