ZUIVERING Lekker! vla-flip Saigon zet meer militairen in ISRAËL Rockefeller terug Samenspel kan Duitse beperking opheffen Andere kieswet Aleer democratie Brug naar H 'enten Wet voor eerherstel Moord Ria Florijn trekt zich voor de rechter Prof. Delfgaauw in discussie met prof. Prins Kleuter bij brand gedood alles en wel Brandt herkozen als SPD-leider Geweten VRIJDAG 77 MAART 1968 Kamaljit moet weer terug (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen PRAAG Behalve Novotny zijn in Tsjechoslowakije nog vele anderen door de mensen van je nieuwe koers tot aftreden gedwongen. Men kan spreken van geweldloze zuiveringen. Het gaat jni honderden partij- en regeringsfunctionarissen, die zich in orthodoxe zin hebben gecompro mitteerd. Velen van hen proberen hun huid (lees baan) nog te redden door partijleider Dubcek Ijjpenlijk te steunen. rot aftreden werden gedwongen de jorzitter en enkele secretarissen van ti grote communistische jeugdbond, lft deze functionarissen was op de pr 16.000 jongeren bezochte en door mister Smrkowsky geleide ideolo- [che „teach-in" in Praag woensdag- tond ernstige kritiek uitgebracht. kfgetreden zijn ook Frantisek Kolar, pfdredacteur van Kulturnu Tvorba, it politiek-culturele weekblad van tal centrale comité; Miroslaf Zavadil, przitter van de Tsjechoslowaakse en dr. Josef Plojhar, van de Tsjechoslowaakse tdesbeweging van de roomse cle- Plojhar, die priester is, was te- Cis minister van gezondheid. Het bestuur van het Tsjechoslo- 5ttakse vakverbond heeft zijn voor- Iter, Miroslav Pastyrik, afgezet. De fje-voorzitter, Karei Polacek, is lot i-olger van Pastyrik benoemd. Ommezwaai let communistische partijblad !n dé Pravo heeft een welhaast histo- :he ommezwaai gemaakt. De 'int, die door haar lezers scherp s gekritiseerd, omdat zij de afgelo- i maanden uitsluitend in pas had open met de conservatieven, bood ir welgemeende verontschuldigin- |i aan. Tegelijkertijd maakte zij 'tend dat zij het ontslag van alle aste medewerkers van de hoofdre- iteur had aanvaard. De laatste, drich Svestka, bleef gehandhaafd, e oude praktijk en het afgestompte 1U iteem moeten worden uitgesne- vn", schrijft het blad. 'Een speciale commissie uit het par- (Vervolg van pag. 1) i Israëlische afgevaardigde, Te- fc'h, zei gisteravond nog, dat de «bieren steeds met oorlog <drei- f. ondanks de VN-resolutie van Jember. waarin om een redhtvaar- i en duurzame vrede wordt ge- |»g. Israël heeft het bestand vol- a hem geëerbiedigd en zal dat (Fen doen, maar 'het eist 'dat Jor- e dat oo!k doet. Egyptenaar Kony zei dat de jabische volkeren in de bezette (bieden evenveel recht hebben hun vrijheid te strijden als ander. j Egyptenaar Kony zei dat de fabische volkeren in de bezette ge iden evenveel recht hebben voor vrijheid te strijden als ieder an- De Fransman Armand veroor- jelde 'het Israëlisdhe optreden, zo- i Goldberg dat eerder deed. Doel bereikt het moment dat de Veilig- l'sraad bijeen kwam waren de jaëlische troepen al uit Jordanië •dwenen. Opgelucht zei de Israë- he staf-chef, generaal-majcor Lev, dat „het doel van de mi- uire operatie was bereikt". Hij deelde mee dat bij de aan- zeventien Israëliërs zijn om- iomen en zeventig gewond. De bases in Karame, ten noorden ■fn de Dode Zee, zijn verwoest. De Israëlische militairen hadden I saboteurs en leden van de ver- lorganisatie El Fatah gedood. Tal Jordaanse tanks waren vernie- I, zo werd in Tel Aviv bekend-- Imaakt. [Van Jordaanse zijde werd meege teld dat twintig Jordaanse militai- !n, onder wie zes officieren, waren ^sneuveld. Het dodental aan Israë- kant werd'geschat op twee- derd. I^j Opgeblazen De Israëlische troepen hebben, ilgens