Proeve van eigentijds belijden Doe-li et-se Ivers geven jaarlijks 110 miljoen uit ps: GEESTRIJK LEVER HAARLEMSE ARTIKELEN Dick Walda waardevol debuut Film over zendeling stagneert ZATERDAG 23 MAART 1968 fELVAART, dat bete kent comfort. Produ- ten en winkeliers erva- het telkens opnieuw: Nederlander gaat elk meer prijs stellen op gemak. Dat komt niet en tot uiting in de snel jende autoverkopen, ook uis gaat luxe een steeds angrijker plaats inne- Nederlander koopt, it, lijmt en timmert zijn „home" zo ge lijk mogelijk te maken, dit laatste betreft: e-het-zelf"-winkels kun de tendens met cijfers streren. Vorig jaar werd voor niet minder dan miljoen gulden omge- wat een nieuw record ikent. Ier jaar komen fabrikanten i nieuwe produkten om de op fort gestelden nieuwe moge eden te bieden. Produkten, variëren van een nieuwe installatie tot een huissauna Die laatste was onlangs nog e voorjaarsbeurs te zien: de i-sauna van een Zwitserse |ek. een primeur omdat er stoom aan te pas komt. installatie bestaat uit een rolwand, uitgerust met een al infra-rode lampen. De be ng is eenvoudig: men rolt de om zich heen, gaat zitten ntsteekt de lampen. Als men en klein uur- heeft „gebra- springt men onder de kou douche. Gemakkelijker kan il niet, al moet men voor dat :omfort wèl een kleine 600 en op tafel leggen... fabrikant zegt ervan: tkend voor dames (die willen nken. Even goed is daarvoor wens ook de massa- luisboy" een trillende en ddende band, die bij een ge- van tweemaal vijf minuten dag, vetkussentjes snel doet wijnen volgens de fabrikant. dit comfort echter moet len betaald: de „huisboy" gt altijd nog een kleine 300 oer leggen het gebied van huisver ing komen ook steeds meer buten in de handel, die in steeds bredere stroom aftrek Een voorbeeld hiervan is nieuwe Britse vinding, die enkort ook in Nederland op narkt komt: Par-K-Ply. een parket, dat zelfs door de eur gemakkelijk kan wor- gelegd. vloer wordt geleverd in rpakketten met 91 x 7 x 0,6 stroken, die zijn voorzien lipjes. Deze zijn zodanig aan- icht, dat ze precies in elkaar iven. De „doe-het-zelver" niets anders te doen dan parketnageltje in deze lipjes laan en de stroken liggen rvast. Althans, als men een en ondervloer heeft. Op een nnen vloer moeten ze wor- vastgelijmd. De prijs van de ien zal op ongeveer 20 gul per meter komen. even gemakkelijk wordt het houten wanden aan te bren- De industrie brengt hout in alle soorten, die in een wip op de betonspecie (instant-beton) in de muur kunnen worden bevestigd, handel brengen. De specie (droge Wie tegels wil, voor bijvoorbeeld mengsels van grindzand en ce- in de keuken of in de badkamer, ment of van zand en cement) kan ook aan de slag. Er zijn spe- wordt geleverd in zakken van 25 ciale lijmsoorten in de handel, en, 50 kg, waarvan de inhoud al- waarmee de (stenen) tegels leen met water hoeft te worden muurvast kunnen worden aange- aangemengd, bracht. Romantici kunnen daar voor zelfs tegels met bloemmotie- Van vijftig kilo betonmortel ven krijgen. krijgt men een hoeveelheid spe- Degene, die zijn stadstuintje cie. die voldoende is voor bij- straks de image van een villatuin wil ge ven, kan binnenkort terecht voor een tuin-brievenbus, die voor 75 gulden door een Nederlandse fa brikant wordt ge maakt. De (stalen) bus rust op een be tonnen voet, die in de grond moet wor den gewerkt. De fa briek is daarmee vooruitgelopen op een te verwachten beslissing van de PTT om zo'n bus verplicht te stellen bij woningen, die verder dan een nog vast te stellen af stand van het tuin hekje afliggen. Dit om de postbode niet onnodig ver te laten lopen. voorbeeld een 5 cm dik beton- plaatje. Men kan er ook andere voorwerpen mee vervaardigen, zoals sierelementen voor tuin- afscheidingen. Het enige wat trien zelf moet ontwerpen is de mal. Verf (Van onze kerkredactie) JljAAST de Barmer Thesen en de stellingen van prof. dr. R. Bijlsma, die vorige maand op de hervormde synode besproken werden, heb- hen zich nu de Haarlemse artikelen" aan gediend als proeve van eigentijds belijden. In Haarlem-Noord zijn de hervormde en de gereformeerde kerkeraden het eens