«Nieuw politiek stelsel zal het Oosten en Westen verbazen WAAROM BRENGT VAN REEUWIJK Real en Juventus laatste vier OMDAT OMDAT DAAROM naar Ada Kok stuwde estafetteploeg naar zege Smrkowsky tot 15.000 jongeren: s* T Tsjechen oneens over datum zitting parlement Studenten in Warschau staken Schoenenmode: brede en hogere hak Filmproducent Carl Th. Dreyer overleden H. J. E. van der Ven nieuwe voorzitter van schaats-TC Ajax speelde 1-1 testen Duisburg EUROPACUP-VOETBAL IN HET GROOT EN OP ELKE LENGTE 7 DONDERDAG 21 MAART 1968 Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) PRAAG Ongeveer 15.000 jongeren vulden gisteren in Praag de grote congreszaal van het cul- urele centrum, dat is genoemd naar de door de nazi's vermoorde Tsjechische vrijheidsheld en ichrijver Julius Fucik. Luid juichte men de sprekers toe, die een socialistische democratie be- oofden; vrijheid voor communisten en niet-communisten; vrij reizen naar het buitenland en terug- di ;eer van alle in ballingschap levende landgenoten. Gewoonlijk wordt het mon- Igtergrote en in Stalinistische O! itijl opgetrokken gebouw voor vergaderingen van het centrale "omité van de partij gebruikt. De belangrijkste woordvoerder was 00 ninister Smrkowsky, die de porte- euille van waterwerken beheert. )eze vooruitstrevende communist, „•iens naam voortdurend wordt ge- joemd als opvolger van de nog steeds liet afgetreden president Novotny, eed opnieuw een beroep op het eugdige publiek zich van demcn- traties te onthouden. De botsingen, ie hieruit voort zouden kunnen ;omen, zouden de belangen van het Tsjechoslowaakse volk slechts kun- 1 |>en schaden. Verbazing I Smrkowsky bracht onder meer ugiisar voren dat het nieuwe socialis tische stelsel, waarnaar partijleider )ubcek en de zijnen streven, het losten zowel als het Westen zal ver- Rhodesië (5) Het Is tegenwoordig mode dat zij, de vaan van de vrijheid hoog hou- i, worden uitgekreten en dat Ingelandij en overheersing worden ledgepraat. De keiharde feiten in todesië zijn, dat een handvol insen zich heeft verzet tegen zijn lerdrukkers en dat thans het on- tmatige bewind van de kliek van Smith bezig is zich aan het leven deze verzetsstrijders te vergrij- 107 ter dood veroordeelden voch- ivoor het hoogste goed: de vrijheid, zetten ook het hoogste in: hun en. Het is nu eenmaal zo, dat ver- eehastrijders door hun tegenstanders el( Toristen en moordenaars worden loemd. )e vrijheid van een volk wordt al- d met stromen bloed gekocht. Doch hem die dit vloeien doet. ha h Sui^orbrurg lief Kom over de brug ctr< |aa im over de brug en help ons :uti bazen. Het ging om het stellen van een voorbeeld aan de hele wereld. Het moest mogelijk zijn het pro gressieve communisme met de demo cratie en haar vrijheden te ver binden. Tot de sprekers behoorde ook de joodse professor in de literatuur dr. Goldstiicker. Hy was de eerste Tsjechoslowaakse ambassadeur :n Israël, (sinds de zesdaagse oorlog zijn de diplomatieke betrekkingen verbroken), en werd in het proces tegen Slansky en diens medestan ders tot twintig jaar gevangenisstraf veroordeeld. Sinds kort is dr. Goldstiicker voorzitter van de schrijversorganisa tie. Dit verband, dat sinds oktober van het vorig jaar'onder zware kri tiek van de conservatieve communis ten heeft gestaan, en dat het veelgele- tijdschrift Literarny Listy uitgeeft, geldt als de gangmaker van de stille revolutie. Via de radio Het openbare debat, waarin vra genstellers zowel als uitleggers voortdurend luid applaus ontvingen, werd van het begin tot het eind door radio Praag uitgezonden. On geregeldheden deden zich niet voor. De „Britten van centraal Europa", zoals de Tsjechen wel worden ge noemd, zijn kennelijk niet van plan bij deze historische omwenteling het hoofd te verliezen. Op de vergadering die zes uur duurde, werden Novotny, zomede andere orthodoxe