Bron van liefde vooi zwakzinnige kinderen «Loonsverhoging delen met anderen die niets krijgen' Rennies NIEUW GEBOUW VOOR „SUMBER ASIH" Ook een medisch team voor de patiënt-donor Mevrouw De Vreede vindt nieuwe taak Term „secularisatie" berust op misverstand Een noord voor vandaag Uw probleem is het onze.... „Goede Johannes" is veel beter VRIJDAG 22 MAART „Indien nu Ik, uw Heer en Meester, u de voeten gewassen heb, behoort ook gij elkander de voeten te wassen; want Ik heb u een voorbeeld gegeven, opdat gij doet, gelijk Ik u gedaan heb. (Johannes 1314). Onder de maaltijd staat Jezus op, Hij legt de klederen af, om- gordt Zich met een linnen doek. doet water in het bekken en begint de voeten van de discipelen te wassen. Dat is nederig slavenwerk en Petrus' eerste reactie is dan ook: ,JDat nooit!" Het is ook inderdaad een vreemde zaak. Jezus, de Heer, Zoon van God, die de voeten gaat wassen van zijn leerlingen. De Heer legt de klederen af en omgordt zich met een linnen doek en Hij blijft de Heer. Zijn majesteit wordt niet aangetast. Dat is zijn geheim. Hij kan alles afleggen, omdat Hij alles heeft. Hij blijft wie Hij is. De voeten wassen van de ander, de knecht kunnen zijn van de ander, en toch heer blijven,£o behoort ook gij elkander de voeten te wassen": Zo behoort ook gij elkanders knecht te zijn. Het is een woord, dat zegt hoe de mens heeft te staan te genover zijn medemens, wie dat ook is. Maar slechts hij kan dienen, die zijn klederen aflegt en zich omgordt met een linnen doek. Slechts hij, die wat heeft te geven. We lezen vandaag: Lucas 15 1-10. UTRECHT In Toenadering, het blad van de Christelijke be drijfsgroepen centrale, is giste ren het idee gelanceerd, iets te doen voor het personeel van die ondernemingen, waar geen Brandend maagzuur, druk op de maag, opgeblazen gevoel Brieven die niet xljo voorzien uu naam en adres kunnen niet lp behandellnR worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In t erband «taan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Kunt u me inlichtingen verschaffen over het kasteel Ster- kenburg tussen Driebergen en Doorn. We wilden het graag zien. maar er staat een bord „Streng ver boden het collegeterrein te betre den". Antwoord: Het kasteel aan de Langbroekerwetering staat in de te lefoongids vermeld als „Jeugdland". 03438 - 2026. Directeur C. Brinke rink. Daar kan men inlichtingen vragen en om bezichtiging verzoe ken. Vraag: In een Engelse le vensbeschrijving van een Delfts in genieur vinden wij de volgende ter men. waarvan we een verklaring wilden hebben: „B.Ae.E", „M.Ae.E" en „to major". Antwoord: ..B.Ae.E" is kandidaats vliegtuigbouwkunde. „M.Ae.E" vliegtuigbouwkundig ingenieur, „to major" een bepaalde studie als hoofdvak kiezen. Vraag: Kan men mij op het ge meentehuis vertellen, wie er in een perceel woont, en inwoont? Antwoord: U kan op elk gemeen tehuis voor enige kwartjes per vraag per persoon de gegevens krij gen. Vraag: Ons inkomen over 1966 was 5990 Hoe hoog wordt de aanslag in de inkomstenbelasting als u van dit bedrag de verwer vingskosten en de bejaardenaftrek aftrekt? Wij zijn gehuwd, zonder kinderen. Aantwoord: Alleen indien onder die 5990 inkomsten uit dienstbe trekking (ook pensioen) zijn begre pen. heeft u recht op aftrek van f 150 verwervingskosten. In het an dere geval is het inkomen reeds net to. De bejaardenaftrek is een kwestie van tarief en vermindert het inkomen niet. Rekening houdend met die bejaardenaftrek is over 1 5990 1 334 verschuldigd en over 5840 311. Vraag: In 1531 heeft Karei Veen wet uitgevaardigd, waarbij het aan de Hollandse steden verboden werd. zich over het polderland uit te brei den. Waarom? Antwoord: Dat is ons onbekend. Wel kunnen wij twee titels geven over de verhouding tussen stad en platteland tijdens de regering van Karei V: dr. J. S. Theissen. De rege ring van Karei V in de Noordelijke Nederlanden. Amsterdam. 