Boeken g*aae over inensee Relletje rond argeloze brief OPINIE Kanttekening Partijleiding Interessant boek van Henk Romijn Meijer Macht van de macht H"J Ze ven «Kogelt ear der DE BRUG EN HET BROODJE GOUD groot succes ZATERDAG 23 MAART 1968 I ONGENUANCEERD oor- delen is «en van de na righeden van deze tijd. Daarom is men, alleen al terwille van de nuance, bij voorbeeld biy met een en- IS, dankt me, verheugend dit het jongste boek van de bekende Amerikaanse senator Fulbrlght thans ook in Nederlandse vertaling bereikbaar ia geworden („De ar rogantie van de macht", uitgave Bruna, Utrecht), evenals trouwens de brochure van de Amerikaanse hoogleraar Gal- braith („Een uitweg uit Vietnam", uitgave in de serie Kri- tiese Bibliotheek van Polak êt Van Gennep, Amsterdam). Het stjn. al sal ik me ditmaal bepalen tot het boek van Fulbrlght, belde, behalve belangrijke, ook merkwaardige publlkaties. Wanneer een land in oorlog is, xal het niet vaak gebeuren dat in dat land geschriften uitkomen die sich tegen die oorlog keren. Toch is dat hier het geval. Zoiets is onder een dictatuur al dadelijk ondenkbaar en ook hierin bewijst sich derhalve de Amerikaanse democratie. In een dictatuurstaat die in oorlog Is wordt met wie het voeren van die oorlog afkeurt snel korte metten gemaakt. Ook in een democratie trouwens aal het ongebruikelijk lijn dat tij dens een oorlog de eigen regering wordt afgevallen. UF/AARMEE DAN wederom is vast te stellen dat tot in Ame- rlka self de oorlog in Vietnam behalve een gevoerde ook een bediscussieerde oorlog is. Men kan selfs seggen, dat ln de geschiedenis van de mensheid geen oorlog sozeer voor werp van discussie is geweest als dexe het is. Ook daar draagt uiteraard toe bi), naast andere factoren, dat h(j rich im mers op ons televisiescherm tot ln onse huiskamer vol trekt. In de discussie is echter wel een belemmerende. Ja hinder lijke factor, dat de enorme hoeveelheid informatie waarover de mensheid allengs ook met betrekking tot dese kwestie is komen te beschikken kennelijk niet voldoende is om een «ven vlotte als gelijkluidende conclusie mogelijk te maken. Vandaar dan ook die niet selden heftige en ongeremde dis- Wie Fulbrlght en ook Galbralth leest over Vietnam, twee alleszins zinnige mensen die men bepaald niet op één lijn mag plaatsen met tal van ijverige demonstranten, komt overigens stellig onder de Indruk van hun kritiek op de regering van hun land. T")E WIJZE waarop het Amerikaanse beleid hier aan een beoordeling wordt onderworpen, draagt kenmerken van weloverwogenheid en deskundigheid. We hadden trou wens allang de overtuiging dat het buitenlands beleid van Amerika niet altijd dérmate gelukkig was als behoorde te stroken met de ontsagljjk verantwoordelijke positie die de Verenigde Staten in de wereld van vandaag Innemen. Boort men dan even later weer eett betoog van Iemand als de Amerikaanse minister Rusk, immers de grote tegenspeler van beide genoemde heren, dan komt men onwillekeurig déirvan weer onder de indruk. Zoals bekend is zijn argu ment en dat van zijn regering dat de Verenigde Staten in Vietnam een voor het ogenblik beslissende strijd voeren tegen het communisme. Is dit laatste werkelijk zo, dan moet dat inderdaad een ern stige benadering worden genoemd. TTTESHALVE IK moet terugkeren tot mijn stelling, dat de informatie wel omvangrijk is maar tegelijk op essen tiële punten dermate uiteenlopend, dat voor een ieder van ons de conclusie alleen maar wordt bemoeilijkt. En dit, so is mijn overtuiging, draagt bij tot de gevoelens van onbehagen zoals deze in deze dagen immers overvloe dig ons deel zijn. Waarbij dan weer niet is te ontkomen aan de gedachte dat de toenemende twijfel