romantisch en praktisch Gehaakt mantelpakje BLAD ZIJ OPEI BRIEI Geneesmiddelen niet bewaard kunnen worden Ook de mens kent regel- mechanieken D dialoog indian curry JEUGD EN VRIJE TIJD ZATERDAG 23 MAART 1968 9, 9 ÏTAN MEN DE gedragingen van de mens tevoren bereke nen? Dit is een van de belang rijkste vraagstukken van de hui dige wetenschap, die op het ze ventigste internistencongres on langs in Hamburg ter tafel kwa men. De fysioloog Richard Wag ner uit München ontdekte dat de mens regelmechanieken bezit, die in feite het beginsel van leven zijn. Ook het „clectronisch brein" heeft een regelmechaniek nodig, denk aan de thermostaat van uw vêrwarmingssysteem. Dit is het Inzicht van Wagner: tijdens het leven moeten storingen gecom penseerd worden. Levensuitingen zijn dus in fei te niets anders dan het spel van regelmechanieken, wier functie het is storingen van het leven ongedaan te maken. Hoever gaat de overeenkomst tussen mens en machine? Of met andere woor den: wat betekent het dat machi nes die hel damspel geleerd heb ben nog door gewiekste dammers kunnen worden overwonnen? Het antwoord van prof. Van Weizsacker: De mens vormt be grippen, hij denkt na. Maar, zegt hij, als de mens in staat is om precies te formuleren wat voor prestaties een machine niet kan verwerkelijken, dan houdt dit het beginsel in voor de constructie van een machine die wél lot deze prestatie kan komen. Zijn collega Hans Bürger-Prinz trok deze gedachtengang door: „De psychiater wordt op geen enkele manier verontrust door de gedachte dat hij misschien eens materie en geest vanuit hetzelfde perspectief zal moeten beschou wen. In feite dus: de ontwikke lingsgang van de mens valt in de meeste gevallen le berekenen. Deze prognoses worden beperkt als er hoge begaafdheid in het „De goddelijke vonk. die wij genialiteit noemen, onttrekt zich aan elke vorm van berekening." Het doden van een geliefde vol trekt zich volgens Bürger-Prinz geheel volgens bepaalde regels. Men zou er heel goed een bepaal de wetmatigheid in kunnen her kennen. QE goede oude tijd roept een romantisch beeld op dat geweldig aantrekkelijk lijkt voor onze moderne wereld vol spanningen en zakelijke verhoudingen. We vergeten liefst de armoede, de onhygiënische toestanden en sociale wantoestanden, epidemieën en kindersterfte. We willen het verleden in gedeelten terughalen. Dat doen we onder meer door het aanschaffen van „antiek", het luisteren naar klassieke muz'iek en het bezoeken van musea. We halen zo het „goede" uit het verleden terug om onze hang naar romantiek te kunnen voeden. Zo is er door velen een meubel herontdekt dat lang bestempeld is als onhandig, lomp en een onbruikbare sta-in-de-weg. We bedoelen de dekenkist. EEN bezwaar van een bi een vervolg is dat rapi schrijfsters mij in conclusii zijn. Bij de post van deze vind ik gevolgtrekkingen pas de volgepde week in di Brief wilde zetten. Maar n treurd, ik ben eigenlijk w trots op die doordenkertje bewijst dat, als je samen doordenkt, er veel meer van instemming zijn dan vermoeden. vermoedt uw wintersport- of kampeergerei onder de deksel? We laten de kist dienst doen als plantenbak, meubel voor pla tenspeler, bandrecorder, radio of televisie wat let u nog? Zo'n dekenkist kan naast een nuttige funktie ook de nodige sfeer ver lenen aan ons interieur. We zagen een prachtig exem plaar in een hal in de buurt van huis een verfraaiing van uw in de kapstok. Wat een heerlijke terieur of een oplossing voor het bergplaats voor schoenen, pantof- berg-probleem niet kan zitten in fels, overschoenen, tassen die zo'n dekenkist. Er zijn er met niet dagelijks in gebruik zijn. een vrij eenvoudige decoratie Bovendien