partijfunctionari- sen. in krasse bewoordingen veroor deeld. Men drong aan op zijn aftre den, en op hel onderzoeken van de mogelijkheden hoe hij eventueel op constitutionele wijze kan worden afgezet De roep om de verwijdering van het halsstarrige staatshoofd klinkt met de dag luider. Bijna alle communistische organisaties, tot de vakbonden toe, hebben zich achter partijleider Dub- cek geschaard. Gisteren vergaderde het presidium van de Nationale Raad (het parlement), ten einde vast te stellen hoe de president tot abdicatie kan worden gedwongen. Als Novotny blijft weigeren vrijwillig terug te tre den, zal het centrale comité, dat op 28 maart a.s. bijeenkomt, hem naar alle waarschijnlijkheid de laan uit sturen. In de vrijheidsroes van dit ogen blik proberen alle mogelyke groepen een kans te grypen. De rooms-katho- lleke kerk, waartoe meer dan twee derde van het Tsjechoslowaakse volk J. F. Wagemaker roep wordt van verre gehoord achtergebleven gebieden taal en tijdloos woord im over de brug om ons te helpen 0.„ leger trekt door ons land rei ij staan bekend tot helpen va eft dan met gulle hand b u >m over de brug om Godswil int wij zijn „Je rijke man" Lazarus is onze Broeder •lpt daarom zoveel als men kan ld, die solidair me't ons is aagt van ons „Bewogenheid" die ander, die in nood is wordt geven en zaligheid uw gave wordt dan een offer luw offer dient de Heer 1 uw dienen wordt tot vreugde J uw vreugde wordt tot eer Km over de brugu kunt helpen ireken de Slavernij |n allerlei ontbering »t antwoord geven wij? ij KOMEN OVER DE BRUG (int de Heer gaf het ons te irstaan ya'c gij aan de Minste broeders deed PRAAG Het presidium van het Tsjechoslowaakse parlement schijnt het er niet over eens te zijn op welke datum de volksvertegenwoordiging moet worden bijeengeroepen. Wel is gisteren besloten dat het parlement in een bijzondere zitting bijeen komt, aldus Radio-Praag. Verwacht wordt, dat tijdens de bij zondere vergadering het wantrouwen in president Novotny zal worden uit gesproken Het parlement heeft het staatshoofd in 1964 voor vijf jaar ge kozen. zodat ook alleen het parlement he* --en kan opzeggen. WARSCHAU Naar schatting twee tot drieduizend studenten van de polytechnische school te Warschau hebben gistermiddag besloten met in gang van heden twee dagen te sta ken. Zij waren in de school bijeengeko men voor wat door de rector een illegale bijeenkomst werd genoemd. De rector zei dat de autoriteiten op de eisen van de studenten hebben geantwoord. Een van de voornaamste eisen van de studenten is het publi ceren van hun resolutie in de pers en een televisiedebat over de gebeurte nissen. Op de bijeenkomst in de poly technische school werden avondbla- dén verscheurd. In Krakau zouden de studenten na vijf dagen weggebleven te zijn giste ren naar de universiteit zijn terugge keerd, waar zij de lokalen zouden hebben bezet en ln staking zijn ge gaan. Weer in Europa Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Frankfort Mtinchen Zilrich Genève Locarno Wenen Innsbrück Rome Madrid Mallorca licht bew. regen regen zw. bew. iw. bew regen geh.bew. 7.w. bew licht bew. mist miat regen mist licht bew geh.bew. licht bew. mist -t hebt gij aan Mij gedaan." J. Pijl Rhodesië (6) Voor de heer A. P. Marjer c.s. het> ik aardig historisch „grapje" i.v.m. opmerking over koningin Eliza- th. het staatshoofd van Rhodesië. eet de heer Marjer. dat in 1581 de derlanders hun wettige staatshoofd bons gaven, lang voordat Rhodesië itond? Denkt u even over-deze situ- na een dan begrijpt u één reden larom he'c voor een Nederlander rstandiger is in deze zaken te zwij- Volgens uw redenering zou de oord op Willem van Oranje inctertijd ■en moord zijn geweest: Philips II is het wettige staatshoofd. Of moet het met mij eens zijn, dat het onde- Dcratisch is, wanneer het staatshoofd