rondom dit wrede conflict de tegen stander ginds van Amerika nog des te volhardender maakt. De veronderstelling is daarom al geopperd, dat die te genstander ginds waarschijnlijk wel niet vóór de uitslag van de aanstaande presidentsverkiezing ln Amerika zal doen blij ken van wezenlijke bereidheid tot gesprek. "TCHTER, VIETNAM is maar een deel van Fulbrlght» be- schouwingen, al is het voor hem een der toetsstenen van de politiek van zijn land. Hi) maakt ook buitendien opmerkingen die het nadenken erover waard zijn. Ik denk nu met name aan wat hij schrijft over het ver schijnsel „macht" in de geschiedenis. Macht, schrijft hij bijvoorbeeld, heeft de neiging zich met deugd te vereen- selvigen, en een grote natie is bijzonder gevoelig voor de gedachte dat haar macht een bewijs is van Gods gunst en baar een speciale verantwoordelijkheid voor andere naties geeft om deze rijker, gelukkiger en wijzer te maken en te herscheppen naar haar lichtend voorbeeld. Inderdaad, zal men moeten zeggen. Men zou dit kunnen noemen de macht vkn de macht. Macht Is ln het leven van de mensheid een wonderlijk ding. Ook In de geschiedenis van de christenheld is er wel verschillend gedacht over wat onder macht moet worden verstaan. Het zal trouwens in alle tijden niet gelijk zijn. ln onze tfld nu van openheid, van bewustheid, van al dan niet terecht geponeerde volwassenheid, zal men aan macht graag de maatstaf willen aanleggen, dat ze in elk geval behoort te zijn gecontroleerde macht ofwel macht die bereid Is van zichzelf verantwoording af te leggen. TV/ELNU, WE KUNNEN zeker stellen dat het machtige Amerika van vandaag zich de verantwoordelijkheid van ■ün macht wel bewust is. Maar Fulbright heeft tweeërlei kritiek. Zijn land neemt te veel en niet altijd de juiste plichten op zich en het tweede hangt met het eerste samen weet voorts niet altijd te ontkomen aan de verleiding om zijn macht met deugd te vereenzelvigen. Kortom, Fulbright acht het vermogen van zijn land en regering om alle actuele situaties op de goede wijze te be oordelen Juist door de macht aangetast. Vandaar zijn plei dooi van een andere aanpak op meer dan één punt. Nu kan het niet anders mijn bedoeling zijn dan op de ver schijning van Fulbrights boek de aandacht te vestigen. Heeft hi) gelijk, bijvoorbeeld op het punt van Vietnam? Heeft hij desnoods voor een deel gelijk? Alweer, het laat zich haast niet vaststellen. Dat zijn beschouwingen voor de algemene buitenlandse politiek van Amerika waardevol zijn acht ik bulten kijf- En dat niet alleen als wetenschappelijk werk. maar ook omdat de manier waarop Amerika zovele zich voordoende problemen benadert ook voor ons voor wie trouwens niet? een levensbelang is van primaire orde. Al maakt Fulbright dan. als gezegd. In een ingewikkeld oonfllct als dat van Vietnam het voor onszelf trekken van enigerlei meeromvattende conclusie voorlopig alleen maar moeilijker. De kijk van de Amerikaanse regering is er i óók nog. DIEMER kele pro-Johnson betoging. De ongenuanceerde wereld opinie, soms eufemistisch wereldgeweten geheten, ten deert naar het aanwijzen van een algemene zonde bok. Ook in de literaire kri tiek is het genuanceerde oordeel schaars geworden. Zelfs Henk Romijn Meijer, als criticus mij welkom om zijn zelfstandig oordeel, spreekt ergens in het onder havige boek over „saaie rechtvaardigheid". Een rechtvaardig oordeel is nooit saai, hoogstens de man die het uitspreekt. Romijn Meijer bespreekt in zijn artikelenbundel vier Neder landse auteurs (Van het Reve, Voskuil, Wolkers en zichzelf), een Nederlands criticus (Kees Fens) en voorts ongeveer een dozijn Engelstalige schrijvers en schrijfsters. Ook is er een stuk bij over een