mededelingen uit Tel Aviv, arame enige tijd bezet en de hui- in doorzocht op saboteurs. Instal- ties van waaruit de Arabieren her- laldelyk aanvallen op Israël had- in ondernomen, zijn opgeblazen. _i De militairen 'hadden ,zo zei pre- -i ier Esjkol, de strikte opdracht bur- ■4 irs, vrouwen en kinderen te sipa- Die bevelen zijn volgens Esjkol n völle uitgevoerd. Egypte beschouwt de Israëli- Iche actie als „een nieuwe po- iing om de Arabische landen on er druk te zetten, teneinde ze lot volledige overgave te bren- fen". „Maar wij zullen niet capi tuleren, welke agressiedaden Israël ook begaat", zei een Egyp tische regeringswoordvoerder. lement heeft zich met de omvorming van de kieswet beziggehouden. De voorstellen betekenen dat er totaal zal worden afgeweken van het geijk te communistische patroon. De door de partij naar voren geschoven kandidaat, die altijd num mer een staat, zal in de toekomst niet langer zeker zijn van een automa tische overwinning. De zetel zal wor den toegekend aan degene op wie de meeste stemmen worden uitgebracht, ook al zou deze onderaan op de rang lijst staan. Een andere belofte is nog i dat het stembusgeheim verzekerd zal worden. In verband met deze voorgestelde wijzigingen van de kieswet zijn de gemeenteraadverkiezingen die op 19 mei a.s. gehouden moesten worden, definitief uitgesteld. De nationale co- mité's van de districten, waarin Tsje choslowakije is verdeeld, hadden de ingediende kandidatenlijsten trou wens afgekeurd, waardoor de tijd was begonnen te dringen. \0(, 135.000 MAN OPGEROEPEN OOK MILITIE UITGEBREID Eerherstel Het presidium van het centrale co mité heeft besloten tenminste 150 personen, die, zoals het heet, door het socialisme geschaad zijn, onmiddel lijk te rehabiliteren. Gespeculeerd wordt thans over het feit. of Slansky en tien andere hoge regeringsfunctio narissen, die in 1952 na een schande lijk schijnproces ter dood zijn ge bracht, hier misschien ook bij zullen horen. Er is een wdt in voorbereiding om een 40.000 personen eerherstel te ge ven. Ook komt er een wet om de onschuldigen materieel schadeloos te stellen. De hele communistische partij van Tsjechoslowakije blijft in beweging, en dat zal ook de komende dagen en weken nog wel zo zijn. Meer dan honderd Westerse journalisten, die een opmerkelijke vrijheid en open heid ondervinden in dit vroeger zo Stalinistische land, volgen de gebeur tenissen op de voet. De grote vraag is wat partijleider Dubcek onder een socialistische de mocratie verstaat. Een nog grotere vraag is misschien of de progressie ven erin zullen slagen een brug te slaan tussen de ideologie van het Oosten en die van het Westen. In het buurland Hongarije zijn al stemmen opgegaan het Tsjechoslo waakse experiment geheel aan de Tsjechoslowaken over te laten. Ande re communistische partijen, zo schrijft een in Boedapest verschij nend blad, dat kennelijk doelde op de in 1956 door het Kremlin zo bruut neergeslagen Hongaarse opstand, moeten zich er niet mee bemoeien. Tweemaal heeft de Indiase jongen Kamaljit Singh (16) ge probeerd zijn vader in Engeland te bezoeken, die daar in een autobanden fabriek werkt. Beide malen werd. hem de toegang ge weigerd op grond van de formele overweging „dat immigranten zonder middelen van bestaan niet worden toegelaten". Na de eerste mislukte poging vond de jongen onderdak in Den Haag bij de heer Van Gerwen in het Europahuis. Nu ook de tweede poging mislukt is gaat Kamaljit maar weer naar huis. Hij heeft zijn vader twee maal achter hekken in Harwich zien slaan SAIGON Zuid-Vietnam zal zijn leger aanzienlijk uitbreiden. Alle achttien- en negentienjarigen zullen worden opgeroepen alsmede de oud