is het een gezellige aan de voorzijde, hal-tafel waarop je tas en handschoenen kunt deponeren, make-up benodigdheden. Bijzon der gastvrij wordt het wel als de dekenkist een plaats wordt voor een grote pul, met kastanje of seringetakken. Een antiek of mo dern beeldje zal ook niet mis- Snijwerk We zagen ook fraaie eikenhou ten exemplaren. Het snijwerk van de panelen wordt tegenwoor- staan. Kijk eens rond of 'in uw dig voor een deel met behulp van Romantische eikenhouten deken kist die vele functies kan vervullen vernuftige machines gemaakt. Deze doen het ruwe werk, dat in handwerk veel te veel tijd en geld! zou vragen. Ook de ma chinale bewerking kost nog enige uren. Daarna komt de houtsnij der er aan te pas die met de hand ieder paneel afwerkt. Na Ei usk De dekenkist als bewaarplaats voor dekens (zoals oorspronkelijk de bedoeling is geweest,) wordt veel door kamerbewoners ge bruikt. Kamerbewoners kunnen het be»d gedurende dag en avond gebruiken als zit plaats. Vooral ver levendigd met een stel fleurige kussens doet een bankbed het best. Overdag biedt het drie tot vier zit plaatsen zodat een regiment stoelen overbodig wordt. Trek een gezellige hoes van gordijn- of meubelstof om de matras en klaar is kees. Voor het sla pengaan worden de kens en lakens of slaapzak uit de kist gehaald. Zo'n dekenkist kan nog meer functies hebben. Bijvoorbeeld als bijzetmeubel met een dekoratieve vaas erop zal de „kist" het in uw interieur goed doen. Neem in. zo'n geval een dékenkist met een voorklep. Anders zou het voortdurend afnemen en opzetten van vazen, koperwerk of een beeldje een ergernis worden. Niet ieder heeft zoveel berg ruimte als wij in onze nieuwe flat Dat is gewoon een bijzon derheid in dit type woning; daar om zoeken flatbewoners naar methoden om hun spullen goed op te bergen. Een goede oplossing biedt hier ook de dekenkist. Ge bruik het meubel voor zaken die we zelden nodig hebben. Wie „Ra ra" is de naam van het geruite „zitje", het is van polyether en driedelig. Tuee ervan (op de foto linkszitten aan elkaar vast. Het rugsteuntje kan in het verlengde van de zitting worden „omgeklapt" Het derde losse deel er tegen: er slaat een slaapbank klaart ■O iE schoonmaak is een mooie gelegenheid om het medi- een. Liever niet in de asemmer, cijnkastje eens een beurt te geven. Zo'n medicijnkastje geeft dan een aardig overzicht wat u en de uwen zo deze Spoel de medicijnen daarom weg winter geslikt hebben. door het toilet. WE leven in een wereld der,°: verandert. Verschil in srki ting tussen generaties was ger geen uitzondering mag daag is het een vanzelfspr heid Je kunt het zo goe gedaan hebben in je leven] Jeugd doet het anders. Dat grieft, dat doet verdriet. Zeg jij daar nuf van, roepen Claartje, Pitty 1 heet ze ook al weer. Ga wat je zeggen wou. Wel. dat doe ik, en del schrijfsters die hun gedachtT deze week bevestigd zien, i dan maar tevreden zeggen:! je wel, ze is het eens, of: hel Chris het even gemakkelijk rustig overgeschreven Kijk, Claartje, je vertelt i twee mensen. Laten we hef; en Claartje nbemen, ze ij toch een naam hebben. Dezeg sen leerden elkaar dertig geleden kennen. Ze gingeil elkaar houden. Op de geworj nier. zeg jij. De manier van dertig jal leden. Ze wilden niet over vl dagen trouwen, ze zagen ooT alleen elkaar en niemand e« anders meer, nee, Tom hieB politiek, musiceerde graai Claartje was actief in de T beweging en las veel, ha] levendig ouderlijk huis grote vriendenkring. Kortom, ze verveelden zichl Ze werkten, spaarden en kJ zonder problemen hun verlof tijd 3 jaar door. Ze vel den naar elkaar, naar een I van hen samen, en naar kiif verlangden ze ook. Het wordt nu wel tijd