NOVOTNY TREEDT ONDER DRUK AF JAMIN SKOL? voor het eerst over 1968 VS veroordelen actie Israël Commentaren VOLKSWAGEN FESTIVAL Vakantiereizen naar Israël geannuleerd Nog groter boteroverschot (RITA) MET WEER Zachter De Novo Vies woord Vrijdag 22 maart 1968 - 48ste jaargang iur: F. DIEMER tour: Dr. E. Dicmar Steenstraat 37 CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich is gheblevcn mijn hert in teghenipoat!" Waagje Courant Postbus 76 - Telefoon 31441 Giro 58936Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Praagse partijleiding besliste II eg om 9,geaoatlheidsretienen' Na elf jaar presidentschap PRAAG President Novotny van Tsjechoslowakije is van- Jnorgen afgetreden. Officieel is meegedeeld dat hij ontslag [beeft gevraagd om gezondheidsredenen, maar uit de ontwik kelingen van de laatste weken is wel duidelijk dat hij is ge- «richt voor de ernstige kritiek die op hem is uitgeoefend. ïce-premier Cernik deelde lorgen mee, dat „het presi- im van het centrale comité de communistische partij votny had geadviseerd zich ug te trekken. Het staats- ofd heeft dit advies ojjge- lgd: hij zal met het oog op zijn ondheidstoestand aftreden". 'wee maanden geleden had An- in Novotny (63) al het leider- ap van de communistische partij ■ten afstaan aan de Slowaak icek. In eerste instantie staakten de stemmen in het presidium de partij. Maar bij een volgende nming in het voltallige comité be lde Dubcek een grote overwin- )en enkele weken later generaal aa, een groot vriend van Novotny, de Verenigde Staten vluchtte, m aan het licht dat de president 'ïjn medestanders nog geprobeerd hebben met militaire steun hun htspositie te behouden. Geleidelijk kwam de kritiek los op het beleid van Novotny van de laatste jaren. Tal van organisaties drongen aan op zijn aftreden. Novotny zelf bleef er, zo leek het wel, vrij kalm onder. De laatste dagen zou hij echter hebben laten doorschemeren dat hij, zoals hij al tijd bewezen had, bereid was de wil van de partij en het volk uit te voeren. Hij zou eraan hebben toegevoegd, met zijn 63 jaren geen enkele am bitie meer te hebben, behalve dan om met zijn vrouw ergens rustig te kunnen leven. Dat tijdstip is dus vandaag aangebroken. De president van Tsjechoslowa kije wordt door het parlement ge kozen. Het staat vast dat het zich zal verenigen met het verzoek van Novotny om te mogen aftreden. Novotny werd in 1957 presidenten was toen al vanaf 1953 partijleider. Hij is verantwoordelijk gesteld voor de vele „stalinistische" processen en het, wat in Praag genoemd wordt, vertragen van de economische her vorming van het land. Partijleider Dubeck staat een veel meer liberale koers in het regeringsbeleid voor. (meer nieuws over de zuiverin gen in Praag op pagina 11.) Ik geef op als nieuwe abonnee: AMSTERDAM Enkele honder den Nederlanders, die voor het ko mende zomerseizoen een vliegvakan tie hadden geboekt naar Israël, zien hun droom van het „beloofde land" in lucht opgaan. Het reisbureau, dat de veertien daagse vliegreizen organiseerde, heeft alle vluchten naar aanleiding van de de moeilijkheden in het Na bije Oosten, geannuleerd. De gedupeerden wordt thans de mogelijkheid geboden zonder extra kosten over te boeken op een an dere vakantiebestemming aan de Middellandse Zee. LUXEMBURG Dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter van de Eu ropese commissie, heefc gisteren in Luxemburg verklaard dat zijn schat tingen betreffende boteroverschotten in de komende jaren in de ge meenschap nog te laag zijn geweest. Zij