gedienden onde rde 33 jaar. Dit bete kent een versterking van de strijd krachten met 135.000 man. waardoor het totaal aantal militairen ongeveer 810.000 bedraagt. Voorts zullen de studenten en amb tenaren een militaire opleiding krij gen en zal de „zelfbeschermingsmi litie" worden uitgebreid. President Ngoeyen Van Thieu maakte dit bekend in een toespraak. De Vietcong heeft ook vandaag de aanvallen voortgezet op geallieerde bases in de Mekong Delta en bij Sai gon. Amerikaanse infanteristen hebben ten zuiden van Da Nang 112 vijanden gedood. Op een ander punt in het noorden van Zuid-Vietnam namen helicopters een vijandelijke strijdm- racht onder vuur. Meer dan 45 doden werden geteld. DIENSTPLICHT Buitenlandse bezoekers in de Vere nigde Staten, die de dienstplichtige leeftijd hebbe, kunnen na een ver blijf van één jaar in het land worden opgeroepen voor militaire dienst en in Vietnam worden ingezet, aldus een mededeling van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken. Volgens het Amerikaanse recht bestaat er geen algemene vrijstelling van dienstplicht voor buitenlanders. Ook buitenlandse studenten, die hun ARNHEM Op 9 april zal voor de Arnhemse rechtbank de 20-jarige monteur H. B. terechtstaan, die ervan wordt verdacht op 3 juli van het vorige jaar te Hummelo, de 19-jarige hulp in de huishouding Ria Florijn van het leven te hebben broofd door haar van achteren aan te vallen, haar keel toe te knijpen en haar enige steken in de hals toe te brengen met een groot formaat zakmes. De monteur was als verpleegde van het rijksasiel De Kruisberg te Doe- tinchem werkzaam op een boerderij van dit asiel. Het misdrijf wekte destijds grote ongerustheid in de om geving van het Doetinchemse asiel. DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid mr. W. Aantjes (a.r.) heeft staatssecretaris Grapperhaus (Finan ciën) gevraagd waarom de aangifte biljetten voor de loonbelasting en pre mie van huispersoneel dit jaar drie maanden eerder zijn toegezonden dan voorgaande jaren. Mr. Aantjes vreest dat door dit nieuwe systeem de administratieve taak van de werkgevers met name de huisvrouwen hierdoor extra ver zwaard wordt. NEW YORK Gouverneur Nelson Rockefeller heeft giste ren bekend gemaakt, dat hij niet zal dingen naar de republikeinse kandidatuur voor het president schap. Hij verklaarde tot de slotsom te zijn gekomen, dat de meerderheid van de republikeinse leiders de kan didatuur van Richard Nixon wenst. Rockefeller zei dat hij een tweespalt in de republikeinse partij zoals in 1964 wilde vermijden. De gouverneur sloot echter niet ge heel de mogelijkheid uit, dat hij op de republikeinse conventie in au gustus toch als kandidaat zou worden aangewezen. In dat geval zou hij dat aannemen. gouverneur George Rotnney van Mi chigan, zich al eerder had terugge trokken, is Richard Nixon nu de eni ge kandidaat. Binnen 15 tellen klaar: yoghurt studie opgeven en een vaste baan aannemen, kunnen worden opgeroe pen. Staatsburgers van militair verbon den landen zijn slechts dan van dienstplicht uitgesloten, als ze in hun eigen land minstens achttien maan den hebben gediend. In deverse Eu ropese landen is de dienstplicht ech ter korter en mensen uit deze landen lopen het gevaar in de Verenigde Staten de volledige diensttijd van twee jaar te moeten vervullen. De Zweedse regering heeft op nieuw snelle beëindiging van het conflict in Vietnam geëist en zich be reid verklaard op verzoek van de strijdende partijen te bemiddelen om onderhandelingen tot stand te bren gen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het comité Neder land Vrij, dat vorige week de pro- Amerika-demonstratie in Den Haag