om de medicijnen te vernietigen, want er is geen geneesmiddel dat on beperkt werkzaam blijft. In een aantal gevallen bevat het etiket op de verpakking de uiterste datum van houdbaarheid van het geneesmiddel. Ook in dien die datum nog niet bereikt is, is voorzichtigheid geboden. De mogelijkheid bestaat namelijk dat het geneesmiddel niet op de juiste wijze is bewaard. Men heeft er bijvoorbeeld een deel van gebruikt en tijdens de perio de van toediening het flesje niet steeds goed gesloten. Het medicijnkastje. hangt meestal in de badkamer. De vochtige warmte daar. is echter zeer schadelijk voor vrijwel alle geneesmiddelen. Wanneer de kleefstof van pleisters onbruik baar geworden is. merk je dat dadelijk. Geen man overboord, u gooit ?e weg. Maar watten en verbandstof zijn niet minder ge-' voelig fan pleisters. Zij nemen zonder dat iemand 't merkt bij dat vocht ook veel stof op, met alle consequenties van dien bij het gebruik op open wonden. Voor de eigenlijke geneesmid delen geldt dat, wanneer het flesje of doosje vaak is geopend, het risico van voortijdig bederf elke dag groter wordt Bewaar ze dus niet te lang. Kort gezegd komt het dus hier op neer: medicijnen die u niet meer gebruikt, vernietigt u met- "P|E voorjaarszon in met een mantelpakje, zoals dit bij- voorbeeld van gehaakt orlon. Gebruikte steek: le rij vasten, 2e rij 1 vaste, 1 stokje (het stokje in de voorgaande rij haken). Deze twee rijen steeds herhalen. De randen zijn van vasten. Materiaal: 17 bollen Dollar Sport Orlon, haaknaald nr. AVz. ROK RUG: Een ketting van 71 losse haken en 14 rijen rechtdoor ha ken, dan aan beide kanten in el ke 12e rij 4 maal 1 st. minderen en 5 maal 1 st. in elke 4e rij. Eindigen met 4 rijen recht. VOORPAND: 76 st. opzetten en zoals de rug haken. Voor- en rugpand aan elkaar zetten en voor de taille 5 a 6 rijen vasten haken. VEST RUG: Een ketting van 63 los sen haken en 36 rijen rechtdoor haken, dan voor de armsgaten 1 maal 2 st. en 4 maal 1 st. minde ren aan beide kanten. Rechtdoor haken. Op 24 rijen armsgathoogte voor de schouders 3 st. in elke 2e naald minderen tot er 18 st. over blijven die men inééns afhecht. VOORPAND: Een ketting van J8 lossen haken en 36 rijen rechtdoor haken. Voor de armsgaten 1 maal 4 st., 2 maal 2 st. en 2 maal 1 st. minderen. Rechtdoor haken. Op 24 rijen armsgathoogte in elke 4e rij 4 maar 1 st. meerderen. Tegelij kertijd aan de hals op 28 rijen armsgathoogtc 1 maal 6 st., 2 maal 2 st. en 2 maal 1 st. minde ren. De 20 st. wan de schouder inééns afhechten. MOUW: Een ketting van 30 lossen haken en in elke 5e rij 10 maal 1 st. meerderen. Op 56 rijen hoogte aan beide kanten 1 maal 3 st. minderen, vervolgens 4 maal 2 st. en 3 maal 1 st. in elke 2e rij. Er blijven 22 st. over die men inééns afkant. ZAKKLEPPEN: 4 lossen haken en hierop in vasten haken en daarbij aan één kant 4 maal 1 st. meerderen, vervolgens aan de zelfde kant 4 maal 1 st. minde ren. Rondom een rij vasten ha ken. RANDEN VAN VASTEN: Voor de mouwen 6 lossen haken en 28 rijen vasten haken en eindigen met een knoopsgat. Voor het vest 6 lossen haken en 120 rijen vasten haken. Eindi gen met een knoopsgat. Voor de hals 6 lossen haken en hierop 58 rijen vasten haken. Eindigen met een knoopsgat. Langs deze randen I rij vasten haken. Het vest in elkaar zetten en de randen onderaan en aan de hals naaien. WIJ wonen nogal een zaam buiten en wij dachten: dan nemen we maar tv." begint mevrouw O. te H. „Maar je zou in een gezin met drie perso nen ook drie tv's moeten hebben: pa wil een natuur film of voetbal, ma wil een spannende detective film en de dochter wil mini of jazz. Er ontstaat in elk gezin door de tv wrijving. De