zullen nog veel meer dan 40.000 ton per jaar bedragen, meent dr. Mansholt, die dit baseerde op de jongste cijfers over melkleveraricies aan fabrieken. Brug over de Ai no ingestort ROME Gisteren is bij Santo Croce, ten westen van Florence een brug over de Arno ingestort. De 130 meter lange brug had bij de ernstige overstromingen van 1966 en bij de L hoge waterstand van enkele weken |S geleden schade opgelopen. In Nieuw Weerdinge bij Emmen is het gezin Eilert. man, vrouw en twee kinderen, dakloos geworden doordat hun woning uitbrandde. De ge'heie inboedel ging eveneens ver loren. Men moet veel gestudeerd hebben om weinig te weten. MONTAIGNE 0 Bron van liefde voor zwakzinnige kinderen pagina Kernmerk morgen voordeel melk en puur krokantjes ZOO gram van 99 voor 89 niet duur wc/ heerlijk „Ik mocht tocli een stukje hebben, ■I* ik op tijd naar bed ging." DE BILT Op de Atlantische oceaan heerst al enkele dagen een vrij grote depressie-activiteit welke nog verder toeneemt. Een randstoring is naar het oosten getrokken en veroorzaakte ook in Limburg vanmorgen nog re gen. Daar de over ons land aan gevoerde lucht onstabiel van op bouw is, kwamen elders ook en kele buien voor. Een nieuwe frontale depressie steekt zeer snel de oceaan over en diept daarbij sterk uit. Het centrum wordt morgen ten wes ten van Schotland verwacht, waardoor dan met een harde% mogelijk stormachtige wind vrij" zachte en vochtige lucht in onze omgeving gestuwd wordt. Dat zal aanleiding geven tot veel be wolking en regen of motregen. DE BILT Aanvankelijk en kele opklaringen, morgen over dag zwaar bewolkt met af en toe regen of motregen. Tot krachtig of hard toenemende zuid-weste- lyke wind. Iets hogere temperatu- WAT IS BEL (010) 131244 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Schut en staatssecretaris Grapperhaus handhaven hun opvatting dat de huurbelasting voor het eerst over het kalenderjaar 1968 moet worden geheven. Zij delen dit mee aan de Kamercommissie die de behandeling van het ontwerp tot het heffen van huurbelasting voorbereidt. Dit on'twerp wil de mogelijkheid scheppen huurders van woningwet woningen 'boven een bepaalde inko mensgrens jaarlijks een bijdrage aan 's rijks kas te laten betalen. De doorstroming kan volgens de bewindslieden beter via indirecte middelen worden bevorderd dan door dwangmaatregelen in de vorm van ihuuropzeggingen. De gemeentebesturen en de bestu ren van woningbouwcorporaties zouden er goed aan doen reeds thans bewoners van woningwetwoningen ervan te doordringen, dat zij bij aanmerkelijke stijging van inkomen plaats zullen «noeten maken voor anderen. Bepalingen over de doorstroming moeten worden opgenomen in het huurreglement. Van belang is, al dus de bewindslieden, de aanpassing van het te bouwen assortiment wo ningen aan de plaatselijke behoefte. De besturen van woningbouwcor poraties zullen wat meer zeggen schap krijgen over hun huizenbezit als de liberalisatie wat verder is voortgezet. De regering zal de peildatum voor dit jaar verschuiven van 1 januari tot 1 augustus. Voor de komende jaren wordt dat 1 juni. De huur die op die dag wordt b- taald, is bepalend voor de huurbelas ting. Deze huur wordt dan vergele ken met het inkomen van het tweede voorafgaande jaar. Eerder had minis ter Schut voorgesteld het derde voor afgaande jaar aan te houden. In de nieuwe regeling komt dat dus neer op een verschil van anderhalf jaar (voorbeeld: peildatum 1 juni 1969 inkomen over 1967). DJAKARTA Generaal Soeharto heeft gisteren het