organiseerde, zal zaterdagmiddag 6 april in Amicitia een bijeenkomst beleggen waarin prof. dr. B. M. Delfgaauw uit Groningen met prof. dr. J. Prins uit Utrecht zal discus siëren over de vraag of president Johnson een oorlogsmisdadiger mag worden genoemd naar de maatstaven van Neurenberg en Tokio. Het debat zal door „Brandpunt" van de KRO dezelfde avond ge deeltelijk worden uitgezonden. In verband hiermee is de bijeenkomst, die Nederland Vrij zaterdag 30 maart zou houden in de Dierentuin en waarin o.m. prof. dr. S. U. Zuidema van de Vrije Universiteit het woord zou voeren, afgelast. DEN HAAG Wegens hun ver diensten voor de Franse cultuur heeft het Genootschap voor Kunsten, Wetenschappen en Letteren drie Ne derlanders mét de zilveren medaille onderscheiden. K-et zijn Martin Bruins, letterkundige te Amhem, Louis Frequin,' hoofdredacteur van De Gelderlander, en Willem Richters, secretaris van de Haagse orkestvere niging „Musica". Parijs kleedt jongeren bij voorkeur in leer, dé grote mode. Van links naar rechts een een voudig jurkje van twee soorten leer. met als grappig accent een grote gesp: daarnaast een cow boy-pak, een herencolbert, voor zien van een groot aantal gaatjes en tenslotte een tweedelig pakje met wijde rok. MEERSSEN De 2-jarige kleuter Henkie van Es is gisteren bij een brand in een woonwagen op een woonwagen'terrein te Meerssen om het leven gekomen. De oorzaak van de brand is nog niet precies vast te stellen, omdat op het moment dat de brand ontdekt werd, alleen het kind in de woonwagen aanwezig was. Vermoedelijk heeft de kolenkachel, die in de wagen stond, niet goed ge functioneerd. Buren hebben nog getracht het vuur mét emmertjes water te doven, hetgeen niet lukte, omdat op het ter rein niet voldoende water aanwezig is. De dichtst bijzijnde kraan werd ongeveer een jaargeleden door de gemeente Meerssen op 300 meter afstand van de standplaats neergezet. Dit gebeurde, nadat de woonwagen bewoners op demonstratieve wijze hadden geprotesteerd tegen het niet aanwezig zijn van licht en water. Staatssecretaris over contingentering (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Staatssecre taris Keyzer van Verkeer en waterstaat vindt, dat de nieu we beperking per 1 april van het Nederlandse wegvervoer door de Duitse regering geen nadeel voor Nederland hoeft op te leveren als er een goed samenspel is tussen verlader en vervoerder. Zoals bekend, heeft de Duitse regering het I NEURENBERG Het congres Neurenberg heeft gisteren Willy prandt met 325 tegen 8 stemmen her als voorzitter van de West- uitse sociaal-democratische partij. nmentaar van Brandt, die kenne lijk wat meer tegenstemmen had jerwacht: „Dit is een beetje meer an ik verdien". In Londen bereidt men zich voor op de Berkeley-modeshow voor debutanten, die midden april gehouden zal worden. Twee mo delletjes waarop tal van variaties mogelijk zijn: rechts de laars mini-dracht, links de Bonnie and Clyde-stijl, de rage van het ogen blik. Zo graag als ik iedere Hagenaar en niet-Hagenaar dezer dagen naar de Passage zou dirigeren, zo sterk raad ik een ieder af zich op het Binnenhof te begeven na zonsonder gang en vooral op avonden, dat de Tweede Kamer niet bijeen is. Voor een ieder die argeloos is, is het er levensgevaarlijk. Zijn de Kamerleden er, dan stra len de ramen van ons parlement veel licht uit en bovendien staat het grote plein dan vol auto's. Obsta kels, die men tenminste kan zien. Maar op alle andere avonden is het er meer dan schemerdonker en schemerdonker is meestal grijs. Een grijs waarin het grijs van paaltjes en ketlingen. die de parlementaire en ambtelijke auto's in hun hokjes beschermen, vaag en nauwelijks