één wil de tv ook op zon dag aan, de andere wil op zondag rust. Onze dochter ging op zondag naar kenissen, omdat zij bij ons geen tv mocht kijken, dat zei ze ten minste. Toen ging ook op zon dag bij ons de tv aan, maar midden in een stuk ging zij er toch weer tussenuit... De jeugd wordt door de tv ook wel erg opgezweept; vroeger was er te weinig voorlichting, nu wordt hen alles haarfijn voorgezegd. Ze laten zien hoe het meisje van zestien jaar voorbe hoedsmiddelen moet gebrui ken. Daar kijken allicht jon gens ook naar. Zij worden er zo als het ware toe aangezet zich uit te leven, zonder ver antwoordelijkheidsgevoel. En dan dat drinken en dat zoenen van elk meisje en elke vrouw op de tv, er wordt gewoon les gegeven hoe je het ene glas na het andere naar binnen moet slaan. Ik vind het alle maal zo misselijk. Er zijn zoveel mooie to neelstukken, zoveel prachtige films op de wereld, waar je tenminste wat wijzer van wordt. Waarom moeten de programma's dan zo laag bij de grond zijn? Er wordt toch aardig betaald door het kijk geld dat wij met elkaar op brengen, zou ik zo zeggen." Funest Mevrouw A. te B. is het met mevrouw P. te S. eens dat tv funest is voor opgroeiende kinderen: „Dat durft u wel een somber beeld te noemen, maar het is ook een juist beeld, doch nog niet vèr ge noeg doorgetrokken. U meent, het zal zo'n vaart niet lopen: „De ouders houdens heus het heft wel in handen". Dacht u dat werkelijk? Het zou wel te wensen zijn, en dan niet al leen op dit terrein. Maar de tv is niet alleen funest voor jonge, doch ook voor oudere en oude mensen. Het feit, dat het een wonder lijke uitvinding is, doet hier niets van af. Het wordt helaas als een middel van Satan ge bruikt om ons af te trekken van het éne nodige. De handen in de schoot, de gedachten vervuld met schandelijke din gen, de ogen verblind door het zien van allerlei programma's waarvoor we ons zouden moe ten schamen. Het leven is te ernstig en te kort om onze tijd zo ijdel te besteden, waar een maal rekenschap zal afgelegd moeten worden. Zouden wij dan de tv met al wat daar op te zien is, in huis halen?- Niemand kan twee heren dienen, God die nen en de tv in huis. Als de Heere iemand de ogen opent en zijn zonden laat zien, die neemt geen tv in huis of ver bant de tv terstond." Erg fijn „Nu wij ouder worden vind ik het erg fijn tv te hebben" is de mening van mevrouw U. te Z. „Mijn man houdt niet van lezen dus kijkt hij veel. Ik heb meestal de krant of een tijdschrift voor mij. Staat het beeld me niet aan dan lees ik en kijk zo nu en dan op. Maar je blijft met al les zo op de hoogte, iets waar je vroeger niet van hoorde. Staat ons iets niet aan, dan draaien wij de knop om. Zo ook als er gevloekt wordt, dan is het meteen afgelopen. Dat is. iets waar meer opgelet dient te worden... Die actie van vorige week (gezinsver vangende tehuizen voor ge handicapten, red.) dat is toch weer geweldig zoals er dan gegeven wordt. Omdat je het gezien hebt, vergeet je ook niet te geven, want het heeft je beroerd. Zo zijn er veel dingen waar je wel degelijk naar kan kij ken. Mensen die zeggen: „Je haalt de wereld ermee in huis" daar ben ik het niet mee eens. Je kunt de tv ook afzetten." Klei op zondag Mevrouw W. te R. reageert op de vraag van mevrouw Z. over het zondag naar de tv kijken: „Wij hebben vier jaar tv, maar hebben er in ons ge zien met vier kinderen van vijftien, veertien, dertien en tien jaar geen moeite mee. daar van het begin af gesteld is: zondag niet kijken. Ook niet bij slecht weer, ook niet bij Olympische Spe len. Onze kinderen zijn heus wel gek op schaatsen! De en kele keer dat er vorig jaar ijs was, mochten ze zondags ge rust een