Volkscongres toe gezegd. dat president Soekarno zal moeten terechtstaan. Hij zei dit bij de opening van de vijfde plenaire zitting van het hoogste wetgevende orgaan. Lenteboden met paraplu Daar zijn ze weer, de Haarlemse bloemenmeisjes, die met haar motto .jiaarlem bloemenstad", toch eigenlijk voor ons gehele land zo lang zamerhand „de" lieve lenteboden zijn geworden. Het mocht dan gisteren nog geen stralend voorjaarsweer zijn, zodat de paraplu zich nog moest ontplooien, de charmante lachjes en opgeheven mandjes waren er niet minder om. Eén bloem met representanten van de bloem der natie! NEW YORK De Verenigde Staten en de Sowjetunie heb ben gisteravond in de Ve*Ngheidsraad eensgezind de Israëlische aanvallen op Jordaans gxor. dgebied veroordeeld. Op dat moment waren de Israëlische troepen al weer op hun bases teruggekeerd en was de rust op de oostelijke oever van de Jordaan hersteld. De vergeldingsactie van Israël stond volgens VS-afgevaardigde Goldberg in geen verhouding tot die eraan voorafgingen. Israël nog 2 dagen (f/m zondag 24 maart) AMSTERDAM spedaal Trein-Toegangsbiljet met 3x redi verkrijgbaar op 140 N.S.-stations Even oorlog Een dag was het helaas weer oorlog bij de Jordaan. Hier wordt een gewonde Israëliër naar een helikopter gedragen, die ook andere gewonden afvoert naar een hospitaal. Israël achtte de actie nodig na een reeks inciden ten met de El-Fatah-organisatie aan de grens met Jordanië. en Jordanië waren beide gehou den, het bestand na te leven. Goldberg, die zei dat zijn rege ring ernstig bezorgd was over de Israëlische acties, drong aan op versterking van het VN-appa- raat dat de vrede moet handha ven. Zo moeten er ook waarnemers wor den gestuurd naar de Israëlisch-Jor- daanse bestandslijn. Ze bevinden zich nu alleen aan de grenzen van Egypte en Syrië met Israël. De Amerikaanse regering heeft be grip voor de moeilijkheden die terro ristische overvallen (van de Ara bische beweging El Fatah) op Israëlisch grondgebied veroorzaken. Israël had zich echter tot de VN moeten wenden voor toezicht op na leving van het bestand, aldus Gold berg. De Russische afgevaardigde Malik zag niet veel heil in het sturen van waarnemers. Ze verhinderen aan het Suezkanaal „de provocaties van Israël" ook niet. De VN moeten eisen dat de Israëlische strijdkrachten zich terug trekken op de posities van voor de juni-oorlog van vorig jaar. Er moeten doeltreffende maatregelen worden genomen om een eind te maken aan de agressie, zei Malik. Verwijt staalt: per kwartaal per maand s beloning voor mijn aktivitelt itvang ik een "Gouda Bouquet", s nieuwe abonnee krijgt onze krant ertien dagen gratis. ijn naam inzenden aan Bureau van dit blad O hokje zwart maken naar keuze I de prijzen zullen u meevallen! IMENEXCO HOGE RIJNDIJK 25, LEIDEN TTET congres van christen-mll!- tairen, dat in de residentie wordt gehouden, mocht zich gisteren verheugen in de aanwezigheid van de Italiaan Manlio Brosio, secreta ris-generaal van de Navo. Het uitbreken van de nieuwe crisis in het Nabije Oosten had hem er niet van weerhouden, zijn rede uit te spreken. Blijkbaar achtte de heer Brosio het Haagse congres belang rijk genoeg om niet van zijn voor nemen af te zien. Uit de rede bleek duidelijk, welke betekenis de houding van kleine landen als Nederland en België in het groter geheel van de organisatie heeft. Vermindering van de strijd krachten van deze landen zou een kettingreactie teweeg brengen. In Europa beleven we een periode van vrede en voortgaande ontspan ning. De