1912. en dr. E. G. Brünner. De order op de buitennering van 1531. bijdrage tot de kennis van de economische geschiedenis van het graafschap Holland in de tijd van Karei V. U- trecht, I918(dissertatie). Als u de order op de buitennering bedoelt, deze betrof niet de stadsuit breiding maar de bescherming van de stedelijke gilden tegen nijverheid op het platteland. Het was dus een duidelijke bevoordeling van de wel vaart der steden ten koste van het platteland. De beweegredenen zullen dus meer politiek dan economisch zijn geweest. loonsverhogingen kunnen wor den gegeven omdat anders de werkgelegenheid in gevaar zou komen. „Het komt er op aan, of wij met de ander willen delen", zegt het blad, dat suggereert: „moet er niet een fonds worden gevormd waarin wij een deel van onze loonsverhoging storten hetgeen dan Ten goede komt aan hen die geen loonsverhogingen ontvangen maar wel geconfronteerd worden met een kostenstijging." Het is niet rechtvaardig dat bij het bepleiten van het voortbestaan van de werkgelegenheid de lasten op een kleine groep worden afgewimpeld, aldus Toenadering, dat meen'c dat hier een taak is weggelegd voor de hele gemeenschap en in ieder geval vbor de christenen. De suggestie die in Toenadering wordt gedaan, schijnt door de CBC nog niet nader te zijn uitgewerkt. Ook voor het CNV, de vakcentrale waarbij de CBC is aangesloten, is de gedachte aan het „verdelen" van de loonsverhogingen nieuw. Het CNV-bestuur zal in het CBC-blad gelanceerde idee op zyn eerstko mende vergadering bespreken. giro 7S80 amsterdam (Door Jan J. van Capelleveen) DJOKJAKARTA Mevrouw L. C. de Vreede. die al in 1929 voor het eerste in Indonesië arriveerde, heeft haar werktempo nog altjjd niet aangepast aan de tropen. Deze oud-onderwijzeres en zendingsvrouw heeft weer een geheel nieuwe tak van arbeid ont dekt. Zjj bekommert zich om de geestelijke gestoorde, de debiele kinderen in de Indonesische samenleving. Ze geeft op het ogenblik leiding aan een pril begin van b.l.o., buitengewoon lager ouderwijs voor hen die niet geschikt zjjn voor normale scholen. Mevrouw L. C de Vreede-Varekamp helpt een goeroe, die bezig is de kinderen te leren, hoe ze hun kwasten moeten schoonmaken als ze geverfd hebben. (Van een onzer medewerkers) AMSTERDAM Het gebruik van de term secularisatie berust op het misverstand, dat men het heden in ter men van het verleden zou kunnen be grijpen. De term secularisatie Is onlosmake lijk verbonden met een traditionele op vatting van godsdienst, waarin de constatering van hedendaags godsdienstig verval bij voorbaat ligt opgesloten. Zo luiden de eerste twee stellingen van de heer A. J. Nijk, die vanmiddag aan de universiteit van Amsterdam ge promoveerd is op het proefschrift „Se cularisatie. Over het gebruik van een I woord." Deze studie (verschenen bij Lem- niscaat te Rotterdam) wil een bijdrage i tot het christelijk denken zijn. maar er komen nauwelijks enige specifiek thco- I logische overwegingen in voor, aldus de heer Nijk. De reden daarvan wordt uit het geheel van zijn gedachtengang dui delijk. Hij wilde echter de theologie, die hem als geen ander vak ter harte