De mens in Het Dorp ONDAGS BLAD s. If" ZATERDAG 23 MAART 1968 ,Hq WinhW blond, fijn gezichtje, zeer bij de pinken, heeft een ui» Htuniei hay -aar ggie(jen j,aar Dorpsflat betrokken en toen Mi opleiding tot ANWB-employé gevolgd. Sinds enkele dagen zit ze officieel chter de balie, wat haar wel een beetje nerveus maakt. Ze komt uit Haarlem. Van je ouderlijk huis naar hier is voor mij een grote overgang. Je moet een ele nieuwe kennissenkring opbouwen. Kost tijd. M'n eollegaatjes hier bij ANWB? Gewéldig!" van den Blggelaar werkte in Breda, maar wilde niet blijvend haar en moeder tot last zijn. Weet u: je broers en zusters trouwen en dan ga verlangen ook vrij en zelfstandig te zijn. Ze brailleert en vindt het minpunt(je)dat ze niet meer als vroeger een dag onbetaald verlof kan Maar och, daar staat weer zóveel positiefs tegenover t ulo en volgt een voortgezette kantoor opleiding. Actief bestxiurslid van r__ ena, de vereniging van gehandicapten en niet-géhandicapten. „Koopt u ook kaartje, want we geven vanavond feest, Beat-band en zo." iaS Naven (22) is de blijmoedige telefonist-portier van de centrale werkplaats, en doet dat werk met veel animo. Hij ARNHEM Aan Het Dorp, thans 200 en eind volgend jaar, als het gereed Is, 405 bewoners, geven nuchtere, Intelligente en idealistische mensen leiding. Samen met hen om wie het gaat. Want de inspraak via de Dorps raad is maximaal. Eigenlijk heel onopvallend verrijst deze leef gemeenschap met het karakter van een Arn hemse wijk. Blokken van tien lage flats met zit-slaapkamer, eigen sanitaire ruimte en hal (25 vierkante meter). Werkhallen. Admini stratiegebouw. Kerk. Recreatiegebouw. Post kantoor. Restaurant. GGD-centrum. Super markt. Sporthal. Per- soneeisgebouw. Lees zaal en bibliotheek. Kapsalon. Restaurant annex benzinestation. ANWB-vestiging. Alles heel logisch gegroepeerd. Eerste reactie van elke dorpeling met wie men in gesprek komt: je bent hier heerlijk VRIJ, ZELF STANDIG! T\AT illes er volgend jaar staat en bewoond zal zijn, na de historische actie met zyn ruim 23 miljoen van 1962 (er is al voor veel meer geïnves teerd) is alleen reeds een open doekje waard. Het komt door die nuchterheid, dat idealisme, deze intel ligentie. Hier staan mensen aan de top, die wat kunnen. Ook zichzelf uitschakelen. Daar is de directeur mr. W. P. Bijleveld. Vroeger bloeiende advocatenpraktijk in de hoofdstad. Nu zakelijk leider van deze gemeenschap. Rustige, wel overwogen figuur, wie weinig ontgaat en die ervoor zorgt dat de zaak zich geruisloos ontwikkelt. Daar is de man die leiding geeft aan de bedrijven (zie foto-inzet) P. M. G. Liicker. Vroeger veelbe lovend bedrijfsleider van eert meubelfabriek. Nu Dorpsfunctionaris die vindingrijk bezig is alle bewo ners werkgelegenheid te geven. Om mensen, die dat nooit deden, ook aan regelmatig werk te wénnen. Daar is een dame, wier naam we niet mogen noe men. Vroeger bekend, ja, internationaal befaamd leidster van een groot kinderkleding-atelier. Ze sloot hiervan de poorten om werkmeesteres bij me neer Lücker te worden. Wat een geweldige vrouw, zoals ze geduldig met haar dames omgaat wier ver trouwen zij heeft gewonnen en die zij tot onver moede prestaties weet te brengen. Haar oordeel: „We zijn er nog lang niet, maar we kómen er zeker!" ZJ doelt daarmee op het vinden van de juiste werkgelegenheid voor alle mensen. Die is nog maar in aanzet aanwezig. De heer Lücker noemde al eerder: een boekbinderij, eenvoudige confectie (damesrokken, vlaggen), verpakking, reparatie