paar uur gaan schaatsen. Wij gingen er nog naar kijken ook. Maar om vier uur naar huis, omkleden en wie de beurt had, mee naar de kerk. Onze gewoonte is 's morgens met z'n allen naar de kerk, 's middags va der met zonen of moeder met dochters. Er wordt wel eens van afge weken maar regels, met enige soepelheid gehanteerd, zijn naar onze ervaring het beste. Verveling komt gelukkig zel den voor, daar we veel lief hebberijen hebben." Kostbaar Mejuffrouw E. te V. heeft sinds twee jaar tv: „Dat is voor een alleenstaande wer kende vrouw een kostbaar be zit. Ik zou mijn krant en de tv niet graag missen. Ik geniet van veel goede uitzendingen en ik zie het zo dat als je er maar oor en oog voor hebt, de tv je leven verrijken kan". „Ondanks alle klachten over de tv worden er toch heel wat voor 4 personen 2 kleine fijngetnlpperde uien 4 teentjes knoflook 75 g (5 eetl.) boter of margarine 300 g blefatuk tartaar 2 eetl. kerrie 1 theel. paprikapoeder 2 eetl. tomatenpuree 40 g (5 eetl.) tarwebloem 8 dl water 150 g Califomische blauwe rozijnen zout en aroma naar smaak Fruit de fijngesnipperde uien en knoflook In de boter of marga rine. Doe er de biefstuk tartaar, de kerrie,hot paprikapoeder, de tomatenpuree en de bloem bij en meng alle Ingrediënten door elkaar. Voeg al roerende het water langzaam toe en tenslotte de Laat alles nog 5 minuten op een lage warmtebron sudderen. Op smaak afmaken met zout en aroma. Serveren met rijst en komkom mersla. W£ 7"AAROM, zo vraag je,| spoorde hun verlangen I Wel, zeg je zelf, zo war bezig. Waren ze wel ooil Ja, natuurlijk maakten ze een fietstocht en dan stapt! ook echt wel eens af. maar a zo veel Samen praten, deelii aan eikaars geestdrift. En 's zomers samen op i kostte wat. Tom's familie hal huisje in de Ardennen, Cli was er hartelijk welkom. gekeerd stoeide hij met de en broers van Claartje oi strand van Katwijk aan Ze| het andere, het mysterie] noemde ik het de vorige l~ kwam later. ZE trouwde.n gelukkig.' L toestellen verkocht. Ondanks alle slechte programma's zit ten toch héél veel mensen de ganse avond te kijken. En dan de bewering: er zit een knop aan om hem af te zetten. Maar mijn ervaring is dat de knop om aan te zetten toch wel veel gemakkelijker draait, dan de knop om af te ze;ten. O, er is voorgenomen als er visite komt het toestel niet aan te zetten. Maar of het nu zondag is of niet, dat ene pro gramma willen ze toch graag zien. Met het gevolg dat ik 's avonds meestal maar thuis blijf, dan weet ik ook dat ik de mensen niet stoor als ik op visite kom. Gelukkig kan ik mij zonder tv nog best vermaken" aldus mejuffrouw B. te V. Mejuffrouw dV. te D. be dacht laatst dat er in kringen waaruit veel klachten over te levisie komen, juist zo dik wijls een neutrale krant gele zen wordt: „Hoe rijmt men dit? Als dan Trouw of onze krant te gereformeerd zijn en niet gelezen kunnen worden haalt men dan toch ook lec tuur over filmsterren enz. in huis? Niet dat ik oro-tv ben, maar inderdaad, in een gezin zal men wel eens tot aanschaf overgaan om redenen waaro ver ik geen zorgen heb. Voor lopig geniet ik van radio en platenspeler nog voldoende." Onmisbaar Hebt u gelezen dat dit jaar Pipo de clown de tele visie-prijs krijgt van de vere niging van doven en slechtho renden? Vorige week schreven wij al dat tv voor dove en slechthorende mensen zo'n uitkomst is, mevrouw J. te R. zegt er nog over: „Ik zou overal wel letters als on derschrift willen zien. Wij do ven worden daarvoor niet van alles uitgesloten. Televisie is gewoon onmisbaar voor ons!" In Dialoog: Een Haagse vader vraagt: „Hoe denkt u over kerkelijk jeugdwerk? Met tien jaar gaan de kinderen al naar clubs. Moeten