Amerikaans musi cus. Wat mij in de bundel tevens aantrekt, is het nu en dan overschrijden van de „fic- tion"-grens in de richting van de wetenschappelijke documentatie. Klein publiek Niemand kan alles lezen. De Engelstalige literatuur is blijk baar Romijn Meijers specialiteit; de verhalenbundel Onder school kinderen (1963) doet vermoeden dat de auteur in Australië bij het onderwijs heeft gewerkt en hij kent Engeland en Amerika. Zijn stukken zijn niet opgezet als in formatie voor geïnteresseerden, maar ze veronderstellen veeleer bekendheid met de door hem besproken werken en schrijvers. Men zou daaruit de conclusie kunnen trekken dat de opstellen voor een met opzet klein gehou den publiek zijn bestemd. „Ik ken het werk van F. Scott Fitz gerald, Howard Nemerov, Muriel Spark, Sylvia Plath, J. F. Po wers, William Carlos Williams, William Burroughs, Malcolm Lowry enz. niet of nauwelijks: wat heb ik dan aan de mening van de heer Romijn Meijer?" Ook de stukken over de Neder landse schrijvers blijven schetsmatig. Het geheel doet aan als een duidelijke en zelfstandige bijdrage tot de literaire discussie rondom een aantal hedendaagse auteurs en dichters of dichteres sen. Plezierige weg Maar is dit op zichzelf al niet veel? Het plezierige van deze krant is dat men niet de fictie overeind behoeft te houden, dat de lezers het eigenlijk al weten en alleen nog maar behoefte heb ben aan wat „inside informa tion". En daarom heb ik al verscheidene malen gewezen op het nut van het lezen van literai re essays, als men zich op dat gebied nader wil oriënteren. Er is geen weg naar het hart van het literaire leven zo kort en plezie rig als het lezen van goede kri tieken en beschouwingen. Vooral nu sinds Ter Braak en Du Perron de hoogdravende ge wichtig- en geheimzinnigdoenerij in literaire zaken over het alge meen tot het verleden behoort en er een spitse praatstijl is ontstaan, die zonder kennis van zaken onmogelijk kan worden gehanteerd. Niveau Waar het op aankomt, is het niveau, waarop denken en schrij ven zich bij de essayist bewegen. Met niveau bedoel ik o.a. het overslaan van voor de hand lis- Noor aanleiding van Hank Romijn Meijer, NAAKT TWAALFUURTJE, ESSAYS EN POLEMIEKEN, uiig. N.V. De Arbeiderspers, Amsterdam, 236 bldz., 7.90. gende gedachtengangen. Het be kende wordt niet herhaald en er wordt niets herkauwd. De auteur toont de zwakke kanten aan in het werk van Van het Reve en Wolkers, juist om te komen tot mans en gedichten vaak op hun wijze doen). Milieu Romijn Meijer bespreekt nog 'n documentaire in zijn opstel een rechtvaardige beoordeling Anomien. Hierin gaat het niet over van hun talent. Wat hem irriteert is de modepraat en de commer ciële uitbuiting daarvan. Aan de ze irritatie Uiting geven is een gezonde bezigheid Bijzonder geboeid heeft mij het opstel Drie mannen genaamd Christus. Dr. Milton Rokeach, so ciaal psycholoog en docent aan de Michigan State University, heeft gedurende twee jaar een experimenteel onderzoek verricht met drie geestelijk gestoorde mannen die leefden vanuit de overtuiging dat ze Christus wa- gezonde of zieke verbeelding, maar over de invloed van het milieu waarin men geboren is, ten opzichte van iemands moge lijkheden tot slagen in de wereld. De antropoloog Oscar Lewis heeft met behulp van een tapere corder twee boeken geschreven: The children of Sanchez en Pe dro Martinez. Ze beschrijven respectievelijk het leven van een naamloze gro- te-stadsfamilie in Mexico City en dat van een even naamloze boe renfamilie in het dorp Azteca, - - ongeveer 90 km ten zuiden van ren. Dr. Rokeach publiceerde de de hoo(dstad van Mexico. Wat resultaten van zijn onderzoek in een boek, The three Christs of