rechterlijke mach'c passeert? In dat val had niemand meer iets te ver- len, na de officiële veroordeling van ze misdadigers door de (n.b. Engel- I rechters, zelfs koningin Elizabeth et, staatshoofd of geen staatshoofd, ïrder vind ik uw opmerking „supe- •ure blanken, let op uw christen- cht" ronduit belachelijk. U weet ch wel dat niet alle blanken christen In? Spreekt u liever van een morele kht. En wat bedoelt u met dat ,.su- rieure"? Wat zou u zeggen van: 'bt uw vijanden lief? olwijk W. J. v.d. Horst (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Komend najaar zal ook de schoenenmode weer een verdergaande ontwikkeling te zien geven: kleurrijk, brede hak en hoger dan tot nu toe (6 tot 7 centimeter). De mode („Vraagt niet naar mooi of lelijk, maar dringt door", zegt het lid van het federatiebestuur voor schoenfabrikanten, J. Bergmans) richt zich voornamelijk op de jeugd, hoewel bij de schoenfabrikanten eni ge bezorgdheid te horen valt, dat door al die jeugdigheid de oudere generaties er bekaaid af komen. De damesschoenen zullen comfor tabel zijn, breed, een vierkante neus en met een gemakkelijke instap. Vooral hoogglanzend leer zal ver werkt worden. Een nieuwtje, uit Amerika overgewaaid en geaccep teerd in Europa, is het vele „ijzer beslag" op de schoen als versiering. Dior gaf zelfs voor de Olympische Winterspelen een schoen uit met de vijf Olympische ringen. De hak was een wereldbol, de schoen zelf besla gen met spikes. Ook dit najaar weer laarzen, met een tendens naar hoger: boven de knie. en gemaakt van soepel nappa- leer met een betere.pasvorm. Ook bij de herenschoen is gegokt Wedstrijden in Min^k MINSK Op de laatste dag van de internationale zwemwedstrijden leverde een Nederlandse estafette ploeg een uitstekende prestatie door de 4 x 100 meter wisselslag in 4.39,9 te winnen voor twee gerenommeerde Russische ploegen. Coby Buter en Klenie Bimolt bouwden een kleine voorsprong die Ada Kok in grootse vorm aan zienlijk vergrootte. Nel Bos wist de ruime voorsprong zonder veel moeite te consolideren. Een tweede Neder landse estafetteploeg met Coby Sik- kens, Marjan Janus, Mirjam van He melt en Corrie Mulder legde met 4.44.3 beslag op de vierde plaats. Johan Schans had in de eindstrijd op de 1500 meter vrije slag geen schijn van kans. Hij werd achtste in 18.06,9, niettemin een nieuw persoon lijk record. Op de 400 meter wis selslag persoonlijk kwam Henny Pentermann opnieuw tot een ver dienstelijke prestatie door in 5,31,4 als derde te eindigen. Dolly Maanetnan had op de 800 meter vrije slag lange tijd uitzicht op de tweede plaats achter de Russin Kockikova. Op de laatste meters moest zij de 15-jarige Konjoekova echter nog voor laten gaan. Dolly no teerde een tijd van 10.22,5. behoort, heeft aangedrongen op te- zen tijdschrift Literarny Listy uitgeeft, rugkeer van kardinaal Bcran, die on der communistische druk het land ver blijft. KOPENHAGEN De wereldbe roemde Deense filmproducer Carl Th. Dreyer is gistermorgen op 79-jarige leeftijd, na een korte ziekteperiode, overleden. Hij heeft vele films op zijn naam staan. Zijn eerste werk was „De president", dat uit 1919 da teert. Later volgden vele films die ook in ons land grote bekendheid kregen o.a. „Het Woord". De meeste roem behaalde hij met zijn „La pas sion de Jeanne d'Arc". Daarnaast maakte hij „Bladzijden uit het dag boek van Satan", Michael", „Eer je vrouw", „De bruid uit Glomsdal", „The world", „Gertrud" en „The day of wrath". Ondanks zijn hoge leeftijd had de ze cineast nog grote plannen, die hij helaas niet meer heeft kunnen rea liseren. Reeds vele jaren droomde hij van het maken van een. film over het leven van Jezus en hij was druk be zig dit werk, dat een kroon op zijn werk zou zetten, voor te bereiden. Juist verleden jaar werd hem het geld voor deze productie verschaft door de Deense