zichtbaar is. Daar komt bij, dat de een blijk baar zijn ketting weer om het lege hokje spant en de ander het ding op de grond laat liggen. Dat alles is niet alleen onaange naam en verwarrend, maar nog ge vaarlijk ook. heb zo'n v.ermoeden dat menig- met een blauwe plek of met kapotte nylons van een Binnenhofse tocht is thuisgekomen. Geen mens denkt er natuurlijk aan voor zo'n kleinigheid het Rijk aan te spreken. Maar het is een griezelig idee, dat een gebroken been evenmin tot de onmogelijkheden behoort. Daarom vandaag de kreet: bur gers. boeren en buitenlui, u bent gewaarschuwd! Ilk hel een al r Gewoon een gewetenskwestie voor me om dat te zeggen. Ja. dat geweten. Dat speelt me ook parten bij het lelefoonvraagstuk. Het verbiedt mij de hoorn van de haak te leggen. Het houdt me er van af de stekker er uit te trekken. Het verhindert mij de telefoon de telefoon te laten als ik het gerinkel hoor. Opnemen moet ik die hoorn. Een enkele keer gebeurt dat op het ogenblik, dat ik net wil vliegen naar een trein of als ik net het gas hoog onder de reeds afgegoten aard appelen heb staan, de telefoon gaat. Dan maak ik een snel excuus. En heb altijd het gevoel, dat ik niet geloofd wordt. Der.k dan vaak. dat het veel verstandiger was geweest het gebel te negeren. Maar nog moeilijker is "net, dat een deel van de mensheid meent dat ik een nachtwerker ben en zo om het ogenblik dat de kalender ver springt onder het motto „dan zit je toch te werken", mijn nummer draait. Maar een ander deel meent, dat ik altijd bij het eerste ochtendgloren zingend aan de slag ga. Zij roepen in de vroegste vroegte vrolijk „Ha, nou heb ik je, ik bel nu, want an ders ben je weer op pad". Bij beide kun je altijd zeggen, als er eens naar gevraagd wordt of je nog of al wakker bent: „Ja hoor, want de telefoon ging." Maar een stukje ballorlgheid moet je wel ververken. Ze zeggen, dat het goed ls om gewetensvol te zijn. Maar lastig is het ook. Soms. Nederlandse contingent bevro ren op 1950 vergunningen. Deze vergunningen worden niet, zoals tot nu toe, per auto of combinatie, maar per on derneming gegeven. De ver gunning kan dus worden ge bruikt voor verschillende auto's.. De staatssecretaris zei gisteren op een persconferentie, dat het getal 1950 overeen komt het het aantal vrachtauto's, dat op de drukste dagen de grens met Duitsland passeert. Op het ogenblik is dat contingent dus voldoende. Met een eventuele groei (en die zit er in, want nu al hebben de Neder landers 40 pj-ocent van het Europese vervoer over de weg in handen) is echter geen rekening gehouden. De Duitsers voeren namelijk een poli tiek, die een gunstig effect voor de Duitse spoorwegen beoogt. De staatssecretaris verwacht vooral in het begin administratieve moei lijkheden als gevolg van het feit, dat de vergunningen niet meer aan Je auto zijn gebonden. Wanneer er een goed samenspel tussen verladers en vervoerders kan worden verwerke lijkt, zullen volgens hem deze problemen kunnen worden opgelost Zoals bekend, hebben de Neder landse organisaties van wegvervoer ders ernstige bezwaren aangetekend tegen de nieuwe overeenkomst. Gisteren heeft de NIWO, de Stich ting Nederlandsche Internationale Wegvervoer Organisatie, haar leden van de wijziging in het vergunnin genstelsel officieel op de hoogte gesteld. Demonstratie Uw verslag over de pro-Ameri- kaanse Vietnamdemonstratie in Den Haag was partijdig. Er hebben geen 5.000 betogers meegedaan maar vol gens optimistische schattingen van de politie - 3.000. Ook was de stoet geen 3 km. lang doch slechts nauwelijks 1 km. De verslaggever sprak verder van enige honderden provo-achtige jonge ren. die tegen dc demonstratie de monstreerden