Ypsilanti. Het doel van het onderzoek was niet in de eerste plaats het genezen van de patiënten. De mannen werden gedurende twee jaar geregeld in eikaars omge ving gehouden. Ze hielden dage lijks bijeenkomsten (op de band opgenomen), ze discussieerden, zongen liederen of zaten zo maar wat bij elkaar. „Het boek is een selectie uit een overstelpende hoeveelheid materiaalbij eengehouden door het bijzonder heldere commentaar van dr. Ro keach" (bl. 71). Wat men zo heeft gekregen Is eèn soort letterkun dige documentaire, die levend materiaal aandraagt voor de ver kenning van de grensgebieden van de menselijke geest (wat ro- betekent het om op te groeien in een overbevolkte achterbuurt van een grote stad, of in een hut op een dorp in een sociaal ach terlijk land? Het boek over de drie Christussen overschreed de grens naar de psychiatrie; dat over de arme Mexicanen stak de frontieren naar de sociologie over. De belangstelling van Henk Romijn Meijer voor dit soort boeken is me uit het hart gegre pen. Een levende llteratuurbeoe- fening springt aan alle kanten over grenzen, zonder zich te ver liezen in dilettantisme op naburi ge vakgebieden. Henk Romijn Meijer stelde een interessante bundel samen, die schetsmatig kon blijven zonder oppervlakkig te zijn. Dr. C. RIJNSDORP. BINNENKORT komt de be noeming aan de orde voor de opvolging van dr. Berghuis als voorzitter van de ARP. In voorbije tijden was het bij de ARP zo, dat de partijvoorzit ter tevens voorzitter was van de Tweede-Kamerfractie; deze com binatie accentueerde ook de gro tere belangrijkheid van de Twee de- t.a.v. Eerste Kamerfractie. Mijn geheugen van het mee maken van deze situatie reikt nog tot Schouten en ook in de andere partijen was het toen zo. Romme, Oud en Tilanus zijn daar goede voorbeelden van. En mijn historische kennis der parlementaire geschiedenis is nog van dien aard, dat ik weet dat ook Colijn en Kuyper deze dub- bel-functie met verve vervulden. De drang der democratisering heeft tot resultaat gehad, dat nu bijna geen enkele partij die dub bel-functie kent. De KVP kent straks Schmelzer en van der Stee; de P. v. d. A: Den Uyl en Tans; de VVD; Toxo- peus en Pols; de CHU: Tilanus en Mellema. D'66: Van Lookeren Compagne en van Mierlo plus Ausputzer-cri ticaster alias ver warde partij ideoloog Gruyters; de PSP; Lankhorst ën Wiebênga; de CPN De Groot en Bakker en ook GPV en SGP hebben deze func ties gesplitst; alleen de Boeren partij vormt een uitzondering, daar is het Koekoek in het qua- draab Het is een hachelijke onder neming om met dit wankele Koe- koekvoorbeeld voor ogen te gaan bepleiten, dat een combinatie van deze beide functies mij nog steeds als ideaal voorkomt, want Koekoek ls uitgeteld omdat hij juist misbruik heeft gemaakt van deze dubbel-functie op zulk een manier, dat zelfs De Telegraaf hem heeft laten vallen en dit dagblad in de rol van Koekoek mede weer een gelukkige aanlei ding vond om terug te vallen op haar vroegere adoptielieveling de WD. Toch wil ik een poging doen cm de bezwaren tegen dit dua lisme in de leiding ter discussie te stellen, en ik hoop dat de hoofdredactie van het Kwartet deze zaak wil voorleggen aan haar lezers en dat speciaal de jonge lezers hun mening hierover willen geven, want zowel voor partij als voor dagblad gelden hoor en wederhoor. Daar blijven zij beide springlevend bij. De ontwikkelingen van de laatste tien jaar hebben ons de les geleerd, dat het electoraat in beweging is. maar vooral moet het ons duidelijk zijn, dat de zwevende kiezer zijn keuze be paalt voor zijn beeldbuis. De op komst van BP en D'66 zijn daar sprekende voorbeelden van; in een televisieloos tijdperk zou zulk een succes in de