filmstichting, een or gaan van de regering. Hij zou deze film in Israël maken en hij ver wachtte er veel van. Helaas, enige dagen geleden gleed hij in zijn bad kamer uit en brak zijn bekken. Hij liep een virus infectie op waaraan hij ten slotte overleed. AMERSFOORT Als opvolger van de heer J. van Dalfsen is woensdagavond in Amersfoort de heer H. J. E. van der Ven uit Hil versum (47) benoemd tot voorzitter van de Technische Commissie van de Kon. Ned. schaatsenrijdersbond. De heer Van der Ven, directeur van een cargadoorsbedrijf in Amsterdam en bondsoefenmeester van de KNSB was in het verleden vice- voorzitter van het gewest Noord Holland/ Utrecht. Een groep van vijf personen uit de TC zal in de komende twee weken besprekingen voeren met rijders en rijdsters alsmede het bondsbestuur om te adviseren inzake kwesties als het aanstellen van een nieuwe trai ner, de begeleiding van de schaatsploegen etc. AMSTERDAM Ajax en de Duitse bundesligaclub MSV Duisburg hebben woensdagavond in het Olym pisch Stadion te Amsterdam gelijk gespeeld met 11. Cruijff gaf Ajax in de 25e minuut een voorsprong, Budde maakte negen minuten daarna gelijk. Er waren 20.000 toeschouwers. De wedstrijd werd geleid door de heer Vervoort. Het voetbalelftal van de koninklijke luchtmacht hoeft woensdagmiddag in Delft, op het terrein van Xerxes/DHC met 7—1 gewonnen van een ploeg van in Duitsland gelegerde militairen van de Royal Air Force. De Luxemburgse voetbalbond heeft de Belgische oud-international en speler van Anderlecht Jef jurlon benaderd voor de functie van trainer van het Luxemburgse nationale elftal. Het amateurelftal van Oostenrijk heeft woensdag ln Grleskirchen met 2—0 gewon nen van West-Dultsland. De doelpunten kwamen ln de tweede helft tot stand. Fenny Heemskerk heeft tijdens het in ternationale iohaaktornool ln Belgrado ook' haar partij tegen de Zuldslavlsche Bliek' verloren. voetbaltornool zijn dinsdag In Columbia voor de groepen A en B elk twee wedstrijden gespeeld: Groep A: Barran- quilla: Chili Venezuela 1—0: Medellin: Brazilië Paraguay 0—0. Groep B: Call: Peru —Uruguay 0—0: Bogota: Columbia Ecuador l—0. chill en Columbia hebben ln hun respectieve groepen de leiding. PRAAG Real Madrid heeft zich geplaatst voor de halve finales van het tornooi om de Europacup voor landskampioenen. De Spanjaarden verloren woensdag in Praag de twee de wedstrijd tegen Sparta Praag wel iswaar met 12. maar aangezien zij de eerste wedstrijd met 30 hadden gewonnen plaatsen zij zich dankzij betere doelcijfers bij de laatste vier. Real Madrid heeft de gehele twee de helft tegen Sparta met tien man moeten spelen. Vlak voor het rust-sig naal stuurde de Westduitse scheidsrechter Hans Rademacher de Spanjaard Amancio (in Madrid scoor de deze alle drie de doelpunten) van het veld wegens hinderlijk optreden tegen de scheidsrechter. Amancio probeerde de arbiter ervan te over tuigen dat Masek de vrije trap waar uit Vrana het tweede doelpunt maak te, veel te vroeg had genomen. Zeven minuten voor dit incident had Kvashar de Tsjechische ploeg tot grote vreugde van de 41.000 toeschouwers al een 10 voorsprong gegeven. Gento, die pas het laatste moment in de ploeg was opgenomen wegens een blessure, scoorde in de 13e min. van de tweede helft met een afstandsschot het tegendoelpunt waardoor de Tsjechen al hun hoop op een verlenging in rooklagen op gaan. JUVENTUS BERN Naast Real Madrid heeft ook de Italiaanse ploeg Juventus zich geplaatst voor de halve eindstrijd. Juventus won de beslissingswedstrijd tegen Eintracht Braunschweig In Bern met 10. Voor de halve finales zijn nu geplaatst: Benfica, Man chester United, Real Madrid en Ju ventus. In de eerste helft van dit spannen de en aantrekkelijke beslissingsduel waarin beide ploegen aanvallend speelden, werd niet gescoord, al was de Duitser Maas dicht bij een doel