gaat. confronteren met de implicatie van een term. aan de suggesties waar van vele theologen zich zijns inziens a'. te gemakkelijk gewonnen hebben gege- ven. De heer Nijk is 42 jaar. Hij studeerde iin Groningen en in Holland (Michigan). I Hij was assistent van de theologische faculteit van de Groningse universiteit en staflid van „Kerk en Wereld" te Driebergen. Sinds 1964 is hij we tenschappelijk medewerker aan de the ologische faculteit van de Amsterdamse universiteit. De heer Nijk, die vooral bekendheid heeft gekregen als redactiesecretaris van Wending, is de eerste promovendus bij prof. dr. J. Sperna Weiland. Luthers Oostenrijk kiest bisschop WENEN Volgende week komt de synode van de Evangelische Kerk in Oostenrijk bijeen om een nieuwe bis-! schop te kiezen. Bisschop Gerhard May; is 70 jaar en gaat eind oktober met emeritaat. Er zijn vijf kandidaten gesteld, waar aan de synode zich moet houden. Del meeste kansen maken twee Weense predikanten. Oskar Sakrausky en Erich Wilhelm. Sakrausky geldt als uitgesproken conservatief. Van de keuze van Wil helm verwachten velen een toenade ring tussen de leiding van de kerk en de vorig jaar gestichte progressieve op positiegroep „Actie 450". BEROEPtNGSWERK NED. HERV. KERK Beroepen te Den Haag (va, dr W. \alders)W. R. v. d. Zee, jeugdpred. te Rotterdam. Aangenomen naar Grijpskerk, c.a. (toez.): J. J. Buskes te Broek in Wa terland; naar Heteren: drs. C. G. Baart te Nieuwpoort. Bedankt: voor Haarlem (vac. dr N. v. Egmond)A. Otten te Huissen. voor Joure (vac. R. Bijl - toez.): S. P. Nij- I dam te Amersfoort. GEREI-. KERKEN Beroepen te Apeldoorn (pred. v. bui- tengew. werkzaamh.) docent theoL_ ho- gc-sch. te Makassar): drs. P. K. Filon te Bussum. voorh. pred. te Oostemij- kerk. die dit aannam: te Een (Dr.): kand. J. Bezemer te Zwijndrecht. Aangenomen naar Leimuiden: kand. D. Averes te Osterwald (Dtsl.), die bedankte voor Baarland-'s Gravenpol der; Bunde (Dtsl.) en voor Schoon oord. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Urk. H. v. Leeuwen tc Rotterdam-west. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te MiddelharnisJ. v. Haa- ren te Amersfoort. DOOPSGEZ. BROEDERSCII. Aangenomen naar Franeker: J Ro- waan, laatstel. geref. pred. te Mon ster. (Van onze onderwysredactie) UTRECHT Voor ongeveer 200 Utrechtse studenten heeft de Leidse hoogleraar in de interne geneeskunde, prof. dr. J. de Graaff. nadrukkelijk gewaar schuwd voor het beslist reëie ge vaar, dat ontstaat zodra artsen met de gedachte aan een even tuele orgaantransplantatie niet alles in het werk stellen om het leven van een ziekere patient- donor te redden. Prof. De Graaff achtte het een absolute eis dat voor de behandeling van een mogelijke donor en de mis schien al geruime tjjd wachtende ontvanger aparte medische teams worden geformeerd. Het met absolute zekerheid vaststellen van het moment vari overlijden ziet hij pas dan gewaar borgd, indien dit geschiedt niet door een. maar door verscheidene artsen, onafhankelijk van elkaar. Als ik kritiek heb op de hart- transplataties, zoals die in Zuid-Afri- ka zijn uitgevoerd, dan is het om dat ik niet zeker ben of aan die voor waarden is voldaan, aldus de hoogle raar. Toestemming Prof. De Graaff gelooft dat de toestemming voor het verrichten van sectie en orgaantransplantaties het best kan geschieden door een bepa ling in de laatste wilsbeschikking. In feite moeten wij nu aan de familie 1 gaan vragen of het toegastaan ia in geval de patiënt overlijdt dat wij overgaan tot gebruikmaking