geworden over tien artikelen als proeve van gemeen schappelijk belijden. Deze proeve, die nog voorgelegd zal worden aan de gereformeerde classis Haarlem, zal dienen als basis voor nauwere samenwerking. Het ligt met name in de bedoeling gemeen schappelijke diensten te houden. „Het is wel niet algemeen gebruikelijk, maar wij hebben in Haarlem-Noord als voorwaarde voor ge meenschappelijke kerkdiensten gesteld, dat er eerst een akkoord van belijden zou komen, een stuk, waar- Geest kan de zekerheid van het aan je elkaar kan houden", vertelde de gereformeerde wereld en tot voleinding brengt. Het levendmakende werk van de Geest Voltrekt zich in onze we dergeboorte, dat is in ons horen, opstaan en ons bekeren, en in de wedergeboorte van de ganse schepping, die met reikhalzend verlangen wacht op de vrijheid der heerlijkheid der kinderen Gods. Alleen in de actieve deel name aan deze beweging van de ds. J. A. van Arkel ons. De proeve is opgesteld door ds. E. Sneller (hervormd) en de gere formeerde oud-zendingspredikant drs. A. Pos. De tekst luidt: J Wij geloven, dat de heilige Schrift het betrouwbare en Hij de wereld en kerk en alle levensbanden onder de kritische tucht van zijn Rijk, en ieder mens voor een over eeuwig heil en onheil beslissende keuze. bevrijdende en hervormende kracht van de Geest van Jezus Christus worden ook openbaar, waar mensen langs de weg han delen of revolutie, bevrijd wor den van de tirannie van de na tuur, staat, kleur, klasse, en van onrecht, discriminatie, honger, ziekte en onwetendheid. nieuwing van de aarde en alle verhoudingen daarop. De christe lijke hoop ziet uit naar de we derkomst van Jezus Christus om een nieuwe hemel en een nieuwe aarde te brengen waar gerechtig heid woont. In die christelijke hoop mogen wij geen vrede heb ben met de bestaande toestand, met wat wij mensen nu en hier bereikt hebben, maar zullen we met de revolutionaire radicaliteit van het evangelie wereld en kerk in hun afval en verval moeten verontrusten, en in de dienst der liefde tekenen moeten oprichten van het komende Rijk. Overigens hoeft men er natuurlijk geen villa met een indrukwekkende tuin voor te hebben. Ook aan het stadstuintje geeft zo'n staande brievenbus cachet. Beton Om even bij de tuin te blijven: wie zelf flagstones wil maken hoeft niet langer de vakman in de arm te nemen. Er zijn name lijk sinds kort twee grote ce mentfabrieken, die kant-en-klare De brievenbus, die binnenkort op de markt komt: ook te gebruiken oor een gewoon stadstuintje. Iedere „doe-het-zelver" kan zijn badkamer ook zo inrichten: com pleet met echte stenen tegels. VAN DE JONGE schrijver Dick Walda kan een opmer kelijk boekdebuut worden ge meld. Klein Frontnieuws, een bundel verhalen, verdient meer dan de gewone belangstelling. Walda koestert geen literaire pretenties, maar hij bezit de gave een verhaal als het ware „uit te tekenen". Hij legt zich toe op het gewone, het dagelijkse. De lezer voelt zich met recht bij de beschreven personen en situaties betrokken. Wat dat betreft, past werkelijk wel het oordeel: „bij- •onder goed". De uitgever meent: „Wie var taptoes en parades houdt, zal :ich in gezelschap van deze indi vidualist minder prettig voelen". Dat wijst er al enigszins op waarover zijn verhalen onder meer handelen: de oorlog en de ongerijmdheden van de militaire dienst. Een schrijver, waard om in de gaten te houden. (Uitgave A. W. Sijthoff, Leiden). Ook de verfindustrie heeft niet stilgezeten. Nieuwe vindingen maken het de doe-het-zelver steeds gemakkelijker om zijn huis zélf een beurt te geven. Zo komt een Schiedamse fabriek thans met een tweekleurenverf. Dit is een verf, waarbij zich twee kleuren in één bus bevinden, die in één streek worden opgebracht. Zij kan worden verwerkt op hout, board, spaanplaat, beton, betonemaille, tegels, oude verfla gen en behang. Een Amsterdamse fabriek kwam met een verfsoort, die beschadigde verflagen en gaten in hout, board, enz. in één keer vult. Na 1 a 3 uur is de verflaag al schuurbaar. Door het gebruik van dit artikel is de doe-het-zel ver sneller in staat zijn werk af te maken. Dat ook