en een bevriend staatshoofd beledigden. Als hij goed had gekeken dan had hij gezien dat het meer dan enkele honderden waren beslist geen provo-achtigen. De meesten niet tenminste, hetgeen ook wel blijkt uit de foto, waarop ik beslist geen lang haar draag en dus Prof. Delfgaauw (12) De beschuldiging van prof. Delf gaauw vind ik eenzijdig, partijdig en leugenachtig. De oorlog is op zichzelf een misdaad, maar daar wil prof. Delfgaauw niet heen, want dan moet hij de communisten ook van oor logsmisdaden beschuldigen. Als men de oorlog in Vietnam wil oplossen, moet men bij de oorzaak be ginnen en niet bij de gevolgen. De communistische infiltraties in verschillende Aziatische landen spre ken boekdelen. Capelle a.d. IJssel C. J. Mulckhuijse Prof. Delfgaauw (13) Hulde aan prof. dr. S. U. Zuidema van de VU te Amsterdam, die de moed had om tijdens een door hem gegeven college een spandoek met een belediging aan het adres van president Johnson uit de handen van een provo cerende student te slaan en van hem te eisen de zaal niet te verlaten, maar het college tot het einde toe bij te wonen. Hoelang duurt het nog dat studen ten hun tijd blijkbaar nergens andera voor mogen gebruiken (de goede bui ten beschouwing gelaten) dan voor hét krijsen van hese en rauwe kreten, meestal met een beledigende inhoud! Een groot gedeelte van ons be lastinggeld wordt besteed aan het voortgezet hoger onderwijs en iedere verstandige Nederlander zal het nut hiervan wel inzien. Maar misschien mag er dan toch verwacht worden dat er door hoogleraren én door studenten, voor wie dit geld besteed wordt, hard gewerkt zal worden. Is het niet de hoogste tijd dat onze minister van onderwijs hoogleraren en studenten een« tot de orde roept? Mis schien dat dc rust dan op onze uni versiteiten terugkeert. Anders kan het wel eens gebeuren dat statistieken zullen aantonen dat het studiejaar 1967-1968 een zeer laag aantal met succes afgelegde tentamens aangeeft. Puttershoek B. Robanus Maandag-v.d. Starre Prof. Delfgaauw (14) De heer O. Boetes (PSP) meent ons Nederlanders wakker te moeten schudden t.a.v. Vietnam. Nu geloof ik, dat wij al aardig wakker geschud zijn, misschien nog meer dan senator Boe tes. want die schijnt nog maar half wakker te zijn. Tenminste, hij is mis selijk eenzijdig. Ik hoor nl. niets van hem over com munistische oorlogsmisdaden. Of komt deze eenzijdigheid misschien voort uit de politieke richting van de heer Boe tes? Dan is er geen sprake van het Nederlandse volk wakker schudden, maar van misleiding. Het zou beter zijn dat deze heer zijn ogen goed open deed, in plaats van er een politiek spel van te maken. Laat hij rustig demonstreren tegen oor logsmisdaden, daar ben ik voor, maar laat hij dan tegelijk ook tegen com munistische oorlogsmisdaden de monstreren. Voorschoten P. Boef Prof. Delfgaauw (15) Je vraagt je af: wat bezielen de studenten in Utrecht toch en wat be zielde de kerkvoogdij in Utrecht om de Buurkerk beschikbaar te stellen voor een politieke protestbijeenkomst? Dat vind ik een groot schandaal. Men wil blijkbaar niet inzien dat het China te doen is om de hegemonie in Z.O. Azië. Rotterdam II. Hazewind us niet als provo of provo-achtig mag worden beschouwd. Wat denkt uw verslaggever trou wens van die eerbiedwaardige oude dame, die zich afvroeg hoe men voor oorlog kon demonstreren en die later door een politiehond in de rug werd besprongen? Ik vraag alleen maar een beetje objectieve voorlichting. Uw verslaggever evenwel koos partij. Ik hoop dat u de moed kunt opbren gen bovenstaande aan uw lezers ken baar te maken. Dordrecht p. v. d. Dussen

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7