van een of meer organen, een zowel voor I de betrokken familie als voor de ver zoekende artsen bijna ondragelijke si tuatie. Prof. De Graaff verzet zich tegen het transplanteren van een nog klop pend hart van iemand die het dode lijke slachtoffer van bijvoorbeeld een schedeltrauma fs geworden. BOXMEER Paus Johannes XXI- II kan beter de geschiedenis ingaan als Johannes de Goede, dan als de Heilige Johannes, is de mening van pater dr. P. H. van der Wey zoals hij in verschillende bladen in het zuiden van ons land heeft geschreven. Er moet niet worden begonnen aan een proces tot zaligverklaring en daarna heiligverklaring van paus Jo hannes en met dat van pater Titus Brandma moet maar worden opge houden, meent hij. Zaligverklaringen zijn uit de tijd. Ze rieken teveel naar de periode van het triomfalisme, maar die is de kerk na het Vaticaans concilie gelukkig voorbij. Bovendien kosten deze processen handenvol geld en dat kan beter worden gebruikt voor noodlijdende mensen, bijvoorbeeld slachtoffers van concentratiekampen want die zijn er nog. Dit zou helemaal in de geest van Titus Bransma zijn geweest. Pater Van der Wey is hoogleraar aan het filosoficum in Boxmeer, een intituut, waar aanstaande priesters hun filosofische opleiding krijgen. „Sumber Asih". staat er op het bord voor het oude gebouw, dat op geen enkele manier geschikt is om een school te huisvesten: „Bron der liefde". Het initiatief kwam niet uit het westen. In 1957 reeds namen enkele Indonesische moeders van geestelijk gehandicapte kinderen in Djakarta het initiatief om debielenonderwijs te beginnen. Deze moeders geloof den dat ook het zwakzinnige kind een plaats moet kunnen krijgen die het toekomt. In een lokaal van het weeshuis „Pa van der Steur" werd een begin gemaakt met vier leerlingen. Nu zijn er 65, maar steeds weer moeten kinderen worden afgewezen. Het ge bouwtje achter de Engelse Kerk van Djakarta is veel te klein geworden. En Djakarta alleen al telt 8 9.000 van deze kinderen. HELPEN In 1966 kwam mevrouw drs. L. C. de Vreede-Varekamp helpen. Het werk was mevrouw Sudramo, die tien jaar lang waarnemend hoofd geweest was, te veel geworden. Bo vendien werd beseft dat mits goed geleid en gehuisvest, de school een soort pionierschool zou kunnen wor den voor deze vorm van onderwijs, waaraan ineens grote behoefte is ontstaan. Zwakzinnige kinderen werden vroeger door hun eigen ouders opge vangen. Stierven die. dan waren er altijd wel ooms en tantes die zich over hen ontfermden. Maar de mo derne maatschappij heeft geknaagd aan de hechte familieband. In de steden leeft ieder gezin op zich, met alle gevolgen van dien als het plotseling uiteenvalt. „Mensen zeggen wel eens tegen me", zei mevrouw De Vreede toen ik met haar van Soerabaja naar Djokjakarta reisde, „is dat werk van jou wel nodig? Er zijn toch zoveel belangrijker noden? Dan zeg ik: De kerk moet daar zijn waar niemand helpt. En dit is een gebied waarop nog vrijwel niets wordt gedaan." ONDERWIJZERES Mevrouw Dé Vreede had rustig kunnen leven" In Nederland, terug kunnen zien op een welbesteed le ven. Maar het zit niet in haar bloed. Al jong had ze iets van een avontu rierster. Ze hoorde dat er in Indo nesië een groot tekort was aan leer krachten. Maar ze kwam voor een baan niet in aanmerking, want ze had geen hoofdacte. Toch slaagde ze erin, 300 gulden bij elkaar te schrapen en stapte op een goedkope Franse vrachtboot. Als er werkelijk zo'n te kort was, zou ze beslist aan de slag komen. En dat kostte ook weinig moeite. In