fundamentele problemen zijn echter niet veranderd als gevolg van de Russische doctrine van vreedzaam naast elkaar bestaan. Bijna overal in de wereld is oorlog of heersen gevaarlijke spanningen. In Vietnam, het Nabije Oosten en Korea. Maar ook in Europa kunnen zich opnieuw grote problemen voor doen, b(jv. als Oost-Duitsland In Berlijn moeilijkheden gaat veroor zaken. Van haar oprichting in 1949 af heeft Moskou getracht, de kracht van de Navo te ondermijnen. Nu volgend jaar opzegging van het lidmaatschap mogelijk is, probeert het de westerse openbare mening er van te overtuigen, dat opheffing noodzake lijk is geworden. Het resultaat van de opiniepeiling van december heeft echter aange toond, dat de grote meerderheid van de Nederlanders (ook de jongeren) nog altijd begrip heeft voor het be lang, dat de Navo in haar nieuwe vorm voor de veiligheid van de we reld heeft. T^R is een nieuw vies woord in ons taaleigen aan het komen; althans, een reeds lang bestaand woord is bezig voor sommigen een vleze klank te krijgen. Het is het woord „stabiliteit". Men vindt het terug in de brief die een aantal leden van de KVP aan geest verwante ondernemingen hebben ge zonden om geld voor een in de om geving van de KVP werkzame stich ting. De schrijvers hebben de ei Vele moed gehad te gewagen van de waarde van stabiliteit in ons politie ke leven. Ze moeten dat wel bezuren. Over de actie zelf willen we ons geen oordeel aanmatigen. Het is een zaak voor de KVP-kring. We begrij pen overigens niet wat er tegen is. We kennen nog wel andere, ons meer geestverwante partijen die, als het nodig is, evengoed proberen geld te krijgen daar waar het te vinden is. Wat ons echter treft is de veroor deling door de critici van het gebruik van dat woord „stabiliteit". Kenne lijk moet alles in onze tijd zo hoog nodig veranderen dat van stabiliteit zelfs niet meer mag gerept. De briefschrijvers denken er anders over en in dit opzicht geven we hen in elk geval gelijk. Het is juist op de bodem van de stabiliteit dat bij ons zovele voorzieningen konden wor den getroffen die tot grotere leef baarheid van het leven hebben bij gedragen. Maar het mag blijkbaar ook al niet meer. De afgevaardigde van Jordanië, dat gistermiddag om een spoedbijeen- komst van de Veiligheidsraad had gevraagd, verweet de raad, niet te zijn opgetreden tegen de Israëlische dreiging. Hij vroeg om sancties tegen Israël. Het is niet waarschijnlijk dat de Veiligheidsraad in deze vorm tegen Israël zal optreden. De Arabische landen, die in de raad door Algerije zijn vertegenwoordigd, willen dit wel in een resolutie opgenomen zien, maar de Latijnsamerikaanse leden hebben al laten weten, deze resolutie niet te zullen steunen, zodat de ver eiste meerderheid van negen stem men ontbreekt. Westelijke leden van de Veilig heidsraad voelen meer voor een reso lutie, die slechts een berisping van Israël inhoudt. Voor vervolg zie pag. 7 KOELKAST CADEAU (140 llt«r) bij aankoop van een INDESIT WASAUTOMAAT van 698,- Deze primeur brengt: RADIOPLEIN 16 5-MEIPLEIN 16 - LEIDEN TELEFOON: 25100. GENUA Een flatgebouw in Ge nua is gisteravond gedeeltelijk inge stort als gevolg van een aardver schuiving. waardoor tonnen aarde en rotsgesteente op het gebouw vie len. Twee lijken zijn geborgen, maar ongeveer dertig mensen zouden nog onder 'het puin liggen. Zeventien ge wonden zyn in ziekenhuizen opge nomen. KAMSTEEG'S ZATERDAG 10-18 UUR ZONDAG 14-18 UUR V. d. VALK BOUMANWEG 2 LEIDERDORP

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1