startblok ken onmogelijk zijn. De waarde van de tv voor de partij-image is van groot belang en wordt door veel partijen on derschat. Het schaadt de image, het kweekt de onduidelijkheid, wanneer in één reportage PvdA-fractieleider Den Uyl aan D'66 lof toezwaait en partijvoor zitter Tans deze partij kritiseert. De moeilijkheid is echter, dat „velen" in deze tijd nuance ringsmogelijkheden verlangen, maar ik meen dat de vele nuan ces de duidelijkheid in de weg staan die diezelfde „velen" ver langen. In de VVD speelt voorzit ter Pols slechts de figurantenrol; daar zorgen Toxopeus en Van Riel voor de overigens ook on duidelijke image. Zonder hier zonder nuances de stelling te verdedigen dat Biesheuvel ook benoemd moet worden tot voorzitter der ARP, dient men dit toch niet uit te sluiten en moet men bij een beslissing pro en contra goed af wegen. Persoonlijk heb ik grote bezwaren tegen een verdeeld op treden door allerlei persoonlijke verklaringen van de een of de ander. Politieke duidelijkheid moet vooropstaan. Een goéde figuur die beide functies in zich verenigt zal in zijn uitspraken toch wel de tolk zijn van heel de partij, zodat de nuances als kristallen voor het voetlicht komen en voor het „Biesheuvel locutus. causa finita" (Biesheuvel heeft gesproken, de zaak is beslist), bestaat geen aan- Op de donderdag in de Haagse ook de Indonesische ambassa- Ridderzaal gehouden receptie deur in ons land, generaal Tas- vanwege de aanwezigheid van de uun en echtgenote hun opwach- nieuwe gouverneur van Surina- ting maken, me, de heer Ferrier, kwamen Dagboek van een oude man Dagboek van een oude man, door Chalm Hermant, uitgave A. W. Sijthoff. Leiden. Zich zo in te kunnen leven in de gedachtenwereld van een ou de. eenzame man als Chaim Ber mant bij het schrijven van dit boek heeft gedaan, getuigt van een bijzonder talent. Die oude man, Cyril genaamd, komt de lezer ten voeten uit voor ogen te staan. De wijze, waarop het eind neigende leven telkens weer gelden. (197 blz. 8,90). Pioniers in de nieuwe we reld. door Vilhelm Moberg. Uitgave Hollandia, Baarn. Het tweede deel van Mobergs emigranten-trilogie is even boei end en een even menselijke geschiedenis als het eerste (De emigranten). Het vertelt over de mannen, vrouwen «n kinderen die uit Zweden naar het verre hij aanvaardt in de laatste fase Amerika zijn gekomen om daar van het leven te verkeren, komt geluk en vrijheid te zoeken. Door ontroerend tot uiting in wat hij honger en kou hebben ze het vertelt over alles en nog wat en moeilijk. in zijn halfbewuste besef dat hij Niettemin zijn ze volhardend daar hoe langer hoe meer afstand en dankzij hun grote eensgezind- van moet nemen. heid en moed lukt 't hen toch in De kracht van de humor laat de staat Minnesota een bestaan zich overigens ook in dit naar op te bouwen. Pioniers in de nieuwe wereld is een goede roman, spelend in een wijzing. tijd waarin de mens voor zijn Het is een moeilijke zaak, behoud moest knokken. Een F\E publicatie van De Quay's vertrouwelijke be delbrief leek deze week de zo veelste rel rond de gehavende KVP te zullen ontketenen. Een bekend genuanceerd ochtend blad van protestantsen hui ze verwachtte, „dat dit een knuppel in het hoenderhok is van heel wat zwaarder kaliber dan de omstreden tv-uitzen- ding van drie fractieleiders". Voor elke partij blijft het ide aal: rond te kunnen komen van de normale contribu tie-opbrengst Maar het is in derdaad niet meer dan een ideaal. De werkelijkheid van vandaag is, dat geen partij (met uitzondering misschien van de ARP) dat nog kan. Door de taakuitbreiding zijn de kosten gestegen, maar de gewone inkomsten gedaald. Dat laatste zit 'm niet alleen in ledenverlies, maar