de verfindustrie zich in toenemende mate op de doe-het-zelver richt, is niet ver wonderlijk. Steeds meer huisva ders gaan er toe over de jaar lijkse opknapbeurt zelf te ver richten. Uit een enquête is geble ken, dat niet minder dan 70 pro cent van de huisbezitters het schil derwerk binnen zélf doet; 60 procent geeft zijn huis ook bui ten zelf de verfbeurt. Trouwens, die groeiende be langstelling voor zelfwerkzaam heid (de vrije zaterdag is daar uiteraard niet vreemd aan) il lustreert zich ook in andere sec toren. Gebleken is, dat 80 procent van de bezoekers van doe-het-zelf-winkels beschikt over een elektrische boormachi ne, 56 procent heeft een boorstandaard en 32 procent zelfs een decoupeerzaag. De industrie past zich bij de stijgende vraag graag aan. Met als resultaat, dat de amateur een bijna professionele uitrusting ter beschikking staat bij het uitvoe ren van zijn karweitjes. Al hangt de welvaarts mens anno 1968 sterk naar luxe en comfort, zijn beurs laat hem lang niet altijd in de gelegenheid deze kant en-klaar te kopen of door de vakman thuis te laten brengen. Heel vaak komt dat comfort er pas nadat men zelf de handen uit de mouwen heeft gestoken. Wij geloven, dat Christus ons aan schuld en gezaghebbende Wóórd van God dood vervallen bestaan zich ei- is. dat ons Gods heildiandelen I™aakt heelt en dat voor ons heeft gedragen. Aan het voor de redding van de gevallen kruis van Christus wordt onze wereld boodschapt. Deze vervreemding van God en van boodschap is onder de scheppen- onze bestemming openbaar, maar de en de bewegende werkzaam- v?el meer Gods barmhartig- tt i- ,-s heid' die zelf de weS tot behoud heid van de Heilige Geest voor heeft geopend, en in Christus de vele menselijke auteurs in de wereld met zichzelf verzoend loop van vele eeuwen in mense- heeft. Daarom worden wij geroe- lijke taal aan het licht gebracht. Pen in, »'f Sel°°' uit die mng te leven, en vanuit deze Wij zullen oog moeten hebben verzoening in de conflicten onder voor deze goddelijke en mense- mensen en volken te arbeiden lijke factor, en steeds moeten voor verzoening en vrede, vragen wat in deze Schrift Gods boodschap aan ons-if. ■-7 WU geloyeh, dat in zijn opstanding- en hemelvaart 2 Op grond van dit Woord "Bis Christus: tot Hoofd van do A Kerk en tot Heer van de wereld en door het getuigenis van verhoogd js Zijn koningsmacht de Heilige Geest in onze harten regeert even stil en geweldig geloven wij in God, de Vader over de wereld als het wonder van onze Heer Jezus Christus, de van zijn opstanding in alle stilte geschiedde. Zijn heerschappij is Schepper van hemel en aarde. verborgen en alomvattend, en die ook zijn schepping onder- bedoelt en bewerkt onweerstaan- houdt en regeert. In de weg van baar de vernieuwing der wereld, zijn grote daden in de geschiede- zii manifesteert zich in 't marte- T, laarschap van de Kerk, ook in nis, m het volk Israel, in de Kerk ajje strijd tegen de zonde en de en in de wereld en haar bewe- overwinning over het kwaad en gen, doet Hij zijn heil komen, in alle betrekkelijk goeds waar- Ten aanzien van de geestesga ven moeten we bidden en tot Jezus ontvangen bereid openstaan voor elke gave en voor alle vruchten, die de Heilige Geest ons schen ken wil met het oog op het leven van Kerk en wereld in deze tijd. Als onze vader in Christus wil Hij de lof der liefde en de dienst der liefde ontvangen in een be vrijd wandelen voor zijn aange zicht op de wegen van zijn Woord. toe zij mensen in staat stelt, en krijgt, hoezeer nog onvolkomen, enige gestalte in de groei van de Kerk en in de vernieuwde in vloed van de evangelieprediking. 