rol stoelen. Dan het brailleren en het inspreken van boeken op band. Daar komt straks een studio voor. Nog andere projecten volgen. Verder natuurlijk de mogelijkheden die de bedrijven in Het Dorp (gaan) bieden. Ook een aantal mensen werkt „gewoon", in Arnhem. De meesten verdienen dus of gaan dat doen. Er zyn schoonheidsfoutjes. Natuurlijk. De mensen krij gen maar tien procent van hun salaris in handen. Heel verkeerd in een gemeenschap, die zelfbewust zijn wil aankweken. En: wat kun je nu doen met nog geen twee tientjes kleed- en zakgeld per week? Maai' goed. het wordt straks wel rechtgetrokken (mr. Bijleveld). Voorlopig zyn we al blij dat elk geval financieel rond is via VWO, Bijstand en hoe het verder maar mag heten. De dagverblijf prijs is bijna ƒ40. Elke unit van tien flats huisvest negen gehandi capte bewoners en één z.g. Dogela (voor de verzor ging). Elke unit heeft een Trefpunt, waar samen gegeten wordt en contacten gemakkelijk tot stand komen. Want ook in de Dorpsflats kan men een zaam blijven. JJJET DORP ontplooit zich. Wordt hechtere gemeen schap met de dag. Het tweerichtingverkeer naar en van „buitenwereld" komt op gang. Een uniek initiatief krijgt gestalte. Dat voortdurend belang stelling blijft trekken van binnen- en buitenland. Soms zozeer, dat menige bewoner of bewoonster zich wel wat tevéél bekeken voelt. Wat dierentuin achtig. Nou ja. Dat moet dan maar op de koop toe genomen worden. TEKST: Ton van der Hammen FOTO'S: Robert Col lette Peter Keyzer i!. zyn 25 jaren al een hele persoonlijk heid in Het Dorp. De jongeman komt van Texel, waar zijn vader „in de olie zit". Tijdens een re- validatieperiode in de (aangren zende) Johannastichting volgde hij een technische opleiding, die hem nu goed van pas komt als employé van de rolstoelenrepa ratie-afdeling. Daar gaat heel wat in om, want er rijden hier uiteraard veel van die wagentjes, zegt hij. Gewone, die je met de hand kunt voortbewegen, maar ook hele vernuftige, die elektrisch bestuurbaar zijn. Zo'n geval kost al gauw een dikke drie mille. Peter is altijd in gezelschap van zijn grote herder, die hij een paar jaar geleden heeft gekocht. Het dier wijkt nimmer van zijn meester en gromt kwaadaardig als iemand hem te na mocht ko men. Een geluid, dat soms in klaaglijk janken overgaat als zijn baas in de flat op zijn elek trische gitaar studeert. Keyzer is typisch een knaap die zich er goed doorheen slaat. Een man van initiatieven ook. Want van hem was de gedachte afkomstig in Arnhem een ver eniging van gehandicapten en niet-gehandicapten op te richten, de Vegena, waarvan hij voor zitter is. Er worden daar via recreatie, gespreks-, discussie-avonden en wat dies meer zij contacten ont wikkeld, die zo nodig zijn. Want, zo zegt Peter, de buitenwacht kent ons onvoldoende en wij de buitenwacht. De flat van Peter is een aan loophaven voor velen. Daarvan getuigen de vele bier- en wijn flessen die leeg in zijn halletje staan. Boringa rasechte, rechtschapen Fries (56), heeft jarenlang op het station Leeuwarden een Bruna-kiosk bemand. „Tot m'n benen niet meer wilden, toen moest ik ermee ophouden. We hebben in Het Dorp een echtpaar-flat, want ook mijn vrouw is gehandicapt (spastisch). Ik zet nu de boek binderij op touw. We zijn hier gelukkig en... zelfstandig gebléven! Ze hebben me ook al tot lid van de Dorpsraad gekozen. Het Dorp is een prachtgedachte", zegt deze markante figuur, die in zyn vrije tijd theologie studeert.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 13