Singapore lag al een brief voor haar met een vaste aanstelling in Solo. Daar begon ze als jong on derwijzeres in 1929. Later trok ze naar Celebes, waar ze haar man leerde kennen, een zendeling-we duwnaar met wie ze in 1934 trouw de. Tijdens de oorlog werd ze geïnter neerd. maar samen met haar man en kinderen overleefde ze het. Ze keerden in 1946 naar Nederland te rug. Haar man mocht niet weer te rug. Hij werd voorganger van de hervormde evangelisatie in Emmen en later benoemd tot geestelijk ver zorger van de Heldring-stichtingen. Maar ze was er de vrouw niet naar om al het werken over te laten aan haar man. Zij werkte zelf mee aan het psychologisch bureau. Na het overlijden van haar man in 1956 werd ze onderwijzeres bij het blo. Toen haar kinderen gingen stude ren. begon ze maar mee te doen. Ze slaagde voor de examens Neder lands m.o. A en B en behaalde haar graad van doctorandus in de Neder landse taalwetenschap. INDONESIË En toen kwam dr. J. van Klinken van het gereformeerde Werelddiako- naat en vroeg haar of ze niet de lei ding over het werk in Indonesië op zich wilde nemen. Haar dochter was getrouwd, haar zoon was zendeling geworden in Kongo. Wat weerhield baar? Binnen de kortst mogelijke tijd zat ze in Djakarta. Ze geeft leiding aan de kleine school, greep de kans om in de praktijk goeroes op te leiden voor dit bijzondere werk. legde contacten met andete steden en was al gauw overbezet van de vroege morgen tot de late avond. Ik ontmoette haar toevallig in Soerabaja, waar ouders van zwakzinnige kinderen haar ge vraagd hadden hun raad te geven. Zij wilden ook een dergelijke school oprichten. Ze vertrok met me naar Djokja karta. waar een groot sanatorium leeg is gekomen, dat enorm geschikt is om een inrichting voor zwakzin nige kinderen te worden. Ook daar adviseerde ze. En toen ik in Djakar ta aankwam, stond ze alweer voor de klas, of heter, ging ze van klas tot klas om de goeroes te helpen. NIEUWBOUW Het huidige gebouw van ..Sumber Asih" is nauwelijks meer dan een klein zaaltje, verdeeld met schotten in klaslokalen. Veel moeders die 's morgens hun kinderen moeten brengen, wonen te ver weg om naar huis terug te gaan. Ze zitten de hele lange morgen onder een overhellend dak. beschermd tegen zon en regen en breien en praten. Als de school om twee uur weer uitgaat, nemen ze hun kinderen weer mee naar huis. Maar veel langer kan dat zo niet doorgaan. Niet alle moeders hebben szoveel tijd. Er moet een oplossing gevonden worden voor het ver voersprobleem. En bovenal: er moet een nieuw gebouw komen. Daarom staat „Sumber Asih" als nummer 77 op de projectenlijst van „Kom over de Brug". Vanavond, als de enveloppen opgehaald en openge maakt worden, zal blijken of dank zij Nederlandse hulp dit prille werk kan uitgroeien tot een werkelijk verantwoorde vorm van onderwijs voor geestelijk gehandicapte kinde ren. waardoor er straks toch een plaats voor hen zal zijn in het nieu we Indonesië. Beschut onder het overhangen dak wachten de moeders ni Indonesisch geduld tot hun km deren uit school komen. IedM morgen zitten zij op hun banil t'an acht tot twee uur, omdat te ver weg wonen om brengen en halen naar huis terj te gaan. Via een spelletje leren de km deren tellen. Twee. zei de jt| frouw en toen moesten ze tuf wasknijpers op het stukje kart doen. Ingespannen probeert een mei de naald met de draad in goede gat te steken voor hi borduurwerkje. Een onderwijzeres helpt groepje oudere kinderen bij hl

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2