vooral ook in het schreeuwend ge brek aan mensen om de con tributie te innen. Dat is nogal meegevallen. De reacties waren over het al gemeen tamelijk lauw. Wel iswaar hieven de jonge mora listen van Brandpunt waarschuwend de wijze vin ger op en kraakte NKV-baas Mertens een paar harde noten, maar radicalencoryfee Aarden verklaarde in een bui van on begrijpelijke barmhartigheid „het op zichzelf niet onjuist te vinden een beroep te doen op het bedrijfsleven, want dit wordt immers fiscaal in staat gesteld weldadigheid te beoe- fenen". En KVP-radicaal Ues vab b"- <1® KVP ook kun- Mommereteeg die zieh naar ™n verklaren uit een broeien- Een zedepreker zal dat een symptoom van de welvaarts staat noemen. De mensen gaan 's avonds liever door de billen voor de teevee zitten dan dat ze de boer opgaan om de par tij financieel op de been te houden. De egoïsten. Ze laten privé-belangen prevaleren bo ven het algemeen belang. Je zou echter hét ledenver- het oordeel van Trouw door de brief „zwaar gegrepen" zou behoren te voelen vond dat „sommige kranten een eenzij dige voorlichting hebben ge geven en de zaak enorm heb ben opgeblazen". de behoefte aan politieke vrij heid. Men wordt niet meer in een bepaalde partij geboren. Men kiest een partij, maar wil niet door een lid maatschap aan die keuze wor den vastgespijkerd. Wie van- De tamme reacties zijn ver- daag Schmelzer kiest, wenst klaarbaar. Vrijwel alle politie- te "i" om morgen ke partijen, van rechts tot Biesheuvel, Den Uyl, Van links, hebben boter op het Mierlo of Bogaers te kunnen hoofd. Zonder regelmatige kiezen. We schuiven misschien bijstand van het bedrijfsleven een beetje op naar de toestand zou de VVD als organisatie in Engeland en Amerika. De misschien al lang zijn overle den. Ook de PvdA gaat niet vrijuit. In december 1966 schreven Den Uyl en Neder- horst het handjevol socia listische werkgevers aan om financiële steun voor hun ver kiezingscampagne. Het Vrije Volk van donderdag vindt dan ook. dat de actie-De Quay ei genlijk „niets bijzonders" zou zijn als ze niet werd gevoerd onder de conservatieve vlag van „stabiliteit in de Neder landse politiek": de doodzonde tegen de vooruitgang. Termen als „boter op het hoofd" en „vrijuit gaan" zijn wellicht wat te suggestief, want partijen die onderne mersgiften accepteren komen acht niet in botsing met de politieke moraal. Het verschijnsel doet zich in Ne derland trouwens op slechts zeer bescheiden schaal voor in vergelijking met landen als de Verenigde Staten en West-Duitsland. Van misstan den zou hier pas kunnen wor den gesproken als een partij financiële steun van het be drijfsleven zou interpreteren als een verplichting óm voort- aar. alles na te laten wat dat bedrijfsleven onwelgevallig zou kunnen zijn. Dat de KVP die gevaarlijke weg opgaat, heeft de brief van De Quay c.s. niet aannemelijk weten te maken. Mensen Daarmee is het laatste woord natuurlijk niet gezegd. Vrijdag uurtje schrijversbal VOOR ONS is het de week In de Verenigde Staten de heidsraad. Amerika vindt de leider, willen het gesprek van de van „Kom over de brug" voorpostgevechten voor de presi- straf veel te fors en ook Moskou Achttien laten voortgaan. De be- - Honte. ïrsrlriAtinnSn PAr-Irdfsllar n.,14 ..mm Ja mvMs r,A Ai.a*. i. maar met het broodje goud, de republi- (Van onze radio- en tv-redactie) „w ...