in de winter een eind in het donker lopen. Ik was voorstander. Maar een onderwijzeres zei: „Je maakt er straatbandieten en uithuizige kinderen van. Ouders moeten de kinderen bezig houden". Wie mengt zich in dit gesprek, dat deze vader graag ziet uitgebreid tot onze lezerskring? Ouders, onderwijzers, clubleiders, predikan ten, oma's en opa's, jongelui, we vragen nog meer: be steedt de jeugd te weinig tijd aan sport? Teveel aan hob bies, bijbaantjes, „rondlummelen"? Hoe bewaar je het evenwicht daartussen en verplichte zaken als huiswerk, catechisatie, handje uitsteken thuis? We leren van eikaars ervaring: bjj plaatsing in dialoog ontvangt u naar keuze De dokter zegt, 1 of 2, Tipparade of een verrassing. Schryf uw voorkeur en adres in de brief: op de envelop: dialoog. en waren ont: Iedereen moei) weten. De oorlog, hoe versi kelijk ook, deed aan het gelui elkaar steeds beter leren k< en beleven niets af. Na dè bevrijding hadden drie? goed drie dan drie deren. Ze stonden midden ii tijd, hun gezin. Ideaal. De kim werden handiger dan hun o in het verwerken van indru van menselijke verschillen, afstanden. Ze hadden ook wat geld om handen dan hun oi Zij vonden niet zo gauw „gek" of „vreemd" en zij ha daarin dikwijls gelijk; zij ko niet door de stad fietsen of i me en bioscoop staarden henbli met „bloot", om van de zoijwi stranden maar niet te spreke) do Enfin, vul maar in. Deze W) deren kozen zich partners. 0 partners alweer, niets op aa merken En nu Claartje, nu ze tóch niet zo als jullie des tv: Je oudste zoon sloot een stuev tenhuwelijk en je dochter tro maar zei dat zij de eerste vijfl zou blijven werken en geen k ren krijgen. Je jongste gaat met haar loofde op vakantie naar Israi Griekenland en allerlei met een onwaarschijnlijk wezen, en hoewel alle kint gelukkig lijken, benauwt je a anders-doen. Zijn we tekort geschoten' er voor de kinderen niet iets het mysterie verloren? Wij, C wij weten hoe moeilijk je het in een gelukkig huwelijk hebben kunnen die jonge sc ders dan al die zware nieu heden dragen? tei sis e< de Chris is zo goed niet of ze wel even weten wat ze zegt. I we een stap teruggaan. J waren gelukkig. Zagen de kind dat? Begonnen jullie vader moeder tegen elkaar te ze toen de kinderen naar school gen? Viel je Tom nog om de in het bijzijn van je wijsneu Q( Je gaf je kinderen een eer voorlichting, zeg je, vonden ze gewoon dat je er naar hand ik bedoel: hadden .de kinderen rustige gevoel dat je met je jeefde, of denk je dat ze het je verhalen verleden tijd acht Dat maakt groot verschil, 1 je, want als ze denken: dat ii vader en moeder voorbij, of: dat kèn bij vader en moedei niet meer zijn, ze laten er n iets van blijken, dan veronder len ze op zijn minst dat het kwestie is van jeugd. Huwelijk is voor veel jong naar wat ze er van zien. ee beslommeringen, geldzorgen kinderen krijgen snel dovend Dat er nog wat achter zit, maar mysterie? Maak dat ander wijs, ze weten precies w op het neerkomt. Onwetendheid, gedeeltelijke wetendheid, gaf vroeger een zei G spanning. Die spanning had aantrekkelijks. Men gaf het mooie naam en men beleefde zo. men was romantisch. De kinderen van nu zijn we: lijk. Dat moet wel, anders o spoelt deze wereld hen. Hoort leving van de liefde bij jeu Dan maar gauw. En waaracl Voor dat we saaie pieten won I/TJK, Claartje, de enige fout jij en ik kunnen maken is we denken dat onze manier énige is. De kinderen gaan gang in hun wereld. Als ze dit oprechtheid en liefde doen is gang zwaar genoeg. Maar zo j als jij een lange verlovingstijd droeg, zo goed zullen zij hiin le, kunnen levea Waarom eigen niet? zc

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 16