3 Wij geloven, dat onze zon de is het niet willen beant- g Wij geloven, dat de op gestane Heer zich in zijn opstandingsmacht openbaart in de Heilige Geest, die God is, vrij machtig wonend en werkend in 9 Wij geloven, dat de Kerk overal daar is, waar Christus geheel en alleen' als Heiland en Heer wordt beleden, al sluit dit enig verschil in onderdelen van eredienst, leer of kerkorde niet uit. De Kerk is er terwille van de lof van God en terwille van de wereld en Gods heilsvoornemen over haar. Juist ook, omdat de Kerk er is om in haar dienst aan de wereld de rijkdom van Gods heilshandelen te verkondigen, zijn de bestaande kerken ook uit missionair oogpunt ertoe geroe pen alle verduistering óf ontken ning van het evangelie van Jezus Christus uit haar midden te we ren en tucht te oefenen over le den, die in woord en wandel Gods Woord en genade verwach ten; ook over een .vroomheid", die slechts tot zelfverzadiging strekt en waarvan geen getuige nis uitgaat. Wij belijden, dat de gebroken heid van Christus' Kerk een on mogelijkheid is, en dat zelfs ge- deeldheid terwille van de ge hoorzaamheid aan Gods Woord toch de schuld der gedeeldheid niet opheft. Alle kerken hebben de roeping samen te bidden, en te werken voor het aan het licht treden van die eenheid waarom onze Heiland gebeden heeft. 10 Wij geloven ten aanzien van de toekomst, dat de nog veelszins heersende aandacht woorden aan onze bestemming de harten, waar Hij uit de dood voor het persoonlijk heil verwijd moet worden tot de verwachting van het komende Rijk van God. Daarin is ons persoonlijk heil be- Christus uitbreidt over de ganse grepen, maar evenzeer de ver door onze afval van God, waar- het leven wekt. De Heilige Geest door wij in teemden] verkeerden. is de „gro,<ï die ,Gods reddende aanwezigheid in Jezus en wij onszelf en de wereld aan zinloosheid, onheil en sa tansmacht hébben overgeleverd. Hieraan ontdekt in het licht van Gods genade in Jezus Christus, belijden wij voor God onze schuld en onze onmacht tot enig waarachtig goed, in de noodkreet van ons verbrijzeld hart over ei gen duisternis en verlorenheid en de bede om vergeving. 4 Wij geloven, dat God in Jezus Christus zich een volk verkoren heeft om den Here een toegewijd volk te zijn, anders ho pend. anders gericht in zijn da den dan de gevallen mens van nature eigen is. Hij verwezenlijkt die verkiezing in de roeping, waarmee Hij tot ons komt, en in het geloof waarmee wij Christus als Redder ontvangen. In de spie gel van Israël herkennen we onze eigen ongehoorzaamheid, en ont dekken wij het vaste voornemen Gods om heil te bestellen over ondankbare, van Hem vervreem de. „onmogelijk" geworder mensen. 5 Wij geloven, dat Jezus Christus, waarlijk God, en ware mens, geboren uit de maagd Maria, ons pas in volle waarheid en klaarheid God doet kennen, en ons pas ontdekken leert wat eigenlijk menselijk le ven is. In Hem is het waarachtig nieuwe begin en de doorbraak van Gods Koninkrijk in deze we reld gekomen. Jezus Christus predikt het en bezegelt het door zijn wonderen, die tekenen zijn van de reddende (satan overwin nende) en herscheppende (zonden vergevende en leven vernieuwen de) werkelijkheid van dit Rijk. In zijn verschijning en in de pre diking van zijn evangelie stelt (Van onze kerkredactie) NEW YORK Een grote Amerikaanse kerk heeft vier ton uitgegeven voor een film, die er uiteindelijk toch niet komt. De Amerikaanse Baptisten Conventie wilde een film laten maken over het leven van zendeling Adoniram Judson, die voor de gewone bioscoop aanvaardbaar moest zjjn, maar ondervond de ene tegen slag na de andere. Een reis om de wereld was nodig, om een geschikte plaats voor de opnamen te vinden. Die werd gevonden in Thai land, maar toen maakte de verheviging van de oorlog In Vietnam werken daar onmo gelijk. Bovendien bedankte de ene filmmaatschappij na de andere, voornamelijk omdat godsdien stige films niet bepaald kas successen waren. Adoniram Judson. een Ame rikaanse baptist uit de eerste helff van de vorige eeuw, staat in de zendingsgeschie denis bekend als de apostel van Birma. QE bekende Engelse pop-groep de joystrings komt in mei naar ons land in het kader van het jeugdjaar van het Leger des Heils. QP 8 mei openen zij hun toemee met een avond in Arnhem. Op 9 mei spelen zij in Deventer en op 10 mei in Amsterdam. Zaterdag 11 mei zijn zij present op het grote jeugdcongres van het Leger des Heils in De Doelen in Rotterdam. Zondag 12 mei zijn ze in Den Haag en op 13, 14 en 15 mei respectievelijk in Utrecht. Groningen en Leeuwarden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 15