--i HILVERSUM Bij de presenta- maar noch een scherts-figuur, menselijk verhaal van doorzet- tie door Ageeth Scherphuis en noch een doordouwer zijn aan- tings vermogen, vastheid in het Tori van Duinhoven zal de NTS vaardbare alternatieven. geloof en pioniersgeest. (320 blz., vrijdagavond a.s. van 10.25 tot DIEMEN, C. KOOLE f 16,90). "-1' uur rechtstreeks een stuk uitzenden van het schrijversbal, b ^er ere van tje Boekenweeek in het Stedelijk Museum van Amsterdam wordt gehouden. Dit jaar wil men voorkomen, dat de schrijvers, uitgevers en verkopers van boeken verloren gaan tussen de duizenden „boe kenliefhebbers" die het ope ningsfeest pleegden bij te wonen en tot het hunne te maken. Daar om; in kleinere ruimten niet meer dan 750 speciaal genodig den, die mogen dansen op muziek van allerlei ensembles. Rockefeller veroordeelt het Israëlische optre den. delbrief van de groep-De Quay in de KVP wordt zo verschillend at iiiAuu niet vwi ut itpuuu- ucu. ut ivvr wuiui *o verscnuicnu net aftreden van ISovotny en keinse voeten, maar Bob Kenne- Prins Harald van Noorwegen geëxegetiseerd dat aftredend P,lf,l7 George Brown, de Israëlische dy en Eugene McCarthy zitten de krijgt zijn Sonja Haraldsen en zo voorzitter Aalberse erin springt I iCCK fll i3llSK.CS strafexpeditie en de in sep- democraat Johnson voorlopig nog wordt eenmaal een burgermeisje om t& ontkennen dat het om een i. l Treru/arVit® *,.,oajq dwars. Het oordeel over Vietnam koningin. En de Zuidafrikaanse christen- democratische actie te- lemoer erwacnie vweeae gpe€it daarbij een rol; Johnson tandarts Blaiberg, de enige tnan gen de radicale stroming te doen geboorte in het gezin van de profeteert dat de VS in ieder ge- met een nieuw hart. is thuis. is. Kroonprinses mag de rest val winnen: óf aan de conferen- In eigen land het overlijden En „die winter is verghangen", van het nieuws er ook best tletafel °P het slagveld. Pro- van Fedde Schurer, 69 jaar oud, een goed- Hollandse kwakkel- en anti- Johnsonbetogingen in journalist, dichter, kamerlid; het winter met twee koude perioden wezen. ve]e Westeuropese steden, ook in afscheid van PTT's hoogste chef, en weinig schaatsijs, somberder, Den Haag dr. ir. G. .H. Bast; het vergaan De Tsjechen raden president en van de kustvaarder Bern voor de ex- partijleider Novotny aan, nu Hoek; een koel beraamde moord maar heen te gaan en hij treedt ln Vlissingen; ontslag of dreigend crisis, voorkomen devaluatie van dan ook af. Minder gemakkelijk ontslag voor 63 man van de Ar de dollar, scheppen een vrije hebben de „liberale" Polen het, beiderspers in het noorden en 80 goudmarkt (ook in Nederland is de studentenstaking ten spijt, man bij de vastlopende fabriek het broodje goud voor particulie- Willy Brandts mening dat Bonn Beha in Den Haag; ook al vast- ren te koop) en de Gaulle houdt de Oder- Neissegrens moet er- gelopen onderhandelingen over vol, dat het allemaal anders kennen nog voor een vredesver- cao in de landbouw: prijsverho- moet. Engelands minister van drag gesloten is. wordt in ging van zwart- wit- televisie- buitenlandse zaken. George Warschau weinig enthousiast be- toestellen. Directeuren van bevriende na tionale banken bezweren ln Washington voorlopig de goud- natter en winderiger dan nor maal. Maar ziet u des Meien schijn? DEZE WEEK GEZEGD: Brown, voelt zich door premier groet. Wilson gepasseerd en neemt Terwijl de held Mosje Dajan, ontslag (Stewart volgt hem op) door een val gewond, ziek ligt, en even later kondigt de Britse doet Israël een uitval op Jor- regering het aanhalen van de daans gebied om een Arabisch wetsvoorstel; de radicalen willen buikriem aan door o.a. belasting- saboteursnest uit te roeien. Jor- eigen zendtijd; Tilanus en Melle- verhoging. danië waarschuwt de Veilig- ma, CHU- voorzitter en -fractie- De politiek: de huurbelasting •oor hoog gesalarieerde huurders van woningwetwoningen moet al voor 1968 gelden, volgens een „De overheid zal zich te al len tijde moeten onthouden van het bevorderen en subsi diëren van kunstuitingen die