punt toen hij van vier meter miste. Eerst in de 11e min. van de tweede helft moest er een schitterende solo van de Zweedse aanvaller Magnusson aan te pas komen om Juventus, dat defensief zeer sterk was, van 18 me ter in de halve finale te schieten. Elfert liet vlak voor het einde nog een kans om de Duitsers op gelijke hoogte te brengen, onbenut. HAMBURGER SV HAMBURG In het tomooi voor bekerwinnaars zorgde Hamburger SV toch voor een Duits succes. De ploeg van Uwe Seeler plaatste zich voor de halve finale door de 20 zege op het Franse Olympique Lyon in een beslissingswedstrijd op eigen terrein. HSV, dat vorig jaar de Duitse be kerfinale van Bayern Mlinehen ver loor, maar toch mag meedoen omdat Bayern bekerhouder ls. is de tweede Duitse ploeg die tot de halve finale doordringt. Bayern kwam vorige week al zover. De Nederlandse scheidsrechter Aalbrecht heeft overigens een verre van rustige avond gehad. In de eerste helft moest Olympique met man en macht verdedigen. Toch bleef het tot aan de rust 00 mede door goed keeperswerk van Chaveau. Ook na rust bleef HSV sterker. Er moest in de 2e min. een vrije trap van Uwe Seeler. ditmaal op het middenveld opgesteld, aan te pas komen om HSV aan een voorsprong te helpen. Een kwartier na rust werd de strijd beslist toen arbiter Aalbrecht een strafsdhop toekende nadat Rocco een schot van Dieckmann met de hand had gestopt. Uwe Seeler maak te geen fout: 2—0. MILAAN AC Milan werd de derde club die zich plaatste voor de halve finale. Cardiff City en Torpedo Moskou spelen een beslis singswedstrijd om uit te maken wel ke ploeg als vierde de demi-finale bereikt. In de derde wedstrijd tussen Standard Luik en AC Milan boekten de Italianen al snel succes toen Prati al in de 2e min. raak schoot. Het voortdurende overwicht van AC Mi lan bleef zonder doelpunten tot de 2e min. na rust toen Rivera de voorsprong tot 20 vergrootte. In de resterende tijd kwam Standard niet meer toe aan aanvallen, waardoor de stand op 20 bleef bepaald. op meer variëteiten met vele kleuren. Wat de kleuren betreft, kunnen de dames, (en ook de heren die daarvoor belangstelling hebben) zich voorbe reiden op het bekroonde ontwerp van een Spanjaard, die een soort schoen met regenboogkleuren ontwierp, Zondag De Internationale Schoenenbeurs zal dit jaar van 24 maart tot 26 maart in de Jaarbeurs in Utrecht ge houden worden. Dus ook op zondag. Argument van de Jaarbeurs: de ex posanten willen het en verleden jaar bleek, dat 40 procent van de bezoe kers op zondag kwam. Uit binnen- en buitenland zullen 196 fabrikanten vertegenwoordigd zijn. Tijdens een voorbezichtiging door de pers reikte burgemeester mr. Becht van Tilburg vier prijzen uit voor bekroonde ontwerpen: een Itali aan. een Engelsman en twee Neder landers. Hij legde nog eens de na druk op het belang van de schoenen industrie voor de werkgelegenheid, speciaal ln Tilburg en omgeving. De Nederlander is te behoudend als het op schoenenverbruik aankomt, zei hij. Als het bouwjaar van de wa gen, waar je in rijdt nu al belangrijk is, waarom dan niet meegegaan met de jaarlijks veranderende schoenen mode? VAN REEUWIJK in samenwerking met de befaamde tapijtwevers BERGOSS en de wereldberoemde synthetische garenfabrikanten DU PONT de BERGOSS-topkwaliteiten Moonlight, Starlight, Trylon en Wind sor aan grondige slijt- en kwaliteitsproeven heeft onderworpen. VAN REEUWIJK nü, na een jaar studie, kan garanderen dat deze BERGOSS-kwaliteiten kamerbreed tapijt enkele miljoenen voetstappen kunnen ver dragen, zonder dat er enige slijtage merkbaar is. VAN REEUWIJK ROTTERDAM, BINNENWEG 26, TEL. 010-14.18.00 HILVERSUM LEEUWENSTR. 45/47 TEL. 02150-1.46.65 VENLO KONINGINNEPLEIN 46 TEL. 04700-1.66.18 TILBURG SPOORLAAN 340 TEL. 04260-2.23.26 MEUBELCOLLECTIES VAN REEUWIJK I

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7