doelbewust de meest es sentiële vormen van mense lijke waardigheid naar bene den halen." (Minister Klompé) (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Het Convent van Kerken heeft het bijna niet kunnen bijhouden: er kwamen maar liefst 4000 verzoeken om afschriften van de preek, welke dr. J. J. Ruskes op 18 februari in de gereformeerde Raphaelkerk in Amsterdam hield, binnen. Peilingen hadden al uitgewe zen, dat er bijzonder intensief is geluisterd naar deze „verzoe- ningspreek" die een tijdperk van bijna 42 jaren overbrugde. Het grootste aantal preek- ifschriften waarom ooit eerder werd gevraagd bedroeg 1200 en dat was al Iets opvallends. Met 4000 is een ongekend record be reikt: een bewijs hoe hartelijk kerkelijk Nederland met deze dienst heeft meegeleefd. persoonskeuze wordt belang rijker. En die laat zich niet opsluiten in het lidmaatschap van een partij. Hoe dan ook, in hun stij gende financiële nood zouden de politieke partijen wel gek zijn om niet bij iedereen aan te kloppen die wat weg te schenken heeft. En dat is dan in de eerste plaats het be drijfsleven. Het is een noodza kelijk kwaad. Met een licht accent op het laatste woord, want gezond is het natuurlijk 'niet Als het goed was, zou je als partij zelfs de schijn moe ten vermijden van het „wiens brood men eet, diens woord men spreekt". Hoe gevaarlijk die schijn is, heeft de argeloze brief van De Quay bewezen (vertrouwelijk verstuurd aan 250 potentiële schenkers, dan nog denken dat niemand van hen de weg naar Reeu- wijk weet waar Faas van de radicale Volkskrant woont). Formulering Behalve argeloos is de brief ook erg doorzichtig en ge kunsteld in de argumentatie. Want het is natuurlijk niet waar, dat de hoge kosten die de KVP aan haar studie en voorlichting moet besteden, vooral drukken op de voorbe reiding van de samenwerking met ARP en CHU. En verder: waar De Quay spreekt van „stabiliteit in de Nederlandse politiek", wekt hij sterk de indruk op economische stabi liteit te doelen. Erg belangrijk uiteraard, 't Is bovendien een argument waarmee men on dernemers vangt. Maar in een tijd dat de politiek door jong en oud weer als een overwe gend ideële zaak wordt erva ren, is zoiets een psycholo gische vergissing. Maar goed, de brief was niet aan de AR- JOS gericht en voor de for mulering van De Quay kan niet de hele KVP-top verant woordelijk worden gesteld. Intussen vraagt de finan ciële nood van de meeste poli tieke partijen om een gezon dere en elegantere oplossing. Overheidssubsidie voor be paalde activiteiten van die partijen, zoals studie, voor- lei lichting en kadervorming, lijkt mij bijna onvermijdelijk. Het is geen nieuw, maar wel een zeer omstreden denkbeeld. Het principiële verzet daarte gen heb ik nooit goed begre pen, temeer niet sinds de we tenschappelijke en admi nistratieve assistentie van de Kamerfracties uit rijksgeld worden bekostigd, hetgeen ie dereen terecht als de ge woonste zaak van de wereld beschouwt. Het goed functioneren van de parlementaire democratie is voor een groot deel afhan kelijk van de wijze, waarop politieke partijen hun voor lichtende activiteiten kunnen vervullen. Waarom mag zo'n algemeen belang niet In bescheiden mate uit algemene midlelen worden gefinan cierd? Dat de partijleden- contribuanten het dan hele maal wel geloven, is geen doorslaggevend argument om het niet te doen. En wat de principiële kant van de zaak betreft: een subsidieband met de overheid lijkt mij behalve gezonder ook wat betrouw baarder dan een financiële band met het bedrMfsleven, die onderhevig is aan de schommelingen van de con junctuur. J. Priiievttz i\ -Tinflieii ihrtiïii

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 14